Historical Area - Rehabilitation & New Projects - Page 157 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > West Region > Timișoara Metro Area

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old April 11th, 2019, 01:22 PM   #3121
MNU
Registered User

MNU's Avatar

Likes (Received): 2537

Marti dadeau schela jos si de pe o cladire din zona Iosefin... nu am facut poza pt ca inca avea partial schela montata.

Cred ca asta era cladirea. Nu arata rau deloc rezultatul. Daca mai ajung prin zona, promit sa fac poza.

MHN liked this post
MNU no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old April 12th, 2019, 07:26 PM   #3122
tavi
Registered User

tavi's Avatar

Likes (Received): 981

Quote:
Originally Posted by tavi View Post
- Pta Sf Gheorghe 2-3
- Savoya x Marasesti
- Regiment 6 Vanatori 1 (cred; langa Lenau mic)
- Unirii 14 ✓
- Cosbuc 2 (cred), langa Drunken Rat
- Alba Iulia x Dalamarina
- Marasesti 1-3 - Centru Cultural Multifunctional
- Revolutiei 1989 nr 5

Deocamdata schele doar la parter (de azi dim probabil)

Si primele schele la Dom

Printre ultimele posturi din partea mea pe #Timisoara. Nu mai intru pe aici ca parasesc si eu corabia si as vrea sa fiu putin susprins cand mai vin prin oras.

timisoreni
Old April 17th, 2019, 08:36 AM   #3123
MNU
Registered User

MNU's Avatar

Asa cum am promis... poza cu cladirea de care spuneam. Se pare ca am gresit strada cand am pus poza din StreetView, asta e cea corecta. Si, aparent, doar au inlocuit schela, atunci cand i-am vazut ca o demontau.

O remarca... pe strada aia, aproape jumatate din cladiri sunt reabilitate.

Sponsored Links
Advertisement

Old October 13th, 2019, 04:16 PM   #3124
tavi
Registered User

tavi's Avatar

Opinia Timisoarei
Quote:
...Mai exact, toate trotuarele care au fost afectate de lucrarile din zona centrala in ultimele luni urmeaza sa fie refacute, insa nu prin asfaltare, ci cu un pavaj din piatra naturala...

balcaniq, Ineffable liked this post
tavi no está en línea   Reply With Quote
Old October 19th, 2019, 01:56 AM   #3125
Free_flow77
Registered User

Likes (Received): 58

Am separat harta cladirilor din cetate in 3 ca sa fie usor de distins intre cele aflate in santier, cele reabilitate si cele degradate.

6 cladiri in reabilitare... si 2 in re-constructie (langa primaria veche si hotelul din Sf Gheorghe)

Cam astea sunt ori reabilitate ori cat de cat in ordine. Concentrate in Unirii, Alecsandri, Pacha si pe langa Dicasterial...

Si astea sunt cele nereabilitate...jale prin pietele Libertatii/Sf Gheorghe si cele doua cvartale de pe Marasesti cu Gh Lazar/Savoya...

Au preluat si cei de la Opinia Timisoarei hartile...sper sa le fi vazut dezvoltatorii "in forta" ai orasului.

E jale. Cu ziduri scorojite, schele putine si multa nepasare, centrul istoric asteapta rusinat 2021, anul in care Timisoara va fi Capitala Culturala a Europei. Harta cladirilor lasate in paragina

Old November 19th, 2019, 02:00 AM   #3126
tavi
Registered User

tavi's Avatar

Update cam la tot ce e in renovare / constructie / finalizat recent in centru la nord de Bega

Spitalul Militar. S-au miscat bine baietii. Are curte interioara misto si cine stie, poate in vreo 10-15 ani refunctionalizeaza toat ansamblul ala imens

Sinagoga de langa. Cred ca se lucreaza, dar modest, plus ca e treaba migaloasa acolo

Pe Revolutiei 1989 vis a vis de Continental - asta mai intai

...si vecinii de langa, care au cam terminat treaba

Casa cu Cocos e cam gata. Mai multe aici pe Opinia Timisoarei

La fel si Casa cu Atlanti

stardust1, Free_flow77, flo.ro, MHN liked this post

Last edited by tavi; November 19th, 2019 at 02:06 AM.
Old November 19th, 2019, 02:37 AM   #3127
tavi
Registered User

tavi's Avatar

Palatul Miksa Steiner. Nicoleta declara la un moment dat ca propietarii italieni cereau mansarda in schimbul renovarii, deci posibil sa se fi facut acolo ceva intelegeri de 2 lei pt TM, 2 mil pentru Mario & Luigi

Domul Catolic peste drum. Lucrare mare care foarte putin probabil o fi gata in 20. Nu mai pun poza

Pe Matei Corvin. Se lucreaza doar la interioare

Hotelul din piata Sf Gheorghe

Alecsandri 1 -- cladire demontata si refacuta cu aliniament corect. Recent au fost anunte lucrari suplimentare care dubleaza valoarea contractului initial. Clasic, boring

Sala conferinte Hotel Timisoara. Din pacate perete plin spre strada pietonala importanta

Dincolo in Victoriei. Opera, unde umeaza lucrari de polishing mai mult

Politehnica / Palatul Lloyd. Fatada deja curata si bine intretinuta + renovare de 1.2 mil Eur = ???

Si Palatul Dauerbach

Last edited by tavi; November 19th, 2019 at 02:45 AM.
Old November 19th, 2019, 10:56 PM   #3128
OurWorld
Registered User

OurWorld's Avatar

Likes (Received): 1237

Quote:
Alecsandri 1 -- cladire demontata si refacuta cu aliniament corect. Recent au fost anunte lucrari suplimentare care dubleaza valoarea contractului initial. Clasic, boring
Sunt legale astfel de modificari si etajari in plina Cetate? Nu pare prea...legitim. Inteleg o mansardare dar acolo e reconstructie de-a dreptul + inca un etaj.
Vechea cladire, exceptie faptul ca era neingrijita, parea ok structural. Pare si o casa destul de veche, secol 18-19 dupa portal, clar modificata la inceput sec. 20.

Randaal liked this post
OurWorld no está en línea   Reply With Quote
Old November 20th, 2019, 10:14 AM   #3129
buback
Registered User

buback's Avatar

Likes (Received): 196

Structural era dezastruoasa situatia, am intrat o data in ea acum vreo 10 ani (se putea intra liber din Primaria Veche, nu era in niciun fel blocat accesul). Erau pereti prabusiti, plafoane cazute, cu gauri etc.

Dar sunt complet de acord, e un fals istoric ce se intampla si nu pot intelege de ce Directia de cultura (de obicei foarte ok) a avizat lucrarile astea. De la Primarie nu mai am asteptari... Si eu cred ca trebuia consolidata/reconstruita in forma initiala.

OurWorld liked this post
buback no está en línea   Reply With Quote
Old November 20th, 2019, 11:10 AM   #3130
OurWorld
Registered User

OurWorld's Avatar

Oki, nu parea chiar asa dezastru - te cred - doar abandonata.
Bine ca renoveaza Palatul Lloyd.
La Opera as fi refacut vechea fatada pronto! Chestia aia de rezalit, realizat mai vertical/grandios ca sa rivalizeze cu palatele din jur, aparute mai tarziu ca opera, si cu amploarea pietei, arata ca bau-bau. N-are vreo treaba cu zona, parca-i un sarcofag la Cernobal. Prea...brutal, cand e facut? Anii 1950-60? Bine ca unii aproba reconstructii, unde trebuie nu.

Free_flow77, flo.ro, MHN liked this post

Last edited by OurWorld; November 20th, 2019 at 01:04 PM.
Old November 20th, 2019, 11:38 AM   #3131
Free_flow77
Registered User

Alecsandri 1 era un dezastru...plus ca acea cladire de secol 18 nu avea nimic deosebit si se afla pe o strada destul de importanta. Asa ca alinierea la regimul de inaltime din jur ii da totusi o unitate zonei. In Oradea primaria chiar face demersuri ca proprietarii sa etajeze cladirile si sa le alinieze. Mai sunt si alte exemple in Timisoara, pe Ungureanu in fata catedralei sarbesti, 2 cladiri mici inghesuite intre 2 mari.

Referitor la Casa cu Atlanti initial incercasera o nuanta de roz...acum e cam alba dar totusi au lasat niste pete de culoare, interesant de vazut cand se dau toate schelele jos.

@Ourworld actuala fatada a fost facuta de Duiliu Marcu in anii '30 dupa un incendiu. Chiar si atunci oamenii ziceau ca au ridicat un "arc de triumf al prostiei". Stilul acela oribil, brutal si asemanator cu un sarcofag nu are nimic de-a face cu eleganta fatadei anterioare...plus ca si la interior l-au transformat dintr-o frumusete renaissance intr-un kitch neobizantin de parca intri intr-o catedrala nu in teatru Inteleg ca balconul are o semnificatie deosebita din cauza revolutiei, dar sper totusi, ca macar peste niste zeci de ani cineva sa repare uratenia, ca acum slabe sanse!

OurWorld, flo.ro, MHN liked this post
Free_flow77 no está en línea   Reply With Quote
Old November 20th, 2019, 12:33 PM   #3132
OurWorld
Registered User

OurWorld's Avatar

Etajari si modificari majore sunt incompatibile cu notiunea de arie/zona protejata, unde toate imobilele beneficiaza de lege, nu doar monumentele istorice. La Oradea nu stiu care-i situatia si cat se intinde zona protejata, posibil acolo sa fie vorba de zone ce nu intra in aria de protectie.
Merci pt. info Free_flow, nu stiam ca atat de devreme au refatadizat. Oricum inestetica miscare, nu oribila dar inestetica.

buback liked this post
Old November 20th, 2019, 12:45 PM   #3133
tavi
Registered User

tavi's Avatar

Quote:
Originally Posted by Free_flow77 View Post

Referitor la Casa cu Atlanti initial incercasera o nuanta de roz...acum e cam alba dar totusi au lasat niste pete de culoare, interesant de vazut cand se dau toate schelele jos.
Evident atlantii trebuiau nuantati mult mai bine, nu ornamentul sec de sub ferestre care acum iti fura ochii degeaba. Pacat.
Old November 23rd, 2019, 09:35 PM   #3134
mkcsaby
Registered User

Likes (Received): 13

Văd cu precădere noutăți din Cetate. Ce se mai aude nou īn materie de renovări īn Fabric, Iosefini, Elisabetin?
mkcsaby no está en línea   Reply With Quote
Old November 24th, 2019, 09:52 PM   #3135
Free_flow77
Registered User

Se misca si in Elisabetin/Iosefin, destul de incet dar de cand cu amenzile multi si-au scos cel putin AC-uri. Piata Plevnei si Bv. 16 Decembrie sunt principalele zone momentan. In Fabric din pacate cam deloc, desi si acolo AC-uri exista pentru destule cladiri.

Ultimele noutati sunt pe http://www.ratt.ro/forum/index.php?showtopic=743&st=140 pentru Iosefin si http://www.ratt.ro/forum/index.php?showtopic=805&st=80 pentru Elisabetin.

Dubreu, OurWorld, MHN, Randaal liked this post
Free_flow77 no está en línea   Reply With Quote
Old November 27th, 2019, 11:37 AM   #3136
tavi
Registered User

tavi's Avatar

Quote:

La fel si Casa cu Atlanti

O splendoare! Casa cu Atlanti isi dezvaluie superba fatada refacuta, de pe care titanii de 8 metri, complet reconstruiti, par niste strajeri la poarta Pietei Libertatii din Timisoara. Foto
Old November 28th, 2019, 08:13 AM   #3137
status
Registered User

status's Avatar

Likes (Received): 12209

Quote:
Originally Posted by OurWorld View Post
Etajari si modificari majore sunt incompatibile cu notiunea de arie/zona protejata, unde toate imobilele beneficiaza de lege, nu doar monumentele istorice. La Oradea nu stiu care-i situatia si cat se intinde zona protejata, posibil acolo sa fie vorba de zone ce nu intra in aria de protectie.
Merci pt. info Free_flow, nu stiam ca atat de devreme au refatadizat. Oricum inestetica miscare, nu oribila dar inestetica.
Sunt o grămadă de plombe īn toate orașele europei, ca e clar, ca daca ai un front de clădiri de P+2 sau 3, si īntre ele ai o cocioaba cu parter, aceasta sa poata fi reconvertita īntr-o clădire de acelasi nivel, asta inseamna īn acest caz, dărāmarea ei si constructia uneia noi, aliniată la frontul stradal și la nivelul cornisei. Exact despre asta e vorba si la Oradea, clădirile fără valoare istorică, care nu sunt aliniate sa poata fi reconvertite in clădiri mai īnalte si aliniate.

Velaxa liked this post
status no está en línea   Reply With Quote
Old December 9th, 2019, 09:10 AM   #3138
MNU
Registered User

MNU's Avatar

Cred ca adresa este Ady Endre 11, zona Iosefin/Sinaia. Pozele sunt de cateva luni.
Attached Images
File Type: jpg 20190921_103811_1575875313644.jpg‎ (107.7 KB, 14 views)
File Type: jpg 20190921_103837_1575875353549.jpg‎ (109.6 KB, 12 views)
File Type: jpg 20190921_104044_1575875388519.jpg‎ (109.0 KB, 14 views)
File Type: jpg 20190921_103943_1575875424759.jpg‎ (98.4 KB, 9 views)

Dubreu, MHN, OurWorld, balcaniq liked this post
Old Yesterday, 11:39 PM   #3139
make21
Registered User

make21's Avatar

Likes (Received): 36

De ar fi disparut din schema cablurile, stalpul si culoarea galbena a tevei de gaz ar fi fost ideal

link

Dubreu, tavi liked this post
make21 no está en línea   Reply With Quote
Old Today, 02:37 AM   #3140
tavi
Registered User

tavi's Avatar

Suspectez ca avem o lege micuta din anii '70 care cere ca teava de gaz sa fie galbena. Alta discutie de ce teava aia si cutia sunt in exterior si apoi teava intra in cladire pintr-o gheura la 3m inaltime, in loc sa fie mutata toata instalatia la interior sau macar teava sa intre prin subsol sau pe la baza usii din stanga (care oricum nu se deschide). Detalii. A iesit OK.
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
projects, rehabilitation, ro_banat, stipson, timisoara

Thread Tools

Posting Rules