[Praga Południe] Otoczenie Stadionu Narodowego - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Łódzkie, Mazowsze, Podlasie > » Warszawa

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 14 votes, 5.00 average.
Old November 27th, 2008, 12:02 PM   #1
Polex
Mam bez liku...

Polex's Avatar

[Praga Południe] Otoczenie Stadionu Narodowego

Do EURO 2012 zostało trochę ponad 1200 dni. Najważniejsza inwestycja, Stadion Narodowy, raczej nie jest zagrożona i, miejmy nadzieję, Mistrzostwa Europy odbędą się na pięknym nowoczesnym stadionie.
Obawiam się jednak, że SN przesłonił wszystkim obraz tego co miałoby się znaleźć wokół stadionu. Tak jak umiem sobie, choć z pewnym wysiłkiem, wyobrazić, że poniższy obraz będzie tylko wstydliwą historią:

tak nie bardzo jestem w stanie wyobrazić sobie jak będzie wyglądało otoczenie SN.
Wprawdzie został wybrany projekt zagospodarowania JEMS Architekci:

ale... co dalej?

A tymczasem:

Londyn daje Warszawie nauczkę
Londyn wykorzystuje Olimpiadę 2012, by zmienić zaniedbaną część miasta i powiązać go ze światem i centrum. Na Pradze z okazji Euro przybędzie tylko Stadion Narodowy, a na przystanku PKP pojawią się schody ruchome.
Quote:
- East End, gdzie powstaną obiekty związane z igrzyskami, jest teraz bardzo zaniedbaną częścią Londynu. Największe problemy to bieda, bezrobocie i przestępczość. Tu są najgorsze szkoły w całej Wielkiej Brytanii - mówił Graham Goymour, urbanista z firmy EDAW, która wspólnie z Buro Happold opracowało koncepcję "olimpijskiej" przebudowy Londynu.

Wyświetlił na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej zdjęcia, które wzbudziły wesołość studentów, budząc przy okazji pewne skojarzenia z praskimi klimatami: "Policjo, trzymaj się z daleka albo umieraj". Na murach East Endu są też hasła niecenzuralne.

Pragmatyzm olimpijski

Władze Londynu postawiły sobie za cel, by przy okazji inwestycji za ok. 9 mld funtów odmienić też wschodnią część miasta. Za cztery lata nikt nie pozna 200 ha terenu w dolinie rzeki Lea, która stanowi dopływ Tamizy. Trudno dostępne tereny poprzecinane torami i kanałami zostaną pozszywane z "lepszym Londynem" drogami, wieloma mostami i kładkami dla pieszych. Trwa już budowa tunelu kolejowego, bo w sercu olimpijskiej części miasta stanie nowoczesny dworzec kolejowy łączący Londyn z Paryżem i resztą Europy.

- Główny stadion będzie mieć 85 tys. miejsc, ale został tak zaprojektowany, by zaraz po olimpiadzie zmniejszyć jego pojemność do 25 tys. krzesełek - wyjaśniał Graham Goymour.

Okazało się, że to bardziej opłacalne niż utrzymywanie za dużych obiektów sportowych, nie na kieszeń pragmatycznych Brytyjczyków.

Wiele obiektów sportowych zniknie po 2012 r., by dać miejsce pod zabudowę m.in. mieszkaniową. Urbanizacja całego terenu w dolinie rzeki Lea potrwa najbliższe kilkadziesiąt lat.

- To będą też najbardziej dostępne igrzyska dla wszystkich. Osoby niepełnosprawne wejdą i wjadą wszędzie. To będą też "zielone igrzyska" - przekonywał Andrew Comer z Buro Happold. Zapowiedział uzyskiwanie energii ze spalania biomasy, gromadzenie i czyszczenie wody deszczowej do dalszego wykorzystania, "pneumatyczny transport" śmieci, pokazywał zdjęcia domów obrośniętych pnączami.

Koordynacją całego procesu planowania, projektowania i realizacji obiektów zajmuje się specjalna instytucja. - Projekt po ukończeniu zostanie przekazany do miejskiej agencji, która po olimpiadzie stanie się właścicielem terenu i będzie zawierała umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym, dzierżawie i sprzedaży w imieniu władz Londynu. A wszystko podlega kontroli publicznej - przypomniał Piotr Tarczyński, jeden z dyrektorów Buro Happold.

Praska trawa zatętni życiem

Na takim tle mizernie wyglądają przygotowania do znacznie skromniejszej imprezy Euro 2012. W Warszawie nie ma żadnej strategii społecznej, by przy okazji wielkich inwestycji, m.in. w stadion, zmienić Pragę, wykreować w jego sąsiedztwie nowe i atrakcyjne dla ludzi centrum świetnie powiązane z tym lewobrzeżnym.

- Wszystko utknęło w martwym punkcie po odejściu Michała Borowskiego z funkcji szefa Narodowego Centrum Sportu - mówił Piotr Sawicki z pracowni Dawos, która z pracownią Jems wygrała konkurs na koncepcję zagospodarowania 8 ha wokół planowanej areny piłkarskiej.

Urbanista wspomniał, że jest aż trzech gospodarzy terenów ważnych z punktu widzenie przygotowań do Euro 2012: Narodowe Centrum Sportu, PKP i miasto i są aż trzy plany zagospodarowania. Nikt teraz niczego nie koordynuje. Ktoś buduje stadion, kolejarze coś tam sobie planują i obiecują już tylko modernizację stacji PKP Stadion oraz montaż schodów ruchomych. Marzenia o wielkim wielofunkcyjnym obiekcie nad torami można już włożyć między bajki. Nie będzie metra, placów publicznych, zabudowy.

- Chodzi o teren wielkości centrum Warszawy czy Starego i Nowego Miasta, który wciąż stanowi czarną dziurę. To miejsce jest wytarte ze świadomości warszawiaków, ale ma nieprawdopodobny potencjał. Trzeba kontynuować te prace - apelował Wojciech Kotecki z pracowni Jems.

- Będzie tylko stadion. A co z resztą? - pytał retoryczne Henryk Drzewiecki, były architekt Warszawy.
"Gazeta" potwierdziła wczoraj, że nikt nie podpisał umowy na dalsze projektowanie okolic "piłkarskiego kosza". Minister sportu Mirosław Drzewiecki zlecił "opracowanie różnych wariantów zabudowy" i zapewnił: "Badania są cały czas prowadzone". - Musimy wybrać taki wariant, który nie opóźni oddania stadionu do użytku. Trzeba też określić precyzyjnie, co ma się znaleźć w najbliższym sąsiedztwie, żeby nawet po mistrzostwach teren tętnił życiem - odpowiedział dyplomatycznie minister.

Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna
Z góry można założyć, że projekt w powyższym kształcie na czas mistrzostw będzie tylko projektem. Owszem, może niektóre elementy w jakieś formie powstaną, ale choć staram się być optymistą to realizm życiowy nakazuje mi stwierdzić: kiepsko to widzę.

Last edited by Polex; November 27th, 2008 at 05:05 PM.
Polex no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old November 27th, 2008, 12:24 PM   #2
pavulon90
Registered User

pavulon90's Avatar

Likes (Received): 96

Niestety, wydaje mi się że nie wiele z projektu otoczenia stadionu uda się zrobić na Euro. W sumie to, to aż tak ważne nie jest, ważne jest żeby handlarzy wywalić stamtąd. To będzie już polowa sukcesu.
pavulon90 no está en línea   Reply With Quote
Old November 27th, 2008, 12:45 PM   #3
Możej
Registered User

Możej's Avatar

Likes (Received): 80

del

Last edited by Możej; November 27th, 2008 at 09:37 PM.
Możej no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old November 27th, 2008, 12:55 PM   #4
mk74
Registered User

Likes (Received): 39

czyli miało byc jak nigdy, wyszło jak zawsze.
Euro to nie pierwsza impreza, która nie zdołała zmobilizować do działania.
Pamiętacie n.p., że z okazji przyznania nam ME w koszykówce Warszawa obiecała, że zbuduje na tę imprezę halę sportową na 15 000. Minęło kilka latek, mistrzostwa już wkrótce, a hala ...
mk74 no está en línea   Reply With Quote
Old November 27th, 2008, 12:56 PM   #5
Polex
Mam bez liku...

Polex's Avatar

Quote:
Originally Posted by Możej View Post
JEMS Architekci.
Jasne! Zgodnie z napisem na wizualkach w prawym górnym rogu! Sorry
Old November 27th, 2008, 12:57 PM   #6
szymon.kimsim
It's Good To Be Bad

szymon.kimsim's Avatar

Likes (Received): 1

Ja sie bede cieszyl jak zaoraja wszystko wokol i posadza zielona trawke.
szymon.kimsim no está en línea   Reply With Quote
Old November 27th, 2008, 02:02 PM   #7
demmat
Registered User

demmat's Avatar

Najważniejsze jest to żeby wywalić kupców. Później uporządkowanie terenu (zieleń, jakieś alejki, oświetlenie, kosze na śmieci, itp.).Później zmodernizowanie sieci tramwajowej i autobusowej w okolicach. Następnie wybudowanie jakiegoś parkingu na czas mistrzostw. Później Postawienie jakichś pawilonów ze sklepami i gastronomią. Reszta do Euro nie jest potrzebna(chociaż, może jeszcze hotel by się przydał). Później będą mistrzostwa świata w Siatkówce i hala musi powstać. Tak więc na razie się nie spinajmy że nie będzie luksusów przy SN, bo nikt nigdy nie mówił że tak będzie.
oni też mają opowieść
Warszawa Welecka

Last edited by demmat; November 27th, 2008 at 02:46 PM. Reason: Nie te mistrzostwa ;(
demmat no está en línea   Reply With Quote
Old November 27th, 2008, 02:27 PM   #8
szymon.kimsim
It's Good To Be Bad

szymon.kimsim's Avatar

Likes (Received): 1

chyba mistrzostwa swiata w siatkowce. w koszykowce sa za rok ale europy w Polsce
szymon.kimsim no está en línea   Reply With Quote
Old November 27th, 2008, 02:41 PM   #9
Hubert Pollak
Registered User

Likes (Received): 0

Mieszkam akurat w pobliżu i będę się cieszył jeżeli przynajmniej zostaną odremontowane fasady ulic na ul Zamoyskiego.

Często chodzę od Parku Praskiego do PKP Stadion (jagiellońską-Zamoyskiego) i od kwietnia 2007 notuję każdą zmianę w okolicy od tamtej strony.

Przez 1,5 roku postawiono jedynie jedną nową latarnię i wywalono obleśny płot parkingu na Zamoyskiego...
Old November 27th, 2008, 02:45 PM   #10
demmat
Registered User

demmat's Avatar

Quote:
Originally Posted by szymon.kimsim View Post
chyba mistrzostwa swiata w siatkowce. w koszykowce sa za rok ale europy w Polsce
Tfu, oczywiście że Siatkówka, zaraz wyedytuję
oni też mają opowieść
Warszawa Welecka
demmat no está en línea   Reply With Quote
Old November 27th, 2008, 02:52 PM   #11
PiotrG
青春ブタ野郎

PiotrG's Avatar

hala ma powstać do 2014r, z tego co zapowiadał Drzewiecki to w 2012r ma stać już w surowym stanie
ponoć do końca tego roku mają rozpisać harmonogram budowy reszty NCS, jednak również kiepsko to widzę a mogliby zrobić z Pragi przyjemne centrum sportu i wypoczynku
PiotrG no está en línea   Reply With Quote
Old November 27th, 2008, 02:55 PM   #12
mamelux
Hej.

mamelux's Avatar

Likes (Received): 377

Przełomowym krokiem będzie wywalenie tych bud i kupców.
Old November 27th, 2008, 02:56 PM   #13
deamon82
Registered User

Likes (Received): 2471

Jak się patrzy na te ich wizualki to zawsze śmiać mi się chce, przy każdym budynku cień w inną stronę, a tak wogóle to jak zamierzają połączyć Zamoyskiego z Wrzesińską, jeśli przed apartamentowcem ,,Przy Porcie" ma powstać parking. Wątpię też w wyburzenie Centrum Kultury Wietnamskiej. HGW już wstrzymała fundusze na Targową, więc w 2012 będzie syf jaki jest teraz.
deamon82 no está en línea   Reply With Quote
Old November 27th, 2008, 03:25 PM   #14
Elvenking
Registered User

Elvenking's Avatar

Likes (Received): 3153

Moim zdaniem koncepcja świetna, przyzwoity kawał miasta. Mam nadzieję, że prędzej czy później się uda. Będzie to świetna brama do miasta dla osób podróżujących pociągiem linią tamtędy biegnącą.
"A pan myślisz, że chaotyczne kombinacje efemerycznych pryncypiów są w stanie zdeterminować neutralną cywitatywę absolutnego relatywizmu immanentno-transcendentalnej solipsystycznej jaźni? Tak czy nie?! Gadaj pan!!!"
Elvenking no está en línea   Reply With Quote
Old November 27th, 2008, 05:00 PM   #15
Seba_wm
Registered User

Likes (Received): 0

No jakby to wyszlo to byloby pieknie, ale niestety trzeba byc realista... wszystkiego na pewno nie zrobia wiec pozostaje miec nadzieje ze po EURO nie zapomna o tym i nie odrzuca w kat tylko skoncza to co zaczeli.
wreszcie Praga zacznie wygladac porzadnie. Mi sie najbardziej marzy metrona goclaw ale czy tego dozyje to nie wiem
Seba_wm no está en línea   Reply With Quote
Old November 27th, 2008, 06:54 PM   #16
Pawrzes_PL
P a w r z e s

Pawrzes_PL's Avatar

Likes (Received): 1635

Trzecia wizualizacja: "PARK SKARYSZEWSKIEGO"
JEMS Architekci informuję że jest to Park Skaryszewski im. Ignacego Jana Paderewskiego
...i Zieleniecka to aleja a nie ulica.
Old November 27th, 2008, 08:08 PM   #17
deamon82
Registered User

Likes (Received): 2471

o tym właśnie pisałem, jak coś to Park Paderewskiego
deamon82 no está en línea   Reply With Quote
Old November 27th, 2008, 08:38 PM   #18
zbieraj
Co się gapisz?

zbieraj's Avatar

Niestety zadałem JEMSom pytanie na Wydziale na wykładzie z cyklu Building Talks o szanse realizacji inwestycji. Niestety po dymisji Borowskiego cała idea konkursu runęła i dobrze będzie, jeżeli w przeciągu 20 lat coś w ogóle ruszy. Nota bene ten konkurs nie przewidywał, że to wszystko powstanie DO 2012 roku, lecz to co tam powstanie po nim.
zbieraj no está en línea   Reply With Quote
Old November 27th, 2008, 09:29 PM   #19
Polex
Mam bez liku...

Polex's Avatar

Nigdy nie zakładałem, że całe otoczenie SN takie jak na projekcie powstanie do 2012. Liczyłem jednak, że część z tego będzie jednak gotowa. Nie bardzo sobie mogę wyobrazić, by w 2012 r wiatr hulał od ronda do Targowej.
Old November 27th, 2008, 09:51 PM   #20
mk74
Registered User

Likes (Received): 39

Quote:
Originally Posted by szymon.kimsim View Post

chodziło mi o ME w koszykówce męskiej, pisałem ME, są w przyszłym roku, chyba już nie zdąży Warszawa z tą halą, heh. Gdańsk też się nie wyrobił, chociaż to miała być głowna arena ME, tyle, ze tam budują hale, z opóźnieniem, ale budują.
Mi się po prostu przypomniało, że Warszawa nie była brana pod uwagę jako gospodarz mistrzostw, ale obiecała w momencie przyznania nam imprezy budowę hali, no i śmieszne jest to, że mistrzostwa wkrótce, a ... wiadomo.
No i sytuacja się powtarza przy okazji Euro 2012 - wielkie plany i wielkie nic - poza stadionem w ostatecznym rozrachunku...
MŚ w siatkówce bedą w 2014 (może do tego czasu uda się halę zbudować w Warszawie, aczkolwiek nie będzie to konieczne, bo będą w innym miastach odpowiednie).

Last edited by mk74; November 27th, 2008 at 09:57 PM.
mk74 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
euro 2012, praga południe, stadion, stadion narodowy, warsaw, warszawa

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules