[Pomorskie] Infrastruktura kolejowa - Page 13 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura kolejowa

Infrastruktura kolejowa Koleje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old July 26th, 2010, 08:01 PM   #241
Eurotram
Eurotram

Eurotram's Avatar

Likes (Received): 4968

Quote:
Originally Posted by Dzulikiewicz View Post
O co mnie prosisz?
W łagodnej wersji: o nieodpisywanie mi jakbym się urodził wczoraj

Quote:
Doskonale wiem że składanie zaczęli już dawno temu (drugi egzemplarz też jest już prawie gotowy),
To właśnie dlatego nie pisz mi że żaden producent nie zmontuje prototypu w dwa miechy jak doskonale wiesz,że zaczęli znacznie wcześniej

Quote:
ale co to ma do "solidności"?
To,że nie do końca da się to przypisać pośpiechowi.

Quote:
Newag znany jest z niezłej jakości wykonania,
Hmmm...

Quote:
a jak będzie w przypadku 220M to się dopiero okaże.
Lepiej dla Newagu,żeby się okazało że będą miały niską awaryjność.

Quote:
Fatalna wpadka z wykolejeniem powinna wyjść na dobre, bo prezesi pogonili i wszyscy tam chuchają i dmuchają żeby wszystko działało jak należy.
Oby!

Quote:
A podpisanie umowy opóźniło się głównie ze względu na protesty Pesy.
Też,ale ta katastrofa też była dla nich darem od losu,bo znów kawałek czasu zyskali.

Quote:
Ostateczne rozstrzygnięcie sądu o ważności umowy zapadło dopiero 28 czerwca.
Nie pierwszy to przypadek,że umowa już miała nadany bieg (jak choćby pewne inne umowy konkurenyjnych producentów).
Eurotram no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old July 26th, 2010, 10:34 PM   #242
phantom23
Registered User

phantom23's Avatar

Likes (Received): 3283

Quote:
Originally Posted by Eurotram View Post
To właśnie dlatego nie pisz mi że żaden producent nie zmontuje prototypu w dwa miechy jak doskonale wiesz,że zaczęli znacznie wcześniej
Ale to było ich własne ryzyko, teoretycznie powinni siedzieć i czekać na wyrok. Wtedy może 220M ruszył by w okolicach gwiazdki...
Quote:
Hmmm...
A to akurat fakt na tle np. Pesy.
phantom23 no está en línea   Reply With Quote
Old July 26th, 2010, 11:26 PM   #243
MichałT
Registered User

Likes (Received): 7379

Co do odcinka Pruszcz-Glincz, to powiat GDA chce zrobić tą linię do Kolbud. Obecnie SA może do Straszyna dojechać z Vmax 50km/h. Dalej są osuwiska, po ich zrobieniu można by pocisnąć dalej, ale nie szybciej. Tu potrzeba przynajmniej wariantu "trzebnickiego" za 0,5mln/km.

Ale generalnie coś zaczyna się w końcu ruszać w temacie reaktywacji. A od wakacji następnych są plany, by do Kościerzyny był takt 1h w szczycie i 2h poza + być może RE rano do Gdyni i popołudniu z powrotu. Mijanka byłaby w Żukowie Wsch, co nadal umożliwiało by oblecenie całego obiegu na Glincz-Kartuzy przez jeden SA. Gorzej z Sierakowicami które miałyby być następne - po zrobieniu Kartuzy-Sierakowice na 70-80 czas jazdy wyniesie ok 27 minut. Przy mijance na 440 w żukowie tylko co 2 pociąg Kartuzy-Glincz można by przedłużyć do Sierakowic, oczywiście dając dodatkowy SA. Dobre jest to, że poza KRT, gdzie srk generalnie trzyma się kupy i można odpalić (czyt. nasmarowac) semafory i pędnie nigdzie nie będzie trzeba robić stacji, co daje największy koszt (PLK nie zgadza się na zatrudnienie nowych dyżurnych, więc wszystko trzeba robić na zdalnym sterowaniu, a to podnosi koszty, dlatego sam podg Glincz to koszt 10mln)).

Ew. wydłużenie relacji (Sierakowice)-Kartuzy-Glincz do Pruszcza i dalej Gdańska Gł wymagałoby uruchomienia stacji w Starej Pile - wtedy mogłyby posuwać do 2h z Sierakowic i co 1h z Kartuz (w godzinach szczytu, analogicznie do tych na korytarzu Kościerskim) do Gdańska Gł (czas jazdy Stara Piła - Pruszcz 27 minut, czyli mieścimy się)

To wszystko mogłoby funkcjonować do odpalenia TKM, bo wtedy główną relacją w regionie stanie się (Chojnice/Bydgoszcz/Laskowice)-Kościerzyna-Żukowo Wsch.-podg Rębiechowo-LWA-Gdańsk Wrzeszcz-Gdańsk Gł. Uzupełniać będą ją wszystkie relacje pozostałe, co nie wyklucza bezpośrednich pociągów Sierakowice-Gdańsk czy Kościerzyna Gdynia.
MichałT está en línea ahora   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old July 27th, 2010, 11:11 AM   #244
Iustinus
Registered User

Likes (Received): 23

Michał, a czy odbudowa Glincza nie jest przewidywana w ramach remontu linii kościerskiej?

Jeżeli zrobią ten remont to pozostanie mnóstwo materiału staroużytecznego na mniejsze naprawy na innych szlakach.

Co do mijanek. Mogliby jeszcze odpalić Wieżycę i ewentualnie Babi Dół. Przy takim ruchu, jaki będzie na linii kościerskiej powstanie kilka zatwardzeń, które mocno ograniczą ruch.

No a na szlaku do Sierakowic to jeszcze Miechucino lub Garcz można by zrobić ale to tylko marzenia gdyby zwiększono takt.

A co za Sierakowicami? Jakieś plany?
Iustinus no está en línea   Reply With Quote
Old July 27th, 2010, 12:04 PM   #245
Eurotram
Eurotram

Eurotram's Avatar

Quote:
Originally Posted by phantom23 View Post
Ale to było ich własne ryzyko, teoretycznie powinni siedzieć i czekać na wyrok. Wtedy może 220M ruszył by w okolicach gwiazdki...
Zdeklarowali się pisemnie?Zdeklarowali.Wiedzieli co robią,więc nie ma teraz wymówek.

Quote:
A to akurat fakt na tle np. Pesy.
Polemizowałbym; w żadnej Pesie nie zdarzyło mi się jakoś stanąć (chyba że w ramach planowego postoju na przystanku lub stacji kolejowej) i wszystko działało.Ależ ze mnie musi być szczęściarz... a może po prostu z Pesami nie jest tak źle jak inni mówią?
Poza tym odezwał się ten,który ma wielki kontakt ze zbiorkomem
Old July 27th, 2010, 12:35 PM   #246
Eurotram
Eurotram

Eurotram's Avatar

Quote:
Originally Posted by MichałT View Post
Co do odcinka Pruszcz-Glincz, to powiat GDA chce zrobić tą linię do Kolbud. Obecnie SA może do Straszyna dojechać z Vmax 50km/h. Dalej są osuwiska, po ich zrobieniu można by pocisnąć dalej, ale nie szybciej. Tu potrzeba przynajmniej wariantu "trzebnickiego" za 0,5mln/km.
Michał,to dalej żadna rewelacja.Trasa naokoło,jako samodzielna wygeneruje na pewno kilka razy mniejsze potoki niż "ciąg główny" (czyli do Gdańska przez Rębiechowo).Jak przeliczą sobie wszystkie za i przeciw,to może im wyjść że nawet wariant trzebnicki się nie będzie kalkulował. Michał,nie zrozum mnie źle,mam pewien sentyment do tej linii (to w końcu tam widziałem po raz pierwszy i jedyny na żywo dwuskład Ganzów... ech,ciemno już się robiło,a tu taki pociąg,w pełni oświetlony, opuszcza Żukowo Zachodnie i jedzie do Pruszcza...) i przejeżdżając w tym roku kilkanaście razy koło stacji Straszyn myślałem jak by wyglądała reaktywowana i odkrzewiona... ale mam pewne obawy co do szans tego przedsięwzięcia.

Quote:
Ale generalnie coś zaczyna się w końcu ruszać w temacie reaktywacji. A od wakacji następnych są plany, by do Kościerzyny był takt 1h w szczycie i 2h poza + być może RE rano do Gdyni i popołudniu z powrotu. Mijanka byłaby w Żukowie Wsch, co nadal umożliwiało by oblecenie całego obiegu na Glincz-Kartuzy przez jeden SA. Gorzej z Sierakowicami które miałyby być następne - po zrobieniu Kartuzy-Sierakowice na 70-80 czas jazdy wyniesie ok 27 minut. Przy mijance na 440 w żukowie tylko co 2 pociąg Kartuzy-Glincz można by przedłużyć do Sierakowic, oczywiście dając dodatkowy SA. Dobre jest to, że poza KRT, gdzie srk generalnie trzyma się kupy i można odpalić (czyt. nasmarowac) semafory i pędnie nigdzie nie będzie trzeba robić stacji, co daje największy koszt (PLK nie zgadza się na zatrudnienie nowych dyżurnych, więc wszystko trzeba robić na zdalnym sterowaniu, a to podnosi koszty, dlatego sam podg Glincz to koszt 10mln)).
Michał,ale ten drugi SA wcale nie musi być z wysokiej półki!Ile konkurencja autobusowa puszcza na trasę do Gdańska pojazdów niskowejściowych typu Setra 31xNF?Wystarczy,że jednym z tych dwóch będzie SA103; drugim może być np. DH-1 albo jeszcze coś innego się ściągnie.

Quote:
Ew. wydłużenie relacji (Sierakowice)-Kartuzy-Glincz do Pruszcza i dalej Gdańska Gł wymagałoby uruchomienia stacji w Starej Pile - wtedy mogłyby posuwać do 2h z Sierakowic i co 1h z Kartuz (w godzinach szczytu, analogicznie do tych na korytarzu Kościerskim) do Gdańska Gł (czas jazdy Stara Piła - Pruszcz 27 minut, czyli mieścimy się)
Fajnie,jak nie będzie opóźnień; bo jakkolwiek poszczególne czasy na odcinkach są jeszcze nienajgorsze,a przy systemie przesiadkowym będzie nakaz czekania,to na przesiadkę musisz doliczyć kilka minut,a przy opóźnieniu i kilkanaście w plecy pójdzie.Cała nadzieja w tradycyjnych korkach na wjeździe do Gdańska

Quote:
To wszystko mogłoby funkcjonować do odpalenia TKM, bo wtedy główną relacją w regionie stanie się (Chojnice/Bydgoszcz/Laskowice)-Kościerzyna-Żukowo Wsch.-podg Rębiechowo-LWA-Gdańsk Wrzeszcz-Gdańsk Gł. Uzupełniać będą ją wszystkie relacje pozostałe, co nie wyklucza bezpośrednich pociągów Sierakowice-Gdańsk czy Kościerzyna Gdynia.
Przepraszam,czy Ty chcesz przez to powiedzieć,że po odpaleniu TKM zrobią rzeź rozkładu dla rozkładu Gdynia - Kościerzyna?
Old July 27th, 2010, 01:34 PM   #247
MichałT
Registered User

Weź sobie SRJP i posiedź trochę nad tym. To nie jest takie proste. Dopóki TKM zakładała cały ruch regionalnych przez Leźno i Kokoszki, bez nowej linii od lotniska do podg Rębiechowo nie było problemu - godzina parzysta (GBY,GCH)GKS->GA i (GLE)GKA-GD. Godzina nieparzysta na odwrót, przesiadki w Glinczu. Teraz się wszystko posypało, bo wjeżdżamy od Rębiechowa na lotnisko i dalej do Gdańska. No i jak do tego podpiąć Kartuzy, Gdynię i Pruszcz? Trzeba się nagimnastykować

Pewnym rozwiązaniem byłoby zrobienie: parzysta GKS-GA i GKA-Stara Piła-Leźno-GD nieparzysta: GKS-LWA-GD i GKA-GDA. Tylko że wtedy lotnisko jest obsługiwane co 2h regionalnymi to za mało.
Old July 27th, 2010, 03:13 PM   #248
phantom23
Registered User

phantom23's Avatar

Quote:
Zdeklarowali się pisemnie?Zdeklarowali.Wiedzieli co robią,więc nie ma teraz wymówek.
Wiedzieli, że ryzykują przed ostatecznym wyrokiem.

Quote:
Polemizowałbym; w żadnej Pesie nie zdarzyło mi się jakoś stanąć (chyba że w ramach planowego postoju na przystanku lub stacji kolejowej) i wszystko działało.
Mi też się nie zdarzyło stanąć w Pesie (a pociągiem jeżdżę trochę częściej niż autobusem), co nie zmienia faktu, że bywały okresy że niektóre SA133 dłużej stały w Pesie z powodu awarii (głównie układu napędowego) niż woził pasażerów. Niezapomniany jest również widok Pesozłomu z dymem buchającym z zespołu napędowego (jakieś felerne mają), o takich drobiazgach jak awarie klimatyzacji po kilku h działania nie wspomnę. Różnice w zmodernizowanych wagonach tez są duże, o ile te z Newagu jeżdżą w miarę bezawaryjnie, to te popesowskie co chwila odmawiają współpracy. EZT - ED74 vs. 19WE w pierwszych miesiącach użytkowania wygrywa zdecydowanie ten drugi (usterki drobne i bardzo nieliczne). Sorry, ale to jest fakt - Pesa produkuje niedopracowany złom, byle szybko, byle tanio. Co do 220M to do dziś nie wiemy co było przyczyną więc trudno stwierdzić czy się to powtórzy (bo to np. wada konstrukcyjna), czy nie (np. jednostkowa wada materiałowa).
Old July 27th, 2010, 09:58 PM   #249
Eurotram
Eurotram

Eurotram's Avatar

Quote:
Różnice w zmodernizowanych wagonach tez są duże, o ile te z Newagu jeżdżą w miarę bezawaryjnie...
Powiedz to pasażerom składów warszawskiej SKM widocznym na zdjęciach (podczas przymusowego spaceru z buta po torach) zamieszczonych w wątku o WKD,SKM i Kolejach Mazowieckich
Old July 27th, 2010, 10:22 PM   #250
phantom23
Registered User

phantom23's Avatar

Powiedz pasażerom żeby po odszkodowanie za straty moralne zwrócili się do Pafawagu, który wyprodukował EN57 oraz SKMce, która ta tej bazie zażyczyła sobie składy.

Last edited by phantom23; July 27th, 2010 at 11:39 PM.
Old July 27th, 2010, 11:21 PM   #251
Eurotram
Eurotram

Eurotram's Avatar

Quote:
Powiedz pasażerom żeby po odszkodowanie za straty moralne zwrócili się do Pafawagu, który wyprodukował EN57 oraz SKMce, która ta tej bazie zażyczyła sobie składy na tej bazie.
Na trójmiejskiej SKM jeżdżą same kible,a jakoś takiej serii nie było; tam raczej też... Dopiero jak Newag te kible "przebudował i usprawnił"...
Old July 27th, 2010, 11:38 PM   #252
phantom23
Registered User

phantom23's Avatar

Nie było TVN Warszawa, która by to rozdmuchała.
Old August 5th, 2010, 08:53 PM   #253
Atapy
Registered User

Likes (Received): 291

Chciałem się podzielić moim bardzo pozytywnym wrażeniem na temat dworca w Gdyni Wielkim Kacku. Przejechałem dzisiaj pociągiem bardzo krótki odcinek z Gdyni Głównej do Wielkiego Kacka (na więcej nie było niestety czasu, może w przyszłym tygodniu się uda). Pierwszy raz tam wysiadałem (nie licząc fotostopu na którejś Costerinie parę lat temu) i gdy wszedłem do dworcowej poczekalni zaskoczył mnie porządek i czystość. Na dodatek na ścianie wisiało zdjęcie z mojego rodzinnego Wałbrzycha Za to dojście do Wielkopolskiej ulicą Nowodworcową - straszne...
Atapy no está en línea   Reply With Quote
Old August 11th, 2010, 08:55 PM   #254
soulja
Registered User

Likes (Received): 1604

Patologia na linii Słupsk-Szczecinek ciąg dalszy, pociągi nadal nie jeżdżą, chociaż wszystko jest w porządku...
http://www.gp24.pl/apps/pbcs.dll/art...UPSK/876476158

Dla mnie to jest totalna porażka. Tymi pociągami zawsze jeżdżą ludzie, zamykanie linii było by szczytem głupoty - ale w PKP wszystko jest możliwe.
Racją jest to że klasyczne składy są drogie w utrzymaniu, ale jak na razie szynobusów u nas nie zobaczymy, bo wszystkie dostępne w województwie obsługują połączenia w okolicach Trójmiasta i Kaszub + sezonowo nad morze. Ciekawe jak dalej będzie, PRy mają w dupie pasażerów, żadnej informacji na dworcu nie ma, a ludzie dalej się tłoczą jednym starym autobusem.
soulja no está en línea   Reply With Quote
Old August 11th, 2010, 09:00 PM   #255
MichałT
Registered User

Pewnie czekają do września, jak im zejdą obiegi z Helskiej. Podobno na KKA oszczędzają kupę kasy.
Old August 17th, 2010, 01:02 PM   #256
Iustinus
Registered User

Za Dziennikiem Bałtyckim
Quote:

Pomorze: Gminy przejmują tory

Dziennik Bałtycki Paweł Rydzyński

2010-08-15 11:03:31, aktualizacja: 2010-08-15 11:03:31

Właścicielem zdecydowanej większości linii kolejowych w naszym kraju jest Skarb Państwa, a konkretnie - spółka PKP Polskie Linie Kolejowe. W przypadku PKM, większość linii będzie jednak samorządowa.
Powołana w maju spółka Pomorska Kolej Metropolitalna, odpowiedzialna za budowę linii Wrzeszcz - Rębiechowo, będzie w przyszłości jej właścicielem i zarządcą.
Od trzech lat Urząd Miasta w Bytowie jest właścicielem linii Lipusz - Bytów.
Trwają starania władz samorządowych o przejęcie linii kolejowych dochodzących do Kartuz. Nieoficjalnie wiemy, że PKP PLK wyraziła wstępną zgodę na przejęcie przez samorząd zarówno linii Somonino - Kartuzy, jak i Glincz - Kartuzy. W tym drugim przypadku chodzi nie tylko o przejęcie linii, ale też o odbudowę tzw. łącznicy w Glinczu, dzięki której z Kartuz do Trójmiasta będzie można jeździć bez konieczności czasochłonnej zmiany kierunku w Somoninie.

Nie można wykluczyć, że dojdzie do przejęcia przez samorząd nie tylko fragmentu Glincz - Kartuzy, ale całej linii Pruszcz Gd. - Kartuzy - Łeba (zgodnie z nomenklaturą kolejową, odcinek Glincz - Kartuzy jest jej fragmentem).

W praktyce samorządową jest też tzw. linia 250 Gdańsk Gł. - Rumia, po której kursują pociągi SKM. Linia ta została przekazana przez PKP PLK spółce SKM w użytkowanie na 30 lat. W tej chwili pomorskie samorządy (Urząd Marszałkowski, UM Gdańsk, Sopot, Gdynia i Pruszcz) mają już ponad połowę udziałów w spółce SKM.
No i ciekawe potwierdzenie tego co już tutaj się kilka razy słyszało. Zaskoczeniem dla mnie jest "sprywatyzowanie" Kartuz. Czyżby UM się szykował do stworzenie czegoś w rodzaju własnej bazy kolejowej w Kartuzach?
Old August 17th, 2010, 02:57 PM   #257
Iustinus
Registered User

Z kronikarskiego obowiązku

Za rynkiem kolejowym
Data dodania: 2010-08-17 11:58:49

Quote:
117 milionów na rewitalizację linii Gdynia-Kościerzyna

Marszałek województwa pomorskiego wydał decyzje o przyznaniu dofinansowania ze środków RPO. Wśród beneficjentów jest PKP PLK – pisze „Rzeczpospolita”.
Polskie Linie Kolejowe otrzymały największe dofinansowanie z regionalnego programu operacyjnego dla województwa pomorskiego, bo ponad 117 mln zł. Środki te będą przeznaczone na modernizację linii kolejowej nr 201 na odcinku od Gdyni do Kościerzyny.
Old August 17th, 2010, 09:31 PM   #258
Nordowy
Zawsze pod wiatr

Nordowy's Avatar

Likes (Received): 190

Czy w związku ewentualną budową i eksploatacja elektrowni jądrowej w Żarnowcu nie muszą być 2 alternatywne linie kolejowe? Pamiętam jak budowano poprzednią to do elektrowni miała być dociągnięta linia z Krokowej. Z tego co gdzieś kiedyś przeczytałem to chodzi o bezpieczeństwo transportu paliwa oraz odpadów.
Old August 18th, 2010, 02:58 PM   #259
eu01
Registered User

Likes (Received): 520

Z Krokowej? Ostatni projekt był trochę inny.
eu01 no está en línea   Reply With Quote
Old August 18th, 2010, 11:07 PM   #260
Nordowy
Zawsze pod wiatr

Nordowy's Avatar

Likes (Received): 190

Teraz tak, ale mi chodzi o lata 80-te. teraz nie wiem jak jest i informacji takiej nigdzie nie mogę znaleźć.
Advertisement

Reply

Tags
gdańsk, gdynia, kolej, pomorskie, pomorze, trójmiasto

Thread Tools

Posting Rules