[Warszawa Śródmieście] Centrum Marszałkowska w miejsce Sezamu - Page 14 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Inwestycje ukończone

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old January 2nd, 2011, 09:33 PM   #261
demmat
Registered User

demmat's Avatar

Remont Sezamu (głównie odczepienie Macowego nalotu) bądź wybudowanie tam czegoś sensownego (nie tego co proponują) powinno polepszyć sytuację. Jeśli chodzi o Sedesowca, to psuje, ale w kontekście placyku nic nie zmienia. Natomiast blok z Sezamem jakoś się komponuje/ował.

Moim zdaniem to że McDonald czuwa nad porządkiem na placu to dobrze. Nadal jest w miarę otwarty, ale nie ma problemu z menelstwem.

Jeśli miałbym się czepiać jakiegoś placu, to szczerze mówiąc każdy inny róg skrzyżowania jest dużo gorzej zagospodarowany i zaniedbany. Nie chcę mi się wyliczać, ale wystarczy się przejść.
oni też mają opowieść
Warszawa Welecka
demmat no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old January 4th, 2011, 01:14 AM   #262
Mruczek
Registered cat

Mruczek's Avatar

Likes (Received): 15892

Quote:
Originally Posted by demmat View Post
Jakie rozpierdzielone?? Normalny miejski placyk. Chyba jedyny sensownie zagospodarowany w okolicy.
O czym Ty mówisz? Stoliczki McDonaldsa i nielegalni sznurówkarze to ma być dobre zagospodarowanie?

O kwestii przestrzennej to już nie mówię: Sezam po pierzei Marszałkowskiej, następnie jakieś tam otwarcie na Marszałkowską z boku Sezamu (McDonalds), w głębi drugi "placyk" (czyli pierzeją placyku jest drugi placyk), oczywiście obowiązkowo po modernistycznemu podniesiony o kilka schodków, w tle blok równolegle do Marszałkowskiej, bliżej Świętokrzyskiej jeszcze jeden blok-wieżowiec, zamknięty i na placyk schowany za Sezamem i na placyk na rogu Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej.

Wieżowiec doklejony do gmachu Poczty wieśniackim 7-piętrowym łącznikiem o urodzie biurowca typu Lipsk (i bardzo podobnej elewacji). Oczywiście na chama został cofnięty od gmachu Poczty, doprawdy nie wiem czemu.

Do wszystkiego jeszcze dodane schodki w prześwicie wieżowca, żeby ludziom się zbyt łatwo nie chodziło i masz skrzyżowanie najważniejszych ulic w Warszawie.

Quote:
Remont Sezamu (głównie odczepienie Macowego nalotu) bądź wybudowanie tam czegoś sensownego (nie tego co proponują) powinno polepszyć sytuację.
Nic nie polepszy, bo nowy budynek będzie po obrysie Sezamu, a więc powtórzona zostanie tragiczna urbanistyka Sezamu i jego okolic, która sprowadza się do tego, że na nieopanowanym przestrzennie skrzyżowaniu gigantomańsko szerokich ulic Marszałkowskiej (60 m w liniach regulacyjnych) i Świętokrzyskiej (40 m) architekci nie wiedzieli, co zbudować w narożnikach, bo na ulicach było za dużo przestrzeni, więc zrobili jeszcze dodatkowo dwa placyki, żeby było jeszcze więcej przestrzeni.

Widzę tu pewien schemat myślenia a la Plan Pabsta

Quote:
Jeśli chodzi o Sedesowca, to psuje, ale w kontekście placyku nic nie zmienia. Natomiast blok z Sezamem jakoś się komponuje/ował.
Ale blok nie powinien mieć otwarcia widokowego na Marszałkowską. Po cholerę? Żeby pokazać, jaki ładny domek zrobili?

Nawiasem mówiąc, podczas budowy Ściany Wschodniej głośno deklarowano, że bloki będą oddzielone od ulicy parawanem domów handlowych, żeby zapewnić oazę spokoju w wielkomiejskiej części W-wy.

Ten blok nie jest odgrodzony, co podważa koncepcję. Ale to typowe dla planowania lat 1960: pracowite zwalczanie przeciwieństw, które się samemu wygenerowało.

Quote:
Jeśli miałbym się czepiać jakiegoś placu, to szczerze mówiąc każdy inny róg skrzyżowania jest dużo gorzej zagospodarowany i zaniedbany. Nie chcę mi się wyliczać, ale wystarczy się przejść.
Akurat ten z kremowym blokiem Tygrysów to jest wzorcowa zabudowa.

Północno-zachodni czeka na zabudowę od 55 lat.

Południowo-zachodni to efekt tego, że brakuje nam jaj, żeby przepchnąć zabudowę pierzejową tego skrawka Parku Świętokrzyskiego. Zamiast tego mamy teren w 40% zajęty przez park, a reszta to budki, sralniki i tereny porozbiórkowe KDT.
Barcelona Budapeszt Grodno Kowno Madryt Moskwa Ukraina
Mruczek no está en línea   Reply With Quote
Old January 4th, 2011, 02:50 AM   #263
demmat
Registered User

demmat's Avatar

Odpowiem tylko na ostatni fragment. Poprzednie to kwestia tego, czy ktoś lubi takie place czy nie. Ja nie mam nic przeciwko nim. Oczywiście wolę dominaty, ale tu się tego nie zrobi. Nie jest cudownie, ale przestrzeń publiczna jest ciekawsza niż naokoło.

A zatem:
Dlaczego inne narożniki są dużo gorsze. Dlatego:
1. Północno-Wschodni (Tygrysowy . Zabudowa jest w porządku i tu nie ma się do czego przyczepić. Natomiast przestrzeń publiczna jest fatalna. Nie dość że beznadziejny chodnik, to kompletnie zastawiony samochodami. Często nie ma jak przejść. Do tego trzeba doliczyć samochody sprzedawców książek oblepione paskudnymi szmatami. Czasami zdarza się także że wjedzie jakiś debil z bilbordem.
2. Północno - Zachodni. Totalna masakra i pod względem zabudowy (a raczej braku) i jakości przestrzeni publicznej. Nie trzeba wdawać się w szczegóły.
3. Południowo - Zachodni. Jeszcze żeby był tam sam park, to był by cud. Na razie jest ogryzek parku, wielka reklama, nierówny chodnik, kilka paskudnych budek i sporo niezbyt ładnych drzewek. Niech wywalą to wszystko, dogęszczą i uporządkują zieleń i będzie dobrze. Ja nie jestem zwolennikiem pierzei w tym miejscu, ale niech zieleń będzie na tyle intensywna, żeby tworzyła iluzję pierzei.
oni też mają opowieść
Warszawa Welecka
Sponsored Links
Advertisement

Old January 6th, 2011, 09:55 PM   #264
Octavianus
on va

Likes (Received): 41

Quote:
Originally Posted by Fredi View Post
No to może nie pogarszać, tylko odpicowywać, a nie dowalimy betonu i wtedy żeby było harmonijne na beton walniemy kolejny beton?
a kto mówił o dowaleniu betonu? ja na pewno nie. placyk urbanistycznie jest OK, tego będę się trzymał, funkcjonalnie - niemal nie istnieje - tutaj zgadzam się z Mruczkiem. Mc Donald dba o niego?!? bez komentarza. tam powinna być jakaś miejska fontanna, ławki, zieleń...już nie wspominam o ich układzie nawet, projekcie, bo żadnego z tych elementów tam nie ma!

natomiast głównie odnosiłem się do układu DTC-Rosja-Sezam. na tym odcinku ściana wschodnia jest tak popsuta i zakłócona, że trudno mówić tu o ochronie czegokolwiek. raczej konieczności naprawy. albo w kierunku czystej koncepcji Ściany Wschodniej (obniżenie Rosji i Sezamu do wys. DTC), albo w kierunku koncepcji przedwojennej. w przeciwnym razie, czeka nas tylko chaos.

placyk będzie miał również sens, jeśli zabuduje się wszystkie trzy pozostałe narożniki tego skrzyżowania. I tutaj również zgadam się z Mruczkiem. wszystkie cztery narożniki są tak złe, że trudno ocenić, czy lepszy jest pseudoplacyk pod McDonaldem, czy pseudoplacyk nad stacją metra, czy pseudopierzeja z krzaków.
Octavianus no está en línea   Reply With Quote
Old January 6th, 2011, 10:36 PM   #265
Mruczek
Registered cat

Mruczek's Avatar

Quote:
A zatem:
Dlaczego inne narożniki są dużo gorsze. Dlatego:
1. Północno-Wschodni (Tygrysowy . Zabudowa jest w porządku i tu nie ma się do czego przyczepić. Natomiast przestrzeń publiczna jest fatalna. Nie dość że beznadziejny chodnik, to kompletnie zastawiony samochodami. Często nie ma jak przejść. Do tego trzeba doliczyć samochody sprzedawców książek oblepione paskudnymi szmatami. Czasami zdarza się także że wjedzie jakiś debil z bilbordem.
Po ukończeniu II linii metra Świętokrzyska zostanie doprowadzona do porządku. Oczywiście Twoje uwagi są słuszne.

Quote:
2. Północno - Zachodni. Totalna masakra i pod względem zabudowy (a raczej braku) i jakości przestrzeni publicznej. Nie trzeba wdawać się w szczegóły.
Ale to jest prowizorka. Docelowo to zostanie zabudowane. Dopóki nie zostanie zabudowane, będzie tam syf, co do tego chyba się zgadzamy.

Quote:
3. Południowo - Zachodni. Jeszcze żeby był tam sam park, to był by cud. Na razie jest ogryzek parku, wielka reklama, nierówny chodnik, kilka paskudnych budek i sporo niezbyt ładnych drzewek. Niech wywalą to wszystko, dogęszczą i uporządkują zieleń i będzie dobrze. Ja nie jestem zwolennikiem pierzei w tym miejscu, ale niech zieleń będzie na tyle intensywna, żeby tworzyła iluzję pierzei.
To jest jakiś pomysł, ale ilekroć widzę pomysły na Park Świętokrzyski, to nigdy nie ma mowy o dociągnięciu zieleni aż do Marszałkowskiej, tylko o:

1. pawiloniku,

2. "przestrzeni sztuki",

3. przestrzeni przejściowej między parkiem a placem,

4. "placem miejskim".

Reasumując. Nie ma pomysłu na ten teren i dlatego albo należy stworzyć tam park, bezwzględnie eliminując wszelkie budki i stoiska, ulubione obiekty małej architektury polskich modernistów, albo poświęcić fragment między Marszałkowską a Zielną pod zabudowę, dzięki czemu presja bazarowo-budkowa na Park wydatnie się zmniejszy.
Old January 7th, 2011, 12:00 AM   #266
demmat
Registered User

demmat's Avatar

Dobry pomysł na narożnik z parkiem ktoś pokazywał. Była to mianowicie szklana ściana, która niby kontynuowała pierzeję, ale nie zabudowywała działki. Taka iluzja. Tutaj można by było postawić ażurową konstrukcję, po której piął by się bluszcz. Ewentualnie można by było zrobić taki ogród wertykalny, coś w tym stylu. Oczywiście ta ściana pełniła by funkcję wejścia do parku i ewentualnie do parkowej galerii.

Takie rozwiązanie wprowadziło by iluzję pierzei, a oprócz tego wyciszyło by w pewnym stopniu park, a jak chcą tam robić tę galerię, to tym bardziej przydała by się jakaś osłona prze hałasem.
oni też mają opowieść
Warszawa Welecka
Old January 7th, 2011, 12:20 AM   #267
Mruczek
Registered cat

Mruczek's Avatar

Quote:
Dobry pomysł na narożnik z parkiem ktoś pokazywał. Była to mianowicie szklana ściana, która niby kontynuowała pierzeję, ale nie zabudowywała działki. Taka iluzja. Tutaj można by było postawić ażurową konstrukcję, po której piął by się bluszcz. Ewentualnie można by było zrobić taki ogród wertykalny, coś w tym stylu. Oczywiście ta ściana pełniła by funkcję wejścia do parku i ewentualnie do parkowej galerii.

Takie rozwiązanie wprowadziło by iluzję pierzei, a oprócz tego wyciszyło by w pewnym stopniu park, a jak chcą tam robić tę galerię, to tym bardziej przydała by się jakaś osłona prze hałasem.
Pięknie, tylko że nie widzę specjalnego sensu w robieniu takich parawanów na najdroższym gruncie w W-wie.

Tak czy owak, nowe studium zakłada zieleń na obszarze całego parku. Zobaczymy, czy w istocie tereny po KDT zostaną zajęte przez zieleń czy przez "zieleń".
Old January 7th, 2011, 08:01 AM   #268
Satanus
wpiekłowzięty

Satanus's Avatar

Likes (Received): 795

Najdroższy grunt - szkoda, że nie ma kolejki chętnych
na jego kupno.

Ogólnie w mojej opinii, projektowanie zachodniej pierzei
Marszałkowskiej na odcinku placu defilad powinno być
połączone z projektowaniem tejże na odcinku między
świętokrzyską a Królewską, to chyba jedyny sposób na
wyeliminowanie chaosu.

Pomysł ogrodzenia parku żywą ścianą dość ciekawy, ale
w parku raczej nie ma cudów, które warto by było ogradzać.
Old January 8th, 2011, 03:00 AM   #269
Mruczek
Registered cat

Mruczek's Avatar

Quote:
Originally Posted by Satanus View Post
Najdroższy grunt - szkoda, że nie ma kolejki chętnych
na jego kupno.
Bo to "park". Nie wolno tam nic zbudować, chyba że reklamę tworzącą "pierzeję".

Jakie miasto, taka pierzeja.

Quote:
Originally Posted by Satanus View Post
Ogólnie w mojej opinii, projektowanie zachodniej pierzei
Marszałkowskiej na odcinku placu defilad powinno być
połączone z projektowaniem tejże na odcinku między
świętokrzyską a Królewską, to chyba jedyny sposób na
wyeliminowanie chaosu.
Mnie osobiście dziwi, jak można na tak usytuowanych działkach myśleć o zaprojektowaniu czegoś innego niż domy wzdłuż linii zabudowy.

No ale u nas się kombinuje ciągle z jakimiś popłuczynami po urbanistyce modernistycznej akurat tam, gdzie jest kompletnie niecelowa.
Old January 8th, 2011, 01:44 PM   #270
demmat
Registered User

demmat's Avatar

Nawet reklamy tam nie można postawić. Tam postawiono konstrukcję, na której powiesili reklamę.
oni też mają opowieść
Warszawa Welecka
Old January 8th, 2011, 04:51 PM   #271
Bartonet
TURBO-modernista

Bartonet's Avatar

Likes (Received): 2915

Temat chyba już mocno przewałkowany, ale napiszę ponownie: zawsze byłem i jestem zwolennikiem idei dociągnięcie pierzei (na wąskich działkach) do Świętokrzyskiej po obydwu stronach Placu Defilad. Zarówno od strony opisywanej Marszałkowskiej jak i E. Plater. Lepiej zrobiło by to samemu Parkowi (tak bronionego przez swych fanatyków) oddzielając go od dwóch ruchliwych ulic.
Architektoniczne ,,stelaże'' z zielenią są interesujące ale bardziej w moim odczuciu pasowały by do dzielnic ,,intymniejszych'' typu Powiśle. W ścisłym zurbanizowanym Ceterum naturalną ochronę powinny stanowić budynki a nie obiekty-instalacje kojarzone z tymczasowością.
Druga sprawa: uporządkowało by to wizualnie urbanistyczną przestrzeń, szczególnie od str. Marszałkowskiej - gdzie ulica stanowi mało atrakcyjny szeroki tranzyt przez miasto. Wysoka pierzeja po obu stronach, blisko i wzdłuż ulicy optycznie by ją zwęziła nadając jej bardziej miejskiego charakteru. Drzewka tego nie załatwią.

Last edited by Bartonet; January 8th, 2011 at 04:59 PM.
Bartonet no está en línea   Reply With Quote
Old January 26th, 2012, 09:43 AM   #272
JPS
Expert

JPS's Avatar

Nie wiem czy bylo wczesniej takie ujecie:

http://www.zw.com.pl/artykul/2,65259...-biurowca.html
Old January 26th, 2012, 10:39 AM   #273
janex_wwa
Custom User Title

janex_wwa's Avatar

Likes (Received): 24584

Bardzo fajna informacja odnośnie umieszczenia wejścia do metra w budynku.
janex_wwa no está en línea   Reply With Quote
Old January 26th, 2012, 11:12 AM   #274
Maurycy
Dream on!

Maurycy's Avatar

Likes (Received): 4737

nie zdawałem sobie sprawy, że przebudowa Sezamu jest przesądzona, świetna wiadomość.
Maurycy no está en línea   Reply With Quote
Old January 26th, 2012, 12:35 PM   #275
offspear
Registered User

offspear's Avatar

Likes (Received): 100

DEL

Last edited by offspear; July 13th, 2019 at 04:32 PM.
offspear no está en línea   Reply With Quote
Old January 26th, 2012, 12:42 PM   #276
Kanio
Registered User

Likes (Received): 1410

Rozfalowanie fasady niepotrzebne.
Nie kupuję tego budynku. Prędzej ta sama liga co Prosta Office albo Ghelamco, niż inwestycje Wolffa.
Kanio no está en línea   Reply With Quote
Old January 26th, 2012, 12:54 PM   #277
Petr
Iroquois of Europe

Petr's Avatar

Likes (Received): 3671

I sama treść artykułu:
Quote:
Sezamie otwórz się. Z metra do biurowca
Konrad Majszyk 25-01-2012, ostatnia aktualizacja 25-01-2012 23:23

Ze stacji drugiej linii wejdziemy prosto do biurowca Sezam. Oba projekty zostały uzgodnione

Z powodu budowy drugiej linii metra ul. Prosta i Świętokrzyska są zamknięte do 2014 r., a Marszałkowska zwężona do końca kwietnia. Od maja do 15 września budowniczowie metra zajmą środek skrzyżowania Marszałkowskiej ze Świętokrzyską. Jest to konieczne, bo tzw. głowica czołowa stacji będzie na wysokości restauracji Sphinx i McDonald's, a koniec stacji już za skrzyżowaniem – przy parku Świętokrzyskim.

Z peronu do sklepów

Tymczasem tuż obok – w miejscu czteropiętrowego domu handlowego Sezam – ma stanąć ośmiopiętrowy biurowiec ze szkła i stali. Wykonawca drugiej linii metra dostał od ratusza projekt z nietypowym jak na Warszawę rozwiązaniem: jedno z wyjść znajdzie się pod dachem – w projektowanym biurowcu.

– Szczegółowo uzgodniliśmy już oba projekty: drugiej linii metra i deweloperski. Lokalizacja wyjścia z metra w biurowcu Sezamu jest przesądzona – mówi rzecznik Metra Warszawskiego Krzysztof Malawko.

Jak wylicza rzecznik konsorcjum AGP Metro Mateusz Witczyński, łącznie pięć wyjść ze stacji drugiej linii Świętokrzyska znajdzie się w czterech narożnikach skrzyżowania.

W części południowo-wschodniej wyjście będzie w budynku.

Z peronu wyjdziemy na parter biurowca Sezamu – na poziomie ze sklepami. Bezpośrednio nad schodami metra będzie „nadwieszone" piętro biurowca. Jak usłyszeliśmy, wyjście ma być też skomunikowane z parkingiem podziemnym.

– Budowa biurowca powinna ruszyć na przełomie lat 2012 i 2013. Otwarcie planujemy w roku 2014 – mówi prezes powołanej przez Społem WSS Śródmieście spółki celowej Sezam Ewa Grenda. – Skrzyżowanie Świętokrzyskiej z Marszałkowską to bardzo atrakcyjna lokalizacja na przecięciu dwóch linii metra. Dlatego zależało nam, żeby budynek był skomunikowany z podziemną kolejką.

„S" na elewacji

Społem WSS Śródmieście będzie realizować inwestycję wspólnie z deweloperem Juvenes. Front budynku układa się w literę „S" – od nazwy Społem. W nowym budynku łącznie trzy poziomy – od –1 do 1 – mają być przeznaczone na handel, usługi i gastronomię. Wyżej znajdą się tylko biura. Projektowana powierzchnia użytkowa biurowca to 12 tys. mkw. W najwyższym punkcie budynek będzie miał dziewięć kondygnacji i osiągnie wysokość 40 m (tyle co sąsiedni PKO BP).

Co ze starym Sezamem? Podzieli losy kina Relax, czyli pójdzie pod kilof. Zgodził się już na to konserwator zabytków. Czteropiętrowy dom handlowy powstał w 1969 r. jako element ściany wschodniej. W latach 90. ubiegłego wieku „przykleił się" do niego McDonald, a elewacja została zasłonięta płachtami reklamowymi.(...)
Teraz, póki skrzyżowanie i cała Świętokrzyska będą zamknięte, a więc będzie bardzo mały ruch pieszy i mocno zredukowane zyski z handlu w starym Sezamie, jest idealny moment na budowę tego budynku i otwarcie go jednocześnie z nową linią metra.
Petr no está en línea   Reply With Quote
Old January 26th, 2012, 03:13 PM   #278
Bartonet
TURBO-modernista

Bartonet's Avatar

Likes (Received): 2915

Generalnie jestem zwolennikiem owej inwestycji w ogólnych założeniach programowych oraz gabarycie budynku. Można przypuszczać że zmiany otoczenia zdecydowanie na lepsze.

Natomiast owe ,,S'' na elewacji jest słabe: nigdy nie byłem zwolennikiem takiej infantylnej dosłowności w symbolice. Efekt jest taki że front budynku jest niemiłosiernie pogięty a powinien cechować się modernistyczną prostotą ponieważ kontekst otoczenia, w tym przypadku, powinien zobowiązywać.
Bartonet no está en línea   Reply With Quote
Old January 26th, 2012, 04:48 PM   #279
leperd
lilium inter spinas

leperd's Avatar

Likes (Received): 1264

mmmm. Nuda. Znów szklany biurowoblok.

btw Czy jest ograniczenie wysokości przy Marszałkowskiej? Bo mnie akurat tam pasowałoby wieżowiec, żeby było mniej regularne przy tej stronie ulicy: obecna niska zabudowa jest tej samej wysokości; punktowce są identyczne - brak odmiany.
leperd no está en línea   Reply With Quote
Old January 26th, 2012, 05:36 PM   #280
Gianbattista
Registered User

Likes (Received): 2

Nie ma sensu niszczyc przemyślanej całości jaką jest Ściana Wschodnia (w tym zwłaszcza trzy punktowce) przez stawianie nowej wieży.
Gianbattista no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
śródmieście, warszawa

Thread Tools

Posting Rules