Домаћи јавни градски превоз | Domestic public city transportation - Page 6 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Serbian Forum > Изградња и развој > Изградња, привреда и инфраструктура > Јавни превоз

Јавни превоз Public transport

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old May 3rd, 2008, 03:38 PM   #101
Stormwatch153

Likes (Received): 2

Quote:
Originally Posted by idvd_ View Post
Evo tog famoznog niskopodnog mercedesa

[img]http://i32.************/2lsv0nn.jpg[/img]

Do kraja leta oko 100 ovakvih u BGD, narudžba od strane Veolie, živela privatizacija
Jao sto su lepi ovi Mercedesi, sto bih voleo i ovako nesto da vidim na subotickim ulicama, pogotovo na liniji br 3.
Stormwatch153 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old May 6th, 2008, 11:40 PM   #102
CrazySerb
BANNED

Likes (Received): 9426

Bus po meri građana

Quote:
VOZNI park preduzeća GSP od srede je bogatiji za 30 novih niskopodnih "Ikarbusovih" autobusa, a do kraja jula na gradske ulice izaći će još 70 ovakvih vozila. Novi autobusi opremljeni su klima uređajima, "euro 4" motorima i platformama za ulazak osoba sa posebnim potrebama.
"Evropski" autobusi koji su u utorak predstavljeni promotivnom vožnjom, u postupku su registracije, a prve putnike će primiti do početka sledeće nedelje. Nova vozila biće raspoređena u sva četiri pogona GSP - "Karaburma", "Zemun", "Novi Beograd" i "Kosmaj". Najveći broj evropskih autobusa pojačaće liniju autobusa "95", koja saobraća od Novog Beograda do naselja Borča 3. Ovo je najduža trasa gradskog prevoza koju svakodnevno koriste stotine hiljada putnika.
- Ovo je veliki dan za gradskog prevoznika i Beograđane - rekao je u utorak generalni direktor GSP Slaven Tica. - Kupljeni autobusi ispunjavaju najstrožije evropske standarde i prva su vozila javnog saobraćaja koja su potpuno prilagođena svim korisnicima - osobama sa invaliditetom, starima, majkama sa decom. Svima je omogućen ulazak i bezbedan boravak u za njih rezervisanom prostoru. Prema njegovim rečima, vrednost investicije veća je od dve milijarde dinara, a kupovina ovakvih autobusa posao je kakav GSP nikada u svojoj istoriji nije realizovao. Preostalih 70 autobusa "Ikarbus" će isporučiti u dva kontigenta po 25 vozila. Poslednja tura od 20 autobusa na prestoničke ulice izaći će poslednjih dana jula. Time će biti zaokružena kupovina 55 zglobnih i 45 solo "evropskih" autobusa, finansiranih iz budžeta Skupštine grada.
- Nećemo stati na kupovini autobusa, što je samo prvi posao u ostvarivanju savremenog koncepta gradskog prevoza - dodao je Tica. - U planu je i kupovina novih 40 trolejbusa istog standarda. Namera nam je da ocenu 3.40 koju su nam Beograđani dali podignemo za najmanje 10 posto.
Kupovinom 100 novih "Ikarbusovih" vozila GSP će osetno "podmladiti" autobusku flotu. Trenutna prosečna starost voznog parka je 7.16 godina, što je u rangu evropskog proseka.

FUNKCIONERI
UDOBNOST novih autobusa isprobao je u utorak i kandidat DS za gradonačelnika Dragan Đilas. U društvu gradskih čelnika Zorana Alimpića, Bojana Stanojevića, Željka Đukanovića i direktora GSP Slavena Tice Đilas je isprobao platformu za ulaz invalida i majki sa kolicima.
Upoređujući "Ikarbusove" autobuse sa vozilima iz stare flote Đilas je istakao da je "razlika više nego očigledna i da je posledica osmogodišnjeg rada gradske vlasti".

Mislim da bi Grad Beograd tj. GSP svake godine trebao biti sposoban da kupi ~100-150 autobusa, 20-30 trolejbusa i 10-15 tramvaja. Prosecna starost voznog parka nikad vise ne bi smela da predje 10 godina za autobuse, 20 godina za trole a tramvaji mogu da sluze i do 40 godina starosti uz redovno servisiranje.
CrazySerb no está en línea   Reply With Quote
Old May 6th, 2008, 11:54 PM   #103
Stormwatch153

Videh danas u Segedinu novi tip niskopodnog autobusa u gradskom saobracaju, vozen je na jednom ogromnom kamionu u depo, izgleda...pa malo je receno svemirski, sad bas trazim slike pa ako nadjem postavljam, e...to je prava stvar i u nasim gradovima.

@crazyserb

Grad kakav je Bg trebao bi nedeljno da dobija 2-3 nova autobusa kako bi cele godine imao stalan priliv u vozni park, tako se radi npr. u Londonu...nedeljno svi prevoznici zajedno ubacuju po 15-20 ili vise novih vozila.
Sponsored Links
Advertisement

Old May 7th, 2008, 12:07 AM   #104
CrazySerb
BANNED

Likes (Received): 9426

100-150 godisnje = 2-3 nedeljeno ... ista stvar

A koliko to prevoznika ima London? Ne verujem da tamo postoji slicna situacija kao kod nas, pa da imaju preko 50. Ovde u Torontu imamo samo jedan. Dva ako rucanomo firmu koja je zaduzana za ovdasnju verziju "Beovoza" koja takodje ima nesto svojih autobusa.
CrazySerb no está en línea   Reply With Quote
Old May 7th, 2008, 01:01 AM   #105
Stormwatch153

Quote:
Originally Posted by CrazySerb View Post
100-150 godisnje = 2-3 nedeljeno ... ista stvar

A koliko to prevoznika ima London? Ne verujem da tamo postoji slicna situacija kao kod nas, pa da imaju preko 50. Ovde u Torontu imamo samo jedan. Dva ako rucanomo firmu koja je zaduzana za ovdasnju verziju "Beovoza" koja takodje ima nesto svojih autobusa.
Arriva London
Arriva Shires & Essex
Arriva Southern Counties
Blue Triangle
CT Plus
Docklands Buses
Ealing Community Transport
East London
East Thames Buses
First London
London Central
London General
Metrobus
Metroline
NCP-Challenger
Quality Line
Selkent
Sullivan Buses
Transdev London
Travel London
Uno

Ovi svi operateri posluju pod jednom grupom koja se zove kratko i jasno London Buses

Hmmm...sad videh da ovde fali Routemaster i London Sovereign....moram videti sta se desilo sa tim operaterima, mada secam se da su nedavno kupovali kontigent od 500-600 vozila za svoje linije.

Last edited by Stormwatch153; May 7th, 2008 at 01:07 AM.
Old May 7th, 2008, 07:37 AM   #106
mojaBL

Likes (Received): 4

e sad London Beograd. Pa kao da ja poedim BL -BG, po brojnosti. I jos gore.
mojaBL no está en línea   Reply With Quote
Old May 7th, 2008, 06:16 PM   #107
Stormwatch153

Quote:
Originally Posted by mojaBL View Post
e sad London Beograd. Pa kao da ja poedim BL -BG, po brojnosti. I jos gore.
Prvo moje poredjenje uopste nema veze sa velicinom grada, pogledaj malo bolje sta sam napisao, mnogo prevoznika a svi rade pod istim sistemom tarifiranja, jedino sad sto u Londonu ima mnogo vise prevoznika koji obavljaju taj posao u sklopu gradskog prevoza i sto se licenca za taj tip posla izuzetno tesko dobija a neverovatno lako gubi (dovoljno je da u spicu dva dana uzastopce imas problema sa frekvencijom saobracaja na samo jednoj liniji za koju si zaduzen i momentalno krece istraga, eno bas citam kako je jedan od prevoznika izgubio liniju u roku od dve nedelje i to sa manje od 1000 zalbi pa sad ti vidi. Elem, naveo sam kako je najbolje regenerisati vozni park jednog velikog grada, kakav je i BG na kraju...sto ne uciti od gradova koji su te probleme resili. Evo kako se to radi u Segedinu, posto imaju veliki vozni park gradskih i prigradskih autobusa (preko 500 komada), postupno menjaju kompletna vozila na linijama, znaci ne ubacuju dva ili tri nova vozila na liniju gde saobracaju stari Ikarusi nego npr...linija 8. odjednom dobija sve Mercedes Citaro zglobne buseve, ili linija 5 trolejbusa je odjednom promenila sve stare trolejbuse novim Mercedesovim modelima, ili evo najsveziji primer...zaboravih broj linije...od pre par nedelja svi autobusi na toj liniji zamenjeni su Ikarus 417 zglobnim modelom http://hu.wikipedia.org/wiki/Ikarus_417, na nekoj liniji video sam probne zglobne Scanie koje izuzetno dobro izgledaju, verovatno ce uskoro cela ta linija biti zamenjena tim Scaniama.
Old May 7th, 2008, 10:12 PM   #108
mojaBL

