СУБОТИЦА - праћење градилишта | SUBOTICA - construction updates - Page 669 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Serbian Forum > Изградња и развој > Србија > Војводина

Војводина Vojvodina

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old February 16th, 2020, 11:55 AM   #13361
makimax
ravangrad forever

makimax's Avatar

Quote:
Originally Posted by djomla View Post
Zavod za zastitu spomenika i Gradski arhiv imaju neverovatnu bazu svih objekata sa sve nacrtima fasada, projektima itd... Mnogih objekata koji su poruseni tokom bombardovanja 1945. godine ali i objekti kojima su fasade izmenjene.

Neki placevi tih objekata nisu jos izgradjeni. Jedan od njih je i u Brace Radic pored Pravnog fakulteta. Na primer, tamo je nekada bila prelepa palata.

Ne znam da li bi bio kic kada bi neko danas na istom mestu posle 65 godina izgradio identican objekat. Meni bi bilo skroz OK. Na zalost tamo je sada samo korov i neki poljski wc.
Bilo bi lepo kad bi mogli videti neke od tih fasada/objekata...nešto tipa kao one teme o Beogradu u ovom slučaju "Subotica kakva je bila,kakve nema a mogla je biti...".
Verujem da bi bilo sjajnih slika..
makimax no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old February 16th, 2020, 12:51 PM   #13362
djomla
Registered User

djomla's Avatar

Likes (Received): 837

Evo kako je na primer izgledala ta jedna fasada:

http://www.gradsubotica.co.rs/zasto-je-prazan-plac-na-broju-42/

Nemamo takvu rubriku ovde na forumu ali imamo portal na nivou grada koji o tome vodi racuna.

Inace, ako bolje pogledate nacrt, videcete da je ukupna visina objekta bila oko 12,67m, dok je visina venca bila 7,67m.

Danas imamo dva nova gradilista u toj ulici oko kojih se podigla velika prasina. Visina venca ni kod jednog objekata nece preci 11,5m i odgovarace visinama susednih objekata u tom delu ulice. Fasade jos nisu definisane i radice se u saradnji sa MZZSK - obe.

Subotica su digli buku kao da treba da se gradi objekat od 12 spratova medju kucama.

krikit, SU boy, EagleX liked this post
djomla no está en línea   Reply With Quote
Old February 17th, 2020, 02:13 AM   #13363
EagleX
GLaDOS

EagleX's Avatar

Likes (Received): 2512

Ne kontas problematiku ulice Brace Radic.

Da se razumemo, investitorima nije stalo do izgleda objekta, samo do para.
Drugi, MZZS nema znanja da da ili proceni dobro resenje, sto su i pokazali mnogo puta, plus, podmitljivi su i odobrice resenje koje investitorima odgovara.
Trece grad je nezakonito skinuo zastitu sa te strane ulice Brace Radic ne zato sto se nasla funkcionalna potreba za tim ili zato sto je u interesu gradjana, vec iskljucivo zato sto je to u interesu investitora.

Tvoja logik treba da bude primenjivana na centar grada tj gde nove zgrade treba da se uskladjuju sa repernim vencima starih zgrada (primer Sandora Petefija, primer Zmaj Jovina, samo sto je kod ove estetika kriticna, a MZZS je dao zeleno svetlo za nju, tako da vam je jasno koliko su strucni).

Brace Radica je sa razlogom zasticena kao zasebna celina od centra, upravo zbog toga sto za nju vaze drugaciji parametri.
Da, definitivno bi mnoge kuce bilea srusene i visina novih zgarda povecana da nije bilo Prvog ili Drugog Svetskog rata.
Medjutim, zbog tih ratova, pojave moderne i svih narednih stilova, na stare stilove se posmatra kao na muzejske primerke.
Zato je i potreba velika da se primerci ovih starih burzujskih kuca zadrze, sacuvaju, pogotovo zato sto su ovako lepo grupisane u ovoj ulici i da se taj akrakter ulice sa zelenilom, ulicnim profilom itd sacuva.

Dok se sve ovo desavalo oko tih kuca i posto ce Dulici, nazalost, proci nekaznjeno, pouzdano znam da vec nekoliko investitora vreba nekoliko placeva sa kucama (ne znam tacno koje) na toj strani ulice i doce do novih rusenja.
Porusice se mnoge kuce kojima bi trebalo vratiti originalne fasade (na dnu posta vam kacim vam link ka katalogu da bi videli kako su izgledale) kao i mnoge koje jesu vredne.

Takodje, profil ulice ce se menjati, mnogo drveca ce biti poseceno da bi se napravile pristupne saobracajnice i na kraju, podice se zgrade koje su ruzne i cije jedino opravdanje da se grade ce biti to sto prate venac i sto imaju malo starinskih elemenata na njima.

Ponavljam, ne kontam ko moze da pravda ovo, apsolutno je protiv javnog interesa, protiv zastite nase kulturne bastine, da se ovakve stvari desavaju i to pod izgovorom da se grad "razvija".

Ne razvija se. Idite u Novi Sad i pogledajte na sta to lici.

Nema vise zelju da se sa tobom Mladene prepirem na ovu temu.
Zaista cenim tvoj entuzijazam, redovno pratim tvoj sajt.
Ali nisi strucan za ovo, zato te molim da ovo sto sam napisao iznad ne tumacis kao napad na tebe, vec iskljucivo na moj stav kao neko ko se ipak bavi sa tim, a i ima mnogo iskustva sa radom sa MZZS-a, i video je kako te stvari funkcionisu tj. ne funkcionisu.

Fasada koju sam radio u Zmaj Jovinoj, koju je Zavod odobrio kao "dobro i uklopljivo resenje" je sklepana za 3 sata, je zapravo isprojektovao i odobrio lik koji ne razlikuje sta je "francuski stil" od secesije (investitor) i svaki pokusaj da se uradi nesto sto je zaista uklopljivo i interpolirano je blokirano od strane te iste osobe.
Bukvalno su pogledali da li ima elemenata koji vuku na staro i to je to.
A pravila projektovanja klasicnih i istorijskih objekata su izuzetno komplikovana (Procitajte "Klasicni jezik arhitekture" Dzona Samersona, njega sam koristio kada sam pokusao da resim tu zgradu u Zmaj Jovinoj, nista odatle nije prihvaceno).
E takva je sudbina vecine novih zgrada koje ce se raditi po starom jezgru, tako vam se projektuju "dobro uklopljene" zgrade.

Ranko SuNS!!, gishko, krikit, SU boy liked this post

Last edited by EagleX; February 17th, 2020 at 02:22 AM.
EagleX no está en línea   Reply With Quote
Old February 17th, 2020, 02:48 AM   #13364
djomla
Registered User

djomla's Avatar

Ma OK, imam visedecenijsko iskustvo u debatama, ne primam nista k srcu...

Obzirom da sam isto tako godinama upucen u stvari iz oblasti zastite, iskoristio sam priliku da ukazem na to da se u ovoju ulici danas osporava gradnja objekta koji visinski ne prolazi visinu objekta izgradjenog pre 100 godina. Kako je neko u tom periodu dozvolio gradnju tolikog objekta koji je u to vreme bila moderna arhitektura?

Novi Sad je uzasan primer, ali se u Brace Radic ne dogadja to. Barem ne sada. Preterujemo, ali smatram da je to preterivanje i dobro jer vrsi pritisak i ima dobre efekte na zastitu.

I ja sam cuo za to raspitivanje invetitora. Razumljivo je, to je ipak ekstra lokacija.

Na kraju, nije mi poznato da ce se uklanjati zeleni pojas to je novina za mene i nisam siguran da si u pravu. Ali sam veoma upucen u projekat DGa. Trenutno su uklonjeme 3 kuce i svaka je imala svoj kolski prilaz. Novi projekat predvidja jedan kolski prilaz i ne predvidnja parking ispred zgrade. Sva mesta su obezbedjena u podzemnoj garazi i u dvoristu.

Sta bi grad trebalo da uradi? I dok je ulica bila po zastitom desila su se poplocavanja kod Ak Vidakovic, Gorenje, Vulkanizerska radnja. Da li grad ima snage da podigne sve to i komplet uredi zelenilo iznova? Da pokaze snagu na licu mesta i stavi do znanja kako nesto treba da izgleda.

Drugo. Da li grad konacno moze da sredi Prvomajsku ulicu i ucini je atraktivnom za ulaganje? Da pravi od nje ekstra lokaciju? Ne mora cela, moze barem jedan njen deo. Mozda aktivno sredjivanje drugih delova grada rastereti Brace Radic pritiska. Mozda i Drapsiniva, Matije Gupca.

Inace, drago mi je sto si aktivan. Trebaju gradu borci. Da ih je vise, kontrola bi bila bolja.
Old February 17th, 2020, 01:34 PM   #13365
EagleX
GLaDOS

EagleX's Avatar

Hvala Mladene.

Slazem se da pre 100 godina ovo vise ne bi postojalo.
Medjutim, mi sada na kulturno nasledje gledamo sa vremenskim odstupanjem.
Razlog da sacuvamo te specificne celine su iz edukativnog, turistickog i kulturoloskog aspekta.
Npr u Bergenu imas potez zgrada koje su od drveta, u samom jezgru, one ne zadovoljavaju realne potrebe grada, od drveta su, manje spratnosti od novijeg dela grada, itd. Ali one su zasticene zato sto su jedan dobar "muzejski" primer kako je to nekada izgledalo.
Los primer je unistavanje art nuvo zgrada. Za vreme moderne se smatrali da je to "prevazidjeni kic", pa je porusen veliki broj tih objekata, enterijera, i danas zalimo za njima.

U Brace Radic ima dosta kuca koje bi trebalo da dobiju originalni izgled nazad, i dosta njih koje jednostavno nikada nisu bile vredne (od 3 srusene od strane DGa, jedna nema nikakvu vrednost). I te mogu da se ruse ali da se zadrzi programski karakter (jednoporodicno stanovanje srednje gustine) i da se uradi savremeno, kao sto se radi u Svetu gde je ipak arhitektura na visem nivou,da to bude uslov drzave.

Sto se tice zelenila, zvanicno nije u planu, nezvanicno, morace krenuti postepeno da ukidaju zelenilo.
Mnogi kolski prilazi ne zadovoljavaju propise kao pristupe saobracajnice, morace da se sire, Povecava se frekventnost ulice ako se poveca gustina stanovanja, javice se potreba da se siri ulica, tako to nazalost funkcionise.

Sto se tice Prvomajske i generalno pogresnog razvoja grada, komentarisao sam to pre koju stranicu (kao "krezavi" ulicni profil/grad) pa bi sad objasnio detaljnije da bi razumeli sta se u stvari pogresilo.

Mi imamo zateceno stanje grada od strane komunista, neke poteze koji su zapoceti (Aleja, Prozivka, Tokio) neka ideja koja bas i nije bila dobra, bar ne sto se tice zastite kulturnog nasledja.
Grad je tada napravio, onako ofrlje, plan da se zastiti centar, Brace Radica, a da se nisu zapitali sta to tacno znaci.
Takodje je napravljen plan da grad treba da raste, da se sire ulicni profili, proguscuje stanovanje, ali na ogromnoj povrsini, sto je problem.
Problem je zato sto na ogromnoj povrsini, gde je na sve strane zapoceto da se grade zgrade (od Kireske, Aleje, Somborskog puta, Centra, Prozivke, kod Sencanske crkve itd) mi nikada necemo doziveti kompletno formirane blokove, celine. Takodje parametri na osnovu kojih su formirani planovi su jako plitki, samo se islo sa tom pomenutom idejom "grad i saobracaj ce da rase" a da mi ne znamo da li ce zaista saobracaj da raste. Moze se desiti da se promeni karakter transporta (manji automobili, primarniji javni prevoz, akcenat na pescenju, biciklizmu itd).
I sada imamo jedan plan na nivou citavog grada, koji ce se ostvariti za XY godina, a koji mozda vec za koju deceniju nece biti adekvatan.

Sta je grad trebao da uradi?

Trebao je da uzme jedan potez i da samo na njemu dozvoli viseporodicno stanovanje (stambeno, stambeno-poslovne zgrade).
Idealna lokacija, po meni, je juzno od Maksima Gorkog (pored centra), oiviceno sa Ivana Milankovica-Nade Dimic, Beogradskim i Sencanskim putem.
Onda bi imali jedan bitan potez koji bi se brze formirao. A ukoliko bi se urbanisticke potrebe promenile, imali bi mogucnost da ostatak grada formiramo po tim novim potrebama. I zadrzali bi se karakteri celina (znam da veliki broj ljudi ovde ne voli izgled ulica sa jednoporodicnim kucama, ali je bar to u harmoniji, kada se tu jos ubacuju zgrade, onda to i dalje ne lici na grad vec na mahalu).

Naravno, tu imamo problem saobracajnih poteza, iako bi razvijali samo jedan deo grada, morala bi da se razvija saobracajna struktura u drugim delovima grada. Ali to je druga prica, grad treba da formira tu saobracajnicu prvo i onda oko nje da vidi sta da dozvoli od gradnje.
Ima tu jos mnogo problema, ovo sam na brzaka izvukao.

Inace, cuo sam da je u plan da se gradi novi hotel, ne znam gde, cak ni otprilike.

krikit, SU boy liked this post

Last edited by EagleX; February 17th, 2020 at 01:41 PM.
Old February 17th, 2020, 10:54 PM   #13366
ivicasu
Registered User

ivicasu's Avatar

Likes (Received): 944

Quote:
Originally Posted by EagleX View Post
I zadrzali bi se karakteri celina (znam da veliki broj ljudi ovde ne voli izgled ulica sa jednoporodicnim kucama, ali je bar to u harmoniji, kada se tu jos ubacuju zgrade, onda to i dalje ne lici na grad vec na mahalu).
Sve je to deo sazrevanja, rekao bih Ni ja pre 15 godina nisam voleo što imamo ulice sa prizmenim kućama blizu centra, danas mi to ne smeta

Smeta mi što zbog drugih stvari ličimo na selo: npr. što drugi deo ulice Petefi Šandora (kao i mnoge druge ulice u centru) nema normalnu rasvetu i noću je tamo praktično mrkli mrak, što su trotoari razrovani, što nema više biciklističkih staza u prometnijim ulicama, što ako ne živiš na Prozivci ili Radijalcu, nemaš park za rekreaciju, trim stazu, park za pse, što nema u svakom delu grada vrtić, što smo zimi do kolena u blatu (čak i pored asfalta), sve što bi u svakom gradu trebalo da je normalno. Neki put mi se čini da je pametnije živeti za mnogo manje novca u prigradskom selu, pošto život u gradu ne donosi nikakav dodatni kvalitet.

Negde mi i smetaju te ružne prizemne kuće, smetaju mi npr. na Karađorđevom putu jer sa silnim poslovnim lokalima i svetlećim reklamama u 1000 boja i veličina, sve u kombinaciji sa opštim lošim stanjem svega, od infrastrukture do zelenila, ono zaista liči na mahalu.

Treba da se gradi tamo gde postoje rupe i prazni placevi. Model koji je meni naprimereniji za SU je onaj kod Kireške ulice, do 2-3 sprata ili jednospratne kuće u nizu. Time što se grade zgrade sa 5-6 spratova neće grad učiniti ništa prijatnijim za život, niti će ga načiniti urbanijim, čak naprotiv

EagleX liked this post
ivicasu no está en línea   Reply With Quote
Old February 18th, 2020, 06:29 PM   #13367
EagleX
GLaDOS

EagleX's Avatar

Slazem se sa svim.
Old February 19th, 2020, 01:41 AM   #13368
djomla
Registered User

djomla's Avatar

Ivice, to sto ti zivis u naselju gde dominiraju kuce sa dominantnim starim stanovnistvom i jeste razlog zasto nemas sve to sto ti nedostaje. Te dve stvari su medjusobno povezane.

Centar grada - samo po sebi ima uredjenu infrastrukturu
Prozivka i Radijalac - imaju ljudski i potrosacki potencijal.
Svi ostali - imaju problem.

Nekoliko puta sam objasnjavao posledice lose urbanizacije grada u kojima se dozvoljava sirenje grada. Subotica, mora da ide u visinu. Previse mi metara asfalta, kanalizacije, gasa, toplane, trotoara, elektricnih i telekomunikacionih instalacija imamo po glavi stanovnika. BDP koji stvara prosecan suboticanin nije dovoljan da isfinansira sve to. Ne da napravi novo vec da odrzava postojece.

Karikiracu:
Na Prozivci po glavi stanovnika imamo 1m puta, 1m trotoara, 1m toplovodne cevi, 1m kanalizacije, 1m mts kabla, 1 drvo, 1 banderu i 1 sijalicu koja svetli celu noc. Kod tebe po glavi imamo 5m svega toga. Prozivacani mogu da isfinariaju svojih 1 meta, vi ne mozete da isfinansirate vasih 5 metara. Oni na Cordaskom putu ne mogu da isfinansiraju 20m svih tih stvari.

Ja godinama slusam kukanje periferije kako Prozivka ima sve a oni nista. Niko ne komentarise koliko grad prihoduje na osnovu poreza na imovinu na Prozivci a koliko na periferiji. Koliko Prozivcani ostave gradu po osnovu poreza na zarade a koliko drugi? Pa ne moze MZ sa 2500 glava i starom populacijom da prihoduje koliko Prozivka gde zivi mladje stanovnistvo. Kada bi se sve sabralo, mozda bi ispalo da Prozivcani redovno finansiraju asfaltiranje nekakvih progona po Srpskom soru.

Svakako, treba biti oprezan sa tim, koliko ce se povecati gustina, na koji nacin ce se graditi, ali se mora povecati u jednom delu grada ukoliko zelimo da imamo funkcionalan grad. Zaista postoje naselja gde ne treba dozvoliti gradnju visespratnica poput Kertvarosa, Bajnata ili Somborskog puta, ali neki potezi moraju da se podignu. Jasno je da Subotica nikada nece biti velika pa da sva naselja pretvore u zgrade, niti treba. Jako je bitno da imamo naselja sa kucama.

Dodatna je prica to sto se na "racun" grada smanjuje poljoprivredno zemljiste i suma. To ostavlja dublje i trajnije posledice po nas.

Taj EagleX predlog da se ogranici gradnja na nekoliko blokova, svakako vodi ka tome da se grad nastavi siriti i to je potpuno pogubno za grad. Kada bi ogranicili gradnju na jednom malom prostoru, podigli bi cenu nekretina a samim tim i cenu novoizgradjenih kvadrata sto bi stimulisalo stanovnistvo da gradi po periferiji jer ne bi mogli da priusute novu nekretinu. Gradjevinska aktivnost bi se znatno smanjila. Ogranicanje gradnje na nekoliko blokova moze da se uradi samo onda kada se moze uraditi eksproprijacija tih nekretnina, a to zakonom nije dozvoljeno.

EagleX, moras obrnuti logiku. Grad mora da stimulise gradnju na pojedinim delovima koji su mu od interesa, tako sto ce investirati u te delove i praviti od njih atraktivna lokacije. Mi smo imali takve primere. I onda dobijas plansku izgradnju, povecanje gradjevinske aktivnosti i lakse upravljanje gradom. Zabrana, niti je moguca niti bi dala dobre rezultate samo bi napravila jos vece probleme.
Old February 19th, 2020, 01:45 AM   #13369
djomla
Registered User

djomla's Avatar

Ne spada u izgradnju stanova, ali spada u izgradnju prirodnog dobra

http://www.gradsubotica.co.rs/zavrsa...as-oko-palica/

Povecava se povrsina pod zastitom koja se dodatno uredjuje adekvatnim biljnim svetom.

Pored toga, Nemci na pomazu da izgradimo kanalizaciju. Nastavljaju se radovi zapoceti jesenas

http://www.tvsubotica.com/index.php?...ider=off&lg=sr

Jarilo liked this post
Old February 24th, 2020, 03:59 PM   #13370
HOKEJAŠ 4
Registered User

Likes (Received): 358

Quote:
Originally Posted by EagleX View Post

Inace, cuo sam da je u plan da se gradi novi hotel, ne znam gde, cak ni otprilike.
Ne znam na sta si mislio oko novog hotela. Gradi se u Aleksandrovu preko puta Petrol pumpe, gradi se kod bolnice kod bivseg mlina( to je tvoj info) i uskoro krece renoviranje bivse zgrade integrala u novi hotel u ulici Ivana Gorana Kovačića. E sad da li si mislio ne nesto cetvrto?
HOKEJAŠ 4 no está en línea   Reply With Quote
Old February 24th, 2020, 04:09 PM   #13371
ivicasu
Registered User

ivicasu's Avatar

Koja Integralova zgrada? Ona visoka koju je Dunav coop rekonstruisao u stambenu zgradu?
Old February 24th, 2020, 04:11 PM   #13372
HOKEJAŠ 4
Registered User

Likes (Received): 358

Quote:
Originally Posted by ivicasu View Post
Koja Integralova zgrada? Ona visoka koju je Dunav coop rekonstruisao u stambenu zgradu?
Ne

U pitanju je ona dugacka spratna žuta zgrada. Da li je bila integralova zgrada ili ne...uglavnom na njoj je nakačen onaj veliki kružni znak integrala. Krecu polako radovi.
HOKEJAŠ 4 no está en línea   Reply With Quote
Old February 25th, 2020, 03:33 PM   #13373
45FAT747
Registered User

Likes (Received): 2

U poslednjih 20 godina asfaltirane su mnoge ulice spominjalo se tu da se ide nekim prioritetom itd. ali mi nije jasno kako ulica Otmara Majera nikad nije dosla na red. Ako cemo po prioritetu ne vidim koja ulica asfaltirana u poslednjih X godina u Keru pa i Gatu ima veci prioritet od ove. Pa to bi rasteretilo i Velebitsku i one dve nesrecne ulice MaÄŤvansku i Gundulicevu a ljudima iz Kera i Aleksandrova omogucilo lakse i brze da stignu do Buvljaka, Somborskog puta i industrijske zone. Kad bi se tome dodalo i spajanje i asfaltiranje FoÄŤanske sa Ulicom Horvacki Petra to bi bio pun pogodak jer bi to vodilo direktno na zonu. Ne znam mozda su tu problem te njive pa bi moralo nesto da se otkupljuje ali moguce da neki problem postoji. To da se uradi bilo bi moĹľda jednako dobro kao kad su povezali Makovu sedmicu sa Palickim putem asfaltiravsi 51. divizije. Cudi me da to ovi it Euro petrola nisu izgurali kad su vec pumpu tamo pravili.
45FAT747 no está en línea   Reply With Quote
Old February 25th, 2020, 04:14 PM   #13374
ivicasu
Registered User

ivicasu's Avatar

@45FAT747

A koje su to nove ulice dobile asfalt u poslednjih 5 godina? Budimo realni, ne rade se nove ulice, sad je nešto malo raduckano (presvlačeno) zbog izbora.

Ta priča oko spajanja Otmara Majera traje sigurno 20 godina i bilo bi jako dobro da se to pitanje ponovo potegne, ali nisam optimista.
Old February 25th, 2020, 04:59 PM   #13375
djomla
Registered User

djomla's Avatar

Presvlacenje ulica u duzini od po 100 metara ne spada u radove...

Spisak ulica u urbanizovanom delu grada koji bi trebalo u potpunosti srediti je poduzi ali se na tome ne radi nista. A tek spisak trotoara
Old February 25th, 2020, 05:16 PM   #13376
Jarilo
Registered User

Jarilo's Avatar

Likes (Received): 2690

Da, to sam primetio u Subotici, baš loše stanje trotoara u dosta ulica, čak i u centru. Niko ne može da me ubedi da godinama nije bilo novca za sređivanje. Nego su prioriteti čudno poslagani.

Podseća me recimo na sadašnje stanje trotoara u Bulevaru Cara Dušana na Dorćolu . Sve im je bitnije od elementarne infrastrukture..

djomla liked this post

Last edited by Jarilo; February 25th, 2020 at 05:28 PM.
Jarilo no está en línea   Reply With Quote
Old February 25th, 2020, 09:12 PM   #13377
EagleX
GLaDOS

EagleX's Avatar

Quote:
Originally Posted by HOKEJAŠ 4 View Post
Ne znam na sta si mislio oko novog hotela. Gradi se u Aleksandrovu preko puta Petrol pumpe, gradi se kod bolnice kod bivseg mlina( to je tvoj info) i uskoro krece renoviranje bivse zgrade integrala u novi hotel u ulici Ivana Gorana Kovačića. E sad da li si mislio ne nesto cetvrto?
Ovo je informacija koju sam cuo od kolega, da se trazi firma koja bi projektovala hotel negde u gradu.
Sto znaci da jos uvek ne postoji ni idejno resenje.

HOKEJAŠ 4, ivicasu liked this post
Old February 25th, 2020, 09:57 PM   #13378
djomla
Registered User

djomla's Avatar

Mozda je to hotel u strogom centru grada
Old February 26th, 2020, 11:19 AM   #13379
ivicasu
Registered User

ivicasu's Avatar

Quote:
Originally Posted by Jarilo View Post
Da, to sam primetio u Subotici, baš loše stanje trotoara u dosta ulica, čak i u centru. Niko ne može da me ubedi da godinama nije bilo novca za sređivanje. Nego su prioriteti čudno poslagani.

Podseća me recimo na sadašnje stanje trotoara u Bulevaru Cara Dušana na Dorćolu . Sve im je bitnije od elementarne infrastrukture..
Već sam u par navrata napisao da Subotica nije bila ovoliko zapuštena ni 90-tih. Nadam se da će nova fontana i najavljena sanacija 4 fasade u strogom centru malo popraviti situaciju.

Ali i pored toga mi neke stvari prosto nisu jasne. Juče prolazim pešačkom stazom ispred gimnazije, znači najstrožiji centar, razdaljina tog trga je svega nekih 300m od Gradske kuće. U proteklih godinu-dve se tu menjalo autobusko stajalište, postavljen je parking automat, sad nedavno novi svetleći bilbord... za svaki od tih radova je staza raskopavana, a saniran je tako što su jedni stavili zakrpu asfaltom (kao lopatom nanašen), jedni su zalili običnim cementnim betonom, dok su treći samo tucanikom zatrpali rupu. Uvek je bilo fušeraja, ali ovako nešto ja ne pamtim Zar je moguće da niko od nadležnih ne može da reaguje na takve stvari?

Jarilo liked this post
Old February 26th, 2020, 03:09 PM   #13380
djomla
Registered User

djomla's Avatar

Sledi nova faza razvoja.
http://www.gradsubotica.co.rs/potreb...da-u-subotici/

Last edited by djomla; February 26th, 2020 at 03:14 PM.
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
Србија, Суботица, arhitektura, gradilista, gradjevinarstvo, izgradnja, serbia, srbija, subotica, szabadka, vojvodina

Thread Tools

Posting Rules