[Poznań] Handel i Gastronomia (Gdzie zjeść? Patrz 1. post) - Page 3 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Wielkopolska, Kujawy, Lubuskie > » Poznań

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 30 votes, 5.00 average.
Old August 4th, 2009, 02:37 PM   #41
Boogie
keep jaywalking

Boogie's Avatar

Likes (Received): 576

Quote:
Originally Posted by mdonald View Post
Ale gorąca dyskusja, może wydzielić do osobnego?

Aż przegapiłem Posenera:

Łapie Cię deszcz i nici z latania po sklepach. Następnym razem pojedziesz do najsyfniejszego Tesco coby się uniezależnić od aury

A co proponujesz poza centrum? Bo chyba nie powrót do komuny, że śródmieście robi właśnie za galerie a reszta to same spożywczaki i fryzjery?

Ja bym wolał CH strategicznie rozmieszczone przy węzłach KM poza centrum, najlepiej bezpośrednio połączone z przystankami tramwajowymi i autobusowymi. Może nawet mogłoby przy okazji pełnić funkcję P&R? Centrum może wtedy być dla snobów i pijanych imprezowiczów tak jak proponujecie. W czym tu tandetne CH przeszkadzają? Przecież to zupełnie inny target.
W Londynie to muszą być kompletne pustki na ulicach, tam to chyba wszyscy w samochodach albo w CH siedzą.
Prostą recepta na desz jest kurtka deszczowa albo parasol albo ostatecznie ignorowanie deszczu - jeśli pada to normalne, że się moknie.

Poza centrum? Też handel i usługi w parterach kamienic, bloków albo jakieś małe pasaże osiedlowe.

Centrum dla snobów i pijanych imprezowiczów? Nie, poza sklepami dla snobów, musi też być miejsce dla szewca, spożywczaka na rogu, fryzjera, czy second hand, ale też w centrum muszą być sieciowe sklepy odzieżowe - tanie, drogie i ze średniej półki, galerie, teatry, czy kina, restauracje i bary mleczne. Dla każdego coś miłego. CH powodują, że szeroko pojęta klasa średnia w dużej mierze nie ma w centrum czego szukać, bo na miejscu sklepów odzieżowych zostają banki i doradcy finansowi. Centrum po prostu jałowieje.
Advertisement

Old August 4th, 2009, 02:43 PM   #42
Popiel
Anty love

Popiel's Avatar

Likes (Received): 531

Takie dane dla waszej dyskusji.

Polacy przestają kochać hipermarkety

Wartość całego rynku handlowego wzrośnie w tym roku o prawie 4 proc. Dwukrotnie szybciej od średniej rozwijają się dyskonty i supermarkety

Z najnowszej prognozy firmy Euromonitor International wynika, że w tym roku wartość handlu detalicznego wzrośnie o niespełna 4 proc., do 274 mld zł. Firma w 2008 r. zapowiadała, że tempo wzrostu rynku będzie wyższe — zależnie od kanału sprzedaży nawet o kilka punktów procentowych, jednak z powodu kryzysu cały sektor odczuje spowolnienie.

Dużym zaskoczeniem jest stosunkowo niewielka dynamika (5,8–proc.) wzrostu obrotów sieci hipermarketów. Tego typu sklepów sieci Real, Carrefour, Tesco, E.Leclerc i Auchan działało na koniec ub.r. 267, a na przestrzeni ostatnich lat otwierało się po około 20 rocznie. Ten rok prawdopodobnie będzie słabszy — firmy handlowe rezygnują z kosztownych inwestycji, a otwarcie hipermarketu to koszt co najmniej kilkunastu milionów złotych. Spośród firm działających w tym formacie kwartalne wyniki podaje jedynie Carrefour — w ostatnim zanotował co prawda niewielki 1,9-proc. wzrost sprzedaży, ale za dwa wcześniejsze kwartały dynamika była ujemna i przychody firmy skurczyły się o 1,6 proc. w I kwartale oraz 2,3 proc. w IV kwartale 2008 r.

— Rynek hipermarketami już się nasyca, firmy opierające się na takich sklepach weszły już wcześniej w mniejsze formaty. Dodatkowo obecnie klienci ograniczyli wydatki na dobra przemysłowe, które są ważnym elementem oferty hipermarketów, a skupili się na żywności. Dlatego zyskują dyskonty, którym sprzyja też zmiana nastawienia klientów i nie są już kojarzone z produktami niskiej jakości, tylko przystępnymi cenami — mówi Sławomir Nitek, wicedyrektor sieci Netto.

Znacznie szybciej rozwijają się za to sieci supermarketów i dyskontów, których obroty mają wzrosnąć odpowiednio o 8 oraz 9,5 proc. O ile w drugim przypadku kanał zdominowały sieci zagraniczne — Biedronka, Lidl i Netto, to w segmencie supermarketów poza Tesco czy Carrefourem mocne są też marki polskie, jak Polomarket, Lewiatan, czy Stokrotka. – Polacy wolą robić zakupy w bardziej kameralnych warunkach, bez wyjazdu poza miasto i wielkich kolejek, dlatego hipermarkety tracą klientów. Odbierają ich także świetnie zorganizowane sieci mniejszych sklepów — mówi Wojciech Kruszewski, prezes sieci Lewiatan. Mniejsze od hipermarketów sklepy mają obecnie największy potencjał rozwoju. Nie dość, że klient ma nadal bardzo duży wybór, to ceny wciąż są znacznie niższe, niż w tradycyjnych sklepach. Dlatego nie dziwi poniedziałkowa decyzja sieci hipermarketów E.Leclerc, przejęcia 25 supermarketów Billa.

Tradycyjnie już najwolniej rozwijają się niewielkie sklepy spożywcze — w tym roku zyskają ok. 4 proc., jednak podobnie jak w latach poprzednich z rynku zniknie kolejne kilka tysięcy placówek. W 2008 r. ubyło siedem tysięcy najmniejszych sklepów, w tym zamkniętych może być jeszcze więcej. Klienci zwracają większą uwagę na ceny, a te w małych sklepach są najwyższe — za podstawowe produkty spożywcze zapłacimy nawet 20 proc. więcej niż w hipermarketach lub dyskontach.

Rzeczpospolita

Popiel no está en línea   Reply With Quote
Old August 4th, 2009, 02:46 PM   #43
wojtkow
Registered User

wojtkow's Avatar

Likes (Received): 2

@mdonald - myślałem że tak ograniczone spojrzenie na rozwój miasta prezentują u nas tylko władze.
Czy dla Ciebie funkcje centrum miasta sprowadzają się tylko do dawania rozrywki "snobom i pijanym imprezowiczom" (rozumiem zresztą z tego że nie-snoby bawią się w CH?)?
Innymi słowy pomijając wspomniany przez Ciebie element centrum to jest po prostu środek miasta, który broń Boże nie powinien mieć żadnych specjalnych funkcji i nie powinien się wyróżniać, taki środek miasta w stylu Lubina np?
Żałość i smutek...
wojtkow no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old August 4th, 2009, 02:57 PM   #44
tombaks
^__^

tombaks's Avatar

Likes (Received): 144

Quote:
Łapie Cię deszcz i nici z latania po sklepach.
Wpadasz, więc do kawiarni kupujesz sobie kawę i zawierasz interesujące znajomości .
Old August 4th, 2009, 03:07 PM   #45
lMl
2012

lMl's Avatar

Quote:
Originally Posted by mateq View Post
Ludzie pojeździjcie trochę po Europie! Barcelona, Sztokholm, Paryż... ba Berlin! Poczytajcie! I zrozumcie... - to apel także do naszych włodarzy. Zwłaszcza radnych Żeby nie tylko Egipt i Tunezja all inclusive
Nawet jeździć nie trzeba, a wystarczy pochodzić np. tutaj http://maps.google.pl/maps?f=d&sourc...59.781303&z=13

akurat zdjęcia z godzin porannych, bo później samochód by nie wjechał, ale można zobaczyć jakie sklepy są na ulicach
lMl está en línea ahora   Reply With Quote
Old August 4th, 2009, 03:14 PM   #46
Posener
Registered User

Posener's Avatar

Likes (Received): 600

Quote:
Łapie Cię deszcz i nici z latania po sklepach. Następnym razem pojedziesz do najsyfniejszego Tesco coby się uniezależnić od aury
Jak już ktoś napisał, wchodzisz do kawiarni na kawę i słodkie żeby nie było że przyjechałeś na darmo. Ile to razy jedzie się do CH i wychodzi z niczym. Co do Tesco - nie dziękuję, wolę PiP.

Quote:
A co proponujesz poza centrum? Bo chyba nie powrót do komuny, że śródmieście robi właśnie za galerie a reszta to same spożywczaki i fryzjery?
Tak, tego właśnie chcę. To dzięki tej "komunie" berliński KuDam wygląda jak wygląda, dzięki tej "komunie" w postaci domów towarowych wszyscy zachwycają się Wrocławiem. Ta "komuna" istniała zanim Marx i Engels ogłosili swój manifest.

Quote:
W czym tu tandetne CH przeszkadzają?
Głównie w tym że, jak napisałeś - są tandetne.

Quote:
Ludzie pojeździjcie trochę po Europie! Barcelona, Sztokholm, Paryż... ba Berlin! Poczytajcie! I zrozumcie... - to apel także do naszych włodarzy. Zwłaszcza radnych Żeby nie tylko Egipt i Tunezja all inclusive
Dokładnie! Społeczeństwo pieje z zachwytu na widok zachodnich metropolii narzekając jakie to polskie miasta są beznadziejne ale jak przychodzi co do czego to oni chcą CH bo szybko i wygodnie.

Last edited by Posener; August 4th, 2009 at 03:21 PM.
Posener no está en línea   Reply With Quote
Old August 4th, 2009, 03:32 PM   #47
mateq
mod emerytowany

Quote:
Originally Posted by lMl View Post
Nawet jeździć nie trzeba, a wystarczy pochodzić np. tutaj http://maps.google.pl/maps?f=d&sourc...59.781303&z=13

akurat zdjęcia z godzin porannych, bo później samochód by nie wjechał, ale można zobaczyć jakie sklepy są na ulicach
Śliczne Zobaczcie jaka sympatia bije z tego miejsca...

To są te same sklepy, które u nas lokuje się w CH. Najprostszy przykład: Wok to Walk. Wszędzie na świecie te bary lokuje się przy ciągach pieszych prowadzących z domu do pracy. Takie jest tego założenie!

Czynne do późna w nocy:

A u nas gdzie? W Galerii Malta
mateq no está en línea   Reply With Quote
Old August 4th, 2009, 05:04 PM   #48
Pawelski
Registered User

Pawelski's Avatar

Likes (Received): 5404

Hmmm...

Widzę, że trochę gloryfikujecie miasto – centrum a demonizujecie owe CH podczas gdy i jedno i drugie ma zalety i wady... I jedno i drugie też wpływają na siebie destrukcyjnie – to „odwieczna walka” – ale NIE dobrego ze złym a dobrego z dobrym...

I te Wasze przykłady - - Polakom ZAWSZE podoba się tam gdzie Nas NIE ma...
Pawelski no está en línea   Reply With Quote
Old August 4th, 2009, 05:18 PM   #49
mateq
mod emerytowany

Quote:
Originally Posted by Pawelski View Post
Co Ty gadasz. Jak nie ma? Przelot do Barcy, albo Sztokholmu kosztuje od 50 do 600 zł. Kurde jakbym się uparł, to co tydzień mógłbym latać. Ba... bez absolutnie żadnych problemów mógłbym się przeprowadzić. Pracy dla dentystów wszędzie jest pełno i zarabia się wszędzie nieźle. Znajomi właśnie wyprowadzili się do Berlina. Ja jednak chcę mieszkać tutaj, bo tutaj się urodziłem, mój patriotyzm lokalny jest bardzo silny.

Dlatego trzeba nam tutaj czerpać z dobrych wzorców. Trzeba robić dokładnie to, co się na zachodzie udało, a nie to, z czego oni już wyciągnęli wnioski i wiedzą, że było to pomyłką. Nie mamy czasu, ani przede wszystkim pieniędzy, aby popełniać te same błędy.

Dzięki błędom "zachodu" wiemy, że błędem jest suburban sprawl. Wiemy, że błędem jest stawianie na komunikację indywidualną. I wiemy, że błędem jest budowa kolejnych centrów handlowych. To są fakty udowodnione naukowo. Z tym nie ma co dyskutować.
Old August 4th, 2009, 05:25 PM   #50
Pawelski
Registered User

Pawelski's Avatar

Quote:
Co Ty gadasz. Jak nie ma? ..

Wiesz, to była metafora...

A co do "faktów udowodnionych naukowo" to widzisz - w tym wypadku wiele zależy od lokalnych potrzeb/rynku/uwarunkowań - te fakty są nie do wykorzystania na naszym gruncie (ja rozumiem, znam trochę te negatywne procesy), myślę że musimy przejść "swoją drogę krzyżową" - NIE wszystko możemy brać z zachodu (chociaż niższe podatki mogli by wziąć np z Monako ).

Last edited by Pawelski; August 4th, 2009 at 05:33 PM.
Old August 4th, 2009, 07:42 PM   #51
Boogie
keep jaywalking

Boogie's Avatar

Ale Poznań nie ma innych uwarunkowań, jesli chodzi o wpływ CH, czy samochodów na miasto od miast zachodu. Wpływy złej urbanistyki są uniwersalne.
Old August 4th, 2009, 07:52 PM   #52
Pawelski
Registered User

Pawelski's Avatar

Urbanistyka jest jedna - to fakt , ale ludzie, społeczeństwa i potrzeby są zgoła odmienne (tak mi się wydaje ) wobec tego chyba NIE możemy od razu przeskoczyć na "poziom zachodu" - tylko iść własnym rytmem przez ową "drogę krzyżową"...

Edytka: FAJNIE mi się z Wami rozmawia - lubię takie teoretyczne rozważania... W sumie (a bez sumy też ) ja się z Wami zgadzam - też bym wolał wszystkie (no prawie ) CH mieć rozparcelowane w przyziemiach kamienic, ALE rzeczywistość jest okrutna - tak NIE jest i jeszcze długo NIE będzie - a ja zamiast narzekać/martwić się wolę zauważać plusy/zalety/możliwości - żyć w takim świecie jaki jest - NIE marudzić a cieszyć się bo ZAWSZE mogło by być gorzej...

Last edited by Pawelski; August 4th, 2009 at 08:01 PM.
Old August 4th, 2009, 08:35 PM   #53
Posener
Registered User

Posener's Avatar

Likes (Received): 600

Quote:
A co do "faktów udowodnionych naukowo" to widzisz - w tym wypadku wiele zależy od lokalnych potrzeb/rynku/uwarunkowań - te fakty są nie do wykorzystania na naszym gruncie (ja rozumiem, znam trochę te negatywne procesy), myślę że musimy przejść "swoją drogę krzyżową"
A ja właśnie myślę, że ze względu na nasze położenie, czyli pewne zacofanie z tej dziedzinie mamy jedyną i niepowtarzalną szansę uniknąć tych błędów. Niestety jak widać włodarzy średnio to interesuje...

Quote:

Urbanistyka jest jedna - to fakt , ale ludzie, społeczeństwa i potrzeby są zgoła odmienne (tak mi się wydaje ) wobec tego chyba NIE możemy od razu przeskoczyć na "poziom zachodu" - tylko iść własnym rytmem przez ową "drogę krzyżową"...
Mam jednak nieodparte wrażenie, że model społeczeństwa się mimo wszystko unifikuje i także polskie społeczeństwo prędzej czy później nie będzie się wiele różniło od społ. zachodniego. Tym bardziej teraz, gdy należymy do UE i do Schengen i nie jest niczym nadzwyczajnym przeprowadzka do Szwecji czy Belgii. Poza tym przed wojną ludzie w polskich miastach robili zakupy w domach towarowych tak samo jak w Breslau, Paryżu czy Berlinie. Tak samo jak u nas teraz na zachodzie stawiano na CH i komunikację indywidualną. Czy to dowodzi odmienności społeczeństwa polskiego od zachodniego czy raczej na pewne zacofanie?
Posener no está en línea   Reply With Quote
Old August 5th, 2009, 05:26 PM   #54
mdonald
Registered User

Likes (Received): 69

Quote:
Widzę, że trochę gloryfikujecie miasto – centrum a demonizujecie owe CH podczas gdy i jedno i drugie ma zalety i wady... I jedno i drugie też wpływają na siebie destrukcyjnie – to „odwieczna walka” – ale NIE dobrego ze złym a dobrego z dobrym...
Hehe, jak na mnie to wszystkim dobrze zrobi, jeśli sklepy w centrum i CH będą się żreć między sobą. Na dzień dzisiejszy to ani CH ani śródmieście szału nie robią, więc konkurencja jest bardzo wskazana

Quote:
Nawet pasuje, w końcu Posener mieszka na przedmieściach a Mateq chyba na Sołaczu, czyli jakoś podejrzanie daleko trzymają się od swoich ideałów Ciekawe, gdzie Boogie mieszka... Kurcze, czemu tak samo zacietrzewieni nie są mieszkańcy Wildy, Jeżyc czy Łazarza?

Na razie sytuacja jest taka, że to właśnie CH, również te najsyfniejsze blaszaki, polepszają warunki życia w mieście i to mimo swoich licznych wad. Nie zauważyłem za to pozytywnego wpływu naszych zacietrzewionych forumowych krzykaczy. Gdyby chociaż mieli jakieś konkretne i realne propozycje, ale ja tu widzę bujanie w obłokach. Część postulatów jest wręcz zniechęcająca, np. to, że CH są zbyt wygodne więc trzeba zlikwidować, albo knajpa z pijakami pod każdym oknem jak proponuje Mateq... :/ No i jak taki stereotypowy Kowalski ma to traktować poważnie?
mdonald no está en línea   Reply With Quote
Old August 5th, 2009, 06:43 PM   #55
mateq
mod emerytowany

Quote:
Nawet pasuje, w końcu Posener mieszka na przedmieściach a Mateq chyba na Sołaczu, czyli jakoś podejrzanie daleko trzymają się od swoich ideałów Ciekawe, gdzie Boogie mieszka... Kurcze, czemu tak samo zacietrzewieni nie są mieszkańcy Wildy, Jeżyc czy Łazarza?
Ty w ogóle bywasz w Poznaniu? Wiesz gdzie jest Sołacz? Albo się już tak przyzwyczaiłeś do samochodu, że nie wiesz, że to jest wszystko blisko siebie.

Mieszkałem na Jeżycach, najpierw w kamienicy, później w nowszej plombie. Chyba nie ma innej możliwości, żeby mieć w centrum miasta dom z ogródkiem, jak Sołacz. Tym bardziej, że jest to tuż obok moich dotychczasowych lokacji.

Do pracy głównie jeżdżę rowerem, chociaż samochodów u mnie dostatek. Sklepik obok - tam głównie kupuję. Na Stary Rynek idę pieszo 10-15 minut. Tramwaje chwilka i jestem pod Kupcem. Czego więcej potrzeba?

Tak powinno się żyć w mieście.

Aha, zapomniałem dodać, że piszę to bezpośrednio z ogródka, a zaraz skoczę pieszo po piwko, bo zasłużyłem po dniu pracy.

Quote:
Na razie sytuacja jest taka, że to właśnie CH, również te najsyfniejsze blaszaki, polepszają warunki życia w mieście i to mimo swoich licznych wad. Nie zauważyłem za to pozytywnego wpływu naszych zacietrzewionych forumowych krzykaczy. Gdyby chociaż mieli jakieś konkretne i realne propozycje, ale ja tu widzę bujanie w obłokach. Część postulatów jest wręcz zniechęcająca, np. to, że CH są zbyt wygodne więc trzeba zlikwidować, albo knajpa z pijakami pod każdym oknem jak proponuje Mateq... :/ No i jak taki stereotypowy Kowalski ma to traktować poważnie?
Doigrasz się kiedyś. Albo nauczysz.
Old August 5th, 2009, 07:09 PM   #56
Boogie
keep jaywalking

Boogie's Avatar

Quote:
1) Hehe, jak na mnie to wszystkim dobrze zrobi, jeśli sklepy w centrum i CH będą się żreć między sobą. Na dzień dzisiejszy to ani CH ani śródmieście szału nie robią, więc konkurencja jest bardzo wskazana

2) Nawet pasuje, w końcu Posener mieszka na przedmieściach a Mateq chyba na Sołaczu, czyli jakoś podejrzanie daleko trzymają się od swoich ideałów Ciekawe, gdzie Boogie mieszka... Kurcze, czemu tak samo zacietrzewieni nie są mieszkańcy Wildy, Jeżyc czy Łazarza?

3) Na razie sytuacja jest taka, że to właśnie CH, również te najsyfniejsze blaszaki, polepszają warunki życia w mieście i to mimo swoich licznych wad. Nie zauważyłem za to pozytywnego wpływu naszych zacietrzewionych forumowych krzykaczy. Gdyby chociaż mieli jakieś konkretne i realne propozycje, ale ja tu widzę bujanie w obłokach. Część postulatów jest wręcz zniechęcająca, np. to, że CH są zbyt wygodne więc trzeba zlikwidować, albo knajpa z pijakami pod każdym oknem jak proponuje Mateq... :/ No i jak taki stereotypowy Kowalski ma to traktować poważnie?
Ad. 1) Nie wiem o jakiej konkurencji miedzy mallami a sklepami w centrum piszesz, skoro bezpośrdnią konkurencją sklepów w mallach są sklepy sieciowe, a sklepów sieciowych w centrum prawie nie ma.

Ad. 2) Ja generalnie to mieszkam pod Kaliszem, czyli de facto na przedmieściach Kalisza, jednak to nie jest mój wybór. Natomiast w Poznaniu w przeciągu 3 lat mieszkałem na Św. Marcinie, Ogrodowej i skrzyżowaniu Kościuszki z Libelta. Od września będę szukał mieszkania w ścisłym centrum, jak do tej pory, ewentualnie na Łazarzu.

Ad. 3) Realne propozycje zacietrzewionych forumowych krzyczaczy w kwestii malli handlowych to po prostu zakaz dalszego ich stawiania. A zamiast tych nowotworów dobrym rozwiązaniem są domy handlowe w śródmieściu, najlepiej otwarte na miasto, czyli z jakąś kawiarnią na parterze, która wystawi latem swoje ogródki na chodnik, a do sklepów na parterze będzie można wejść bezpośrdnio z ulicy. Przede wszystkim jednak najlepszym rozwiązaniem jest zagospodarowywanie parterów obecnie istniejacych budynków pod handel i usługi. Czynsze są dużo droższe, niż w mallu, ale globalne marki stać na drogie czynsze.
zdaję sobię sprawę, że dla niektórych to o czym tu piszę jest nierealne, zwłaszcza w trakcie kadencji Grobelnego, a przeciętny Kowalski jeśli tego nie rozumie to niech się dokształci. Czy dlatego, że połowie przeciętnych Kowalskich nie chce się iść na wybory mamy przejść na tym do porządku dziennego?
Old August 5th, 2009, 07:09 PM   #57
Pawelski
Registered User

Pawelski's Avatar

CHŁOPAKI – spokojnie...

Cały widz w tym, że rozmawiamy tu chyba na dwóch różnych poziomach – idealistycznym i realnym. Fajnie by było jak mówi mateq, Posener, Boogie, IMI, tombaks, wojtkow... – by było, ALE NIE jest i chyba za szybko NIE będzie...

Quote:
Originally Posted by Posener View Post
(...)
Mam jednak nieodparte wrażenie, że model społeczeństwa się mimo wszystko unifikuje i także polskie społeczeństwo prędzej czy później nie będzie się wiele różniło od społ. zachodniego...

Zgoda Posener ale raczej później niż wcześniej...
Old August 5th, 2009, 07:13 PM   #58
mateq
mod emerytowany

Epilog.

Mowa tu o wygodzie CH. Jeśli dla kogoś jazda w korkach, kupowanie wszystkiego w dużych ilościach i pchanie wyładowanych wózków jest wygodą, to się naprawdę nie dogadamy.

CH są dla samochodów, więc generują korki. W CH skupiona jest duża ilość sklepów, więc musimy dla samej zasady kupić na raz dużo. Ciuchy, spożywcze, sprzęt RTV, AGD. Musimy przyjechać po to samochodem.

Dla mnie wygodniej jest nie stać w korku, nie pchać ciężkiego wózka i nie przebywać w tłumie zombi polujących na każdą pseudo-promocję.

Sklepy przy ulicach handlowych są blisko. Pozwalają przychodzić tam częściej i kupować mniej. Przede wszystkim pozwalają dostać się do nich pieszo, albo komunikacją miejską, tudzież rowerem.

Sklepy osiedlowe to już w ogóle bajka, czego przykładem jest właśnie nabyte przeze mnie piwko. Madzia poprosiła też o drożdże i margarynę, kupiłem, będzie piekła ciasto.

Czyż nie jest pięknie? Gdybym jechał do Piotra i Pawła na Gronową, wróciłbym za godzinę, wydałbym dwie stówy i zmęczony padł.
Old August 5th, 2009, 07:16 PM   #59
youknow
IdP

youknow's Avatar

Likes (Received): 1780

Quote:
Mieszkam 200m od płyty Starego Rynku i w zupełności się z nimi zgadzam. CH destrukcyjnie wpływają na centrum miasta i trzeba mieć klapki na oczach by tego nie widzieć (vide Św.Marcin).
youknow no está en línea   Reply With Quote
Old August 5th, 2009, 07:17 PM   #60
Pawelski
Registered User

Pawelski's Avatar

Mały OT:

Quote:
Originally Posted by Boogie View Post
(...)
Ad. 2) Ja generalnie to mieszkam pod Kaliszem, czyli de facto na przedmieściach Kalisza, jednak to nie jest mój wybór. Natomiast w Poznaniu w przeciągu 3 lat mieszkałem na Św. Marcinie, Ogrodowej i skrzyżowaniu Kościuszki z Libelta. Od września będę szukał mieszkania w ścisłym centrum, jak do tej pory, ewentualnie na Łazarzu.

Polecam Łazarz/Grunwald - ja mieszkałem już w 5 miejscach w Poznaniu (pomieszkiwałem w sumie w 7) i Łazarz/Grunwald to jest to

Quote:
Originally Posted by Boogie View Post
Ad. 3) Realne propozycje zacietrzewionych forumowych krzyczaczy w kwestii malli handlowych to po prostu zakaz dalszego ich stawiania. A zamiast tych nowotworów dobrym rozwiązaniem są domy handlowe w śródmieściu, najlepiej otwarte na miasto, czyli z jakąś kawiarnią na parterze, która wystawi latem swoje ogródki na chodnik, a do sklepów na parterze będzie można wejść bezpośrdnio z ulicy. Przede wszystkim jednak najlepszym rozwiązaniem jest zagospodarowywanie parterów obecnie istniejacych budynków pod handel i usługi. Czynsze są dużo droższe, niż w mallu, ale globalne marki stać na drogie czynsze.
zdaję sobię sprawę, że dla niektórych to o czym tu piszę jest nierealne, zwłaszcza w trakcie kadencji Grobelnego, a przeciętny Kowalski jeśli tego nie rozumie to niech się dokształci. Czy dlatego, że połowie przeciętnych Kowalskich nie chce się iść na wybory mamy przejść na tym do porządku dziennego?

No popatrz , a Kupiec Poznański spełniający te wymogi jakoś NIE zbiera za dobrych ocen tu na Forum - od tych "nie przeciętnych", zainteresowanych tematem...
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
gastronomía, poznań

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules