[DK19] Obwodnica Wasilkowa - Page 2 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa > Inwestycje ukończone

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 28 votes, 5.00 average.
Old April 16th, 2006, 11:22 PM   #21
yasioo7
senior assistant designer

yasioo7's Avatar

Likes (Received): 4

W zasadzie trzeba zrobić 3 rzeczy:
1. Wyremontować most zaraz za Rajgrodem, koło miejscowości Barszcze.
2. Naprawić nasyp między Tamą a Bełdą, który po remoncie zaczął się walić i płynąć.
3a. Wymienić około 100 km nawierzchni poprzez przystosowanie jej do nacisku 11,5 t/oś - obecnie ograniczenie wynosi 8 t (na pojazd! - znak B-18) i trudno powiedzieć czy ma to związek ze stanem mostu i nasypu.
lub
3b. Jeżeli ograniczenie do 8 t związane jest tylko ze stanem mostu i nasypu, to wystarczy zrobić pkt 1 i 2 oraz wprowadzić ograniczenie do 10 t/oś (znak B-19).
Punkty 1, 2 i 3b można zrobić w ciągu kilku miesięcy (nie udało się przez ponad 4 lata) i kosztem kilkuset tys., góra kilku mln zł (do tej pory wydano setki).

Edit: obiecana fotorelacja https://skyscrapercity.com/showpost.p...&postcount=462
Forum: http://forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=23704

Last edited by yasioo7; April 17th, 2006 at 04:56 PM.
yasioo7 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old April 18th, 2006, 08:52 PM   #22
vampi_r

Likes (Received): 0

Znalazłem coś takiego w netcie:
http://www.mos.gov.pl/1materialy_inf....03.2004.shtml
Krajowa Komisja
ds. Ocen Oddziaływania
na Środowisko
Warszawa, 24.03.2004 r.

Stanowisko

Krajowej Komisji ds. Ocen Oddziaływania na Środowisko
w sprawie projektowanej przebudowy drogi krajowej nr 8
na odcinku Białystok - Sochonie - Katrynka
(....)
Na podstawie przedłożonych opracowań, wystąpień ekspertów oraz zainteresowanych stron, Krajowa Komisja ds. Ocen Oddziaływania na Środowisko przedstawia następujące stanowisko:
1. Analizowane przedsięwzięcie drogowe powinno być rozpatrywane zarówno w kontekście powiązań regionalnych jak i sieci planowanych dróg krajowych i ekspresowych w północno-wschodniej części kraju, w tym przebiegu I pan-europejskiego korytarza transportowego zwanego Via Baltica. Ze względu na newralgiczny charakter ww. korytarza transportowego, nie należy rozpatrywać odcinków inwestycji bez uprzedniego przyjęcia rozwiązań generalnych. Najlepszym rozwiązaniem problemu byłoby nie podejmowanie żadnych decyzji lokalizacyjnych dla dróg w korytarzu transportowym - do czasu przeprowadzenia wielowariantowych analiz realizacji całego korytarza i zdefiniowania wniosków z przeprowadzonej tzw. oceny strategicznej. Uwzględniając jednak konieczność modernizacji drogi krajowej nr 8 oraz budowy obwodnicy Wasilkowa w celu poprawy ochrony środowiska i jakości życia i zdrowia mieszkańców, dopuszcza się realizację przedsięwzięcia - pod określonymi dalej warunkami.
2. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, że proponowane rozwiązania przebudowy drogi i lokalizacji węzła nie poparto rzetelnymi analizami ruchu w skali regionu i kraju. Brakuje również przesłanek świadczących o tym, że bez względu na wyniki tzw. oceny strategicznej dotyczącej drogi "Via Baltica", budowa węzła "Sochonie" w proponowanym miejscu i w proponowanej wielkości będzie miała funkcjonalne uzasadnienie.
3. W przedstawionych dokumentach, w szczególności w raporcie o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, nie zawarto żadnego opisu wariantów rozwiązań lokalizacji przedsięwzięcia. Nie przeprowadzono wariantowania ani analiz porównawczych wariantu "zerowego" z wariantem realizacji przedsięwzięcia; nie analizowano alternatywnych lokalizacji węzła "Sochonie" i przesunięcia go poza granice parku krajobrazowego w kierunku węzła w Jurowcach, traktując je np. jako tzw. węzeł zintegrowany. Nie określono działań mających na celu kompensację przyrodniczą negatywnych oddziaływań projektowanego przedsięwzięcia na środowisko.
4. Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko nie spełnia obligatoryjnych warunków, określonych w załączniku Nr 1 do ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg krajowych, w związku z czym nie może być podstawą do wydania pozytywnej opinii dla planowanego przedsięwzięcia. Informacje zawarte w raporcie często nie odpowiadają formalnie i merytorycznie wymaganiom ustawowym, są powierzchowne, ogólne, z reguły opisowe i rzadko poparte danymi sparametryzowanymi. Większości zagadnień, w tym dotyczących podstawowych konfliktów oraz środków zabezpieczenia przed niekorzystnymi oddziaływaniami, nie przedstawiono w formie graficznej we właściwej skali, co jest jednym z wymogów ustawowych zakresu raportu. Ponadto, przy sporządzaniu raportu nie zostały wykorzystane wszystkie podstawowe źródła informacji.

W związku z powyższym, Komisja proponuje:
Negatywnie zaopiniować proponowane rozwiązania przebudowy drogi krajowej nr 8 na odcinku Białystok - Sochonie - Katrynka, w tym lokalizację węzła drogowego "Sochonie".
Negatywnie zaopiniować raport o oddziaływaniu na środowisko projektowanej przebudowy drogi krajowej nr 8 na odcinku Białystok - Sochonie - Katrynka.
vampi_r no está en línea   Reply With Quote
Old April 19th, 2006, 11:02 AM   #23
MarcinL
Registered User

Przyznaję, że troszkę mnie poniosło. Przepraszam ekologów, ponieważ w pewnym sensie mają rację.

Rzeczywiście można dyskutować czy jest sens budowac węzeł, czy tylko rondo. Na dużo bardziej ruchliwym skrzyżowaniu DK19 / DK50 jest rondo i zapycha się rzadko. Jeżeli ViaBaltica poszłaby przez Łomżę, to DK8 na północ od Białegostoku pełniłaby rolę drogi wojewódzkiej i nie trzeba by było tam budować dużego węzła.

Z drugiej strony Obwodnica Wasilkowa ma być częścią innego większego planu - Obwodnicy Białegostoku. W tym kontekście budowa prowizorek w postaci ronda nie jest najlepszym rozwiązaniem. Należałoby puścić bezkolizyjnie przynajmniej jezdnie należące do głównych dróg (powstałby "lejek" - główna Obwodnica Białegostoku i wlot/wylot z obwoodnicy do Białegostoku).

Przykre jest jedynie to że, znów pod przykrywką innych robót Topczewski realizuje ViaBalticę przez Białystok.

Przypominam że temat dotyczy obwodnicy Wasilkowa, która z ViaBalticą ma wspólny tylko węzeł z Sochoniach. Proszę o ograniczenie się z dyskusjami na temat przebiegu przez Łomżę.
MarcinL no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old April 19th, 2006, 11:18 PM   #24
siskom_tak

O co chodzi ekologom.

Nikt z nich nie twierdzi, że nie trzeba budować obwodnicy Wasilkowa, bo wiedzą doskonale, że trzeba. Wiedzą też, że trasa musi wejść w obszary naturowe.

Odpowiedź jaką dostałem:
Quote:
Wiesz, my od ochrony przyrody jesteśmy, a nie od projektowania wariantów alternatywnych wszystkich kontrowersyjnych inwestycji. To zadania drogowców. W przypadku Augustowa chodzi o bardzo konkretny bardzo cenny przyrodniczo teren i tu - jako swego rodzaju przykład - pokazujemy, że inne rozwiązanie z konkretną lokalizacją, jest możliwe.

W przypadku Wasilkowa sytuacja jest zupełnie inna. Tam chodzi o procedurę: taką samą w przypadku wszystkich inwestycji wpływających na Naturę 2000 - BYĆ MOŻE po przeprowadzeniu tej procedury jak należy (czego sie domagamy) okaże się, że to rozwiązanie, które teraz proponują drogowcy jest najlepsze. Być może. Jednak zanim nie porówna się różnych wariantów nie można aurorytatywnie stwierdzić, że w ten sposób jest najlepiej.

Masz racje ze trudno tam o rozsadne wariantowanie ale:
- inwestycja stanowi calosc wraz z planowanym wezłem Sochonie na DK 8 w Puszczy Knyszynskiej. Wezeł jest za wielki, stanowczo nieadekwatny do potrzeb (500 m srednicy, kilkupoziomowy)
- obw. Wasilkowa (wraz z wezłem Sochonie) stanowi jeden z wielu elementow, ktore sa / maja byc realizowane na DK 8, podczas gdy na DK 61 trwa zastoj.
Mamy obawy, że kolejne inwestycje na DK 8 moga wpłynac na wylonienie w SOOS DK 8 jako optymalnej lokalizacji dla Via Baltica.
Zgodnie z rekomendacjami Sekretariatu Konwencji Bernenskiej do czasu zakonczenia SOOS powinno sie wstrzymac z inwestycjami na obszarach chronionych.
siskom_tak no está en línea   Reply With Quote
Old April 20th, 2006, 12:49 AM   #25
Oktawiusz
Registered User

Likes (Received): 35

Po pierwsze dziękuje Marcinowi, że otworzył temat obwodnicy Wasilkowa. Sam pochodzę z tego małego miasteczka. Mieszkają tam moi rodzice, wielu znajomych i sam raz na kilka miesięcy odwiedzam moje stare śmieci

Po drugie temat drogownictwa na Podlasiu jest bardzo specyficzny. Najlepiej wyłuszczył to Vampi_r. Przytoczę jego wypowiedź z wcześniejszego posta:

Quote:
Po raz kolejny nachodzi mnie myśl, która nie daje spokoju. Dlaczego tylko w Podlaskim ekolodzy protestują przeciwko łamaniu prawa? Przecież obszary Natura 2000 są w całej Polsce, także pomiędzy Koninem i Łodzią, gdzie kończy się budowa A2. Dlaczego tylko w Podlaskim przy większych inwestycjach drogowych łamie się prawo? Dlaczego tylko dyrekcja GDDKiA w Białymstoku podaje nieprawdziwe informacje, oczernia organizacje ekologiczne i planuje awykonalne inwestycje (1 km tunelu pod Rospudą za 500 mln zł )? Nie ma tego w Krakowie (A4, S7, obwodnice i remonty, pobili rekord wydawania pieniędzy unijnych - 2,7 mld zł, Warszawa tylko 600 mln zł ), nie ma w Poznaniu (A2, S5, S11), Wrocławiu (A4, A8, S5, S8), Warszawie (A2, S2, S7, S8, S17, S79) czy Łodzi (A1, A2, S8, S14) - wszystko idzie mniej lub bardziej do przodu, praktycznie zawsze w pożądanym kierunku.
Na koniec smaczek. Wyremontowano prawie cały odcinek DK61 pomiędzy Łomżą i Augustowem. Strabag kończy ostatnie parę km. Jechałem tą drogą (wkrótce fotorelacja), mknie się jak po ekspresówce i aż się prosi o Via Baltica i usunięcie TIRów z Białegostoku. I nic z tego nie będzie, bo droga nie jest przystosowana do ruchu 11,5 t/oś (TIR), a tylko na 10 t/oś. Kasa poszła (ileśset mln zł ), efektów nie ma...
Wydaje mi się, że powyższa wypowiedź jest kwintesencją sytuacji na Podlasiu, jeśli chodzi o drogownictwo. Kwintesencją kwintesencji jest dyrektor GDDKiA o/Białystok, pan Topczewski. Wyjątkowo podła kreatura, dla mnie osobiście zaprzeczenie wszelkich norm pracy publicznej. Lubię jedno słówko na określenie tego typu ludzi - jest to lokalny kacyk; człowiek, dla którego dobro ogółu nie ma żadnego znaczenia. Dla kacyka liczy się jedynie interes jego najbliższych i znajomych, ale ten interes jest opłacany z pieniędzy ogółu.

Osobiście twierdzę, że jest to też zwykły oszust. Wiem (choć nie mogę ujawnić źródła tej wiedzy), że obwodnica Augustowa była projektowana "pod uwalenie". Wiem także, że podobna sytuacja ma miejsce w przypadku projektowanej obecnie obwodnicy Zambrowa - projekt leci po prostu po jak największej ilości domostw i gospodarstw. Jak działa ten mechanizm? Mieszkańcy protestują. I oto chodzi! Trzeba wtedy wykonać mnóstwo ekspertyz, wariantów, dodatkowych projektów, a kasa z kieszeni podatnika leci! Koledzy eksperci mają pełne ręce roboty Dla niezorientowanych informacja, ile kosztuje średnio ekspertyza: od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. I tak się kręci biznes w podlaskim drogownictwie! Za to wszystko można podziękować panu Topczewskiemu.

Marcinie, nie obrazisz się chyba, że trochę rozpisałem się poza tematem obw. Wasilkowa, ale jako Wasilkowianin chciałem zatoczyć szerszą perspektywę. Na Podlasiu o drogownictwie nie można mówić jedynie w kontekście technicznym - czyli, tak jak być powinno. W tej części Polski drogownictwo to wielkie śmierdzące, polityczne bagno. I to własnie m. in. z tego powodu setki miasteczek i miast wielkości Wasilkowa i Augustowa już dawno doczekały się porządnych obwodnic, a na naszym terenie to trwa już dziesięciolecia, i co najgorsze, może trwać kolejne
Oktawiusz no está en línea   Reply With Quote
Old April 20th, 2006, 10:47 AM   #26
MarcinL
Registered User

Quote:
Originally Posted by Oktawiusz
Osobiście twierdzę, że jest to też zwykły oszust. Wiem (choć nie mogę ujawnić źródła tej wiedzy), że obwodnica Augustowa była projektowana "pod uwalenie". Wiem także, że podobna sytuacja ma miejsce w przypadku projektowanej obecnie obwodnicy Zambrowa - projekt leci po prostu po jak największej ilości domostw i gospodarstw. Jak działa ten mechanizm? Mieszkańcy protestują. I oto chodzi! Trzeba wtedy wykonać mnóstwo ekspertyz, wariantów, dodatkowych projektów, a kasa z kieszeni podatnika leci! Koledzy eksperci mają pełne ręce roboty Dla niezorientowanych informacja, ile kosztuje średnio ekspertyza: od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. I tak się kręci biznes w podlaskim drogownictwie! Za to wszystko można podziękować panu Topczewskiemu.
Dzięki za uświadomienie. Nigdy się tak w to nie wgłębiałem, ale to co piszesz ma sens. Już kiedyś nawet o tym pisałem, że budowa dróg w Polsce wygląda tak jakby komuś zależało żeby nigdy nie powstały. Jeśli szybko wykona się porządną ViaBalticę przez Łomżę i porządną obwodnicę Białegostoku, to więcej inwestycji drogowych w podlaskim nie trzeba robić. To co wymieniłem da się robić w 5-10 lat, i co dalej?

Tak się zastanawiam, jeśli wyraźnie widać że Topczewski i GDDKiA Białystok bardzo kombinuje, to czy nie ma jakiegoś sposobu żeby ich uwalić. Donieść gdzieś, albo coś. Jakaś lista społeczna? Można by się zająć uświadamianiem lokalnej społeczności. Czy na prawdę na Topczewskiego i na jego chore plany nie ma jakiegoś sposobu?

Ludzie już mają kompletnie dość. Historia obwodnicy Wasilkowa zaczyna się ok 1988r, a obwodnicy Augustowa jeszcze dawniej.
Old April 22nd, 2006, 11:26 AM   #27
grekoo
nieśląski częstochowianin

Likes (Received): 12

A ja jestem przeciwnikiem takiego rozwiązania obwodnicy Wasilkowa. Obwodnica Wasilkowa powinna iść tak jak S8 (ominięcie Puszczy Knyszyńskiej), poźniej powinna się odłączyć od S8 i biec na Sokółkę. To by było ekologiczne rozwiązanie.

Ps. Nie jestem ekologiem, jestem zwykłym obserwatorem.
grekoo no está en línea   Reply With Quote
Old August 17th, 2006, 12:29 PM   #28
MarcinL
Registered User

Tak jak już było wspomniane w innym wątku, GDDKiA rozpisała przetarg na budowę Obwodnicy Wasilkowa. Na reszcie poznaliśmy też parametry tej drogi. Zainteresowanym wklejam opis budowy.

Czy mam tylko złudne nadzieje, czy jest szansa że będzie to pierwszy odcinek drogi klasy "S" na podlasiu? Z opisu wynikia że drogą będzie klasy "S", ale czy taki znak stanie, czy urzędnicy stwierdzą że oddcinek jest za krótki żeby stawiać takie znaki...?

Quote:
Przedmiot zadania obejmuje budowę Obwodnicy Wasilkowa w ciągu drogi krajowej nr 19 granica państwa - Białystok - Lublin - Rzeszów - granica państwa od Św. Wody do projektowanego węzła na drodze krajowej nr 8 o długości odcinka 5,033 km.
Droga jednojezdniowa na długości 3,047 km i dwujezdniowa na długości 1,986 km (w obrębie węzłów).

Podstawowe parametry techniczne:
� klasa techniczna drogi - S
� prędkość projektowa - VP = 100 km/h
� droga jednojezdniowa:
- szerokość jezdni - 7,00 m
- szerokość poboczy umocnionych - 2 x 2,00 m
- szerokość poboczy ziemnych - 2 x 1,25 m (1,50 m)
� droga dwujezdniowa:
- szerokość jezdni - 2 x 7,00 m
- szerokość pasa awaryjnego postoju - 2 x 2,50 m
- szerokość pasa rozdziału - 4,00 jm
- szerokość poboczy ziemnych - 2 x 1,25 m

W ramach prac należy wykonać następujące roboty:
� roboty przygotowawcze,
� roboty ziemne,
� odwodnienie korpusu drogowego,
� podbudowy,
� roboty nawierzchniowe,
� roboty wykończeniowe,
� oznakowanie i urządzenia bezpieczeństwa ruchu,
� elementy ulic,
� zieleń drogową,
� tunel (z blachy falistej) pod dwiema jezdniami pod drogą nr 19 długości 14,55 m i szerokości 46,69 m,
� wiadukt pod dwie jezdnie w ciągu drogi nr 19 długości 18,04 m i szerokości 31,12 m,
� wiadukt stalowy kolejowy nad drogą nr 19 długości 46,22 m i szerokości 12,30 m,
� wiadukt z betonu sprężonego nad drogą nr 19 długości 67,06 m i szerokości 10,20 m,
� most w ciągu drogi nr 19 długości 18,04 m i szerokości 14,24 m,
� tunel (z blachy falistej) pod dwiema jezdniami pod drogą nr 19 szerokości 29,70 m,
� wiadukt pod dwie jezdnie w ciągu drogi nr 19 długości 25,94 m i szerokości 14,24 m,
� przepust z rur stalowych o długości 41,83 m,
� przepust z rur stalowych dwu otworowy o długości 23,36 m,
� przejście dla zwierząt z blachy stalowej o długości 31,00 m,
� budowa kanalizacji deszczowej i urządzeń oczyszczających,
� budowa trzech zbiorników ziemnych,
� przebudowa napowietrznych linii energetycznych WN-110 kV i SN-15kV,
� budowa stacji transformatorowej słupowej,
� budowa i przebudowa linii kablowych nN 0,4 kV,
� budowa linii kablowej SN 15 kV,
� budowa oświetlenia na węzłach drogowych,
� przebudowa telekomunikacyjnych kabli ziemnych światłowodowych,
� przebudowa istniejących telekomunikacyjnych kabli ziemnych miedzianych miejscowych,
� przebudowa istniejących telekomunikacyjnych linii kablowych napowietrznych i słupów kablowych,
� przebudowa istniejących sieci wodociągowych,
� przebudowa sieci trakcyjnej PKP,
� przebudowa kabla teletechnicznego PKP,
� przebudowa dróg powiatowych i gminnych,
� budowa dróg dojazdowych o nawierzchni bitumicznej i żwirowej,
� budowa dróg dojazdowych do zbiorników i urządzeń oczyszczających.
Old August 17th, 2006, 12:31 PM   #29
krzy65siek
Registered User

Likes (Received): 409

Eh, ale żeśmy się zderzyli z postem na temat przetargu

Tak przy okazji - ponad połowa informacji w tym wątku jest nieprawdziwa. Począwszy od położnia węzła Sochonie (jest położony bezpośrednio na obecnej DK8) aż po "mityczne" wymagania UE w sprawie wariantowości (będę wdzięczny za przedstawienie zapisu w ustawie na temat wariantu nie przebiegającego przez Natura 2000) i ewentualnej dotacji na budowę z UE.

Jak wiecie (albo nie wiecie, ale możecie sprawdzić) obwodnica Wasilkowa byłą przygotowana w kilku wariantach, i w kilku wariantach była oceniana. Łącznie z wariantem zerowym.

Ponadto trasa biegnie głównie przez tereny o iluzorycznej wartości przyrodniczej (głównie nieużytki i żwirowiska).

Pozdrawiam
Krzysiek

Pozdrawiam
Krzysiek

Last edited by krzy65siek; August 17th, 2006 at 12:42 PM.
krzy65siek no está en línea   Reply With Quote
Old August 18th, 2006, 09:27 AM   #30
krzy65siek
Registered User

Quote:
Kurier Poranny 18.08.2006
Ekolodzy nie składają broni

l Kurier Poranny: Czy wojewoda wstrzymał całą procedurę budowy obwodnicy Wasilkowa?
Józef Staniaszek, dyrektor wydziału ochrony środowiska i rolnictwa Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego: Niczego nie wstrzymaliśmy. Zgodnie z przepisami, po zebraniu całej dokumentacji w sprawie budowy obwodnicy Wasilkowa, musieliśmy powiadomić o tym zainteresowane strony, aby te mogły zgłosić swoje ewentualne wnioski i uwagi. I organizacje ekologiczne skwapliwie z tego skorzystały. Złożyły trzy wnioski, w tym jeden formalny o zawieszenie postępowania administracyjnego w sprawie obwodnicy. Ekolodzy zaskarżyli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego postanowienie ministra, który zatwierdził proponowany przez inwestora przebieg trasy. Chcieli, abym wstrzymał całe postępowanie, dopóki sąd nie rozpatrzy ich skargi. Odmówiłem. Teraz ekolodzy mają trzy dni na zaskarżenie mojej decyzji do ministra, a ten ma miesiąc na rozpatrzenie sprawy.

l Ale to jeszcze nie koniec przepychanek?
- Nie. Jeżeli organizacje złożą skargę do ministra, będziemy czekać na jego decyzję. Dopiero wówczas wojewoda będzie mógł wydać postanowienie o oddziaływaniu inwestycji na środowisko. A i od tego ekolodzy będą mogli się odwołać do ministra środowiska. I dopiero po rozpatrzeniu tych odwołań wojewoda będzie mógł wydać pozwolenie na budowę.

l Ile to wszystko jeszcze potrwa?
- Trudno przewidzieć. Będziemy się starali przeprowadzić całą procedurę jak najszybciej.

l A co z obwodnicą Augustowa?
- Obecnie jesteśmy na etapie gromadzenia dokumentów. Poprosiliśmy drogowców o ich uzupełnienie. Przede wszystkim o deklarację, który wariant przebiegu obwodnicy wybierają, bo przecież minister pozwolił wybrać między tunelem a estakadą. Inwestor powinien też uzupełnić tzw. działania kompensacyjne, czyli kiedy i co konkretnie zrobi, aby utrzymać określony gatunek roślin i zwierząt w określonym miejscu. Cała procedura dopiero przed nami.

l Dziękuję za rozmowę
OPINIE
Marta Majka Wiśniewska, WWF Polska: Postanowienie ministra środowiska, akceptujące proponowany przez inwestora przebieg obwodnicy Wasilkowa jest dla nas nie do przyjęcia. Obwodnica Wasilkowa została oparta na raporcie oddziaływania na środowisko, w którym jest sporo uchybień. Jednak nikt nie słucha naszych argumentów, a skoro tak, to nie mamy innego wyjścia jak tylko udowodnić w sądzie, że mamy rację. Również w sprawie obwodnicy Agustowa zamierzamy iść do sądu.

Antoni Pełkowski, burmistrz Wasilkowa: Ekolodzy szukają kruczków prawnych, żeby maksymalnie wydłużyć w czasie rozpoczęcie budowy naszej obwodnicy. Jestem zaskoczony kolejnym odwołaniem, bo nie ma ono przyrodniczego uzasadnienia. Ale cóż mamy robić? Możemy tylko czekać. Już nawet nie mam złudzeń, że uda nam się rozpocząć budowę jesienią. Myślę, że cała procedura przeciągnie się do wiosny przyszłego roku.
Pozdrawiam
Krzysiek
Old September 22nd, 2006, 10:28 AM   #31
krzy65siek
Registered User

18 września wojewoda podlaski wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach budowy obwodnicy Wasilkowa i budowy drogi S-8 na odcinku Białystok - Katrynka.

Należy się co prawda liczyć z odwołaniami ekologów, ale generalnie ta decyzja otwiera możliwość wydania pozwolenia na budowę powyższych inwestycji.

Obecnie trwa też przetarg na budowę obwodnicy Wasilkowa. Wydaje się, że prace, niezależnie od protestów ekologów powinny ruszyć na wiosnę.

Pozdrawiam
Krzysiek
Old September 22nd, 2006, 11:03 AM   #32
MarcinL
Registered User

Zgadza się.

Pozwolę sobie też zacytować skrót z przeglądu prasy.

Quote:
Bliżej do pozwolenia na budowę

Obwodnica Wasilkowa i droga Białystok-Katrynka dostały zielone światło. Wczoraj wojewoda podpisał niezbędną do rozpoczęcia inwestycji decyzję środowiskową.

- To ogromny krok naprzód. Potrzebujemy jeszcze tylko pozwolenia na budowę. A wtedy inwestycje ruszą zgodnie z planem - obiecuje Jerzy Doroszkiewicz, zastępca dyrektora białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
A walka o obwodnicę była długa i wyczerpująca. Od grudnia do czerwca mieszkańcy Wasilkowa, Augustowa i jeszcze kilku innych miejscowości, co miesiąc protestowali, blokując podlaskie drogi. Kilka miesięcy temu w sprawie obwodnic Wasilkowa i Augustowa wypowiedział się minister środowiska. Teraz inwestor dostał niezbędną decyzję od wojewody. Ale to jeszcze nie koniec walki. Od decyzji mogą i prawdopodobnie odwołają się organizacje ekologiczne. Mają na to 14 dni.
- Najpierw musimy przeanalizować ten dokument i zobaczymy co dalej - mówi ostrożnie Marta Majka Wiśniewska z WWF Polska.
Drogowcy wciąż nie mają pozwolenia na budowę. Od urzędników dostali jednak prezent. Do decyzji środowiskowej została dołączona klauzula o natychmiastowej wykonalności. A to oznacza, że po rozpatrzeniu przez ministra ewentualnych odwołań, decyzja będzie ostateczna.
- I nie będą już nas obchodziły skargi w sądach, czy innych instytucjach. Będziemy mogli spokojnie starać się o pozwolenie na budowę - nie kryje zadowolenia Doroszkiewicz.
Na decyzję długo też czekali mieszkańcy Wasilkowa i Augustowa.
- Pokonaliśmy kolejny szczebel tej drabiny. W tym tygodniu spodziewamy się decyzji w sprawie Augustowa. Powoli robimy swoje. I oby tak dalej - kwituje Bogdan Dyjuk, przewodniczący komitetu protestacyjnego w Augustowie.
Old September 22nd, 2006, 11:18 AM   #33
bewu1
Registered User

Likes (Received): 3908

"Kilka miesięcy temu w sprawie obwodnic Wasilkowa i Augustowa wypowiedział się minister środowiska. Teraz inwestor dostał niezbędną decyzję od wojewody. Ale to jeszcze nie koniec walki. Od decyzji mogą i prawdopodobnie odwołają się organizacje ekologiczne. Mają na to 14 dni.
- Najpierw musimy przeanalizować ten dokument i zobaczymy co dalej - mówi ostrożnie Marta Majka Wiśniewska z WWF Polska.
Drogowcy wciąż nie mają pozwolenia na budowę. Od urzędników dostali jednak prezent. Do decyzji środowiskowej została dołączona klauzula o natychmiastowej wykonalności. A to oznacza, że po rozpatrzeniu przez ministra ewentualnych odwołań, decyzja będzie ostateczna.
- I nie będą już nas obchodziły skargi w sądach, czy innych instytucjach. Będziemy mogli spokojnie starać się o pozwolenie na budowę - nie kryje zadowolenia Doroszkiewicz".

Dobre, albo dziennikarz albo urzędnik nie rozumie, co to jest
decyzja ostateczna - w administracyjnym toku instancji (decyzja wydana przez II instancję) albo decyzja nieostateczna (decyzja wydana przez I instancję), oraz
decyzja wykonalna (co do zasady decyzja wydana przez II instancję oraz niektóre decyzje wydane przez I instancję) albo decyzja niewykonalna (co do zasady decyzja wydana przez I instancję).

Piękne są również słowa urzędnika "I nie będą już nas obchodziły skargi w sądach, czy innych instytucjach". Prawnicy z Białegostoku - do roboty...
bewu1 no está en línea   Reply With Quote
Old September 22nd, 2006, 11:52 AM   #34
krzy65siek
Registered User

Nie widziałem decyzji co prawda, ale zastanawiam się jak to wygląda pod względem formalnym. Teraz od decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przysługuje odwołanie do Ministra Środowiska, decyzja ministra jest ostateczna, aczkolwiek jak każda może zostać zaskarżona do NSA. Prawda?

Czy zaskarżenie decyzji powoduje, że procedura administracyjna jest zablokowana? Nie można wydać pozwolenia na budowę? Czy też nie?

Zupełnie nie mam natomiast pojęcia w jakim celu organizacje ekologiczne będą opóźniały tą procedurę... do niczego to nie prowadzi przecież.

Pozdrawiam
Krzysiek
Old September 27th, 2006, 05:59 PM   #35
Białostoczanin
Registered User

Białostoczanin's Avatar

Likes (Received): 1566

Są chętni do budowy obwodnicy Wasilkowa

Osiem konsorcjów firm krajowych i zagranicznych zgłosiło się do I etapu przetargu na wykonawcę obwodnicy Wasilkowa koło Białegostoku - poinformował we wtorek PAP Jerzy Doroszkiewicz z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w Białymstoku.

Budowa obwodnicy Wasilkowa ma kosztować około 60 mln zł. Pieniądze mają pochodzić z Krajowego Funduszu Drogowego. W poniedziałek minął termin składania ofert.

Jak najszybszej budowy obwodnicy Wasilkowa domagali się mieszkańcy tego miasta, którzy przez wiele miesięcy wspólnie z innymi mieszkańcami podlaskich miejscowości położonych w ciągu dróg krajowych nr 8 i 19 (m.in. Augustowa, Korycina, Sztabina, Suchowoli) organizowali blokady dróg. Protestowali przeciwko opóźnianiu rozpoczęcia budowy obwodnicy; opóźnienia są spowodowane m.in. protestami ekologów, którzy sprzeciwiali się przebiegowi nowej drogi przez cenne obszary przyrodnicze.

Jak poinformował Doroszkiewicz, do przetargu zgłosiły się m.in. firmy polskie, szwedzkie, portugalskie, litewskie, francuskie, austriackie, hiszpańskie połączone w konsorcja. Z informacji zamieszczonych na stronie internetowej GDDKiA wynika, że łącznie jest to 18 firm, wśród nich jest konsorcjum, w skład którego wchodzą m.in. podlaskie firmy.

GDDKiA będzie teraz sprawdzać oferty pod względem formalnym. Ten etap potrwa około dwóch tygodni. Wykonawca będzie wybrany w drugim etapie przetargu, gdzie kryterium decydującym ma być cena.

We wrześniu wojewoda podlaski wydał pozytywną decyzję środowiskową w sprawie obwodnicy Wasilkowa oraz modernizacji ponad sześciokilometrowego odcinka drogi krajowej nr 8 Białystok - Katrynka. Po uprawomocnieniu się dokumentów drogowcy złożą wnioski o wydanie pozwolenia na budowę. Równocześnie trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu na remont odcinka

We wtorek wyłoniono także firmy, które będą brały udział w II etapie przetargu na budowę obwodnicy Augustowa. Jak poinformowano PAP w GDDKiA w Białymstoku, wykonawca robót ma zostać wybrany w przetargu ograniczonym spośród czterech konsorcjów; wniosek jednego oferenta z przyczyn formalnych został odrzucony.

Do drugiego etapu przeszły trzy konsorcja firm i jedna firma - Budimex Dromex SA z Warszawy. Konsorcja to: polsko-austriackie Strabag spółka z o.o. w Warszawie i Strabag AG z Austrii; polsko-francusko-litewskie: DTP Terrassement, Warszawskie Przedsiębiorstwo Mostowe Mosty SA i „Kauno tiltai" z Kowna; konsorcjum Warszawskiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych SA, Płockiego Przedsiębiorstwa Robót Mostowych SA i Przedsiębiorstwa Robót Mostowych Mosty-Łódź-SA.

Naczelnik wydziału zamówień publicznych w GDDKiA w Białymstoku Halina Mendyk powiedziała PAP, że przetarg na wyłonienie wykonawcy obwodnicy Augustowa powinien być rozstrzygnięty w ciągu dwóch miesięcy.

Szacowany koszt ponad 17-kilometrowej obwodnicy Augustowa to 250-300 mln zł. W ramach inwestycji mają zostać wybudowane trzy mosty, w tym estakada o długości 517 metrów nad Doliną Rospudy. Zaprojektowano także 10 wiaduktów, przejścia dla zwierząt oraz urządzenia zapobiegające oblodzeniu na estakadzie.
Białostoczanin no está en línea   Reply With Quote
Old November 1st, 2006, 05:51 PM   #36
krzy65siek
Registered User

Quote:
Białystok, dnia 23 października 2006r.

ŚR.Ii.KG.66131/1/06
ŚR.Ii.KG.66131/2/06

OBWIESZCZENIE

WOJEWODY PODLASKIEGO

Działając na podstawie art. 49 Kpa, w związku z art 32 ust.1 i 46a ust. 5 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 62, poz. 627 z póź zm.) zawiadamiam, że w dniu 23 października 2006r. Wojewoda Podlaski przesłał Ministrowi Środowiska odwołania Stowarzyszenia Polska Zielona Sieć od decyzji Wojewody Podlaskiego z dnia 18 września 2006r., znak: ŚR.Ii.KG.66131/2/06 o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie drogi krajowej Nr 8 na odcinku Białystok – Sochonie Katarynka i od decyzji z dnia 18 września 2006r., znak: ŚR.Ii.KG.66131/1/06 o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie drogi krajowej Nr 19 odcinek: Święta Woda –Sochonie (obwodnica Wasilkowa).

Z up. WOJEWODY PODLASKIEGO
/-/ Józef Stanaszek
Dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa
Bez komentarza.

Pozdrawiam
Krzysiek
Old November 8th, 2006, 01:17 PM   #37
krzy65siek
Registered User

Informacja z ostatniej chwili:

otwarcie ofert na wykonanie obwodnicy Wasilkowa 15 grudnia 2006. Przypominam, że po pierwszym etapie jest 8 oferentów.

Pozdrawiam
Krzysiek
Old November 8th, 2006, 01:26 PM   #38
Oktawiusz
Registered User

W zasadzie najważniejsze, żeby budowa się w końcu rozpoczęła. Szkoda mi mego rodzinnego miasta, że sprawa obw. Wasilkowa została wciągnięta w bagno związane z obw. Augustowa. Wasilków stracił niepotrzebnie mnóstwo miesięcy.

Jeśli rozpocznie się budowa mam nadzieję być pierwszym, który zrobi jakąś fotorelację.
Bo krom wioseł, krom prumów już dziś suchą nogą, twój grzbiet nieujeżdżony wszyscy deptać mogą."
Old November 8th, 2006, 01:36 PM   #39
krzy65siek
Registered User

W 100% racja. Ten protest ekologów, to ewidentne "odgrywanie się" za obwodnicę Augustowa. Mam nadzieję, że zostanie szybko odrzucony, wydane pozwolenie na budowę i od 1 marca inwestor będzie mógł wejść na plac budowy.

Niepokojące jest co innego - ciągle nie ogłoszono przetargu na budowę odcinka Białystok - Katrynka z węzłem Sochonie, a bez tej inwestycji budowa obwodnicy Wasilkowa jest ewidentnie bez sensu.

Jak widać na przykładzie przetargów obwodnic Augustowa i Wasilkowa od ogłoszenia do złożenia ofert trzeba ok. 4 miesięcy + czas potrzebny na ocenę merytoryczną ofert. Sama ocena powinna być stosunkowo prosta, nowa procedura ograniczy możliwość składania protestów... miesiąc, dwa i powinni podpisywać umowę.

Nie wiem dlaczego nie ogłoszono jednego przetargu na budowę całości rozwiązania? Teraz odcinek Białystok - Katrynka będzie miał 6 miesięcy opóźnienia...

Pozdrawiam
Krzysiek
Old November 8th, 2006, 04:21 PM   #40
Oktawiusz
Registered User

Oczywiście Krzsztofie nie zgodzę się z Tobą. Ekolodzy nie odgrywają się w Wasilkowie za Augustów. Tu także jest mnóstwo smrodu. O co chodzi? Wątek nie jest długi. Każdy zainteresowany może w ciągu 15 min dowiedzieć się, gdzie leżą główne problemy.

Oczywiście cała sprawa to polityka. A konkretnie hasło "Via Baltika" przez Białystok (stolica wojwództwa, mjetropolia bla, bla). Najbardziej szkoda zwykłych ludzi z Augustowa, Wasilkowa, którzy naprawdę cierpią z powodu paru imbecyli, którym coś się zamarzyło i choćby po trupach (rzeczywiście, DOSŁOWNIE!) będą parli w swoją wizję Via Baltiki przez stolycę województwa. Wiesz Krzysztofie, w końcu jesteśmy ziomkami i tu już nas coś łączy , i Tobie i dla mnie bardzo zależy, żeby nasz region miał nowoczesną infrastrukturę, ale gdy patrzę z pewnej perspektywy na białostockie sprawy inwestycjyne (drogi, lotnisko, a na deser opera) to po prostu żal cztery litery ściska. Szczególnie z perspektywy sąsiedniego województwa mazowieckiego - pięć lat temu dyr. Generalnej na Mazowsze, pan Dądrowski, powiedział, że za 2-3 lata będzie się budować S8 od obw. Radzymina do Wyszkowa wraz z obwodnicą tego miasta. I co? Buduje się! Pięć lat temu powiedział, że za 2-3 lata z Warszawy do Radomia będzie można dojechać drogą ekspresową S7. I co? Buduje się! Tak samo powedział, że będzie modernizowana DK 50, i co? Oczywiście, modernizuje się! Nie chcę mi się nawet wchodzić na teren ściśle warszawski, bo tu zakres inwestycyjny jest zupełnie z podlaskim nieporównywalny. Ale co? Kupa gruntów wykupiona, decyzje lokalizacyjne sukcesywnie wydawane. W zasadzie lada chwila będziemy mieli pierwsze przetargi i wbijanie łopat. Oczywiście, na Mazowszu też są opóźnienie. Gdzie ich nie ma. W Warszawie też są ekolodzy. Gorze, jest kupa pseudo-ekologów, którzy tylko patrzą, gdzie wsadzić szpilę nie w imię oborny przyrody, ale ordynarnego napełnienia kiesy (vide Stowarzyszenie Przyjazne Miasto).

I kurde, Krzsztofie sam zachodzę czasem w głowę, dlaczego ci mazowszanie mimo wszystko idą do przodu? Toż i tu do cholery pełno Natur 2000, parków, rezerwatów. Gorze, żebyś wiedział ile tu zwykłej chołoty, która choć stoi całe miasto w korkach, układ drogowy żywcem z lat 80-tych, mówi: po co nam obwodnica w mieście, niech ludzie jeżdżą tramwajami i metrem, TIR-y poza miasto. Dosłownie jakbym słyszał sąsiadkę z Wasilkowa, która mieszka od urodzenia w 9 tys. miasteczku i wszędzie na piechotę jest w stanie dojść w 15-20 min. Żebyś Krzyśku wiedział, jakie z takimi durniami są kłopoty. A mimo wszystko jakoś Dąbrowski pcha ten wózek.

Krzyśku, powiedzmy to sobie jak podlasiak podlasiakowi: mi i Tobie naprawdę zależy na jak najszybszym budowaniu dróg na Podlasiu. Ja tylko po prostu z powodu posiadanej wiedzy mam duże podejrzenia, że drogowcom z Białegosotku dosłownie zależy, żeby te drogi budowały się jak najdłuuuużej, czyli jak najwięcej... kasy oczywiście. Wiadomo, jak to działa. Śmieszy mnie zwalanie wszystkiego na ekologów. OK, coś im się nie podoba. Pogadajmy, jak ludzie. Przykład? Tuż przed rozpoczęciem budowy obw. Wyszkowa OTOP (a jakże! ci sami co w przypadku obw. Augustowa!) zaskraża decyzję z powodu braku zabezpieczeń dla ptaków (tu też oczywiście, jak w Augustowie jest Natura 2000!). I co? Dąbrowski zwołuje konferencje, na której płacze bidula, że mu ekolodzy drogi nie dają budować? Nie, on (podkreślam celowo) siada do stołu z tymi ludźmi. I co? Po 2-3 miesiącach wszystkie strony są zadowolne. Naniesiono zmiany w projekcie, bez wyzwisk, bez opóźniania, a Generalna mazowiecka sama przyznaje, że do tego spotkania powinno już było dojść 2 lata wcześniej. Jaki wniosek? Jak się chcę, to się da, albo jeszcze dosłowniej: gdy się chcę, to się szuka sposobu, gdy się nie chcę, to się szuka powodu.

Ta sama Generalna, co na Podlasiu, ten sam OTOP, co na Podlasiu (dosłownie ci sami ludzie: Chylarecki!), żeby było śmieszniej - ta sama droga krajowa Ale... tu się da, a tu się nie da.

Krzyśku, życzmy sobie, aby na naszym kochanym Podlasiu drogi budowały się szybko i sprawnie. Mnie po prostu naprawdę boli serce, gdy widzę, co na Podlasiu wyprawia Tadeusz Topczewski. Boli mnie, mocno. Cierpię na tym ja, Ty i nasi sąsiedzi.
Bo krom wioseł, krom prumów już dziś suchą nogą, twój grzbiet nieujeżdżony wszyscy deptać mogą."
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
białystok, ekspresówka-s19, obwodnica, podlaskie, s19

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules