[Warszawa Śródmieście] Centrum Marszałkowska w miejsce Sezamu - Page 6 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Inwestycje ukończone

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old March 23rd, 2008, 12:40 PM   #101
Tomasz5678
Registered User

Likes (Received): 206

projekt wieżowca nie jest zbyt ciekawy, a nawet brzydki ....
Na pewno projekt jeszcze kilka razy ulegnie zmianom. Jeśli miałoby tam stanąć coś w rodzaju wieży Rondo ONZ to nie będzie tak źle. Sezam jest i był wizualnie, estetycznie obrzydliwy.
... a trzy punktowce ? moim zdaniem mogliby je podwyższyć o pewną ilość pięter i zrobić dwupoziomowe apartamenty, obowiązkowo powtarzając taką samą elewację jak na niższych piętrach...ale pewnie skończy się tylko na wymianie elewacji na świeżą
Tomasz5678 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old March 23rd, 2008, 12:47 PM   #102
Octavianus
on va

Likes (Received): 41

Quote:
Originally Posted by Iluminat View Post
A samochód zastąpmy furmanką... Nie rozumiem czemu upierasz się przy pseudo-kamienicy (bo "dawnych" już się nie buduje) skoro do niczego by tam nie pasowała za to straszyłaby swoimi ślepymi ścianami z trzech stron czyli kolejny maszt reklamowy w centrum...
Dawnych się nie buduje??!?
Polecam wizytę w Brukseli, gdzie stawia się ich mnóstwo.Nie nazywałbym tego pseudokamienicą.
A, i u nas też już ich trochę powstało. Budynki naprzeciwko poczty głównej przy Jasnej, jedna na Oboźnej, bardzo ciekawa i kilka innych.
Upieram się, bo to bardzo ciekawa forma, z jednej strony klasyczna(bryła), z drugiej strony w pełni nowoczesna, XXI wieczna, elegancka. POtrafią wyglądać naprawdę bardzo, bardzo elegancko, wręcz spektakularnie. Poza tym, jakie trzy ściany? Po jednej stronie będzie można dostawić tam inny budynek, ściana w ścianę, po drugiej jest aktualne PKO BP, czyli uliczka bodajże, więc też mogą być tam okna.
A czemu upierać się przy wieży?
Octavianus no está en línea   Reply With Quote
Old March 23rd, 2008, 01:49 PM   #103
janex_wwa
Custom User Title

janex_wwa's Avatar

Likes (Received): 24584

Quote:
Originally Posted by Octavianus View Post
I jeszcze:
8) Wieżowce na zachód od PKiN! Dla symboliki, dla osłabienia ale i podkreślenia PKiNu, dla ożywienia WOli, dla uratowania wielkomiejskiej, tradycyjnej Marszałkowskiej...
=============
Pociągnąc Domy Centrum do Świętokrzyskiej?!? Bój się BOga Nieee...Co prawda pisałem, że przywodzą mi na myśl interpretację formuły kamienicy, ale jednak wolałbym coś innego...Bardziej kamienicznego. Nie rozumiem, czy naprawdę musimy szukać jakichś niebywałych konstrukcji? NIe może być tam po prostu coś kamienicznego, w stlu nowoczesnej kamienicy, a najlepiej dawnej? Kamienice tworzyły miasta europejskie przez 700 lat, do dziś zachwycają i poruszają miliony. Rzekłbym, że obok kościoła na planie krzyża to najbardziej udany pomysł w historii architektury, jako dziedziny funkcjonalnego życia i jako sztuki...Więc naprawdę, nie trzeba szukać kolejnych PKiNów, Domów Centrum, wież, czegokolwiek...Weźmy to,co sprawdzone...
zgadzam się z tymi słowami w 100%. Choć ja wolałbym, żeby tam zamiast czegoś kamienico-podobnego stanęło to co tam było w 1939r.

Quote:
Originally Posted by Iluminat
A samochód zastąpmy furmanką... Nie rozumiem czemu upierasz się przy pseudo-kamienicy (bo "dawnych" już się nie buduje) skoro do niczego by tam nie pasowała za to straszyłaby swoimi ślepymi ścianami z trzech stron czyli kolejny maszt reklamowy w centrum...
Jak już, to mówimy o zespole kamienic, więc pustych ścian by tam siłą rzeczy nie było...
janex_wwa no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old March 23rd, 2008, 02:58 PM   #104
kiedy300
Registered User

kiedy300's Avatar

Likes (Received): 4769

Krótko. Zdecydowane NIE. Na ścianie wschodniej jedynie widzę przebudowę rotundy i dawnego Uniwersalu i postawienie tam wieżowca do wysokości punktowców.
kiedy300 no está en línea   Reply With Quote
Old March 23rd, 2008, 04:14 PM   #105
Octavianus
on va

Old March 23rd, 2008, 08:56 PM   #106
demmat
Registered User

demmat's Avatar

Nie upieram się przy Domach Centrum, ale one po prostu wydają się lekkie. Cała Ściana wschodnia jest taka jakby lekka i boję się że kamienny klocek może tą lekkość zaburzyć. Ewentualnie może pasować coś nowocześniejszego a la nadbudówka DTC, ale też niska i w podobnej formie do obecnych domów. Można też pomyśleć o czymś kontrowersyjnym i postawić coś w stylistyce MSN, bardzo minimalistyczny i surowy budynek. Ale na taki budynek nikt pewnie by się nie zgodził. Nie zmienia to faktu że trzeba coś z tym miejscem zrobić bo psuję całą ścianę wschodnią.
oni też mają opowieść
Warszawa Welecka
demmat no está en línea   Reply With Quote
Old March 23rd, 2008, 09:02 PM   #107
DeBeeR
Registered User

DeBeeR's Avatar

Likes (Received): 11

Quote:
1)Ale teraz są, będzie ich więcej. Jak pisałem wcześniej: wykorzystajmy boom, nie stawiajmy wież, gdzie popadnie, dorośnijmy i nie cieszmy się każdą zabawką, jaką się nam próbuje wcisnąć. Wybierzmy najwartościowsze i najbardziej przydatne. Boom powinien być właśnie prektestem do ostrzejszej selekcji, nie do brania co popadnie...
2)Ale ten właśnie projekt zakłada położenie budynku tuż przy ulicy, która od stuleci ma wspaniły, wielkomiejski charakter alei wielkich, wspaniałych kamienic. Dziś może mamy tam miejscami, co innego, ale charakter pozostał. W sumie 3 punktowce będąc niejako z tyłu, podkreślają to, kolejny 4 wieżowiec zupełnie zniszczy charakter ulicy.
3)No nie, ale czy powstało coś lepszego? To prawda, ale po pierwsze - jak wyżej, czyli char. Marszałkowskiej, po drugie, wtedy niebezpiecznie zbliżymi się w ogóle do idei zasłaniania Pałacu.
4)No są, ale mam nadzieję, że nigdy nie przejdą. Nawet klasyczna, stara propozycja wieżowca lekko za stacją metra Św, to jednak nie jest przy samym skrzyżowaniu. POmijam, że na pewno nie będzie wieży obok MSN. Więc to raczej mrzonki.
5)Wieża to ostatnia rzecz, która tchnie w to miejsce trochę życia. Po pierwsze wieża będzie daleko za pasażem Wiecha, po drugie tam trzeba zwykłej śródmiejskiej architektury dla wniesienia powiewu życia, a przede wszystki zmiany struktury wykorzystania.
6)Ale raczej nie poprzez jego zwiększanie
8) Wieżowce na zachód od PKiN! Dla symboliki, dla osłabienia ale i podkreślenia PKiNu, dla ożywienia WOli, dla uratowania wielkomiejskiej, tradycyjnej Marszałkowskiej...
1) dlatego też napisałem "tej wysokości wieża" a nie "ta wieża"
2) odniosłem wrażenie; że w tym ptk. chodzi o zabudowę placu defilad. a co do charakteru marszałkowskiej jako ulicy wspaniałych kamienic to jeśli pozostał to na pd. od jerozolmskich; ale na pewno nie miedzy nimi a świętokrzyską. czyli 3 wieżowce są wielkomiejskie a 4-y już nie? to co w takim razie z rotundą/universalem? ( a jeśli ktoś postanowi zbudować dwa budynki w konfiguracji hines-wgz?)
3) sporu o ideologie to nam sie rozwiązać nie uda; bo mi akurat zasłonięcie w jakimś stopniu pałacu by nie przeszkadzało (a i to jest argument trochę w stylu którego chciałeś uniknąć czyli-bo mi się tak podoba)
4) tego samego typu argument plus trochę zamieszania; bo z jednej strony nie chcesz budynku wysokiego w miejscu sezamu/placu przed nim; a z drugiej strony wolałbyś; aby wysoki budynek po drugiej stronie stał właśnie zaraz przy skrzyżowaniu (w rozważania na temat tego czy są to mrzonki czy nie się nie wdaje bo na razie czysto teoretyczny jest wysoki budynek w miejscu sezamu; a taki argument pozbawia całą dyskusję jakiegokolwiek sensu)
5)
Quote:
Originally Posted by DeBeeR View Post
1)
trudno z tym polemizować; tyle że ściana wschodnia jako "elemet miasta" dobrze funkcjonuje tylko od strony ulicy marszałkowskiej bo od strony pasażu jest zapuszczona i raczej niezachęca do odwiedzin więc może pora tchnąć tam trochę życia w jakiś sposób (nie chodzi mi od razu o wieże)?
6) chyba że jest on głównym założeniem; poza tym np. w greckiej mitologii cały świat powstał z chaosu; więc nasz chaos też będzie ewoluował spokojnie
8) no to albo podkreślać albo osłabiać (tak wiem, że ludzie mieszkają też na pn i zachód od pkin skąd jest on już teraz w wielu wypadkach trudno widoczny)
DeBeeR no está en línea   Reply With Quote
Old March 23rd, 2008, 10:35 PM   #108
Iluminat
Redsigert User

Likes (Received): 5280

Quote:
Jak już, to mówimy o zespole kamienic, więc pustych ścian by tam siłą rzeczy nie było...
A gdzie byś ten zespół wepchnął bo ja tam widze miejsce na góra dwie kamienice a nawet gdyby jakimś cudem upchnąć 4 z elewacją po każdej stronie z większej odległości wyglądałoby to idiotycznie i zwyczajnie sztucznie, naprawdę to ostatnie miejsce w którym widziałbym kamienice .
Iluminat no está en línea   Reply With Quote
Old March 24th, 2008, 12:10 AM   #109
janex_wwa
Custom User Title

janex_wwa's Avatar

Quote:
A gdzie byś ten zespół wepchnął bo ja tam widze miejsce na góra dwie kamienice a nawet gdyby jakimś cudem upchnąć 4 z elewacją po każdej stronie z większej odległości wyglądałoby to idiotycznie i zwyczajnie sztucznie, naprawdę to ostatnie miejsce w którym widziałbym kamienice .
Chyba źle mnie zrozumiałeś. Pisząc "zespół kamienic" miałem na myśli te trzy, które stały między Świętokrzyską a Moniuszki. Patrząc na ortofotomapę na stronie UM i porównując zdjęcia zabudowy dzisiejszej z tą przedwojenną widać, że miejsca dla tych kamienic by nie zabrakło. Ewentualnie trzeba by było lekko "przyciąć" skrzydło tej jednej od strony Moniuszki, by nie zabierać zbyt dużo światła mieszkańcom bloku stojącego obok.
Old March 24th, 2008, 12:22 AM   #110
Iluminat
Redsigert User

^A co ze ślepymi ścianami... ?3 kamienice to 3x większa ściana od strony pasażu
Old March 24th, 2008, 12:45 AM   #111
janex_wwa
Custom User Title

janex_wwa's Avatar

Myślę że gdyby się postarać to na pewno dałoby się wymyślić coś sensownego w tym miejscu. Wątpię by zachowały sie oryginalne plany tych budynków, więc projektując ich konstrukcje można by zlikwidować ewentualne ślepe ściany po stronie wschodniej i zrobić tam partery ze sklepami, zachowując jednocześnie pasaż. Choć według mnie to trochę bez sensu, ponieważ kilkanaście metrów dalej znajduje się Pasaż Wiecha.
Old March 24th, 2008, 09:43 AM   #112
maharski
Registered User

maharski's Avatar

Likes (Received): 1819

ja bym sie upierał przy wersji - zburzyć - wyczyścić - wybudować wyższe, nowsze i ładniejsze
maharski no está en línea   Reply With Quote
Old March 24th, 2008, 01:21 PM   #113
Octavianus
on va

Quote:
Originally Posted by DeBeeR View Post
1) dlatego też napisałem "tej wysokości wieża" a nie "ta wieża"
2) odniosłem wrażenie; że w tym ptk. chodzi o zabudowę placu defilad. a co do charakteru marszałkowskiej jako ulicy wspaniałych kamienic to jeśli pozostał to na pd. od jerozolmskich; ale na pewno nie miedzy nimi a świętokrzyską. czyli 3 wieżowce są wielkomiejskie a 4-y już nie? to co w takim razie z rotundą/universalem? ( a jeśli ktoś postanowi zbudować dwa budynki w konfiguracji hines-wgz?)
3) sporu o ideologie to nam sie rozwiązać nie uda; bo mi akurat zasłonięcie w jakimś stopniu pałacu by nie przeszkadzało (a i to jest argument trochę w stylu którego chciałeś uniknąć czyli-bo mi się tak podoba)
4) tego samego typu argument plus trochę zamieszania; bo z jednej strony nie chcesz budynku wysokiego w miejscu sezamu/placu przed nim; a z drugiej strony wolałbyś; aby wysoki budynek po drugiej stronie stał właśnie zaraz przy skrzyżowaniu (w rozważania na temat tego czy są to mrzonki czy nie się nie wdaje bo na razie czysto teoretyczny jest wysoki budynek w miejscu sezamu; a taki argument pozbawia całą dyskusję jakiegokolwiek sensu)
5)
6) chyba że jest on głównym założeniem; poza tym np. w greckiej mitologii cały świat powstał z chaosu; więc nasz chaos też będzie ewoluował spokojnie
8) no to albo podkreślać albo osłabiać (tak wiem, że ludzie mieszkają też na pn i zachód od pkin skąd jest on już teraz w wielu wypadkach trudno widoczny)
Kolejna wymiana argumentów To mi się podoba, takie dyskusje
1)Ale ja mam na myśli, że "tej wysokości wieża" to już jest kaprys inwestora, który możemy sobie odpuścić, właśnie w myśl tezy, iż "wykorzystajmy boom, nie stawiajmy wież, gdzie popadnie, dorośnijmy i nie cieszmy się każdą zabawką, jaką się nam próbuje wcisnąć. Wybierzmy najwartościowsze i najbardziej przydatne. Boom powinien być właśnie prektestem do ostrzejszej selekcji, nie do brania co popadnie..."
"Jakakolwiek wieża w tym miejscu nie przejdzie tej kwalifikacji. Naprawdę, będą inne, nie musimy się cieszyć, że ktoś chce postawić wieżę tutaj i lprzemilczac, wpychac pod dywan fakt, iż kopmletnie tutaj nie pasuje.
2)Nieprawda, ten charakter trwa przez całą Marszałkowską, choć na odc. południowym jest najbrdziej widoczny. ALe jak już pisałem Domy Centrum mimo wszystko przypominają mi formułę kamieniczną, i dlatego ytochę jąkontynuują, pozostałe budynki zahcowują wysokość, podobnie te za Świętokrzyską. Generalne, charakter jest zachowany. Przy odrobinie starań możńa go podkreślić i wzmocnić.
3)To fakt, to głównie kwestia ideologii.CHociaż czy na pewno? Jakby nie było PKiN jest gł. symbolem miasta...Więc czy należy go zasłaniać, czy eksponować...
4)Właśnie nie, ja bym nie chciał tego wieżowca tam, za metrem Św. Natomiast, to wcale nie są aż tak podobne sprawy. Bo ew. wieża sezamowa stałaby tuż przy skrzyżowaniu, tuż przy Marszałkowskiej, a jednak tamta - nieco dalej. Obie jednak zakłócają pierzeję Marszałkowskiej. Taka sama różnica tkwi między punktowcami a proponowaną wieżą.
5)No właśnie...więc można tam postawić co innego. Zresztą, tam z tyłu nie ma żadnego Pasażu, jest raczej wąśkie przejście.
6)Ale my już mamy chaos Teraz czas na coś więcej:P
8) Siłą koncepcji jest to, iż jest ona dwubiegunowa, łączy ogień z wodą: osłabiając PKiN na swój sposób go pokdkreśla, podkreślając go - osłabia go. I to mi się podoba, takie koncepcje są zawsze najbliższe naturalnemu stanowi harmonii i równowagi

A co do ścian...Nie, no bez jaj. Ewentualne kamienice z '39 spokojnie można lekko zaaranżować do współczesnej formy i wyposażyć je w wejścia od tyłu. Zresztą powtarzam, tam nie ma Pasażu, tam jest chyba tlyko wąskie przejście.
Old March 24th, 2008, 01:39 PM   #114
Iluminat
Redsigert User

Quote:
Originally Posted by maharski View Post
ja bym sie upierał przy wersji - zburzyć - wyczyścić - wybudować wyższe, nowsze i ładniejsze
Świetny pomysł to samo ze starym miastem
Old March 24th, 2008, 02:48 PM   #115
Van der Rohe
mies fan

Van der Rohe's Avatar

Likes (Received): 405

Quote:
tak się w tej chwili na potęgę robi w Chinach - a za kilkadziesiąt lat się zorientują, że państwo z kilkutysięcznoletnią historią nie ma miast z tożsamością

nie wydaje ci sie , że zbyt łatwo ulegasz czarowi tego co nowe/wysokie/błyszczące? wiele z obecnie budowanych obiektów nie będzie się ładnie starzeć...
nowsze nie zawsze równa się ładniejsze - często ulegamy modzie - coś nowego wydaje nam się przez parę lat świetne, a po paru latach nie będziemy mogli na to patrzeć. i co wtedy? znowu burzyć?

Last edited by Van der Rohe; March 24th, 2008 at 03:09 PM.
Van der Rohe no está en línea   Reply With Quote
Old March 24th, 2008, 03:01 PM   #116
demmat
Registered User

demmat's Avatar

Quote:
A co do ścian...Nie, no bez jaj. Ewentualne kamienice z '39 spokojnie można lekko zaaranżować do współczesnej formy i wyposażyć je w wejścia od tyłu. Zresztą powtarzam, tam nie ma Pasażu, tam jest chyba tlyko wąskie przejście.
No niestety za Sezamem też jest taki pasaż, tylko mniejszy. Tylko że jego stan jest fatalny. Jest jakaś kawiarenka(pamiętająca stare PRLowskie czasy), sklep z ciuchami(i fajkami wodnymi) niestety idzie do likwidacji. Witryny reklamowe porozwalane. W Gazecie był kiedyś artykuł o tym miejscu. Napisali że przydało by się pociągnąć odnawianie Wiecha i zahaczyć o to miejsce. Zawsze byłoby schludniej. Niestety, żeby takie miejsca tętniły życiem, muszą być jakieś punkty usługowe, a tego brakuje tam i na pasażu Wiecha.
oni też mają opowieść
Warszawa Welecka
demmat no está en línea   Reply With Quote
Old March 24th, 2008, 06:16 PM   #117
Paul
Ĺ Ř Ć

Paul's Avatar

Likes (Received): 229

Quote:
Quote:
Świetny pomysł to samo ze starym miastem

dokładnie to samo chciałem napisać
Paul no está en línea   Reply With Quote
Old March 24th, 2008, 06:33 PM   #118
Polex
Mam bez liku...

Polex's Avatar

Na szczęście Sezam i Universal nie są Starym Miastem
Polex no está en línea   Reply With Quote
Old March 24th, 2008, 06:40 PM   #119
Iluminat
Redsigert User

Uniwersal jest jeszcze do uratowania ale elewacja do wymiany...
Old March 24th, 2008, 07:05 PM   #120
Van der Rohe
mies fan

Van der Rohe's Avatar

Likes (Received): 405

Quote:
Uniwersal jest jeszcze do uratowania ale elewacja do wymiany...
nie jest - ma bardzo niskie kondygnacje, i jego upgrade na biurowiec o przyzwoitym standardzie jest niemożliwy - brakuje wysokości do poprowadzenia odpowiednich instalacji.
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
śródmieście, warszawa

Thread Tools

Posting Rules