[RPA] Kapsztad (Cape Town) jak ja go widzę - Page 51 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Zagranica

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old August 19th, 2013, 05:42 PM   #1001
Netztal
Cape Town, Bydgoszcz

Netztal's Avatar

Likes (Received): 895

Jest tez troche Seicento. Poza tym jest "Wyborowa", "Belveder" i ....... sezamki i tyle z "polskosci" w RPA.

Wakacje inaczej
www.caressafrica.com
Netztal no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old August 19th, 2013, 06:48 PM   #1002
Ratel20
Registered User

Likes (Received): 39

Quote:
Originally Posted by Netztal View Post
Sa pogloski ze ANC chce przeprowadzic reforme administracyjna i polaczyc wschodni i zachodni Kraj Przyladkowy- powod wszyscy mowia, ze jest taki sam: z Eastern Cape pochodza Kosa (Xhosa) i jest to prowincja wibitnie zamieszkala przez ludnosc ciemnoskora, ktora glosuje na ANC - czyli chodzi o to aby odsunac DA od jakiejkowliek wladzy. Zobaczymy.

Nie zdziwiłbym się gdyby to zrobili. Prowincja EC jest biedniejsza, a co najważniejsze spowoduje to zmarginalizowanie całkowite "ostatniego bastionu białych" (opozycja zostanie zdławiona). To kilkanaście lat temu było przyczyną między innymi powstania Cape Town Metrolopitan Area czyli do Kapsztadu przyłączono okoliczne townships i czarna masa zdominowała i zalała białe miasta, w których już żaden biały nigdy nie będzie burmistrzem, radnym i gdzie już biali nigdy nic do powiedzenia nie będą mieć bo zawsze będą małą społecznością.
To są reformy ANC w końcu ZSRR i inne demoludy ich tego uczyły.
Ratel20 no está en línea   Reply With Quote
Old August 19th, 2013, 09:21 PM   #1003
Ratel20
Registered User

Tak było w całej RPA np: w Pretorii mieszkało przeszło 350 tyś. białych po utworzeniu City of Tswane i przyłączeniu czarnych i kolorowych osiedli stało się przeszło póltora milionowym organizmem miejskim, w którym oczywiście radnymi zostali czarni, burmistrzem też, mogli do woli zmieniać nazwy ulic itp. a dotychczasowym białym mieszkańcom pozostało tylko patrzeć z łezką w oku na nowe rządy rajców miejskich.
Sponsored Links
Advertisement

Old August 20th, 2013, 08:18 AM   #1004
Netztal
Cape Town, Bydgoszcz

Netztal's Avatar

Nie tylko to. W zeszlym tygodniu wydano raport na temat praktyk finansowych w gminach i doslownie nie bylo jednej gminy w kraju (gdzie rzadzi ANC) gdzie gmina nie przekroczyla by swojego rocznego budzetu nie mowiac juz o korupcji. W wilu gminach zniknely ciezkie miliony, ktorych nie mozna sie doszukac.
Znajomy byl ostatnio w wiejskiej Mpumalandze i powiedzial ze widac zapasc- wg niego polnoc zaczyna przypoominac Zimbabwe. Bieda na maksa. Czyli jaka bedzie przyszlosc jako takie zycie w kilku duzyc miastach i zapasc gdzie indziej- to oznacza jeszcze wieksza fale migracji ze wsi do miast. Powoli stajemy sie co najmniej Ameryka Poludniowa. Najgorsza jest ta niemoc - nie mozna wiele na to poradzic. Czlowiek patrzy jak ten kraj rozkradaja przy cichym milczeniu nie rozumiejacej wiele wiekszosci ludnosci. Ostatnio ludnosc ciemnoskora regulanie protestuje w Cape Town wolajac o kase o to o tamto- tylko ze przez te odleglosci nie wiedza oni ze praktycznie w calej reszcie kraju (moze poza Gautengiem ale tylko jesli chodzi o kilka punktow) jest znacznie gorzej. Mysla ze zyja w najgorszym miescie w kraju a nie wiedza ze jest dokladnie odwrotnie bo nie podrozuja (kasa, odleglosi).
Powiedzial tez mi o tradycyjnej nienawisci Zulosow do Xhosa. Kiedys rozmawial z Zulusem, ktory powiedzial mu- jesli ja cie bede chcial zabic to wbije ci noz w piers, Xhosa wbije ci go w plecy- chm ..... co za alternatywa. To afrykanskie slonce powoduje ze ludziom odbija....... chyba.
Z tego co slyszalem najwazniejszym celem DA jest wygranie kolejnych wyborow w Eastern Cape. W sumie Zille mowi plynnie po Xhosa i zatanczyc tez umie a jej slowa sa proste i bije z nich logika tak, ze kazdego moze przekonac do tego, ze ANC to nie jest dobry wybor dla kraju na dluzsza mete. W EC jest tez wielu Coloresow, ktorzy generalnie maja dosc ANC.
Oby powstalo wiecej partii stojacych w opozycji do ANC to moze cos z tego wyjdzie (jakies koalicje moze).

RPA nie ma szczescia do rzadzacych - przez to gorace slonce, przez ten nadmiar eneregii dochodzi do ekstremy typowo afrykanskiej i tyle. Przed 1994 rzady dbaly tylko o 10% spoleczenstwa i mialy gdzies reszte a teraz jest dokladnie tak samo tylko ze teraz dba sie juz nie tylko o tych ktorzy maja odpowiedni kolor skory, ale o tych ktorzy maja kase a reszta......... kto by sie nimi przejmowal. Dojscie do jakiegokolwiek "stolka" od pozycji w Pretorii po zostanie radnym w gminach oznacza oblowienie sie dla jednostki i nie robienie czesto doslownie niczego w zamian dla reszty ludnosci.

Wakacje inaczej
www.caressafrica.com

Last edited by Netztal; August 20th, 2013 at 06:15 PM.
Old August 20th, 2013, 04:02 PM   #1005
k%
Man with the golden Zippo

k%'s Avatar

Likes (Received): 28905

RPA będzie przypominać Amerykę Południową, ale tą gorszą jej część, jakąś Boliwie, Ekwador, Wenezuele

Bo Argentyna, Chile czy Urugwaj to już jednak kraje dość rozwinięte o zbliżonym do Polski poziomie życia.
Old August 20th, 2013, 05:10 PM   #1006
abernacka
Registered User

Likes (Received): 30

Chciałbym zwrócić na jeden istotny szczegół, który może odgrywać znaczącą rolę w wyjazdach do RPA w najbliższym czasie. Tym szczegółem jest kurs randa, który notuje najniższą wartość od ponad pięciu lat:
http://www.money.pl/pieniadze/kurs/zar,682.html

Jak dla mnie wybierającego się tam turystycznie, jest to wspaniała nowina
abernacka no está en línea   Reply With Quote
Old August 20th, 2013, 06:13 PM   #1007
Netztal
Cape Town, Bydgoszcz

Netztal's Avatar

No ceny w supermarketach sa nizsze niz w Polsce. Restauracje tak samo- a sa na prawde najwyzszej klasy swiatowej tzn te drozsze. Wakacje w RPA przy obecnym kursie to super pomysl.

Wakacje inaczej
www.caressafrica.com
Old August 20th, 2013, 06:50 PM   #1008
abernacka
Registered User

Quote:
(...) Wakacje w RPA przy obecnym kursie to super pomysl.
Ech, jeszcze dwa miesiące pozostało.
Old August 21st, 2013, 06:43 PM   #1009
Netztal
Cape Town, Bydgoszcz

Netztal's Avatar

W drodze do pracy dzis rano

Wakacje inaczej
www.caressafrica.com

guaran, HS liked this post
Old August 27th, 2013, 06:27 PM   #1010
abernacka
Registered User

Czy ktoś z was wie, co jest powodem takich niskich notowań randa. Fatalna sytuacja gospodarcza? Możecie podesłać mi jakiś link badający to zjawisko.
Old August 28th, 2013, 09:54 PM   #1011
greg111
Registered User

Likes (Received): 604

Nie dość, że czerwony to jeszcze Stalin
greg111 no está en línea   Reply With Quote
Old August 29th, 2013, 08:13 AM   #1012
Netztal
Cape Town, Bydgoszcz

Netztal's Avatar

Quote:
Originally Posted by abernacka View Post
Czy ktoś z was wie, co jest powodem takich niskich notowań randa. Fatalna sytuacja gospodarcza? Możecie podesłać mi jakiś link badający to zjawisko.
Brak zaufania zagranicznych inwestorow w przyszlosc RPA- gospodarka niby rosnie ale od kilku miesiecy mamy wielka fale strajkow- niemal wszyscy chca podwyzek a wydajnosc jest tragiczna. Zagraniczny kapital woli np Europe centralna niz ciagle walki ze zwiazkami zawodowymi o byle co itd. Na dluzsza mete niezbyt dobrze to wyglada. Komunistyczna opozycja wola o nacjonalizacje niemal wszytskiego i czesc niewyksztalconego spoleczenstwa przyklaskuje im. Edukacja siada. Porownujac np Polske - to gdybym mial kase i chcial gdzies zainwestowac to wolalbym w Polsce- z armia wyksztalconych pracownikow, z wspaniala etyka pracy, ktorzy rzeczywiscie pracuja a nie spia w pracy i wolaja o podwyzki co piec minut. A zarobki sa dosc porownywalne.
No a teraz gdy USA chce kolejnej wojny wiekszosc walut krajow rozwijajacych sie siada. To normalne - inwestrorzy wyciagaja kapital z takich walut i laduja go w zloto i srebro.

Wakacje inaczej
www.caressafrica.com
Old August 31st, 2013, 11:34 AM   #1013
Ratel20
Registered User

Quote:
Originally Posted by greg111 View Post
Nie dość, że czerwony to jeszcze Stalin
Osoby uażane w europie za zbrodniarzy jak Hitler, Stalin itp. w RPA nie wywołują takich emocji jak u nas. Burowie byli przeciwni udziałowi ZPA w II wojnie światowej i sympatyzowali z niemcami, tak samo swastyka nie wywołuje takich samych skojarzeń jak w nas. Mużyni sympatyzowali z kolei z komunistami dla nich Lenin, Stalin, Breżniew to ich przyjaciele, towarzysze.
Old August 31st, 2013, 09:41 PM   #1014
R4VeN
Registered User

Likes (Received): 32

Quote:
Brak zaufania zagranicznych inwestorow w przyszlosc RPA- gospodarka niby rosnie ale od kilku miesiecy mamy wielka fale strajkow- niemal wszyscy chca podwyzek a wydajnosc jest tragiczna.
Tu jako ekonomista muszę się niestety wtrącić. Gospodarka RPA REALNIE nie rośnie. Wzrost GDP za 2012 r. był w okolicach 2-3%, a inflacja prawie 6%, więc realnie gospodarka wzrostu nie ma.
Poza tym - inflacja w RPA jest rzeczą na 100% pewną i każdy to widzi i odczuwa. Wzrost gospodarczy natomiast już nie koniecznie, bo tą cyferkę podaje rząd, a jak wiadomo ten rząd cyferki sobie wpisuje jakie mu tam pasują, więc ręki to ja bym sobie za rząd ANC uciąć nie dał, ale kto chętny - to proszę bardzo.
Ostatnio Międzynarodowy Fundusz Walutowy oszacował, że Argentyna podaje nieprawdziwe dane makroekonomiczne. Tak robiła Grecja i wszyscy wiemy jak się to dla nich skończyło. Z RPA będzie podobnie - bomba tyka - iluzja polega tylko na tym, że nikt nie widzi timera.

Quote:
No a teraz gdy USA chce kolejnej wojny wiekszosc walut krajow rozwijajacych sie siada. To normalne - inwestrorzy wyciagaja kapital z takich walut i laduja go w zloto i srebro.
Kurs randa sypnął się dobre parę miesięcy temu, a o możliwej interwencji USA mówi się od kilku dni. Wojny żadnej wiadomo, że nie będzie, bo najwierniejszy sojusznik - UK odmówił wsparcia, inne kraje też, a USA samodzielnie nie są w stanie tego finansować. Może być jakiś ostrzał / naloty, ale wojny tam nie będzie. Syria nie ma żadnych surowców, więc po co USA miały by tam wchodzić?

Kurs randa spada konsekwentnie od czasu przejęcia władzy przez półgłówków, czyli od 93-94 roku. Trzeba też pogodzić się z faktem, że surowce mineralne RPA nie są odnawialne i kiedyś się wyczerpią - tak jak np. w Syrii - kiedyś Syria miała ropę a dziś jej nie ma, bo się wyczerpała, dlatego ma bród, smród i ubóstwo. RPA czeka to samo sorry.
R4VeN no está en línea   Reply With Quote
Old September 5th, 2013, 09:24 PM   #1015
Kacper222
Registered User

Likes (Received): 0

Przeczytałem już chyba 14 stron. Mieszkam w Szwecji, ale jak zdobędę wykształcenie i pewne doświadczenie w pracy zamierzam się wyprowadzić do RPA, do Cape Town. Z domem raczej problemu nie będę miał, bo w Szwecji mogę dużo zarobić.
Mam jedno pytanie, czy są w Cape Town osiedla strzeżone i jaki zawód najlepiej wybrać.
Dziękuje wszystkim, co uczestniczyli lub uczestniczą w tym interesującej dyskusji, masakra ale nie mogę się oderwać od czytania. Marzę żeby się tam wyprowadzić, chociaż na parę lat, muszę spróbować
Kacper222 no está en línea   Reply With Quote
Old September 6th, 2013, 12:49 AM   #1016
HS
I am the passenger

Likes (Received): 7358

Widzę, że nie tylko mnie ten wątek zafascynował Afryką Południową
HS no está en línea   Reply With Quote
Old September 6th, 2013, 08:31 AM   #1017
Netztal
Cape Town, Bydgoszcz

Netztal's Avatar

Ja Wam powiem co ja o tym sadze- wczoraj jechalem samochodem do pracy i myslalem o tym- czytacie tutaj o tych wszystkich problemach w RPA itd ale dla mnie zyje mi sie lepiej niz w Londynie czy w Polsce. Zarabia sie mniej niz w Anglii ale gdy ma sie wyzsze wyksztalcenie i znajdzie prace w swojej profesji to zarobki za wyzsze niz w Polsce.
Co mozna porownac- zapomnijmy o cudownej naturze, super klimacie czy nawet wspanialych usmiechnietych ludziach o wielkim sercu (bo sorry ale w Polsce to my jestesmy dla siebie tragiczni- najchetniej bysmy sie pozabijali albo podonosili jeden na drugiego z zawisci). Przy tym calym balaganie brak jednej, rzeczy ktorej sie nie widzi zyjac w Polsce- nie ma takiej wrecz Orwellowskiej kontroli nad jednostyka przez blizej nie okreslona "gore". Nie ma meldunkow, zakazow, nakazow, biurokracji, obowiazkow prawnych. kamer na ulicach itd itd. Czujesz sie wolny i wystarczy tylko pradzic sobie z kilkoma problemami zycia w RPA i nagle zycie jest na pewno dla mnie lepsze niz w Polsce. prowadzic biznes jest znacznie latwiej bo biurokracja jest znacznie mniejsza niz w Polsce i mentalnosc ludzi jest tez lepsza- minus fatalna wydajnosc pracownikow (wiekszosci) i ich wyksztalcenie.
Slyszalem juz to kilka razy od Polakow ktorzy kiedys mieszkali w RPA i wyprowadzili sie do Polski jako raju na ziemi lub o Poludniowo Afrykanczykach na kontraktach w Polsce. Ta pierwsza grupa w wiekszosci wolala by wrocic do RPA- chodzi nie tak bardziej o pogode ale o ludzi. Samy wiemy jacy my Polacy jestesmy jeden dla drugiego i to o to chodzi. Slyszalem glosy ze w Polsce zawsze znajdzie sie kotos kto ci chce wbic noz w plecy itd.
Nie wiem, ja na razie wybieram co dzien RPA ale fajnie by bylo mieszkac pol roku tutaj pol roku w Polsce tak aby miec lato 12 miechow w roku. Ale realia realiami. RPA (no ok Cape Town bo zyje sie tutaj zupelnie inaczej zaleznosci od miasta) daje jednostce duzo miejsca i wydaje sie ze wiecej wolnosci ale tez i zupelnie inny pakiet problemow niz Anglia czy Polska ale jest to zajebiscie ciekawe miejsce do zycia.... z przygodami ale ma sie mniejsze szanse na stanie sie tytaj "numb" od tej calej cywilizacji zachodniej z jej modami i konsumeryzmem bo natura, ktora wpienia sie tutaj przez drzwi i okna ci na to nie pozwoli.
RPA to nie jest fajne miejsce dla nisko oplacanej klasy robotniczej ale gdy wskoczy sie w kalse srednia (wyzsze wyksztalcenie to niemal gwarantuje o ile sie znajdzie prace) to jest zajebiscie. Zdobycie dyplomu i znalezienie pracy w swoim fachu powoduja ze zarabiasz 2-3 razy wiecej niz za ta sama prace w Polsce i 10 razy wiecej od kobietu na kasie w supermarkecie. W RPA jest wielu i wciaz sie osiedlaja bogaci Niemcy, Szwajcarzy czy Anglicy wiec cos to znaczy i te minusy wcale ich nie odstraszaja.
Teraz was zaszokuje - nawet jak RPA zejdzie na psy to o ile nie zmienia tego w kraju w komune to i tak to bedzie super miejsce do zycia dla kogos kto ma troche mozgu i kasy aby chocby otworzyc maly biznesik- wg wielu glosow - lepsze niz Polska. Sa ludzie w Zimbabwe ktorzy prowadza tam interesy i sie dorabiaja. Ja patrze na pozytywna strone wszystkiego co sie dzieje.
Marudze na wielu stronach bo rzeczy ida w zlym kierunku, ale chodzi o to ze poprzeczka dla wielu byla postawiona wysoko a teraz schodzi to w kierunku Ameryki Pd dlaczego bo ludzie nagle patrza na RPA jako na jeden kraj z jednym narodem a przedtem nikomu by nie przyszlo do glowy tak na to patrzec - jeden teren, ale zyje przeciez tuta tyle roznych narodow. Nagle ludzie szukaja sredniej ile zarabia przeciety obywatel kraju- przedtem nigdy nikt tak na to nie patrzyl- jestes zaradny dorobisz sie, nie jestes zaradny- gloduj i zyj na ulicy. Tak bylo i wciaz jest. To o to chodzi.

Karambol w Durbanie- 27 osob zabitych.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,tit...wiadomosc.html

Wakacje inaczej
www.caressafrica.com

Last edited by Netztal; September 8th, 2013 at 09:14 PM.
Old September 6th, 2013, 01:09 PM   #1018
Beck's
Polska wielonarodowa!!

Beck's's Avatar

Likes (Received): 12032

To wszystko fajnie co piszesz, ale czy w RPA nie jest przypadkiem tak, że robotnik czy sprzątaczka zarabiają 2-3 razy mniej niż w Polsce, mimo że osoba wykształcona 2-3 razy więcej? To by oznaczało ogromne nierówności społeczne, które są przyczyną dużo większej przestępczości niż np. w Polsce Natomiast warto w RPA sobie pomieszkać chociażby dla cieplejszego niż u nas klimatu
Old September 6th, 2013, 02:50 PM   #1019
R4VeN
Registered User

Likes (Received): 32

Quote:
Ja Wam powiem co ja o tym sadze- wczoraj jechalem samochodem do pracy i myslalem o tym- czytacie tutaj o tych wszystkich problemach w RPA itd ale dla mnie zyje mi sie lepiej niz w Londynie czy w Polsce. Zarabia sie mniej niz w Anglii ale gdy ma sie wyzsze wyksztalcenie i znajdzie prace w swojej profesji to zarobki za wyzsze niz w Polsce.
Ciężko to będzie wykazać, z uwagi chociażby na to, że wynagrodzenie netto tj. to co pracownik dostaje do ręki po potrąceniu wszystkich składek i podatków, będzie niższe w Polsce niż w RPA, bo w RPA z tej kwoty jeszcze trzeba sobie samemu opłacić medical i fundusz emerytalny. Ciekaw jestem ile trzeba w RPA zarabiać, żeby człowiek mógł sobie pozwolić na medical z najwyższej półki, który mu zagwarantuje finansowanie kosztów leczenia bez limitu, co ma zagwarantowane każdy pracujący w Polsce w ramach powszechnego ubezpieczenia. Tego w RPA dowie się człowiek dopiero wtedy jak na coś poważnego zachoruje. Wtedy dopiero się przekona, jak wspaniały jest ten afrykański kapitalizm.
Zarobki w RPA są pewnie na dzień dzisiejszy większe niż w Polsce, ale w Polsce ciągle rosną i ta tendencja jest trwała. W RPA poza Johanesburgiem nie sądzę, aby w warunkach 25% bezrobocia pracodawcy mieli pęd na podnoszenie ludziom pensji.

Quote:
Co mozna porownac- zapomnijmy o cudownej naturze, super klimacie czy nawet wspanialych usmiechnietych ludziach o wielkim sercu (bo sorry ale w Polsce to my jestesmy dla siebie tragiczni- najchetniej bysmy sie pozabijali albo podonosili jeden na drugiego z zawisci).
Jest w tym trochę prawdy – ale to efekt komuny, który wyraźnie zanika. Ludzie młodzi dziś są zupełnie różni od swoich rodziców i zjawisko to z czasem będzie wygasać. Musi to jednak potrwać, bo ze zmianą ustroju nie zniknęli ludzie z wiejską mentalnością PRLu. Powoli odchodzą, a na ich miejsce pojawiają się nowe pokolenia z mentalnością zachodnią i innym podejściem do życia, co sprawia, że z roku na rok widać diametralne różnice. Jak oglądam czasem programy młodzieżowe to jestem pod wielkim wrażeniem inteligencji naszej młodzieży. U młodzieży w RPA niestety nie udało mi się czegoś podobnego zaobserwować.
Dlatego dany moment w czasie to jedno, a kierunek zmian i za tym idąca perspektywa to drugie. Dlatego żyjąc w Polsce widać, że sprawy idą do przodu, natomiast w RPA jest odwrotnie. I piękna przyroda tutaj nie pomoże.
Odnośnie jeszcze tego „najchetniej bysmy sie pozabijali’’ – to jednak należy pamiętać, że w Polsce ludzie pozostawiają to w myślach, natomiast w RPA wprowadzają to w czyn. Więc ja już wolę zgorzkniałego sąsiada, który mnie zwymyśla pod nosem, niż uśmiechniętego czarnego, który przystawia mi nóż do gardła czy pistolet do głowy.

Quote:
Przy tym calym balaganie brak jednej, rzeczy ktorej sie nie widzi zyjac w Polsce- nie ma takiej wrecz Orwellowskiej kontroli nad jednostyka przez blizej nie okreslona "gore". Nie ma meldunkow, zakazow, nakazow, biurokracji, obowiazkow prawnych. kamer na ulicach itd itd. Czujesz sie wolny i wystarczy tylko pradzic sobie z kilkoma problemami zycia w RPA i nagle zycie jest na pewno dla mnie lepsze niz w Polsce.
Chyba dawno w Polsce nie byłeś. Komuna się skończyła w 89 roku. Obowiązki prawne są, bo istnieje coś takiego jak prawo, w czym ja akurat nic złego nie widzę. Wymyślili to już starożytni Grecy i Rzymianie i cały świat z tego korzysta, a to, że ludność RPA do tego nie dorosła i tego nie rozumie to akurat powodem do dumy bym nie nazywał. Kamery nikomu w Polsce nie przeszkadzają – służą społeczeństwu, a policja dzięki temu szybciej rozwiązuje sprawy – co w tym złego? W RPA policja z kamerami czy bez nie radzi sobie ze swoimi obowiązkami – to ma być powód do dumy? To wolnością nazywasz? Wolne żarty.
Na drogach też jakoś tej wolności w RPA nie widziałem. Wszyscy jadą grzecznie 120 po autostradzie i to ma być wolność? Ja w Polsce sobie jeżdżę 180 km/h i nikt mi dupy nie truje. W Niemczech sobie można jeździć zupełnie bez limitu – a w RPA ludzie porszakami jeżdżą 120 – LOL.
Problem RPA polega na tym, że tam większość ludzi nie ma możliwości wytknięcia nosa poza własny kraj i stąd im się wydaje, że tak jest super, bo nie ma z czym porównać.
Siostra mojej ciotki z RPA, kobita która ma taką pracę, że dużo lata po świecie przy stole nie odzywa się w ogóle, bo wie jak świat wygląda i jakby miała prawdę o RPA powiedzieć, to musiałaby używać tylko jednego słowa: SYF.
Cała reszta dużo trajkocze, a najwięcej ci, co dawno lub nigdy poza RPA nie byli, a wiedzę swoją czerpią z afrykańskiej TV, która pokazuje, jak np. na EURO 2012 się trochę kiboli pobiło i kilku z nich wylądowało w szpitalu z lekkimi stłuczeniami – to pokazano w afrykańskiej TV z komentarzem, jakie to horrendalne zamieszki się dzieją i że na całym świecie jest wielka przestępczość nad którą nie da się zapanować – LOL.

Quote:
Prowadzic biznes jest znacznie latwiej bo biurokracja jest znacznie mniejsza niz w Polsce i mentalnosc ludzi jest tez lepsza- minus fatalna wydajnosc pracownikow (wiekszosci) i ich wyksztalcenie.
To prawda, ale znowu – to zjawisko wygasa, bo jak już wyżej pisałem – to efekt komuny. Dziś praktyczne w każdym urzędzie jak będzie nas obsługiwać pani w wieku 50+ to wiadomo – tragedia. Ale młode osoby zachowują się fantastycznie – moje przygody w urzędach ostatnio określam w kategorii Alicji w krainie czarów, bo jestem obsługiwany jak w najlepszej restauracji, a młode panie urzędniczki są zdziwione moim zdziwieniem. Wiec znowu – perspektywa jest fantastyczna, bo w ciągu 10 lat te panie z komuny odejdą na emeryturę i straszyć będą już tylko w kościołach i na targach wiejskich, natomiast w ich miejsce pojawią się ludzie kompetentni, inteligentni, życzliwi
i uśmiechnięci.

Quote:
Slyszalem juz to kilka razy od Polakow ktorzy kiedys mieszkali w RPA i wyprowadzili sie do Polski jako raju na ziemi lub o Poludniowo Afrykanczykach na kontraktach w Polsce. Ta pierwsza grupa w wiekszosci wolala by wrocic do RPA- chodzi nie tak bardziej o pogode ale o ludzi. Samy wiemy jacy my Polacy jestesmy jeden dla drugiego i to o to chodzi. Slyszalem glosy ze w Polsce zawsze znajdzie sie kotos kto ci chce wbic noz w plecy itd.
Po raz kolejny – efekt komuny – zjawisko wygasa. Fakt, że powoli, bo nie da się tych ludzi odstrzelić. Ale nowe pokolenia są super i za 20 lat społeczeństwo już będzie o niebo lepsze. Poza tym – jak im tak fajnie w RPA był to niech wracają – co za problem?

Quote:
Nie wiem, ja na razie wybieram co dzien RPA ale fajnie by bylo mieszkac pol roku tutaj pol roku w Polsce tak aby miec lato 12 miechow w roku. Ale realia realiami. RPA (no ok Cape Town bo zyje sie tutaj zupelnie inaczej zaleznosci od miasta) daje jednostce duzo miejsca i wydaje sie ze wiecej wolnosci ale tez i zupelnie inny pakiet problemow niz Anglia czy Polska ale jest to zajebiscie ciekawe miejsce do zycia.... z przygodami ale ma sie mniejsze szanse na stanie sie tytaj "numb" od tej calej cywilizacji zachodniej z jej modami i konsumeryzmem bo natura, ktora wpienia sie tutaj przez drzwi i okna ci na to nie pozwoli.
Jakoś nie mogę zrozumieć, na czym ta wolność ma polegać. W Durbanie (turystyczna bądź co bądź miejscowość) hotele wzdłuż plaży, a na plażach pusto. Nawet sobie popływać nie można, bo nie ma żadnych odgrodzeń, które stworzyłyby zatoczki do bezpiecznego pływania. Po pracy wszyscy do domu i szlus – dzieciaki poza szkołą się nie spotykają, bo się boją kawałek po ulicy z trampka do kumpla pójść – to ma być ta wolność? To, że sobie nie można wieczorem bezpiecznie na spacer wyjść, jak w każdym cywilizowanym kraju – to jest wolność? Właśnie wujek z RPA był niedawno i jak wieczorem ojciec powiedział, że idziemy do knajpy a potem się przejść trochę po starym mieście to blady strach na niego padł, bo zapomniał, ze nie jest w Afryce. Ale pierwsza reakcja pokazała właśnie to, co ma na co dzień – paniczny strach przed ciemnością. Po paru minutach się otrząsnął i poszliśmy sobie z trampka na stare miasto elegancko jak biali ludzie. W Paryżu knajpy są otwarte do białego rana codziennie i nikt się nie boi
i nikomu się jeszcze nic nie stało. To jest wolność. Chowanie się w domach z szybami za kratami i alarmami to nie jest wolność, sorry. To panika i kapitulacja.

Quote:
RPA to nie jest fajne miejsce dla nisko oplacanej klasy robotniczej ale gdy wskoczy sie w kalse srednia (wyzsze wyksztalcenie to niemal gwarantuje o ile sie znajdzie prace) to jest zajebiscie.
Być może, ale miej na uwadze, że powoli inflacja będzie zjadać te zarobki. Już staliście się gospodarką lokalną – siła waluty nie pozwala za bardzo na podróżowanie po świecie – a będzie z tym tylko gorzej – tu masz moje gwarancje.

Quote:
W RPA jest wielu i wciaz sie osiedlaja bogaci Niemcy, Szwajcarzy czy Anglicy wiec cos to znaczy i te minusy wcale ich nie odstraszaja.
Może niewiedza? Ta Norweżka, którą zgwałcili ostatnio w Emiratach też z uśmiechem pojechała do ciepłego kraju. Jej problem polegał na tym, ze kompletnie nie wiedziała, jakie zwyczaje panują na miejscu i jak różne jest to od tego, co panuje w Norwegii, Wszyscy wiemy jak się to skończyło - wróciła już bez uśmiechu.
Niemcy czy Szwajcarzy wcale nie muszą być bogaci, żeby się do RPA na emeryturę wyprowadzić. Byłem i w Niemczech i w Szwajcarii i widziałem mnóstwo starszych osób. Ale trzeba wiedzieć, że te narody lubią porządek i na starość nie sądzę, aby zatęsknili za afrykańskim bałaganem, nawet jeśli będzie okraszony słoneczkiem i szumem oceanu.
W przeciwnym razie w RPA mieszkałby już jakieś 50-100 milionów Europejskich emerytów. Widziałeś ich w Afryce? Bo ja nie.

Quote:
Teraz was zaszokuje - nawet jak RPA zejdzie na psy to o ile nie zmienia tego w kraju w komune to i tak to bedzie super miejsce do zycia dla kogos kto ma troche mozgu i kasy aby chocby otworzyc maly biznesik- wg wielu glosow - lepsze niz Polska.
RPA już zeszło na psy. Jakbyś widział ten kraj w latach ’70 to byś wiedział o co chodzi. Jakoś nie widzę masy ludzi z całego świata pędzących do RPA, żeby otwierać biznesy. Zobacz ile już zostało popsute w przeciągu niecałych 20 lat rządów matołectwa. Kraju budowanego przez ponad 400 lat nie da się od ręki doszczętnie rozwalić, ale jesteście na dobrej drodze. Światowy biznes rozmawia z RPA tylko i wyłącznie o surowcach i niczym więcej. RPA dołączyła do jakże zacnego grona BRIC – czyli krajów, w których żaden obywatel świata zachodu nigdy nie chciałby mieszkać. 50 mln ludzi w kapitalistycznym kraju robi mniejsze PKB od Polski po 2 wojnach i 45 latach komunizmu, gdzie kraj zaczynał praktycznie bez żadnego własnego kapitału. RPA to podręcznikowy wręcz przypadek jak można bezmyślnie wszystko spaprać.

Quote:
Sa ludzie w Zimbabwe ktorzy prowadza tam interesy i sie dorabiaja. Ja patrze na pozytywna strone wszystkiego co sie dzieje.
Dobre podejście – porównuj się dalej do Zimbabwe. W ten sposób zawsze ludziom w RPA będzie się wydawać, że jest świetnie. To tak, jakby posadzić niepełnosprawnego ucznia w normalnej szkole, żeby dowartościować uczniów z najgorszych klas – ciekawa polityka. Ze swoim podejściem powinieneś w szpitalu pracować – pacjentowi by mówiono – sorry, ale masz raka i za 3 dni umrzesz, a ty byś stał obok i pocieszał rodzinę tekstem: hej, ale spójrzmy na pozytywy – ręce i nogi ma zdrowe!!! Grawitacja chyba tam w RPA nie domaga trochę ostatnio, bo jakoś kontakt z planetą Ziemia widzę coraz słabszy.

Quote:
Marudze na wielu stronach bo rzeczy ida w zly kjierunku ale chodzi o to ze poprzeczka dla wielu byla postawiona wysoko a teraz schodzi to w kierunku Ameryki Pd dlaczego bo ludzie nagle patrza na RPA jako na jeden kraj z jednym narodem a przedtem nikomu by nie przyszlo do glowy tak na to patrzec - jeden teren ale zyje przeciez tuta tyle roznych narodow. Nagle ludzie szukaja sredniej ile zarabia przeciety obywatel kraju- przedtem nigdy nikt tak na to nie pztrzyl- jestes zaradny dorobisz sie, nie jestes zaradny- gloduj i zyj na ulicy. Tak bylo i wciaz jest. To o to chodzi.
Co ma piernik do wiatraka?
W jednej kwestii zgoda – RPA idzie w kierunku krajów Ameryki Pd. Kluczowe są surowce – jak się skończą, po RPA zostanie wspomnienie. Szkoda …

Tu sobie obserwuj w jakim kierunku zmiany idą i jak szybko.

www.tradingeconomics.com

Beck's liked this post
R4VeN no está en línea   Reply With Quote
Old September 6th, 2013, 04:21 PM   #1020
HS
I am the passenger

Likes (Received): 7358

Quote:
Originally Posted by R4VeN View Post
Ciężko to będzie wykazać, z uwagi chociażby na to, że wynagrodzenie netto tj. to co pracownik dostaje do ręki po potrąceniu wszystkich składek i podatków, będzie niższe w Polsce niż w RPA, bo w RPA z tej kwoty jeszcze trzeba sobie samemu opłacić medical i fundusz emerytalny. Ciekaw jestem ile trzeba w RPA zarabiać, żeby człowiek mógł sobie pozwolić na medical z najwyższej półki, który mu zagwarantuje finansowanie kosztów leczenia bez limitu, co ma zagwarantowane każdy pracujący w Polsce w ramach powszechnego ubezpieczenia.
Nie rozpędzał bym się tak. W Polsce 3 mln z 13 mln pracujących nie ma ubezpieczenia emerytalnego, rentowego i chorobowego, a część z nich także zdrowotnego, bo pracują na tzw. śmieciówkach.

Quote:
Na drogach też jakoś tej wolności w RPA nie widziałem. Wszyscy jadą grzecznie 120 po autostradzie i to ma być wolność? Ja w Polsce sobie jeżdżę 180 km/h i nikt mi dupy nie truje. W Niemczech sobie można jeździć zupełnie bez limitu – a w RPA ludzie porszakami jeżdżą 120 – LOL.
Nie ma to jak się pochwalić, że łamie się prawo i powoduje zagrożenie życia swoje i innych uczestników ruchu.

Quote:
50 mln ludzi w kapitalistycznym kraju robi mniejsze PKB od Polski po 2 wojnach i 45 latach komunizmu, gdzie kraj zaczynał praktycznie bez żadnego własnego kapitału. RPA to podręcznikowy wręcz przypadek jak można bezmyślnie wszystko spaprać.
Masz na myśli: 50 mln ludzi, z czego jeszcze do niedawna 45 mln nie miało dostępu do edukacji, a tłoczono ich w bantustanach? To trochę tak jakby Żydom po wojnie zarzucać, że w gettach nie rozwinęli przedsiębiorstw produkujących czołgi.

A jeszcze co do porównania Polski z RPA. Tak wygląda dość biedna dzielnica kolorowych w mieście George w Prowincji Przylądkowej Zachodniej: http://goo.gl/maps/2vuHN a przeciętna dzielnica we Wrocławiu - mieście-symbolu sukcesu Polski po 1989 roku: http://goo.gl/maps/Afau0
Pytanie 1: gdzie są wyższe płoty?
Pytanie 2: gdzie jest ładniej?

Problem RPA natomiast polega na tym, że tę dzielnicę w George dzieli zaledwie kilka przecznic od z jednej strony tego: http://goo.gl/maps/Tf7Z8 a z drugiej strony tego: http://goo.gl/maps/wqK8j
HS no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
rpa

Thread Tools

Posting Rules