[Poznań] Zajezdnia Gajowa - Page 7 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Wielkopolska, Kujawy, Lubuskie > » Poznań

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 2 votes, 5.00 average.
Old November 7th, 2012, 05:45 AM   #121
adam2a
Registered User

adam2a's Avatar

Likes (Received): 41228

O tym, że projektuje Sipiński było wiadomo od zeszłego roku. Jednej z najbardziej przewidywalnych architektów w mieście, nie wiem więc skąd to zdziwienie.

Zobaczymy co pokażą dokładniejsze wizualizacje, może architektonicznie będzie to poziom dosyć udanego neomodernizmu 1. etapu BRE lokum. Rozbicie pierzei przez wyodrębnienie bloku wzdłuż Kraszewskiego jest dziwne. Ani to podyktowane urbanistyką, ani zarobkiem (można było zrobić przejazd)m ani jakimiś kwestiami formalnymi (przynajmniej nic mi do głowy nie przychodzi).
adam2a está en línea ahora   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old November 7th, 2012, 09:18 AM   #122
lessmore
MORE IS BORE

lessmore's Avatar

Likes (Received): 3045

Przecież tam jest tyle fajnej architektury, do której można twórczo nawiązać... Miejmy nadzieję, że Sipińscy się w porę opamiętają.
lessmore no está en línea   Reply With Quote
Old November 7th, 2012, 11:43 AM   #123
wpn
miasto dla ludzi

Location: poznań, miasto w którym samochód jest traktowany jak święta krowa
Likes (Received): 261

Myślę, że na mieście mamy wystarczającą ilość dowodów aby wykazać, że Twoje nadzieje są płonne.
Sponsored Links
Advertisement

Old November 7th, 2012, 03:05 PM   #124
lessmore
MORE IS BORE

lessmore's Avatar

No tak... Ale ABC nie jest już taki zły. Blok na Towarowej też mnie jakoś specjalnie nie uwiera.
Old November 7th, 2012, 03:14 PM   #125
wpn
miasto dla ludzi

Podejrzewam, że ABC może być bardziej dziełem przypadku, kształtu działki i wytycznych inwestora niż przemyślanej decyzji projektanta. A blok na Towarowej jest niestety tylko blokiem.
Old November 7th, 2012, 03:26 PM   #126
Slaff
Registered User

Slaff's Avatar

Likes (Received): 4241

Gdyby "tylko" takie bloki powstawały w Poznaniu to byłbym bardzo szczęśliwy.
Slaff no está en línea   Reply With Quote
Old November 7th, 2012, 03:39 PM   #127
lessmore
MORE IS BORE

lessmore's Avatar

Quote:
Originally Posted by wpn View Post
Podejrzewam, że ABC może być bardziej dziełem przypadku, kształtu działki i wytycznych inwestora niż przemyślanej decyzji projektanta. A blok na Towarowej jest niestety tylko blokiem.
No tak, blok, ale ma w sobie jednak coś takiego, że nie powiela najbardziej chamskich schematów współczesnego budownictwa mieszkaniowego. A to co widać na wizualizacji Gajowej niestety nijak nie licuje z moim zdaniem bardzo gustowną architekturą tego kawałka Jeżyc.
Z innej beczki, mam nadzieję, że przy okazji zmieniona zostanie fatalnie krzywa nawierzchnia Gajowej. Wyłożyłem się rano na rowerze na tych krzywych i mokrych torach
Old November 7th, 2012, 03:48 PM   #128
wpn
miasto dla ludzi

No racja, przynajmniej stoi przy chodniku i będzie miał w parterze usługi, ponadto tworzy jakąś tam namiastkę pierzei. Ale nie zapominajmy, że projektowanie bloków w ścisłym centrum miasta jest samo w sobie zaprzeczeniem podstawowych zasad rządzących miastotwórczą urbanistyką.
Old November 7th, 2012, 04:05 PM   #129
lessmore
MORE IS BORE

lessmore's Avatar

To zależy jak rozumiesz blok. Przedwojenne budynki w okolicy w dwóch kwartałach pomiędzy Reja, Mickiewicza, Słowackiego i Sienkiewicza z definicji to też bloki, w takim samym stopniu jak ten na Towarowej czy to co ma stanąć na terenie zajezdni.
Old November 7th, 2012, 04:05 PM   #130
Slaff
Registered User

Slaff's Avatar

Likes (Received): 4241

Quote:
Originally Posted by lessmore View Post
Z innej beczki, mam nadzieję, że przy okazji zmieniona zostanie fatalnie krzywa nawierzchnia Gajowej. Wyłożyłem się rano na rowerze na tych krzywych i mokrych torach
No tak, wina miasta, że tory były mokre Po prostu trzeba uważać, sam staram się brać tory po skosie i jakoś nigdy jeszcze nie leżałem z ich powodu. To tak kończąc OT.
Slaff no está en línea   Reply With Quote
Old November 7th, 2012, 04:11 PM   #131
lessmore
MORE IS BORE

lessmore's Avatar

A jechałeś kiedyś Gajową? Oczywiście wyłożyłem się przez głupotę, ale dziury są tam tak fatalne, że maksymalna prędkość, przy której Twoje zęby są bezpieczne to 5/h. Ja przez wiele lat brałem tory po skosie i nigdy się nie wyłożyłem, a tej jesieni miałem już jeden poślizg i dzisiejszą wywrotkę, więc uważaj, bo nie wiadomo kiedy i na Ciebie przyjdzie pora
Old November 7th, 2012, 04:21 PM   #132
wpn
miasto dla ludzi

Quote:
Originally Posted by lessmore View Post
To zależy jak rozumiesz blok. Przedwojenne budynki w okolicy w dwóch kwartałach pomiędzy Reja, Mickiewicza, Słowackiego i Sienkiewicza z definicji to też bloki, w takim samym stopniu jak ten na Towarowej czy to co ma stanąć na terenie zajezdni.
Budynki o których piszesz są dla mnie raczej sporymi willami miejskimi, podobnie jak i te na Roosevelta. Blok to coś dużo większego, niejednokrotnie z kilkoma wejściami na kilka klatek schodowych. Ponadto architektura bloku jest pozbawiona ozdób i ornamentów, a budynki o których piszesz to przeważnie bogaty w detal historyczny eklektyzm.
Old November 7th, 2012, 04:32 PM   #133
lessmore
MORE IS BORE

lessmore's Avatar

Wielorodzinne budynki mieszkalne dzielą się na kamienice (z przynajmniej jedną wspólną ścianą) i bloki (wolnostojące). Chyba ornament nie ma tu nic do rzeczy, bo istnieją pozbawione ornamentu kamienice (np. obok, modernistyczna kamienica na rogu Sienkiewicza i Asnyka) oraz ociekające detalem bloki (np. Dwór Marcelin). Prowokacyjnie użyłem określenia blok na te budynki, bo jaka tak naprawdę jest różnica pomiędzy budynkami w wymienionym przeze mnie kwartale, a tym, co wg wizualizacji miałoby powstać na terenie zajezdni (abstrahując od wartości architektury)?
Old November 7th, 2012, 06:35 PM   #134
wpn
miasto dla ludzi

Jak zwał tak zwał, nie chcę toczyć tutaj sporu natury semantycznej ponieważ i tak niczego to nie zmieni. Budynki zaprojektowane przez Sipińskich są z pewnością wolnostojącymi obiektami mieszkalnymi i jako takie nie budują prawidłowej śródmiejskiej pierzei. Osobiście, w tym konkretnym miejscu zdecydowanie widziałbym zabudowę pierzejową z usługami w parterach. Ale nawet jeżeli zostaną w końcu pobudowane ukazane na wizce bloki, to i tak wiele będzie zależeć od ich dokładnego ulokowania względem chodnika i od tego, czy pomiędzy nimi a chodnikiem nie będzie przypadkiem jak to często w Poznaniu bywa zaprojektowanych parkingów. To dobiło by tę całą inwestycję dokumentnie i na amen.

Last edited by wpn; November 7th, 2012 at 07:49 PM.
wpn no está en línea   Reply With Quote
Old November 8th, 2012, 09:22 AM   #135
lessmore
MORE IS BORE

lessmore's Avatar

Zgoda.
Old November 12th, 2012, 05:11 PM   #136
VW Passat
wyścig szczurów

VW Passat's Avatar

Likes (Received): 16817

Wg. informacji na profilu FB Inwestor Gazeta Inwestycyjna jutro o godz. 12 ma się odbyć prezentacja projektu zagospodarowania terenu.
Old November 12th, 2012, 05:33 PM   #137
mmjp
Inspired by Poznań?!

mmjp's Avatar

Likes (Received): 932

Quote:
Originally Posted by wpn View Post
Jak zwał tak zwał, nie chcę toczyć tutaj sporu natury semantycznej ponieważ i tak niczego to nie zmieni. Budynki zaprojektowane przez Sipińskich są z pewnością wolnostojącymi obiektami mieszkalnymi i jako takie nie budują prawidłowej śródmiejskiej pierzei.
Że jak? Wystarczy, że jeden budynek z drugim nie jest ze sobą zetknięty i już mówisz, że nie ma pierzei? Na 90% długość linii zabudowy masz pierzeje...
Wzdłuż nowej ulicy - przedłużenia Prusa masz najprawdziwszą pierzeję po obu stronach.
Wzdłuż Kraszewskiego też masz jeden budynek o ciągłej linii zabudowy. Poza tym większość zabudowy terenu po zajezdni tworzą dwa budynku w kształcie U którym nie można zarzucić, iż są wolno stojącymi blokami.

Last edited by mateq; November 13th, 2012 at 01:18 PM. Reason: req
mmjp no está en línea   Reply With Quote
Old November 13th, 2012, 12:40 PM   #138
wpn
miasto dla ludzi

Quote:
Originally Posted by mmjp View Post
Że jak? Wystarczy, że jeden budynek z drugim nie jest ze sobą zetknięty i już bredzisz, że nie ma pierzei? Na 90% długość linii zabudowy masz pierzeje...
Wzdłuż nowej ulicy - przedłużenia Prusa masz najprawdziwszą pierzeję po obu stronach.
Wzdłuż Kraszewskiego też masz jeden budynek o ciągłej linii zabudowy. Poza tym większość zabudowy terenu po zajezdni tworzą dwa budynku w kształcie U którym nie można zarzucić, iż są wolno stojącymi blokami.

Średnio mnie obchodzi, że na 90% linii zabudowy jest pierzeja. W tym konkretnym miejscu ona powinna być na 100% długości. To, że budynki nie są ze sobą zetknięte stwarza mało atrakcyjną i niczym nie uzasadnioną dziurę w zabudowie. Jest to duży błąd projektowy. Niestety, dawno temu już zauważyłem, że Twoje podejście do urbanistyki jakimś dziwnym trafem jest zadziwiająco zbieżne z podejściem poznańskiego UM.

Last edited by wpn; November 14th, 2012 at 12:27 PM.
wpn no está en línea   Reply With Quote
Old November 13th, 2012, 03:02 PM   #139
PB
Projekt Inwestor

Likes (Received): 3546

Proszę bardzo. Oto wizualizacje

reszta tutaj
http://www.gazetainwestor.pl/nowosci...-wielkopolski/

a tutaj pojawią się jutro stare zdjęcia zajezdni
http://www.facebook.com/pages/Inwest...88275297861057
PB no está en línea   Reply With Quote
Old November 13th, 2012, 03:12 PM   #140
adam2a
Registered User

adam2a's Avatar

Likes (Received): 41228

Szkoda projektu Berełkowskiego.

Quote:
Pierwszy etap inwestycji rozpocząć ma się wiosną 2013 r. Inwestor stara się aby 60% kosztów inwestycji, szacowanej na kilkadziesiąt mln Euro, pochodziło ze środków europejskich (Inicjatywa Jessica), pozostałe 40% pozyskane ma zostać z kredytów bankowych.
Czyli nie mają dopiętego finansowania i mogą nigdy nie mieć.
adam2a está en línea ahora   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
poznań

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules