[Radom] Architektura powojenna - remonty, termomodernizacje, przebudowy etc - Page 3 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Łódzkie, Mazowsze, Podlasie

Łódzkie, Mazowsze, Podlasie » Białystok | Łódź | Warszawa

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old September 29th, 2010, 11:24 PM   #41
redoxygene
Leningreen

redoxygene's Avatar

Likes (Received): 3112

Nie widziałem go jeszcze skończonego, zapowiadał się neiźle, ale ten pomarańczowy parter mnie przeraził teraz...
redoxygene está en línea ahora   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old October 29th, 2010, 08:31 PM   #42
TETA
N 51° 23' E 21° 09'

TETA's Avatar

Likes (Received): 1191

Budynek na Kościuszki 16 przed termomodernizacją:

Teraz już jest po niej...

Może macie podobną fotkę?

Edit: do manX: świetnie! więc czekamy na fotki

Last edited by TETA; October 29th, 2010 at 08:48 PM.
TETA no está en línea   Reply With Quote
Old October 29th, 2010, 08:46 PM   #43
manX
Registered User

manX's Avatar

Likes (Received): 232

Postaram się jutro zrobić i wrzucić zdjęcia z Kościuszki. Chyba już tylko jeden z tych "wieżowców" nie został odmalowany, więc zrobie wszystkim. Wg mnie ten przy parku się świetnie prezentuje i tak powinny wszystkie wyglądć a nie każdy inny...
manX no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old October 29th, 2010, 08:52 PM   #44
-PePe-
...

-PePe-'s Avatar

Likes (Received): 2439

Każdy inny? Już się boję
Old October 29th, 2010, 09:09 PM   #45
manX
Registered User

manX's Avatar

No niestety... I to nie wszystko. Całym urokiem tych bloków były charakterystyczne zdobienia w postaci tych pionowych i poziomych jakby kolumn (nie wiem jak to się nazywa fachowo) i z tego co pamiętam w jednym z nich po prostu nałożyli styropian, pomalowali i stoi teraz taki klocek... Reszta nie pamiętam i nie chce kłamać. Jak mówię tylko ten przy parku trzyma poziom, nie jest tylko pomalowany, ale parter właśnie te kolumny ma wyłożone chyba piaskowcem (ale mogę się mylić w każdym razie jakiś kamień). Jutro się przejdę z aparatem
Old October 29th, 2010, 09:14 PM   #46
TETA
N 51° 23' E 21° 09'

TETA's Avatar

Quote:
Originally Posted by manX View Post
No niestety... I to nie wszystko. Całym urokiem tych bloków były charakterystyczne zdobienia w postaci tych pionowych i poziomych jakby kolumn (nie wiem jak to się nazywa fachowo) ...
Pionowe elementy to lizeny. Co do poziomych to nie wiem...
Old October 29th, 2010, 10:20 PM   #47
redoxygene
Leningreen

redoxygene's Avatar

Hm... Każdy inny to źle? Każdy z nich był oryginalnie inny kolorystycznie, a 2 z 4 miały tylko tę samą bryłę. Najfajniejszą elewację ze wszystkich 4 miał i ma ten niewyremontowany, czyli Kościuszki 12A.
Jeden stał się klocem (8A), remonty trzymające poziom to 2 z 3 - odwzorowano znakomitą większość tektoniki (chociaż w obydwóch przypadkach niektóre bardzo ciekawe elementy odeszły w niebyt). Kościuszki 16 dostał "jebliwy" kolor w polskim wydaniu - morelka i cytrynka, który mam nadzieję, że niedługo zblaknie. Kościuszki 6E jest już lepszy - ale nie jest idealny... Kolorystyka jest zbyt nowoczesna wg mnie, balkony są na szczęście niezabudowane (bo nie było czego zabudowywać) w przeciwieństwie do Kościuszki 16, zaś co do parteru z kamieniem - idea nie była głupia, ale nie do końca wyszło - lizeny strasznie spuchły przez to. Fakt faktem, prezentuje się to nieźle, ale do rozwiązania wzorcowego trochę mu brakuje.
Old October 29th, 2010, 11:26 PM   #48
S-O-Z
Registered User

S-O-Z's Avatar

Likes (Received): 284

"Wieżowce" z Kościuszki

Punktowce w kolejności od Narutowicza do Plant:
Przed:

Po:

Jedyny „ocalały”

Dalej – najbardziej chyba drastyczny przykład bezmyślności, głupoty i barbarzyństwa – czyli samych „dobrodziejstw” płynących z „łoćepleńa”

No i ostatni – stan przed i po „zabiegu”

Old October 31st, 2010, 01:31 PM   #49
manX
Registered User

manX's Avatar

Widze, że zostałem upobiegnięty, ale dorzucę jeszcze dwa zdjęcia ostatniego budynku bo nie ma na nich murku od frontu.

I zbliżenie:

Jak dla mnie to, że kolorystyka jest teraz nowoczesna działa na plus, pasują do budynku, nie zawsze to co starsze to lepsze a wg mnie oryginalne kolory nie były za specjalne.
Old October 31st, 2010, 03:02 PM   #50
redoxygene
Leningreen

redoxygene's Avatar

Nie wygląda to źle, ale trzeba pamiętać, że każdy styl czy każda epoka ma swoje charakterystyczne cechy. I tak, jeśli kamienicę wymyślono biało-żółtą, to nie po to, żeby gdy się zmieni moda, pomalować ją na zielono-czerwony. Dlatego też wielkich płyt nie powinno się malować w tęcze, czy w ogóle w mocne kolory. Idąc dalej - socreal też był specyficzny, jeśli chodzi o kolory i w tym właśnie tonie powinien być utrzymywany.
A teraz efekt mamy taki, że każdy budynek na osiedlu wygląda inaczej, a sama kolorystyka tego budynku, o ile nawet fajna sama w sobie, w żaden sposób nie przystaje do epoki, z której ten budynek i całe osiedle jest, a powinna.
Old October 31st, 2010, 06:17 PM   #51
TETA
N 51° 23' E 21° 09'

TETA's Avatar

Quote:
Originally Posted by S-O-Z View Post
Punktowce w kolejności od Narutowicza do Plant:
Przed:
...
Warto dodać, że budynek był pokryty szlachetnym tynkiem barwionym w masie (praktycznie zapewniający wieczny kolor budynku dopóki tynk na nim by był) oraz wstawki z miki czy czegoś co miało by ją imitować. Zapewniało to lekkie migotanie budynku w promieniach słońca. Według mnie to był jeden z wytworniejszych obiektów z tamtego okresu w Radomiu. Mimo, że włożono ogromną pracę w odtworzenie większości detali po dodaniu styropianu to szlachetnego tynku nic nie zastąpi. I do tego kolor kanar mnie dobija...

Old November 6th, 2010, 04:51 PM   #52
TETA
N 51° 23' E 21° 09'

TETA's Avatar

Stary ale jary artykuł:

W osiedlach musi być kolorowo - radomska artystka zaprojektowała kolorystykę bloków na Ustroniu

Słonik pod palmą, słonik solo… i inne jeszcze dziwy spotkać można na radomskich blokach, które przeszły już "zabieg” docieplania. Jeszcze inne budynki pozbawione są wprawdzie tej egzotyki ale za to aż bije od nich wściekłą barwą. A przecież może być inaczej...

Tak jak na Ustroniu. Ocieplane bloki na Prędocinku, ulicach Wyścigowej, Osiedlowej czy Południowe pokrywają barwy stonowane, harmonizujące z sąsiadującymi budynkami i obiektami. I po prostu – gustowne. Kolorystykę dwudziestu bloków zaprojektowała Urszula Bednik, artysta plastyk. Rozmawiamy z autorką projektu..

Barbara Koś: Czyżby spółdzielnia Ustronie sama zwróciła się do profesjonalisty?

- Urszula Bednik: - Nie. To ja sama poszłam do prezesów i zaproponowałam im swoją pomoc. Jestem przecież mieszkanką tego osiedla. A wiedziałam, że te bloki będą ocieplane. Nie chciałam, żeby moje osiedle było zbiorem przypadkowych barw ale przykładem pewnej harmonii.

- I co na to prezesi?

- Trafiłam! – Myśmy też właśnie o tym myśleli – powiedzieli. Ustaliliśmy wspólnie, że osiedle ma być kolorowe.

- Ustronie ma aż pięć jednostek…

- Skupiliśmy się na kilku. Prędocinek, ulica Południowa i Wiejska przy jednostce M- Młodzianów, sześć bloków przy ulicy Osiedlowej. W sumie – projekt dotyczył dwudziestu bloków. Zakończony ma być do końca roku 2010. W roku przyszłym będzie kontynuowany na następnych dwudziestu trzech.

-Jakie było podstawowe założenie pani projektu?

- Wykorzystałam w nim nie tylko wiedzę wyniesioną ze studiów ale także moją pracę dyplomową z zakresu kolorystyki przestrzennej. Chciałam, żeby na domach nie było melanży, kontrowersyjnych w formie, barwie, układzie przestrzennym i w całej estetyce osiedla. Po konsultacjach z zarządem Spółdzielni ”Ustronie” przygotowałam makietę tych bloków.

- W kolorach?...

- Starałam się utrzymać ustaloną konwencję, żeby osiedle było kolorowe. Zaproponowałam zróżnicowanie kolorystyczne za pomocą pionów i poziomów. Po prostu proste podziały architektoniczne bryły. W przypadku bloków znajdujących się obok już pomalowanych, starałam się dopasować kolory do już istniejących. Żeby nie było dysharmonii barw.

- Które barwy pani preferuje?

- Całą gamę ciepłych kolorów. Pragnęłam, aby to były barwy subtelne i nasze, rodzime, polskie… Delikatne beże, zielenie, brązy..I żeby nie były smutne.

- Jest duża różnica z kolorystyką Zachodu?

O, tak! Na Zachodzie dominują kolory żywe, nawet agresywne. Jaskrawe w kontraście i we wzajemnym oddziaływaniu. Pełne ekspresji. Taki jest śmiały koloryt skandynawski, jaskrawo malowane są niemieckie domki jednorodzinne… Nasze barwy są stonowane: brązy, zieleń, czyli coś, co wypływa z charakteru polskiego krajobrazu.

Na jedyny "odważny” blok zdecydowałam się przy Wyścigowej 26. Bo wiadomo, że koło niego biec ma obwodnica. Ale już "Ostrowiecka 8” jest spokojny: zielenie – kolor tundra - podkreślają piękną zieleń, która jest tuż obok bloku. W innych budynkach jest kolor Andaluzja- wanilia, żółte – Gobi, zieleń Ceylon…

- Te już gotowe bloki podobają się mieszkańcom?

- Słyszę, że tak. Że są kolorowe, delikatne… Są pewne uwagi ale wiadomo, że każda opinia jest subiektywna.

- Czy jest pani w Radomiu jedyną taką kolorystką?

- Nie wiem lecz z pewnością tych osób nie jest wiele. Tu nie wystarczy samo wykształcenie plastyczne. Trzeba mieć też "bakcyla” związanego z planowaniem przestrzennym. A dobrze byłoby, gdyby każde osiedle miało takiego własnego "hobbystę”. Bardzo podoba mi się osiedle Południe zaprojektowanie kolorystycznie przez profesora Andrzeja Wyszyńskiego. Teraz dojdzie nasze Ustronie…Każde osiedle powinno mieć swój charakter.

Urszula Bednik urodziła się w Radomiu. Z miastem tym związana jest do dziś. Studia w Instytucie Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej ukończyła w 1996 roku. Dyplom z malarstwa uzyskała w pracowni profesora Adama Styki. W 1997 roku kontynuowała naukę w Podyplomowym Studium Planowania Przestrzennego Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

Obecnie zajmuje się kolorystyką układów przestrzennych. Maluje według swojej teorii malarstwa. Ma w swoim dorobku kilkanaście wystaw indywidualnych i udział w kilku ekspozycjach zbiorowych.
Jest akwarelistką, pięknie rysuje też piórkiem a najbliższą jej formą są motywy roślinne. Dlatego współpracuje też z florystami.

źródło: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll...0206/402980449

Co to za podejście, że aby było wesoło musi być kolorowo... Zróbmy cyrk z miasta, będzie się pani Ula cieszyła jak głupia na okrągło...

Edycja:

Wolicie takie "smutne" budynki:

... czy "normalne" jak te:

Last edited by TETA; October 21st, 2011 at 06:35 PM.
Old November 8th, 2010, 07:34 PM   #53
KY8
User

KY8's Avatar

Likes (Received): 1040

Akurat to co projektuje ta kobieta jest ok, kolorystyka elewacji pasuje do budynków i nie jest pstrokata, a barwy są stonowane. Ogólnie zauważyłem zaczną poprawę jakości styropianizacji dzisiejszych w stosunku do tego, co było 4-5 lat temu. Obecnie nie ma już takich kwiatków jak blok w różowo-niebiesko-zielono-żółte romby. Cieszy to
KY8 no está en línea   Reply With Quote
Old November 8th, 2010, 09:15 PM   #54
Red Dog
Mam koników siedem

Red Dog's Avatar

Likes (Received): 4

Projektowaniem elewacji powinni zajmować się architekci(lub forumowicze SSC ), a nie plastycy.
Red Dog no está en línea   Reply With Quote
Old November 9th, 2010, 01:56 AM   #55
szybkaosa
88302935

szybkaosa's Avatar

Likes (Received): 898

Quote:
Originally Posted by Red Dog View Post
Projektowaniem elewacji powinni zajmować się architekci(lub forumowicze SSC ), a nie plastycy.
Albo plastycy pod nadzorem architektów lub architekci pod nadzorem plastyków.
szybkaosa no está en línea   Reply With Quote
Old November 9th, 2010, 05:10 AM   #56
redoxygene
Leningreen

redoxygene's Avatar

Kiedyś kolorystykę budynków i całych osiedli ustalał zespół złożony z architektów, urbanistów i plastyków - przynajmniej w Radomiu.
Old November 9th, 2010, 09:38 AM   #57
talanar
Użytkownik zaszczuty

Likes (Received): 12

http://img51.imageshack.us/img51/718...0072008002.jpg
jaki byl oryginalny wariant tej zabudowy boku loggi (?) - "w luksfery" czy 'w szkło" ?
talanar no está en línea   Reply With Quote
Old November 9th, 2010, 04:26 PM   #58
redoxygene
Leningreen

redoxygene's Avatar

Luksfery.
Old November 13th, 2010, 03:59 PM   #59
S-O-Z
Registered User

S-O-Z's Avatar

Likes (Received): 284

Padło kilka gorzkich słów pod kątem Filtrowej 7
Quote:
Originally Posted by S-O-Z View Post
Więc co powiedzieć dopiero na TO:

Old November 14th, 2010, 10:35 AM   #60
-PePe-
...

-PePe-'s Avatar

Likes (Received): 2439

Najlepsze sę niby cegiełki

Ktoś mi się chwalił niedawno: "zobacz jak nasza siódemka pięknie wygląda", mieszkańcy zadowoleni, spółdzielnia zadowolona i o co ten krzyk?

P.S.
To jest budownictwo przedwojenne, ewentualnie wojenne (jeśli liczyć przebudowy zrobione przez Niemców).
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
blokowiska, mazowieckie, modernizm, prl, radom

Thread Tools

Posting Rules