[Poznań] Okolice Synagogi (Małe Garbary, Bóżnicza, Podgórze) - Page 2 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Wielkopolska, Kujawy, Lubuskie > » Poznań

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 23 votes, 5.00 average.
Old March 28th, 2007, 12:49 AM   #21
--==MSK==--
MOSINA CITY

--==MSK==--'s Avatar

Likes (Received): 0

Tylko nie mury, to jest kompletnie bez sensu - wchodzisz na nie i podziwiasz cudowne skrzyżowanie Solna/Garbary widok zapierający dech w piersiach normalnie - jak już coś przywracać to odbudować kopułkę na synagodze!!!
--==MSK==-- no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old March 28th, 2007, 01:09 AM   #22
Kaoz
Polite User

Kaoz's Avatar

Likes (Received): 113

Quote:
Originally Posted by cafeblue View Post
To jedyne miejsce gdzie mogą wybudować mury miejskie, tylko tam jest wola wprowadzenia artystów. Niech wybudują nowoczesne z zewnątrz stare od wewnątrz.
Nie rozumiem... jak mury miejskie mogą być nowoczesne od zewnątrz a co lepsze, jak mają być stare od wewnątrz jeżeli nie istnieją od około 200 lat ? Artystów można wprowadzić również do nowoczesnego budynku, nie trzeba ich trzymać po zatęchłych murach :P
Kaoz no está en línea   Reply With Quote
Old March 28th, 2007, 03:17 AM   #23
lucas74
Registered User

lucas74's Avatar

Likes (Received): 88

Ciągle piszecie o chronionych klinach zieleni w Poznaniu, na których nic się nie buduje. I macie rację. Jednak jeżeli chodzi o nową architekturę, również moje oko cieszy i zapiera często dech w piersiach, myślę wtedy o Poznaniu w przyszłości... Jednak gdy wraca trzeźwe myślenie, zaczynam myśleć o tym co możemy niepowtarzalnie stracić, myślę o historii naszego miasta...

W Poznaniu jest wiele miejsc (nasze kliny zieleni lub tyły budynków stojące przodem do głównych ulic) na których można postawić wystrzałową architekturę. Poznań ma wielki potencjał do rozbudowy centrum. Ale pytam gdzie jest granica, którą część miasta należy zrekonstruować a nie zabudować.

Dlaczego umarł temat Poznania jako kolebki Polskości jako kolebki cywilizacji we wschodniej europie. Osobiście lubię połączenie starego z nowym. Ale są miejsca gdzie tego nie powinno się robić. Gdzie odbudowa zamku Przemysła w swojej dawnej świetności (niech mi nikt nie mówi, że nie wiadomo jak wyglądał bo jeżeli można ocenić jak odżywiały się dinozaury to na pewno można odtworzyć architekturę dawnego poznańskiego zamku). Dlaczego te dwa, myślę że najważniejsze, tematy + odbudowa części murów miejskich nie są dyskutowane. W Krakowie barbakan odbudowano, w Warszawie Zamek Królewski wybudowano od nowa, w Berlinie non stop odbudowywane są stare budynki a Poznań zapomina o swojej poznańskości. To o co mi chodzi to, to że nie wszystko złoto co się świeci.
lucas74 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old March 28th, 2007, 09:28 AM   #24
Lares
Registered User

Lares's Avatar

Likes (Received): 25698

Jestem absolutnie przeciwny budowie pseudoceglanych (patrz brama wroniecka) murków. To jest świetne miejsce na dobrą nowoczesną architekturę Koncepcja ADSu nie podoba mi się, elewacja wygląda jak blacha na King Crossie a tego bym nie chciał, choc może sie mylę. Ale cieszę sie że powstała taka koncepcja i teraz trzeba nad tym popracować.

Co do synagogi to powinni ją możliwie jak najbardziej odrestaurować do wersji przedwojennej, ale i jakiś jakis element nowoczesny tez byłby mile widziany - szklana kopuła
Lares no está en línea   Reply With Quote
Old March 28th, 2007, 12:08 PM   #25
sky_POZ
cyber-barok

sky_POZ's Avatar

Quote:
Originally Posted by lucas74 View Post
Dlaczego umarł temat Poznania jako kolebki Polskości jako kolebki cywilizacji we wschodniej europie. Osobiście lubię połączenie starego z nowym. Ale są miejsca gdzie tego nie powinno się robić. Gdzie odbudowa zamku Przemysła w swojej dawnej świetności (niech mi nikt nie mówi, że nie wiadomo jak wyglądał bo jeżeli można ocenić jak odżywiały się dinozaury to na pewno można odtworzyć architekturę dawnego poznańskiego zamku). Dlaczego te dwa, myślę że najważniejsze, tematy + odbudowa części murów miejskich nie są dyskutowane. W Krakowie barbakan odbudowano, w Warszawie Zamek Królewski wybudowano od nowa, w Berlinie non stop odbudowywane są stare budynki a Poznań zapomina o swojej poznańskości. To o co mi chodzi to, to że nie wszystko złoto co się świeci.
Do podtrzywywania pamięci o poznańskości Poznania, czy Poznania jako kolebki polskiej cywilizacji wcale nie potrzeba odbudowywać zabytków w ich dawnej formie. Klucz leży w odpowiedniej edukacji i promocji miasta. Osobiście jak najbardziej jestem sobie w stanie wyobrazić Zamek Przemysła jako ikonę nowoczesnej architektury, a zarazem miejsce pamięci o historii i dawnej roli naszego miasta.
sky_POZ no está en línea   Reply With Quote
Old March 28th, 2007, 11:22 PM   #26
mmjp
Inspired by Poznań?!

mmjp's Avatar

Likes (Received): 933

Quote:
Originally Posted by lucas74 View Post
Ciągle piszecie o chronionych klinach zieleni w Poznaniu, na których nic się nie buduje. I macie rację. Jednak jeżeli chodzi o nową architekturę, również moje oko cieszy i zapiera często dech w piersiach, myślę wtedy o Poznaniu w przyszłości... Jednak gdy wraca trzeźwe myślenie, zaczynam myśleć o tym co możemy niepowtarzalnie stracić, myślę o historii naszego miasta...

W Poznaniu jest wiele miejsc (nasze kliny zieleni lub tyły budynków stojące przodem do głównych ulic) na których można postawić wystrzałową architekturę. Poznań ma wielki potencjał do rozbudowy centrum. Ale pytam gdzie jest granica, którą część miasta należy zrekonstruować a nie zabudować.

Odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie to zupełnie co innego niż odbudowa a de facto budowa na nowo czy to Zamku Przemysła czy Murów Miejskich. Zamek warszawski jeżeli chodzi o formę to jest wierną kopią przedwojennego, a kopią czego ma być Zamek Przemysła czy Mury? Można jedynie ekstrapolować jak one wyglądały (to samo się tyczy dinozaurów TO TEŻ są tylko domysły, a nie stwierdzenie faktu). Sam projektant (czy komitet, już nie pamiętam) odbudowy zamku wypowiadał się że 'z powodu małej wiedzy na temat wyglądu projekt jest tylko 'fantazją' na jego temat'. Oczywiście na podstawie źródeł historycznych z epoki możemy odtworzyć przybliżony wygląd zamku jednak nie będzie to wierna odbudowa. (w ogóle powinno się to nazywać budową, jako kolejny etap życia tego obiektu)
To samo się tyczy murów. Zresztą to jest jeszcze bardziej dziwny temat bo ich znaczenie symboliczne jest nieporównywanie mniejsze niż zamku. Co więcej można ten temat sprowadzić do widzimisie pewnych osób.
Jednak trzeba uściślić pewien temat: nikt nie mówi o zabudowie pasu terenu od Synagogi do Masztelarskiej. Tam są pozostałości po murach, z którymi cały czas coś się próbuje robić. Mam nadzieje, że w końcu odzyskają swój blask. Co do odbudowy na terenie od Synagogi do Garbar to to jak napisałem jest po prostu widzimisie, a teren w dużej mierze nie ma być zabudowany. Pokazuje to właśnie jedna z wizualizacji koncepcji ADSu.
mmjp no está en línea   Reply With Quote
Old March 29th, 2007, 01:01 AM   #27
polyken
Registered User

polyken's Avatar

Likes (Received): 442

Ale już naprawdę zejdzcie z tych klinów zieleni.Wpierw poczytajcie trochę o tym,a zrozumiecie, że ich ochrona nie jest zachcianką radnych.Oczywiscie ich obecny stan pozostawia wiele do życzeni, ale to nie oznacza, że należy je zabudowywać.Sory za ot
(oczywiście mój post tyczy się osób,które najchętniej zabudowałby wszystkie kilny, a nic o nich nie wiedzą)
polyken no está en línea   Reply With Quote
Old March 31st, 2007, 01:15 PM   #28
Poz83
Registered User

Likes (Received): 140

Na początku miałem mieszane uczucia - lepszy projekt wrzucony przez dyloo czy zadbanie o ten skrawe przy kościele (ładny skwerek). Ale po kilkukrotnym przypatrzeniu się projektowi wrzuconemu przez dyloo stwierdziłem, że chyba jednak skłaniałbym się bardziej w stronę takiej koncepcji.

Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że dokładnie naprzeciw stanie nowoczesny budynek Nowych Garbar. Poza tym ten projekt jest naprawdę nietypowy, nie jest kolejnym prostackim blaszakiem czy po prostu pudełkiem obok którego przechodzi się obojętnie lub co gorsza - z niesmakiem

Jeśli więc ten projekt miałby być zrealizowany to podpisuję się obiema rękoma "ZA"!
Poz83 no está en línea   Reply With Quote
Old March 31st, 2007, 01:26 PM   #29
Poz83
Registered User

Poniższe fotki chyba oddają skalę problemu, zważywszy na to że jest to centrum miasta i miejsce, z którego duża część turystoów ozpoczyna zwiedzanie Poznania pozwolę sobie na nie komentowanie zdjęć bo chyba każdy widzi, że coć (czyt. coś porządnego) należy szybko w tym rejonie miasta zrobić.

Old March 31st, 2007, 01:47 PM   #30
.V.
arch

.V.'s Avatar

Likes (Received): 1045

racja, miejsce bardzo ważne dla miasta, ściśle związane z historią i tradycją. jeszcze nic nie zrobiono, a już coś spier****li... okolice małych garbar to jakby na to nie patrzeć ścisłe centrum, miejsce ważne kulturowo - synagoga, bliskość starego rynku, starej rzeźni (która prędzej czy później zyska blask) i do czego zmierzam? PORT. port, który od wieków należał do miasta i był integralną częścią tkanki miejskiej i miejscem dostępnym dla mieszkańców, jakimś charakterystycznym miejscem z klimatem i bogatą historią. i zamiast wykorzystać ten potencjał, na stworzenie kolejnego fajnego miejsca życia kulturowego, albo chociaż towarzyskiego (np. fajny ciąg knajp: Stary Rynek - Port - Stara Rzeźnia) teren ogrodzono i postawili nam "piękne" osiedle nad Wartą... nie ma już tam wstępu dla poznaniaków, powstał kolejny martwy kwartał w mieście, który jest tylko sypialnią. zerwano z jakąś ciągłością tego miejsca, a za 15 lat jedyna rzecz jaka będzie nem przypominać o porcie to nazwa ulicy Szyperska...

i sprawa druga, wszyscy się cieszymy z tego że Wechta stawia swój apartamentowiec nad Wartą, który jakby na to nie patrzeć proponuje kawałek dobrej architektury, ale troche nam popsuje walory estetyczne właśnie okolic stawnej, synagogi i małych garbar. zauważcie, że zasłoni oś widokową na katedrę... może nie jest to najważniejsza rzecz, ale byłoby miło, spacerując po ewentualnych zielonych plantach na miejscu torów tramwajowych widzieć katedre i mieć świadomość historycznej spójności tego miejsca.

może się troche czepiam , ale takie jest moje zdanie na temat tego miejsca..
.V. no está en línea   Reply With Quote
Old March 31st, 2007, 01:47 PM   #31
Läufer
Registered User

Takich zaniedbanych miejsc w Poznaniu jest pelno. Wystarczylo ze jeden pismak napisal, ze z tego miejsca zaczynaja turysci zwiedzanie miasta i chorek sie odezwal i powtarza te historyjke niczym mantre. Popatrzcie na Garbary z drugiej strony ulicy - i co jest ladnie? A jak wygladaja uliczki wokol Starego Rynku. Przykladow jest mnostwo, Poznan podobnie jak i inne polskie miasta potrzebuje czasu i duzo kasy by powoli zmieniac jakosc otoczenia Starego Miasta.
Läufer no está en línea   Reply With Quote
Old March 31st, 2007, 01:56 PM   #32
Läufer
Registered User

Wlasnie obejrzalem przed chwila zdjecia z postu Andersja - okolica wyglada tak samo do d..y jak ta przy Solnej i Garbarach. Nie mieszkam w Poznaniu od prawie 20 lat i wiem jak reaguja np. Niemcy na wizyty w moim rodzinnym miescie. Mowia ze architektura jest ciekawa ale drogi na ktorych mozna pogubic kola to 3 swiat.
Generalnie chodzi mi o to ze jest bardzo duzo do zrobienia w Poznaniu i ze czepianie sie malych skrawkow miasta nie ma sensu. Turyscie ktory przejedzie przez Wilde zrobi sie slabo, podobnie jak przejezdzajacemu ulica Dabrowskiego (kierunek z zachodu Europy lub na zachod Europy) - wykrzywiona kostka po ktorej nawet pieszo nie powinno sie chodzic, obdrapane na calej dlugosci ulicy szare domy i jedno wielkie poczucie balaganu.
Dlatego Poznaniacy nie myslcie za duzo o turystach bo dla nich bardziej liczy w Poznaniu dobry, tani hotel i dobre zarcie i dobre drogi dojazdowe do naszego miasta i w nim samym. Najwazniejsze jest poprawianie jakosci zycia samych mieszkancow, a Poznan z Krakowem walki o turystow wygrac nie moze bo nie ma im zbyt duzo do zaoferawania.

Last edited by Läufer; March 31st, 2007 at 02:01 PM.
Läufer no está en línea   Reply With Quote
Old March 31st, 2007, 02:03 PM   #33
polyken
Registered User

polyken's Avatar

Likes (Received): 442

Quote:
Originally Posted by .V. View Post
zauważcie, że zasłoni oś widokową na katedrę... może nie jest to najważniejsza rzecz, ale byłoby miło, spacerując po ewentualnych zielonych plantach na miejscu torów tramwajowych widzieć katedre i mieć świadomość historycznej spójności tego miejsca.

może się troche czepiam , ale takie jest moje zdanie na temat tego miejsca..
Ale wcześniej stała tam chłodnia, która też zasłaniała widok na katedre.

Co do reszty, zgadzam się.Mieszkańcy miasta utracili wyjątkowe miejsce, jednak bulwary, kawiarnie itd. można również uieścić kiedyś na Chwaliszewie.Jest to równie interesujący fragment miasta,na którym można zrealizować na takie pomysły.
polyken no está en línea   Reply With Quote
Old March 31st, 2007, 02:09 PM   #34
Poz83
Registered User

I druga strona interesującego nas rejonu.

I na koniec coś optymistycznego:

oczywiście patrząc na te fotki i przechadzając się po tamtych rejonach należy stwierdzić, że dobrze nie jest, ale... Ale cieszmy się, że ten rejon (jak i 99,9% centrum miasta) nie zostało "skażone" prze wielką płytę
Potencjał tego rejonu (okolice synagogi, Chwaliszewo -> stare koryto Warty, Solna) jest co najmniej duży. Na szczęście powstające obiekty (Nowe Garbary, mieszkaniówka Wechty, prokuratury) i planowane (choćby bydynek zaprezentowany w TuTeju) z pewnością pozwolą na podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej tych okolic, co powinno pozytywnie się odbić na wielu dziedzinach - od gospodarki poprzez turystykę, a na ogólnym poczuciu dumy części mieszkańców naszego miasta skończywszy
Old April 16th, 2007, 11:04 PM   #35
creztojer
Registered User

creztojer's Avatar

Likes (Received): 19

Wyniki konkursu na zagospodarowanie okolicy ulic Garbary, Wronieckiej i Solnej poznamy za miesiąc.
wiecej: http://miasta.gazeta.pl/poznan/1,36001,4064851.html
creztojer no está en línea   Reply With Quote
Old April 16th, 2007, 11:45 PM   #36
Boogie
keep jaywalking

Boogie's Avatar

Likes (Received): 576

Mam nadzieję, że nie wygra koncepcja uzględniajaca odbudowę murów miejskich.
Boogie no está en línea   Reply With Quote
Old April 17th, 2007, 12:09 AM   #37
keyter
Gemarkung Jersitz :)

keyter's Avatar

w wydaniu tuTeja:
Quote:
Piątek, 13.04.2007, 15:46
Anna Zając

Od projektu do efektu

23 kwietnia mija termin wpływania prac na konkurs na zagospodarowanie obszaru wyznaczonego określonego ulicami Wroniecką, Solną i Garbary. Organizatorem jest Wydział Urbanistyki i Architektury.

Konkurs został ogłoszony 6 listopada 2006 r. i miał trwać do 6 grudnia ur. - Niestety trochę się wszystko przeciągnęło, w związku z czym termin składania prac upływa dopiero 23 kwietnia br. – informuje Jarosław Sroczyński z Wydziału Urbanistyki i Architektury. W skład komisji konkursowej wchodzą: Stefan Schulz, Przemysław Wojciechowski, Marcin Gawlicki, Tadeusz Jurga, Danuta Nowotna, Krzysztof Cesar, Maria Strzałko. To oni zadecydują, jak powinien wyglądać ten fragment Starego Rynku. Wyniki zostaną ogłoszone 16 maja. Jednak od projektu do efektu droga daleka.

Zorganizowany konkurs jest jednoetapowy. Ma on charakter studialny, a zatem prezentowane projekty są jedynie propozycją a nie konkretnymi rozwiązaniami architektonicznymi i urbanistycznymi. Sytuacja zatem wygląda tak jak przy innych tego typu konkursach – nikt nie daje gwarancji realizacji zwycięskiego projektu. Zgodnie z regulaminem konkursu jego uczestnicy powinni rozwiązać problem ukształtowania przestrzeni śródmiejskiej na obszarze wyznaczonym ulicami Wroniecką – Solną – Garbary.

Celem konkursu jest określenie wytycznych urbanistycznych, architektonicznych i funkcjonalnych uwzględniających szczególne uwarunkowania historyczne dla terenu objętego opracowaniem, które w przyszłości mogą być podstawą do sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Celem nadrzędnym jest podniesienie jakości przestrzennej tego cennego zakątka starówki i jednocześnie uatrakcyjnienie funkcjonalne tego obszaru. Szczególnego potraktowania wymagają dawne miejskie urządzenia obronne, które obecnie w znacznej mierze ukryte są pod ziemią. Konkurs ma za zadanie podpowiedzieć miastu co ma tam powstać. Chcemy się dowiedzieć jaką wizję tej przestrzeni mają architekci i urbaniści – informuje Jarosław Sroczyński z Wydziału Urbanistyki i Architektury. Jak ponadto można wykorzystać mury miejskie.

Uczestnicy powinni spełnić cztery podstawowe warunki określone przez komisję, na których powinny opierać się tworzone koncepcje. Po pierwsze, koncepcje muszą rozwiązywać problem rekonstrukcji murów miejskich i określać jaką rolę mury powinny spełniać w strukturze przestrzeni. Projektanci muszą sobie także zadać pytanie czy musy miejskie powinny być elementem oddzielającym czy łączącym Stary Rynek z terenami sąsiednimi. Ponadto koncepcje powinny uwzględnić jaką funkcję i formę powinna mieć Brama Wroniecka – czy należy ją zrekonstruować czy może stworzyć plac gdzie można się spokojnie zatrzymać, a może połączyć obie te funkcje. Kolejną sprawą jest kształt i charakter jaki należy nadać znajdującym się na tym obszarze przystankom MPK. Czy mogą one być utrzymane w stylu nowoczesnym, czy może powinny być stylizowane. Ostatnim z ważnych elementów, jakie wymagane są w koncepcjach, jest problem zagospodarowanie działek, na których obecnie znajdują się parkingi.

Autor zwycięskiej koncepcji, o ile taka będzie, ma szansę zdobyć nagrodę o wartości 20 tys. złotych.

Portal tuTej.pl juz rozpoczął dyskusję na temat zagospodarowania tego obszaru:

Co stanie na Stawnej?
- o problemie zagospodarowania zdegradowanej i zaniedbanej przestrzeni od Synagogi wzdłuż ul. Stawnej do ul. Garbary można przeczytać tuTej

Galeria Sztuki Garbary - wizja architektoniczna
- koncepcję zagospodarowania okolic ulicy Stawnej pod okiem Piotra Barełkowskiego - stworzył Bartosz Regulski. W swojej pracy dyplomowej przedstawił szczegółową wizję architektoniczną tego obszaru (czytaj tuTej).
źródło
keyter no está en línea   Reply With Quote
Old April 17th, 2007, 12:36 AM   #38
keyter
Gemarkung Jersitz :)

keyter's Avatar

Quote:
Originally Posted by creztojer View Post
Wyniki konkursu na zagospodarowanie okolicy ulic Garbary, Wronieckiej i Solnej poznamy za miesiąc.
wiecej: http://miasta.gazeta.pl/poznan/1,36001,4064851.html
2 zdjęcia w uzupełnieniu:

Fot. Andrzej Monczak / AG
Dziś budynki nalezą do jezuitów. Architekci mają zaproponować, jak powinien wyglądać plac przy klasztorze

Fot. Rep. Ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej UAM
Tak w XIX w. wyglądał klasztor na rogu ul. Garbary i Dominikańskiej

źródło
keyter no está en línea   Reply With Quote
Old April 17th, 2007, 03:04 PM   #39
Filo
Kierownik Budowy

Filo's Avatar

Likes (Received): 134

Przywróćmy blask okolicom synagogi

Zaniedbany rejon ul. Garbary, Wronieckiej i Solnej - zamiast odstraszać turystów - mogą stać się śródmiejską atrakcją. Co tam powstanie? To zależy od jury, które niebawem ogłosi wyniki konkursu na zagospodarowanie tego terenu.

Dziś budynki nalezą do jezuitów. Architekci mają zaproponować, jak powinien wyglądać plac przy klasztorze

Ale już dziś poznaniacy mogą podpowiadać jury, czego oczekują. Jak powinna wyglądać przestrzeń Garbary-Wroniecka-Solna? Które fragmenty zabudować - i jaką architekturą? W których miejscach pozostawić zieleń?

Okolice dawnej synagogi, w której dziś mieści się miejska pływalnia, to ważny punkt na turystycznej mapie Poznania. Właśnie na parkingu obok zaniedbanego skweru przy byłym klasztorze dominikanów najczęściej zatrzymują się autokary z gośćmi odwiedzającymi nasze miasto. Od tego właśnie miejsca zaczynają zwiedzanie Starego Miasta. I - niestety - od razu rzucają się im w oczy odrapane mury, wydeptane trawniki i śmieci.

Żeby to zmienić, pod koniec ubiegłego roku miasto ogłosiło konkurs na zagospodarowanie okolic synagogi. - Uczestnicy muszą odpowiedzieć na kilka pytań. M.in. czy należy rekonstruować mury miejskie i Bramę Wroniecką? I jak zagospodarować wolne działki na tym terenie? - wylicza Jarosław Sroczyński z Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta.

Konkurs - co podkreśla zasiadająca w jury miejska konserwator zabytków Maria Strzałko - ma dostarczyć pomysły na zagospodarowanie tej okolicy, ale nie ostatecznie zdecydować o jej przyszłym wyglądzie. Swoje pomysły zamierzało przedstawić około 30 zespołów. Mają jeszcze tydzień na złożenie projektów.

Jury będzie miało trudne zadanie. Powodem są mury miejskie i Brama Wroniecka. Spór o to, czy mają zostać odbudowane, czy nie, ciągnie się już od kilku lat. W 2003 r. Maciej Małachowicz - architekt Politechniki Wrocławskiej, specjalista od fortyfikacji i budowli obronnych - stworzył nawet projekt odbudowy murów i baszt. Zakładał wytyczenie wzdłuż murów ścieżek turystycznych i stworzenie w basztach kawiarenek, sklepików i punktów widokowych. Pomysłu, który spodobał się wielu poznaniakom, nie zaakceptowały jednak miejskie władze.

"GW"
Old April 21st, 2007, 04:10 PM   #40
Boogie
keep jaywalking

Boogie's Avatar

Likes (Received): 576

Quote:
Czy przenosimy tory?
Wracamy do dyskusji poświęconej problemowi zagospodarowania terenów okolicy ulicy Stawnej. Jak zwiększyć atrakcyjność tego obszaru? Dziś opinie ekspertów dotyczące możliwości przeniesienia linii tramwajowej.

Perspektywa zagospodarowania terenu od synagogi do ul.Garbary wydaje się coraz bliższa. Niestety ciągle nie zostały znalezione odpowiedzi na nurtujące inwestorów i architektów pytania dotyczące m.in. biegnącej na tym obszarze linii tramwajowej. Atrakcyjność tego terenu można bowiem w przyszłości podnieść przenosząc linię tramwajową w miejsce pasa zieleni rozdzielającego jezdnię na ulicy Solnej, co zwiększyłoby potencjalną powierzchnię zabudowy. O takich planach mówi się od lat, a perspektywa zagospodarowania tej przestrzeni może wreszcie do tego doprowadzić.

O tym, jak wpłynęłoby to na planowane inwestycje i czy plany te są możliwe do zrealizowania, komentują dla tuTej.pl Joanna Woźniak, członek zespołu transport i infrastruktura techniczna w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej oraz Bartosz Regulski, autor prezentowanego przez nas projektu Galerii Sztuli Garbary.

Joanna Woźniak
członek zespołu transport i infrastruktura techniczna
w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej

Projektowane zmiany układu transportowego śródmieścia prowadzić mają do ograniczenia bariery, jaką tworzy ciąg ulic Solna – Wolnica – Małe Garbary, oddzielając od centrum m.in. Wzgórze św. Wojciecha. W tym celu opracowywana jest koncepcja północnego odcinka I ramy komunikacyjnej, zgodnie z którą w sąsiedztwie torów kolejowych, po ich południowej stronie powstanie dwujezdniowa droga klasy „G”, która przejmie znaczną część ruchu trasy Solnej. Koncepcja ta znalazła się po raz pierwszy w planie ogólnym (rok 1994) a także w studium uwarunkowań i kierunków rozwoju (rok 1999), zamysł ten jest kontynuowany także w projekcie zmiany studium, który będzie niedługo uchwalany. Co za tym idzie, zmiana przebiegu torowiska tramwajowego przy placu Stawnym będzie możliwa dopiero po wybudowaniu I ramy komunikacyjnej. Należy jednak zauważyć, że budowa I ramy nie została uwzględniona w Wieloletnim Programie Inwestycyjnym na lata 2007-2011, co odsuwa jej realizację w czasie. Ewentualną szansę na wcześniejsze zmiany przebiegu torowiska przy placu Stawnym daje studium, w którym znajduje się sugestia, że korekty w przebiegu ciągu Solna – Wolnica – Małe Garbary są możliwe. Jednak szczegółowość tego opracowania jest zbyt mała, żeby cokolwiek precyzować. Poza tym, w kontekście zmian w funkcjonowaniu śródmieścia po wybudowaniu I ramy, mogłoby to być rozwiązanie tylko tymczasowe. No chyba, że powstanie naprawdę ciekawy pomysł – jak to miało miejsce na przykład w konkursie „Trakt Królewsko-Cesarski”, którego problematyka dotykała także kwestii zmiany rozwiązań komunikacyjnych. Jedna z prac konkursowych zakładała przeniesienie tramwaju w tunel pod korytem Warty. Sądzę, że w przypadku konkursu na koncepcję zagospodarowani Placu Stawnego komisja konkursowa także dopuszcza wariantowanie, dzięki czemu wybierać będzie można spośród wielu, być może przełomowych wizji.

Bartosz Regulski
autor koncepcji Galeria Sztuki Garbary

Przesunięcie tramwaju miałoby zarówno dobre jak i złe strony. Na pewno dobrą stroną byłoby odsunięcie linii od bożnicy i pozostałej zabudowy starego miasta. Uzyskany w ten sposób teren można wykorzystać, włączając go do omawianego wcześniej bulwaru, który na pewno byłby bardziej atrakcyjny bez tak bliskiego sąsiedztwa tramwaju.

Jeśli chodzi jednak o wady tego rozwiązania, na pewno byłby nią utrudniony dojazd tramwaju z placu wielkopolskiego w kierunku małych Garbar. Musiałby on wyjeżdżając z placu wielkopolskiego zatrzymywać się i czekać na zielone światło. Poza tym zatrzymując się na małych Garbarach pieszy za każdym razem musiałby przechodzić przez ruchliwą Solną, co w przeciwieństwie do stanu istniejącego byłoby dość niewygodne.

Jak zawsze, każde rozwiązanie, ma swoje dobre i złe strony. Przeniesienie tramwaju byłoby na pewno dyskusyjne. Po zastanowieniu stwierdzam, że bardziej naglącą sprawą, a na pewno też tańszą byłoby usunięcie parkingów między bożnicą a Garbarami, lub chociażby zamknięcie działalności bożnicy jako pływalni.

Jeżeli nie wiemy co zrobić, nie mamy globalnego planu, a nasze genialne pomysły rozbijają się o rzeczywistość, zacznijmy od rzeczy najprostszych i bieżących, zwyczajnego uporządkowania naszej przestrzeni, a pomysł czy rozwiązanie na pewno się znajdzie.
Źródło: tutej.pl
Advertisement

Reply

Tags
poznań

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules