[Poznań] Handel i Gastronomia (Gdzie zjeść? Patrz 1. post) - Page 6 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Wielkopolska, Kujawy, Lubuskie > » Poznań

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 30 votes, 5.00 average.
Old August 7th, 2009, 03:23 PM   #101
Pawelski
Registered User

Pawelski's Avatar

Likes (Received): 5403

Quote:
Originally Posted by mateq View Post
Pawelski doskonale potwierdził nasze słowa.

Dawniej, gdy nie było ogromnych CH na przedmieściach, jego Mama kupowała pyrki na obiad w sklepiku pod domem. Dziś musi wlec się samochodem do CH.

Gdzie tu logika i ta wspominana wygoda?

Hmmm, a wydawało mi się, że dałem jasny przekaz - no właśnie NIE - gdyby nie to małe CH to NIC by nie było - lokalne sklepiki mają za mały wybór/asortyment (czemu w owych małych okolicznych sklepach nie ma i czy duże CH na przedmieściach mają na to jakiś wpływ to już inna sprawa )

Zresztą - czy ja mówiłem coś o samochodzie? Nieeee...
Pawelski no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old August 7th, 2009, 03:50 PM   #102
Boogie
keep jaywalking

Boogie's Avatar

Likes (Received): 576

Quote:
Originally Posted by Pawelski View Post

No dobra, widzę, że inaczej się z Wami NIE da - ZAPOMNIJCIE o City Parku – NIE chodzi mi o ten obiekt w ogóle – tylko o handel jaki ma w sobie – to małe CH bardzo pozytywnie wpłynęło na okolicę, duże CH wpłynęło by przypuszczam jeszcze bardziej – ciągle NIE ma gdzie tu kupić wielu rzeczy... (CH daje po prostu możliwości – których nieraz brak)
Widzę, że z Tobą też się nie da. Powtórzę jeszszce raz: Nie polemizujemy tutaj na temat osiedlowych marketów, czy pasaży handlowych, tylko na temat wielkopowierzchniowych malli.
Old August 7th, 2009, 04:39 PM   #103
Pawelski
Registered User

Pawelski's Avatar

Likes (Received): 5403

Quote:
Originally Posted by Boogie View Post
Widzę, że z Tobą też się nie da. Powtórzę jeszszce raz: Nie polemizujemy tutaj na temat osiedlowych marketów, czy pasaży handlowych, tylko na temat wielkopowierzchniowych malli.

Aaaaaahaaa, w takim razie faktycznie NIE mam co rozmawiać – opuszczam to „kółko różańcowe” – wzajemnej adoracji i narzekania... Pa, pa -
Pawelski no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old August 7th, 2009, 04:49 PM   #104
mdonald
Registered User

Likes (Received): 69

Boogie:
Przestań mylić skutki z przyczynami. To nie przez CH centrum jest syfne, tylko przez syf w centrum powstają CH na wygwizdajewie. Co było wcześniej, syf w centrum czy CH? Skoro centrum ma w tyłku klientów, to klienci będą mieli w tyłku centrum - bardzo prosta i słuszna zasada

Pawelski:
Domyślam się, że małe sklepiki u Ciebie nie miały konkurencji więc zlewają klientów. Jak zaczną tracić klientów na rzecz CH to zaraz się asortyment poprawi, inaczej zbańczą I dobrze, na tym polegają uroki konkurencji.

Ktoś dał przykład hipermarketów. To też świetny przykład na zbawienny wpływ konkurencji. Póki dyskonty były nędzne i było ich mało, póty hipermarkety kwitły. Dyskonty się wzięły do roboty, powstała kupa biedronek, lidli itp. i od razu liczba klientów hipermarketów spadła. Czemu podobnie nie miałoby być z CH?
mdonald no está en línea   Reply With Quote
Old August 7th, 2009, 05:46 PM   #105
mmjp
Inspired by Poznań?!

mmjp's Avatar

Likes (Received): 932

Quote:
Originally Posted by mdonald View Post
Przestań mylić skutki z przyczynami. To nie przez CH centrum jest syfne, tylko przez syf w centrum powstają CH na wygwizdajewie. Co było wcześniej, syf w centrum czy CH? Skoro centrum ma w tyłku klientów, to klienci będą mieli w tyłku centrum - bardzo prosta i słuszna zasada
Nie wnikając w tą po raz setny wałkowaną dyskusję to takie zjawisko nazywa się sprzężeniem zwrotnym ujemnym.
Nie ważne tu są przyczyny czy skutki tylko proces.
mmjp no está en línea   Reply With Quote
Old August 7th, 2009, 06:32 PM   #106
sharky_88

sharky_88's Avatar

Likes (Received): 57

Quote:
Originally Posted by Pawelski View Post

Hmmm, a wydawało mi się, że dałem jasny przekaz - no właśnie NIE - gdyby nie to małe CH to NIC by nie było - lokalne sklepiki mają za mały wybór/asortyment (czemu w owych małych okolicznych sklepach nie ma i czy duże CH na przedmieściach mają na to jakiś wpływ to już inna sprawa )
Ale jeśli chcesz mieć większy wybór = szerszy asortyment to do tego wystarczy Ci supermarket, a nie od razu całe CH. Przypominam ,że centrum handlowe to gdzie udział powierzchniowy sklepów spożywczych już dawno zmalał.
sharky_88 no está en línea   Reply With Quote
Old August 7th, 2009, 07:25 PM   #107
mdonald
Registered User

Quote:
Originally Posted by mmjp View Post
Nie wnikając w tą po raz setny wałkowaną dyskusję to takie zjawisko nazywa się sprzężeniem zwrotnym ujemnym.
Nie ważne tu są przyczyny czy skutki tylko proces.
No zgadza się. I jaka była konkluzja? Jakieś mniej lub bardziej utopijne propozycje na przerwanie tego procesu? Bo jeśli podobne, jak w tym wątku, to ja czarno widzę Poznań, za to prognozuję świetlaną przyszłość dla gmin ościennych...
Old August 7th, 2009, 09:56 PM   #108
przemkok77
Polonia Maior

przemkok77's Avatar

Likes (Received): 277

Obserwuję ten wątek od dłuższego czasu i mam mieszane uczucia. Uważam, że bez CH śródmieście Poznania by się "wyludniło" (poza wieczorami), bo jaka jest oferta przybytków handlu w Centrum - kiepska. Od 6 lat nie mieszkam w Poznaniu (ale regularnie bywam), pamiętam lata 80-te i 90-te - wtedy zakupy w Centrum wyglądały inaczej. Wizyta handlowa na: Garbarach, Marcinie (wtedy Armii Czerwonej), Głogowskiej czy 27 Grudnia miała sen. Pamiętam, że w II połowie lat 90-tych przestałem robić zakupy w centrum miasta - nie było gdzie i co kupić. Sytuację poprawiły CH, zresztą kiedyś (lata 80-te) podobną rolę pełnił Okrąglak, gdybyśmy wtedy mieli gospodarkę wolnorynkową, to był by takim mniejszym CH.

Obwodnica Jarocina
przemkok77 no está en línea   Reply With Quote
Old August 7th, 2009, 11:31 PM   #109
Posener
Registered User

Posener's Avatar

Likes (Received): 600

Quote:
Originally Posted by przemkok77 View Post
Obserwuję ten wątek od dłuższego czasu i mam mieszane uczucia. Uważam, że bez CH śródmieście Poznania by się "wyludniło" (poza wieczorami), bo jaka jest oferta przybytków handlu w Centrum - kiepska.
A ja uważam że było by wręcz odwrotnie. Powiedz mi, czy uważasz że te wszystkie marki odzieżowe, obuwnicze itp. mogły by sobie pozwolić na to, aby nie istnieć na poznańskim rynku? Nie mieć ani jednego sklepu w jednym z większych i majętniejszych miast w kraju ze stosunkowo sporą liczbą turystów? Według mnie nigdy w życiu. Poznań to nie Kalisz, Gniezno czy jakieś inne małe miasto, tu nie wystarczy otworzyć jednego sklepu danej marki która obsłuży całe miasto. A gdzie miały by powstać ewentualne sklepy takiej Zary, H&M czy Levi'sa jak nie gdzieś, gdzie przewija się sporo potencjalnych klientów? Gdzie jak nie w centrum?
Posener no está en línea   Reply With Quote
Old August 8th, 2009, 12:00 AM   #110
DerMartini
Watchcat

DerMartini's Avatar

Dyskusja ma naprawdę niezłe tempo i jest gorąca, więc może dorzucę swoje trzy grosze - jestem po stronie przeciwników CH poza centrum.
W okolice M1 zaglądam tylko do IKEI (albo dla mebli albo na tani obiad ),
do blaszanego Carrefoura nie zaglądam,
w Galerii Malta byłem raz - jakieś takie nieludzkie wrażenie sprawiła,
do Plazy i Pestki za daleko, ale też nie ma po co (no chyba, że do Saturna, ale gdyby był w centrum byłoby łatwiej),
a w przyszłości nie sądzę, żebym bywał w Łacinie, bo po co.
Zakupy robię w dyskontach, albo Piotrze i Pawle, obiad w mięsnym i ryneczku, czasem coś w mniejszych sklepikach - ale omijam te w blaszanych budach, wolę te w bardziej cywilizowanych miejscach, typu parter budynku

Natomiast zupełnie inaczej widzę sprawę CH w centrum.
Stary Browar to bardzo ładne miejsce, w Kupcu są fajne sklepy odzieżowe, będę pewnie zaglądał do Galerii MM, całym sercem kibicuję Deptakowi.

CH opisane w pierwszym akapicie są brzydkie i psują centrum.
Te w drugim - ściągają ludzi do centrum i są przyjemne.

I to by było na tyle jeśli chodzi o opis mojego rozsądnego i pewnie dość typowego wśród wielu tutaj forumowiczów podejścia
DerMartini no está en línea   Reply With Quote
Old August 8th, 2009, 12:03 AM   #111
poz'n
Registered User

poz'n's Avatar

Likes (Received): 0

Witam. To mój pierwszy post na tym forum, czytam je już od dobrych kilku lat, ale dopiero teraz zmobilizowałem się do rejestracji i zabrania głosu. Tyle tytułem wstępu, jeszcze raz: dobry wieczór wszystkim!

Ad rem:
Według mojej opinii i jakieś tam wiedzy, rację ma tutaj Boogie i wcale nie myli on skutków z przyczyną. Stan ulic handlowych w mieście wynika z powstawania nowych centrów handlowych. Tylko, że tak postawiona teza jest niepełna i może budzić niezrozumienie. Trzeba pójść dalej i zastanowić się dlaczego powstają nowe centra handlowe. Jest to wynik urban sprawl. Ludzie zaczęli się wyprowadzać z miasta do gmin ościennych. CH stały się po prostu odpowiedzią na powstający popyt tych ludzi: możliwość szybkich zakupów, nagromadzenie wielu różnych usług w jednym miejscu, dojazd samochodem i lokalizacja po drodze z pracy w mieście centralnym do gmin-sypialni. Do tego dochodzi obsługa osiedli-sypialni (Rataje -M1, Piątkowo -Plaza), zmiana trybu życia, wyścig szczurów i samochodowy model życia.

Wystarczy popatrzeć co się stało z ul. Św. Marcin po otwarciu Galerii Malta - około 10 pustostanów w lokalach użytkowych.
poz'n no está en línea   Reply With Quote
Old August 8th, 2009, 12:30 AM   #112
przemkok77
Polonia Maior

przemkok77's Avatar

Quote:
Originally Posted by Posener View Post
(...)Powiedz mi, czy uważasz że te wszystkie marki odzieżowe, obuwnicze itp. mogły by sobie pozwolić na to, aby nie istnieć na poznańskim rynku? (...) A gdzie miały by powstać ewentualne sklepy takiej Zary, H&M czy Levi'sa jak nie gdzieś, gdzie przewija się sporo potencjalnych klientów? Gdzie jak nie w centrum?
Problem w tym, że II połowie lat 90-tych pojawiła się "dziura", którą załatały
CH. Zresztą w czym Tobie przeszkadza Stary Browar, czy Kupiec Poznański?
Według mnie doskonale pasują do miejsc, w których się znajdują.

Quote:
Originally Posted by DerMartini View Post
Natomiast zupełnie inaczej widzę sprawę CH w centrum.Stary Browar to bardzo ładne miejsce, w Kupcu są fajne sklepy odzieżowe, będę pewnie zaglądał do Galerii MM, całym sercem kibicuję Deptakowi.
Z tym się zgadzam. Natomiast istnienie blaszaków na peryferiach lub poza Śródmieściem ma swoje plusy, tzn. przeżyłem parę awarii hydrauliczno-kanalizacyjnych i otwarte w niedziele M1, czy Castorama okazały się jedynym ratunkiem. Z resztą w/w blaszaki nie odbiegają zbytnio od otoczenia.

Obwodnica Jarocina
Old August 8th, 2009, 12:58 AM   #113
Posener
Registered User

Posener's Avatar

Likes (Received): 600

Quote:
Problem w tym, że II połowie lat 90-tych pojawiła się "dziura", którą załatały
CH. Zresztą w czym Tobie przeszkadza Stary Browar, czy Kupiec Poznański?
Według mnie doskonale pasują do miejsc, w których się znajdują.
Ależ SB czy Kupiec w niczym mi nie przeszkadzają, tak samo jak przyszła galeria MM (oczywiście jeśli nie dojdzie do poszerzenia Św. Marcina na rzecz skrętu na parking podziemny) jak i DePtak. Oczywiście mam pewne zastrzeżenia do nowej częsci SB ale nadal się broni. Co do Kupca jedyną rzeczą jaka mi się nie podoba to wyrwa Bąkowskiego ale to już inna bajka, a tak poza tym to Kupiec w swoim zamyśle jest chyba nawet lepszy od SB. Przeszkadzają mi natomiast M1 (tu jedynym "dodatnim minusem" jest data powstania), Panorama (to było dobre w czasach Hali Góreckiej), Pestka (halo! tam nic nie ma!), King Kross (blacha na zewnątrz, kicz w środku), Plaza (kiczowate neony, plastikowe drewno, jarmarczna atmosfera i wg mnie najgorszy food court w tym mieście) i w pewnych aspektach także Malta (molochowatość, 8 kondygnacji parkingu i lokale typu Wok to Walk i Subway).

Co do pierwszego zdania, jeszcze większym problemem jest to, że nasze władze dalej łatają tą "dziurę" kolejnymi CH nie robiąc sobie nic z pustych witryn na Św. Marcinie. W ogóle nie robią wielu rzeczy które powinni a czego za x lat będą żałować.
Posener no está en línea   Reply With Quote
Old August 8th, 2009, 01:26 AM   #114
przemkok77
Polonia Maior

przemkok77's Avatar

Quote:
Ależ SB czy Kupiec w niczym mi nie przeszkadzają, tak samo jak przyszła galeria MM (oczywiście jeśli nie dojdzie do poszerzenia Św. Marcina na rzecz skrętu na parking podziemny) jak i DePtak.
O.K.

Quote:
(...) Przeszkadzają mi natomiast M1 (tu jedynym "dodatnim minusem" jest data powstania), Panorama (to było dobre w czasach Hali Góreckiej), Pestka (halo! tam nic nie ma!)(..)
Niestety te przybytki handlu nie odbiegają zbytnio od otoczenia, w którym się znajdują (powtarzam się). Co do Pestki - faktycznie sporo niepotrzebnych sklepów, ale dziecięcy i Praktiker, bardzo mi się przysłużyły, szczególnie dziecięcy.

Quote:
(...)Co do pierwszego zdania, jeszcze większym problemem jest to, że nasze władze dalej łatają tą "dziurę" kolejnymi CH nie robiąc sobie nic z pustych witryn na Św. Marcinie. W ogóle nie robią wielu rzeczy które powinni a czego za x lat będą żałować.
Może masz racje. Mamy tu kwestie własności lokali i ceny wynajmu, jeżeli miasto jest właścicielem to może relatywnie wpływać na rodzaj najemców w innym przypadku sprawa jest trudniejsza. Ważną kwestią jest dojazd i godziny otwarcia, niestety pracujemy w takich godzinach - wiadomo. Dlatego często mi się zdarza robić zakupy tzw. na tydzień (nawet w Jarocinie - mamy kilka blaszaków) i niestety CH (w Poznaniu) i markety (w Jarocinie) są bezkonkurencyjne.

Obwodnica Jarocina
Old August 8th, 2009, 01:32 AM   #115
tomcio
Registered User

Likes (Received): 9

Quote:
Uważam, że bez CH śródmieście Poznania by się "wyludniło" (poza wieczorami), bo jaka jest oferta przybytków handlu w Centrum - kiepska. [...] pamiętam lata 80-te i 90-te - wtedy zakupy w Centrum wyglądały inaczej. Wizyta handlowa na: Garbarach, Marcinie (wtedy Armii Czerwonej), Głogowskiej czy 27 Grudnia miała sens.
Sam sobie wytłumaczyłeś dlaczego centrum się wyludnia - sklepy ze śródmiejskich ulic uciekają do CH - a Twoja konkluzją jest, że "bez CH śródmieście Poznania by się wyludniło" choć jest wręcz odwrotnie !
Śródmieście wyludnia się właśnie przez brak większej ilości ciekawych sklepów na ulicach "handlowych" jakimi są - były ? - Św. Marcin, 27 Grudnia, Głogowska lub też Dąbrowskiego.
tomcio no está en línea   Reply With Quote
Old August 8th, 2009, 01:44 AM   #116
przemkok77
Polonia Maior

przemkok77's Avatar

Quote:
Originally Posted by tomcio View Post
Sam sobie wytłumaczyłeś dlaczego centrum się wyludnia - sklepy ze śródmiejskich ulic uciekają do CH - a Twoja konkluzją jest, że "bez CH śródmieście Poznania by się wyludniło"
Niestety problem z handlem w śródmieściu zaczął się zanim jeszcze pojawił się CH. Pamiętam jak jeszcze jako uczeń liceum przeklinałem zastępowanie fajnych sklepów dziwadłami dla mnie nie potrzebnymi. Wtedy markety typu "Złoty Grosz" to były szczyty osiągnięć "wielkopowierzchniowego" handlu w Poznaniu. Doszło do tego, że po pewne zakupy jeździłem do Wrocławia przy okazji np: rodzinnych wizyt. Śródmieści ratują CH typu SB.

Obwodnica Jarocina
Old August 8th, 2009, 02:43 PM   #117
Boogie
keep jaywalking

Boogie's Avatar

Likes (Received): 576

Quote:
A ja uważam że było by wręcz odwrotnie. Powiedz mi, czy uważasz że te wszystkie marki odzieżowe, obuwnicze itp. mogły by sobie pozwolić na to, aby nie istnieć na poznańskim rynku? Nie mieć ani jednego sklepu w jednym z większych i majętniejszych miast w kraju ze stosunkowo sporą liczbą turystów? Według mnie nigdy w życiu. Poznań to nie Kalisz, Gniezno czy jakieś inne małe miasto, tu nie wystarczy otworzyć jednego sklepu danej marki która obsłuży całe miasto. A gdzie miały by powstać ewentualne sklepy takiej Zary, H&M czy Levi'sa jak nie gdzieś, gdzie przewija się sporo potencjalnych klientów? Gdzie jak nie w centrum?
Dokładnie tak. Zwłaszcza, że Poznań jest po Warszawie drugim najbardziej chłonnym miastem w Polsce jeśli chodzi o taki segment rynku. Tymczasem z rogu Półwiejskiej i Kwiatowej wyniósł się Levi's (ciekawe jaki bank na jego miejscu powstanie?), co jest kolejnym argumentem potwierdzającym eksodus sklepów z centrum.

mdonald pisał natomiast, że zadne sklepy nie otworzyłyby się w obskurnych kamienicach w centrum. A w jakiej kamienicy na św. Marcinie funkcjonował Cottonfield przeniesiony do Galerii Malta, w jakiej kamienicy na parterze na Św. Marcinie otworzył się Dino Bigioni / Marino Fabiani? W jakiej kamienicy na 3 Maja otworzyła się Gizia? Odpowiedź: w niewyremontowanych kamienicach z brudnymi elewacjami. Sęk w tym, że Gizia, czy Bigioni/Fabiani to sklepy z wyższej półki cenowej, które w CH i tak się nigdzie lub prawie nigdzie nie otwierają. To też kontrargument przeciwko wnioskowi mdonalda jakobym widział centrum jako mekkę dla zamożnych. To właśnie CH powodują, ze centrum staje się mekką dwóch skrajności - zamożnych i ubogich, bo gdzie ma zrobić zakupy odzieżowe ktoś z klasy średniej niższej lub średniej właściwej (że pozwolę sobię na taką neoliberalną retorykę i stratyfikację społeczeństwa)? W CH.
Old August 8th, 2009, 02:53 PM   #118
Poz83
Registered User

Likes (Received): 125

Zgadzam się w tej sprawie z poglądami Boogiego, meteqa, Kaoza, Posenera i ich stroników. Diagnoza stawiana już od kilku stron/dni. Pytanie teraz - jak leczyć? Pierwszym krokiem wydaje się być zmiana studium i mpzp, ale to bedzie bardzo, bardzo trudne.
Ktoś ma jekieś sensowne pomysły?
Poz83 no está en línea   Reply With Quote
Old August 9th, 2009, 03:17 AM   #119
Picek
Registered User

Picek's Avatar

Likes (Received): 660

Proponuję przykuć się do drzew.
Picek no está en línea   Reply With Quote
Old August 10th, 2009, 12:23 PM   #120
mdonald
Registered User

Boogie:
Zaraz, czyli sklepy wcale nie chcą uciekać, skoro zostają tylko co bogatsze. To by znaczyło, że w centrum po prostu jest za mało lokali, dlatego dają ceny zaporowe wynajmu.

Hmm, ale centrum jest duże i sporo w nim jeszcze miejsca, gorzej z parkingami. Czyli katastrofa, bo to oznacza, że miejsca bez wielkich parkingów wg kupców nie nadają się na handel.

W takim razie możecie sobie blokować ile wlezie, sklepy i tak uciekną bo muszą ze względu na prosamochodową politykę miasta. Jak nie do Łaciny to dobudują kolejnego blaszaka przy M1 albo co gorsza jeszcze dalej i dopiero będzie katastrofa...
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
gastronomía, poznań

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules