[Warszawa Wola] Biurowiec Warsaw Spire [220 m z iglicą] - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Inwestycje ukończone

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old June 6th, 2006, 08:08 AM   #1
anakin

Likes (Received): 8

[Warszawa Wola] Biurowiec Warsaw Spire [220 m z iglicą]

Quote:
Originally Posted by [BÉTON!BRUT!] View Post
Wizualki, Warsaw Spire, które udało mi się dziś wyciągnąć.

Dzięki wielkiej uprzejmości ArJ zuploadowane na imageshacka (BARDZO DZIĘKUJĘ !)

Z Gazety Wyborczej:

Belgijski deweloper za 85 mln zł kupił grunt u zbiegu Grzybowskiej i Towarowej

Michał Wojtczuk 05-06-2006 , ostatnia aktualizacja 05-06-2006 22:53

85 mln zł - za taką astronomiczną kwotę belgijski deweloper po zażartej licytacji kupił wczoraj Wojskowe Zakłady Graficzne. Nie dlatego, że zamierza drukować książki - chodzi mu o dwuhektarową działkę pomiędzy Grzybowską, Wronią i Towarową

Wojskowe Zakłady Graficzne mają wielomilionowe długi. Dlatego ich syndyk Paweł Wietecha wystawił przedsiębiorstwo na przetarg. Cenę wywoławczą ustalił na 23,4 mln zł.

Do przetargu stanęło 14 firm, w większości deweloperzy zainteresowani gruntem w środku gwałtownie rozbudowującej się Woli. Wyjątkiem była spółka pracownicza założona przez ludzi zatrudnionych w zakładach. Swoje miejsce pracy chcieli utrzymać, kupując zakład za 35 mln zł. Ale to było za mało - potężny deweloper Echo Investment zaproponował aż 65 mln zł, a inwestorzy z nieznanej spółki HRD - 65,1 mln. Mimo protestów tej ostatniej firmy syndyk zarządził dogrywkę: ustną licytację.

Brali w niej udział tylko dwaj gracze: Echo Investment (znane w stolicy z budowy apartamentowców) i Eastern Europe (spółka-córka belgijskiej firmy Ghelamco budującej głównie biurowce). Przebijali swoje oferty ponad dwadzieścia razy. Wygrał Jeroen van der Toolen, prezes Eastern Europe i Ghelamco, który zadeklarował aż 85 mln zł. O jego determinacji świadczy to, że na żądanie sędziego kwoty podawał po polsku, choć nie mówi w tym języku.

- Nie wiem, czy mi gratulować, czy mnie żałować - mówił półżartem po zakończonej licytacji. Swoją szarżą ustanowił nowy rekord cen gruntów w tej okolicy - dotąd palmę pierwszeństwa dzierżył hiszpański koncern Grupo Prasa, który kupił pięciohektarowy teren po dawnych Browarach Warszawskich za 170 mln zł (3,4 tys. za metr). Firma van der Toolena zapłaciła w przeliczeniu ponad 4,2 tys. zł za m kw.

Syndyk był wniebowzięty. - Liczyłem, że uzyskam kwotę rzędu 40 mln zł - wyznał.

Na miejscu zakładów prawdopodobnie będzie można postawić nawet bardzo wysoki budynek - tuż obok, u zbiegu Grzybowskiej i Wroniej powstaje 98-metrowy hotel Hilton.

Last edited by [BÉTON!BRUT!]; October 1st, 2010 at 08:38 AM.
anakin no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old June 6th, 2006, 09:34 AM   #2
Kaczor

Likes (Received): 2

Czyli chodzi chyba o to miejsce:

Last edited by Kaczor; March 8th, 2007 at 09:45 AM.
Kaczor no está en línea   Reply With Quote
Old June 6th, 2006, 11:02 AM   #3
SoboleuS
Homo Masoviensis

SoboleuS's Avatar

Likes (Received): 7220

Interesujący nas teren:

Która to konkretnie działka
SoboleuS no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old June 6th, 2006, 11:05 AM   #4
Kaczor

Adres tej drukarni to Grzybowska 77, ale pewnie chodzi głównie o tą wielką halę pośrodku.
Kaczor no está en línea   Reply With Quote
Old June 6th, 2006, 11:23 AM   #5
oralB
Moderator

oralB's Avatar

Likes (Received): 1968

Zapewne chodzi włąsnie o tą dużą halę również - dwa hektary to nie tak mało.
Co do wiadomości uzyskanej przez Awika bądźmy sceptyczni, ale ten przetarg jednak oznacza, że coś jest na rzeczy - nikt nie wyłoży tyle kasy, by tam postawić 4 piętra (może inwestorzy przeczuwają upadek NAMa i liczą po prostu, że lepsze czasy są już tuż tuż )
oralB no está en línea   Reply With Quote
Old June 6th, 2006, 11:46 AM   #6
martin
Registered User

martin's Avatar

Likes (Received): 1030

no to teraz czekamy kiedy wystawia na sprzedaz stacje benzynowa

ta okolica baaaaardzo sie zmieni w najblizszych latach

NeverMindPl, CEBULNICK liked this post
martin no está en línea   Reply With Quote
Old June 6th, 2006, 11:57 AM   #7
mikeleg
Poor Leno

mikeleg's Avatar

Likes (Received): 13

85mln zł ~ 30mln $ . Wydaje mi się, żeby inwestycja miała sens, pewnie będzie musiałabyć warta przynajmniej 5-6 razy więcej niż grunt.
Pytanie do ekspertów jaką powierzchnię (co za tym idzie wysokość ) musiałaby mieć ta inwestycja warta taką kwotę?
Old June 6th, 2006, 12:42 PM   #8
JPS
Expert

JPS's Avatar

Quote:
Originally Posted by mikeleg
85mln zł ~ 30mln $ . Wydaje mi się, żeby inwestycja miała sens, pewnie będzie musiałabyć warta przynajmniej 5-6 razy więcej niż grunt.
Pytanie do ekspertów jaką powierzchnię (co za tym idzie wysokość ) musiałaby mieć ta inwestycja warta taką kwotę?
Na takie pytanie nie da się odpowiedzieć na podstawie informacji, które są obecnie dostępne, gdyż wpływa na to mnóstwo czynników. Mógłbym tu napisać elaborat na 10 stron, ale ograniczę się do jednego zdania - zależy m.in. od: stopnia zabudowy działki, funkcji budynku (biurowy?, mieszkaniowy?, mixed?), czy jest na sprzedaż/wynajem, technika budowlana/rodzaj materiałów wykończeniowych, rodzaj finansowania, jakie stopy zwrotu inwestor uzna za "opłacalne" i wiele wiele innych czynników...
Old June 6th, 2006, 01:01 PM   #9
mefjusz
Registered User

mefjusz's Avatar

Quote:
Originally Posted by oralB
(może inwestorzy przeczuwają upadek NAMa i liczą po prostu, że lepsze czasy są już tuż tuż )
A czy obecnie Borowskiemu cos grozi? Czy takie Twoje domysly? Myslalem ze Boro bedzie z nami zawsze, cos jak Lenin.

A dopuszczacie czynnik ze inwestor wylozyl tyle kasy na zakup dzialki ze przez nastepne lata nie bedzie mial kapitalu na ruszenie z budowa czegokolwiek?
mefjusz no está en línea   Reply With Quote
Old June 6th, 2006, 01:04 PM   #10
rcube

Likes (Received): 4

Okolice z marca

Max po prawej

No to niech ktos dorysuje renderek
rcube no está en línea   Reply With Quote
Old June 6th, 2006, 01:06 PM   #11
martin
Registered User

martin's Avatar

Likes (Received): 1030

Quote:
Originally Posted by mefjusz
A dopuszczacie czynnik ze inwestor wylozyl tyle kasy na zakup dzialki ze przez nastepne lata nie bedzie mial kapitalu na ruszenie z budowa czegokolwiek?
buahaha
martin no está en línea   Reply With Quote
Old June 6th, 2006, 01:57 PM   #12
mikeleg
Poor Leno

mikeleg's Avatar

Likes (Received): 13

Quote:
Originally Posted by JPS
Na takie pytanie nie da się odpowiedzieć na podstawie informacji, które są obecnie dostępne, gdyż wpływa na to mnóstwo czynników. Mógłbym tu napisać elaborat na 10 stron, ale ograniczę się do jednego zdania - zależy m.in. od: stopnia zabudowy działki, funkcji budynku (biurowy?, mieszkaniowy?, mixed?), czy jest na sprzedaż/wynajem, technika budowlana/rodzaj materiałów wykończeniowych, rodzaj finansowania, jakie stopy zwrotu inwestor uzna za "opłacalne" i wiele wiele innych czynników...
dzięki
Old June 6th, 2006, 03:08 PM   #13
kafarek
Robert

kafarek's Avatar

Likes (Received): 17813

Quote:
Originally Posted by oralB
Zapewne chodzi włąsnie o tą dużą halę również - dwa hektary to nie tak mało.
Co do wiadomości uzyskanej przez Awika bądźmy sceptyczni, ale ten przetarg jednak oznacza, że coś jest na rzeczy - nikt nie wyłoży tyle kasy, by tam postawić 4 piętra (może inwestorzy przeczuwają upadek NAMa i liczą po prostu, że lepsze czasy są już tuż tuż )
no właśnie.
Tyle się mówiło ze teren zajezdni Inflanckiej trudno było sprzedać ponieważ nie wiadomo było co można budować.
...a tutaj zawzięta licytacja [i to jaka!] i też nie ma planu a tylko spekulacje wysokościowe [Hilton po sąsiedzku]
Old June 6th, 2006, 03:09 PM   #14
embercadero
Registered User

embercadero's Avatar

Likes (Received): 3

różnica jest taka że Ghelamco doskonale wie że im akurat Boro pozwoli pobudować wszystko co im sie zamarzy. Dlatego mogą kupować drogie działki w ciemno.
embercadero no está en línea   Reply With Quote
Old June 6th, 2006, 03:28 PM   #15
Lucky Luke
Registered User

Lucky Luke's Avatar

Likes (Received): 2742

Akurat jak przeczytałem w tym newsie, że to spółka Ghelamco to trochę wzrosły moje nadzieje na jakąś wysoką wieżę, bo co jak co, ale oni problemów z inwestycjami w Warszawie nie mają.
Lucky Luke está en línea ahora   Reply With Quote
Old June 6th, 2006, 05:02 PM   #16
rcube

Likes (Received): 4

Podsumowanko terytorialne

Quote:
Originally Posted by SoboleuS
Interesujący nas teren:

Quote:
Originally Posted by Kaczor
Czyli chodzi chyba o te miejsce:
[/URL]
Quote:
Originally Posted by rcube
Okolice z marca

Max po prawej

No to niech ktos dorysuje renderek

i jeszcze fotka AGC z Hiltona (widac skrawek hali na samym dole)

swierq85 liked this post
rcube no está en línea   Reply With Quote
Old June 6th, 2006, 05:41 PM   #17
megaptera
Registered User

megaptera's Avatar

Quote:
Originally Posted by SoboleuS
Interesujący nas teren:

Zapewne prawie caly (albo i caly) kwartal miedzy Towarowa, Grzybowska, Wronia i Lucka. Nie jestem pewny, czy do WZG nalezaly tamtejsze przedwojenne kamienice (Grzybowska 71 i 73 oraz Wronia 33), mam tylko nadzieje, ze przetrwaja, jak i biurowiec z Bellona. Moze jeszcze jakis obrzezny ogryzek ma innego wlasciciela, ale i tak wiekszosc tego kwartalu pojdzie pod kilof i nowe domy.
Quote:
Originally Posted by Masstah
różnica jest taka że Ghelamco doskonale wie że im akurat Boro pozwoli pobudować wszystko co im sie zamarzy. Dlatego mogą kupować drogie działki w ciemno.
Jakos ich projekty sa albo dopasowane do otoczenia, albo tego czym powinno ono byc (i dzieki nim sie staje), i jak na razie nie zaszokowali nas szczegolna przychylnoscia Borowskiego. Z drugiej strony podobnego zakupu dokonala Grupo Prasa - tez spisek? Moze po prostu w tej okolicy tego typu transakcje moga sie oplacic, nawet przy umiarkowanej intensywnosci zabudowy. Ja sie ciesze, ze wygralo Ghelamco i bez zwiazku z insynuacjami na temat ich rzekomych mozliwosci. Wola juz duzo im zawdziecza, dostrzegaja potencjal tej dzielnicy i wartosc inwestowania w nia, ze przypomne ich starania o zakup dzialki po Rozy Luksemburg. Mam tylko nadzieje, ze nie poprzestana na biurowcach i moze nawiaza wspolprace z jakimis nowymi, dobrymi architektami - dla zroznicowania, bo do architektury Crownow Koniora nie mam najmniejszych zastrzezen, a ich urbanistyczny charakter to dla mnie poezja, czekajaca na ciag dalszy zreszta.

Last edited by SoboleuS; February 10th, 2007 at 11:01 AM.
megaptera no está en línea   Reply With Quote
Old June 6th, 2006, 06:09 PM   #18
embercadero
Registered User

embercadero's Avatar

Likes (Received): 3

Quote:
Jakos ich projekty sa albo dopasowane do otoczenia, albo tego czym powinno ono byc (i dzieki nim sie staje), i jak na razie nie zaszokowali nas szczegolna przychylnoscia Borowskiego. Z drugiej strony podobnego zakupu dokonala Grupo Prasa - tez spisek? Moze po prostu w tej okolicy tego typu transakcje moga sie oplacic, nawet przy umiarkowanej intensywnosci zabudowy. Ja sie ciesze, ze wygralo Ghelamco i bez zwiazku z insynuacjami na temat ich rzekomych mozliwosci. Wola juz duzo im zawdziecza, dostrzegaja potencjal tej dzielnicy i wartosc inwestowania w nia, ze przypomne ich starania o zakup dzialki po Rozy Luksemburg. Mam tylko nadzieje, ze nie poprzestana na biurowcach i moze nawiaza wspolprace z jakimis nowymi, dobrymi architektami - dla zroznicowania, bo do architektury Crownow Koniora nie mam najmniejszych zastrzezen, a ich urbanistyczny charakter to dla mnie poezja, czekajaca na ciag dalszy zreszta.
może i są dopasowane do otoczenia i urbanistycznie bez zarzutu (praktycznie dzięki nim nastąpiło odtworzenie ulic Hrubieszowskiej czy Pańskiej - ale w sumie każda inna inwestycja na tych działkach też spowodowałaby taki efekt ) ale nie zmienia to faktu że moim zdaniem wszystko co do tej pory wybudowali to architektura bez polotu, bardzo zachowawcza i po prostu zupełnie przeciętna. Z małym może wyjątkiej w postaci Pięknej ale to tylko dlatego że Kucza postanowił zerżnąć ze Smyka. A to miejsce jest dość jednak reprezentacyjne, prosiłoby się o coś lepszego, ponadprzeciętnego.

No chyba że na tą okoliczność zrezygnują z Koniora, Kuczy czy innego Ryby i poproszą o projekt kogoś bardziej odpowiadającego stylem mojemu poczuciu estetyki, to wtedy przestanę zrzędzić.

Jeszcze w kwestii dostawania przez nich pozwoleń - nie sugeruję korupcji (choć właśnie tak to wygląda), po prostu ta firma, tak jak i np Skanska, przedstawia projekty tak zachowawcze i poniekąd zaściankowe ze bardzo dobrze pasują one do wizji miasta prezentowanej przez Borowskiego.

Co do PSLu to działkę kupił Dom Dewelopment. Pozostaje czekać na rozwój wydarzeń.
embercadero no está en línea   Reply With Quote
Old June 21st, 2006, 08:05 PM   #19
obserwator
Ehh...

obserwator's Avatar

Likes (Received): 525

Dzisiejsze donosi :

Quote:
Najpierw trochę wiadomości które pokrywają się z informacjami powyżej, a później......To rekordowa kwota za działkę w tej okolicy. Nie pomoże ona jednak WZG. Na ich miejscu planuje się postawienie kolejnego wieżowca. - Projekt jest jeszcze w fazie koncepcyjnej - mówi Marek Krajewski z Ghelamco. - Planujemy mieszaną zabudowę : biurowo-usługowo-mieszkaniową. Będzie to spektakularny budynek, ale szczegóły poznamy dopiero za kilka tygodni. - Nasi architekci pracują nad koncepcją docelową. Na miejscu WZG powstanie prawdopodobnie bardzo wysoki budynek.
KK
obserwator no está en línea   Reply With Quote
Old June 21st, 2006, 08:10 PM   #20
oralB
Moderator

oralB's Avatar

Likes (Received): 1968

Jeśli to prawda, to znaczy, że moda na wielofunkcyjne wieże dotarła i do Warszawy Czekam z niecierpliwością - to będzie długich kilka tygodni.
oralB no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
ghelamco, warsaw, warszawa, wola

Thread Tools

Posting Rules