[Warszawa - Praga Południe] Nowy budynek w miejscu Universamu "Grochów" [w budowie] - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Inwestycje ukończone

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old October 19th, 2015, 10:33 AM   #1
orangy
Alles nur künftige Ruinen

orangy's Avatar

Likes (Received): 771

[Warszawa - Praga Południe] Nowy budynek w miejscu Universamu "Grochów" [w budowie]

Quote:
Znamy już datę rozbiórki pawilonu handlowego Uniwersam na Grochowie. Nowy, potężny budynek będzie zwieńczony 15-piętrowymi wieżami. Będzie w nim 460 mieszkań i galeria handlowa. (...) Dantex planuje rozpocząć rozbiórkę gmachu na przełomie stycznia i lutego. Wyburzanie pawilonu zajmie ok. półtora miesiąca, wiosną przyszłego roku działka będzie pusta i wtedy rozpocznie się budowa nowego obiektu.(...)
Zaprojektowany przez pracownię FSP Arcus budynek ma mieć ośmiopiętrowe podium, z którego będą wyrastać wyższe o siedem pięter dwie wieże - jedna od strony ul. Grochowskiej, druga - od al. Stanów Zjednoczonych.
(...) W gmachu zmieści się 460 mieszkań (7-8,5 tys. zł za m kw.). Budynek zostanie oddany do użytku w marcu 2018 r. Parter i pierwsze piętro zajmie galeria handlowa (...) Bogusław Różycki ze Społem wyjaśniał, że spółdzielnia kontroluje wyłącznie grunt pod pawilonem i nie ma planów zabudowy sąsiedniego terenu.
Źródło: http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa...l#BoxLokWawImg

Było:

Jest:

Będzie:
Sponsored Links
Advertisement

Old October 19th, 2015, 04:22 PM   #2
Danielewicz
Registered User

Danielewicz's Avatar

Likes (Received): 3545

Blok i galeria handlowa . Nawet neonów widzę nie zamierzają zachować (które są rewelacyjnymi, jednymi z ostatnich z tak ogromnych, wciąż działających w Warszawie, z pasami neonowymi ciągnącymi się wzdłuż krawędzi dachu). Taka instalacja w dzisiejszych czasach kosztowałaby majątek. Szkoda.

Last edited by SoboleuS; October 19th, 2015 at 04:56 PM.
Danielewicz no está en línea   Reply With Quote
Old October 19th, 2015, 04:39 PM   #3
SoboleuS
Homo Masoviensis

SoboleuS's Avatar

Likes (Received): 7017

A artykuł chociaż przeczytałeś? Pewnie nie, bo po co. Zresztą nawet na wizualizacji widać stary neon.
Odnośnie wątku, ja bym zostawił, a po Universamie płakać nie będę, neon to jedyny jego element warty zachowania.

epigon, WojtekL liked this post
SoboleuS no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old October 19th, 2015, 05:18 PM   #4
polski_kibol
Registered User

Likes (Received): 464

Liczyłem że nowy budynek będzie stał bliżej samego ronda, tak jak blok po drugiej stronie Alei Stanów, ale po układzie działek widze że to niemożliwe.
polski_kibol no está en línea   Reply With Quote
Old October 19th, 2015, 06:46 PM   #5
Danielewicz
Registered User

Danielewicz's Avatar

Quote:
Originally Posted by SoboleuS View Post

A artykuł chociaż przeczytałeś? Pewnie nie, bo po co. Zresztą nawet na wizualizacji widać stary neon.
Przepraszam, gdzie tam widzisz neon na tej wizualizacji? Całego artykułu nie wykupiłem, faktycznie, bo nie mam zamiaru płacić 10zł, ale na wizualizacji widać, że jeżeli coś zachowają, to ewentualnie litery "universam" (przy czym nie wiadomo, czy zrobią to jak w oryginale, na trzech rurkach, czy to po prostu kaseton ze starą czcionką napisu nazwany szumnie neonem). Cała reszta, czyli napis "praga południe" i pasy neonowe, a zatem zdecydowana większość instalacji widać, że nie wrócą na miejsce. A sam pawilon po odnowieniu i usunięciu reklamowego syfu byłby lepszy, niż bloczydło. Ale liczyłem się z tym, że w końcu usuną ten budynek i postawią jakiś klocek bez polotu
Old October 19th, 2015, 06:53 PM   #6
SoboleuS
Homo Masoviensis

SoboleuS's Avatar

Artykuł jest darmowy, też nie mam abonamentu. Inwestor twierdzi że mają być zachowane oba neony (Universam i Praga-Południe).
Old October 19th, 2015, 07:28 PM   #7
kafarek
Robert

kafarek's Avatar

Likes (Received): 17783

gazeta.pl

PiotrG, mar04 liked this post
kafarek no está en línea   Reply With Quote
Old October 19th, 2015, 07:36 PM   #8
Danielewicz
Registered User

Danielewicz's Avatar

Quote:
Artykuł jest darmowy, też nie mam abonamentu. Inwestor twierdzi że mają być zachowane oba neony (Universam i Praga-Południe).
U mnie niestety się wyświetla tylko fragment i komunikat, żebym wykupił dostęp już za 10zł.

Niemniej mi szkoda neonowych pasów i tego budynku, mimo, że materiały, z których jest użyty wydają się bardzo zniszczone - ale gdyby je wymienić na nowe i cały budynek należycie odnowić, byłby całkiem przyjemny pawilon ze świetnymi reklamami neonowymi, zaprojektowanymi właśnie dla niego.

Architektura w jego miejsce nie jest zbyt ciekawa. Dwa napisy, jeżeli w ogóle inwestor się wywiąże z obietnicy (na wizualizacji raczej wygląda na kaseton, ale dobrze, uznaję, że grafik po prostu dostał zdjęcie neonu i kazali mu w jego miejsce zrobić podobną reklamę świetlną, a bardziej się skupił na dobrym odwzorowaniu budynku), będą dobrą namiastką, ale jednak namiastką całej instalacji.
Old October 19th, 2015, 08:58 PM   #9
misuhhh
BANNED

Likes (Received): 697

w mojej opinni jedyne co warto zachować/oddtworzyć to neon..... Ale to tylko moje zdanie, nowy projekt poprawny.
misuhhh no está en línea   Reply With Quote
Old October 19th, 2015, 09:59 PM   #10
Robert Alda
Registered User

Robert Alda's Avatar

Likes (Received): 393

Bardzo dobrze, ze jest watek! Dzieki za info. A tak w ogole czy sa jakies plany lub wizje dla tego jednego z najwazniejszych placow Stolicy? Przeciez to jedno z najwazniejszych miejsc, jak np Plac Narutowicza...
Robert Alda no está en línea   Reply With Quote
Old October 19th, 2015, 10:08 PM   #11
ixs
Od bierdolta sie ode mnie

ixs's Avatar

Likes (Received): 90278

Zrobili by tam na dole cos na ksztalt podcieni albo chocby cofneli troche ten dolny pas i jakos by to wygladalo. A tak wyglada to strasznie ciezko... jak rozdete wrecz.

■■■■■■■■■■
■■■■■■■■■■
■■■■■■■■■■

Niezależnie od tego, kto rządzi, Polska jest jedna. I każdy, kto podejmuje walkę o inną przyszłość, musi mieć w sercu i głowie myśl o tym, jak z ojczyzny zrobić dom dla wszystkich, a nie dla wybranej grupy, nie dla władzy.

- D.F.T

cytt, Andrus liked this post
ixs está en línea ahora   Reply With Quote
Old October 20th, 2015, 02:16 PM   #12
drugastrona
Autostradowy Leming

drugastrona's Avatar

Likes (Received): 6325

Super wiadomość! Nowy budynek pięknie się dopasuje gabarytami do sąsiednich molochów. Jeszcze żeby w końcu samo pseudorondo ucywilizowali, o czym słyszy się od x lat.
drugastrona no está en línea   Reply With Quote
Old October 20th, 2015, 04:27 PM   #13
zyclunt
Hammerite Order

zyclunt's Avatar

Likes (Received): 3430

Wg artykułu zarówno rzeźba jak i neony mają zostać ocalone i wkomponowane choć ja na wizkach nie widzę wszystkich neonów. Po za tym budynek mocno przeciętny ale już niech budują, zawsze staram się bronić architekturę PRL-u ale Uniwersamu mi jakoś nie szkoda. Po za tym jeszcze jedna wizka z GW, przedstawiająca targ i rzeźbę:

zyclunt no está en línea   Reply With Quote
Old October 21st, 2015, 01:17 AM   #14
bloniaq_s8
Lewak gorszego sortu

bloniaq_s8's Avatar

Likes (Received): 13987

Nie podoba mi się obecny universam, ale nowy też nie jest wysokich lotów... Mimo wszystko może chociaż chaos reklamowy uda się jakoś ogarnąć.

Quote:
Nie chcę malować sytuacji w czarnych kolorach, ale zauważam, że Polska gospodarka, jest uzależniona od innych gospodarek.
R.Czarnecki v-ce przewodniczący PE

Warsaw, city at war
bloniaq_s8 no está en línea   Reply With Quote
Old October 21st, 2015, 09:13 AM   #15
filosss
Semper Invicta

filosss's Avatar

Likes (Received): 22688

Uniwersam to kolejny pawilon po Chemii (Bracka), Meblowym (Przeskok), Supersamie i docelowo Emilce, Cepelii i Rotundzie, który pójdzie pod kilof/przebudowę... Aż się prosi, aby utworzyć "Park architektury modernistycznej' w którym wszystkie ww. konstrukcje zostałyby przeniesione/odbudowane. W zależności od lokalizacji można by przeznaczyć je na funkcje wystawiennicze, usługowe, gastronomiczne itd... Mi się marzy taka ścieżka architektury na prawym brzegu Wisły (tu ulokowałbym mniejsze pawilony bo nie widzę możliwości odbudowy Supersamu nad Wisłą), albo w którymś z dużych warszawskich Parków - tu idealne wydaje się być Pole Mokotowskie, ew. Park Skaryszewski, może Bródnowski - wybór jest duży...

Niech się nasza Warszawa roz...budowuje, ale z szacunkiem do istniejącej i często ciekawej architektury...
filosss no está en línea   Reply With Quote
Old October 21st, 2015, 11:58 AM   #16
orangy
Alles nur künftige Ruinen

orangy's Avatar

Likes (Received): 771

Quote:
Originally Posted by filosss View Post
Mi się marzy taka ścieżka architektury na prawym brzegu Wisły (tu ulokowałbym mniejsze pawilony bo nie widzę możliwości odbudowy Supersamu nad Wisłą), albo w którymś z dużych warszawskich Parków - tu idealne wydaje się być Pole Mokotowskie, ew. Park Skaryszewski, może Bródnowski - wybór jest duży...
Błonia Parku Skaryszewskiego

Edit: Popuśmy wodze fantazji: w odbudowanym Supersamie mogłaby być funkcja sportowa - jakaś lokalna sala gimnastyczna, fitness. W Pawilonie Chemii widziałbym gastronomię (bardzo jej brakuje w okolicy)...

VVVV To właśnie nazywam błoniami. Praktycznie nie jest to park, bo zieleń jest raczej dzika niż urządzona.

Last edited by orangy; October 21st, 2015 at 12:34 PM.
orangy no está en línea   Reply With Quote
Old October 21st, 2015, 12:27 PM   #17
filosss
Semper Invicta

filosss's Avatar

Quote:
Originally Posted by orangy View Post
Błonia Parku Skaryszewskiego
Błonia Parku Skaryszewskiego czy Stadionu narodowego?? Miałem na myśli lokalizację między Międzynarodową, a Kinową - w części mniej zalesionej...
Old October 21st, 2015, 02:11 PM   #18
SoboleuS
Homo Masoviensis

SoboleuS's Avatar

Pomysł znakomity: miejsce tego obiektu jest właśnie w skansenie - nie będzie już zagracać miejskiej przestrzeni a jego nieliczni wielbiciele będą mogli napawać się jego "pięknem"
Old October 21st, 2015, 02:46 PM   #19
filosss
Semper Invicta

filosss's Avatar

Quote:
Pomysł znakomity: miejsce tego obiektu jest właśnie w skansenie - nie będzie już zagracać miejskiej przestrzeni a jego nieliczni wielbiciele będą mogli napawać się jego "pięknem"
Podobnie jak w przypadku pawilonu Emilii - należy rozróżnić wartość architektoniczną od kontekstu urbanistycznego. O drugim nie rozmawiamy, a o pierwszym? Nie jest to ósmy cud świata, ale obiekt, który niewątpliwie zasługuje na uwagę. Nie jest to typowy blaszak jakie były masowo budowane w każdym mieście "powiatowym" PRLu - projekt indywidualny i być może warto rozważyć jego "odbudowę" w innym miejscu...

Ja cały czas powtarzam, że pomimo faktu, iż Warszawa może się poszczycić największą liczbą i różnorodnością placówek muzealnych w Polsce, to jednak wisienki na torcie - czyli Muzeum Architektury w Warszawie nie mamy. Poza faktem, że Warszawę na swój sposób można postrzegać jako żywe muzeum architektury - bądź co bądź mamy budynki reprezentujące chyba wszystkie style architektoniczne - to jednak żaden obiekt nie będzie nadawał się lepiej na siedzibę takiego muzeum niż omawiane modernistyczne pawilony...
Old October 22nd, 2015, 01:08 AM   #20
rince1
Wizzard

rince1's Avatar

Likes (Received): 12057

No ale jednak znajmy proporcję. Universam a Supersam to, mimo podobnej nazwy, dwie różne ligi architektoniczne i w sumie Universamu opłakiwać nie będę, nie zasługuje.
Quellcrista Falconer
rince1 está en línea ahora   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
grochów, praga południe, warszawa

Thread Tools

Posting Rules