Budapesti problémák - Page 109 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Hungary > Projects and Development > Tervek és építkezések > Budapest

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 50 votes, 5.00 average.
Old December 6th, 2017, 11:39 PM   #2161
Sieg
Germano-Hungarian

Sieg's Avatar

Likes (Received): 1000

Quote:
Originally Posted by Gyurma13 View Post
Ezeket komolyan írod egyébként? Nyilván vannak kritikus tömbök, utcák, aluljárók a városban, de ez hogy ilyet sehol máshol nem láttál az csak úgy lehetséges, hogy ha sehol máshol nem jártál. A kritikán aluli és nem evilági bűntanyának aposztrofált Hős utcai gettó egy ártalmatlan gyermekmegőrző az igazi sim city-k mellett, amiből Európában is akad jónéhány, a többi földrészről nem is beszélve. A többi teljesen téves és túlzó megállapításokról, következtetésekről nem is beszélve.
Mondjuk már a múltkor is futottál a témában egy felesleges kört mikor párhuzamba állítottad a székesfehérvári 50-100 felújított belvárosi házat az 5 ezer budapestivel szemben, hogy ha nektek sikerül rendbe rakni, akkor itt miért nem címszóval. Kicsit érthetetlen összehasonlítások, de hát te tudod.

Nyilván nem viccből írom, amit írok. Shoot the messenger?
Fussunk még egy "felesleges kört" is: Fehérváron (és lényegében minden magyar nagyvárosban, mínusz Miskolc) nem a tényleg kisebb belvárosok rendezettebbek, hanem az EGÉSZ - a lakótelepek és a kertvárosias részek is, ahogy azt az eredeti hozzászólásomban is írtam gondolom.
Sponsored Links
Advertisement

Old December 7th, 2017, 12:14 AM   #2162
Gyurma13
Registered User

Gyurma13's Avatar

Likes (Received): 13342

Az egész? Belvárosok, lakótepsik, kertvárosok meg minden? Ha te mondod biztos úgy van, hiszen nyilván jártál az összes nagyváros, sőt a főváros összes utcájában is. Vége a felesleges köröknek a vita eldőlt. Ma is okosabbak lettünk.
Gyurma13 no está en línea   Reply With Quote
Old December 9th, 2017, 05:10 PM   #2163
Peter1495
Registered User

Likes (Received): 340

December 8-i Budapestinfo. Hajléktalan-kérdés, 16.11-től:

Lehetséges, hogy januártól lesz változás az aluljárókban.

https://www.youtube.com/watch?time_c...&v=ME1JwHpYziE
Peter1495 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old December 16th, 2017, 10:59 PM   #2164
Ordas
Registered User

Likes (Received): 0

Sziasztok!

Régóta passzív olvasója vagyok a fórumnak, viszont most lenne egy kérdésem, amivel kapcsolatban érdekelne a véleményetek.
Bemutatkozásként csak annyit, imádom Budapestet, itt is születtem, viszont teljes mértékben laikus vagyok, már ami a fórum főbb témáit illeti.

Szóval a kérdésem eléggé elméleti kérdés, kétlem, hogy végig tudnám gondolni a mikéntjét és az összes lehetséges következményt. Ugyebár Budapest nagy. Elég nagy, közigazgatási rendszere nem a legmegfelelőbb. Nem szaporítanám a szót, nem kétlem, van fogalmatok Nagy-Budapest kialakulásának okairól, előzményeiről, és a jövőbeli tervekről, úgy emlékszem 2019-ben szeretnék átalakítani a közigazgatási rendszert és több, lehetséges terv is létezik.

Ezen felbuzdulva, egy unalmasabb pillanatomban sikerült túlgondolnom a dolgot, és az jutott eszembe, talán a legjobb megoldás az lenne, ha a város területét visszaállítanák a 1950 előtti állapotig, majd a lecsatolt kerületekkel, valamint a közvetlen agglomerációs településekkel létrehoznának egy külön megyét, vagy régiót, a Büsszel fővárosi régió, vagy a Paris Ile-de-France régió mintájára.Persze ezt egy Fővárosi Közmunkák Tanácsa felélesztésével képzelném el.
Nem tudom, mennyire baromság, még csak ötletnek is.

Véleményeteket előre is köszönöm!
Ordas no está en línea   Reply With Quote
Old December 17th, 2017, 12:54 AM   #2165
Windblower
Oslo sympathisant

Windblower's Avatar

Likes (Received): 8257

Üdv a Fórumon. A közigazgatáshoz nem értek, de elég nehézkes lenne sztem visszacsinálni a korábbi állapotot, ráadásul eléggé kiakadna vagy 700 ezer ember, ha váratlanul elvesztené budapesti lakását, anélkül, hogy kimozdulna belőle...

Somehow i got the feeling no one is able to imagine those large, restored royal rooms and halls with full of valuable paintings, statues and... museum visitors.
Windblower no está en línea   Reply With Quote
Old December 17th, 2017, 12:08 PM   #2166
tehtube
Registered User

Likes (Received): 5181

10-15 éve fölmerült Újpest kiválása. Talán Soroksár is. Mintha szavazást kezdeményeztek volna erről.
tehtube no está en línea   Reply With Quote
Old December 17th, 2017, 12:57 PM   #2167
Ordas
Registered User

Igen, Újpest esetében tuti, hogy felmerült, és úgy tudom, hogy 1993-ban Csepelen volt is egy népszavazás, ami elbukott, éppen azért, mert azzal ijesztgették az embereket, hogy ha külön válik a kerület, drágább lesz a telefon,a házak pedig nem érnek majd annyit. Az utóbbi most is jogos félelem lehet, ez világos. Nem lenne könnyű keresztül vinni, az biztos. Viszont az esetlegesen leszakadó kerületek onnantól szinte biztos, hogy több pénzzel gazdálkodhatnának.

Én is egy külső kerületben élek, de sokszor úgy érzem, nincs sok értelme annak, hogy egyik-másik külső kerület Budapesthez tartozik. Úgy is mondhatnám, hogy méltatlanok Budapesthez. Nélkülük szebb város is lenne, és mint közigazgatási egység, talán könnyebben kezelhető is.

A külső kerületben kb. semmi nem történik. Javítsatok ki, ha tévedek, de mintha megállt volna az élet, sok fejlesztés nem igazán valósul meg. Mintha maga a város, vagy legalábbis a városvezetés nem gondolná úgy, hogy Budapesthez tartoznak.

A közvetlen környezetemben azt tapasztalom, hogy az emberek lokálpatriotizmusa elsősorban a kerületükhöz köti őket, utána esetlegesen a fővároshoz. A központi magot ezért is lenne talán célszerűbb egységes egészként kezelni, annak ott lehetne létjogosultsága.
Old December 17th, 2017, 02:29 PM   #2168
Gyurma13
Registered User

Gyurma13's Avatar

Nem csak ijesztgetés volt tényleg értékcsökkenés következne be a szétválás után. Arról nem is beszélve, hogy minden buszra, villamosra, sőt Újpest esetében még a metróra is kiegészítő jegyeket, külön bérleteket kellene váltani. Egy problémára nem a még több probléma generálása a megoldás. Egy esetleges különválás után szinte biztos, hogy százezrek költöznének a piros vonalon belülre.

A külsőbb kerületek közül melyik az, ami leszakad? Szinte mindegyiknek növekszik a lakossága évek óta, parcellázzák fel a szántókat az új kertesház negyedeknek. Jónéhány emeletes házakból álló lakóparkot is felhúztak amivel megkezdődött a városiasodás is. Az agglóból is jönnek befele a népek és még többen jönnének, ha lenne hova. A várost inkább ki kéne terjeszteni az aggló olyan településeire is, amelyek teljesen egybenőttek vele. A nulláson belüli részekre első körben.
Gyurma13 no está en línea   Reply With Quote
Old December 17th, 2017, 02:33 PM   #2169
szerjoska_вернулся
Registered User

Likes (Received): 182

El lehetne játszani egy olyan gondolattal, hogy a Nagy-Budapestet létrehozó '49-es ('50-ben hatályba lépett) törvényt illegitimnek tekintjük, s visszaállunk az "alaphelyzetre": Buda, Óbuda és Pest egységéhez. Úgy is elképzelhető a dolog, hogy a mostani kerületek egy részét illetően a különválás csak egy pillanatra valósul meg: egyik aláírással tudomásul veszik a függetlenséget, a másikkal meg önként feladnak abból Új-Nagy-Budapest javára.

Amennyiben jogilag megalapozott, hogy egy önkormányzat (pl. akár a hipotetikusan különvált Csepel, akár egy Budaörs) a helyben igénybe vett szolgáltatásokat (eü., tömköz., oktatás, utak és egyéb infra, épületállomány stb.) illetően a szabad üzemeltetőválasztás jogával bírjon (tehát választhasson az önálló üzemeltetés, az állami, az egyházi, az alapítványi stb. üzemeltető között) ÉS létezik új-nagy-budapesti központi üzemeltetési cég (pl. BKK) ÉS ez a cég biztosítja a kínálat legjobb szolgáltatását, akkor elképzelhető egy önkéntes csatlakozás felé terelő motivációs bázis.

Be lehet hozni az EU-logikát is: önkéntesség, csatlakozás-érettség, fejletlenebb területek támogatása a fejlettebbek kontójára. Pl. Budaörsnek könnyebb volna túljutni a csatlakozási tárgyalásokon, mint Salgótarjánnak.

Gondolatkísérletnek jó - meg persze előbb-utóbb kezdeni kell valamit azzal, hogy létezik egy város, ami tulajdonképpen mintha egy, történelmileg kialakult, de mégis ad-hoc módon kialakítottnak ható, közel két tucat város, laza és konfliktuózus szövetsége lenne. A szövetség őre pedig egy jogok nélküli bénakacsa, aki fölfele (az országos végrehajtó) és lefele (a kerületi önkormányzatok) irányában is csak kezet kulcsolva kilincselni tud, ahelyett, hogy a tényleges hatalmat tekintve a második leghatalmasabb személy lenne az országban.
szerjoska_вернулся no está en línea   Reply With Quote
Old December 17th, 2017, 03:02 PM   #2170
elbong
Registered User

elbong's Avatar

Likes (Received): 5396

Az M0 környűrű kell legyen a városhatár. Ahhoz kell igazítani. Ami belül van, az Budapest, ami kívül, az agglomeráció. Pest megyét fel kell számolni, a Nagy-Agglomerációt:

(a piros és magenta területek lényegében, forrás)
megyévé szervezni, míg a maradékot a környező megyékhez hozzácsapni.

De maga az elgondolás félmegoldás, mivel az optimális az, hogy a Nagy-Agglomeráció alkot egyetlen közigazgatási egységet. Azon belül szervezhetünk néhány kerületet, mondjuk a Külső-Keleti-Körút mentén lecsapott M0-on belül Első kerület, azután Második Vác központtal, Harmadik Gödöllő központtal, Negyedik Monor központtal, Hatodik, Szigetszentmiklós központtal, Hetedik, Érd központtal, Hatodik Esztergom központtal.

MatteoFTC, Womi liked this post
elbong no está en línea   Reply With Quote
Old December 17th, 2017, 04:03 PM   #2171
Ordas
Registered User

Azt, hogy a város maga még nagyobb lenne, talán nehezebb lenne lenyomni a lakosság torkán. Nem kétlem, hogy megoldásként ez sem lenne rossz, de általában így is vízfejnek titulálják... és pl.: egy Budaörsnek eszébe nem jutna, hogy Budapesthez csatolják, nem érné meg neki. Na meg Pest megye. Eszembe jutott ez is lehetőségként, már a megye szétosztása, sajna érdekel a téma. Ezt még kétharmaddal se tudná talán megcsinálni kormány. Meg nem mondom most pontosan, hogy mikor, de Pest megye a jövőben külön is akar válni a Budapesttől, már a Közép-Magyarországi Régiót illetően, mert így az uniós forrásokból kevesebb jut neki.

A tömegközlekedést illetően éppen ezért írtam már az elején az FKT-t, ha pedig a Rurh-vidék városai meg tudták oldani a tömegközlekedést közösen, nem értem, nekünk miért ne menne.

Persze tudom, hogy attól, hogy akárhova is toljuk a városhatárt, nem fognak kevesebben, se többen lakni a városban, és a környékén, de amíg a mostani helyzet áll fenn, továbbra is problémák forrása lesz.
Old December 17th, 2017, 04:53 PM   #2172
elbong
Registered User

elbong's Avatar

Likes (Received): 5396

Dehát a város nagyobb. A budaörsi lakosság meg kezdjen fizetni kemény útdíjat, ha behajt Budapestre például és fizessen minden más városi infrastruktúráért is amit használ. Az nem állapot, hogy az agglomeráció lényegében élősködik a fővároson. Nagyon jó nekik, hogy Budapest mellett fekszenek, viszont hozzájárulni a közös ügyekhez még senki se látta az agglós településeket!

Továbbá Pest megye azért akar különválni, mert az agglós települések a nem agglomerációs szegényebb pest megyei településeken is élősködni akarnak, a fejlesztési pénzek miatt, hiszen a saját fejlettségi mutatójukat ezekkel a falvakkal akarják lenyomni, hogy fejlesztési támogatásokhoz jussanak!

Mr.Motzi liked this post
elbong no está en línea   Reply With Quote
Old December 17th, 2017, 07:35 PM   #2173
Gyurma13
Registered User

Gyurma13's Avatar

Budaörs 260 milliót fizet évente a városi buszszolgáltatásért.
http://www.budaorsiinfo.hu/blog/2017...kken-a-kiadas/
Útdíjat is fizetnek ugyanis az M1-M7 az Egér úttól fizetős, mert, hogy nem tudnak mást csinálni ugyanis mellette párhuzamosan az ingyenes 1-es út teljesen megtelt.

Az igazi probléma nem az agglo-s közig határokkal van, hanem azzal, hogy a város két és fél millió lakója mintegy 2000 km2-en terül el borzasztóan alacsony népsűrűséget és felülreprezentált egyéni közlekedést okozva. Ezzel szemben, ha végre kitakarítanánk a belváros és a külvárosok közti átmeneti zónát, aztán oda megfelelő mennyiségű és minőségű lakónegyedeket építve városi otthont teremtsünk minimum negyedmillió embernek. Ezek az emberek aztán húsz perc alatt hazaérnek tömegközlekedéssel és nem ülnek órákat a kocsiban valamelyik agglós alvófaluba tartva. Európai Los Angeles helyett kompakt város koncepció kell.
Old December 17th, 2017, 07:48 PM   #2174
JackFrost
Hun Solo

JackFrost's Avatar

Likes (Received): 16600

Quote:
Európai Los Angeles
Találó hasonlat.

(Érd-Parkváros)
JackFrost no está en línea   Reply With Quote
Old December 17th, 2017, 09:03 PM   #2175
Ordas
Registered User

Még mindig csak elméleti szinten, de akkor vajon mi lenne a leginkább elképzelhető, keresztülvihető, legjobb megoldás? A realitás talaján maradva sajnos se a kisebb, se a nagyobb Budapestes megoldást sem tudom elképzelni.

Ha tippelnem kéne, 2019-ben a kormány a kerületi polgármesterek helyett jelképes "helytartós" megoldást választja majd, és a történet jó időre le is lesz tudva ennyiből.

Az FKT újjáélesztéséről is volt szó, de hamar hamvába holt. De a remény hal meg utoljára...
Old December 18th, 2017, 12:42 PM   #2176
tehtube
Registered User

Likes (Received): 5181

Egészen a mai napig lesír az eredeti Budapest határán bekövetkező léptékváltás.
Pl. csak véletlen-e, de a metrók is alig mertek túllógni az eredeti határon. Kivéve az egy Újpest városközpont végállomást!
Szinte minden széles, elegáns, vagy csak megfelelő sugárutunk a határoknál szánalmassá csökevényesedik. Körbe: Váci út, Kerepesi út, Üllői út. (Soroksári okés) Csepel, Budafoki út, Budaörsi út, Szil.E fasor. (Bécsi útnál nem változott a határ), legvégül Szentendrei út. 77 év alatt nem sikerült közlekedésileg közelebb hozni a peremkerületeket a valódi városhoz. Ez azért jelent valamit. Rátapadtak mint Gyál, Diósd, Budaörs, Budakeszi a városra, de ettől még teljesen elkülönült városszövetek.
Old December 18th, 2017, 02:13 PM   #2177
HQ
SkyscraperToBudapest

HQ's Avatar

Likes (Received): 16285

Quote:
Originally Posted by Mr.Mojo Risin View Post
Ha Tarlós komolyan veszi ezt a problémát több megelegedő és szálló építésével, valamint programok beindításával megteremthetett volna egy olyan infrastruktúrát, amelly mellett szinte támadhatatlanul tarthatná be a rendeletet zéró tolereanciával, legalább a frekventált helyeken.
Sokmindenben egyet értek azzal, amit irtal. Annyit tennék hozza, hogy uj hajléktalan-szallasok épitése azért egy elég nehéz dolog, mert a kornyéken lakok mindig tiltakoznak ellene, tobbé-kevésbé értheto modon. Emellett mindig lesz egy olyan réteg, amelyik akkor sem menne oda, ha lenne elég hely.

Quote:
Originally Posted by Sieg View Post
Azt hallottam, hogy San Franciscóban hasonló a helyzet, de ez csak szóbeszéd, nem voltam arra.
Én kétszer is voltam ott és tanusithatom, hogy ez igy van. A csilivili belvaros kozvetlen kornyezetében vannak elég durva helyek, amelyekben sétalni még nappal sem tancsosak.

Mr.Mojo Risin liked this post
HQ está en línea ahora   Reply With Quote
Old December 18th, 2017, 02:26 PM   #2178
HQ
SkyscraperToBudapest

HQ's Avatar

Likes (Received): 16285

Quote:
Európai Los Angeles helyett kompakt város koncepció kell.
Nem csak Los Angeles, de a legtobb amcsi meg kanadai nagyvaros is ilyen.
HQ está en línea ahora   Reply With Quote
Old December 18th, 2017, 06:34 PM   #2179
Bazsi91
Registered User

Bazsi91's Avatar

Likes (Received): 7020

Ma kétszer is utaztam a Nagy Lajos király útján...

Kijelenthetem,hogy a város legrendezetlenebb, kaotikusabb útvonala, már-már bukaresti színvonal,de ott is a rosszabbik.

Jó pár putrit számoltam ami azonnali dózer, sáros parkolók és gazos telkek. Borzalom.
Old December 18th, 2017, 11:30 PM   #2180
Mr.Mojo Risin
Registered User

Mr.Mojo Risin's Avatar

Likes (Received): 1954

Quote:
Originally Posted by HQ View Post
Sokmindenben egyet értek azzal, amit irtal. Annyit tennék hozza, hogy uj hajléktalan-szallasok épitése azért egy elég nehéz dolog, mert a kornyéken lakok mindig tiltakoznak ellene, tobbé-kevésbé értheto modon. Emellett mindig lesz egy olyan réteg, amelyik akkor sem menne oda, ha lenne elég hely.
Igen ezek valóban így vannak. No de ha meg se próbálják elkezdeni a rendes szállók építését... Ez a baj. ÉS ha tényleg lennének értelmezhető befogadóképességű a lehetőségekhez képest kulturált szállások, akkor a renitens hajléktalanokat elvihetnék az utcáról és lehetne mire hivatkozni. Pofon egyszerű, a hajléktalanokért is tennének és a városért is. Win-win. ÉS így kilehet fogni az ultraliberálisok virtorlájából is a szelet. Bár teszem hozzá 1-2 itteni ember tévhitével ellentétben én nem gondolnám, hogy itt a városlakók nagy védelmezői lennének a jelenlegi közállapotoknak.

Quote:
Originally Posted by Bazsi91 View Post
Ma kétszer is utaztam a Nagy Lajos király útján...

Kijelenthetem,hogy a város legrendezetlenebb, kaotikusabb útvonala, már-már bukaresti színvonal,de ott is a rosszabbik.

Jó pár putrit számoltam ami azonnali dózer, sáros parkolók és gazos telkek. Borzalom.
Én kb. 10 éve jutottam el először Nagy Lalira. Hát ledöbbentem és kb. be is árazta nekem egész Zuglót. Sajnos többé kevésbé meg is állta a helyét a ebnyomásom, mert Zugló adottságait tekintve gy nagyon hanhulatos, kellemes kerület lehetne. Ehhez képest egy keleteurópai katyvasz és igénytelenség. Ukrajna, Bukarest és Oroszország jut róla eszembe. A város egyik szégyene.

MatteoFTC, Bazsi91 liked this post
Mr.Mojo Risin no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
budapest

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules