[Bratislava] Jégého Alej 21 f - Page 63 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Slovakia > City Development > Bratislava

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 75 votes, 4.97 average.
Old December 17th, 2009, 03:18 PM   #1241
Strummer
lost in the supermarket

Strummer's Avatar

Likes (Received): 2755

to je byt, alebo "takzvany byt" (nebytovy priestor)?

inak dost hnusna predstava, spat v miestnosti bez okien... este aj vo vazeni maju obvykle take to male okienko pod stropom
Advertisement

Old December 17th, 2009, 04:28 PM   #1242
mike256
Registered User

mike256's Avatar

Likes (Received): 591

Quote:
Originally Posted by Strummer View Post
to je byt, alebo "takzvany byt" (nebytovy priestor)?

inak dost hnusna predstava, spat v miestnosti bez okien... este aj vo vazeni maju obvykle take to male okienko pod stropom
Co robis, aj my mame okienko pod stropom... Ide o "klasicky" byt na 11. poschodi.

Skusim odpovedat vsetkym na vsetko: v prvom rade som tie fotky sem nedaval na to, aby som sa spovedal o dispozicii vlastneho bytu...

Ano, cely projekt prerabky bytu mal architekta, ktory ma v zasade pravdu, a sice ze do spalne sa chodis v noci vyspat a rano z nej odchadzas. Neviem ako vy, ale ja travim v spalni ozaj tych par hodin co sa vyspim, v posteli nikdy netravim volny cas, nato mam dennu cast bytu. Ked som chory, este nikdy som nelezal v posteli, ale vzdy si usteliem v obyvacke pred telkou, neviem si predstavit, co by som cely den robil zavrety v spalni.

Pokial ide o spanok a presvetlenie spalne, citujem clanok o zdravom spanku (prvy co som nasiel na nete - www.diva.sk)

Quote:
Tip č. 1: PROSTREDIE

Spálňa by mala slúžiť iba na spánok, mala by vyvolávať myšlienky na spanie. Pracovné veci patria do pracovne, nie do spálne. V spálni musí byť dostatočná tma a ticho, aby ste neboli vyrušovaní susedovým televízorom či tikaním hodín. Ak vám svieti lampa z ulice, poriadne zatemnite okná. Nenechajte sa ničím vyrušovať.
Ja nepotrebujem, aby mi rano svietilo do oci slnko, kedze som namesacny, nepotrebujem aby mi v noci do izby svietil mesiac. Co potrebujem, je stravit 6-8 hodin nicim neruseneho spanku, po ktorych zo spalne padam.

Povodna dispozicia bytu bola typu "2 slize", spalna bola sice krasne dlha, ale tak neprakticka co do vyuzitelnosti priestoru, ze hroza (spomente si na fotky spalne, kde aj postel musela ist po dlzke - tie ste tiez kritizovali az svet).

Obyvacka to iste. Takto mame cca. 35 z 50 m2 otvoreneho presvetleneho denneho priestoru bytu, v ktorom (pocas vikendov) stravime priblizne 16 hodin zo dna. Zostal celkom velkorysy priestor na jedalensky stol, mame velku kniznicu, sedacia cast obyvacky je mierne za rohom od kuchyne, cize nekukam telku v kuchyni.

Pokial ide o blizkost kuchyne a spalne, az realita sama ukaze, ci to bolo stastne riesenie alebo nie. Spalna ma svoje dvere, kuchyna ma svoj digestor, nevidim v tom az taky zasadny problem.

A teraz si ma pokojne zozerte... Btw, kto sem postne fotky svojho bytu na posudenie?
Old December 17th, 2009, 04:50 PM   #1243
kaxno
railfan

kaxno's Avatar

Likes (Received): 443

Quote:
Originally Posted by marish View Post
preco? mne sa vzdy (vizualne) pacili vykurovacie konvektory, ci uz skryte v podlahe, alebo kde nezavadzaju aj tie nizke lavicove. su s tym nejake problemy? nemam s nimi ziadne skusenost, preto sa pytam.
Su pekne, ale funguju inak ako klasicke radiatory a u nas vo VG s nimi boli urcite problemy (nas spravca nie a nie pochopit ze 60 stupnova voda na vykurenie nestaci). Teraz je to vsak uz OK. Urcite su menej rusivym elementom, pri fr. oknach su viac-menej nutnost, ale na druhej strane, v projekte akym je JA, kde je na klasicke radiatory priestor nie je dovod ich nedat. Urcite su neporovnatelne lacnejsie (jeden metrovy, nizky konvektor stoji cca 320 €).
kaxno no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old December 17th, 2009, 04:50 PM   #1244
J1mbo
Registered User

J1mbo's Avatar

Likes (Received): 771

Quote:
Originally Posted by mike256 View Post
Pokial ide o blizkost kuchyne a spalne, az realita sama ukaze, ci to bolo stastne riesenie alebo nie. Spalna ma svoje dvere, kuchyna ma svoj digestor, nevidim v tom az taky zasadny problem.
v skandinavii sa robi vacsina dispozicii tak ze je spalna priamo napojena na kuchynu, takze asi ta az take zle nebude
Old December 17th, 2009, 05:06 PM   #1245
zuzana
AA

zuzana's Avatar

Likes (Received): 34

Quote:
Co robis, aj my mame okienko pod stropom... Ide o "klasicky" byt na 11. poschodi.

Skusim odpovedat vsetkym na vsetko: v prvom rade som tie fotky sem nedaval na to, aby som sa spovedal o dispozicii vlastneho bytu...

Ano, cely projekt prerabky bytu mal architekta, ktory ma v zasade pravdu, a sice ze do spalne sa chodis v noci vyspat a rano z nej odchadzas. Neviem ako vy, ale ja travim v spalni ozaj tych par hodin co sa vyspim, v posteli nikdy netravim volny cas, nato mam dennu cast bytu. Ked som chory, este nikdy som nelezal v posteli, ale vzdy si usteliem v obyvacke pred telkou, neviem si predstavit, co by som cely den robil zavrety v spalni.

Pokial ide o spanok a presvetlenie spalne, citujem clanok o zdravom spanku (prvy co som nasiel na nete - www.diva.sk)

Ja nepotrebujem, aby mi rano svietilo do oci slnko, kedze som namesacny, nepotrebujem aby mi v noci do izby svietil mesiac. Co potrebujem, je stravit 6-8 hodin nicim neruseneho spanku, po ktorych zo spalne padam.

Povodna dispozicia bytu bola typu "2 slize", spalna bola sice krasne dlha, ale tak neprakticka co do vyuzitelnosti priestoru, ze hroza (spomente si na fotky spalne, kde aj postel musela ist po dlzke - tie ste tiez kritizovali az svet).

Obyvacka to iste. Takto mame cca. 35 z 50 m2 otvoreneho presvetleneho denneho priestoru bytu, v ktorom (pocas vikendov) stravime priblizne 16 hodin zo dna. Zostal celkom velkorysy priestor na jedalensky stol, mame velku kniznicu, sedacia cast obyvacky je mierne za rohom od kuchyne, cize nekukam telku v kuchyni.

A teraz si ma pokojne zozerte... Btw, kto sem postne fotky svojho bytu na posudenie?
tomu sa hovori byt rieseny klientovi na mieru ked ti jednoducho staci spaci kut, ktory - ak tam byvate dvaja - nemas problem nechat otvoreny a tym padom vetrat, slnko ti v spalni nechyba a chapes ju cisto ako priestor hlbokeho odpocinku, je to super. Btw, stale lepsie ako niektore byty vo VG, kde bola spalna oddelena len zavesom. A najma - takto dokazes v tom velkom priestore vytvorit zony, ktore nemusia kolidovat. Rada by som videla aj podorys pred a po, ak je to mozne.
zuzana no está en línea   Reply With Quote
Old December 17th, 2009, 05:10 PM   #1246
kaxno
railfan

kaxno's Avatar

Quote:
Originally Posted by zuzana View Post
tomu sa hovori byt rieseny klientovi na mieru ked ti jednoducho staci spaci kut, ktory - ak tam byvate dvaja - nemas problem nechat otvoreny a tym padom vetrat, slnko ti v spalni nechyba a chapes ju cisto ako priestor hlbokeho odpocinku, je to super. Btw, stale lepsie ako niektore byty vo VG, kde bola spalna oddelena len zavesom. A najma - takto dokazes v tom velkom priestore vytvorit zony, ktore nemusia kolidovat. Rada by som videla aj podorys pred a po, ak je to mozne.
Len na margo VG, to oddelenie spalne zavesom bolo len ilustracne, kedze sa jednalo o 1i byt, cize vlastne monopriestor, bola to len "vizia" architekta, ze sa to tak da spravit. Rovnako Vienna bola povodne projektovana ako rezidencny hotel, comu zodpovedaju aj urcite "fajnsmekeroviny"

Inak si myslim ze Mike ten byt vzhladom na priestorove pomery vyriesil pomerne sikovne, predsa len, s 50m2 sa nejake brutalne cary robit nedaju a je pravda ze v spalni sa len spi
Old December 17th, 2009, 05:36 PM   #1247
zuzana
AA

zuzana's Avatar

Likes (Received): 34

Quote:
Originally Posted by kaxno View Post
Len na margo VG, to oddelenie spalne zavesom bolo len ilustracne, kedze sa jednalo o 1i byt, cize vlastne monopriestor, bola to len "vizia" architekta, ze sa to tak da spravit. Rovnako Vienna bola povodne projektovana ako rezidencny hotel, comu zodpovedaju aj urcite "fajnsmekeroviny"

Inak si myslim ze Mike ten byt vzhladom na priestorove pomery vyriesil pomerne sikovne, predsa len, s 50m2 sa nejake brutalne cary robit nedaju a je pravda ze v spalni sa len spi
ehm, to "len" nie je tak celkom pravda, ale zas na tu dalsiu cinnost tiez denne svetlo netreba
zuzana no está en línea   Reply With Quote
Old December 17th, 2009, 07:28 PM   #1248
kapibara
Registered User

kapibara's Avatar

Likes (Received): 484

Quote:
Mojim snom je mat kupelnu dost velku na to, aby ponala sprchovy kut s rozlohou 4 m2...
Quote:
Originally Posted by xman66 View Post
co tam budes umyvat bicykel?
kapibara no está en línea   Reply With Quote
Old December 17th, 2009, 07:30 PM   #1249
mike256
Registered User

mike256's Avatar

Nechápem...
Old December 17th, 2009, 07:38 PM   #1250
kapibara
Registered User

kapibara's Avatar

Likes (Received): 484

Quote:
na tu dalsiu cinnost tiez denne svetlo netreba
Quote:
sprchovy kut s rozlohou 4 m2...
kedze tam tancuju tie dva banany, ....
kapibara no está en línea   Reply With Quote
Old December 17th, 2009, 09:45 PM   #1251
marish
Registered User

marish's Avatar

Likes (Received): 1727

co tu na teba kapibara nevytiahne.

Quote:
Originally Posted by kaxno View Post
Su pekne, ale funguju inak ako klasicke radiatory a u nas vo VG s nimi boli urcite problemy (nas spravca nie a nie pochopit ze 60 stupnova voda na vykurenie nestaci). Teraz je to vsak uz OK. Urcite su menej rusivym elementom, pri fr. oknach su viac-menej nutnost, ale na druhej strane, v projekte akym je JA, kde je na klasicke radiatory priestor nie je dovod ich nedat. Urcite su neporovnatelne lacnejsie (jeden metrovy, nizky konvektor stoji cca 320 €).
dik za info.
samozrejme, kde klasicke radiatory nicomu neclonia je luxus davat konvertory. plus dnesne radiatory su aj celkom elegantne a spratne. nie ako tie stare x litrove smaltovane opachy.
marish no está en línea   Reply With Quote
Old December 17th, 2009, 11:29 PM   #1252
hurahura
urban voyer

Likes (Received): 19

sorry clovece, drzim palce nech ti ten kumbal na spanie vyhovuje. ale mne to teda pride hrozne nelogicke a nepohodlne riesenie. ale uzi si to.
hurahura no está en línea   Reply With Quote
Old December 17th, 2009, 11:36 PM   #1253
Nerte
Registered User

Nerte's Avatar

Likes (Received): 278

Quote:
Originally Posted by alexander.27 View Post
image hosted on flickr
Fuuha kam sa hrabe Petrzalka. Tam bol luxus byvat.
Nerte no está en línea   Reply With Quote
Old December 18th, 2009, 09:30 AM   #1254
MM_SPI

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by mircik View Post
nuz ono je to vazne na zamyslenie, pechorit sa tu v BA len kvoli zarobku, z ktoreho clovek dokaze zit.. Aj ked som z BA, zacinam jej mat plne zuby.. vsetko zapchate, kvalita dopravy a byvania cim dalej tym horsia (aspon mam ten dojem).. moj quest na najblizsich 10 - 15 rokov bude co najviac zarobit a potom sa na vsetko vykaslat.. predat tu byty, zbalit saky-paky a odpratat sa niekam na kludny vidiek a zit z renty.. sorry za OT
nie je to take jednoduche, ako by sa mohlo zdat... keby ste nepchali vsetko do tohto big city, tak by som tu nebol, nasa firma sa po rokoch posobenia v BB prestahovala s ustredim do BA, takze sorry, nechcel som ale musel som, obdobna praca akosi nebola....mufti aspon ciastocne robil decentralizaciu, (debratislavaciu), len to nestihol dokoncit
MM_SPI no está en línea   Reply With Quote
Old December 18th, 2009, 09:59 AM   #1255
kaxno
railfan

kaxno's Avatar

Quote:
ehm, to "len" nie je tak celkom pravda, ale zas na tu dalsiu cinnost tiez denne svetlo netreba
Sak tam bol smilik "" A ta cinnost sa da robit prakticky kdekolvek
Old December 18th, 2009, 10:25 AM   #1256
mike256
Registered User

mike256's Avatar

Quote:
Originally Posted by MM_SPI View Post
nie je to take jednoduche, ako by sa mohlo zdat... keby ste nepchali vsetko do tohto big city, tak by som tu nebol, nasa firma sa po rokoch posobenia v BB prestahovala s ustredim do BA, takze sorry, nechcel som ale musel som, obdobna praca akosi nebola....mufti aspon ciastocne robil decentralizaciu, (debratislavaciu), len to nestihol dokoncit
Je zaujimave, ze v tvojom prispevku odkazujes na nejakeho imaginarneho vseobecneho vinnika...pcham snad ja alebo ktokolvek iny z tohto fora vsetko do tohto big city? To len tak na zamyslenie...
Old December 18th, 2009, 11:43 AM   #1257
Strummer
lost in the supermarket

Strummer's Avatar

Likes (Received): 2755

Quote:
"my" sem nic nepchame, skor by sme boli radi, keby sa niektore firmy prestahovali niekam inam. ja osobne sa teda tesim na sviatky, ked vsetci "docasni Bratislavcania" vypadnu, a konecne sa tu aspon dva tyzdne bude dat dychat.
Old December 18th, 2009, 05:09 PM   #1258
fufu
Registered User

Likes (Received): 1

Quote:
Originally Posted by mircik View Post
jasne, zalezi od konkretneho bytu... niektore su o 40 % drahsie ako vtedy, niektore taky velky rozdiel nemaju (najme 2-izbaky, kedze pri nich asi od zaciatku predpokladali, ze budu najziadanejsie, preto bola cena vysoka aj na zaciatku)...
.
ja nikomu nechcem brat iluziu vyhodneho nakupu - pre kazdeho to toitz znamena nieco ine. Mne osobne by urcite vadilo, ze mam za takyto byt platit o 30 - 40 % viac, ako pred 3 rokmi.. Aj napriek evidentnej snahe developera mi je totiz jasne, ze za posledne 3 roky nebola ani 30 - 40 % inflacia, ani o taketo percento nestupli ceny prac a stavebnych materialov.
Tym padom developer na mne chce dnes, v case krizy a zmrznuteho trhu zarobit viac, ako pred 3 rokmi, a ako svoju "default" cenovu uroven si zvolil peakove ceny, z ktorych je ochotny zlavit len kozmeticky.

Zaver = pred 3 rokmi by som kupoval v JA dostupnejsi byt ako by som kupil dnes aj napriek tomu, ze mame za sebou tretinove poklesy cien bytov a pred sebou neiste vyhliadky.
There is nothing to do with inflation. Price of apartment is decided based on demand and supply.
There are few reasons for the increase of 40%:
1. The first apartments in the project must be sold in lower prices (even without any profit) just to start and receive finance from the bank. So later it looks like the developer increased the price by 40%, but it covers the loss from the first "cheaper" apartment.
2. When you buy an apartment on paper you take very high risk. You don't know when you will get the apartment, or maybe you will not get it at all. Also you don't know exactly what you will get. Therefore, buyers will always pay less when the project is during construction and more when the project is finished.
3. When you buy an apartment during construction you need to pay for it (not all) before you receive it. The lower price should compensate your interest payment until you receive it.

In conclusion: it is normal that before and during construction the prices go up about 30-40%, not because of inflation.
fufu no está en línea   Reply With Quote
Old December 18th, 2009, 06:06 PM   #1259
xaxa2
Registered User

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by fufu View Post
There is nothing to do with inflation. Price of apartment is decided based on demand and supply.
Correct.

There are few reasons for the increase of 40%:
Quote:
1. The first apartments in the project must be sold in lower prices (even without any profit) just to start and receive finance from the bank. So later it looks like the developer increased the price by 40%, but it covers the loss from the first "cheaper" apartment.
incorrect. No profit => No finance from a bank. Without healthy profit in a business plan a bank would ask, what is the reason behind an enterprise and what is the buffer in case of trouble.

Quote:
2. When you buy an apartment on paper you take very high risk. You don't know when you will get the apartment, or maybe you will not get it at all. Also you don't know exactly what you will get. Therefore, buyers will always pay less when the project is during construction and more when the project is finished.
Correct.

Quote:
3. When you buy an apartment during construction you need to pay for it (not all) before you receive it. The lower price should compensate your interest payment until you receive it.
Incorrect. Nobody in their right mind would pay upfront these days (actually this is the case for several years, maybe 7-8). Usually there is a deposit which you pay and in booming market it is enough to guarantee your full payment upon completion. However in crashing market it is better to lose your deposit then to commit to buy the property when there is already a cheaper alternative completed next door. So the developer (or bank) ends up with overpriced property in their lap.

Quote:
In conclusion: it is normal that before and during construction the prices go up about 30-40%, not because of inflation.
Incorrect. These increases were primarily due to booming market, i.e. the property bubble, fuelled by greed on all sides (buyers, developers, banks, governments).
This is how bubbles work. Some call it inflation except it isn't of a regular variety that governments would like to publish during the boomtime. It is inflation nevertheless (we can call it "real inflation"). This real inflation is caused by expansion of credit. Actually inflation is a measure of monetary expansion, not actual price levels but that is different story.

So the morale is that real inflation has been running at the much higher level than you may think and the price kept rising in line with it.

Last edited by xaxa2; December 18th, 2009 at 06:31 PM. Reason: Edited to add the morale of the story
xaxa2 no está en línea   Reply With Quote
Old December 19th, 2009, 01:47 PM   #1260
Sukino
Registered User

Sukino's Avatar

Likes (Received): 3521

Quote:
mufti aspon ciastocne robil decentralizaciu, (debratislavaciu), len to nestihol dokoncit
loads of bullshit
Unless you count the reluctance of foreign investors to invest anywhere in Slovakia, including Bratislava.
Advertisement

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules