[Radom] Przestrzeń miejska, estetyka miasta - Page 7 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Łódzkie, Mazowsze, Podlasie

Łódzkie, Mazowsze, Podlasie » Białystok | Łódź | Warszawa

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old December 20th, 2009, 09:16 PM   #121
-PePe-
...

-PePe-'s Avatar

Likes (Received): 2436

Quote:
Originally Posted by Pioter Sk. View Post
Może zakończmy te wywody jednak bo dopiero była mowa o Radomiu a teraz nawet coś o Charkowie czytam w tym wątku...

OK
Sponsored Links
Advertisement

Old December 20th, 2009, 09:48 PM   #122
TETA
N 51° 23' E 21° 09'

TETA's Avatar

Likes (Received): 1190

Przykład prawidłowego wykorzystnia przestrzeni publicznej. Żeromskiego koło parku, wigilia 2009

TETA no está en línea   Reply With Quote
Old December 20th, 2009, 11:36 PM   #123
szybkaosa
88302935

szybkaosa's Avatar

Likes (Received): 892

Quote:
Originally Posted by TETA View Post
Tak by było zgodnie ze sztuką?

A po co w ogóle ta korona? Nie powinno być żadnych dodatkowych elementów. Zaraz jacyś komuniści i tak przeciw niej zaprotestują.
szybkaosa no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old December 21st, 2009, 12:18 AM   #124
szybkaosa
88302935

szybkaosa's Avatar

Quote:
Przykład prawidłowego wykorzystnia przestrzeni publicznej. Żeromskiego koło parku, wigilia 2009

Na pierwszym planie: przykład nieprawidłowego wykorzystania przestrzeni publicznej.
Old December 21st, 2009, 12:26 AM   #125
dkt1984
S7/S12/S9

dkt1984's Avatar

Likes (Received): 155

Za wiki:
Quote:
Herby niektórych miast mogą być ozdabiane koroną królewską. W heraldyce polskiej odnosi się to głównie do obecnej i byłych stolic państwa lub dawnych jednostek terytorialnych.
Nie jestem pewien, ale poza stolicami, które mają prawo do korony niejako z urzędu, pozostałe miasta musiały otrzymać od władcy prawo do korony nad herbem. Czyli musiały być to ośrodki bardzo ważne z punktu widzenia państwa.
Poza Gnieznem, Krakowem i Warszawą prawo do korony mają m.in. Poznań, Gdańsk, Lwów, Płock i Radom.
Old December 21st, 2009, 12:36 AM   #126
szybkaosa
88302935

szybkaosa's Avatar

Quote:
Originally Posted by dkt1984 View Post
Nie jestem pewien, ale poza stolicami, które mają prawo do korony niejako z urzędu, pozostałe miasta musiały otrzymać od władcy prawo do korony nad herbem. Czyli musiały być to ośrodki bardzo ważne z punktu widzenia państwa.
Poza Gnieznem, Krakowem i Warszawą prawo do korony mają m.in. Poznań, Gdańsk, Lwów, Płock i Radom.

http://herbymiast.w.interia.pl/i-l.html

Nie potrzebna nam żadna korona w herbie.
Old December 21st, 2009, 04:17 AM   #127
redoxygene
Leningreen

redoxygene's Avatar

Likes (Received): 3075

Quote:
Originally Posted by -PePe- View Post
to nie forum na takie dyskusje
Faktycznie, o Janku Kremówce sa inne fora Ale nie trzeba bylo mi tutaj artykulu odnosnie do Czeki wklejac. Ja moge przeciez o zastepach pedofili pod wodzami Panzerkardynala tez powlepiac Ale zgadza sie - bardzo podobne.... Ja radze sie zapoznac ze wszystkimi stronami dzialalnosci Kremowki i jego partii i nie pouczac innych w tematach, w ktorych wiedza o wiele wiecej od pouczajacego

I pomyslec, ze zaczelo sie od stwierdzenia, ze herb jest wyrazem kultu jednostki Kremowkowej, a wiekszosc kulciarzy nie ma o przedmiocie swojego kultu pojecia.

EOT
redoxygene está en línea ahora   Reply With Quote
Old December 21st, 2009, 08:48 AM   #128
szybkaosa
88302935

szybkaosa's Avatar

Quote:
Originally Posted by redoxygene View Post
I pomyslec, ze zaczelo sie od stwierdzenia, ze herb jest wyrazem kultu jednostki Kremowkowej, a wiekszosc kulciarzy nie ma o przedmiocie swojego kultu pojecia.
Za to Ty Wojtusiu Besserwisser masz największe pojęcie. Obrażanie innych świadczy wyłącznie o Tobie. A po drugie jesteś zwyczajnie NIETOLERANCYJNY . EOT.
Old December 21st, 2009, 04:47 PM   #129
-PePe-
...

-PePe-'s Avatar

Quote:
Ja radze sie zapoznac ze wszystkimi stronami dzialalnosci Kremowki i jego partii i nie pouczac innych w tematach, w ktorych wiedza o wiele wiecej od pouczajacego
EOT
Ty mnie pouczasz, abym się zapoznał ze sprawą, na której ja się znam i zabraniasz pouczać Ciebie, na której Ty powinieneś się znać.

EOT
Old December 21st, 2009, 04:50 PM   #130
KY8
User

KY8's Avatar

Likes (Received): 1040

Może skończcie już obiecywać koniec tematu a wprowadźcie to w życie.
KY8 no está en línea   Reply With Quote
Old December 21st, 2009, 11:20 PM   #131
redoxygene
Leningreen

redoxygene's Avatar

Likes (Received): 3075

Ja skonczylem - jak chca sie jeszcze dowartosciowac, to przeciez nie ma problemu
redoxygene está en línea ahora   Reply With Quote
Old December 22nd, 2009, 03:33 PM   #132
darekradom
Kierowca zawodowy

Likes (Received): 32

Quote:
Herb papieski powinien jak najbardziej zniknąć z naszego radomskiego, nie jego tam miejsce, a ludzie mówiący o ideałach w tym momencie uprawiają czystą demagogię.
Popieram.

Quote:
To i ja coś dodam dla przeciwwagi.
To nie z głupoty Polacy nie chcą aborcji, tylko dlatego, że przyjęli ten obraz człowieka, jako osoby obdarzonej godnością, wynikającej z samego zaistnienia, której to godności nie można nigdy deptać.
Wiedziałem ... Mam inne poglądy - nie jestem Polakiem

Quote:
Originally Posted by szybkaosa View Post
Za to Ty Wojtusiu Besserwisser masz największe pojęcie. Obrażanie innych świadczy wyłącznie o Tobie. A po drugie jesteś zwyczajnie NIETOLERANCYJNY . EOT.
Quote:
Originally Posted by KY8 View Post
Może skończcie już obiecywać koniec tematu a wprowadźcie to w życie.
A może przenieść [OT] do innego topicu.

Quote:
Ja skonczylem - jak chca sie jeszcze dowartosciowac, to przeciez nie ma problemu
Albo piszemy o herbie: to pasuje / to nie pasuje, albo mieszamy do tego politykę, własne przekonania i religię...

Co do samego herbu:
Całkowicie zgadzam się, że herb powinien wyglądać tak jak przedstawił to TETA w tym poście. Forma minimalistyczna, bez zbędnych ozdobników i dodatków, bez mieszania epok historycznych. Korona: "tak" - niech wszystkim będzie wiadomo, że byliśmy miastem królewskim, a nuż kogoś to bardziej zainteresuje (w końcu ilu Polaków kojarzy Nas choćby z "Nihil Novi"?).
darekradom no está en línea   Reply With Quote
Old December 22nd, 2009, 05:46 PM   #133
Psycho_Mantis
Registered User

Psycho_Mantis's Avatar

Likes (Received): 134

Quote:
Tak by było zgodnie ze sztuką?

IDEALNIE. Mnie się bardzo podoba
Skończcie te ideologiczne bełkoty Nie ważne kto ma racje i kto zaczął
Psycho_Mantis no está en línea   Reply With Quote
Old January 17th, 2010, 09:32 PM   #134
TETA
N 51° 23' E 21° 09'

TETA's Avatar

A teraz coś o kamienicach, ale z innej strony, bo.. one nie składają się tylko z elewacji

Co ukrywają bramy radomskich kamienic? Nostalgiczna wystawa w Resursie

"Bramy codzienności” to tytuł wystawy fotografii Łukasza Wykroty, otwartej w piątek w galerii Resursy Obywatelskiej.

Jednak nie do końca autor chce zasmucić widza – zgodzili się wspólnie Elżbieta Raczkowska, komisarz wystawy i Łukasz Wykrota.

- Jest to zestaw trzynastu fotografii ukazujących bramy radomskich kamienic – mówiła podczas wernisażu Elżbieta Raczkowska, komisarz wystawy. – To zarejestrowane obrazy chwil ciszy i spokoju. To świat jakby trochę nie nasz, jakby obcy w tej ciągłej gonitwie na co dzień…

Wystawa, jak mówili zwiedzający, skłania do refleksji. Budzi też różne skojarzenia. Dla jednych stara radomskie brama to okres szczęśliwości lat dziecięcych, ciepłe w klimacie podwórka i znajome twarze odpoczywających na ławkach sąsiadów. Dla innych wychowanych w nowych domach to świat obcy, będący zagadką, budzący czasami trwogę i pesymizm.

- Na pewno ilu ludzi tyle skojarzeń – zgodził się autor.

Dla wszystkich wystawa Łukasza Wykroty jest na pewno swoistą nostalgiczną wycieczką w czasy trochę dla jednych zapomniane, a dla innych wciąż żywe, rozgrywające się tuż obok.

Ten klimat nostalgii podkreśla czarno- biała fotografia pozwalająca wydobyć z zarejestrowanych krajobrazów klimat ciszy, spokoju, zapomnienia a nawet smutku.

-Jednak nie do końca autor chce zasmucić widza – zgodzili się wspólnie Elżbieta Raczkowska i Łukasz Wykrota. Bo dla przeciwwagi ciężkich, starych murów kamienic, sypiących się tynków i chylących się ku upadkowi drewnianych komórek, wprowadza trochę życia: ludzi, psy, samochody, figurę Chrystusa z podniesioną ręką…Tym samym łączy przeszłość z przyszłością, stare z nowym pokazując po prostu codzienność wpisaną w krajobraz naszego miasta.

Wystawa będzie czynna do 5 lutego.

Łukasz Wykrota ma 36 lat. Urodził się w Radomiu. Jako syn fotografa kontynuuje tradycje rodzinne. Ukończył Liceum Ogólnokształcące imienia Mikołaja Kopernika. Jest absolwentem Policealnego Studium Poligraficznego i Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie – dyplom 2000. Fotografią zajmuje się zawodowo.
"Bramy codzienności” prezentował w 2008 roku na Festiwalu TARNOWIDZ w Tarnowie. Jego hobby to motoryzacja lat trzydziestych.
Ekspozycja zorganizowana w Galerii "Resursa” jest pierwszą jego wystawą indywidualną w Radomiu.

-Oglądając moje fotografie każdy ma inne skojarzenia - mówił Łukasz Wykrota

Źródło: Echo Dnia Radom

Dobrze, że się ludzie interesują miastem...
Nie wiem jak Wam, ale mi najbardziej podoba się brama kamienicy Wałowa 11; w sensie samego przejazdu bramnego a nie podwórka. Jakby ją odrestaurować i jakoś podświetlić sklepienia byłaby godna niejednemu pałacowi...

Last edited by TETA; January 17th, 2010 at 09:45 PM.
Old January 17th, 2010, 10:51 PM   #135
szybkaosa
88302935

szybkaosa's Avatar

Quote:
A teraz coś o kamienicach, ale z innej strony, bo.. one nie składają się tylko z elewacji

Dobrze, że się ludzie interesują miastem...
Nie wiem jak Wam, ale mi najbardziej podoba się brama kamienicy Wałowa 11; w sensie samego przejazdu bramnego a nie podwórka. Jakby ją odrestaurować i jakoś podświetlić sklepienia byłaby godna niejednemu pałacowi...
Bramy i ukryte podwórka to jest prawdziwy obraz życia w śródmieściu. Tu też trzeba szukać ducha tego miasta i odpowiednio go wykorzystać i zadbać. To powinno być robione na szeroką skalę przy użyciu środków unijnych.
Old January 29th, 2010, 08:45 PM   #136
TETA
N 51° 23' E 21° 09'

TETA's Avatar

Konkurs na nowe fontanny

Plac z fontannami to miejsce szczególne dla radomian. Położone w sercu miasta, w pięknym zabytkowym otoczeniu, pełni funkcję miejskiego salonu. Ale już od paru ładnych lat ten salon wymaga remontu.

Miasto już po raz drugi ogłasza konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno architektonicznej północno wschodniego fragmentu Placu Konstytucji 3-Maja, pomiędzy ulicą Żeromskiego i Focha oraz budynkiem Zespołu Szkół Plastycznych i budynkiem Żeromskiego 37.

Poprzedni konkurs zakończony został bez rozstrzygnięcia, ponieważ żadna z przedstawionych koncepcji nie spełniła oczekiwań.

Obecna zabudowa tej części placu - fontanny z zielenią towarzyszącą - zrealizowane były w latach siedemdziesiątych XX wieku na podstawie projektu opracowanego przez architektów Elżbietę i Zdzisława Maj.

Czas zrobił swoje i aktualnie trzy baseny z fontannami są w złym stanie technicznym, z ich betonowych ścian odpada granitowa okładzina. Popękała też nawierzchnia placu, zapadające się płyty stanowią zagrożenie bezpieczeństwa przechodniów. Zniszczeniu uległa też betonowa nawierzchnia tarasu przy szkole plastycznej. Ażurowa ściana oddzielająca plac od szaletów publicznych jest nieestetyczna i nadaje się tylko do likwidacji, podobnie jak same szalety. Odnowy wymaga też otaczająca roślinność.

Nowy projekt placu musi uwzględnić wymogi obowiązującego planu miejscowego i zabytkowy charakter obszaru, powinien też organizować przestrzeń publiczną utrzymując jej charakter salonu wypoczynkowego. Wytyczne konkursu określają, że w projekcie ma się znaleźć element wodny, ma zostać wyeksponowana elewacja południowa budynku Zespołu Szkół Plastycznych i elewacja zachodnia budynku Żeromskiego 37, forma elementów małej architektury (ławki, kosze na śmiecie, donice, słup ogłoszeniowy, itp.) winna być spójna i nawiązywać do zabytkowego charakteru obszaru. Mają być gruntownie przebudowane szalety publiczne, natomiast zniknąć powinny ażurowa ściana i kioski – kolportażowy przy ul. Żeromskiego i małej gastronomii przy ul. Focha. Istniejący drzewostan podlega ochronie, a projektowana zieleń powinna podkreślać charakter miejsca.

Elementy zagospodarowania terenu powinny być zaprojektowane z materiałów wysokiej jakości, warunki konkursu nie pozwalają na projektowanie nawierzchni ciągów pieszych z kostki betonowej.

Planowany koszt dokumentacji projektowo kosztorysowej wykonanej na podstawie pracy konkursowej nie może przekroczyć kwoty 150.000,00 złotych brutto, a planowany koszt realizacji inwestycji nie może przekroczyć kwoty 3.000.000,00 złotych brutto.

Pierwsza nagroda w konkursie to 8.000,00 złotych oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie, na podstawie nagrodzonej pracy konkursowej, dokumentacji projektowo kosztorysowej dla zamówienia publicznego na roboty budowlane o nazwie "zagospodarowanie fragmentu terenu Placu Konstytucji 3. Maja w Radomiu" . Zdobywcy drugiej i trzeciej mogą liczyć odpowiednio na 6.000,00 złotych i 4.000,00 złotych.

Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie upływa 19 lutego, natomiast na składanie prac konkursowych uczestnicy mają czas do 19 kwietnia. Dwa tygodnie później powinniśmy poznać werdykt sądu konkursowego.

Źródło: oficjalna strona miasta Radom
Old January 29th, 2010, 09:22 PM   #137
Pioter Sk.
Registered User

Pioter Sk.'s Avatar

Likes (Received): 814

Ehh codziennie z okien szkoły widzę te fontanny i szczerze mówiąc ciężko teraz byłoby mi wyobrazić sobie ten plac w innym wydaniu w sumie z pewnej wysokości fontanny nie wyglądają tragicznie...pomijając tę zieloną wykładzinę i kąpiące się dzieci.
Pioter Sk. no está en línea   Reply With Quote
Old January 30th, 2010, 06:49 AM   #138
-PePe-
...

-PePe-'s Avatar

Zwycięstwo! http://www.superpani.pl/swiateczny-r.../?site=ranking

Old January 30th, 2010, 12:55 PM   #139
dkt1984
S7/S12/S9

dkt1984's Avatar

Likes (Received): 155

Dobre zdjęcia! Na pierwszej fotce jakby wieża fary była podświetlona ...ehhh
Old January 30th, 2010, 05:33 PM   #140
TETA
N 51° 23' E 21° 09'

TETA's Avatar

Quote:
Originally Posted by dkt1984 View Post
Dobre zdjęcia! Na pierwszej fotce jakby wieża fary była podświetlona ...ehhh
To może ktoś się pobawi w jakimś programie graficznym w wklei na to zdjęcie zwizualizowaną wieżę fary?
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
estetyka, mała architektura, radom

Thread Tools

Posting Rules