Serbian houses - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Serbian Forum > Архитектура > Архитектура и урбанизам

Архитектура и урбанизам Дискусија о архитектури и градске вести / Architecture, urbanism and city talk

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old November 5th, 2016, 03:11 PM   #1
UnulAltul
Registered User

Likes (Received): 138

Serbian houses

Hello serbian neighbours! I am from Romania and if you don't mind, I am curious about your houses and apartments.

I've been to Serbia a few months ago and I noticed that you have very very BIG houses.

The biggest i've ever seen in Europe and maybe the world.

https://www.google.ro/maps/@43.33499...2!8i6656?hl=en

Like the houses in Nis, southern Serbia.

Why do you have such big houses?

Are they for one family or more families live together?

When they were build and by whom? Family association? Government help and planning?
UnulAltul no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old November 5th, 2016, 05:49 PM   #2
Exaybachay
Registered User

Exaybachay's Avatar

Likes (Received): 140

Ok I will give you my example. Sorry for my ape english. This is Mali Mokri Lug, the suburb of Belgrade.

My late grandfather bought this parcel ( lot ) after WW2, and build a small house.
In the 80' my father and the husband of my aunt, decided to build a much larger house ( the one you see on the picture ). It's about 100 m2 on each floor. Remind you that this was in the 80' when we actually had money ( my father's paychack was about 2000 deutsch marks ). This was also the time when was allowed to build whatever you want on your property.

Now they have hired an architect to scan the house and to do the project for 300 euros. And now they can legalize the whole house for about 200 euros.

As for your exemple of four floors high private houses, I don't know why they need them. Maybe the 3 generations of family live in it, so they need all that space. That's it .

UnulAltul liked this post
Exaybachay no está en línea   Reply With Quote
Old November 5th, 2016, 06:08 PM   #3
Trajkovic
Registered User

Trajkovic's Avatar

Likes (Received): 4356

Ja ću mu odgovoriti na srpskom, jer mi je engleski katastrofalno loš a ne bih se glupirao sa google prevodiocem pa da ispadne neki cirkus od prevoda, ako se on ne snađe da prevede moj komentar, možda neko pomogne.

Ja sam iz Niša, i živim u takvom (tom) delu grada, u takvoj kući. Moj slučaj a i najčešći slučajevi tome su ovakvi. Nakon planske parcelacije, ljudi su početkom sedamdesetih godina počeli da kupuju placeve i da grade kuće. Novac koji je najčešće korišćen za njihovu izgradnju je prodaja imovine u selu odakle su poreklom i odakle su se doselili u grad i krediti. Kuća u kojoj živim je trospratna jer je moj otac imao dva rođena brata, ja sam vlasnik jednog sprata i trećine potkrovlja, prizemlja i dvorišta, znači, to je sve bratski podeljeno na tri dela.

To su znači možda najčešći slučajevi, jedna porodica ( ili familija) na jednom mestu. Mnoge kuće se nisu pravile i završavale tako brzo, moglo je to biti razvučeno i na dvadesetak godina, zavisno od situacije do situacije, oni koji nisu imali već neko rešeno stambeno pitanje i koji su malo bolje raspolagali sa parama gradili su brže, oni koji su već imali stanove, ne uvek dovoljno novca i koji su ulazili u razne nevolje, zidali su sporije.

Vremenom su se u nekim slučajevima stvari menjale, menjala se vlasnička struktura, ali, ovo su osnove.

Kako je vreme prolazilo uključivali su se svi sa ulaganjem i pomaganjem koliko su mogli.
Moja kuća, zapravo, moj sprat, treći :

https://www.google.ro/maps/@43.32650...2!8i6656?hl=en

UnulAltul liked this post
Trajkovic no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old November 5th, 2016, 06:19 PM   #4
Exaybachay
Registered User

Exaybachay's Avatar

Likes (Received): 140

Pa to sam i pretpostavio. Dakle tri brata, zajedničko ulaganje... i svako je za svoju porodicu izgradio po sprat.
Old November 5th, 2016, 07:41 PM   #5
UnulAltul
Registered User

Likes (Received): 138

Thank you for your answers.

I like your cities, very well planned and nice buildings, well built and good taste.

Serbia is alot better than Romania in this aspect, although a poorer country, you achieved better things in infrastructure and housing development than Romania.

In my opinion your housing development is one of the best in Europe, I like it very much.

I am waiting for more comments in english or serbian. I will google translate them.
UnulAltul no está en línea   Reply With Quote
Old November 7th, 2016, 03:00 AM   #6
rajko.
Registered User

rajko.'s Avatar

Likes (Received): 587

Quote:
Originally Posted by UnulAltul View Post
Hello serbian neighbours! I am from Romania and if you don't mind, I am curious about your houses and apartments.
I've been to Serbia a few months ago and I noticed that you have very very BIG houses.
The biggest i've ever seen in Europe and maybe the world.
Like the houses in Nis, southern Serbia.
Why do you have such big houses?
Are they for one family or more families live together?
When they were build and by whom? Family association? Government help and planning?
Serbs often live in extended families. Several generations of the same family under the same roof, it's not rare. This big houses usually have more special suites. For example grandparents in one suit, parents in second suit, and often the children when they grow up they get their own suits in the same house. It all depends how they are organized.
This houses are usually built gradually by one family, but they are also build by for example, two brothers, godfathers, friends etc, with savings and loans, and often with the help of the family and friends, including free work (mufte). Of course, the acceptance of such aid implies an obligation to repay the aid in some way later...
rajko. no está en línea   Reply With Quote
Old November 9th, 2016, 02:10 PM   #7
Nemanja034
BANNED

Likes (Received): 4911

Pocelo je 80tih, u vreme uticaja gastarbajterske revizije alpskog stila, kuce sa krovom na dve vode i nekoliko spratova sa ovim ruznim terasama ka ulici, cesto celom duzinom fasade.

Mislili ljudi da ce bolje da im bude, ako na jednoj parceli smeste 3 porodice, umesto da svako dobije svoju legalnu kucu. Srpska posla - prcvarenje. Do tada, kuce su bile prizemne do jednospratne, jednoporodicne, sa krovom na 4 vode, uglavnom jednoporodicne. Rekao bi da su gastarbajteri uglavnom upropastili svojim preferencijama srpske gradove. Te kucerine danas su disfunkcionalne za prodaju a ni stanovi u njima ne drze cenu za izdavanje.

Sa druge strane pre 80tih se znala visina venca svake kuce, evo meni licno romanticna vizija srpskih naselja kako je trebalo da izgledaju:

https://www.google.ro/maps/@43.33309...2!8i6656?hl=en

tataratira, Pedja_Nbg liked this post
Nemanja034 no está en línea   Reply With Quote
Old November 9th, 2016, 07:32 PM   #8
Trajkovic
Registered User

Trajkovic's Avatar

Ako je uopšte bitno (ali jeste istina) početak takve gradnje su sedamdesete godine, osamdesetih se samo nastavlja, najočiglednije i najobimnije gradi dalje.

Da li je to "uticaj gastarbajterske revizije alpskog stila", nemam pojma, ali, gastarbajteri uopšte nisu dominantna ni osnovna populacija u takvim naseljima. U mom neposrednom okruženju jednu kuću je izgradio čovek iz Švedske ( i to poslednji počeo, a među prvima završio, početkom osamdesetih), ostalih pet ne. A i on je izgradio po ovom ključu koji smo ranije pominjali, dvospratnicu za svoja dva sina.

Začetnici te vrste građenja su mislili prvenstveno na par stvari, prvo, kako da prođu jeftinije i kako da porodicu zadrže na okupu. To je uvek pokretao neki otac (kasnije deda), koji je želeo da za sobom ostavi nešto kao, zaostavštinu, što znači, u najvećoj meri je on to sam finansirao i zato nije dozvoljavao da mu se neko drugi previše meša, a ako se umeša, to je moglo biti onako kako "glava porodice" odredi i dozvoli.

Pošto je on to sam finansirao, to bi bio njegov legat, šta bi mu bilo jeftinije, da u gradu (obodu, periferiji) kupi tri placa i zida tri kuće ili da kupi jedan plac i na njemu zida?

Naravno da je bilo primera kada se deca sa tim ne slože, ali kada se to pusti da ide svojim tokom, to bude ovako.

Te kuće postanu u određenoj meri disfunkcionalne u slučaju kada neko naglo iz nekog razloga osiromaši, ili se rodbina posvađa, ali, "starac" kada je kretao u tu priču, nije imao takve zamisli, roditelji uvek žele i nadaju se da su njihova deca "bolji" ljudi, jedan od razloga zašto to učine je "da se deca ne otuđe međusobno".

Niko u to vreme nije ni razmišljao o izdavanju i prodaji, iako, nije nemoguće, kako se grad širi, već ima karakterističnih primera i jednih i drugih stvari.

A, ni ta tvoja "romantična vizija" uopšte ne čine lepe kuće, to su po meni ubedljivo (bile) najdosadnije i najružnije (kao bunkeri) kuće i ulice u gradu, možda sada više nisu zbog prirode, drveća koje je već poraslo prilično.

Lukaares liked this post
Old November 9th, 2016, 08:27 PM   #9
Žilijen
драго ми је

Žilijen's Avatar

Likes (Received): 1093

С обзиром да код нас влада тотални урбанистички хаос, да су куће углавном недовршене, неокречене и томе слично, више волим типске куће као што су на Бежанијској коси или у Вишњичкој бањи.

Аааа, па то не може.. То не пасује... То је ђунта са ситним нутом... Знам, Жиле, ал' мени су рекли да може да се убуџи... А јел' су ти тако рекли? Па онда нек ти убуџи тај што ти је рекао, ја не умем...
Žilijen no está en línea   Reply With Quote
Old November 9th, 2016, 10:57 PM   #10
Nemanja034
BANNED

Quote:
Originally Posted by Trajkovic View Post

A, ni ta tvoja "romantična vizija" uopšte ne čine lepe kuće, to su po meni ubedljivo (bile) najdosadnije i najružnije (kao bunkeri) kuće i ulice u gradu, možda sada više nisu zbog prirode, drveća koje je već poraslo prilično.
Pa dobro, ako je to neka filozofija, onda smatraj da nisi za onaj razvijeniji deo sveta jer je to takodje negde prosecna kuca.

evo npr. ovde

https://www.google.rs/maps/place/Окл....7633315?hl=sr
Old November 10th, 2016, 01:02 AM   #11
Дisiдent
Ујединитељ

Дisiдent's Avatar

Likes (Received): 23393

Ништа не може да се мери са шумадијском приземном кућом - завршеном, са фасадом, сређеном окућницом и имањем.

“Let me get this straight. You’re saying that we should organize our societies along the lines of the lobsters?”
Дisiдent no está en línea   Reply With Quote
Old November 10th, 2016, 11:35 AM   #12
Trajkovic
Registered User

Trajkovic's Avatar

To je u redu, ima pozitivnih primera, na žalost većina njih nerealizovanih, ne u tako masovnoj upotrebi, u gradskim uslovima, a to nam je polazišna tačka razmene mišljenja.

Postojali su neki pokušaji početkom osamdesetih godina, ali oni su mogli da budu samo na nivou preporuka. Čitao sam svojevremeno u nekom građevinskom časopisu da je tim arhitekata osmislio, projektovao dvadesetak tipova kuća koje bi mogle da budu modeli koje bi svako ko se upušta u izgradnju mogao da upotrebi, veće, manje kuće, za jednu ili više porodica. To nije prošlo, ljudi nisu prihvatili, par osnovnih razloga zbog čega se to nije omasovilo je, sumnja da će to koštati više nego što bi moglo i " e, ne može meni niko da određuje kakvu ću ja kuću da napravim".

Koliko se sećam, modeli su bili slični ovome, ovo je jedina kuća u mom komšiluku na tom fazonu, izgrađena je još sredinom osamdesetih godina najkasnije :

https://www.google.ro/maps/@43.32652...2!8i6656?hl=en
Old November 10th, 2016, 05:13 PM   #13
Lukaares
Registered User

Lukaares's Avatar

Likes (Received): 3292

Quote:
Originally Posted by Nemanja034 View Post
Pocelo je 80tih, u vreme uticaja gastarbajterske revizije alpskog stila, kuce sa krovom na dve vode i nekoliko spratova sa ovim ruznim terasama ka ulici, cesto celom duzinom fasade.

Mislili ljudi da ce bolje da im bude, ako na jednoj parceli smeste 3 porodice, umesto da svako dobije svoju legalnu kucu. Srpska posla - prcvarenje. Do tada, kuce su bile prizemne do jednospratne, jednoporodicne, sa krovom na 4 vode, uglavnom jednoporodicne. Rekao bi da su gastarbajteri uglavnom upropastili svojim preferencijama srpske gradove. Te kucerine danas su disfunkcionalne za prodaju a ni stanovi u njima ne drze cenu za izdavanje.

Sa druge strane pre 80tih se znala visina venca svake kuce, evo meni licno romanticna vizija srpskih naselja kako je trebalo da izgledaju:

https://www.google.ro/maps/@43.33309...2!8i6656?hl=en
Ovo su tipične radničke kuće zidane u periodu 1950-1970tih zidane širom Jugoslavije, nemaju ikakve veze sa srpskom tradicijom, već su u to vreme bile najjeftinije za gradnju. Što se tiče krova na dve vode on je i te kako prisutan u tradicionalnoj arhitekturi dobrog dela Srbije.

Meni je važnije da se kuće završenebi uredne, kao i okućnica, ograda, kapija, zelenilo, ali i celo naselje.

Дisiдent liked this post
Lukaares no está en línea   Reply With Quote
Old November 10th, 2016, 07:07 PM   #14
Дisiдent
Ујединитељ

Дisiдent's Avatar

Likes (Received): 23393

Quote:
Originally Posted by Žilijen View Post
С обзиром да код нас влада тотални урбанистички хаос, да су куће углавном недовршене, неокречене и томе слично, више волим типске куће као што су на Бежанијској коси или у Вишњичкој бањи.

Ово је нешто између куће и стана.

“Let me get this straight. You’re saying that we should organize our societies along the lines of the lobsters?”
Дisiдent no está en línea   Reply With Quote
Old November 10th, 2016, 08:16 PM   #15
Žilijen
драго ми је

Žilijen's Avatar

Likes (Received): 1093

Куће, као што рекох типске, а имају и дворишта.
Аааа, па то не може.. То не пасује... То је ђунта са ситним нутом... Знам, Жиле, ал' мени су рекли да може да се убуџи... А јел' су ти тако рекли? Па онда нек ти убуџи тај што ти је рекао, ја не умем...
Žilijen no está en línea   Reply With Quote
Old November 11th, 2016, 07:46 PM   #16
Skyruner
Registered User

Likes (Received): 446

Prvo, osamdesetih itekeko nije bilo dozvoljeno da se gradi šta god hoćeš ma koliko plac bio tvoj. Isto tako plate od 2000 dem su bile izuzetak, a ne pravilo.

Cela Srbija ima problem sa izgradnjom zbog nagle urbanizacije ili pojave mnogo ljudi bez smeštaja.
Filozofija izgradnje velike kuće kod racionalnih ljudi(znači ovde isključujemo gastose i one koji hoće samo da imaju najveću kuću u selu ili bar veću od komšijine) je da su fiksni troškovi otprilike 70% cene i da prirastom određenog broja kvadrata ukupna cena ne raste previše. Problem je u tome što na tako dugom periodu izgradnje bude dosta promene okolnosti kao i potreba ukućana da je krajnji rezultat kuća koja je nezavršena.
Mada veliku ulogu igra i to što uslovi pod kojima je ceo projekat rađen u većini slučajeva izvuče skoro svu životnu energiju iz čoveka i on posle nema snage ni da zameni sijalicu a da ne pričamo o obnovi i modernizaciji objekta.
Old November 11th, 2016, 10:28 PM   #17
Nemanja034
BANNED

Quote:
Originally Posted by Lukaares View Post
Ovo su tipične radničke kuće zidane u periodu 1950-1970tih zidane širom Jugoslavije, nemaju ikakve veze sa srpskom tradicijom, već su u to vreme bile najjeftinije za gradnju. Što se tiče krova na dve vode on je i te kako prisutan u tradicionalnoj arhitekturi dobrog dela Srbije.

Meni je važnije da se kuće završenebi uredne, kao i okućnica, ograda, kapija, zelenilo, ali i celo naselje.
Lupetas po obicaju, nigde srpska kuca nema 2 vode, pa ni na zlatiboru, u narodnoj arhitekturi je skoro uvek 4 vode, a jedino ambari su gradjeni sa 2 vode zbog pristupa krovu gde se ostavljala silaza.

Neoklasicizam je pocetkom 20tog veka ostavio uticaj delom i na seoske kuce, pa su tako posleratne bogatije kuce u urbanijim selima dobijale pilastre npr. Ali to nije srpska kuca, nego neoklasicna kuca gradskog tipa.

Sve u svemu, ove kuce sa slike su jednostavme, cesto su bile deo regulisanih naselja i venci kuca su bili istih visina. Prosto naselja sa tim kucama izgledaju lepo i to je poenta. Sa kucama od 4 sprata na 2 vode, ulice izgledaju kao tuneli. Pored toga, zna se zasto su 2 vode uvek orjentisane ka ulici a ne izmedju 2 kuce, zato su te visespratnice alpskog stila jedna velika glupost.

A drugo, iz miksa narodne kuce na 4 vode, sumadijske, i neoklasicnih elemenata poput pilastara ili venaca na fasadi, negde i kapitela, nastala je i ova kuca sa gmaps linka, sa svedenim elementima. Ona je zadrzala formu ali izbacila detalje sa fasade. Ne mogu sad da nadjem bas najbolji primer, ali nesto poput ovoga:

Old November 12th, 2016, 02:25 AM   #18
Lukaares
Registered User

Lukaares's Avatar

Jebem te glupog, a Vojvodina gde ti je, kao i Mačva i Beograd, kao i Podunavski ali i Braničevski okrug. U tim delovima Srbije, posebno u Vojvodini imaš narodnu arhitekturu sa krovom na dve vode, što se iz Vojvodine prenelo u pomenute krajeve, ali još pre par vekova.

Da li ti znaš šta si postavio i kako izgledaju tipične radničke kuće. One su obično etažno podeljene, na dva stana.

Sada pazi ovo čudo, najstarija stambena zgrada u Beogradu, nalazi se na Dorćolu u Cara Dušana, podignuta je po tebi početkom XX veka, al' se graditelj zeznu malo pa je podigao 1727. Zamisli đubre, požurio dva veka, i još na dve vode, nije ni čudo što su ga roknuli.

Tradicionalne kuće u Vojvodini, i oni se zeznuli pa se zabrojali i pravili na dve vode.

Old November 12th, 2016, 02:38 AM   #19
Lukaares
Registered User

Lukaares's Avatar

Kada smo kod Šumadijskog tipa kuće on nikada nije ni izašao iz "mode" jer i danas prave kuće u tom maniru.

Od početka XX veka do IISR imamo kuće koje su nastale na ovim osnovama.

I na kraju danas se opet vraćaju tradicionalnoj arhitekturi:

Retorik, dedonja liked this post
Old November 12th, 2016, 02:49 AM   #20
Lukaares
Registered User

Lukaares's Avatar

Moravski tip je sličan Šumadijskom, oba često počivaju na kamenim temeljima i čitavim osnovnim spratom, ali razlika je uglavnom u tremovima.

Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools

Posting Rules