[Bratislava] Bratislavský hrad | Bratislava Castle - Page 101 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Slovakia > City Development > Bratislava

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 157 votes, 4.99 average.
Old February 17th, 2015, 05:13 PM   #2001
Amrafel
YIM.BA

Amrafel's Avatar

Likes (Received): 6897

Bojovníci proti rekonštrukcii preberajú nekriticky rozhovor s Milučkým, ale prehliadajú niektoré iné zaujímavé názory, okrem tých prechádzok v záhrade:

Quote:
Potom nastal tlak zo strany poslancov, že potrebujú kancelárie, a tak sa rozhodlo, že sa zrekonštruuje časť hradu, kde boli kedysi pracovne a ubytovne personálu. Rozhodlo sa to bez súťaže a konfrontácie názorov, hoci už bol vtedy na to zákon. Tak sa urobila prvá časť hradného areálu. Navrhli to v duchu pôvodnej historickej zástavby, Európa ide ale inou cestou. Hľadá sa súdobý prejav, keď sa zasahuje do pamiatkového areálu.
Čiže moderná prístavba na západnej terase?

Quote:
To je jeho hlavná podstata, musí niesť ďalej identitu, to je aj téma dneška, k trom historickým obnovám sa priradila ešte výstavba garáží. Ich potreba sa javila roky, ale takýmto spôsobom zasiahnuť do hradného vrchu, ktorý je výsostným identickým znakom Slovenska, pamiatkovo chráneným, je surovosť. Hradný vrch by mal byť posvätný, sú tam rôzne nálezy.
Prehliada sa fakt, že na Hrade už jedny podzemné garáže sú, a to práve pod západnou terasou.

Quote:
Povýšilo by to hradný vrch do absolútnej národnej polohy. Ani pyramíde v Louvri neboli všetci naklonení, potom to rozhodol prezident, ale nech sú najprv názory, ako má hrad smerovať.
Takto nejako to vyzerá pod pyramídou v Louvri a pod Tuilerieskými záhradami.

YIM.BA.

erik3erik, hidden, Teapack, Favorit, Henrich37 liked this post
Amrafel no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old February 19th, 2015, 08:33 PM   #2002
Sukino
Registered User

Sukino's Avatar

Likes (Received): 3847

420 liked this post
Sukino no está en línea   Reply With Quote
Old February 19th, 2015, 11:49 PM   #2003
Lubo200
Registered User

Lubo200's Avatar

Likes (Received): 15

veď denník N je extrém... to, čo predtým redakcia musela v celoštátnom denníku mierne obaliť a obrúsiť, teraz môže písať smelo otvorene, keďže je to už ich osobný projekt... politicky zafarbené články tam absolútne nečítam
Lubo200 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old February 20th, 2015, 02:56 PM   #2004
Engerau
Registered User

Likes (Received): 2072

Nuz...

ejo, matiasmx, Janci1982, Amrafel, Qwert liked this post
Engerau no está en línea   Reply With Quote
Old February 21st, 2015, 01:22 AM   #2005
Amrafel
YIM.BA

Amrafel's Avatar

Veru poriadne jamisko. Dnes som sa tam bol pozrieť. Fotka od Engerauera je lepšia, preto len malý postreh:

Ochránený rímsky múr.

YIM.BA.
Old February 21st, 2015, 10:21 AM   #2006
PosoniumAster
Registered User

PosoniumAster's Avatar

Likes (Received): 1738

Este jama

pau-chin, matiasmx liked this post
PosoniumAster no está en línea   Reply With Quote
Old February 22nd, 2015, 10:46 PM   #2007
aelfraed-nicolai
Registered User

aelfraed-nicolai's Avatar

Likes (Received): 103

Dodatok

Na úvod môjho ďalšieho príspevku sa musím ospravedlniť za nedostatočný popis zničených objavov na hradnom brale. K predošlým menovaným odtlačkom antických murív totiž najnovšie musím pridať aj nasledovné:

1. Odtlačky obhorených trámov zrejme z veľkomoravskej drevo-zemnice.
2. Pozostatky ohniska z veľkomoravskej drevo-zemnice
3. štvor-stennú jamu vysekanú do skaly, ktorú identifikovali ako veľkomoravskú ľadovú jamu (ľadáreň).

O týchto zničených nálezoch som vedel, ale zabudol som ich uviesť, nakoľko som možno príliš horlivo reagoval najmä na existujúce antické nálezy.

Nuž, stále platí môj názor, že zachované zostali tie najdôležitejšie archeologické nálezy. Pretože zničené boli len negatívy (teda odtlačky budov a murív).
Všetky zničené nálezy však boli dostatočne zmapované a zaznamenané, takže ak nedôjde k chybám v činnosti archeológov v nasledujúcich 5-tich rokoch sa zrejme dočkáme veľmi pekných 3D rekonštrukcii hradného vrchu v priebehu vekov.

Ďalej chcem všetkým záujemcom o objektívny pohľad na vec povedať, že dosiaľ sa nikto nevenoval ani komplexnému výskumu projektovej dokumentácie obnovy a rekonštrukcie bratislavského hradu.
Po vzhliadnutí vyjadrenia pána architekta Ferdinanda Milučkého ma napadlo, že každý z kompetentných dosiaľ povedal len svoju časť pravdy ohľadom projektu rekonštrukcie, ktorý je oveľa staršieho dáta.
Teda aby som bol presný, do roku 2008 bolo vypracovaných niekoľko projektov rekonštrukcie, pričom ten, ktorý sa v súčasnosti realizuje, je podľa mojich informácii len jemne upraveným projektom z 90-tych rokov, ktorý bol vypracovaný ešte za čias vlády Vladimíra Mečiara.
Údajne sa malo z touto rekonštrukciou začať (respektíve pokračovať) už po dostavaní budov na západnej terase, avšak situácia (najmä politická) tomu neprijala. Dzurindova vláda na rekonštrukciu zasa nebola ochotná uvoľniť potrebnú sumu, takže sa urobilo len niekoľko nutných opráv. A až za Ficovej vlády sa otvorili dvere pre realizáciu pôvodného projektu.
Nedokážem uviesť presné zdroje týchto informácii, ale stálo by za to preskúmať tieto indície, ak aj nie teraz, tak po dokončení rekonštrukcie. Možno by budúce zistenia mohli byť veľmi zaujímavé pre mnohých tunajších diskutérov i ľudí, ktorí majú radi bratislavský hrad.

No a záverom len dodám... pracujem na súpise negatív a pozitív celej rekonštrukcie, kde by som chcel zhrnúť čo bolo zničené (alebo urobené neprofesionálne) a naopak, čo bolo urobené výborne a z dlhodobého hľadiska môže ísť o vizionársky počin. Pokojne ma môžete aj predbehnúť alebo priebežne dopĺňať.

V každom prípade sa vopred jasne vymedzujem ako obhajca dokončenia tejto rekonštrukcie v plnom rozsahu (aj s garážami), hoci nie som obhajcom strany SMER, ani Váhostavu a hoci ani mne sa pôvodný koncept garáží nepáčil.
Old February 23rd, 2015, 10:02 AM   #2008
Trak-Tor
Registered User

Likes (Received): 1936

Rekonštrukcia je celkom fajn. To nádvorie to potrebovalo.
Záhrada a tak....

Mňa len zaráža tá potreba tam natrepať garáže...
Pre koho vlastne budú? A ak už boli naozaj potrebné, nedali sa umiestniť niekam inam?

Tak ma napadá, budú časom garáže aj v devínskom brale, keď si nejaký papaláši vymyslia, že by tam potrebovali zaparkovať svoje káry?
Čo tak Spišský hrad... tam by sa ich vošlo...

PosoniumAster, Sukino liked this post
Trak-Tor no está en línea   Reply With Quote
Old February 23rd, 2015, 11:24 AM   #2009
KLEPETO
Registered User

KLEPETO's Avatar

Likes (Received): 4710

Ako je to s električkovým tunelom? Nemôže táto stavba narušiť jeho statiku? Je to brané pri projektovaní tých garáži aj v úvahu, že pod nimi sa nenachádza už iba torzo UFA, ktoré v tomto priestore havarovalo 10 000 pred n. l.?
KLEPETO no está en línea   Reply With Quote
Old February 24th, 2015, 10:35 PM   #2010
Sukino
Registered User

Sukino's Avatar

Likes (Received): 3847

Na Bratislavskom hrade zničili skôr Veľkú Moravu, no aj Keltov

Quote:
Trámy z veľkomoravského domu, chladiareň, ohnisko či odtlačky a základy rímskej stavby už neexistujú. Na ich mieste je jama pre podzemné garáže.
Za cenu garáží na Hrade mohli v susedstve parkovať 40 rokov

Quote:
Na Bratislavský hrad dáva štát Váhostavu už takmer sto miliónov eur.
Old February 24th, 2015, 10:45 PM   #2011
Amrafel
YIM.BA

Amrafel's Avatar

http://bratislava.dnes24.sk/rozhovor...logovia-198576

Quote:
V akom štádiu sú odhalené pamiatky teraz? Boli nejaké poškodené, prípadne zničené?

Zničené je trochu silné slovo. Stavby, ktoré sme odporúčali, aby sa zachovali, boli nakoniec ochránené náležitým zakrytím a dúfajme, že budú všetky odprezentované. A či boli nejaké pamiatky zničené? V podstate boli všetky nálezy archeologickým výskumom komplet preskúmané. Od skalného podložia až po neutrálnu zem, kde sa nič nenachádza a vlastne sa rozhodlo na úrovni pamiatkových úradov, že už tam nie je čo chrániť a preto môžu pozostatky v stavebnej jame odstrániť.

YIM.BA.
Old February 25th, 2015, 03:09 AM   #2012
MrChovo
Registered User

Likes (Received): 16

Quote:
Trámy z veľkomoravského domu, chladiareň, ohnisko či odtlačky a základy rímskej stavby už neexistujú. Na ich mieste je jama pre podzemné garáže.
Ok našli jamu na ľad, zopár trámov a základy rímskeho domu. Pokiaľ som sa dočítal správne tak väčšinu odtiaľ odniesli alebo zdokumentovali a úprimne síce našli 200 (možno až 1000) rokov starú jamu ale stále je to iba jama nič viac.

Avšak na Bratislavskom hrade nejde o nálezy tohto typu ktoré by aj tak nebolo možné prezentovať a naisto by ich znovu zasypali (stále lepšie ako ich zničiť). Ide tu predovšetkým o existenciu betónových garáží v areáli hradu, ktoré ak vzniknú, tak sa za ne budú budúce generácie hanbiť rovnako ako sa my hanbíme napr. za most SNP (predovšetkým za jeho umiestnenie). Ale väčšina ľudí si to začala uvedomovať až pri pohľade na ten kráter čo tam momentálne vyhĺbili stroje Váhostavu.

(ak vás tieto komentáre voči garážam už unavujú tak sa ospravedlňujem ale potreboval som vyjadriť svoj názor )
MrChovo no está en línea   Reply With Quote
Old February 25th, 2015, 09:17 AM   #2013
GordonBennett
Registered User

GordonBennett's Avatar

Likes (Received): 904

Garážami sa v každom prípade dovŕši celá autentickosť hradu.

aquila liked this post

Last edited by GordonBennett; February 25th, 2015 at 01:57 PM.
GordonBennett no está en línea   Reply With Quote
Old February 25th, 2015, 10:38 AM   #2014
Janci1982
Registered User

Likes (Received): 2390

Quote:
Originally Posted by MrChovo View Post
Ok našli jamu na ľad, zopár trámov a základy rímskeho domu. Pokiaľ som sa dočítal správne tak väčšinu odtiaľ odniesli alebo zdokumentovali a úprimne síce našli 200 (možno až 1000) rokov starú jamu ale stále je to iba jama nič viac.

Avšak na Bratislavskom hrade nejde o nálezy tohto typu ktoré by aj tak nebolo možné prezentovať a naisto by ich znovu zasypali (stále lepšie ako ich zničiť). Ide tu predovšetkým o existenciu betónových garáží v areáli hradu, ktoré ak vzniknú, tak sa za ne budú budúce generácie hanbiť rovnako ako sa my hanbíme napr. za most SNP (predovšetkým za jeho umiestnenie). Ale väčšina ľudí si to začala uvedomovať až pri pohľade na ten kráter čo tam momentálne vyhĺbili stroje Váhostavu.

(ak vás tieto komentáre voči garážam už unavujú tak sa ospravedlňujem ale potreboval som vyjadriť svoj názor )
Ja sa za most SNP nehanbim, prave naopak

A nerozumiem preco by sa mali hanbit dalsie generacie? Nie som obhajca tych garazi lebo podla mna su zbytocne. Ale to je uz neskoro riesit... Vsetci co teraz vykrikuju, ze treba to zastavit, alebo ako som nedavno pocul nejakeho architekta, ze zmenit plan a urobit z garaze vystavne priestory su cisto nezmysly, v hrade je plno nevyuziteho mieta, tak naco vytvarat nove nevyuzite priestory...

Ale to som nechcel, kde boli vsetci tito mudrlanti v roku 2009 ked sa predstavil tento projekt, o vykopavkach z rimskeho obdobia sa tiez uz vedelo, preco nekricali, nespisovali peticie 5-6 rokov? Teraz mi to pride len nastroj ako sa zviditelnit a ciste mlatenie prazdnej slamy.....
Janci1982 no está en línea   Reply With Quote
Old February 25th, 2015, 11:12 AM   #2015
ejo
Registered User

ejo's Avatar

Likes (Received): 1793

úprimne ja by som si tam tie výstavné priestory vedel viac predstaviť ako garáž. Bolo by to aj lepšie pre turizmus. ideš na prehliadku ktorá ti vezme 3 možno aj viac hodín ak chceš podrobne pozerať potom sa poflákaš po záhrade oddych jedlo a pol dňa ubehlo. takto by turisti možno bolo u nás dlhšie
ejo no está en línea   Reply With Quote
Old February 25th, 2015, 12:25 PM   #2016
Janci1982
Registered User

Likes (Received): 2390

no ja by som si ich vedel tiez predstavit, urcite by boli lepsie ako garaze, ale ked sa povie A nech sa povie B, co v takych velkych priestoroch by sme chceli vystavovat? Ked uz ani v tom hrade nevieme zaplnit volne kapacity?
Janci1982 no está en línea   Reply With Quote
Old February 25th, 2015, 03:57 PM   #2017
Engerau
Registered User

Likes (Received): 2072

Ja sa tiez za most SNP nehanbim Ako maly som ho obdivoval, vzdy som sa tesil ked ho znovu uvidim zo Sadu Janka Krala. Ze sa kvoli nemu nieco zburalo je smutne... Ale ked sa dnes nevieme postarat o par pamiatok co mame, ludia sa nestaraju ani o svoje, to by tam teda vyzeralo...

Co sa tyka hradu, Janci ma pravdu. Hrad prakticky nema nejaku svoju stalu expoziciu, narozdiel od inych muzei ako napr. Cerveny Kamen, Bojnice atd. Vacsinou ludi zaujima len vyhlad z korunovacnej veze.

Garaze... Pri pohlade na tu jamu si vzdy hovorim, ze len na Slovensku je to mozne. Vrtat sa v hradnom areali a stavat garaze, hlavne ked oproti hradu su dalsie, skoro vzdy prazdne. Vacsina ludi chodi na hrad peso alebo tbusom, turistov dovezu pred brany. Pre mna ist autom na hrad je taka somarina, ako ked dnes ludia chodia autom do kostola, ktory maju od domu 50m...
Engerau no está en línea   Reply With Quote
Old February 25th, 2015, 05:54 PM   #2018
Favorit
Registered User

Favorit's Avatar

Likes (Received): 6001

Podzemné garáže na Streleckej sú jednoducho strašne ďaleko od hradu.

Chápem, že v čase keď sa navrhoval tento projekt na hrade sa ešte možno vôbec nerátalo s garážami na Streleckej, ale Zohľadňovali vôbec túto skutočnosť alebo by sme mali byť vôbec radi, že sa to realizuj,e hoci aj v skoro nezmenenej podobe?
V každom prípade IPP s výstavbou svojich garáží dobre pochodilo. Jednoducho to nie sú oni ktorých garáže nedávajú ľuďom teraz zmysel.
Favorit no está en línea   Reply With Quote
Old February 25th, 2015, 09:20 PM   #2019
MrChovo
Registered User

Likes (Received): 16

Quote:
Ja sa za most SNP nehanbim, prave naopak
Nemyslel som že sa máme hanbiť za samotný most. Podla mňa je to unikátna stavba ale jednoducho tam kde ju postavili nemá čo robiť nehladiac na to či tie budovy čo tam zbúrali za niečo stali. Takisto ako tie garáže nemajú čo robiť v areáli hradu.

Ale najviac ma dostal fakt že nehladiac na súkromné garáže má aj parlament vlastné garáže a že vraj nie sú použiteľné lebo do nich zateká. A vláda namiesto toho aby dala peniaze na ich rekonštrukciu tak za ďaleko vačšiu sumu stavia garáže "pre verejnosť" na hrade.
MrChovo no está en línea   Reply With Quote
Old February 26th, 2015, 12:26 AM   #2020
ejo
Registered User

ejo's Avatar

Likes (Received): 1793

nemá stálu expozíciu no v SNG je kopec obrazov treba ich tam hodiť na steny, nabytku v depozitároch je kopec treba ich tam dať a dalšie rekonštruovať. vláda ide vysoliť peniaze na repliky čo je tiež cesta každý rok niečo a o pár rokov tam je toho kopec. Čo do tých priestorov? veď nech tam dajú historické vozidlá od rôznych kočov cez autá i motorky. inventáru je dosť ibaže treba rekonštrukciu a leží v depozitároch

Engerau liked this post
ejo no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules