[Poznań] Parkingi - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Wielkopolska, Kujawy, Lubuskie > » Poznań

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 11 votes, 5.00 average.
Old March 1st, 2004, 09:15 PM   #1
PB
Projekt Inwestor

Likes (Received): 3540

[Poznań] Parkingi

Jeżyce czekają na parkingi

Nic lepiej nie uporządkuje bałaganu na jeżyckich ulicach niż kilka wielopoziomowych parkingów. Podziemny obiekt na rynku Jeżyckim trudno będzie zbudować, gdy ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym rodzi się w parlamencie w bólach.

W marcu zapadną decyzje, czy pod rynkiem Jeżyckim budowany będzie parking podziemny

Z propozycją budowy podziemnego parkingu pod rynkiem Jeżyckim zwróciła się do poznańskiego samorządu firma budowlana „Skanska”. Prawdopodobnie obiekt będzie miał dwie kondygnacje, pomieści ok. 300 pojazdów. Rozważana jest także budowa trzeciego podziemnego piętra, ale nie wiadomo, czy dla inwestora byłoby to opłacalne. – Koszty w tym przypadku wzrosłyby ogromnie – twierdzi Janusz Krysiak, dyrektor Biura Promocji Inwestycji Urzędu Miasta.

Trudne decyzje

Najważniejsze decyzje w sprawie parkingu powinny zapaść w marcu. Wiele zależy od formuły prawnej przedsięwzięcia. Prace nad tym problemem trwają. Wiadomo, że grunt należy do miasta, administruje nim spółka „Targowiska”. Inwestor zbudowałby parking po to, by na nim zarabiać, a nie w celu zrobienia miastu prezentu. Chcąc odzyskać wyłożone pieniądze, administrowałby parkingiem, pobierając opłaty, przez 20-30 lat. Potem obiekt stałby się własnością miasta, a może spółki z udziałem miasta? Tego jeszcze nikt nie wie. Problem ten łatwiej byłoby rozwiązać, gdyby obowiązywała już ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym.

– Gdy powstanie propozycja formuły prawnej przedsięwzięcia, a stanie się to w połowie marca, trafi ona do prezydenta miasta. Zaczną się konsultacje – informuje Janusz Krysiak. – Wiele wyjaśni się już na tym etapie. Udział w tych konsultacjach wezmą Wydział Działalności Gospodarczej, „Targowiska”, MPK.

Rynek w zajezdni?

Budowa parkingu spowoduje wyłączenie z użytku rynku jeżyckiego i pozbawienie kupców przynajmniej na rok możliwości zarobkowania, a mieszkańców miasta robienia zakupów. Rozwiązaniem tego problemu ma być tymczasowe ulokowanie targowiska na terenie pobliskiej zajezdni tramwajowej, od strony ul. Kraszewskiego. Problemu wielkiego zatłoczenia jeżyckich ulic nie rozwiąże ani utworzenie tam Strefy Parkowania, ani nawet parking pod rynkiem Jeżyckim. Potrzeba kilku podobnych obiektów. Wiadomo już, że powstaną. Duży podziemny parking ma zostać zbudowany pod obiektem wielofunkcyjnym, którego budowa ma się zacząć na terenie starej zajezdni tramwajowej. Inwestorzy zgłaszają propozycje, ale nie ma jeszcze gotowego programu. Wiadomo tylko tyle, że przy ul. Gajowej zbudowany zostanie dom towarowy, obiekty służące rozrywce, usługom.

Pod dnem Bałtyku

Kolejne miejsce, gdzie znajdą się podziemne miejsca do parkowania, to teren byłego kina „Bałtyk”. – Przewidujemy zbudowanie pod hotelem, który ma stanąć od strony ul. Bukowskiej jednokondygnacyjnego parkingu na 63 miejsca – informuje Ireneusz Pińczak, prezes spółki Centrum Obsługi Biznesu. – Pod biurowcem, który ma stanąć wzdłuż ul. Roosevelta, powstanie parking dwukondygnacyjny na 143 miejsca. Oba obiekty będą mogły być wykorzystywane nie tylko na własny użytek. Będą otwarte dla wszystkich chętnych – podkreśla prezes Pińczak. Termin rozpoczęcia budowy nie został jeszcze wyznaczony. Prawdopodobnie inwestycja ruszy na przełomie marca i kwietnia. Dyrektor Janusz Krysiak zwraca uwagę, że poznaniacy niezbyt chętnie korzystają z podziemnych miejsc parkingowych. Dowodzi tego fakt, że dużo miejsc wolnych jest zwykle pod Kupcem Poznańskim i pod Poznańskim Centrum Finansowym. – Ceny nie są wyższe niż na powierzchni, a jednak ludzie mają opory przed zjeżdżaniem pod ziemię. Być może trzeba będzie przeprowadzić akcję uświadamiającą i przekonanie kierowców, że pod ziemią jest wygodnie i w pełni bezpiecznie – mówi dyrektor. Przypomina, że kierowcy niechętnie korzystają z podziemnego parkingu w okolicach Kaponiery.

Sejm się ociąga

Inwestycje takie, jak parking pod rynkiem Jeżyckim, łatwiej byłoby organizować, gdyby uchwalona została ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym. Samorządy czekają na nią z utęsknieniem. Gdy grunt jest własnością miasta, a pieniądze na przedsięwzięcie wykłada inwestor, ustawa uregulowałaby sposób postępowania, ochroniłaby przed podejrzeniem o nieczyste działania, wykorzystywanie miejskiego majątku do celów prywatnych. Ustawa rodzi się w bólach. Nikt nie wie, kiedy będzie gotowa.

========
Gazeta Poznańska

Może złe fatum, które wisi nad parkingami podziemnymi przeminie, zobaczymy ...
PB no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old March 1st, 2004, 09:19 PM   #2
Forza_imperial
=Old School=

Forza_imperial's Avatar

ostatnio wszystko sie rodzi w bolach

szczegolnie parking pod placem wolnosci
Old March 1st, 2004, 09:21 PM   #3
BP::POZ
Guest

Likes (Received):

a nie lepiej budowac parkingi nadziemne ????

nie trzeba było by kopać w głąb ziemi !!!!
  Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old March 1st, 2004, 09:24 PM   #4
PB
Projekt Inwestor

Quote:
Originally posted by BP::POZ

a nie lepiej budowac parkingi nadziemne ????

nie trzeba było by kopać w głąb ziemi !!!!
pewnie i można,
rzecz w tym,że teren nad parkingiem pozdiemnym możesz jeszcze zagospodarować
Old March 1st, 2004, 09:38 PM   #5
BP::POZ
Guest

Likes (Received):

A to nie wiedziałem

Ale i tak wole nadziemne, wtedy można z góry popatrzeć na miasto
  Reply With Quote
Old March 1st, 2004, 11:16 PM   #6
Pulse
Electromagnetic Pulse

Pulse's Avatar

Likes (Received): 215

Rynek Jeżycki powinien być Placem Jeżyckim - salonem miasta (modne słowo), a nie zbiorowiskiem bud
Dużo hal wystawowych w Poznaniu i żadnej targowej jak w Warszawie lub Wrocławiu. Za każdym razem jak widzę zaplecza Rynków Jeżyckiego, Wielkopolskiego i te góry śmieci jestem za całkowitym wyczyszczeniem tych miejsc z handlu (choć przyznam że sam latem jestem klientem tych targowisk), wygląda to jak galicyjskie miasteczko w targową sobotę.
Jestem za koncepcją dyskretnego parkingu z placem wyczyszczonm ze straganów - tanią pietruszkę można kupić w Biedronce
Pulse no está en línea   Reply With Quote
Old March 1st, 2004, 11:25 PM   #7
PB
Projekt Inwestor

Quote:
Originally posted by Pulse

Rynek Jeżycki powinien być Placem Jeżyckim - salonem miasta (modne słowo), a nie zbiorowiskiem bud
Dużo hal wystawowych w Poznaniu i żadnej targowej jak w Warszawie lub Wrocławiu. Za każdym razem jak widzę zaplecza Rynków Jeżyckiego, Wielkopolskiego i te góry śmieci jestem za całkowitym wyczyszczeniem tych miejsc z handlu (choć przyznam że sam latem jestem klientem tych targowisk), wygląda to jak galicyjskie miasteczko w targową sobotę.
Jestem za koncepcją dyskretnego parkingu z placem wyczyszczonm ze straganów - tanią pietruszkę można kupić w Biedronce
popieram, rynki powinny być "wyczyszczone" z takich straganów, a kupcy z Jeżyc mogą być przesiedleni np. do zajezdni
Old March 1st, 2004, 11:46 PM   #8
szalony_okon
arm aber sexy

szalony_okon's Avatar

Likes (Received): 5

Re: Parkingi podziemne w Poznaniu

Quote:
Originally posted by PB

normalnie gdy codziennie przejzedzam 1 kolo Jezyckiego za kazdym razem zachwycam sie ta wieza z tylu!!nie wiem czemu ale kojarzy mi sie z Katmandu..woogle caly budynek jest suuuuper!!Jezyce(stare)wogole sa piekna dzielnica,zamieshkala neistety przez wiece kogo..budynki sa swietne(shczeg.ten na Dabrowskiego,taka willa w stylu pruskim miedzy kamienica graniczaca z Rynkiem Jez. i kinem Rialto..
moze ktos by wrzucil pare zdjec stylu pruskiego i zrobil jakis thread??ja nie umiem..
a tak wogole to parking by sie tam przydal..ale wjazd NIE od Dabrowskiego!!co by sie tam dzialo..
aha ja hjestem takze za koncepcja wyrzucenia z tamtych okolic ruchu samochodowego..po co on na Dabrowskiego w czesci od Rynsku jEzyckiego do budynmku ZUSu??
Bo to mezalians byłby dla psa."

J. Tuwim
szalony_okon no está en línea   Reply With Quote
Old March 2nd, 2004, 02:00 AM   #9
bb78
Fook eet!

bb78's Avatar

Likes (Received): 14084

Re: Re: Parkingi podziemne w Poznaniu

Quote:
Originally posted by szalony_okon

normalnie gdy codziennie przejzedzam 1 kolo Jezyckiego za kazdym razem zachwycam sie ta wieza z tylu!!nie wiem czemu ale kojarzy mi sie z Katmandu..woogle caly budynek jest suuuuper!!
Ta wieża to chyba z tej podstawówki na Słowackiego...

Quote:
Jezyce(stare)wogole sa piekna dzielnica,zamieshkala neistety przez wiece kogo..
Przez kogo? Ja mieszkam na Jeżycach

Quote:
budynki sa swietne(shczeg.ten na Dabrowskiego,taka willa w stylu pruskim miedzy kamienica graniczaca z Rynkiem Jez. i kinem Rialto..
moze ktos by wrzucil pare zdjec stylu pruskiego i zrobil jakis thread??ja nie umiem..
Bardzo chętnie, ale jak się zrobi trochę cieplej. Ostatnio łaziłem po mie¶cie z aparatem i sobie odmroziłem paluchy
bb78 no está en línea   Reply With Quote
Old March 2nd, 2004, 02:10 AM   #10
bb78
Fook eet!

bb78's Avatar

Quote:
Originally posted by Pulse

Brawo!!! Brawo!!! Brawo!!! Stragany w centrum miasta to nie jest dobry pomysł.
Niestety, obawiam się, że każda próba likwidacji tych targowisk spowoduje okupację UM przez różnorakie partie emerytów i rencistów, bojówki parafialne i inne tego typu organizacje. I dobrze będzie je¶li tylko na okupacji się skończy...
Old March 2nd, 2004, 02:52 AM   #11
proletariat
Guest

Likes (Received):

Re: Re: Parkingi podziemne w Poznaniu

Quote:
Originally posted by szalony_okon

moze ktos by wrzucil pare zdjec

Reply With Quote
Old March 2nd, 2004, 10:19 AM   #12
Nitek

Likes (Received): 0

Switne zdjecia proletariat swietne uchwyciles piekno tej dzielnicy
Nitek no está en línea   Reply With Quote
Old March 3rd, 2004, 10:46 PM   #13
adelmus
Guest

Likes (Received):

Fotki Rewelacja, a poza tym sa dla mnie duzym odkryciem, poniewaz nie wiedzialem ze Poznan, ma tak ladna dzielnice Nastepnym razem jak zawitam do stolicy Wielkopolski pojade ja sobie obejrzec, zamiast koziolkow, rynku czy PFC...
  Reply With Quote
Old March 3rd, 2004, 11:31 PM   #14
RICH

Likes (Received): 0

Prawdziwy Poznan to najbardziej wielkomiejski Lazarz a takze Jezyce i Wilda a nie Poznan.Te trzy dzielnice maja rodowod bamberski,prawie w caloscu skladaja sie z zabytkowych budynkow ,secesyjnych kamienic i willi miejskich.Kazda z dzielnic posiada swoj zabytkowy rynek , w czasie wojny ucierpialy nieznacznie,sa duzo wieksze od zaniedbanego tzw.starego Poznania,ktorego zdjecia sa ciagle pokazywane na tym forum dajac wybrakowany obraz tego miasta.Poznan to bardzo roznorodne miasto ,posiadajace kilka centrow rozwoju i trzeba troche czasu aby je poznac.Koziolki,ratusz ,stare miasto w niczym nie oddaja charakteru tego miasta.
RICH no está en línea   Reply With Quote
Old March 4th, 2004, 08:10 PM   #15
lewik
Kolejorz fan

lewik's Avatar

Likes (Received): 3

Grrrrr 8 lat mieszkalem na Starym Miescie i wole je od Jezyc na ktorych mieszkam obecnie. Moza to jest i ladna dzielnica ale potwornie zaniedbana. Wystarczy przejsc sie Kraszewskiego i Dabrowskiego, stan niektorych budynkow wola o pomste do nieba.
Old March 4th, 2004, 11:51 PM   #16
bb78
Fook eet!

bb78's Avatar

Quote:
Originally posted by lewik

Grrrrr 8 lat mieszkalem na Starym Miescie i wole je od Jezyc na ktorych mieszkam obecnie. Moza to jest i ladna dzielnica ale potwornie zaniedbana. Wystarczy przejsc sie Kraszewskiego i Dabrowskiego, stan niektorych budynkow wola o pomste do nieba.
A ja wolę Jeżyce od Koziegłów
Tym bardziej, że w mojej okolicy, czyli na Zwierzynieckiej trochę kamienic się remontuje... Jeszcze niech zbuduj± co¶ ładnego na Gajowej i będzie mi się tam podobało jeszcze bardziej
Old March 5th, 2004, 08:19 AM   #17
Świerszcz
Guest

Likes (Received):

Mamy Stary Browar, czas na Starą Zajezdnię
Głos Wielkopolski, Bartosz Trzebiatowski, wtorek, 3 luty 2004r.

Rajcy zgodzili się na przystąpienie do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu zajezdni przy ul. Gajowej w Poznaniu. Plan zakłada powstanie w tym miejscu obiektu handlowego o dużej powierzchni. Teren najprawdopodobniej zostanie przez miasto sprzedany, a jego cena może grubo przekroczyć 10 milionów złotych. Cały obszar, na którym znajduje się zajezdnia, jest objęty ochroną konserwatorską. Dzielnica jest wpisana do rejestru jako zespół urbanistyczno-architektoniczny. Inwestor będzie musiał uzgodnić projekt tak, aby nowy obiekt pasował do otoczenia. Ponadto historyczna fasada zajezdni jest indywidualnie wpisana na listę zabytków. Cokolwiek powstanie w tym miejscu, ten fragment zabudowań pozostanie. Inwestor będzie mógł na przykład zaadaptować charakterystyczną część kompleksu. Nie ma więc możliwości, żeby brama historyczna wjazdowa została rozebrana.

W miejscu tym mogłaby powstać np. Stara Zajezdnia. Chodzi o 30 metrów hali od historycznej fasady. W tym miejscu można byłoby zaaranżować miejskie muzeum komunikacji. Poznaniacy przy okazji zakupów mogliby usiąść przy kawie i obejrzeć stare tramwaje. Takie muzeum może przyciągnąć ludzi.

-----------

i o to chodzi jest szansa na coś naprawdę ciekawego! no to niech szybko zrobią przetarg, pokażą taki projekt, że... ...a my z naszej strony dodamy do tego wszystkiego same pozytywne emocje - to nas czeka
  Reply With Quote
Old March 6th, 2004, 11:59 AM   #18
lewik
Kolejorz fan

lewik's Avatar

Hurrra nareszcie Zwierzyniecka przestanie straszyc oblesnymi zaniedbanymi budynkami zajezdni. Niech mi jeszcze parking przy zoo zlikwiduja to juz bedzie wogole super (ten od strony Kraszewskiego bo go za oknem mam )
Old March 6th, 2004, 12:27 PM   #19
bb78
Fook eet!

bb78's Avatar

Quote:
Originally posted by lewik
Niech mi jeszcze parking przy zoo zlikwiduja to juz bedzie wogole super (ten od strony Kraszewskiego bo go za oknem mam )
Tej, to Ty mój s±siad jeste¶
Old March 6th, 2004, 09:24 PM   #20
lewik
Kolejorz fan

lewik's Avatar

Na to wyglada
Advertisement

Reply

Tags
poznań