napisao si 500-600 vozila, tako se tamo radi. Ali nema veze U svakom slucaju bilo bi to lijepo da je tako.
Old May 7th, 2008, 10:19 PM   #109
Stormwatch153

Quote:
Originally Posted by mojaBL View Post
napisao si 500-600 vozila, tako se tamo radi. Ali nema veze U svakom slucaju bilo bi to lijepo da je tako.
Pa u redu? Princip je isti i u BG samo tamo nek bude 100 novih vozila godisnje i to je to, ja ne znam koliko BG ima autobusa, predpostavljam da na ulice izadje 1500+ svaki dan, samo vidis koliko je to jos uvek ispod evropskog standarda kada u Segedinu od 220.000 ljudi (oko 500.000 sa okolinom koju pokriva SZKV, dnevno na ulice izadje oko 500 vozila (tramvaji, trolejbusi, autobusi)
Old May 7th, 2008, 10:53 PM   #110
lindenthaler
ubahnista

lindenthaler's Avatar

Likes (Received): 241

Quote:
Originally Posted by Stormwatch153 View Post
Pa u redu? Princip je isti i u BG samo tamo nek bude 100 novih vozila godisnje i to je to, ja ne znam koliko BG ima autobusa, predpostavljam da na ulice izadje 1500+ svaki dan, samo vidis koliko je to jos uvek ispod evropskog standarda kada u Segedinu od 220.000 ljudi (oko 500.000 sa okolinom koju pokriva SZKV, dnevno na ulice izadje oko 500 vozila (tramvaji, trolejbusi, autobusi)
Ne mora da znači, evo direktno iz Kelna, kel ima milion stanovnika, sa okolinom 1.5 mio, ukupan vozni park:

319 Buseva
380 Šinskih sastava (tramvaja i vozila za metro linije)

GSP beograd ima:
835 Autobusa (Do kraja godine 935)
139 Trolejbusa
231 Tramvaja

Još dodaš i prevoz privatnika u Beogradu to je još oko 600 buseva.
Za vezu grada sa daljom periferijom jedino Lasta ima linije, a za te linije se koristi skoro 380 buseva.

Tako ako ćemo već po brojnosti, Beograd ima mnogo bolji prosek nego većina evropskih gradova slične veličine, medjutim kvalitet vozila je druga priča opet...
lindenthaler no está en línea   Reply With Quote
Old May 7th, 2008, 11:18 PM   #111
Stormwatch153

Quote:
Originally Posted by idvd_ View Post
Ne mora da znači, evo direktno iz Kelna, kel ima milion stanovnika, sa okolinom 1.5 mio, ukupan vozni park:

319 Buseva
380 Šinskih sastava (tramvaja i vozila za metro linije)

GSP beograd ima:
835 Autobusa (Do kraja godine 935)
139 Trolejbusa
231 Tramvaja

Još dodaš i prevoz privatnika u Beogradu to je još oko 600 buseva.
Za vezu grada sa daljom periferijom jedino Lasta ima linije, a za te linije se koristi skoro 380 buseva.

Tako ako ćemo već po brojnosti, Beograd ima mnogo bolji prosek nego većina evropskih gradova slične veličine, medjutim kvalitet vozila je druga priča opet...
Odlicno, hvala ti za podatke...medjutim...ovo na prvi pogled za Keln ne izgleda dobro u odnosu na Bg...ali caka naravno lezi u metro sistemu, t.j. podzemnom sistemu tramvaja koji se ponasaju kao redovan metro sistem, vidis to doprinosi efikasnosti gradskog saobracaja pa tako gradu nije potrebno mnogo buseva. Elem, druga je stvar sa velikim gradovima...u Londonu kada samo jedna metro linija ispadne iz sistema nastaje nevidjeni saobracajni kolaps a tokom strajka vozaca metro vozova gde su sve linije stale, gradu nije pomogla ni flota od 7000+ autobusa jer se njima pokriva 1/5 svih dnevnih putovanja, ostalo ide na metro i gradsku zeleznicu.
Old May 8th, 2008, 07:07 AM   #112
mojaBL

један метро замјени сигурно 100 бусева
Old May 8th, 2008, 09:49 AM   #113
chuburac
radioactive

chuburac's Avatar

Likes (Received): 6

Upravo tako. Moze Beograd da ima jos 1000 autobusa a problem prevoza ne bi bio resen. Guzve na ulicama su rezultat prekomernog broja vozila, a resenje za to su alternativni vidovi saobracaja.
Old May 8th, 2008, 10:29 PM   #114
Stefan1
Registered User

video sam ga danas na Novom Beogradu... fino izgleda, ali to nije ovaj najnoviji tip predstavljen na sajmu ove godine, vec onaj od prosle godine model

Old May 9th, 2008, 07:06 AM   #115
sergio-m
Registered User

sergio-m's Avatar

Likes (Received): 1569

dobro nije poslednji model al bolje i proslogodisnji nego svi oni iz proslog veka!!!
sergio-m no está en línea   Reply With Quote
Old May 9th, 2008, 08:06 AM   #116
YU-AMC
Aviation/Travel Nerd

YU-AMC's Avatar

Likes (Received): 1217

Zar nema mnostvo drugi firmi nego ste zapeli za taj Crotram. Sumnjam da ce finci uzeti crotram. Ja nebi uzeo da ga djabe nude.
YU-AMC no está en línea   Reply With Quote
Old May 9th, 2008, 09:49 AM   #117
chuburac
radioactive

chuburac's Avatar

Likes (Received): 6

Taj "najnoviji" model necete ni videti jer je radjen u saradnji sa Bredom i namenjen je iskljucivo izvozu. Meni i ovaj izgleda sasvim solidno, no nadam se da Ikarbus nece nastaviti neslavnu tradiciju sklapanja znatno nekvalitetnijih vozila za domace trziste.
Old May 9th, 2008, 11:42 PM   #118
Stefan1
Registered User

danas sam ih video nekoliko u gradu (nije ni cudo posto sam ceo dan na nogama ) za sada sam ih video na 27,95,96 i 17... mnogo bolje izgledaju po dnevnom svetlu... bas onako osecaj kao da si u nekom zapadno evropskom gradu jos kada bi takvi busevi bili vecina u gradu... ali dobro tih 100 komada uz 100 niskopodnih conecta, iz u japanske MAN-ove iz 2003 i stare conecte, i bice super.
Old May 9th, 2008, 11:51 PM   #119
Stormwatch153

Quote:
Originally Posted by Stefan1 View Post
danas sam ih video nekoliko u gradu (nije ni cudo posto sam ceo dan na nogama ) za sada sam ih video na 27,95,96 i 17... mnogo bolje izgledaju po dnevnom svetlu... bas onako osecaj kao da si u nekom zapadno evropskom gradu jos kada bi takvi busevi bili vecina u gradu... ali dobro tih 100 komada uz 100 niskopodnih conecta, iz u japanske MAN-ove iz 2003 i stare conecte, i bice super.
Auuuu...ti MAN autobusi su odlicni, kao i Volvo Plaxton modeli
Old May 10th, 2008, 03:55 AM   #120
markonee

Likes (Received): 0

Ja ih josh nisam video, chak ni ove veoliine mercedese! chmrc.
Jel se neko vozio ovim novim ikarbusom? kakav je filing?
markonee no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
саобраћај, транспорт, buses, caf, metro, public transport, subway, tramvaji, transport, transportation

Thread Tools

Posting Rules