[Warszawa Śródmieście] Centrum Marszałkowska w miejsce Sezamu - Page 7 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Inwestycje ukończone

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old March 24th, 2008, 07:33 PM   #121
Iluminat
Redsigert User

Likes (Received): 5280

^To nie musi być koniecznie wysoki standard ale możliwe, że masz racje.
Iluminat no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old March 24th, 2008, 07:44 PM   #122
AGC
digitisebanking.com

AGC's Avatar

Likes (Received): 236

bardzo fajny ten wstepny projekt z pierwszego postu w tym watku. oby sie udalo!
AGC no está en línea   Reply With Quote
Old March 24th, 2008, 11:21 PM   #123
janex_wwa
Custom User Title

janex_wwa's Avatar

Likes (Received): 24584

Lepiej żeby nie.
janex_wwa no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old March 24th, 2008, 11:31 PM   #124
Awik
.

Awik's Avatar

Moim zdaniem to Sezam tam nie pasuje. A co powstanie? Mogłby byc tam budynek o wysokosci 120m forma moze byc taka, ale kolorystyke proponowalbym inna.
Old March 25th, 2008, 12:03 AM   #125
Paul
Ĺ Ř Ć

Paul's Avatar

Likes (Received): 229

tak - Sezam tam nie pasuje.
ale budynek 120m TYM BARDZIEJ.

najlepiej by było wyburzyć syfiasty Sezam i postawić nowe KDT, MSN lub inny nowoczesny budynek architekturą nawiązujący do ŚW. Ale maksymalnie 9. piętrowy.
Paul no está en línea   Reply With Quote
Old March 25th, 2008, 01:50 AM   #126
Awik
.

Awik's Avatar

Quote:
Originally Posted by vangraaf View Post
tak - Sezam tam nie pasuje.
ale budynek 120m TYM BARDZIEJ.

najlepiej by było wyburzyć syfiasty Sezam i postawić nowe KDT, MSN lub inny nowoczesny budynek architekturą nawiązujący do ŚW. Ale maksymalnie 9. piętrowy.
Najlepiej wysokosci sasiedniego budynku
Old March 25th, 2008, 07:56 AM   #127
maharski
Registered User

maharski's Avatar

Likes (Received): 1819

widzę że moja opinia zrobiła piorunujące wrażenie wiadomo, chce aby burzyli ścianę wschodnią. jednak lepiej żeby zostało tak jak jest. ale ludzie niech ją chociaż wyremontują bo ta ciemna, zestarzała elewacja mnie po prostu przeraża. niech zrobią, jakieś ładne, pastelowe kolory, nie wiem może jasno brązowy, albo jakiś inny. tak żeby od razu brudu nie było widać i kurzu
maharski no está en línea   Reply With Quote
Old March 25th, 2008, 09:57 AM   #128
Van der Rohe
mies fan

Van der Rohe's Avatar

Likes (Received): 406

Quote:
Originally Posted by maharski View Post
jakieś ładne, pastelowe kolory
ładne, pastelowe kolory to mamy na kabatach, białołęce i w każdej lodziarni.

centrum miasta zasługuje na większą elegancję niż pastele
Old March 25th, 2008, 11:12 AM   #129
DeBeeR
Registered User

DeBeeR's Avatar

Likes (Received): 11

Quote:
Originally Posted by Octavianus View Post
Kolejna wymiana argumentów To mi się podoba, takie dyskusje
1)Ale ja mam na myśli, że "tej wysokości wieża" to już jest kaprys inwestora, który możemy sobie odpuścić, właśnie w myśl tezy, iż "wykorzystajmy boom, nie stawiajmy wież, gdzie popadnie, dorośnijmy i nie cieszmy się każdą zabawką, jaką się nam próbuje wcisnąć. Wybierzmy najwartościowsze i najbardziej przydatne. Boom powinien być właśnie prektestem do ostrzejszej selekcji, nie do brania co popadnie..."
"Jakakolwiek wieża w tym miejscu nie przejdzie tej kwalifikacji. Naprawdę, będą inne, nie musimy się cieszyć, że ktoś chce postawić wieżę tutaj i lprzemilczac, wpychac pod dywan fakt, iż kopmletnie tutaj nie pasuje.
2)Nieprawda, ten charakter trwa przez całą Marszałkowską, choć na odc. południowym jest najbrdziej widoczny. ALe jak już pisałem Domy Centrum mimo wszystko przypominają mi formułę kamieniczną, i dlatego ytochę jąkontynuują, pozostałe budynki zahcowują wysokość, podobnie te za Świętokrzyską. Generalne, charakter jest zachowany. Przy odrobinie starań możńa go podkreślić i wzmocnić.
3)To fakt, to głównie kwestia ideologii.CHociaż czy na pewno? Jakby nie było PKiN jest gł. symbolem miasta...Więc czy należy go zasłaniać, czy eksponować...
4)Właśnie nie, ja bym nie chciał tego wieżowca tam, za metrem Św. Natomiast, to wcale nie są aż tak podobne sprawy. Bo ew. wieża sezamowa stałaby tuż przy skrzyżowaniu, tuż przy Marszałkowskiej, a jednak tamta - nieco dalej. Obie jednak zakłócają pierzeję Marszałkowskiej. Taka sama różnica tkwi między punktowcami a proponowaną wieżą.
5)No właśnie...więc można tam postawić co innego. Zresztą, tam z tyłu nie ma żadnego Pasażu, jest raczej wąśkie przejście.
6)Ale my już mamy chaos Teraz czas na coś więcej:P
8) Siłą koncepcji jest to, iż jest ona dwubiegunowa, łączy ogień z wodą: osłabiając PKiN na swój sposób go pokdkreśla, podkreślając go - osłabia go. I to mi się podoba, takie koncepcje są zawsze najbliższe naturalnemu stanowi harmonii i równowagi
mi też się podoba ale trochę jest to utrudnione tym że argumenty raz są odnoszone do wieży w miejscu sezamu; raz do całej ściany wschodniej a jeszcze innym razem do pkinu
1) to prawda że możemy wybierać ale nie możemy też marudzić (miasto-bo my to możemy im nakichać vide. plac politechniki) bo w końcu postawią tylko jedną wieże 350m w miejscu holiday i zamiast pięknego bedziemy mieli kiepski skyline; a moim zdaniem akurat wyższa zabudowa świętokrzyskiej od marszałkowskiej do plater właśnie by go wzbogaciła a już napewno nie byłby porwany
2) oj chwila chwila;budynki na pd. od jerozolimskich na pewno są od DC wyższe (i to część sporo) a na pn od świętokrzyskiej nie aż tak ale też są wyższe (a dla mnie jak i dla Ciebie też i tak są za niskie); wybacz ale DC może i są estetyczne; ale wysokość mają odpowiednią na dom handlowy na białołęce; a nie w samym centrum miasta (szczególnie właśnie w zestawieniu z resztą ulicy); a gdyby one były wyższe to i wieże też by tak nie kontrastowały; a wiesz; gdyby nic się nie zmieniało to kiedyś marszałkowska wyglądała tak:
3) no właśnie ideologii i sam to potwierdzasz; bo dla Ciebie jest to pkin dla kogoś innego starówka;syrenka czy nawet metro
4) równie dobrze coś mogło by stanąć także w pd-zach narożniku skrzyżowania marszałkowska-świętokrzyska; bo akurat jakby nie patrzeć to skrzyżowanie; to centrum miasta; a wygląda gorzej-mało wielkomiejsko(z zachodniej strony) niż rondo dmowskiego
5) no i to właśnie jest to o czym pisałem na początku- skakanie po zagadnieniach bo tamto odnosiło się do całej ściany wschodniej a nie akurat do tego budynku; choć śmiem twierdzić że gdyby został mc donald; a na górze znalazły by się jakieś ciekawsze sklepy to przychodziłoby tam jeszcze więcej ludzi; a inwestor na 99,9% nie pozwoliłby sobie na zostawienie tego "przejścia" (które jest jednak chyba szerokości pasażu) w takim stanie i może wtedy i bar "Grażynka" by sie przeniósł
6) pytanie czy chaos na prawdę jest najgorszy:

8) to samo mógłbym napisać broniąc budowy wież (niższych od pałacu) na wschód od pkin

ad1. wydaje mi się że ta część projektu; (tej wieży) która sięga do świętokrzyskiej i wyraźnie odcinający się fragment elewacji samej wieży jest dokładnie wysokości DC; myle się?
DeBeeR no está en línea   Reply With Quote
Old March 25th, 2008, 05:58 PM   #130
entiendes?
Registered User

Likes (Received): 0

Jak na mój gust, to im szybciej Sezam padnie tym lepiej. Jestem za zabudową tego terenu, ale napewno nie w zaproponowanej formie.
Najlepiej czymś niskim, przeszklonym, nawiązującym do DTC.
Tak na marginesie, to ta próba wciskania wież przy każdej nowej inwestycji w Warszawie, może się okazać w dłużej perspektywie niebezpieczna. Bo co z miejscami gdzie wieżowce ewidentnie nie pasują, a obecnie stoją tam koszmarki proszące się o zrównanie z ziemią ? (jak Sezam właśnie)
Rzecz po części dotyczy też starych kamienic. Jeżeli wszyscy będą budować ponad stumetrowe biurowce i mieszkania, to spadnie zainteresewonie rewaloryzacją obecnej zabudowy.
entiendes? no está en línea   Reply With Quote
Old March 25th, 2008, 06:05 PM   #131
decapitated
Registered User

decapitated's Avatar

Likes (Received): 2118

Ja tam widze jakiegoś mid-rise'a. Dobre przykłady takich budynków to moim zdaniem biurowiec na rogu Królewskiej i Marszałkowskiej oraz budynek Kredyt Banku.
decapitated no está en línea   Reply With Quote
Old March 25th, 2008, 11:26 PM   #132
mysteryclient
Tommy

mysteryclient's Avatar

Likes (Received): 2

Szkoda byłoby burzyć koncepcję Ściany Wschodniej.
"...człowiek przyzwyczaja się do środowiska przestrzennego, nawet jeśli jest ono bezwartościowe, chaotyczne, brzydkie, nie zdjąc sobie sprawy, ile traci, nie mogąc na co dzień przebywać w otoczeniu harmonijnym i pięknym, o indywidualnych walorach" - K. Wejchert
mysteryclient no está en línea   Reply With Quote
Old March 25th, 2008, 11:41 PM   #133
Octavianus
on va

Likes (Received): 41

Quote:
Originally Posted by DeBeeR View Post
mi też się podoba ale trochę jest to utrudnione tym że argumenty raz są odnoszone do wieży w miejscu sezamu; raz do całej ściany wschodniej a jeszcze innym razem do pkinu
1) to prawda że możemy wybierać ale nie możemy też marudzić (miasto-bo my to możemy im nakichać vide. plac politechniki) bo w końcu postawią tylko jedną wieże 350m w miejscu holiday i zamiast pięknego bedziemy mieli kiepski skyline; a moim zdaniem akurat wyższa zabudowa świętokrzyskiej od marszałkowskiej do plater właśnie by go wzbogaciła a już napewno nie byłby porwany
2) oj chwila chwila;budynki na pd. od jerozolimskich na pewno są od DC wyższe (i to część sporo) a na pn od świętokrzyskiej nie aż tak ale też są wyższe (a dla mnie jak i dla Ciebie też i tak są za niskie); wybacz ale DC może i są estetyczne; ale wysokość mają odpowiednią na dom handlowy na białołęce; a nie w samym centrum miasta (szczególnie właśnie w zestawieniu z resztą ulicy); a gdyby one były wyższe to i wieże też by tak nie kontrastowały; a wiesz; gdyby nic się nie zmieniało to kiedyś marszałkowska wyglądała tak:

3) no właśnie ideologii i sam to potwierdzasz; bo dla Ciebie jest to pkin dla kogoś innego starówka;syrenka czy nawet metro
4) równie dobrze coś mogło by stanąć także w pd-zach narożniku skrzyżowania marszałkowska-świętokrzyska; bo akurat jakby nie patrzeć to skrzyżowanie; to centrum miasta; a wygląda gorzej-mało wielkomiejsko(z zachodniej strony) niż rondo dmowskiego
5) no i to właśnie jest to o czym pisałem na początku- skakanie po zagadnieniach bo tamto odnosiło się do całej ściany wschodniej a nie akurat do tego budynku; choć śmiem twierdzić że gdyby został mc donald; a na górze znalazły by się jakieś ciekawsze sklepy to przychodziłoby tam jeszcze więcej ludzi; a inwestor na 99,9% nie pozwoliłby sobie na zostawienie tego "przejścia" (które jest jednak chyba szerokości pasażu) w takim stanie i może wtedy i bar "Grażynka" by sie przeniósł
6) pytanie czy chaos na prawdę jest najgorszy:

8) to samo mógłbym napisać broniąc budowy wież (niższych od pałacu) na wschód od pkin

ad1. wydaje mi się że ta część projektu; (tej wieży) która sięga do świętokrzyskiej i wyraźnie odcinający się fragment elewacji samej wieży jest dokładnie wysokości DC; myle się?
1) Nie możemy marudzić? Otóż uważam, że możemy, że powinniśmy! Koniec z dyktatem inwestorów, to początek końca chaosu. Nie jestem doktrynerem i ideologiem, myślę, że był czas, gdy należało się cieszyć, że ktoś chce coś nowego, fajnego stawiać, ale teraz role się odwróciły. Centrum Środkowo-Wschodniej Europy może chyba odpuścić sobie niektóre inwestycje? Jak np. Skra. Plac Politechniki...miasto pewnie cieszy się, że tam cokolwiek powstaje. To też jest jakieś podejście. Jestem pewien, że gdyby była wola poityczna, to raz dwa by ukrócili te budowę. Czy zabudowa wyższa Św od M do E by wzbogaciła Skyline? Na pewno, ale zasłoniłaby PKiN, i w ogóle całą Emilkę. I wytworzyła takie ściany wzdłuż ulic, prawie jednościenne kaniony. Kilka wieżowców mogłoby stanąć dalej od Marszałkowskiej, bliżej TPsa, Hinesa. Tam tak. Ale przy Marszałkowksiej nie, nie zakłócajmy charakteru tej ulicy, nie przysłaniajmy głównego Skylinu, nie twórzmy kolejnych ścian wieżowców.
2) Nieprawda..Teraz po podwyższeniu, które mi się podoba, są w porządku. Kiedyś fakt, to mógł być dom towarowy na Białołęce. Teraz już nie. Pasują mi do formuły kamienicznej Marszałkowskiej. Nie muszą być wyższe. W jakim celu miałyby być? Zachowują względnie poziom ulicy, także na południe. W przeciwieństwie do wieży. Poza tym, nawet ta różnica jednak nie równa się różnicy z ewentualną wieżą. A co do przeszłości to wzorem dla mnie jest:http://www.warszawa1939.pl/index.php...d=indeksy&r3=1
To wysokość i forma, do której powinniśmy dążyć z tsięcy względów. Nie ma w niej miejsca na wieżę.
3)Nie, no PKiN jest symbolem dla Wszystkich chyba...Wczoraj widziałem Francuzów zadzierających głowy przy Centralnym, robiących fotki i mówiących o słynnym Pałacu...
4)Wygląda gorzej, kompletnie niemiejsko, ale czy wieża to podreperuje?Nie uważam, by wieże stawiane gdzie popadnie byy uniwersalnym remedium na wszystkie bolączki miasta. Wręcz przeciwnie.
5)NO jak. Piszę o przejściu za proponowaną wieżą. Nawet jeśli tam coś jest, to wieża tylko pogorszy jego sytuację: przejście stanie się zapleczem gigantycznej w tej skali konstrukcji.
6)Oczywiście, że chaos nie jest najgorszy, ale to tylko skrajność skrajności. Chodzi raczej o to, że u nas już dość chaosu. A wieża przy kamienicznej Marszałkowskiej to dla mnie pogłębianie tego chaosu.
8)No nie, bo wieże na wschód od Pałacu, to wieże +plus wieże+wieże, a nie wieże+coś innego...
Najważniejszy jest dla mnie charakter Marszałkowskiej, przy której wież nie ma, i której wielkomiejskość nie polega na wysokości. Wieże nie determinują w żaden sposób wielkomiejskości. Vide miasta Europy.
Octavianus no está en línea   Reply With Quote
Old March 26th, 2008, 06:59 AM   #134
maharski
Registered User

maharski's Avatar

Likes (Received): 1819

DeBeeR skąd ty załapałeś takie osiedle !! gdzie takie istnieje no totalny chaos !!!! mnie od tego oczy bolą
maharski no está en línea   Reply With Quote
Old March 26th, 2008, 10:38 AM   #135
shingle
Registered User

Likes (Received): 1

Quote:
Originally Posted by Octavianus View Post
1(...)A co do przeszłości to wzorem dla mnie jest:http://www.warszawa1939.pl/index.php...d=indeksy&r3=1
To wysokość i forma, do której powinniśmy dążyć z tsięcy względów. Nie ma w niej miejsca na wieżę.
1939? Zgroza. Zawłaszczenie przestrzeni przez kapitalistyczną rewolucję przemysłową. Wysokośc zabudowy regulowana wysięgiem drabiny strażackiej i
możliwościami techniczymi masowej instalacji wind.Okropność.

Dla mnie zdecydowanie wzorem jest 10000BC - z wielu powodów:
to stan zrównoważonego rozwoju, pojednania z naturą i przestronnych jaskiń.

Last edited by shingle; March 30th, 2008 at 10:25 AM.
shingle no está en línea   Reply With Quote
Old March 26th, 2008, 12:55 PM   #136
Iluminat
Redsigert User

Likes (Received): 5280

Quote:
Originally Posted by maharski View Post
DeBeeR skąd ty załapałeś takie osiedle !! gdzie takie istnieje no totalny chaos !!!! mnie od tego oczy bolą
Zdaje się, że w Meksyku to mieszkania socjalne...
Iluminat no está en línea   Reply With Quote
Old March 26th, 2008, 10:56 PM   #137
DeBeeR
Registered User

DeBeeR's Avatar

Likes (Received): 11

Quote:
Originally Posted by Iluminat View Post
Zdaje się, że w Meksyku to mieszkania socjalne...

zgadza się,
maharski wpisz w google "Ixtapaluca, Mexico" i delektuj się; tylko nie chce mieć Twojego wzroku na sumieniu

Octavianus-odpiszę jak tylko znajdę dłuższą chwilę

Last edited by DeBeeR; March 27th, 2008 at 12:23 AM.
DeBeeR no está en línea   Reply With Quote
Old May 8th, 2010, 11:22 AM   #138
ryjek
ryjek

ryjek's Avatar

Likes (Received): 2396

[Śródmieście] Nowy dom handlowy w miejsce Sezamu

Jako że to widoczna inwestycja będzie, to może osobny wątek? Jeśli traktować jako część inwestycji przy ŚW, to proszę o skasowanie...

http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1...cDonaldem.html

Ośmiopiętrowy biurowiec stanie w miejscu Sezamu z pierwszym polskim McDonaldem przy Marszałkowskiej. Spółdzielnia Społem zabiega, by w jego parterze wyprowadzić wyjście z nowej stacji metra

Czteropiętrowy dom handlowy Sezam przy Marszałkowskiej powstał w 1969 r. jako pierwszy budynek Ściany Wschodniej. Daleko mu jednak do finezji np. Centralnego Domu Towarowego, czyli dzisiejszego Smyka w Al. Jerozolimskich. W PRL-u Sezam słynął raczej z dobrego zaopatrzenia, a do historii przeszedł dzięki filmowi Marka Piwowskiego "Przepraszam, czy tu biją" o nieudanej kradzieży utargu.

Podcienia jak w Domach Centrum

Budynek należy do WSS Społem Śródmieście. - Wymaga kapitalnego remontu. Biorąc pod uwagę jego mankamenty funkcjonalne, lepszym wyjściem jest rozbiórka i zastąpienie nowym obiektem - uważa reprezentujący spółdzielnię Leszek Chorzewski. Trzy lata temu taką operację zaaprobował konserwator zabytków. Wtedy do akcji wkroczyła firma deweloperska Włodarzewska, która przekonywała Społem do budowy aż 120-metrowego wieżowca. Tę koncepcję chłodno przyjęli jednak miejscy urzędnicy i mieszkańcy bloku przy ul. Moniuszki 10 na tyłach Sezamu - kolos zabrałby im słońce. Teraz na zlecenie spółdzielni szkic nowego budynku wykonała pracownia architektoniczna Juvenes. To dziewięciopiętrowy przeszklony biurowiec ze sklepami na parterze i pierwszej podziemnej kondygnacji.

- Wysoki parter zamykamy pod nadwieszeniem dorównującym wysokością Domom Towarowym. Nasz budynek ma nieco ponad 41 m, dokładnie tyle, ile sąsiedni bank PKO BP - mówi architekt Krzysztof Tyszkiewicz. - Nie udajemy stylu Ściany Wschodniej, biurowiec będzie nowoczesny, ale wpisze się w zabudowę tej strony ul. Marszałkowskiej.

Nadwieszenia i wykusze sprawiają, że jego front układa się w literę "S" jak Społem. - Przypadek, chodziło tylko o linie zabudowy - zapewnia Tyszkiewicz.

- Pomysł, żeby stawiać w tym miejscu wieżowiec, był chybiony. Obecna propozycja jest dużo lepsza - komentuje Michał Tatjewski ze stowarzyszenia Forum Rozwoju Warszawy. - Mnie byłoby strasznie szkoda Sezamu z jego wnętrzem i charakterem nowoczesnego domu towarowego - żałuje zaś prof. Waldemar Baraniewski z Instytutu Historii Sztuki UW. - Może i nie jest najlepszym budynkiem, ale swoje walory ma. Dziś w Śródmieściu banalność goni banalność.

Przy dwóch liniach metra

Dojazd do biurowca w miejscu Sezamu wytyczono od strony ul. Moniuszki, która kończy się ślepo przed Marszałkowską. - Nie zakorkujemy okolicy. W podziemnym parkingu zmieści się tylko sto miejsc zgodnie z obostrzeniami ratusza. Poza tym to będzie pierwszy budynek postawiony przy przecięciu dwóch linii metra - przekonuje Krzysztof Tyszkiewicz.

Właśnie trwa lokalizowanie przyszłego wyjścia ze stacji przesiadkowych. Po konsultacjach z Metrem Warszawskim Społem poprosiło ratusz, by umieścić je na działce spółdzielni. Nad schodami zamierza nadwiesić piętra biurowca. Dzięki takiemu rozwiązaniu wyjście nie blokowałoby zebry dla pieszych przez Marszałkowską.

- Inwestycję chcemy realizować wspólnie z partnerem. Na razie go nie szukamy. Dzięki takiej lokalizacji zainteresowanych nie zabraknie. Liczymy, że warunki zabudowy dostaniemy od miasta w ciągu najbliższych miesięcy i jeszcze przed końcem roku zaczniemy przygotowania. Nowy Sezam optymalnie byłoby wznosić jednocześnie ze stacją metra - mówi Leszek Chorzewski. Jej budowa ma się zaś zacząć w przyszłym roku.

- Pomysł wkomponowania wyjścia z metra w budynek jest dobry - chwali Marcin Ochmański z biura prasowego ratusza. - Na razie mówimy jednak tylko o projekcie, który dopiero będzie oceniany podczas rozpatrywania wniosku o warunki zabudowy - zastrzega.

źródło: gazeta.pl

Last edited by ryjek; May 8th, 2010 at 11:30 AM.
ryjek no está en línea   Reply With Quote
Old May 8th, 2010, 11:29 AM   #139
Kaczor82
Registered User

Kaczor82's Avatar

Można by połączyć z wątkiem o planowanej kiedyś wieży w miejsce Sezamu:
https://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=597178
Kaczor82 no está en línea   Reply With Quote
Old May 8th, 2010, 11:31 AM   #140
ogonczyk
Registered User

ogonczyk's Avatar

Uprzedziłeś mnie, bardzo fajnie to wszystko wygląda. Po maleńku Warszawa się cywilizuje. Budynek Sezamu, a w szczególności zawartość jego witryn w najbardziej reprezentacyjnym bulwarze miasta jest tak absurdalna, że aż śmieszna. Ciekaw jestem tylko za ile dziesiątków lat cała okolica w promieniu 5 km od pałacu kultury będzie wyglądała jak miasta zachodniej Europy....
ogonczyk no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
śródmieście, warszawa

Thread Tools

Posting Rules