Lotniskowy boom. - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura lotnicza

Infrastruktura lotnicza Wszystko, co dotyczy komunikacji lotniczej

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old November 18th, 2012, 12:33 PM   #1
.kp
Registered User

Likes (Received): 5756

Lotniskowy boom.

Proponuję ten wątek dla dyskusji o rozwoju lotnictwa pasażerskiego w Polsce. Problem podejmowany jest już w kilku kolejny wątkach - Radom, Oleśnica i inne. Tutaj można by akademicko dywagować nad zasadnością, absurdalnością, kosztami itd.. Tamte wątki pozostawić zaś dla relacjonowania konkretnych inwestycji.

Pod rozwagę.
.kp liked this post, cuz its amejzing!
.kp no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old November 18th, 2012, 01:50 PM   #2
Dareios
Registered User

Dareios's Avatar

Likes (Received): 105

Moim zdaniem nie ma sensu budować lotnisk jeżeli miejscowość którą ma to lotnisko obsługiwać jest w obszarze oddziaływania innego - zazwyczaj dużego portu.

Jak pokazują przykłady mniejszych lotnisk znajdujących się blisko większych, te mniejsze nie mogą się rozwinąć, bo zresztą dlaczego by miały? Nikt nie zacznie latać do nowego miejsca bo akurat je ktoś sobie zbudował. Pozyskiwanie połączeń i linii lotniczych w takich małych portach sprowadza się do płacenia liniom aby zechciały tam latać.
Dareios no está en línea   Reply With Quote
Old November 18th, 2012, 02:13 PM   #3
Kubalub
Registered User

Kubalub's Avatar

Likes (Received): 1519

Dokładnie. Jaki jest sens w budowie lotnisk w Gdyni czy w Radomiu? Skoro jest Gdańsk i Warszawa - Chopin, Modlin, a do tego w miarę dobrze będzie z komunikacją z Lublinem. Wydaje mi się, że to takie na siłę upychanie lotnisk, bo są pieniądze i trzeba je wydać.
Kubalub no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old November 18th, 2012, 02:35 PM   #4
mateusz.el
Legenda Północy

mateusz.el's Avatar

Likes (Received): 18214

Wg mnie w Polsce mogłoby powstać jeszcze tylko jeden port lotniczy - w Białymstoku. Niewielki port dla Podlasia, Suwalszczyzny, zachodnich Mazur i może przygranicznej części Litwy oraz Białorusi.

Koszalin - nie ma sensu. Kto by tam latał? Do Warszawy? (a i w tego powodzenie szczerze wątpię). Anglia, Niemcy? - blisko jest SZZ, GDN, a południe Pomorza ma od biedy POZ i BZG. Śmieszne loty nad morze przez 2-3 miesiące?- jest port w Gdańsku, Szczecinie, ew. Heringsdorf, a poza tym, jak lecieć nad morze, to np. do Chorwacji z Eurolotem. GA- nie wierzę.

Gdynia - patrz wyżej. Do tego kilka kilometrów dalej jest stale rozbudowywujący się port w Gdańsku. Ewentualnie jakiś GA biznesowy do Trójmiasta. Nic więcej.

Radom - idealnie w środku pomiędzy WAW (WMI), LUZ, KRK, LCJ. Jak Modlin nie wydoli, to wolałbym inwestować w Okęcie lub w port w Łodzi (!). To będzie miało większy sens.

Nowy Targ/Stary Sącz itp. - tu bym się zastanwaiał. Potencjał niby jest. Może i taki port miałby sens. Ale np. po obaleniu umowy z Rosją, to oni mogliby do nas przylatywać (patrz: Czechy - Karlove Vary, Ostrawa).
Niby jest lotnisko w Popradzie, no ale trochę jest zaniedbywane, lepiej mieć coś małego, swojego własnego na Podhalu (nawet na te 150tys pax rocznie). Ale tutaj niezbędna by była dobra reklama i ludzie, którzy by tym zarządzali.

Dziękuję - tyle na ten temat ode mnie Takie jest moje zdanie, oczywiście nie musicie się z tym zgadzać.

Moje wątki zdjęciowe:
[Polska] [Europa]
[Trójmiasto] [Kaszuby] [Armenia] [Ukraina]
mateusz.el no está en línea   Reply With Quote
Old November 18th, 2012, 04:41 PM   #5
viat
Viat

viat's Avatar

Likes (Received): 282

A wie ktos czemu zdecydowano to lotnisko w Modlinie wybudowac mimo absolutnego zakazu wiecej niz 65 operacji na dobe ze wzgledow srodowiskowych?

Nie lepiej byloby budowac Low Costu w Sochaczewie zamiast Modlina? Takie cos mogloby powoli sie zamienic w CPL!

W miedzy czasie Berlin buduje gigantyczne lotnisko Brandenburg, ktore ma spowodowac zamkniece wszystkich innych Lotnisk w tym miescie! Tak sie robic powinno a nie otwierac 50 mini lotnisk! W Polsce dwa najwieksze Lotniska, Chopin i Balice nie maja za duzo mozliwosci rozwoju bo sa za blisko miast.

Nie rozumie wogule co to za planowanie ze mamy i Balice i Pyrzowice. Nie lepiej wybudowac gigantycznego portu z dwoma pasami dokladnie w polowie drogi miedzy Krakowem a Katowicami? Po nastepnych inwestycjach w Pyrzowicach bedzie dobry pas ale lichy terminal, a w Balicach bedzie (na reszcie!) prawdziwy terminal, ale bez dlugiego pasa nie ma mozliwosci latania za ocean. Gdyby bylo jedno lotnisko to by obslugiwalo tej chwili 6 mln i na pewno mialoby loty za Ocean i moze tez do Azji, bo zainteresowanie turystyczne w Krakowie (i Zakopanym) jest wieksze niz w Warszawie.

Radom i Gdynia to zupelne nieporozumienia (a jeszcze byla mowa o Kielcach ). Radom bedzie mial za krotki pas na nawet klase 320/737 i bez za duzej mozliwosci rozbudowy .
viat no está en línea   Reply With Quote
Old November 18th, 2012, 07:38 PM   #6
.kp
Registered User

Podnoszono w innych wątkach motyw ambicjonalny budowy lotnisk w mniejszych ośrodkach - np. w Szymanach. Na zasadzie "nie możemy być gorsi więc też będziemy mieć lotnisko". Ciekawe jest czy przed tymi decyzjami prowadzono czysto ekonomiczne badania opłacalności? Wygląda to raczej na działanie w myśl zasady - jak się zrobi to się zobaczy. Mam pełną świadomość, że najbliższy mnie port czyli LUZ (w linii prostej mam do niego 10 km) to nie będzie maszynka do zarabiania pieniędzy, a najważniejszym celem spółki będzie takie kształtowanie kosztów funkcjonowania, aby jak najmniej do niego dokładać. Mogę jednak przyjąć, że ten port jest zasadny ze względu na blisko pół miliona potencjalnych paxów w najbliższym zasięgu oraz wpisanie się jego lokalizacji w rozwój sieci drogowej - zwiększenie dostępności na skutek budowy 60 km drogi ekspresowej. Na tym tle nieracjonalne wydaje się być tworzenie portu w Szymanach, z marną dostępnością i w znacznej odległości od głównego ośrodka regionu.

O istniejących lotniskach nie ma co dywagować, tak jak w przypadku Pyrzowic i Balic, one już są i będą, a radzą sobie nie najgorzej. Jednak nowe planowane, na różnym etapie, porty mogą budzić wątpliwości co do ich zasadności.

Już w przypadku LUZ można było zobaczyć jak zmienia się polityka UE w zakresie lotnictwa. Wystarczył doradczy organ JASPERS, który uznał, że terminal będzie za duży, aby go zredukować co do powierzchni (pomijam skandaliczne zachowanie spółki i inwestora uznających że "ludzi nie obchodzi jaką powierzchnię będzie miała kawiarnia...").
Old November 18th, 2012, 07:41 PM   #7
-PePe-
...

-PePe-'s Avatar

Likes (Received): 2435

Quote:
Originally Posted by .kp View Post
Proponuję ten wątek dla dyskusji o rozwoju lotnictwa pasażerskiego w Polsce. Problem podejmowany jest już w kilku kolejny wątkach - Radom, Oleśnica i inne. Tutaj można by akademicko dywagować nad zasadnością, absurdalnością, kosztami itd.. Tamte wątki pozostawić zaś dla relacjonowania konkretnych inwestycji.

Pod rozwagę.
Pozwól, że sami będziemy decydować o czym będziemy rozmawiać w swoim temacie. No i samo wymienienie już powstającego portu w Radomiu razem z Oleśnicą... w Lublinie chyba macie coś do Radomia.
Old November 18th, 2012, 08:00 PM   #8
.kp
Registered User

Hmmm... Do tej pory na forum jasno oddzielano spekulacje i dywagacje od meritum inwestycji, podobnie nie zawłaszczano sobie tematów do dyskusji ani możliwości proponowania nowych tematów wraz z uzasadnianiem takich propozycji. Nie wydaje mi się także aby na tym forum funkcjonował podział regionalny zabraniający innym wypowiadania się lub proponowania czegokolwiek. Rozumiem, że w Radomiu macie jakiś problem z Oleśnicą, że nie chcecie być wymieniani w jednym szeregu? Proponuje wrzucić na luz i jeszcze raz przeczytać pierwszy post. Dla ułatwienia interpretacji, warto zwrócić uwagę na ostatnie zdanie. Jest krótkie, składa się z dwóch słów i kropki, a zawiera w sobie określoną treść. Spróbuj. Dasz radę!
Old November 18th, 2012, 08:06 PM   #9
-PePe-
...

-PePe-'s Avatar

Nie rozumiem po co te zaczepki? Rozważyłem i jest to bez sensu. Zaproponuj to w wątku o lotnisku w Radomiu skoro Ci tak na nim zależy.
Old November 18th, 2012, 08:11 PM   #10
-PePe-
...

-PePe-'s Avatar

Quote:
Rozumiem, że w Radomiu macie jakiś problem z Oleśnicą, że nie chcecie być wymieniani w jednym szeregu?
Czemu nie napisałeś Lublin?

"Proponuję ten wątek dla dyskusji o rozwoju lotnictwa pasażerskiego w Polsce. Problem podejmowany jest już w kilku kolejny wątkach - Lublin, Oleśnica i inne. Tutaj można by akademicko dywagować nad zasadnością, absurdalnością, kosztami itd.."

podywagujmy więc o absurdalności lotniska w Lublinie.

Pod rozwagę.
Old November 18th, 2012, 08:11 PM   #11
.kp
Registered User

To napisz jak dorosły facet, że uważasz temat za zbędny i napisz dlaczego, a nie wyskakujesz z dziecinadą w stylu: "wyłaź z mojej piaskownicy, nie syp moim piaskiem".
Old November 18th, 2012, 08:26 PM   #12
-PePe-
...

-PePe-'s Avatar

W Lublinie wam się wydaje, że Świdnik rozpoczął boom (co już ktoś pisał w wątku o Sadkowie). Nie wiem może i rozpoczął, ale Radom nie ma z tym nic wspólnego bo realizacja tego pomysłu zaczęła się kilkanaście lat temu, pewnie przed Świdnikiem (zgaduje). Dziś gdy już jest pewne, że port będzie działał wystarczy niewiele poczekać i będzie wiadomo czy jego realizacja była zasadna. A Oleśnica? To dopiero początek, czyli miejsce w którym Radom był w 1999r.
Old November 18th, 2012, 09:00 PM   #13
szybkaosa
88302935

szybkaosa's Avatar

Likes (Received): 892

Quote:

Pod rozwagę.
OK. To może zacznijmy od kosztów. Jako, że nie jestem w posiadaniu konkretnych danch to pozostwiam to osobom bardziej zorientowanym.
Zróbcie zestawienie całkowitych poniesionych lub prognozowanych kosztów na budowę danego lotniska [lotnisko, infrastruktura otaczająca umożliwiająca funkcjonowanie lotniski itp] . No i kto w zasadzie za to zapłacił. Bedzie może łatwiej zrozumieć niektóre argumenty.

Modlin:
Lublin:
Radom:
Gdynia:
szybkaosa no está en línea   Reply With Quote
Old November 18th, 2012, 09:03 PM   #14
.kp
Registered User

Quote:
W Lublinie wam się wydaje
Na prawdę nie potrafisz oddzielić kwestii lokalnych od globalnych? Rozmowy o problemie na podstawie przypadków od rozmowy o przypadkach na tle problemu?
Old November 18th, 2012, 09:21 PM   #15
-PePe-
...

-PePe-'s Avatar

del.

Edit: proponuję pisać zgodnie z tematem wątku a nie na mój temat.
Old November 18th, 2012, 09:48 PM   #16
SIMSI
Registered User

SIMSI's Avatar

Likes (Received): 2246

Quote:
Originally Posted by mateusz.el View Post
Wg mnie w Polsce mogłoby powstać jeszcze tylko jeden port lotniczy - w Białymstoku. Niewielki port dla Podlasia, Suwalszczyzny, zachodnich Mazur i może przygranicznej części Litwy oraz Białorusi.

Koszalin - nie ma sensu. Kto by tam latał? Do Warszawy? (a i w tego powodzenie szczerze wątpię). Anglia, Niemcy? - blisko jest SZZ, GDN, a południe Pomorza ma od biedy POZ i BZG. Śmieszne loty nad morze przez 2-3 miesiące?- jest port w Gdańsku, Szczecinie, ew. Heringsdorf, a poza tym, jak lecieć nad morze, to np. do Chorwacji z Eurolotem. GA- nie wierzę.

Gdynia - patrz wyżej. Do tego kilka kilometrów dalej jest stale rozbudowywujący się port w Gdańsku. Ewentualnie jakiś GA biznesowy do Trójmiasta. Nic więcej.

Radom - idealnie w środku pomiędzy WAW (WMI), LUZ, KRK, LCJ. Jak Modlin nie wydoli, to wolałbym inwestować w Okęcie lub w port w Łodzi (!). To będzie miało większy sens.

Nowy Targ/Stary Sącz itp. - tu bym się zastanwaiał. Potencjał niby jest. Może i taki port miałby sens. Ale np. po obaleniu umowy z Rosją, to oni mogliby do nas przylatywać (patrz: Czechy - Karlove Vary, Ostrawa).
Niby jest lotnisko w Popradzie, no ale trochę jest zaniedbywane, lepiej mieć coś małego, swojego własnego na Podhalu (nawet na te 150tys pax rocznie). Ale tutaj niezbędna by była dobra reklama i ludzie, którzy by tym zarządzali.

Dziękuję - tyle na ten temat ode mnie Takie jest moje zdanie, oczywiście nie musicie się z tym zgadzać.
Ja się zgadzam!

Quote:
Originally Posted by viat View Post
A wie ktos czemu zdecydowano to lotnisko w Modlinie wybudowac mimo absolutnego zakazu wiecej niz 65 operacji na dobe ze wzgledow srodowiskowych?

Nie lepiej byloby budowac Low Costu w Sochaczewie zamiast Modlina? Takie cos mogloby powoli sie zamienic w CPL!

W miedzy czasie Berlin buduje gigantyczne lotnisko Brandenburg, ktore ma spowodowac zamkniece wszystkich innych Lotnisk w tym miescie! Tak sie robic powinno a nie otwierac 50 mini lotnisk! W Polsce dwa najwieksze Lotniska, Chopin i Balice nie maja za duzo mozliwosci rozwoju bo sa za blisko miast.

Nie rozumie wogule co to za planowanie ze mamy i Balice i Pyrzowice. Nie lepiej wybudowac gigantycznego portu z dwoma pasami dokladnie w polowie drogi miedzy Krakowem a Katowicami? Po nastepnych inwestycjach w Pyrzowicach bedzie dobry pas ale lichy terminal, a w Balicach bedzie (na reszcie!) prawdziwy terminal, ale bez dlugiego pasa nie ma mozliwosci latania za ocean. Gdyby bylo jedno lotnisko to by obslugiwalo tej chwili 6 mln i na pewno mialoby loty za Ocean i moze tez do Azji, bo zainteresowanie turystyczne w Krakowie (i Zakopanym) jest wieksze niz w Warszawie.

Radom i Gdynia to zupelne nieporozumienia (a jeszcze byla mowa o Kielcach ). Radom bedzie mial za krotki pas na nawet klase 320/737 i bez za duzej mozliwosci rozbudowy .
Tu też!
SIMSI no está en línea   Reply With Quote
Old November 18th, 2012, 10:17 PM   #17
Klimbert
Registered User

Likes (Received): 1329

A ja proponuję ten temat usunąć. Nie będzie wnosił niczego nowego poza kłótnią.

Na pewno rynek lotniczy będzie się w Polsce rozwijał. Niestety nie oznacza to że każde miasto powinno posiadać swoje własne lotnisko. Częściowo ten problem widać w np w przypadku Zielonej Góry - Babimost.

Wiadomo że lotnisko to w pewnym sensie prestiż. Wiadomo też że dla miast, które mają funkcjonujące lotnisko nie na rękę jest powstawanie nowych lotnisk. Dlatego też najczęściej:
- osoby z Gdańska są przeciwne rozwojowi lotniska w Gdyni
- osoby z Rzeszowa są przeciwne rozwojowi lotniska w Lublinie
- osoby z Lublina są przeciwne rozwojowi lotniska w Radomiu
- osoby z Radomia są przeciwne rozwojowi lotniska w Kielcach

itd itp. :-)

W praktyce, najbardziej brakuje lotniska w okolicach Warmii/Mazur.

Lotnisko w Radomiu broni się ze względu na koszta uruchomienia (są one bardzo niskie).

Miejsca dla innych lotnisk w kraju za bardzo nie widzę.

Zapraszam na darmowy, internetowy kurs angielskiego online / Englisch lernen online / Aprendizaje Curso Inglés
Klimbert no está en línea   Reply With Quote
Old November 18th, 2012, 10:40 PM   #18
Pipen
Registered User

Pipen's Avatar

Likes (Received): 191

+1
Pipen no está en línea   Reply With Quote
Old November 18th, 2012, 10:43 PM   #19
mastahor
BANNED

Likes (Received): 220

Quote:
Originally Posted by Klimbert View Post
- osoby z Rzeszowa są przeciwne rozwojowi lotniska w Lublinie

W praktyce, najbardziej brakuje lotniska w okolicach Warmii/Mazur.

Lotnisko w Radomiu broni się ze względu na koszta uruchomienia (są one bardzo niskie).
Licze na jakąś merytoryczną dyskusję a nie licytacje lokalnych fanatyków.
Sam jestem z Rzeszowa i jak najbardziej kibicowałem budowie lotniska w Lublinie (które jest bardziej potrzebne niz to w Radomiu czy Kielcach). Generalnie uważam, iż nasze miasta powinny trzymac się razem - razem mozemy ugrac wiecej)

Zgadzam się z kolegą, jedyne miejsce gdzie jest jeszcze zapotrzebowanie na lotnisko to pln/wsch Polska - Białystok. I przez najbliższe długie dłuuugie lata nic innego nie powinno mieć prawa powstac.

Mamy trudne czasy, lepiej pieniądze z budzetu czy z dofinansowanie przeznaczyc na coś bardziej przydatnego - pobudzajacego gospodarke itd. Zbudujmy pierwsze siec drog w naszym kraju, a pozniej bedziemy myslec o kolejnych lotniskach.
mastahor no está en línea   Reply With Quote
Old November 19th, 2012, 01:03 AM   #20
viat
Viat

viat's Avatar

Likes (Received): 282

Ja przede wszyskim chce powiedziec to, ze w Polsce trzeba:

-Rozbudowac istniejace wazne Lotniska! Przede wszystkim Rebiechowo i Balice, zamiast budowac malutkich kurnikow gdzie popadnie, miec 2-3 lotnisk z prawdziwego zdarzenia.

-W Polsce mamy tylko jedno prawdziwe lotnisko miedzynarodowe z pasem ponad 3 km, rekawami, wielopoziomowym parkingiem, lotami za Ocean i do Azji, i dworcem kolejowym, a nawet to nie ma ILS3. Marzy mi sie zeby kiedys Balice i Rebiechowo (i moze Pyrzowice) tez sie takie staly, z wszystkim co wymienilem. Balice niedlugo, terminal bedzie, ale jeszcze pasa nie bedzie, a Pyrzowice odwrotnie.

-Rozbudowanie pozwoli na rozwiniecie siatki polaczen, ktore pozwala na to ze te porty maja szanse byc przesiadkowe.\

-Kiedys Trzeba bedzie wybudowac wielki centralny port lotniczy i pozamykac Okecie i Modlin (to co Berlin robi w tej chwili). Wielka szkoda infrastruktury ktora zostala zainwestowana, lepiej bylo od razu madrze budowac.

A NIE!!!:

-Budowac malutkie lotniska gdzie popadnie z kurnikami jako terminale i krotkimi pasami bo jakiekolwiek polaczenia z nich odbieraja od polaczen z wiekszych lotnisk! Dostep do regionow powinien byc towarzyszony rozwojem szybkiej kolei i autostrad.

Last edited by viat; November 19th, 2012 at 01:10 AM.
viat no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools

Posting Rules