[RKS] (R7.1) Autoudha Banullė - Dheu i Bardhė - Page 13 - SkyscraperCity
 

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Infrastruktura > Rrugėt

Rrugėt Roads and Highways.


Reply
 
Thread Tools
Old May 2nd, 2019, 02:05 AM   #241
Prapapara
Registered User
 
Join Date: Feb 2019
Posts: 76
Likes (Received): 32

Quote:
Originally Posted by Llapi 1 View Post
Medvegja, djepi i civilizimit Shqiptarė!
Ēka s'nin njeri!!!
Prapapara está en línea ahora   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 
Old May 2nd, 2019, 01:04 PM   #242
ntom
Registered User
 
ntom's Avatar
 
Join Date: Aug 2016
Posts: 909
Likes (Received): 1117

@Drenicaku, a ki fshisė a me ta gjet nja . Seriozisht, barti postimet e fundit nė temėn adekuate se po rrshasin shpejt.
__________________
_________________________________
_ _ _ _ Road network of _ _ _ _
____________KOSOVO_____________

Dardania liked this post
ntom no está en línea   Reply With Quote
Old May 3rd, 2019, 05:49 PM   #243
Diarks
Registered User
 
Diarks's Avatar
 
Join Date: Jan 2018
Posts: 1,570
Likes (Received): 434

Quote:
Originally Posted by Dardania View Post
Diar- nga cili Rajon e ke ti Origjinen?

***

P.S.
ketu duhet te shkruhet per rrugen ngA Dheu I bardh deri ne Banull
Une e kam origjinen prej kosove ketu kam linde ketu jam rrite e due ket vende por do sene kaniher pom bajn nervoz. Sidomos papergjegjsia apsolute e disa njerzve ndaj keti vendi, qe ka luftue me shekuj me fitue lirin e pamvarsin prej okupatorve te nje pas njeshem.

Te parte e mi e kan origjinen prej medvegje por kan dal heret prej atje ne 1968. personalisht vetem njeher e kam vizitue vendlindjen e te parve te mi.

Ajo qka deshta te them me ato postime apo poenta esht kjo. Shqiptare keta te medvegjes qe esht malsia e gollakit. Dhe shqiptare keta tjerte nga viset tjera te kosoves. Qe jetojn ne te njetin fshati por qe kan nje kultur dhe pergjegjsi tjeter ndaj prones shtetrore. Per faktin e thjesht se kta te medvegjes kan jetue ne nje shtet ku skan pas qare pa e rreshpektue shtetin dhe pronen shtetrore. Por ketu ndoshta ka ndikue edhe fakti se kan dal heret qysh ne vitet e 60,dhjeta jasht e kan pa boten. Etj
Diarks no está en línea   Reply With Quote
Old May 3rd, 2019, 08:14 PM   #244
Gjin Tonikaj
Zog shqiptari
 
Gjin Tonikaj's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Location: Großherzogtum Baden
Posts: 5,723
Likes (Received): 5451


Kjo s'ka te boj se kah e kane prejardhjen ata ose keta, po ka te boj me faktin e vetem se KUR jane ndertu shtepite qe i ke nenvizu me te kalter e te kuqe. Ata qe kane ardhe ne vitet e '60, '70, '80 e pjeserisht '90ta i kane ndertu shtepite ne ate menyre per shkak se kane pas truall te mjaftueshem meqenese toka per ndertim ne ate kohe nuk ka pas aq rendesi si sot e mbi te gjitha nuk ka qene aq e shtrejt si sot. Kjo vlen ne veēanti per zona si Hajvalia, Graēanica, Fushe Kosova, etj. Tash mundohet me e shfrytezu ēdokush ēdo cm2. Normal kur e ki parasysh qe sot nje ari toke ne keto zona kushton lirshem 10 000 euro, shume me te cilen para 20-30 vjete e kishe ble krejt Hajvaline.
__________________
Iu qit Zoti fare!

Dardania liked this post
Gjin Tonikaj no está en línea   Reply With Quote
Old May 8th, 2019, 09:37 PM   #245
Battlefield
Born To Win
 
Battlefield's Avatar
 
Join Date: Jan 2016
Posts: 3,917
Likes (Received): 1796

Quote:
Originally Posted by kodiak23 View Post
Krejt kto jan rrena, e them me shum pėrgjegjsi ..kjo edhe a fatkeqsia jon ma e madhe si shoqni, kem shum njerz si ti qe shiten si njerz qe din diqka e nfakt nuk din kurgja hiq.!!!
Kosova jep shtesa per shum ktegori ne bujqsi, njoh shum qe punojn dhe i marrin ato shtesa e qe nuk jan as nPDK e as n AAk, fakti qe ka shum toka qe spunohen ka te baj me at se ska fuqi puntore (rinia sdon me punu token) ose kan siperfaqe te vogel te tokes.
Qeshtu eshte kur fol pa dite e koritesh.

Auditori gjen mangėsi pėr menaxhimin dhe dhėnien e granteve tė bujqėsisė

https://www.koha.net/arberi/161733/a...-te-bujqesise/
__________________
Only Judge Can God Me!!!
Battlefield no está en línea   Reply With Quote
Old May 23rd, 2019, 05:24 PM   #246
Gjilangji
Registered User
 
Gjilangji's Avatar
 
Join Date: Aug 2015
Location: Gjilan
Posts: 531
Likes (Received): 476

22 Maj
__________________
Gjilangji no está en línea   Reply With Quote
Old May 23rd, 2019, 08:42 PM   #247
ntom
Registered User
 
ntom's Avatar
 
Join Date: Aug 2016
Posts: 909
Likes (Received): 1117

Mshefi kėto foto se vjen Argeta e na ankohet qysh po shkatėrrohet krejt ekosistemi i maleve tė Zhegocit.
__________________
_________________________________
_ _ _ _ Road network of _ _ _ _
____________KOSOVO_____________

Art R. liked this post
ntom no está en línea   Reply With Quote
Old May 23rd, 2019, 11:46 PM   #248
Llapi 1
Registered User
 
Llapi 1's Avatar
 
Join Date: Jul 2016
Posts: 8,104
Likes (Received): 10394__________________
Llapi 1 no está en línea   Reply With Quote
Old May 31st, 2019, 09:39 AM   #249
Llapi 1
Registered User
 
Llapi 1's Avatar
 
Join Date: Jul 2016
Posts: 8,104
Likes (Received): 10394

__________________

Gjilangji, Dardania liked this post
Llapi 1 no está en línea   Reply With Quote
Old May 31st, 2019, 09:46 AM   #250
Llapi 1
Registered User
 
Llapi 1's Avatar
 
Join Date: Jul 2016
Posts: 8,104
Likes (Received): 10394

Quote:
Kadriu: Autostrada “Agim Ramadani”, lidhja e Anamoravės me trevat shqiptare

Rexhep Kadriu zv. ministėr i Infrastrukturės nė Qeverinė Haradinaj, ka thėnė se gati 20 vjet qytetarėt e Anamoravės kanė pritur pėr Autostradėn.

“Qeveritė e kaluara janė ardhė nė pushtet pėrmes premtimeve pėr rrugė moderne dhe autostrada qė lidhin shqiptarėt mes vete dhe qė ndikojnė direkt nė zhvillimin ekonomik. Asnjėherė nuk ėshtė ndėrmarrė ndonjė hap konkret pėr materializimin e atyre “muhabeteve” nėpėr fushata. Pra, qytetari i Anamoravės ėshtė mashtruar disa herė, duke qenė se ky rajon i Kosovės realisht ėshtė pėrcaktues edhe i fituesit tė zgjedhjeve nacionale. Kushdo qė thotė ndryshe, gabon thotė Kadriu.

“Ne kemi thėnė se Anamorava do tė lidhet me rrugė moderne, nuk kemi bėrė shumė zhurmė, por kemi punuar dhe po punojmė. Nė fakt, i kemi tejkaluar dukshėm me punė ato qė i kemi thėnė. Sot, ky rajon i Kosovės po bėhet me autostradė, e cila i jep vulėn e saktėsisė tė asaj qė themi ēdo ditė, “Rruga e Kombit”. Pėrmes autostradės “ Agim Ramadani” Prishtinė – Gjilan – Dheu i Bardhė, nė dimensionin kombėtar, bashkohet fizikisht kombi, rrjedhimisht trevat shqiptare. Pėr mua, dhe pėr tė gjithė ata qė kanė njė fije dashurie pėr shtetin e kombin, kjo autostradė paraqet njėrin ndėr projektet mė madhore gjithėkombėtare nė historinė tonė, sepse lidhė Luginėn e Preshevės me Kosovėn, dhe Kosovėn me Shqipėrinė e Maqedoninė e Veriut”, thotė Kadriu nė njė bisedė pėr rajonipress, njofton pėr Plus Tv dega e AAK-sė nė Gjilan.

Kadriu shtoi se edhe nė dimensionin ekonomik, ėshtė njė projekt qė ndikon dukshėm nė zhvillimin ekonomik tė vendit, sepse si e tillė krijon lehtėsira edhe nė qarkullimin e njerėzve, por ēka ėshtė ma me rėndėsi, krijon lehtėsira nė qarkullimin e mallrave.

“Pėrmes kėsaj autostrade, por edhe gjitha autostradave qė janė dhe po ndėrtohen nė Kosovė, krijohen lidhje mė tė shkurta dhe mė racionale me shtetet e rajonit dhe Evropės. Autostradat si kjo e Gjilanit, ndikojnė nė uljen e kostos sė transportit si dhe nė rritjen e prodhimeve bujqėsore, tė turizmit etj. Investimi nė infrastrukturėn rrugore, sado qė e ka koston e lartė buxhetore, ėshtė investim qė krijon bazė tė qėndrueshme pėr tė ardhmen e vendit. Kėtė po e bėjmė ēdo ditė, sepse konsiderojmė se pėrmes infrastrukturės moderne bėhet edhe tėrheqja me e lehtė e investitorėve tė huaj,” tha Kadriu.

Kadriu jep edhe njė lajm tė madh.”Jemi nė fazėn e fundit pėr shpalljen e procedurave pėr vazhdimin e Autostradės nga Bresalci nė drejtim tė Dheut tė Bardh dhe kėtė vit fillojnė punimet sepse jemi zotuar se do ta pėrfundojmė kėtė vepėr gjigante”, pėrfundoi Kadriu.
RadioStarGjilan.com
Llapi 1 no está en línea   Reply With Quote
Old June 2nd, 2019, 01:39 AM   #251
Dardania
Registered User
 
Dardania's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Prishtinė
Posts: 938
Likes (Received): 146

Njeva qe ktyre ditve kishin me tenderu edhe pjesen tjter deri ne kufi
A ka kush naj info te sakt?
Dardania no está en línea   Reply With Quote
Old June 5th, 2019, 05:09 PM   #252
Llapi 1
Registered User
 
Llapi 1's Avatar
 
Join Date: Jul 2016
Posts: 8,104
Likes (Received): 10394

Video nga punimet.
__________________

Gjilangji, RexBardylis, Art R., JMBasquiat liked this post
Llapi 1 no está en línea   Reply With Quote
Old June 5th, 2019, 05:24 PM   #253
Gjilangji
Registered User
 
Gjilangji's Avatar
 
Join Date: Aug 2015
Location: Gjilan
Posts: 531
Likes (Received): 476

A mund tė pėrfundojė Autostrada “Agim Ramadani” deri nė verėn e vitit 2020?


Quote:
Nė Autostradėn 22 kilometėrshe qė lidh Gjilanin me Prishtinėn punimet kanė filluar nė qershor tė vitit 2018. Edhe pse ishte planifikuar qė punimet tė nisnin nė mars tė 2018 ato u shtynė. Me gjithė problemet dhe shpenzimet milionėshe nė shpronėsime, Ministria e Infrastrukturės ėshtė optimiste se autostrada do tė kryhet para afatit kohor prej 30 muajsh sa ėshtė paraparė.

Arbėr Jashari


Ministria e Infrastrukturės, gjegjėsisht zėvendėsministri Rexhep Kadriu, nė pėrgjigjen pėr Gazetėn Express ka thėnė se punimet nė Autostradėn Prishtinė-Dheu i Bardhė, po vazhdojnė me dinamikėn e duhur pavarėsisht problemeve tė cilat i kemi pasur nė shpronėsime.

“Punimet nė Autostradėn, Prishtinė-Dheu i Bardhė, segmenti Banullė-Bresalc janė tė kontraktuara nė 8 llote, punimet e sė cilės kanė filluar nė qershor tė vitit 2018 po vazhdojnė me intensitet tė shtuar, me gjithė problemet tė cilat i kemi pasur nė shpronėsime, prapė se prapė punimet janė duke vazhduar nė dinamikėn e duhur”.

Nė shkurt tė vitit 2018, Ministri Pal Lekaj, kishte nėnshkruar kontratat me operatorėt pėr ndėrtimin e autostradės dhe ishte prezantuar traseja e Autostradės Gjilan-Prishtinė, ku do tė ketė kyēje nė Banullė, mė pas do kaloj nėpėr Sllovi, Zhegovc e qė mė pas do tė ketė dalje nė Bresalc.

Shpronėsimi i tokave sipas Ministrisė do tė kap shumėn e 39 milionė e 332 mijė e 973 eurove. Mė sė shumti sipėrfaqe tė tokės do tė shpronėsohet nė pjesėn Pėrlepnicė-Tjegullore.

Nė kėtė pjesė do tė shpronėsohen 789 mijė e 99 metra katror, tė cilat do tė kushtojnė 5 milionė e 891 mijė euro.

I pyetur nga Express se kur pritet pėrfundimi i Autostradės “Agim Ramadani”, zėvendėskryeministri Kadriu ėshtė shprehur se ofertat e kontraktorėve parashohin afatin kohor prej 30 muajve.

“Pėrfundimi i punimeve nė Autostradėn “Agim Ramadani” sipas ofertave tė kontraktorėve ėshtė paraparė 30 muaj pėrfundimi i punimeve, por sipas dinamikės tė cilėn e kemi nė teren, konsiderojmė dhe jemi optimist se autostrada prej 22.3 km e kontraktuar nė 8 llote do tė pėrfundoj para afatit kohor”.

Zėvendėsministri i Infrastrukturės, Rexhep Kadriu ka thėnė se vlera e kontraktuar e 8 lloteve pėr Autostradėn “Agim Ramadani” kap vlerėn e 88 milionė eurove.

Ai ka thėnė se segmentet tjera nė drejtim tė Dheut tė Bardhė, nė kufi me Serbinė ti shpallim gjatė vitit 2019
https://www.gazetaexpress.com/a-mund...-e-vitit-2020/
Gjilangji no está en línea   Reply With Quote
Old June 5th, 2019, 05:54 PM   #254
Llapi 1
Registered User
 
Llapi 1's Avatar
 
Join Date: Jul 2016
Posts: 8,104
Likes (Received): 10394

Bash me intereson me e pa cilesine e rruges tu e pas parasysh cmimin e saj prej rreth 4M/km(3x me pak se ne autoudhat tjera) dhe faktin qe ndertohet vetem nga ompanite vendore!
Llapi 1 no está en línea   Reply With Quote
Old June 5th, 2019, 06:08 PM   #255
Gjilangji
Registered User
 
Gjilangji's Avatar
 
Join Date: Aug 2015
Location: Gjilan
Posts: 531
Likes (Received): 476

Nuk e di se a eshte perzgjedh ndertuesi i autoudhes se Dukagjinit ?! Por besoj se kjo Autoudhe e Gjilanit dot fungoj si nje test se a kan kaqik kompanit vendore per projekte te tilla.

Dmt nqoft se re rezultati dhe kualiteti kan mu kan pozitive, spaku qat pershtypje e kam prej fotografive, mujna me hek dore prej Bechtel Enka & co.
Nejse, do ta shofim shum shpejt.

Sa i perket avazhit te punimeve besoj qe deri nver te 2020es do te jet gati.
Gjilangji no está en línea   Reply With Quote
Old June 5th, 2019, 06:27 PM   #256
Battlefield
Born To Win
 
Battlefield's Avatar
 
Join Date: Jan 2016
Posts: 3,917
Likes (Received): 1796

Quote:
Originally Posted by Llapi 1 View Post
Bash me intereson me e pa cilesine e rruges tu e pas parasysh cmimin e saj prej rreth 4M/km(3x me pak se ne autoudhat tjera) dhe faktin qe ndertohet vetem nga ompanite vendore!
Cmimi real eshte dikun rreth ose nen 3M/km sepse 1+ Milione Euro per km i shkon qobanave te AAK-se e PyDyKy-se si pjese e hajnise ne shpronesim dhe tender.

Personalisht jam i bindun se ka me dale katastrofale, njejte si ajo pjesa e Shqipnise por jo per arsyen se kompanite vendore nuk dijne me ndertu rruge por per arsyen e thjeshte se ato jane te detyrume me bo shume kompromise ne barre te kualitetit te rruges per ti ushqy apetitet e flliqnive te AAK-se e PDK-se ne tender.
__________________
Only Judge Can God Me!!!
Battlefield no está en línea   Reply With Quote
Old June 6th, 2019, 06:38 PM   #257
YH-AK
Registered User
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 224
Likes (Received): 76

Cilesia percaktohet kryesisht ne dizajn. Me pas eshte menaxhimi i cilesis qe kontrollon nqs cilesia eshte sic eshte dizajnuar. Pra kompania mbikqyrse eshte ajo qe eshte kyce per kete faze.
Kompania mbikqyrese e dy autoudhve te perfunduara, Hill International, ka bere nje pune te mire. Shpresoj qe Ministria ka zgjedhe te njejten.
YH-AK no está en línea   Reply With Quote
Old June 6th, 2019, 09:54 PM   #258
Gjilangji
Registered User
 
Gjilangji's Avatar
 
Join Date: Aug 2015
Location: Gjilan
Posts: 531
Likes (Received): 476

6 MajKrahasimi i udhkryqit te autoudhave R7/R6 me udhkryqin e autoudhave R6/R.7.1

__________________

Llapi 1, Dardania, Art R., Plisat, RexBardylis, Lt_G liked this post
Gjilangji no está en línea   Reply With Quote
Old June 6th, 2019, 11:58 PM   #259
Dardania
Registered User
 
Dardania's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Prishtinė
Posts: 938
Likes (Received): 146Ski cka krahason hiq syt jan me pa, simetria eshte perfekte, veq shpresoj qe cilesia e ndertimit te jet poashtu e keti niveli. Bravo ju koft kompanive qe po e ndertojn.
Dardania no está en línea   Reply With Quote
Old June 7th, 2019, 03:23 PM   #260
JMBasquiat
Registered User
 
JMBasquiat's Avatar
 
Join Date: Mar 2014
Posts: 6,300
Likes (Received): 6619

Quote:
Originally Posted by Llapi 1 View Post
Bash me intereson me e pa cilesine e rruges tu e pas parasysh cmimin e saj prej rreth 4M/km(3x me pak se ne autoudhat tjera) dhe faktin qe ndertohet vetem nga ompanite vendore!
Nese e gjykojme nga rruget M9 Prishtine - Peje (deri ne Gjurgjice) dhe M2 Prishtine - Mitrovice (deri pak pertej "Amazona"), atehere cilesia eshte mese e mire dhe e pranueshme per ato pare.

Rruga per aeroport eshte prej rrugeve me te ngarkuara ne vend dhe ende eshte ne gjendje relativisht te mire gati 10 vite pas perfundimit.
JMBasquiat no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 


Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 09:31 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2019, vBulletin Solutions Inc.
vBulletin Security provided by vBSecurity v2.2.2 (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us