Public Transport - Page 99 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > Infrastructure & Transport

Infrastructure & Transport Infrastructure projects, transport & mobility

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old August 30th, 2019, 11:47 AM   #1961
MNU
Registered User

MNU's Avatar

Likes (Received): 2511

Quote:
Originally Posted by Puss in Boots View Post
Hai ca nu e rea balanta, Astra oricum nu are o capacitate mare de productie in momentul de fata. Poate vor sti sa profite de licitatiile astea. Ca o optiune personala mi-ar fi placut sa vad si pe Stadler/Solaris sau Skoda.
Poate doar la Bucuresti. In rest... la ce numar de unitati are fiecare oras, nu cred ca se arata vreun producator serios. Apoi, uite-te la ce infrastructura vor trebui sa suporte tramvaiele.
MNU no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old August 30th, 2019, 01:02 PM   #1962
MelcToxic
Registered User

MelcToxic's Avatar

Likes (Received): 7876

Quote:
Originally Posted by MNU View Post
la ce numar de unitati are fiecare oras, nu cred ca se arata vreun producator serios
Nu stiu daca, am avut in ultimii ani multe exemple de orase care (re)introduc tramvaie si incep cu o linie sau doua si un parc de pana in 30 de tramvaie, uneori chiar sub 20. Ultimul de acest fel a fost Caen - si-au inaugurat noua retea acum in august si au niste X05-uri de toata frumusetea. Daca se bugeteaza generos si se cer dotari serioase nu cred ca se sfieste ceva producator mare.

Intr-adevar, la noi pe multe linii e nevoie de tramvaie cu suspensii off-road

perfidus liked this post
MelcToxic no está en línea   Reply With Quote
Old September 11th, 2019, 01:16 AM   #1963
MelcToxic
Registered User

MelcToxic's Avatar

Likes (Received): 7876

Din Tramways & Urban Transit, editia de septembrie:

Si raportul in cauza: https://www.eurogroupconsulting.com/...ram_en-web.pdf

Acum l-am gasit, il parcurg pe tot maine.

Klausenburg, nicksson, Robi_damian liked this post
MelcToxic no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old September 16th, 2019, 03:03 PM   #1964
Cristi oradeanul
Registered User

Likes (Received): 6859

Oradea: noua linie de tramvai, pe Calea Aradului (foto 1-4, sursa) și în spatele zonei comerciale Auchan-Jumbo (foto 5)
Momentan cele două bucăți de linie nouă nu sunt conectate, pe finalul anului se estimează că va exista o linie dublă continuă de la linia veche din Calea Aradului până la șantierul sălii polivalente.

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]
Cristi oradeanul está en línea ahora   Reply With Quote
Old September 17th, 2019, 08:42 AM   #1965
Puss in Boots
Registered User

Likes (Received): 1079

Poate ar fi fost mai bine un green-track in zona de oras? (si nu numai)

depresivu' liked this post
Puss in Boots no está en línea   Reply With Quote
Old September 17th, 2019, 01:47 PM   #1966
Cristi oradeanul
Registered User

Likes (Received): 6859

Păi gazonul se montează la final... Și da, asta se dorește.

nicksson liked this post
Cristi oradeanul está en línea ahora   Reply With Quote
Old September 17th, 2019, 01:57 PM   #1967
status
Registered User

status's Avatar

Likes (Received): 12048

Va fi greentrack peste tot, asta se doreste, dar mai este pana acolo...

TracoRomanul liked this post
status no está en línea   Reply With Quote
Old September 17th, 2019, 03:13 PM   #1968
MNU
Registered User

MNU's Avatar

In zona asfaltata (prima poza) ma indoiesc ca mai fac "green track"... cred ca si la aia se referea @Puss in boots.
Old September 17th, 2019, 03:25 PM   #1969
Evil78
Registered User

Evil78's Avatar

Likes (Received): 2716

Quote:
In zona asfaltata (prima poza) ma indoiesc ca mai fac "green track"... cred ca si la aia se referea @Puss in boots.
"Green" va fi probabil 90%. Totusi, in prima poza e intersectie si imediat o trecere de pietoni (nu se vede din unghiul ala). Nu prea isi are rostul gazonul pe-acolo.

nicksson liked this post
Evil78 no está en línea   Reply With Quote
Old September 17th, 2019, 03:58 PM   #1970
AndreiB
Registered User

AndreiB's Avatar

Likes (Received): 1808

Pentru green track nu era nevoie de sina inglobata in beton? Merge green track peste sina de tip CF (care necesita burare)?

balcaniq liked this post
AndreiB no está en línea   Reply With Quote
Old September 18th, 2019, 05:36 AM   #1971
v_florin
Registered User

v_florin's Avatar

Likes (Received): 728

De mers, merge (Calea Vitan e asa de ani buni)...daca e bine sa faca asa, not so much
v_florin no está en línea   Reply With Quote
Old September 18th, 2019, 06:15 AM   #1972
MNU
Registered User

MNU's Avatar

Quote:
Originally Posted by AndreiB View Post
Pentru green track nu era nevoie de sina inglobata in beton? Merge green track peste sina de tip CF (care necesita burare)?
De cand locuiesc eu in Timisoara, stiu sa se fi facut buraj la liniile de tramvai (cele pe traverse, bineinteles)… vreodata. Nici nu stiam ca se cere, la ce apasare exercita tramvaiele pe sine.

Totusi, asta ar putea explica starea lor actuala.
Old September 18th, 2019, 11:13 AM   #1973
nicksson
nickson

nicksson's Avatar

Likes (Received): 5988

Quote:
Originally Posted by Evil78 View Post
"Green" va fi probabil 90%. Totusi, in prima poza e intersectie si imediat o trecere de pietoni (nu se vede din unghiul ala). Nu prea isi are rostul gazonul pe-acolo.
Exact va fi probabil pe circa 90% din suprafata mai putin in intersectii unde vor trece si masini ... dar vorba lui Cristi mai avem de asteptat pana atunci, sa finalizeze linia pana in 2020 deoarece apoi gazonul se intinde rapid in cateva zile pe tot traseul.
nicksson no está en línea   Reply With Quote
Old September 18th, 2019, 06:34 PM   #1974
Klausenburg
Registered User

Klausenburg's Avatar

Likes (Received): 4968

De pe grupul de FB Info Trafic jud. Cluj - pana in acest moment postarea are 200 de comentarii si peste 200 de reactii:

<< Off topic. Pentru cei care tot recomanda circulatia alternativa, mai exact cu autobuzul, deoarece ii mai rapid.....Va recomand sa plecati exact la aceasi ora la care ati fi plecat cu masina, si va garantez eu ca veti avea 2 surprize. 1. Nu ii mai rapid, ci cu mult mai incet (Eu am plecat de la Primarie Floresti ca deobicei la 6:15 iar la 6:55 eram deabia pe Calea Floresti, in conditiile in care cu masina la aceasi ora de plecare la 6:40 ajungeam la The Office). 2. Veti avea placerea sa simtiti cum se simt cartofi intr-un sac. Va rog eu nu mai propuneti circulatia alternativa, deoarece cine circula cu masina isi asuma aglomeratia indiferent de zona orasului iar ceilalti circula cu autobuzul cand nu ii ora de varf, cand intradevar ii posibil ca sa fie mai rapid ca masina. >>
Klausenburg no está en línea   Reply With Quote
Old September 19th, 2019, 12:46 PM   #1975
Puss in Boots
Registered User

Likes (Received): 1079

Quote:
Nu, ma refeream la urmatoarele poze de pana in "camp". Stiu ca merge si asa dar parca solutia CF nu e ideala pentru green-track. Fix la Calea Vitan ma gandeam si eu.
Puss in Boots no está en línea   Reply With Quote
Old September 19th, 2019, 01:48 PM   #1976
superduper101
Registered User

Likes (Received): 195

Quote:
Originally Posted by Klausenburg View Post
De pe grupul de FB Info Trafic jud. Cluj - pana in acest moment postarea are 200 de comentarii si peste 200 de reactii
Din pacate sunt o gramada de astfel de tampiti in orasele Romaniei care nu realizeaza faptul ca autobuzul merge greu si e aglomerat tocmai datorita traficului auto. La fel nu realizeaza faptul ca, daca jumatate dintre cei din autobuz vor decide in viitor sa mearga fiecare cu autoturismul propriu, atunci va fi blocaj total.

Sper ca primarul sa aiba curajul sa le faca fata si sa infiinteze cat mai multe benzi dedicate pentur autobuze/tramvaie.

MNU, Florin, MelcToxic, nicksson, depresivu' liked this post
superduper101 no está en línea   Reply With Quote
Old October 10th, 2019, 12:55 PM   #1977
Le Clerk
AUTOBANN.ED

Le Clerk's Avatar

Likes (Received): 14658

Primele tramvaie româneşti noi ar putea fi livrate în decembrie – Astra Vagoane Călători
Quote:
Astra Vagoane Călători ar putea livra începând cu luna decembrie primele tramvaie din comenzile primite începând cu anul trecut, au spus pentru ECONOMICA.NET reprezentanţii producătorului român de material rulant. Vezi cum vor arăta tramvaiele aşteptate în două oraşe din ţară.

"Începând cu sfârşitul anului vor fi livrate primele tramvaie, conform contractelor", au spus reprezentanţii Astra Vagoane Călători.

Amintim că producătorul din Arad a câştigat de anul trecut contracte pentru livrarea de tramvaie în patru oraşe din ţară: Cluj – Napoca (22), Oradea (10+10), Galaţi (18) şi Arad (10+18).

Primarul Aradului, Călin Bibarţ, a anunţat la începutul lunii că a fost în vizită la uzina Astra Vagoane Călători pentru a vedea în ce stadiu se află producţia tramvaielor Imperio pe care le-a comandat.

"Am fost astăzi (3 octombrie - n.r.) la Astra Vagoane Călători, ca o continuare firească a interesului pentru un transport civilizat în Arad, ca să vedem stadiul de executare al tramvaielor "Imperio" pe care le-am contractat. Conform celor stabilite la fața locului cel puțin 2 tramvaie vor fi livrate și puse în circulație în luna decembrie, iar restul până la cele 28 contractate vor fi livrate etapizat începând cu mijlocul lunii ianuarie", a scris edilul Aradului pe pagina sa de Facebook.

Potrivit imaginilor publicate de primarul Aradului, tramvaiele Astra pentru acest oraş vor avea aceeaşi culoare precum cele care circulă deja acolo, respectiv verde.

Şi viceprimarul Oradei, Mircea Mălan, a publicat încă din luna mai imagini cu tramvaiele care ar urma să circule în oraşul din Bihor. Acestea vor avea stema Oradei şi vor fi vopsite în culorile roşu şi albastru. Reprezentantul Primăriei Oradei spunea că primele tramvaie din comanda de 20 de bucăţi ar urma să fie livrate până la finele acestui an.

Contactat de către ECONOMICA.NET, Liviu Neag, directorul general al Companiei de Transport Public Cluj, nu a putut preciza un termen la care vor sosi primele tramvaie comandate la Astra. A menţionat însă că vor fi vopsite în schema de culori specifică pentru Capitala Ardealului: mov cu gri.

În ce priveşte achiziţia de tramvaie la Galaţi, este pusă sub semnul întrebării finanţarea europeană. Primăria oraşului de la Dunăre a anunţat încă din septembrie că şi-a consumat aproape toată suma alocată prin fonduri europene şi că pentru achiziţia de tramvaie ar fi nevoie de o scrisoare de angajament comună a Ministerului Dezvoltării şi a celui de Finanţe.
Le Clerk no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
buses, public transport, romania

Thread Tools

Posting Rules