Public Transport - Page 4 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > Infrastructure & Transport

Infrastructure & Transport Infrastructure projects, transport & mobility

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old September 13th, 2008, 05:53 PM   #61
nebunul
Basarabia e Romania

nebunul's Avatar

Likes (Received): 550

Quote:
Originally Posted by Klausenburg View Post
Eh...calatoresc des cu autobuze BMC turcesti. Sunt noi, dar deja baraie...la viteza maxima de 90 km/h nici radioul nu se mai aude din cauza zgomotului...De aceea sunt cam circumspect cand e vorba de autobuze fabricate in Turcia...
desigur experienta proprie bate parerile evazive; cred insa ca firmele decente (mai ales Mercedes) isi pastreaza standardele indiferent unde-si produc marfa ... Mhhh sa fie oare si drumurile de la noi sau chiar ti se par mai "subrede" decit cele made in Germania ?! Si apoi zici ca folosesti marfa turceasca produsa in Turcia ... sper/cred ca marfa nemteasca produsa in Turcia sa fie totusi mai buna

Timpul pentru Unire niciodată nu va veni de la sine, dacă nu-l vom face şi aduce fiecare dintre noi, cei care ne dorim Unirea cu adevărat.
“DACĂ VISUL UNORA A FOST SĂ AJUNGĂ ÎN COSMOS, EU VIAŢA ÎNTREAGĂ AM VISAT SĂ TREC PRUTUL” (GRIGORE VIERU)
nebunul no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old September 13th, 2008, 05:56 PM   #62
d29
Registered User

Likes (Received): 70

Tot Mazurile sunt baza.
d29 no está en línea   Reply With Quote
Old September 13th, 2008, 06:01 PM   #63
Cosmin
Euro Mod

Cosmin's Avatar

Likes (Received): 5966

MAZ(ăre)urile sunt oribile. Ceva sanse sa luati ceva nou?
Cosmin no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old September 13th, 2008, 06:31 PM   #64
pescarush
Registered User

pescarush's Avatar

Likes (Received): 1763

da, tot ce i ieftin!
Quote:
Originally Posted by xxxy View Post
Din octombrie se scot toate tramvaiele. ratc-ul a cumparat 65 de MAZuri (50 MAZ 107 si 15 MAZ 203).
macar MAZ ul 203 arata mai modern la exterior, ramane de vazut la interior.

pescarush no está en línea   Reply With Quote
Old September 13th, 2008, 06:35 PM   #65
Klausenburg
Registered User

Klausenburg's Avatar

Likes (Received): 4972

Vad ca primariile din Romania umbla dupa cai verzi pe pereti...De ce nici un oras nu a ales Solaris din Polonia? Calitatea cred ca e net superioara oricarui MAZ, BMC, Irisbus etc. si nu cred ca preturile sunt exagerate...
Klausenburg no está en línea   Reply With Quote
Old September 13th, 2008, 06:38 PM   #66
pescarush
Registered User

pescarush's Avatar

pentru ca ei(primarii destepti) fac business numai cu belarusii, turcii, chinezii cu care se pot intelege, ca doar oameni sunt si ei, nu?
Old September 13th, 2008, 06:40 PM   #67
Cosmin
Euro Mod

Cosmin's Avatar

Likes (Received): 5966

Solaris nu cred ca-i mai bun ca un Irisbus, dar decat MAZ sau BMC sigur e.
Cosmin no está en línea   Reply With Quote
Old September 13th, 2008, 06:43 PM   #68
Robi_damian
Registered User

Robi_damian's Avatar

Likes (Received): 11909

In primul rand Romania e in contratimp la tendintele europene. In multe orase europene tramvaiul e reintrodus dupa ce a fost scos in anii 50, iar Romania e din acest punct de vedere, pe invers. Autobuzele sunt mai greu de integrat in trafic, adesea poluante si nicidecum o forma f moderna de transport.
Robi_damian no está en línea   Reply With Quote
Old September 13th, 2008, 06:43 PM   #69
d29
Registered User

Quote:
Originally Posted by Cosmin View Post
MAZ(ăre)urile sunt oribile. Ceva sanse sa luati ceva nou?
Sper sa luam ceva nou odata cu scoaterea tramvaielor insa slabe sanse. Odata hotarat, "nea Radu" cu greu isi mai schimba parerea.
Old September 13th, 2008, 06:47 PM   #70
d29
Registered User

Quote:
Originally Posted by Robi_damian View Post
In primul rand Romania e in contratimp la tendintele europene. In multe orase europene tramvaiul e reintrodus dupa ce a fost scos in anii 50, iar Romania e din acest punct de vedere, pe invers. Autobuzele sunt mai greu de integrat in trafic, adesea poluante si nicidecum o forma f moderna de transport.
Nu stiu ce sa zic despre ultima parte, insa despre partea cu integrarea in trafic, nu-i intotdeauna asa. Cel putin in CT e mult mai bine pe traseul 100 odata cu scoaterea liniei.
Old September 13th, 2008, 06:48 PM   #71
d29
Registered User

Quote:
Originally Posted by Klausenburg View Post
Vad ca primariile din Romania umbla dupa cai verzi pe pereti...De ce nici un oras nu a ales Solaris din Polonia? Calitatea cred ca e net superioara oricarui MAZ, BMC, Irisbus etc. si nu cred ca preturile sunt exagerate...
N-au niciun baron care sa stea la un trabuc cu nea' Radu.
Old September 13th, 2008, 06:52 PM   #72
pescarush
Registered User

pescarush's Avatar

Quote:
nu toata Romania. aproape in fiecare oras in care exista transportul cu tramvaiul infrastructura se modernizeaza, se aduc tramvaie noi.
Oradea a dat startul. celelalte orase ii vor lua exemplul.
Old September 13th, 2008, 06:53 PM   #73
pescarush
Registered User

pescarush's Avatar

Quote:
Originally Posted by d29 View Post
N-au niciun baron care sa stea la un trabuc cu nea' Radu.
good point!
Old September 13th, 2008, 08:19 PM   #74
nebunul
Basarabia e Romania

nebunul's Avatar

Quote:
Contratimp cu toate: noi distrugem spatii verzi sa facem parcari astia planteaza copaci si "parcari" pentru biciclete, la noi toti cu masini personale si cu 4x4 daca se poate, iar la ei se incurajeaza transportul in comun (+ tramvaie nepoluante), la noi se darima cladiri istorice (si intentionat si din neglijenta), iar la ei se renoveaza/integreaza cu proiecte noi, la noi se expune bogatia iar la ei se impune modestia, la noi scoala nu mai valoreaza nimic iar la ei fara scoala esti un nimic, la noi se intra in politica needucat si sarac ca sa te imbogatest (repede), iar la ei se intra licentiat si bogat in cautarea recunoasterii profesionale/sociale ... deja m-am plictisit, e banal ce scriu si nu-mi merge nici touch-pad-ul bine .... sintem varza in concluzie

Si inca una apropos de transportul public: eu gasesc idiotenie explicatia ca nu se poate investi in ceva de calitate din cauza vandalismului ...

Timpul pentru Unire niciodată nu va veni de la sine, dacă nu-l vom face şi aduce fiecare dintre noi, cei care ne dorim Unirea cu adevărat.
“DACĂ VISUL UNORA A FOST SĂ AJUNGĂ ÎN COSMOS, EU VIAŢA ÎNTREAGĂ AM VISAT SĂ TREC PRUTUL” (GRIGORE VIERU)
Old September 13th, 2008, 08:28 PM   #75
Le Clerk
AUTOBANN.ED

Le Clerk's Avatar

Likes (Received): 14701

Quote:
Originally Posted by nebunul View Post
Si inca una apropos de transportul public: eu gasesc idiotenie explicatia ca nu se poate investi in ceva de calitate din cauza vandalismului ...
So much agreed. Vandalismul e o boala grea in Romania. Cel mai mult ma enerveaza cum se fura in draci infrastructura la noi. Spre exemplu, gardul de protectie al autostrazii A2 este in cea mai mare parte furat (e vorba de zeci de km de gard ), iar capacele de canalizari sunt o alta mare atractie. Iar pericolele pentru viata oamenilor rezultate din astfel furturi sunt uriase.

Din pacate, oricum am incerca sa ocolim subiectul, tot etnia noastra cea vestita in toata Europa face cele mai mari pagube din punctul asta de vedere. Astazi pe Bd. Ghencea, chiar vis-a-vis de stadionul Steaua, o canalizare refacuta recent a ramas fara capac. Am dat telefon la 112 ca sa anunt lucrul asta si am constatat cu placere ca deja mai semnalase cineva lucrul asta si ca politia lucra la rezolvarea situatiei.
Le Clerk no está en línea   Reply With Quote
Old September 23rd, 2008, 01:26 PM   #76
nebunul
Basarabia e Romania

nebunul's Avatar

Arad Trams (some M-Wagen (M8S) – ex Essen)

Interior

Depot

Last edited by nebunul; September 24th, 2008 at 11:04 AM.
Old September 23rd, 2008, 03:39 PM   #77
nebunul
Basarabia e Romania

nebunul's Avatar

This summer Slatina got a nice present

Dotate cu motoare englezeşti Euro 3 de 220 CP şi cutii de viteză nemţeşti, noile autovehicule, 10 minibuze a câte 70 de locuri fiecare (20 pe scaune şi restul în picioare - n. r.), patru autobuze a 100 de locuri (32 pe scaune), başca un autocar cu 35 de locuri - toate cu podea joasă

După ce aceste noi mijloace de transport în comun vor intra în trafic, Slatina va avea unul dintre cele mai moderne parcuri auto de transport din ţară. Inedite vor fi dotările ce se vor regăsi în interiorul acestora, respectiv camere video şi monitoare TV prevăzute antivandalism, geamuri fumurii, aer condiţionat şi minibar la autocar şi instalaţii de ventilat la restul, precum şi validatoare în loc de obişnuitele compostoare pentru bilete. De altfel, se vor folosi nişte bilete speciale, fabricate din hârtie termică”, a precizat Darius Vâlcov.

Firma BMC Truck & Bus va amenaja, până la finele lunii, 40 de staţii de autobuz, construite din stiplex transparent şi dotate cu bănci. Fiecare dintre ele va deţine un sistem propriu de afişaj, ce va indica ora, data, numele staţiei şi numărul autobuzului, precum şi timpul pe care un autobuz îl are de parcurs până la sosire. În plus, ele vor cuprinde şi 10 puncte de vânzare a biletelor. Acestea vor fi vândute prin intermediul unor aparate speciale, cu un sistem de funcţionare similar cu cel al automatelor de cafea. În primele două luni de la instalare, angajaţi ai primăriei vor face de gardă în fiecare dintre cele 10 staţii astfel dotate, pentru a instrui populaţia cum să folosească automatul de bilete.
http://www.bmcromania.ro/english/autobuze/urban.php

Last edited by nebunul; September 24th, 2008 at 11:03 AM.
Old October 1st, 2008, 03:07 AM   #78
skySK
Registered User

skySK's Avatar

Likes (Received): 3235

Double Decker in Brasov
http://www.panoramio.com/photos/original/14579817.jpg

Last edited by skySK; October 4th, 2008 at 02:59 AM.
skySK no está en línea   Reply With Quote
Old October 3rd, 2008, 05:24 PM   #79
nebunul
Basarabia e Romania

nebunul's Avatar

http://www.gandul.info/societatea/11...ml?3932;852285

Restored in Iasi for Vienna

ULF Oradea

Old October 3rd, 2008, 10:58 PM   #80
Klausenburg
Registered User

Klausenburg's Avatar

Likes (Received): 4972

Cefin România SRL, SC Evobus Romania and Magyar Jarmutechnikai for Cluj?

http://www.clujeanul.ro/cluj/trei-fi...em-gps-3259738

http://www.citynews.ro/Trei-firme-pe...buze-noi+20974

What do you know about the buses traded by these companies?

Last edited by Klausenburg; October 3rd, 2008 at 11:11 PM.
Klausenburg no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
buses, public transport, romania

Thread Tools

Posting Rules