Rikonstruksioni i Rrugėve | Road Construction & Maintenance - Page 145 - SkyscraperCity
 

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Arkitektura dhe Planifikimi Urban > Tirana

Tirana Projects and Construction Updates.


Reply
 
Thread Tools
Old July 14th, 2019, 06:28 PM   #2881
Aureli
Registered User
 
Aureli's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 5,920
Likes (Received): 2995

Quote:
Originally Posted by liburni View Post
Isha ne Tirana para nje jave dhe pershtypja e pare qe kisha nga ky qytet ishte se kurr nuk kam pare ndonjeher vozites me te keqije. Edhe kembesoret kalojshin rrugen ren e pa ren. Kurr ma shum stres nuk kam pase duke vozitur.
Shko andeja nga Napoli apo Roma dhe flasim pastaj.
Aureli no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 
Old July 14th, 2019, 06:50 PM   #2882
liburni
Pse Jo??
 
liburni's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: Toronto, ON, CA
Posts: 4,420
Likes (Received): 1156

Quote:
Originally Posted by Aureli View Post
Shko andeja nga Napoli apo Roma dhe flasim pastaj.
Kjo nuk do te me bene qe ta ndryshoj mendimin tim qe shoferet ne Tirane jan te keqije.
__________________
Pursuing my Arete!

Last edited by liburni; July 14th, 2019 at 06:55 PM.
liburni no está en línea   Reply With Quote
Old July 14th, 2019, 07:10 PM   #2883
Battlefield
Born To Win
 
Battlefield's Avatar
 
Join Date: Jan 2016
Posts: 4,172
Likes (Received): 1886

Quote:
Originally Posted by liburni View Post
Kjo nuk do te me bene qe ta ndryshoj mendimin tim qe shoferet ne Tirane jan te keqije.
E ke gabim. Shoferat e Tiranes jane me re miret ne rajon, lideret e Ballkanit, krahasohen vetem me ata ne Tokio edhe New York.
__________________
Only Judge Can God Me!!!
Battlefield no está en línea   Reply With Quote
Old July 14th, 2019, 07:17 PM   #2884
Dorado.
Registered User
 
Dorado.'s Avatar
 
Join Date: Jan 2016
Posts: 13,516
Likes (Received): 12012

Quote:
Originally Posted by Aureli View Post
Shko andeja nga Napoli apo Roma dhe flasim pastaj.
Atje ka trafik te renduar por jo shofere te keqinj qe nuk njohin as sinjalistiken dhe rregullat e qarkullimit.
__________________
“If you cannot be happy with the little you have, you can be confused with the lot you want to have”
― Ernest Agyemang Yeboah

riky_222000 liked this post
Dorado. no está en línea   Reply With Quote
Old July 14th, 2019, 07:20 PM   #2885
riky_222000
Registered User
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 657
Likes (Received): 435

Quote:
Originally Posted by Aureli View Post
Shko andeja nga Napoli apo Roma dhe flasim pastaj.
Persa i perket Napolit jam dakort,po ne Rome nuk eshte aq keq sa ca thuhet.(sigurisht jo aq keq sa ne Tirane)

Ne Tirane eshte nje bashkesi gjerash qe ndikojne dhe krijojne nje situate paksa stresuese ne timon.
E para dhe kryesorja eshte infrastruktura e dobet,e dyta niveli i drejtuesve qe ne shume raste nuk ja kane fare idene e perparesise ne rruge,dhe ne rrethrotullime(sidomos ata qe kane mbi 30 vjec qe e kane mare patenten me lek),dhe e treta kembesoret pa piken e llogjikes qe te futen si bageti ne mes te rruges dhe as ja ndjen fare per rrezikun.
__________________

Interist liked this post
riky_222000 está en línea ahora   Reply With Quote
Old July 14th, 2019, 11:17 PM   #2886
DyKikiriki
Registered User
 
Join Date: May 2016
Posts: 249
Likes (Received): 136kvaliteti i videos shume i dobet fatekeqesisht

__________________

rene1234 liked this post
DyKikiriki no está en línea   Reply With Quote
Old July 15th, 2019, 01:11 AM   #2887
Korca Forever
Registered User
 
Join Date: Jan 2017
Posts: 4,321
Likes (Received): 2763

Quote:
Originally Posted by DyKikiriki View Post
Po vėrej qė pak i respektojnė tabelat dhe rregullat?

Quote:
Originally Posted by DyKikiriki View Post
kvaliteti* i videos shume i dobet fatekeqesisht
* cilėsia
Korca Forever no está en línea   Reply With Quote
Old July 15th, 2019, 10:48 AM   #2888
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 8,521
Likes (Received): 2906

Quote:
Originally Posted by liburni View Post
Kjo nuk do te me bene qe ta ndryshoj mendimin tim qe shoferet ne Tirane jan te keqije.
Shoferet ne Tirane jane jo vetem te keqij , por dhe shume agresive. Kjo nuk vjen nga mosnjohja e rregullave te qarkullimit, por nga nje nxitim i cuditshem per te ecur sa me shpejt. Gjeja qe ti permende ne nje postim me larte, eshte shume e vertete qe kur ndalon ne semafor ne korsine tende per tu kthyer djathtas ose majtas , te futen nga korsia e levizjes drejt te tjeret edhe te zene vendin. Cuditerisht kete lloj zgjidhje e bejne shumica e shofereve pasi policia nuk i gjobit per kete shkelje shoferet. Me ca gjoba per 2-3 dite i ke te gjithe ne rresht.
rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old July 15th, 2019, 12:46 PM   #2889
Interist
Registered User
 
Interist's Avatar
 
Join Date: Sep 2014
Posts: 2,908
Likes (Received): 1383

Kjo puna e shoferėve lidhet edhe me mentalitetin dhe kulturėn nė pėrgjithėsi tė njerėzve. Dihet qė nė Shqipėri kultura ėshtė nėn nivelin 0 nė tė gjitha fushat jo vetėm nė rregullat e drejtimit tė automjetit. Shqiptarėt nuk dinė si tė komunikojnė me njėri tjetrin nė rrugė. Plus qė nė Shqipėri infrastruktura rrugore ėshtė mizerabėl, tmerrėsisht e keqe, shumė e dobėt. Pa dyshim mė e dobėta nė Europė. Edhe bashkohen tė dyja kėto gjėra me njėra tjetrėn, pra njerėz tė pagdhendur dhe injorant + infrastrukturė rrugore inekzistente = me ato skenat makabėr qė shohim ditė pėr ditė nė rrugėt e Shqipėrisė. Nuk ja vlen tė krahasohemi me Italinė, apo me vendet e tjera tė Europės perėndimore. Ne mund tė krahasohemi me ndonjė Rusi, ndonjė Ukrainė, pra kėto vėndet e lindjes.
__________________
Nėse ndihmon dikė me qėllim qė ai tė t'a kthejė, je duke bėrė tregėti dhe jo mirėsi

riky_222000, liburni liked this post
Interist no está en línea   Reply With Quote
Old July 15th, 2019, 07:39 PM   #2890
Edi_H
Registered User
 
Edi_H's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Location: Tirana
Posts: 9,066
Likes (Received): 11456

Rehabilitohet blloku i banimit nė Njėsinė nr.2 (Rruga Elbasanit - Stavri Vinjau - Pjetėr Budi dhe Ali Visha)
https://www.facebook.com/pg/ErionVel...57506108861926
__________________
Edi_H no está en línea   Reply With Quote
Old July 16th, 2019, 09:04 AM   #2891
FijuBriju
Registered User
 
FijuBriju's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Zagreb
Posts: 1,638
Likes (Received): 783

Sa i perket kultures ne trafik, isha para pak kohesh ne Sicili edhe diten e pare pasi morra nje makine me qera ne nje kryqezim edhe pse kisha dhene indikacion qe do te kthehesha majtas me eshte futur nga prapa nga ana e majte nje motociklete te cilen per nje mm nuk e kam goditur edhe me kete do te merrte fund idioti qe e ngiste.

Tani jam ne Greqi dhe trafiku eshte gjithashtu palidhje, sidomos ne Athine e cila eshte nje qytet i Lindjes se Mesme dhe jo Europes.

Sic duket shqiptaret e Shqiperise kulturen e trafikut e kane marre direkt nga Italia e jugut he Greqia pasi kane dal te punojne atje kurse tani ajo kulture eshte reflektuar edhe ne Kosove. Ne Itali te jugut, Greqi, Shqiperi dhe Kosove parkimi i dyfishte ne zone ku ndalohet parkimi fare duket te jete gje shume normale, mes anomalive tjera. Ne Kroaci keto gjera jane te paimagjinueshme.
__________________
Animal Rights in Albania, NOW!

http://www.wix.com/aranow/aranow

Animal Medical Care Foundation

http://www.animalmedicalcarefoundation.com/kosovo.html

Andrea_UK liked this post
FijuBriju no está en línea   Reply With Quote
Old July 16th, 2019, 09:09 AM   #2892
Be5-4rt
3Krisma n'Paris
 
Be5-4rt's Avatar
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 4,688
Likes (Received): 3015

Quote:
Originally Posted by FijuBriju View Post
Sa i perket kultures ne trafik, isha para pak kohesh ne Sicili edhe diten e pare pasi morra nje makine me qera ne nje kryqezim edhe pse kisha dhene indikacion qe do te kthehesha majtas me eshte futur nga prapa nga ana e majte nje motociklete te cilen per nje mm nuk e kam goditur edhe me kete do te merrte fund idioti qe e ngiste.

Tani jam ne Greqi dhe trafiku eshte gjithashtu palidhje, sidomos ne Athine e cila eshte nje qytet i Lindjes se Mesme dhe jo Europes.

Sic duket shqiptaret e Shqiperise kulturen e trafikut e kane marre direkt nga Italia e jugut he Greqia pasi kane dal te punojne atje kurse tani ajo kulture eshte reflektuar edhe ne Kosove. Ne Itali te jugut, Greqi, Shqiperi dhe Kosove parkimi i dyfishte ne zone ku ndalohet parkimi fare duket te jete gje shume normale, mes anomalive tjera. Ne Kroaci keto gjera jane te paimagjinueshme.


Shqiptaret e shqiperise kulturen e “shoferit” e kan marre sepse pjesa me e madhe patentat i ka paguar ose marre me nepotizem dhe ska lidhje fare me Itali apo greqi. Kur jane jasht shqiptaret e shqiperis mund te jene nga njerzit me korrekt me rregullat, kur vijn ne shqiperi po ai shqiptar nxjerr kembet nga dritarja e makines.
Be5-4rt no está en línea   Reply With Quote
Old July 16th, 2019, 11:12 AM   #2893
rene1234
Carpe Diem
 
rene1234's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 8,521
Likes (Received): 2906


Te gjithe me targa greke , italiane kur vine ne Shqiperi ne vere jane shoferet me te keqinj e te rrezikshem.

@FijuBriju

Nuk ke ture ne Shqiperi sivjet?
rene1234 no está en línea   Reply With Quote
Old July 17th, 2019, 09:13 PM   #2894
FijuBriju
Registered User
 
FijuBriju's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Zagreb
Posts: 1,638
Likes (Received): 783

Rene, po ka si jo, bile jane shtuar ne numer dukshem. Une po punoj ne Shqiperi, Kosove, Kroaci, Itali, Greqi, Mal te Zi.

Nga viti tjeter do te shtojne disa ture te reja me te rinj nga 18-25 vjec Tirane dhe jug per party turizem, per mua do kete pune te rende mos pyet se te rinj australian nuk kontrollohen dot
Turat tjera interesante qe do shtohen vitin tjeter jane ato me anije luksoze per te pasur. Keto jane super per mua se tips jane te mira nga njerez te pasur dhe pak ne moshe hehe
Ne pergjithesi vitin tjeter perpos shtimit te numrit te nisjeve ne turet ekzistuese do te kete edhe ture te reja dhe pritet nje numer dukshem me i madh i turisteve australian dhe zelandez kryesisht.
__________________
Animal Rights in Albania, NOW!

http://www.wix.com/aranow/aranow

Animal Medical Care Foundation

http://www.animalmedicalcarefoundation.com/kosovo.html

rene1234 liked this post
FijuBriju no está en línea   Reply With Quote
Old July 19th, 2019, 12:44 PM   #2895
Aureli
Registered User
 
Aureli's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 5,920
Likes (Received): 2995

do rindertokan Zogun e I, ne projekt eshte ngushtimi i rruges me 1x1 dhe zgjerimi i trotuareve. Me nje fjal mos kaloni nga qendra se te mbyt trafiku.

Keta jan dru te gjithe!!
Aureli no está en línea   Reply With Quote
Old July 19th, 2019, 01:10 PM   #2896
aldomorning
Orasul parca-i stins
 
Join Date: Jan 2017
Posts: 4,216
Likes (Received): 2886


Eh?

E paska pasur seriozisht loqja kur tha qe do behet rruge tregtare.
__________________

Interist liked this post
aldomorning no está en línea   Reply With Quote
Old July 20th, 2019, 09:49 PM   #2897
Ermir
Registered User
 
Ermir's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: Placentia/Pärma/アルバニア
Posts: 6,680
Likes (Received): 3500

Quote:
Originally Posted by Aureli View Post
do rindertokan Zogun e I, ne projekt eshte ngushtimi i rruges me 1x1 dhe zgjerimi i trotuareve. Me nje fjal mos kaloni nga qendra se te mbyt trafiku.

Keta jan dru te gjithe!!
Shume mire.
__________________
Survival of the dankest.
Ermir no está en línea   Reply With Quote
Old July 22nd, 2019, 01:29 PM   #2898
aldomorning
Orasul parca-i stins
 
Join Date: Jan 2017
Posts: 4,216
Likes (Received): 2886

Zona e 'Frigoriferit'http://www.gazetatema.net/2019/07/22...-pesuar/#img=2
__________________

Dorado., rene1234 liked this post
aldomorning no está en línea   Reply With Quote
Old July 22nd, 2019, 04:01 PM   #2899
aldomorning
Orasul parca-i stins
 
Join Date: Jan 2017
Posts: 4,216
Likes (Received): 2886

Yzberisht-Kasharhttps://balkanweb.com/bashkia-e-tira...erisht-kashar/
__________________

rene1234 liked this post
aldomorning no está en línea   Reply With Quote
Old July 22nd, 2019, 04:05 PM   #2900
aldomorning
Orasul parca-i stins
 
Join Date: Jan 2017
Posts: 4,216
Likes (Received): 2886


aldomorning no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 


Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 09:36 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2019, vBulletin Solutions Inc.
vBulletin Security provided by vBSecurity v2.2.2 (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us