Split-Beograd-Slavonija-Split 2019 - Page 3 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Hrvatski Forum > Arts, Media and Leisure > Putovanja

Putovanja Reports and tours from user's journeys - tourists welcome! » Your cities & countries

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old July 13th, 2019, 06:53 PM   #41
ST_dasa
u disko me znaju na vrata

ST_dasa's Avatar

Likes (Received): 15814

Dan 6: Beograd

No, pustimo priču, ajmo mi dalje sa slikama. Peti dan završavamo večernjim izlaskom u Skadarliju.

Osobno mi se nešto nije strašno svidjelo - bučno, pomalo seljavo, prepuno. Alternativni kafići (barem ovi očiti) su u suštini isto šminka. No dobro, valjda sam i ja došao u već u neke ''dosadne'' godine. Vjerujem da bi tinejdžerima i studentima bilo sjajno. Dok smo se vraćali u hotel oko 2 ujutro, na ulici sam primijetio gomilu imigranata, roma i policije koji su iste konstantno hvatali i legitimirali.

Sutrašnji, šesti dan započinjemo šetnjom kroz Knez Mihajlovu u smjeru Kalemegdana. Sama ulica, iako nije pretjerano duga, je stvarno impresivna arhitektonski i konstantno prepuna ljudi. Sviđa mi se što nema štekata i vanjskih kafića koji bi zakrčili ulicu do kraja.

Advertisement

Old July 13th, 2019, 07:08 PM   #42
ST_dasa

ST_dasa's Avatar

Objekt koji mi je apsolutno odvratan jest ovaj novi tržni centar Rajićeva. Nešto tako ružno, neuklopljeno, masivno i pretenciozno odvano nisam vidio. I to još u samoj jezgri grada. Šteta. Na samom kraju Knez Mihajlove ostavlja baš ružan dojam. Tržni centar Cvjetni u Zagrebu pored ovoga ispada vrhunska arhitektura.

Iskreno me zanima, što vi domaći mislite o ovom zdanju?

Grejv, Rocky031, Lukaares, Trajkovic, vuko liked this post
ST_dasa no está en línea   Reply With Quote
Old July 13th, 2019, 09:30 PM   #43
FredPerry
Premium User

FredPerry's Avatar

Likes (Received): 4726

I Cvjetni je ruzan, a posebno kad uđes unutra.. jedan mracan, depresivan prostor.. Najbolja stvar Cvjetnog je to sto je bolji od onog sto je bilo prije tak da je svakako obogatio taj Trg......

A ovo u Beogradu je svakako ruznije od Cvjetnog izvana, ali nemam pojma kak je unutra
Old July 13th, 2019, 10:47 PM   #44
ST_dasa

ST_dasa's Avatar

Nisam inače neki fan takvih centara, al ovaj me još ekstra odbio ružnoćom.

Ajmo mi prema lipšim momentima; ostavljamo Knez Mihajlovu i šetamo veoma urednim parkom prema Pobedniku

Grejv, Trajkovic, vuko liked this post
Old July 13th, 2019, 11:02 PM   #45
ST_dasa

ST_dasa's Avatar

Sam Kalemegdan je impresivno zdanje, ali me nije ni blizu oborio s nogu. Priznajem, možda sam imao i prevelika očekivanja, ipak se radi o jednoj od ''legendarnih'' loakcija ex-Yu.

Vidi se da je utvrda dosta restaurirana. Na prvu je ogromna, no nakon relativno kratke šetnje shvatiš da je ''preživjeli'' dio relativno malen za obići. Doduše, treba uzeti u obzir da je postojao čitav stari grad sve do Dunava. Tek tada dimenzije starog grada dolaze u realan kontekst. Zaključno ću samo reći kako mi je žao što se više toga nije očuvalo od srednjovjekovlja, pa čak i otomanske arhitekture, no vojna povijest je u suštini praktična.

Panorama s tvrđave na sve strane je ok. Osobno mi je najdraža vizura na jug, prema Avali.

Veliko stepenište je taman bilo pred završetkom obnove. Cura s kojom sam išao u đir (rođena Beograđanka) mi je rekla kako ih dosta smatra da su sada malo previše ''bele'' u odnosu na prije.

Old July 13th, 2019, 11:12 PM   #46
ST_dasa

ST_dasa's Avatar

Grejv, Lukaares, Rocky031, Trajkovic, vuko, POLET liked this post
Old July 14th, 2019, 10:59 AM   #47
Rocky031
Kontaš lega moj?

Rocky031's Avatar

Likes (Received): 32927

Quote:
Originally Posted by ST_dasa View Post

Vidi se da je utvrda dosta restaurirana. Na prvu je ogromna, no nakon relativno kratke šetnje shvatiš da je ''preživjeli'' dio relativno malen za obići. Doduše, treba uzeti u obzir da je postojao čitav stari grad sve do Dunava. Tek tada dimenzije starog grada dolaze u realan kontekst.
Vidiš ovako preko slika nemam taj dojam i onda usporedim Kalemegdan s Tvrđom s iste visine na google mapsu i shvatim da su otprilike iste veličine, zanimljivo kako preko fotografija ostavlja dojam drastično većeg kompleksa.

ST_dasa liked this post
Rocky031 no está en línea   Reply With Quote
Old July 14th, 2019, 11:11 AM   #48
MasonicStage™
Super Moderator

MasonicStage™'s Avatar

super fotke!
Beograd se lijepo razvija i mijenja, mada možda malo presporo (kao i uostalom gradovi u HR, primjerice Zagreb).
Mada, vidi se strahovito velik potencijal Beograda kada se obnove fasade i sredi vanjština....grad je zapravo predivan.

ST_dasa, gti150 liked this post
MasonicStage™ no está en línea   Reply With Quote
Old July 14th, 2019, 11:43 AM   #49
Trajkovic
Registered User

Trajkovic's Avatar

Likes (Received): 4103

Quote:
Originally Posted by ST_dasa View Post
Iskreno me zanima, što vi domaći mislite o ovom zdanju?

]
Beskrupulozni profit, njega ništa drugo ne zanima sem da izvuče novac od mediokriteta I oni su mu ciljna grupa, njima ovo verovatno nije naročito odbojno, turisti se čak I slikaju u njemu, smatraju da je vredno nekog kadra, doduše, neke kineskinje sam video kako se slikaju iznutra sa trećeg sprata, fascinantan im je taj pogled iznutra ka spolja a tu dolazimo do te druge perspektive, ne pogleda ka njemu već pogleda iz njega, on mi se čini da je takvim korisnicima zanimljiviji?

Mislim da bi tu bolje bilo da je formiran neki tematski park, u kontekstu onoga što je dugo vremena I bilo, okretnica za trolejbuse, sa starim modelima trolejbusa, tramvaja …

Ovako, onome kome se ne dopada, ostaje samo da tih 20-30 koraka ubrzaju ne osvrćući se u tom pravcu, turista u Beogradu u ovo vreme ima toliko, da naročito kada nastupe vrućine, deluje kao neki mediteranski primorski grad, moje je mišljenje da te gužve ipak atmosferu u određenoj meri banalizuju, u tom kontekstu tržni centar ne odskače naročito, ali, to je ispunjavanje normi kvantiteta a ne kvaliteta.

ST_dasa liked this post
Trajkovic está en línea ahora   Reply With Quote
Old July 14th, 2019, 06:10 PM   #50
Lukaares
Registered User

Lukaares's Avatar

Likes (Received): 3142

Quote:
Originally Posted by Rocky031 View Post
Vidiš ovako preko slika nemam taj dojam i onda usporedim Kalemegdan s Tvrđom s iste visine na google mapsu i shvatim da su otprilike iste veličine, zanimljivo kako preko fotografija ostavlja dojam drastično većeg kompleksa.
Pa nije baš. Problem je ako porediš gornji grad i Tvrđu, oni su tu negde, ali ogroman deo Beogradske tvrđave je nažolost pod zemljom, i nema ikakvih namera da se ikad išta učini i isti otkopaju. Bez obzira na to ono što se i danas vidi u donjem gradu može odati sliku da se radi o većem kompleksu, jer zidine idu skroz do reka, na samom ušću se nalazi kula Nebojša, i duž obale se vide zidine. Iako se u donjem gradu vide objekti poput ostataka mitropolitskog dvora ili kapije Karla Velikog, dobar deo zidina je zauzet zoološkim vrtom, ili sadržajima poput parkinga, kao što je slučaj sa vidin kapijom. Naravno najveći deo nekadašnjeg utvrđenja se ne vidi jer je tu sada grad, ali ostali su nazivi ulica, svuda gde se ulica, tj. trg, zove venac, to je oznaka da se tu nekada nalazio ulaz u utvrđeni grad.

Nesreća Kalemegdana je krenula još pre više od 150 godina kada su gradske vlasti krenule da ga oblikuju kao park, a te se ostaci utvrđenja što više "pripitome". I današnji koncept se ne razlikuje, a ostatke više gledaju kao manu, pre nekoliko godina u donjem gradu obrušila se tavanica neke zakopane zgrade i stvorila se rupa u parku. Neki pas je bio propao, ali su ga izvukli. Posle toga su samo zatrpali rupu.

Slično je i sa vrlo kontroverznim TC Rajićeva, koji je decenijama stajao jer je na njegovom mestu pronađen antički amfiteatar. Kada je investitor dovoljno podmazao gradske oce, amfiteatar je nestao, a tržni centar je na svom ulazu stavio staklene ploče kroz koje se vidie samo neki fragmenti.

Što se tiče opšteg raspoloženja u srpskom društvu ST_dasa je tačno ubo. Vlada opšta ampatija i nezadovoljstvo i ljudi su se nekako predali i stvari vide dosta crnje nego što možda jesu, tj. suviše lično shvataju opšte stanje u društvu koje je očajno. Ali to je glavni nacionalni sport opšta kuknjava i malerisanje.

ST_dasa, Grejv, gti150 liked this post
Lukaares no está en línea   Reply With Quote
Old July 14th, 2019, 07:21 PM   #51
ST_dasa

ST_dasa's Avatar

Quote:
Originally Posted by Rocky031 View Post
Tvrđa je, u smislu samog ''grada'', novija i očuvanija. Kalemegdan je nažalost, kako Lukaares kaže, spomenik i park (i kao takav funkcionira zaista ok).

U biti ih je interesantno usporediti - vrlo slični barokni gradovi, a opet dijametralno suprotni u dosta toga - Tvrđa ima očuvanu povijesnu urbanu jezgru ali zato je većina zidina srušena. Kod Kalemegdana sve suprotno - gomila zidina, malo objekata. Jedno utvrđenje je na vrhu brda, drugo u teškoj ravnici.

Da moram iskreno reći koje mi je misto draže, rekao bih Tvrđa - i to upravo zbog tog živog, očuvanog dijela punog institucija, škola i fakseva... Barokne zidine su mi inače blago dosadne, tu u Primorju i Dalmaciji ih imamo koliko hoćeš.

Sada mi ostaje još posjetiti Petrovaradin da vidim koje kontinentalno utvrđenje zaista zaslužuje top poziciju

Quote:
Originally Posted by MasonicStage™ View Post
super fotke!
Beograd se lijepo razvija i mijenja, mada možda malo presporo (kao i uostalom gradovi u HR, primjerice Zagreb).
Mada, vidi se strahovito velik potencijal Beograda kada se obnove fasade i sredi vanjština....grad je zapravo predivan.
Hvala Masonik Da, Beograd ima velik potencijal kojeg tek polako realiziraju nakon očite stagnacije zbog svi znamo kojih i kakvih događaja. Držimo palčeve da ne zapnu u procesu

Quote:
Originally Posted by Trajkovic View Post
Beskrupulozni profit, njega ništa drugo ne zanima sem da izvuče novac od mediokriteta I oni su mu ciljna grupa, njima ovo verovatno nije naročito odbojno, turisti se čak I slikaju u njemu, smatraju da je vredno nekog kadra, doduše, neke kineskinje sam video kako se slikaju iznutra sa trećeg sprata, fascinantan im je taj pogled iznutra ka spolja a tu dolazimo do te druge perspektive, ne pogleda ka njemu već pogleda iz njega, on mi se čini da je takvim korisnicima zanimljiviji?

Mislim da bi tu bolje bilo da je formiran neki tematski park, u kontekstu onoga što je dugo vremena I bilo, okretnica za trolejbuse, sa starim modelima trolejbusa, tramvaja …

Ovako, onome kome se ne dopada, ostaje samo da tih 20-30 koraka ubrzaju ne osvrćući se u tom pravcu, turista u Beogradu u ovo vreme ima toliko, da naročito kada nastupe vrućine, deluje kao neki mediteranski primorski grad, moje je mišljenje da te gužve ipak atmosferu u određenoj meri banalizuju, u tom kontekstu tržni centar ne odskače naročito, ali, to je ispunjavanje normi kvantiteta a ne kvaliteta.
Kako god okreneš, ružno i u suštini nepotrebno na toj lokaciji. Trebalo je bolje.

Šta se turista tiče, bilo ih je dosta ali ugl. se gužve stvaraju samo na Terazijama i u Knez Mihajlovoj. Van tog užeg centra ''turista'' (mislim, i sam sam bio jedan, ali ajmo reći ovih koji ne pričaju ''našim'' jezikom ) i nema nešto previše. Beograd je jednostavno dovoljno velik da se rasprše na sve strane.

Quote:
Originally Posted by Lukaares View Post

Nesreća Kalemegdana je krenula još pre više od 150 godina kada su gradske vlasti krenule da ga oblikuju kao park, a te se ostaci utvrđenja što više "pripitome". I današnji koncept se ne razlikuje, a ostatke više gledaju kao manu, pre nekoliko godina u donjem gradu obrušila se tavanica neke zakopane zgrade i stvorila se rupa u parku. Neki pas je bio propao, ali su ga izvukli. Posle toga su samo zatrpali rupu.

Slično je i sa vrlo kontroverznim TC Rajićeva, koji je decenijama stajao jer je na njegovom mestu pronađen antički amfiteatar. Kada je investitor dovoljno podmazao gradske oce, amfiteatar je nestao, a tržni centar je na svom ulazu stavio staklene ploče kroz koje se vidie samo neki fragmenti.

Što se tiče opšteg raspoloženja u srpskom društvu ST_dasa je tačno ubo. Vlada opšta ampatija i nezadovoljstvo i ljudi su se nekako predali i stvari vide dosta crnje nego što možda jesu, tj. suviše lično shvataju opšte stanje u društvu koje je očajno. Ali to je glavni nacionalni sport opšta kuknjava i malerisanje.
Ponekad je i bolje da arheologija ostane pod zemljom i sačeka neka bolja vremena. Kada bi se smradovi dočepali Kalemegdana i ''revitalizirali'' na način kao što su napravili s Rajićevom, bio bi to neopisiv gubitak za Beograd. Neka je za sada park, i kao takav je dovoljno lijep.

Lukaares liked this post
Old July 14th, 2019, 07:29 PM   #52
ST_dasa

ST_dasa's Avatar

Nego, ajmo mi lagano završiti s Kalemegdanom.

Šetnju smo pametno odredili za podne. Sunce me toliko satralo da nisam imao volje više ni slikavati. Zbog vrućine sam propustio vojni muzej, zbog čega mi je sada u retrospektivi jako žao.

Kako je taman bilo vrime ručka, odlučili smo sjesti u restoran Kalemegdanska terasa. Lokal s vrlo lijepim pogledom prema Vojvodini s grezim, malograđanskim uređenjem namijenjen očito nekakvoj eliti, ali zato s izvrsnom hranom koja nam je, iako dosta skuplja od beogradskog prosjeka, bila opet relativno dostupna i jeftina.

Smijeh me uhvatio kada je došlo do jednog simpatičnog olfaktivno-vizualnog momenta; kako se restoran nalazi odmah iznad zoološkog vrta, ne možeš ne ''osjetiti'' životinje. Long story short, jedna je presređena cajka stala bježati od stola s rukom na ustima. Njene prijateljice su u čudu gledale šta se događa, i onda nas je sve na terasi preuzeo intenzivan smrad balege i životinjskog mošusa. Meni osobno simpatično, ali mladim damama ni blizu. Konobar se stao ispričavati kako mu je žao što beštije smrde

Old July 14th, 2019, 07:38 PM   #53
ST_dasa

ST_dasa's Avatar

Još nekoliko panoramskih pogleda

Old July 14th, 2019, 08:23 PM   #54
Rocky031
Kontaš lega moj?

Rocky031's Avatar

Likes (Received): 32927

Quote:
Pa nije baš. Problem je ako porediš gornji grad i Tvrđu, oni su tu negde, ali ogroman deo Beogradske tvrđave je nažolost pod zemljom, i nema ikakvih namera da se ikad išta učini i isti otkopaju.
Mislio sam na ono što je danas ostalo, a ne na nevidljivi dio. To što se ne vidi naravno nije za usporedbu, kao što je teški usporediti Petrovaradin i Tvrđu iako su isti rang utvrda, ali je Petrovaradin očuvaniji.
Rocky031 no está en línea   Reply With Quote
Old July 15th, 2019, 10:23 AM   #55
Lukaares
Registered User

Lukaares's Avatar

ST_dasa je vrlo lepo objasnio razliku između Tvrđe i Kalemegdana, tj. svaka ima sačuvano ono što je suprotno od druge. Kada sam govorio o usporedbi površina uzimao sam samo ono što se vidi. Tu je problem što se ceo donji grad percepira kao park, iako su na njegovim obodima vidljive zidine, primer bedemi na samoj obali, ili kapija kod kule Nebojša, koja vodi direktno na Dunav.

U zadnjih 150 godina tvrđava je ustrojena kao park, što se posebno odrazilo na donji grad, gde većina neće ni primetiti objekte poput Vidin kapije, koja je sa jedne strane okupirana parkingom i delimično zoološkim vrtom, a sa druge strane zarasla u parku. Kada smo već kod kapija, u neposrednom susedstvu se nalazi i kapija Karla VI, koja je u sve lošijem stanju, a zanimljivo je da se na njoj nalazi jedan od najstarijih baroknih grbova Tribalije, tj. Šumadije, koji je korišćen i kao grb same Srbije.
Old July 15th, 2019, 10:27 AM   #56
Lukaares
Registered User

Lukaares's Avatar

Nažalost, moram se složiti sa ST_dasom da je bolje da mnogi objekti ostanu pod zemljom, jer kako ih naši obnavljaju, velika je verovatnoća da bi ih uništili, a i kod nas je velika bojazan da nešto ne sliči na Skoplje 2014, tj. da stvarnu starinu obnovom ne učine kao da je juče napravljena.

Neki od primera ruševina po donjem gradu: 1. Mitropolitska palata, iz drugog ugla,
2. Barutana, primer kada nađu drugu namenu, za neke opravdano za druge ne, ali ono što stoji ko ne zna gde je teško će je naći jer nema ikakvih putokaza,
3. primer "pametnih" intervencija

Na kraju Kalemegdan sigurno nije dobar primer očuvanja tvrđave, jer su zidine više opstale kao postavka parka, dok su skoro svi objekti uklonjeni. Na slici tvrđave iz 30-tih mogu se još uvek videti neki od preživelih objekata, u donjem gradu su to pretežno bile kasarne podignute za vreme baroka početkom XVIII stoleća. Danas se povremeno u parku prave rupe, urušavanjem njihovih tavanica, kao na ovoj slici.

Zanimljivo je da je, verovatno pukom srećom, preživel kuća tvorca tvrđave kakvu danas znamo i uopšte baroknog Beograda, koga nažalost skoro više nema. Kuća Nikole Doksata de Moreza nalazi se u ul. cara Dušana na Dorćolu, i kao što možete videti na linku u očajnom je stanju, lišena originalne fasade, stoji i verovatno čeka na neki "požar" koji će osloboditi parcelu za nekog investitora. Iako je Doksat dao današnji izgled tvrđavi, i time je učinio baroknom, ipak su preživeli mnogobrojni srednjovekovni elementi, ali i oni iz antike, tako se npr. kod Zindan kapije i Dizdareve kule vide izvorni bedemi rimskog Singidunuma. Inače pomenuti Doksat je skončao vrlo neslavno, pogubljen je zbog veleizdaje, a dok je stiglo carsko pomilovanje iz Beča, presuda je već izvršena, navodno odatle nam izraz dockan, koji je potekao iz lošeg izgovora njegovog prezimena, a označava kada nešto pristigne posle roka.

Amazonian wildman, ST_dasa liked this post

Last edited by Lukaares; July 15th, 2019 at 11:02 AM.
Old July 17th, 2019, 09:10 PM   #57
ST_dasa

ST_dasa's Avatar

Dan 7: Beograd

I došao je red na zadnji dan u Beogradu, ujedno i ''najturističkiji'' dan od svih, mada moram priznati da sam više uživao nego slikavao

Počinjemo s jutarnjom šetnjom po Knez Mihajlovoj

Lukaares, Rocky031, Trajkovic, vuko, Grejv, POLET liked this post
Old July 18th, 2019, 07:13 PM   #58
ST_dasa

ST_dasa's Avatar

Par finalnih slikica Obilićevog venca

Old July 20th, 2019, 12:18 AM   #59
No1
Registered User

Likes (Received): 2222

Quote:
Pa nije baš. Problem je ako porediš gornji grad i Tvrđu, oni su tu negde, ali ogroman deo Beogradske tvrđave je nažolost pod zemljom, i nema ikakvih namera da se ikad išta učini i isti otkopaju. Bez obzira na to ono što se i danas vidi u donjem gradu može odati sliku da se radi o većem kompleksu, jer zidine idu skroz do reka, na samom ušću se nalazi kula Nebojša, i duž obale se vide zidine. Iako se u donjem gradu vide objekti poput ostataka mitropolitskog dvora ili kapije Karla Velikog, dobar deo zidina je zauzet zoološkim vrtom, ili sadržajima poput parkinga, kao što je slučaj sa vidin kapijom. Naravno najveći deo nekadašnjeg utvrđenja se ne vidi jer je tu sada grad, ali ostali su nazivi ulica, svuda gde se ulica, tj. trg, zove venac, to je oznaka da se tu nekada nalazio ulaz u utvrđeni grad.

Treba dodati da se centralni deo Beograda nalazi na raznim rusevinama od Rima do Austrijanaca.
Konkretno, Trg Relublike, na njemu je tokom rekonsturkcije otkrivena velika kapija iz doba vlasti Austrijanaca u XVIII veku, ako se dobo secam, ali je zatrpana.
Strudentski trg, verovatno si bio, on se nalazi na rimskim termama i forumu. I to je problem jer vlasti hoce da grade tamo podzemne garaze, kao sto je bio problem arheolosko otkrice u Rajicevoj. Slicno se desilo pri rekonstrukciji tramvajskih sina kod tvrdjave.
Ceo potez od tvrdjave do Tasa je ispod zemlje pun raznih arheoloskih vrednosti.
No1 no está en línea   Reply With Quote
Old July 20th, 2019, 12:38 AM   #60
No1
Registered User

Likes (Received): 2222

Inace na tvrdjavi nisu na pravi nacin obelezene neki vazni dogadjaji poput velike bitke izmedju hriscanske vojske i osmanlija 1456, prva opsada Beograda, kada su Turci pobedjeni, sto je jedna od najvecih hriscanskih pobeda nad Turcima. Sto je obelezio i Vatikan. Ako ne znate, podnevna zvona na crkvama su upravo u cast Beograda i pobede 1456. Sto malo ljudi zna.

Quote:
On 22 July 1456, the forces of the Hungarian nobleman John Hunyadi defeated the armies of Ottoman Sultan Mehmet II forcing him to lift the Ottoman siege of Belgrade which had lasted since 4 July 1456.

Hunyadi forces consisted not only his own personal soldiers but also a large gathering of peasants who had flocked to Hunyadi’s banner after St. John of Capistrano had preached a crusade.

On 14 July 1456, Hunyadi arrived at Belgrade and managed to break the naval blockade the Ottomans had imposed on the city.

After managing to push back a major Ottoman attack, the peasants which had followed the banner of St. John of Capistrano spontaneously began a counter-attack on Mehmet’s army. St. John, finding himself surrounded by 2,000 crusaders eager to attack the Turks, led them toward the Ottomans while shouting, “The Lord who made the beginning will take care of the finish!” The Ottoman forces surprised by the crusader assault will break the siege and flee back to Constantinople.

During the siege, Pope Callixtus III had ordered that every Christian Church ring its bells every day at noon as a call for Christians to pray for the defenders of Belgrade. Since Christians in many countries in Western Europe did not hear of this command until after they received news that the Christian forces had been victorious, the ringing of the bells became understood as a sign of Christian victory. Pope Callixtus did not rescind his command and so the tradition of ringing the noon day bell in Catholic church began – a tradition which continues today.
https://catholicunderthehood.com/cat...ry-of-hungary/

Te je Beograd odolevao Osmanlijama do 1520. Da bi onda pre kraj 17. veka opet postao hriscanski, pa se onda vlast smenjivala na svakih par dekada, sto je imalo negativne posledice na razvoj grada jer je stalno bio u ratu preko 100 godina kao pogranicno mesto. Dakle, on nije bio dugo pod Osmanlijskom kontrolom i vise su Austrijanci ostavili nasledja jer su u 18. veku dosta dugo vladali Beogradom, bila je cak proglasena Kraljevina Srbija u sastavu Austrije koja je obuhvatala delove danasnje centralne Srbije.

Inace su Osmanlije zvale Beograd-Dar al Dzihad(moglo bi da se prevede kao: Kuca rata)

Last edited by No1; July 20th, 2019 at 12:45 AM.
No1 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools

Posting Rules