[Radom] Architektura powojenna - remonty, termomodernizacje, przebudowy etc - Page 2 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Łódzkie, Mazowsze, Podlasie

Łódzkie, Mazowsze, Podlasie » Białystok | Łódź | Warszawa

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old August 15th, 2010, 12:20 AM   #21
lMl
2012

lMl's Avatar

Jezu, zdejmą moje kochane lusterka z sezamu A poważnie to świetny projekt, oby wyglądał w rzeczywistości tak samo dobrze, czyt. użyto dobrych materiałów. Wiadomo, kto jest autorem projektu?

Co do Plant, to mam nadzieję, że tralki wrócą po remoncie na swoje miejsce (albo zostaną odtworzone). Zdaje się, że na ostatnim z punktowców cały czas takie są. W ogóle zastanawia mnie to ocieplanie - mury tych bloków są naprawdę grube - to nie jest cienka blokowa płyta, tylko solidne budowle z lat 50. Z tego co pamiętam ściany są może trochę cieńsze niż w kamienicach, ale spokojnie z pół metra mają (przynajmniej w tym budynku z wysoką bramą). A tam jeszcze 12cm styropianu. Elewacja też była w dobrym stanie.
lMl no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old August 15th, 2010, 12:40 AM   #22
redoxygene
Leningreen

redoxygene's Avatar

Likes (Received): 3074

Ja mieszkam w budynku z tego samego okresu na 2/7 piętrze (punktowiec na Kościuszki). Mury zewnętrzne u mnie mają grubość (wraz z ociepleniem) 70,5 cm, czyli przed miały 57 cm. Na parterze w tej chwili mają prawie 100 cm. U mnie żadnych racjonalnych przesłanek do ocieplania nie było - przewodniczącej wspólnoty nie podobało się, że budynek szary i brzydki, poza tym stwierdziła, że "grzyb ma i to nie tylko ona". Owszem, grzybiały jej ściany, ale jak wiemy wszyscy - to w zasadzie wina braku wietrzenia. Większość bloków ociepla się na tej zasadzie - bo nowa elewacja, parę osób dorzuci grzyby, a potem stwierdzą, że będzie cieplej i klepią uchwałę. Faktem jest, że obecnie mój budynek jest termosem - kiedyś jak się robiło gorąco na zewnątrz, chłodno na klatce było ze 3 dni. Teraz trzyma się po 2 tygodnie. W zimie temperatura na klatce spadała do 7 stopni, w moim pokoju nie mogłem przekroczyć 19. Po ociepleniu w pokoju spokojnie mam 24, a na klatce nie noszę kurtki. Ale to w dużej mierze zasługa nowych okien na klatce i zmniejszenia ich powierzchni o połowę. Tak czy inaczej uważam, że docieplanie takich budynków nie jest warte swojej ceny - wystarczy ogarnąć okna i drzwi, piwnice i poddasza.

PS. Mój 1000 post

Last edited by redoxygene; August 15th, 2010 at 12:52 AM.
redoxygene está en línea ahora   Reply With Quote
Old August 15th, 2010, 02:26 AM   #23
Mruczek
Registered cat

Mruczek's Avatar

Likes (Received): 15892

Quote:
Originally Posted by redoxygene View Post
Ja mieszkam w budynku z tego samego okresu na 2/7 piętrze (punktowiec na Kościuszki). Mury zewnętrzne u mnie mają grubość (wraz z ociepleniem) 70,5 cm, czyli przed miały 57 cm. Na parterze w tej chwili mają prawie 100 cm. U mnie żadnych racjonalnych przesłanek do ocieplania nie było - przewodniczącej wspólnoty nie podobało się, że budynek szary i brzydki, poza tym stwierdziła, że "grzyb ma i to nie tylko ona". Owszem, grzybiały jej ściany, ale jak wiemy wszyscy - to w zasadzie wina braku wietrzenia. Większość bloków ociepla się na tej zasadzie - bo nowa elewacja, parę osób dorzuci grzyby, a potem stwierdzą, że będzie cieplej i klepią uchwałę. Faktem jest, że obecnie mój budynek jest termosem - kiedyś jak się robiło gorąco na zewnątrz, chłodno na klatce było ze 3 dni. Teraz trzyma się po 2 tygodnie. W zimie temperatura na klatce spadała do 7 stopni, w moim pokoju nie mogłem przekroczyć 19. Po ociepleniu w pokoju spokojnie mam 24, a na klatce nie noszę kurtki. Ale to w dużej mierze zasługa nowych okien na klatce i zmniejszenia ich powierzchni o połowę. Tak czy inaczej uważam, że docieplanie takich budynków nie jest warte swojej ceny - wystarczy ogarnąć okna i drzwi, piwnice i poddasza.

PS. Mój 1000 post
Gratuluję 1000. postu i solidaryzuję się z powyższą tezą.
Barcelona Budapeszt Grodno Kowno Madryt Moskwa Ukraina
Mruczek no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old August 15th, 2010, 12:23 PM   #24
lMl
2012

lMl's Avatar

Premia termomodernizacyjna jest, tani kredyt jest, pieniądze trzeba wykorzystać więc rozdaje się wszystkim potrzebującym bez spojrzenia czy rzeczywiście potrzeba. Zarząd wspólnoty może się pochwalić sukcesem, zarząd funduszu termomodernizacyjnego osiągnięciem planu, ludzie cieszą się z kolorowych bloczków, tylko użytkownicy SSC marudzą
lMl no está en línea   Reply With Quote
Old September 8th, 2010, 10:36 PM   #25
S-O-Z
Registered User

S-O-Z's Avatar

Likes (Received): 284

Z cyklu "bliźniaki"

Przykład dwóch ... zupełnie odmiennych podejść do na prawdę ciekawych przykładów architektury z lat 30-40-tych XX wieku.
Budynki przy ul. Filtrowej 7 i 5.
Pierwszy - poddany całkiem znośnej termomodernizacji, no może tylko dobór kolorów trochę razi...
Drugi zaś, będący obecnie w trakcie "łocieplańa"... to jakiś koszmar z najgorszego snu raczej porządnie chorego projektanta i jeszcze bardziej chorych (delirium tremens zapewne) wykonawców jego wizji...
[IMG][/IMG]
[IMG][/IMG]
[IMG][/IMG]
[IMG][/IMG]

Last edited by S-O-Z; September 8th, 2010 at 10:44 PM.
S-O-Z no está en línea   Reply With Quote
Old September 8th, 2010, 10:55 PM   #26
Iluminat
Redsigert User

Likes (Received): 5278

Obydwa przykłady są złe, elewacja zrobiona na płasko nie odtwarzając tych prostokątnych żłobień (charakterystyczny element), część okien na klatkach najwyraźniej zamurowano i do tego jeszcze kiepskie kolory.
Iluminat no está en línea   Reply With Quote
Old September 8th, 2010, 11:05 PM   #27
TETA
N 51° 23' E 21° 09'

TETA's Avatar

Likes (Received): 1190

Połączenie żółtego i zielonego powinno zostać zakazane

A Iluminat ma rację... Zmasakrowano te budynki i tyle...
TETA no está en línea   Reply With Quote
Old September 9th, 2010, 10:36 AM   #28
S-O-Z
Registered User

S-O-Z's Avatar

Fakt, obydwa obiekty kiedyś były przykładami jakiejś tam, ale architektury Obecnie stanowia co najwyżej przyklad budownictwa...
A to jak miasto dba o należytą kontrolę nad zachowaniem pewnej ciagłości urbanistyczno-architektonicznej (obydwa budynki są przeciez bliźniaczopodobne), zakrawa już na pomstę do nieba!
Rozumiem - wspolnoty mieszkaniowe, każda sobie rzepkę..., ale te budynki, ten fragment zabudowy miasta - to także kolejny etap pokazujący rozwój urbanistyczno-architektoniczny Radomia - zauważony i wyniesiony na światowe "salony" i do światowej literatury przez Wojciecha Kalinowskiego. jak tak dalej pójdzie - ten radomski wzorzec pozostanie tylko w starych publikacjach...
Old September 9th, 2010, 03:22 PM   #29
Red Dog
Mam koników siedem

Red Dog's Avatar

Likes (Received): 4

Ostatni przykład idealnie nadaje się do wątku o niszczeniu architektury.
Red Dog no está en línea   Reply With Quote
Old September 9th, 2010, 06:25 PM   #30
S-O-Z
Registered User

S-O-Z's Avatar

Z cyklu "bliźniaki" - cz. 2

Tym razem przykład bliźniaków z ul. Młodzianowskiej.
Budynek pierwszy - jeszcze nie "dotknięty" łoćepleńem, drugi zaś - już "po zabiegu".... w którego efekcie w miejsce wieńczącego budynek podwójnego gzymsu, pojawiła się... attyka?
Tym razem projektant wykazał się na prawdę "pomysłowością..."
[IMG][/IMG]
[IMG][/IMG]
[IMG][/IMG]
[IMG][/IMG]
Old September 9th, 2010, 06:42 PM   #31
TETA
N 51° 23' E 21° 09'

TETA's Avatar

On taki był. To nie są identyczne budynki...

PS Przeczytaj prywatne wiadomości.
Old September 9th, 2010, 07:28 PM   #32
S-O-Z
Registered User

S-O-Z's Avatar

Tak się właśnie zastanawiałem, bo pewności nie miałem - a wywnioskowałem po bardzo dużym podobieństwie obu budynków, tj. kubatura, układ okien itd.

Last edited by S-O-Z; September 23rd, 2010 at 07:58 PM.
S-O-Z no está en línea   Reply With Quote
Old September 23rd, 2010, 08:01 PM   #33
S-O-Z
Registered User

S-O-Z's Avatar

Z cyklu "jak z fantazją zaadoptować socreala..."

Zważywszy, że to Przedszkole - dla mnie bomba!!!
Old September 23rd, 2010, 08:53 PM   #34
KY8
User

KY8's Avatar

Likes (Received): 1040

A jak na moje styropianową zagładą toto pachnie...
KY8 no está en línea   Reply With Quote
Old September 23rd, 2010, 09:08 PM   #35
TETA
N 51° 23' E 21° 09'

TETA's Avatar

Quote:
Originally Posted by S-O-Z View Post
Zważywszy, że to Przedszkole - dla mnie bomba!!!
Malowanie nie może być dobierane pod przeznaczenie budynku a jego architekturę. Trzeba od małego wpajać pozytywne wzorce...
Old September 23rd, 2010, 10:04 PM   #36
redoxygene
Leningreen

redoxygene's Avatar

Quote:
Originally Posted by S-O-Z View Post
Z cyklu "jak z fantazją zaadoptować socreala..."
Toż to tragedia jakaś jest! Gdzie ten skrzywdzony przez jakiegoś imbecyla budynek?
Old September 24th, 2010, 08:57 AM   #37
-PePe-
...

-PePe-'s Avatar

Likes (Received): 2435

Kalińska Glinice. Że przedszkole w takim miejscu tak wygląda, to mi nie przeszkadza, ale że blok już nie. To przedszkole stoi wśród domków i na prawdę nie razi w oczy, zresztą krajobraz na nim udany Dużo lepszy remont niż na Plantach i połączony z rewitalizacją całej działki (zieleń, chodniki, płot). Nie zlikwidowano też uroczych gzymsów, co się już nieraz zdarzało, bez nich budynek wyglądałby jak zwykłe pudło.
Old September 24th, 2010, 02:48 PM   #38
redoxygene
Leningreen

redoxygene's Avatar

Jaka okolica by nie była, nikogo to nie upoważnia to takiego zmasakrowania budynku, wybudowanego w konkretnym stylu i stanowiącego odrębną kompozycję. Infantylizować przestrzeń można sobie wewnątrz przedszkola, ale róbmy z niezłego budynku potwora, nawet, gdy znajduje się wśród zapuszczonych chałup. Można się było pobawić w jakiś mural, czy większą kompozycję, a tutaj rzucono jakieś bohomazy na budynek w całkowitym oderwaniu od tektoniki budynku. Nie ma co się cieszyć z pozostawienia gzymsów i obramowań, skoro w tej sytuacji to one "psują" wizję architekta...
Old September 24th, 2010, 09:03 PM   #39
S-O-Z
Registered User

S-O-Z's Avatar

Quote:
Originally Posted by TETA View Post
Malowanie nie może być dobierane pod przeznaczenie budynku a jego architekturę. Trzeba od małego wpajać pozytywne wzorce...
Quote:
Originally Posted by redoxygene View Post
Jaka okolica by nie była, nikogo to nie upoważnia to takiego zmasakrowania budynku, wybudowanego w konkretnym stylu i stanowiącego odrębną kompozycję. Infantylizować przestrzeń można sobie wewnątrz przedszkola, ale róbmy z niezłego budynku potwora, nawet, gdy znajduje się wśród zapuszczonych chałup. Można się było pobawić w jakiś mural, czy większą kompozycję, a tutaj rzucono jakieś bohomazy na budynek w całkowitym oderwaniu od tektoniki budynku. Nie ma co się cieszyć z pozostawienia gzymsów i obramowań, skoro w tej sytuacji to one "psują" wizję architekta...
Oczywiście Panowie zgadzam się z Wami w 100%! Taki kalejdoskop barw i kształtów to co najwyżej na klocki "Naszego Domu" (chociaż Ci akurat wolą bardziej krągłe kształty..), a nie na taki bądź co bądź nie najgorszy przykład architektury.
Moje Łaaał wzięło się stąd, że przemierzając te pachnące nieco "skansenem" uliczki Glinic ( jak dla mnie dzielnica-okolica, mogąca stać się natchnieniem niejednego pomysłu...) - trafia się na ten tęczowy wytwór chorej nieco wyobraźni jakiegoś projektanta ... i człowieka z miejsca zamurowuje...!
Wrażenie gwarantowane, a czy odczucia bardziej pozytywne, czy wręcz przeciwnie... - kwestia "gustu" i zamiłowania do architektury....

Nie mniej - cała przyjemność po mojej stronie, że zapodałem ciekawy temat do dyskusji...
Old September 29th, 2010, 09:09 PM   #40
TETA
N 51° 23' E 21° 09'

TETA's Avatar

Blok stojący na narożu Waryńskiego i Mickiewicza:

Może być...
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags