[Katowice] Międzynarodowe Centrum Kongresowe - Page 2 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Inwestycje ukończone

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old November 30th, 2005, 10:46 PM   #21
miglanc
Registered User

miglanc's Avatar

Likes (Received): 674

Quote:
Originally Posted by Koniaczeq
Kiepski z Ciebie bedzie psycholog
Ty sie lepiej martw jak Ty bedziesz sciagal te pieniadze z UE, bo na razie jakos nie widac twej aktywnosci

A Katowice nie sa dla mnei az tak waznym miastem, bym mial popadac w depresje z powodu tego jak wygladaja. Ukulturalniac to ja sie moge w Gliwicach

Zreszta zdaje sobie sprawe ze "kulturalna pustynia" to pewien slogan, sam nawet bronilem Katowic przed tym okresleniem. Ale ja czasem lubie przerwac sielanke.

Last edited by miglanc; November 30th, 2005 at 10:52 PM.
miglanc no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old November 30th, 2005, 10:51 PM   #22
kaspric
and we flew away

kaspric's Avatar

Likes (Received): 3650

Quote:
Originally Posted by sky's_the_limit
ach ta zazdrosc
taaaa, już Wam zazdroszczę tej sali . Uszoka cenię i wierzę, że coś jest na rzeczy. Ale przyznajcie - od wizji do oddania droga daleka - zwłaszcza o tyle, że Kato mają dużo ważniejsze inwestycje przed sobą, jeszcze nie zaczęte - choćby rewitalizacja śródmieścia.
A co do samej idei - trochę zgadzam się z Miglancem. Nie budynki ożywiają, a ludzie

ArgentynaUrugwaj2006.Japonia2011 English.HK-Singapur-Kambodża-Wietnam2012, Korea-Japonia2012.Korea-Japonia-Tajwan 2013.GruzjaArmenia2014.Japonia2014
Rosja-Sakha(Jakucja)2014

kaspric no está en línea   Reply With Quote
Old November 30th, 2005, 10:53 PM   #23
Koniaczeq
Registered User

Koniaczeq's Avatar

Likes (Received): 670

Quote:
Originally Posted by miglanc
Ty sie lepiej martw jak Ty bedziesz sciagal te pieniadze z UE, bo na razie jakos nie widac twej aktywnosci

A KAtowice nie sa dla mnei az tak waznym miastem, bym mial popadac w depresje z powodu tego jak wygladaja. Ukulturalniac to ja sie moge w Gliwicach
Moze mam pozyskac jakies fundusze dla Ciebie ? Unia podobno daje na terapie antydepresyjną :P
Advertisement

Old November 30th, 2005, 10:55 PM   #24
miglanc
Registered User

miglanc's Avatar

Quote:
Originally Posted by kaspric
A co do samej idei - trochę zgadzam się z Miglancem. Nie budynki ożywiają, a ludzie
Prozac?

Ale chyba wiecie o co mi chodzilo. Mozyka powazna w Katowicach reprezentuje poziom swiatowy i co do tego nie mam watpliwoswci. Mamy swietne sale koncertowe itp. Ja jednak nie jestem jakim szczegolnym fanem ani filharmonii a ni baletu. Ja tam wole rzeczy nieformalne

Mysle ze w Katowicach nastapil w ciagu 10 lat znaczacy postep, ale tez mysle ze wartoby wydac pieniadze na promocje i stworzenie pewnych "wylegarni" kultury. Moze w Starym Dworcu cos takie powstanie.

@Koniaczeq dobra juz sie wiecej nie wypowiadam, bo chyba mieszkancy metropolii zrobili sie przewrazliwieni.

Last edited by miglanc; November 30th, 2005 at 11:05 PM.
Old November 30th, 2005, 11:09 PM   #25
kaspric
and we flew away

kaspric's Avatar

Co do sal koncertowych - filharmonia jest jednak stanowczo za mała. Ale jak mówiłem - to kwestia dalekiej przyszłości. Nie wiem, czy jest sens mówić o czymś, co moim zdaniem nie ma szans na realizację w przeciągu powiedzmy przyszłych 5 lat. Narazie niech zadbają o infrastrukturę komunikacyjną, niech powstają mniejsze, kameralne teatry nowoczesne, knajpy z klimatem i darmowymi koncertami jazzu, bluesa, rocka <nie znam się tak na Katowickich - za przykład mogę dać gliwickie Śląski Jazz Klub, 4art>. Wtedy kultura sama zacznie się dopominać o nowe obiekty.

ArgentynaUrugwaj2006.Japonia2011 English.HK-Singapur-Kambodża-Wietnam2012, Korea-Japonia2012.Korea-Japonia-Tajwan 2013.GruzjaArmenia2014.Japonia2014
Rosja-Sakha(Jakucja)2014

Old November 30th, 2005, 11:13 PM   #26
sky's_the_limit
tararam

sky's_the_limit's Avatar

Likes (Received): 904

tylko ze knajpy z darmowymi koncertami to raczej nie jest sfera inwestycji podmiotow publicznych
sky's_the_limit no está en línea   Reply With Quote
Old November 30th, 2005, 11:13 PM   #27
miglanc
Registered User

miglanc's Avatar

Quote:
Originally Posted by kaspric
C Narazie niech zadbają o infrastrukturę komunikacyjną, niech powstają mniejsze, kameralne teatry nowoczesne, knajpy z klimatem i darmowymi koncertami jazzu, bluesa, rocka <nie znam się tak na Katowickich - za przykład mogę dać gliwickie Śląski Jazz Klub, 4art>. Wtedy kultura sama zacznie się dopominać o nowe obiekty.
Hehe znajomi muzycy tez graja w tych klubach Co do slai koncertowej to przeciz buduje sie calkiem fajna przy Akademii Muzycznej? Dla niewtajemniczonych wspomne ze slal koncertowa jest w gmachu Domu Oswiatowego(fantastyczna sala) i jest niewykorzystana. Dodac mozna tez niszczejacy gmach teatru na Plebiscytowej(marzy mi sie by wykorzystac ten budynek na jakis offowy teatr, a na parteze prawdziwy Jazz-klub) .

Quote:
tylko ze knajpy z darmowymi koncertami to raczej nie jest sfera inwestycji podmiotow publicznych
Patrzcie jaki uszczypliwy sie zrobil. chyba nie zrozumielismy sie. Mnie chodzilo o promocje miasta. A jesli juz moge wskazac konkrety to Stary Dworzec i ten piekny gmach na Plebiscytowej. W najblizszej przyszlosci moze przynajmiej z Starym Dworcem cos sie ruszy, ale tu trzeba trzymac reke na pulsie bo po pierwsze PKP po drugie PKP i po trzecie PKP a po czwarte te inwestycje planuje prywatny biznes, a ci nie zawsze musza wspierac wolna sztuke, lecz raczej popierac komerche(choc Likusowie maja dobry gust - wiadomo Krakow)

Last edited by miglanc; November 30th, 2005 at 11:19 PM.
Old November 30th, 2005, 11:29 PM   #28
kaspric
and we flew away

kaspric's Avatar

@Sky: nie chodzi mi to, by miasto zaczęło inwestować w knajpki . Nie wierzę jednak, że nie ma żadnych środków na wspieranie takiej kultury - chocby w najprostszy sposób - nocne busy . To na początek . Do tego rewitalizacja śródmieścia, ciekawe deptaki - wtedy takie knajpki same powstają .

A co do inwestowania miasta "w ludzi" - sory za taki przykład, ale muszę się posłużyć Gliwicami . Pamiętacie Operetkę Śląską? Po prostu tandeta. Kilka lat temu miasto przekształciło ją w Gliwicki Teatr Muzyczny - stanowiska obsadzono odpowiednimi ludźmi i zainwestowano w ściągnięcie "śmietanki" polskiej sceny musicalowej i operetkowej do GTM. Dzisiaj o premierach GTM regularnie informuje teleexpress , a np. niedługo odbędzie się premiera najnowszego spektaklu twórcy "Opentańca". Zresztą o np. "Footlose" głośno było w całej Polsce.
Gdybym tylko lubiał taką sztukę :/ <osobiście wolę zwykły teatr :P>, ale chodzi o przykład.
PS I o ile np w kwestii muzycznej KAto nie mają się czego powstydzić, to jeśli chodzi o teatr nie jest najlepiej :/...

Rosja-Sakha(Jakucja)2014

Old November 30th, 2005, 11:41 PM   #29
sky's_the_limit
tararam

sky's_the_limit's Avatar

Quote:
Jazz-klub) .

Patrzcie jaki uszczypliwy sie zrobil. chyba nie zrozumielismy sie. Mnie chodzilo o promocje miasta. A jesli juz moge wskazac konkrety to Stary Dworzec i ten piekny gmach na Plebiscytowej. W najblizszej przyszlosci moze przynajmiej z Starym Dworcem cos sie ruszy, ale tu trzeba trzymac reke na pulsie bo po pierwsze PKP po drugie PKP i po trzecie PKP a po czwarte te inwestycje planuje prywatny biznes, a ci nie zawsze musza wspierac wolna sztuke, lecz raczej popierac komerche(choc Likusowie maja dobry gust - wiadomo Krakow)
odnosnie gmachu na Plebiscytowej to wiem o czym mowisz bo sam to pisalem na lokalnym forum

co do komercji nie mialbym nic przeciwko takiemu cocoon club jak jest we Frankfurcie ( sa fotki w najnowszym numerze Diseno Interior, u nas w Empiku jest )
sky's_the_limit no está en línea   Reply With Quote
Old November 30th, 2005, 11:42 PM   #30
miglanc
Registered User

miglanc's Avatar

I jeszcze trzeba pochwalic Gliwice za to co sie dziej wokol ruin teatru miejskiego. W Katowicach najciekawsze zeczy dzieja sie wokol GCK. a Suka off ma juz darmowa reklame na cala Polske
Old November 30th, 2005, 11:46 PM   #31
miglanc
Registered User

miglanc's Avatar

Quote:
odnosnie gmachu na Plebiscytowej to wiem o czym mowisz bo sam to pisalem na lokalnym forum

co do komercji nie mialbym nic przeciwko takiemu cocoon club jak jest we Frankfurcie ( sa fotki w najnowszym numerze Diseno Interior, u nas w Empiku jest )
Komercja jest dobra, jesli jest w dormym guscie. Wlasnie czegos takiego oczekuje po Starym Teatrze.
Old November 30th, 2005, 11:53 PM   #32
kaspric
and we flew away

kaspric's Avatar

Quote:
I jeszcze trzeba pochwalic Gliwice za to co sie dziej wokol ruin teatru miejskiego. W Katowicach najciekawsze zeczy dzieja sie wokol GCK. a Suka off ma juz darmowa reklame na cala Polske
fakt... i jest szansa, że wreszcie Ruiny zostaną doprowadzone do porządku , bo przejęło je miasto <wreszcie...>. Narazie Ruiny to przede wszystkim letnie i wiosenne imprezy - zarówno świetne teatry na Gliwickich Spotkaniach Teatralnych <choć żal, że nie mamy własnej stałej sceny>, ale np Jazz w Ruinach w każdy piątek sierpnia - gorąco polecam

Rosja-Sakha(Jakucja)2014

Old November 30th, 2005, 11:57 PM   #33
kaspric
and we flew away

kaspric's Avatar

PS skoro jesteśmy przy temacie:

„NEUMA” CZYLI „ZNAK RĘKI”

W drugi weekend grudnia artyści gliwickiego Teatru „A” przeniosą widzów w świat gregoriańskiego „ruchu melodii” i ludowych pieśni regionu. Premierowa „NEUMA” – godzinna podróż przez najważniejsze wydarzenia roku liturgicznego - odbędzie się w dwóch odsłonach. Pierwszą z nich zaplanowano na niedzielę, 11 grudnia, w gliwickim kościele Wszystkich Świętych. Spektakl rozpocznie się o godz. 17.00 (wstęp wolny). Dzień wcześniej prapremierę widowiska obejrzą katowiczanie.
- "NEUMA" to 13 premiera w dziejach teatru "A". Ma charakter obrzędowego misterium, łączącego język i gestykę teatru z tradycją średniowiecznego chorału, muzyką pieśni ludowych i nowoczesnymi brzmieniami czasów współczesnych – wyjaśnia Piotr Chlipalski, aktor Teatru „A”. – Inspirację spektaklu stanowiły m.in. powoli zapominane pieśni religijne oraz lokalne zwyczaje. Rejestrowaliśmy je, odwiedzając okoliczne parafie. Chcieliśmy w ten sposób poszerzyć spojrzenie widza na liturgię i ludową obrzędowość Śląska.
Autorem inscenizacji jest Marek Markowski. Stronę muzyczną opracował Jacek Dzwonowski, a układy choreograficzne i scenografię - Marek Markowski. W widowisku wystąpią: Małgorzata Grund, Magdalena Kocur, Paulina Kolaska, Nina Wolska, Piotr Chlipalski, Marcin Dzwonowski, Mariusz Kozubek i Leszek Styś. Gościnnie pojawią się też wokaliści: Bogusław Kowalski, Krzysztof Kowalski, Łukasz Smołka, Michał i Wojciech Szczepan. Za oprawę muzyczna odpowiadać będą natomiast: Jacek Dzwonowski (skrzypce, gitara basowa), Robert Gliński (gitary)i Łukasz Grund (instrumenty perkusyjne). (kik)

nie wiem, jaki jest ten spektakl, ale gorąco polecam! Teatr A jest naprawdę świetny, w sumie to 1 teatr nowoczesny, który zrobił na mnie takie wrażenie . Widział może ktoś APOKALIPSĘ?

Rosja-Sakha(Jakucja)2014

Old December 1st, 2005, 02:31 PM   #34
behemot
przestrzeń-ludzie-miasto

behemot's Avatar

Likes (Received): 39030

Quote:
Zastanawiam sie po co to? Katowice juz teraz maja dwie sale koncertowe, a w budowie jest trzecia. Po co planowac wybudowanie czwartej? Nie za duzo?

Problemem Katowic nie jest infrastruktura, bo te mamy pierwszorzedna. Prawdziwym problemem jest slabosc materialu ludzkiego. To wlasnie powoduje ze Katowice to kulturalna pustynia w porownaniu z Krakowem. I moga nawet wybudowac 10 sal koncertowych, ale nic sie nie zmieni dopoki utalentowani mlodzi muzycy z Katowic beda musieli dawac koncerty w jazz-kulbach w Krakowie, bo jedyny katowicki jazz-klub "Hipnoza" uwaza siebie za tak "elytarny" ze nie zyczy sobie nieznanych muzykow na swojej scenie.
Cos jest na rzeczy..Katowice & okolice (trudno rozpatrywac Katowice jako "osobne" miasto) naprawde maja baze kulturalna lepsza od Krakowa, ktory ma Filharmonie w domu katolickim, opere bez sceny (jeszcze), bezjuz nie mowiac o hali widowiskowej. Za to w Krakowie (nie wiem jak jest na Slasku?) kwitnie "prywatna" inicjatywa kultularna: prywatne teatry, prywatna Opera Kameralna, prywatne muzea, nie mowiac o galeriach czy jazz-klubach.
Zaświadcza się niniejszym, że okaziciel niniejszego zaświadczenia, Mikołaj Iwanowicz, spędził wyżej wymienioną noc na balu u Szatana, gdzie został zaangażowany jako środek lokomocji... otwórz, Hella, nawias, a w nawiasie napisz "wieprz".
Podpisano - Behemot.

Bolonia
behemot no está en línea   Reply With Quote
Old December 1st, 2005, 02:46 PM   #35
Schroedinger's Cat
Krakus rodowity

Schroedinger's Cat's Avatar

Likes (Received): 7

Quote:

swoja droga ponoc w aglomeracji Katowickiej studiuje wiecej studentow niz w Krakowie

niestety zupelnie tego nie czuc
Aglomeracja katowicka jest 4.5 razy większa od Krakowa...
(3.5 miliona ślązaków do 750 tys. krakowian)
Old December 1st, 2005, 05:22 PM   #36
miglanc
Registered User

miglanc's Avatar

Quote:
Originally Posted by behemot
Cos jest na rzeczy..Katowice & okolice (trudno rozpatrywac Katowice jako "osobne" miasto) naprawde maja baze kulturalna lepsza od Krakowa, ktory ma Filharmonie w domu katolickim, opere bez sceny (jeszcze), bezjuz nie mowiac o hali widowiskowej. Za to w Krakowie (nie wiem jak jest na Slasku?) kwitnie "prywatna" inicjatywa kultularna: prywatne teatry, prywatna Opera Kameralna, prywatne muzea, nie mowiac o galeriach czy jazz-klubach.
Sadze ze moze sie to brac z traktowania obu miast w PRL. Krakow nie byl doinwestowany jesli chodzi o kulture, za to kwitla u was sztuka niezalezna, czesto przeciwna systemowi. Z koeli jak powiedzial moja polonistka Gorny Slask jako region przemyslowy stal sie miejscem lokalizacji wielkich sal koncerotwych. Muzyka powazna byla stosowana przez wladze do "ukulturalniania" mas pracujacych. Teatr dramatyczny z kolei na Gornym Slaksu nie byl rozwijany, bo dramat jest potencjalnie niebezpieczna sztuka dla totalitaryzmu. Podobnie wczesniej traktowali Gorny Slask Niemcy - w kadym wiekszym miescie byla opera i filharmonia, ale nigdzie nie bylo teatru. Teatr Wyspianskiego w Katowicach byl poczatkowo opera.

Obecnie w Katowicach tez pojawiaja sie prywatne teatry. Teatr Korez wrecz ma stastus gwiazdy i jego przedstawienia bija rekordy popularnosci. Jazz kluby pojawiaja sie w Gliwicach i w Bytomiu, w Katowicach z niewiadomych mi przyczyn panuje posucha jesli chodzi o jazz. Pojawily sie za to w Katowicach prywatne galerie i wiele innych inicjatyw. Wiec mysle ze miasto kulturalnie rozkwita. W ciagu ostatnich 10 lat Katowice naprawde zmienily swe oblicze, teraz to zupelnie inne miasto.
Old May 23rd, 2006, 08:59 AM   #37
sky's_the_limit
tararam

sky's_the_limit's Avatar

Na terenach byłej kopalni Katowice ma powstać Międzynarodowe Centrum Kongresowe
dziś

Pomysł władz miasta popierają wojewoda, marszałek, uczelnie wyższe oraz Jerzy Polaczek, minister transportu.

Centrum ma powstać pomiędzy Spodkiem a planowanym nowym Muzeum Śląskim. - Ten projekt jest związany z przebudową centrum miasta - mówił na wczorajszej konferencji prasowej prezydent Piotr Uszok. - Ten proces już się rozpoczął. Musi być jednak pewien impuls, który ożywi śródmieście. Stąd koncepcja budowy centrum kongresowego.

- Po tragedii na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich zastanawialiśmy się w jaki sposób zaproponować mieszkańcom Katowic pozytywną i integrującą inicjatywę - stwierdził minister Polaczek. Dodał, że spotkał się w tej sprawie z szefem gabinetu premiera Marcinkiewicza. - Myślę, że możemy liczyć na osobiste poparcie premiera.

Na razie nie wiadomo kiedy, kto i za ile wybuduje centrum. Jak poinformował prezydent Uszok, inwestycja może pochłonąć od 300 do 700 mln złotych.
(greg) - Dziennik Zachodni
Old May 23rd, 2006, 10:15 AM   #38
sky's_the_limit
tararam

sky's_the_limit's Avatar

i jeszcze raz
tym razem info ze strony:

Międzynarodowe Centrum Kongresowe - konferencja prasowa Drukuj E-mail

22.05.2006, 13:58
Dnia 22 maja 2006 r. w gmachu Urzędu Miasta Katowice odbyła się konferencja prasowa poświęcona budowie Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. Gospodarzami konferencji byli Minister Transportu Jerzy Polaczek oraz Prezydent Miasta Katowice Piotr Uszok.

Konferencja zgromadziła wielu uczestników - w spotkaniu udział wzięli również Wojewoda Śląski Tomasz Pietrzykowski, Członek Zarządu Województwa Śląskiego Marian Jarosz, Prorektor Uniwersytetu Śląskiego Wiesław Banyś, Rektor Śląskiej Akademii Medycznej Ewa Małecka - Tendera, Prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich Ryszard Jurkowski, Poseł na Sejm RP Krzysztof Mikuła oraz licznie zgromadzeni przedstawiciele prasy i telewizji.

Budowa Międzynarodowego Centrum Kongresowego to jeden z elementów Strategii Rozwoju Miasta, a jednocześnie jedno z najbardziej priorytetowych przedsięwzięć. Magistrat chce, by gmach stanął tuż obok Spodka i przyszłej siedziby Muzeum Śląskiego, czyli na dawnym placu drzewnym zlikwidowanej kopalni Katowice. Instytucja, która miałaby powstać w przyszłości w pewien sposób wypełniłaby powstałą po MTK pustkę, a także zrekompensowałaby ekonomiczne skutki tej największej budowlanej katastrofy w Polsce.

Katowice dążą do tego, aby umocnić funkcje administracyjnego, gospodarczego, kulturalnego i naukowego centrum aglomeracji górnośląskiej i śląskiego obszaru metropolitalnego. To szansa i idealne rozwiązanie dla Katowic - podkreślił Minister Transportu Jerzy Polaczek - nie tylko dla samego miasta, ale i całego regionu, który nastawiony jest na przyjmowanie nowych inwestorów i firm.

Choć konkurencja jest silna, istnieje szereg argumentów za tym, aby Centrum z prawdziwego zdarzenia powstało właśnie w sercu aglomeracji katowickiej - dodał prezydenta Katowic Piotr Uszok. Pozostali uczestnicy konferencji podkreślali, że: aglomeracja katowicka dysponuje największą na południu Polski ilością uczelni wyższych oraz instytucji naukowo - badawczych, stolica ziemi śląskiej posiada bardzo dobrą dostępność komunikacyjną - w promieniu 100 km od Katowic znajdują się trzy lotniska (w Katowicach - Pyrzowicach, Krakowie - Balicach i w Ostrawie), Katowice dysponują bardzo dobrymi połączeniami autostradowymi (A4- i projektowana A1) oraz kolejowymi (przecięcie linii E30 i E65). Niewątpliwym atutem Katowic jest fakt, iż miasto dysponuje dobrą bazą hotelową, gastronomiczną i rozrywkową - tutaj zlokalizowanych jest wiele instytucji kulturalnych i rozrywkowych (Filharmonia Śląska, Teatr Śląski, Muzeum Śląskie, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Teatr Korez, kompleksy kinowe, rozrywkowe i inne).

Szacunkowo koszt inwestycji miałby wynieść ponad 300 mln zł, a projekt mógłby być w dużej mierze sfinansowany z funduszy Unii Europejskiej. Wykorzystane mogłyby być również środki pochodzące z rezerw budżetu państwa, a także istnieje możliwość pozyskania środków kapitałowych z sektora prywatnego. Ścieżka realizacji tego przedsięwzięcia miałaby potrwać od 4 do 6 lat. Ostateczna formuła w zakresie budowy i organizacji Centrum Kongresowego zostanie wybrana w oparciu o studium wykonalności. Przetarg na to opracowanie ma zostać ogłoszony w ciągu najbliższych kilku tygodni.
Old May 23rd, 2006, 11:41 AM   #39
Koniaczeq
Registered User

Koniaczeq's Avatar

Likes (Received): 670

Mam tylko nadzieję, ze bedzie na to konkurs miedzynarodowy !
Old May 26th, 2006, 04:51 PM   #40
MariuszB
Registered User

MariuszB's Avatar

Likes (Received): 63

W dzisiejszym Dzienniku Zachodnim jest artykuł z mrocznym tytułem "W odpowiedzi na katastrofę" o Międzynarodowym Centrum Konferencyjnym. W sumie nic ciekawego poza tym, że odbyła się konferencja. Źadnych szczegółów o samej inwestycji. Planowany koszt w granicach 300 - 700 mln zł.
Jedyne co w artykule istotne mogą być terminy: "W ciągu kilku najbliższych miesięcy ma powstać studium wykonalności projektu. Dopiero wtedy będzie wiadomo czy inwestycja jest możliwa i ile będzie kosztować. Jeśli plany zostaną zrealizowane, centrum powinno zacząć działać za cztery lata." (DZ, 28.05.2006)
MariuszB no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
katowice, silesia

Thread Tools

Posting Rules