Historical Area - Rehabilitation & New Projects - Page 5 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > West Region > Timișoara Metro Area

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old June 18th, 2009, 11:05 AM   #81
MHN
Romania

MHN's Avatar

Likes (Received): 1595

Quote:
Originally Posted by Djulwes View Post
Se pregateste PUZ pt Piata 700

Nume/Data 2834/16.06.2009
Beneficiar PRIMARIA MUNICIPIULUI TIMISOARA
Adresa PIATA 700
Descriere Elaborare PUZ PIATA 700

Ramane de vazut cum va arata
Cine se ocupa de Parcarea Subterana?
MHN no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old June 18th, 2009, 02:56 PM   #82
Dani_0307
Registered User

Dani_0307's Avatar

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by Bogdan BMB View Post
PUZ "Centru Judeţean Multifuncţional", str. Sf. Ioan nr.1, Timişoara

Arata bine, poate randarile sunt mai putin explicite decat o va face realitatea dar totusi turnul de 7 etaje as fi preferat sa fi mers pana in 10 etaje la fel ca cladirea Hotelului Timisoara....Asa la rece nu imi dau seama, poate inaltimile celor doua sa fie la fel si doar nr de etaje sa difere...astfel nu as avea nimic de obiectat.....altfel turnul risca sa fie eclipsat in inaltimea hotelului, practic turnul isi va pierde insemnatatea, ceea ce sincer nu-i doresc.
Parca se vorbea de un turn de 20 de etaje...?..poate cam mult pentru ca este zona istorica...dar 10-12 etaje ar fi fost altceva.

Last edited by Dani_0307; June 18th, 2009 at 06:53 PM.
Dani_0307 no está en línea   Reply With Quote
Old June 19th, 2009, 01:39 AM   #83
Bogdan94
Registered User

Likes (Received): 38

unde ar veni asta? poti sa imi dai un link de wikimapia D
Bogdan94 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old June 19th, 2009, 04:07 AM   #84
Bogdan BMB
Registered User

Bogdan BMB's Avatar

Likes (Received): 163

http://wikimapia.org/#lat=45.7550493...arch=TIMISOARA
Bogdan BMB no está en línea   Reply With Quote
Old June 19th, 2009, 04:21 AM   #85
MHN
Romania

MHN's Avatar

Quote:
Originally Posted by Bogdan BMB View Post
mai dar sint depasite rau imaginile de background din wikimapia asta!
nici macar cladirea Praktiker nu este 'prinsa'... iar asta are ceva vechime!
Old June 19th, 2009, 04:26 AM   #86
Bogdan BMB
Registered User

Bogdan BMB's Avatar

Mda, stiu. Varianta celor dela Bing Maps pare cea mai actualizata ca imagine din satelit - http://www.bing.com/maps/ iar ca harta normala aia de pe site-ul primariei
Old June 19th, 2009, 04:58 AM   #87
MHN
Romania

MHN's Avatar

Quote:
Originally Posted by MHN View Post
Cine se ocupa de Parcarea Subterana?
eu ma refeream la acea parcare ce se construieste linga sediul Directiei de Finante. dar am lamurit, fiind vorba despre Constructim SA.
Old June 19th, 2009, 08:43 PM   #88
Dani_0307
Registered User

Dani_0307's Avatar

Quote:
Originally Posted by Bogdan94 View Post
unde ar veni asta? poti sa imi dai un link de wikimapia D
Intre timp ti-au trimis baietii link-ul cu locatia din satelit......
Acolo este fostul comisariat militar judetean, peste drum de hotel Timisoara... chiar imi aduc foarte bine aminte , eram anul 2 la Poli cand a trebuit sa las o adeverinta cum ca nu pot incepe stagiul militar student fiind...oricum nu am putut trece decat poarta, bine ca sa scos din circuitul militar
.............................................
acum este acolo o parcare interioara cu plata
Dani_0307 no está en línea   Reply With Quote
Old June 20th, 2009, 07:15 PM   #89
Bogdan BMB
Registered User

Bogdan BMB's Avatar

Au turnat placa de la parter
Old June 25th, 2009, 10:40 PM   #90
Bogdan BMB
Registered User

Bogdan BMB's Avatar

Joinery windows with plastic in the historical center

Ziua de Vest
24 Iunie 2009

Chief architect of the city says it will take action against those who have not complied with the law. They were forced to return to the original windows

Quote:
Tâmplăria PVC „mutilează” clădirile istorice din zona centrală

Deşi legea interzice şi se poartă campanii împotriva PVC-ului
„Îi vom obliga să aducă clădirile la starea iniţială”, spune primarul Gheorghe Ciuhandu * „Îi vom obliga să intre în legalitate”, afirmă şi arhitectul-şef al Timişoarei, Sorin Ciurariu

Sorin Ciurariu, arhitectul-şef al Timişoarei, susţine că în maxim o lună, va fi desemnat un corp de control, care ţinând cont de viziunea tuturor celor implicaţi – Comisia de monumente, Inspecţia în construcţii, GTZ, Direcţia Urbanism a Primăriei Timişoara, Poliţia Comunitară – îi va trage la răspundere pe cei care au modificat clădirile istorice ignorând legea. „Îi vom obliga să aducă clădirile la starea iniţială”, spune şi primarul Gheorghe Ciuhandu. În plus, Ciurariu explică faptul că Direcţia de Urbanism nu eliberează Autorizaţii de construire pentru montarea de tâmplărie PVC la clădirile istorice, în locul celei originale. „Îi vom obliga să intre în legalitate”, spune Ciurariu, explicând că instruirea celor 15 persoane care au primit diplome ieri din mâna primarului este binevenită şi va ajuta enorm de acum înainte, mai ales că Direcţia de Urbanism îşi desfăşoară activitatea având doar 50 % din numărul necesar de oameni. Dacă montarea tâmplăriei PVC nu e agreată de autorităţi, iar de acum există şi personalul necesar pentru a-i soma şi ulterior amenda pe proprietarii care au modificat bătrânele clădiri, logica elementară spune că ar trebui să urmeze un val de somaţii, amenzi şi alte măsuri legale. Pentru că eforturile elevilor implicaţi în campanii nu ţin loc de aşa ceva, iar cei care igonră legea, e greu de crezut că vor fi sensibilizaţi cu picturi şi afişe. Până la aplicarea unor măsuri concrete, zona centrală a oraşului rămâne plină de clădiri istorice „modernizate” cu tâmplărie PVC sau metalică, mascată, în cel mai fericit caz, cu folie care imită lemnul.
Old June 28th, 2009, 03:24 PM   #91
Bogdan BMB
Registered User

Bogdan BMB's Avatar

Hotel Cetate

Old June 30th, 2009, 05:55 PM   #92
Bogdan BMB
Registered User

Bogdan BMB's Avatar

Although works of sharp works at least delay the Bastion

Agenda
30 Iunie 2009

Now the Bastion works are completed in 50 - 60%. Working inside the rehabilitation, the water supply and sewage and attachment.

The project goal is to develop Bastion as the tourist attraction, following the work reinforce foundations of masonry and vaults, terrace of green design, restoration carpentry, the construction of new water and sewer, sanitary, heating, electrical.

Quote:
Desi se munceste de zor, lucrarile la Bastion intarzie putin

Bastionul din Timisoara se dezvolta vazand cu ochii. Oricine trece pe acolo poate vedea mesterii de pe santier cum muncesc de zor zi de zi. Cu toate acestea, se pare ca va exista o intarziere de predare a lucrarii.

„Termenul de finalizare este in acest an, in luna noiembrie, dar se pare ca se va cere o decalare a termenului pana in luna februarie a anului viitor. intarzierea se datoreaza faptului ca s-a predat cu un an intarziere corpul de cladire apartinand Primariei Timisoara, cel in care a functionat Cazinoul si restaurantul”, a declarat Marieta Mateescu, responsabila de proiect din cadrul Consiliului Judetean Timis.

Acum, lucrarile de la Bastion sunt finalizate in proportie de 50 – 60%. Se lucreaza in interior, la reabilitare, la alimentarea cu apa si canal si la racordare. De asemenea, se curata peretii exteriori si se tencuiesc peretii interiori, mai putin insa in corpul de cladire apartinand Primariei, cel care a fost pus la dispozitia firmei constructoare, cu intarziere. Acolo doar se curata peretii interiori. intr-un cuvant se efectueaza lucrari de restaurare pe caramida si piatra.

Urmeaza ca in maxim doua luni sa inceapa lucrarile de mansardare. Lucrarile de reabilitare a Bastionului Theresia au inceput in data de 6 martie 2008. Autoritatea contractanta a proiectului este Ministerul Dezvoltarii, Lucrarilor Publice si Locuintelor, iar beneficiari sunt Consiliul Local Timisoara si Consiliul Judetean Timis.

Executantul este consortiul german Bennert GmbH/Prowa Contracting and Consulting GmbH, iar valoarea contractului de executie este de 9 731 874 euro fara TVA, din care cofinantarea din partea Comisiei Europene (fonduri PHARE 2005) reprezinta 5 milioane de euro, cofinantare nationala – 1 666 666 euro, iar cofinantarea locala este de 3 065 207 euro (din care Consiliul Judetean Timis – 2 310 247 euro, iar Consiliul Local Timisoara – 754 960 euro).

Scopul proiectului este dezvoltarea Bastionului ca zona de atractie turistica, lucrarile urmarind consolidarea fundatiilor, a zidariei si boltilor, amenajari ale terasei inverzite, refacerea tamplariei, realizarea unor constructii noi, alimentare cu apa si canalizare, instalatii sanitare, termice, electrice.
Alte poze
Old July 3rd, 2009, 10:21 PM   #93
Bogdan BMB
Registered User

Bogdan BMB's Avatar

Quote:
Originally Posted by make21 View Post
La Cazarma U o sa inceapa lucrarile pt hotelul de 5 stele in septembrie , cel putin asa afirma baieti de la www.realitateatm.ro
Asta chiar e o veste buna, sa speram ca se vor incepe de lucrari asa cum au spus
Old July 4th, 2009, 12:43 AM   #94
Bogdan94
Registered User

Likes (Received): 38

un pug sau puz despre cum va fi proiectu ?
Bogdan94 no está en línea   Reply With Quote
Old July 4th, 2009, 02:16 AM   #95
Bogdan BMB
Registered User

Bogdan BMB's Avatar

Probabil va ramane acelasi, dar fara acea legatura subterana cu P-ta Marasti
Old July 6th, 2009, 12:14 PM   #96
Bogdan BMB
Registered User

Bogdan BMB's Avatar

"Cazarma U" will be a 5 stars hotel

Quote:
Originally Posted by make21 View Post
La Cazarma U o sa inceapa lucrarile pt hotelul de 5 stele in septembrie , cel putin asa afirma baieti de la www.realitateatm.ro
for those who have not found newsvine

Ziua de Vest
5 Iulie 2009

Timişoara Cerealcom will begin work in the first five-star hotel in Timisoara in September

"I start work in September. The investment will be quite high, exceeding 10 million and intend to make a five-star hotel. I hope to have the support of the Mayor to assign me a spot for an underground car park", said Mioara Simcelescu. Floor will be commercial, and one of the floors will be dedicated to luxury offices.

Quote:
Cazarma U va deveni hotel de 5 stele

Cerealcom Timişoara va începe lucrările la primul hotel de cinci stele din Timişoara în luna septembrie, în cartierul Cetate, pe locul fostei Cazarmei U. Primăria Timişoara a scos la licitaţie Cazarma U în urmă cu aproximativ un an şi jumătate, pentru ca suma de bani obţinută să o investească în construcţia de locuinţe socială şi pentru reabilitarea a două clădiri istorice din centrul oraşului.

Firma lituaniană Europa Group a achiziţionat-o la acel moment, cu suma record de 11 milioane de euro, care a scos-o la vânzare însă la scurt timp, pentru 7 milioane de euro, din cauza lipsei de lichidităţi. După ce Primăria Timişoara a refuzat să-şi exercite dreptul de preemţiune, chiar dacă, astfel, municipalitatea ar fi obţinut un profit de patru milioane de euro în doar câteva luni, Mioara Simcelescu, patronul firmei Comcereal a cumpărat Cazarma U, cu 7 milioane de euro. Mioara Simcelescu a participat şi la licitaţia organizată de Primăria Timişoara, dar s-a retras.

“O să demarez lucrările în luna septembrie. Investiţia va fi destul de mare, peste 10 milioane de euro şi intenţionez să fac un hotel de cinci stele. Sper să am susţinerea primăriei pentru a-mi aloca un teren pentru o parcare subterană”, a declarat, corespondentului NewsIn, Mioara Simcelescu. La parter vor fi spaţii comerciale, iar unul dintre etaje va fi dedicat birourilor de lux.

“Ghinionul meu că am făcut o achiziţie exact când criza şi-a pus amprenta într-o măsură foarte mare. Pentru această investiţie eu am nevoie de un credit pentru că achiziţia am făcut-o din fonduri proprii. Fiind în Cetate, în centrul istoric, am nevoie de un spaţiu alocat pentru parcare, o parcare subterană, altă soluţie nu există”, a mai spus Simcelescu.

Ansamblul situat în Piaţa Mărăşti din Timişoara are peste 8.100 de metri pătraţi, din care suprafaţa utilă de 5.255 mp. Istoria imobilului coincide cu anii în care Banatul era condus de austrieci. Cazarma U a fost mult timp sediul Şcolii de cadeţi Franz Josef. Înainte de 1989 clădirea a funcţionat sub forma unui depozit de diferite bunuri. După Revoluţie, Cazarma Viena s-a degradat puternic, pentru că nimeni nu a mai folosit-o. Locul este şi în prezent spaţiu de refugiu al oamenilor străzii.
Old July 8th, 2009, 10:08 PM   #97
Bogdan BMB
Registered User

Bogdan BMB's Avatar

Tion
8 Iulie 2009

Oficialii Timişului s-au întors cu “tolba” plină de promisiuni de la guvern

Premierul Emil Boc i-a chemat pe reprezentanţii administraţiei publice locale la raport, la Bucureşti. Primarul Timişoarei, Gheorghe Ciuhandu, preşedintele CJ Timiş, Constantin Ostaficiuc, şi prefectul Mircea Băcală au participat la şedinţa de guvern de miercuri.

În ceea ce priveşte reabilitarea clădirilor istorice, Ministerul de Finanţe trebuie să semneze un acord cu banca germană KfW, pentru ca acordul să devină operaţional, să primim banii de la nemţi, creditul de 5 milioane de euro, am primit promisiuni că va fi semnat”, ne-a spus Ciuhandu.
Old July 9th, 2009, 03:24 PM   #98
Bogdan BMB
Registered User

Bogdan BMB's Avatar

Agenda
9 Iulie 2009

Unirii Square, the oldest of Timisoara, on the change gradually. Another historic building, located at number 9, was renovated and the building works of the 11 are on the last hundred meters.

Quote:
Inca o cladire renovata in Piata Unirii

Piata Unirii, cea mai veche din Timisoara, se schimba la fata incetul cu incetul. Inca un imobil istoric, cel aflat la numarul 9, a fost renovat, iar lucrarile la cladirea de la numarul 11 sunt pe ultima suta de metri.

Reabilitarea cladirii din Piata Unirii de la nr. 9 a costat aproape 250.000 de euro. Cea mai mare parte din suma, 70%, provine de la Societatea Germana pentru Cooperare Tehnica (GTZ), iar locatarii au contribuit cu 30 de procente si, de asemenea, au platit proiectul tehnic.

Renovarea a durat 4 luni si a vizat refacerea fatadei si a elementelor decorative, reconditionarea sarpantei si a tamplariei fatadelor principale, precum si a elementelor de feronerie. Suma platita de proprietarii celor 7 apartamente din imobil difera in functie de suprafata pe care o are fiecare la dispozitie.

„Eu am platit in jur de 10.000 de euro. in total, locatarii au achitat 31.000 de euro cu tot cu proiectul tehnic”, ne-a declarat Marius Petrica, unul dintre locatarii din Piata Unirii 9.

Oamenii au montat cuie deasupra ferestrelor pentru a scapa de mizeria facuta de porumbei, insa fara succes, intrucat pasarile se aseaza si pe obiectele intepatoare.

„Pe langa faptul ca te ingrijesti de apartamentul tau, trebuie sa ai grija si de cladire”, a declarat primarul Gheorghe Ciuhandu, prezent joi la receptia lucrarii. Edilul-sef al orasului a precizat ca i-a cerut ministrului Finantelor, Gheorghe Pogea, sa semneze contractul cu Institutul de Credit pentru Reconstructie din Germania (KfW) pentru ca Primaria sa poata beneficia de cinci milioane de euro pentru renovarea cladirilor istorice. Din aceasta suma, doua milioane de euro reprezinta o finantare nerambursabila, iar alte trei milioane sunt bani care pot fi imprumutati cu dobanda mica pe termen lung.
Si una bonus cu cea de pe colt

Last edited by Bogdan BMB; July 9th, 2009 at 03:40 PM.
Old July 9th, 2009, 03:41 PM   #99
Bogdan BMB
Registered User

Bogdan BMB's Avatar

Asa arata inainte
Quote:
The green building
Old July 9th, 2009, 04:12 PM   #100
Free_flow

arata foarte fain in culoarea aceea alba cu crem deschis...dar totusi imi pare rau ca schimba culorile...sunt prea in aceiasi gama toate si palatu baroc si cladirea de pe colt si acum asta... era mai de efect daca o faceau verde din nou...sper ca aia mov de langa dom sa ramana asa...si sa renunte la tipicul crem...
Free_flow no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
projects, rehabilitation, ro_banat, stipson, timisoara

Thread Tools

Posting Rules