[Poznań] Rynek biurowy - Page 5 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Wielkopolska, Kujawy, Lubuskie > » Poznań

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 7 votes, 5.00 average.
Old April 8th, 2010, 03:54 PM   #81
JANEK KOS
GORSZY SORT

JANEK KOS's Avatar

Likes (Received): 6770

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,...tycje_IBM.html

o to chodzi? To prosze spojrzec na date.
Advertisement

Old April 8th, 2010, 03:55 PM   #82
mateq
mod emerytowany

Słuchajcie. Ale problem co zrobić z nadmiarem planowanej powierzchni tak na prawdę nie jest naszym problemem. Nie przeczę, że jest poważnym problemem, ale raczej dla inwestorów tych powierzchni oraz dla Urzędu Miasta. Nie Janka Kosa, nie forumowiczów FPW, nie moim.

Jeśli Von der Hyden Group zaczyna budować ABC. Jeśli Echo ciągnie Maltę. Jeści GTC chce budować przy parku Wilsona. Jeśli Ataner, Agrobex, czy Hiszpanie na Murawie chcą budować biurowce, to chyba mają ku temu jakieś podstawy? I nie mówimy tutaj o S-F typu Poznań Forum, czy Korona, lub o mniejszych (prywatnych) inwestycjach, typu Gant, czy Skalar. Te firmy to doświadczeni deweloperzy, często spółki giełdowe i nie boją się, że ich biurowce będą stały puste. A przypominam, że dla nich liczy się tylko i wyłącznie zysk.
mateq no está en línea   Reply With Quote
Old April 8th, 2010, 03:55 PM   #83
rafff
BANNED

Likes (Received): 301

II etap malty jest skończony
III etap zostało 2000 wolne
pewnie , że nie wyszkolisz wszystkich przez 8miesięcy,
gdzie ich lokujesz pod koniec roku? potrzeba 10 000?
masz do wyboru inne miasto i gotowy biurowiec, albo czekanie na ABC w kontenerach.

dokładnie, nie nasz problem i tylko się cieszyć, że chcą je u nas budować!
rafff no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old April 8th, 2010, 03:57 PM   #84
JANEK KOS
GORSZY SORT

JANEK KOS's Avatar

Quote:
Originally Posted by 625 View Post
Proponuję wykorzystać kontenery ze stadionu, jak znalazł.
Widzialem kiedys w Niemczech akademik zrobiony z kontenerów w bardzo przyzwoitym standardzie

NIe wszystkie kontenery musza miec standard budowlany.
Old April 8th, 2010, 03:58 PM   #85
Posenerr
Registered User

Posenerr's Avatar

Likes (Received): 106

Quote:
Originally Posted by JANEK KOS View Post
Taaaak nic nie wiem o tym rynku

Zglasza sie najemca i mowi potrzebuje 10000 m2 na za tydzien bo chce miec tu biura aaaa i w przyszlym tygodniu przeprowadzam rekrutacje 1000 ludzi bo za 2 maja pracowac w tym budynku

No wlasnie i kto sie zglasza bo albo Inwestor albo najemca ?

najemca ogłasza wejście i rzucają się na niego ci którzy oferują mu powierzchnie i ja bo oferuję takiemu doradztwo personalne w tym rekrutacje
Old April 8th, 2010, 03:58 PM   #86
JANEK KOS
GORSZY SORT

JANEK KOS's Avatar

Quote:
Originally Posted by rafff View Post
masz do wyboru inne miasto i gotowy biurowiec, albo czekanie na ABC w kontenerach.
Pisalem o 2004-2010 wiec pomyslalem ze ten inwestor sie pojawil w 2005/2006 roku.
Jesli mowa o IBM to tylko i wylacznie d.. dalo miasto.

Quote:
Originally Posted by Posenerr View Post
najemca ogłasza wejście i rzucają się na niego ci którzy oferują mu powierzchnie i ja bo oferuję takiemu doradztwo personalne w tym rekrutacje
Super
Jestes fachowcem od rekrutacji wiec powiedz ile potrwa rekrutacja 1000 ludzi plus szkolenia i wdrożenie do korporacyjnego standardu zanim stana sie czlonkami teamu ?

Quote:

dokładnie, nie nasz problem i tylko się cieszyć, że chcą je u nas budować!
Mam Skalara mam Szyperska oba mogłyby byc juz dawno skonczone.
Jakby byl najemca.

Quote:
Originally Posted by mateq View Post
Słuchajcie. Ale problem co zrobić z nadmiarem planowanej powierzchni tak na prawdę nie jest naszym problemem. Nie przeczę, że jest poważnym problemem, ale raczej dla inwestorów tych powierzchni oraz dla Urzędu Miasta. Nie Janka Kosa, nie forumowiczów FPW, nie moim.

Jeśli Von der Hyden Group zaczyna budować ABC. Jeśli Echo ciągnie Maltę. Jeści GTC chce budować przy parku Wilsona. Jeśli Ataner, Agrobex, czy Hiszpanie na Murawie chcą budować biurowce, to chyba mają ku temu jakieś podstawy? I nie mówimy tutaj o S-F typu Poznań Forum, czy Korona, lub o mniejszych (prywatnych) inwestycjach, typu Gant, czy Skalar. Te firmy to doświadczeni deweloperzy, często spółki giełdowe i nie boją się, że ich biurowce będą stały puste. A przypominam, że dla nich liczy się tylko i wyłącznie zysk.
Prawda ze nie nasz problem ale porozmawiać i pokłócić sie co ma sens a co nie naszym zdaniem możemy prawda ?

A js mam tylko taką malutka nadzieję ze te nasze rozmowy zastymuluja jakis ruch w miescie ( jesli czytaja nasze forum a pewnie tak) by stworzyc cos takiego o czym pisalem wyzej Super Spec Komorke od sciagania Inwestorow

Last edited by mateq; April 8th, 2010 at 04:18 PM.
JANEK KOS no está en línea   Reply With Quote
Old April 9th, 2010, 02:24 PM   #87
Posenerr
Registered User

Posenerr's Avatar

Likes (Received): 106

Quote:
Super
Jestes fachowcem od rekrutacji wiec powiedz ile potrwa rekrutacja 1000 ludzi plus szkolenia i wdrożenie do korporacyjnego standardu zanim stana sie czlonkami teamu ?

Odpowiedź standardowa, "to zależy"...

Generalnie za rekrutację tradycyjną biorę 15-20% rocznych zarobków kandydata. Za headhunting 20-30% rocznych zarobków. Możliwe są rabaty lub umowy indywidualne jeżeli jest to większa ilość stanowisk do obsadzenia lub jeżeli agencja ma wyłączność na obsługę firmy. Szkolenia? Temat rzeka, zależy co chcesz osiągnąć. Fajnie że masz pogląd bardziej całościowy i systemowy.
W Polsce wciąż jest jak w lesie, żeby zbić stawki obniżano jakość, same stawki polskie wciąż są paskudnie niskie w stosunku do zachodnich i wciąż nie ma jeszcze odpowiedniego zaufania na rynku. Niestety w branży działa za dużo dzikich agencji które nie dbają o swoją jakość, proponują klientom rekrutacje fachowców a sami zatrudniają ludzi po kierunkach "kosmicznych". Potem zamiast ekonomistów lub psychologów z MBA ze specjalizacjami w branżach pracują w tym np poloniści rzeźbiący projekty od sasa do lasa, dziś wykrawacze kurczaków, jutro programiści a pojutrze płytkarze. Generalnie długa droga przede mną w pozyskiwaniu rynku i (od)budowania zaufania do branży.

I wolałbym określenie specjalista od ZZL niż od rekrutacji, rekrutacje to może 5% całości zagadnienia
Old April 9th, 2010, 05:19 PM   #88
JANEK KOS
GORSZY SORT

JANEK KOS's Avatar

Quote:
Originally Posted by Posenerr View Post
Odpowiedź standardowa, "to zależy"...

Generalnie za rekrutację tradycyjną biorę 15-20% rocznych zarobków kandydata. Za headhunting 20-30% rocznych zarobków. Możliwe są rabaty lub umowy indywidualne jeżeli jest to większa ilość stanowisk do obsadzenia lub jeżeli agencja ma wyłączność na obsługę firmy. Szkolenia? Temat rzeka, zależy co chcesz osiągnąć. Fajnie że masz pogląd bardziej całościowy i systemowy.
W Polsce wciąż jest jak w lesie, żeby zbić stawki obniżano jakość, same stawki polskie wciąż są paskudnie niskie w stosunku do zachodnich i wciąż nie ma jeszcze odpowiedniego zaufania na rynku. Niestety w branży działa za dużo dzikich agencji które nie dbają o swoją jakość, proponują klientom rekrutacje fachowców a sami zatrudniają ludzi po kierunkach "kosmicznych". Potem zamiast ekonomistów lub psychologów z MBA ze specjalizacjami w branżach pracują w tym np poloniści rzeźbiący projekty od sasa do lasa, dziś wykrawacze kurczaków, jutro programiści a pojutrze płytkarze. Generalnie długa droga przede mną w pozyskiwaniu rynku i (od)budowania zaufania do branży.

I wolałbym określenie specjalista od ZZL niż od rekrutacji, rekrutacje to może 5% całości zagadnienia
Ale ja pytalem nie o kase a o czas Przychodzi firma IBM i mowi Panie Posenerr potrzebuje 1000 ludzi o takiej takiej takiej specjalnosci No to sam wiesz ze wyszukanie tylu luda na rynku nie potrwa tydzien ani miesiac a mozesz si e wroku nie zmiesici - a potem cale to korporacyjne szkolenia do standardow zgrywanie teamu itd
A ja poruszylem to w kwestii ze jak przychodzi duza firm ado miasta i ma wlasnie takie zapotrzebowanie to powierzchni biurowej nie potrzebuje na jutro tylko np za rok dwa - jest czas by sie ogarnac by ja przygotowac dla takiej armii ludzi.
Old April 9th, 2010, 06:39 PM   #89
punkracy
Tu i Teraz

punkracy's Avatar

Likes (Received): 3269

Quote:
Pozwolę sobie się wtrącić. Jakoś w 2006 roku (może przełom 2005/2006 już nie pamiętam dokładnie) miałem ofertę z Capgemini w Katowicach do IT (nie wiem czy kandydatów na wszystkie stanowiska szukali wcześniej, bo to dość wąska działka była). Nie byłem za bardzo zainteresowany przenosinami i dość szybko zapomniałem o tym. Jakie było moje zdziwienie gdy nie dawno przeczytałem, że to biuro dopiero otworzyli (2 grudzień 2009). Z tego co czytam to 2tyś osób zatrudniają.

Wygląda to na dość długi okres i nie wiem czy we wszystkich przypadkach takich dużych firmach jest podobnie.

IMHO jednak wolna przestrzeń w biurowcach jest istotna przy wyborze lokalizacji przez firmę.
Old April 9th, 2010, 06:53 PM   #90
JANEK KOS
GORSZY SORT

JANEK KOS's Avatar

Quote:
Originally Posted by punkracy View Post
Pozwolę sobie się wtrącić. Jakoś w 2006 roku (może przełom 2005/2006 już nie pamiętam dokładnie) miałem ofertę z Capgemini w Katowicach do IT (nie wiem czy kandydatów na wszystkie stanowiska szukali wcześniej, bo to dość wąska działka była). Nie byłem za bardzo zainteresowany przenosinami i dość szybko zapomniałem o tym. Jakie było moje zdziwienie gdy nie dawno przeczytałem, że to biuro dopiero otworzyli (2 grudzień 2009). Z tego co czytam to 2tyś osób zatrudniają.

Wygląda to na dość długi okres i nie wiem czy we wszystkich przypadkach takich dużych firmach jest podobnie.

IMHO jednak wolna przestrzeń w biurowcach jest istotna przy wyborze lokalizacji przez firmę.
Jak sam widzisz - przenosiny dużej firmy czy otwieranie nowego oddziału na 1000 ludzi a nie mowiac juz o 2000 czy 3000 trwa LATA. Biuro to najmniejszy pikus - wazne by miasto mialo w perspektywie roku - dwóch możliwość zapewnienia odpowiedniej powierzchni dla takiego najemcy a jak sie chce to na czas skończenia zaaranżuje sie biura np nawet w hali na targach w odpowiednim standardzie by nie było narzekania .
Zgranie calej logistyki zamówienie mebli uzgodnienie infrastruktury IT wymagań etc etc itp itd potem tego wykonanie dla takiej armii tez nie trwa tydzień - to jest duża skomplikowana operacja logistyczna.

Niemniej ważne jest by miasto miało w razie Niemca kilka projektów w tzw standby. Możliwych do odpalenia od zaraz. Plus wiadomo cos kolo 5-10 % calkowitej powierzchni w miescie wolnej by byl ruch w interesie
Old April 9th, 2010, 07:06 PM   #91
punkracy
Tu i Teraz

punkracy's Avatar

Likes (Received): 3269

Quote:
Jak sam widzisz - przenosiny dużej firmy czy otwieranie nowego oddziału na 1000 ludzi a nie mowiac juz o 2000 czy 3000 trwa LATA.
Przeszukałem SSC i wynika z tego, że Capgemini mieści się w wieżowcu Altus
https://www.skyscrapercity.com/showpo...89&postcount=8

a był on oddany w 2003 roku:
https://www.skyscrapercity.com/showpo...7&postcount=63

tak więc od wybudowania budynek "czekał" ok. 4 lat na wynajem (domyślam się, że jakiś większych firm wcześniej tam nie było)

Quote:
Niemniej ważne jest by miasto miało w razie Niemca kilka projektów w tzw standby. Możliwych do odpalenia od zaraz. Plus wiadomo cos kolo 5-10 % calkowitej powierzchni w miescie wolnej by byl ruch w interesie
No właśnie.
Old April 9th, 2010, 07:14 PM   #92
JANEK KOS
GORSZY SORT

JANEK KOS's Avatar

Quote:
Originally Posted by punkracy View Post
Przeszukałem SSC i wynika z tego, że Capgemini mieści się w wieżowcu Altus
https://www.skyscrapercity.com/showpo...89&postcount=8

a był on oddany w 2003 roku:
https://www.skyscrapercity.com/showpo...7&postcount=63

tak więc od wybudowania budynek "czekał" ok. 4 lat na wynajem (domyślam się, że jakiś większych firm wcześniej tam nie było)

No właśnie.
Altus to jest dosc specyficzny budynek ..... moze koledzy z Katowic mogą opowiedzieć historie tej inwestycji - miał juz najemce zdaje sie ze hotel Qubus wiec spokojnie mógł stać pusty .
Old April 9th, 2010, 07:59 PM   #93
PB
Projekt Inwestor

Likes (Received): 3546

Tak sobie liczyłem dzisiaj z kolegą ile pow. biurowej może być w budowie w 2011 r. (tej bardziej realnej), wyszło grubo ponad 100 tys. (mi nawet 140 tys.)
Sporo, albo niektóre projekty zostaną wstrzymane albo ktoś się przekręci.

Ciekawostka:
MVRDV, ta pracownia projektuje biurowiec w centrum Poznania Zerknijcie i oceńcie portfolio ...
PB no está en línea   Reply With Quote
Old April 9th, 2010, 08:19 PM   #94
AndU
Registered User

AndU's Avatar

Likes (Received): 13141

toż to informacja dnia, a nawet tygodnia wreszcie mamy szansę w Poznaniu na architekturę, która wyznacza trendy, a nie tylko je kopiuje

vv powiedziałbym, że bardziej w Holandii

Last edited by AndU; April 9th, 2010 at 08:37 PM.
AndU no está en línea   Reply With Quote
Old April 9th, 2010, 08:29 PM   #95
Pulse
Electromagnetic Pulse

Pulse's Avatar

Likes (Received): 215

Architektura nastawiona na realizację w Pekinie lub innym Szanghaju w naszym zaściankowym, prowincjonalnym Poznaniu.
Pulse no está en línea   Reply With Quote
Old April 9th, 2010, 08:31 PM   #96
rafff
BANNED

Likes (Received): 301

pb pewnie nie zdradzisz szczegółów nowych inwestycji, ale 2 pytania biurowiec autocompol jest realny? i 2 czy qubus jest realny?
rafff no está en línea   Reply With Quote
Old April 9th, 2010, 08:43 PM   #97
cichy87
No more half measures

cichy87's Avatar

Likes (Received): 3310

Zapowiada się ciekawie. Teraz trzeba będzie wyczekiwać na jakiekolwiek szczegóły
cichy87 está en línea ahora   Reply With Quote
Old April 9th, 2010, 10:29 PM   #98
JANEK KOS
GORSZY SORT

JANEK KOS's Avatar

Quote:
Originally Posted by PB View Post
Tak sobie liczyłem dzisiaj z kolegą ile pow. biurowej może być w budowie w 2011 r. (tej bardziej realnej), wyszło grubo ponad 100 tys. (mi nawet 140 tys.)
Sporo, albo niektóre projekty zostaną wstrzymane albo ktoś się przekręci.

Ciekawostka:
MVRDV, ta pracownia projektuje biurowiec w centrum Poznania Zerknijcie i oceńcie portfolio ...
Liczba kosmiczna.
NA 1000% beda wstrzymane.
100000m2 = 10000 bialych kolnierzykow

Czy moze by bylo cos wiadomo ze do Poznania ciagna tlumy Inwestorow/Najemcow high tech ?
Old April 9th, 2010, 11:15 PM   #99
PB
Projekt Inwestor

Quote:
pb pewnie nie zdradzisz szczegółów nowych inwestycji, ale 2 pytania biurowiec autocompol jest realny? i 2 czy qubus jest realny?
biurowiec w miejscu salonu Opla to koncepcja zrobiona pod pewnego inwestora, ów inwestor nie dogadał się z Autocopolem i gruntu nie zakupił
Old April 9th, 2010, 11:47 PM   #100
PB
Projekt Inwestor

Quote:
Liczba kosmiczna.
NA 1000% beda wstrzymane.
100000m2 = 10000 bialych kolnierzykow

Czy moze by bylo cos wiadomo ze do Poznania ciagna tlumy Inwestorow/Najemcow high tech ?
można robić zakłady, komu pierwszemu puszczą nerwy

ale tak na serio, za deweloperkę zabierają się podmioty, które nie za bardzo się na niej znają, ale kapitał mają. I do inwestycji podchodzą bardzo ambicjonalnie. Trudno ocenić racjonalność wyborów.

Ciekawostka,
w najbliższy wtorek u pewnego dewelopera, odbędzie się narada środowiskowa mająca na celu zebranie do kupy planowanych budynków biurowych w Poznaniu, i ich ocena pod kątem budowy pewnego budynku wysokościowego. Obiekt raczej powstanie, spotkanie ma dać odpowiedź: kiedy.
Mam to szczęście, że moja skromna osoba została zaproszona do wzięcia udziału

co do nowych inwestorów/najemców; kto wie, kto wie; na pewno trzeba się wybrać na II p. UM, z pół roku tam nie byłem ...
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
poznań, poznan

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules