Ukraine Forum Census | Перепис Українського Форуму - Page 7 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Urban Ukraine

Urban Ukraine » Kyiv | North and center | East | West | South

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

View Poll Results: Дe Bи зараз мeшкaєтe? Where
Вінницька область 62 6.38%
Волинська область 16 1.65%
Дніпропетровська область 76 7.82%
Донецька область 93 9.57%
Житомирська область 10 1.03%
Закарпатська область 3 0.31%
Запорізька область 19 1.95%
Івано-Франківська область 35 3.60%
Київ, місто 146 15.02%
Київська область 21 2.16%
Кіровоградська область 4 0.41%
Автономна Республіка Крим 5 0.51%
Луганська область 4 0.41%
Львівська область 201 20.68%
Миколаївська область 6 0.62%
Одеська область 15 1.54%
Полтавська область 4 0.41%
Рівненська область 13 1.34%
Севастополь, місто 21 2.16%
Сумська область 7 0.72%
Тернопільська область 14 1.44%
Харківська область 35 3.60%
Херсонська область 6 0.62%
Хмельницька область 58 5.97%
Черкаська область 3 0.31%
Чернівецька область 3 0.31%
Чернігівська область 4 0.41%
Я українець, але зараз мешкаю за кордоном 53 5.45%
I'm a foreigner and do not live in Ukraine 35 3.60%
Voters: 972. You may not vote on this poll

Reply

Thread Tools
Old March 3rd, 2006, 01:00 PM   #121
coth
pride leader

coth's Avatar

Likes (Received): 8859

ulex
1. не вижу я что то нормальных апдейтов по большинству проектов. по некоторым проектам до полугода нет обновлений. всё потому что нет достаточного количества человек которые могли бы поддерживать проекты на виду. фотофорум тоже не достаточно активен. об инфраструктуре вообще нет разоговора.
2. стравливать? можно по-подробней? ссылочки или цитаты? нехорошо вообще людей оскорблять. тем более мода и темболее самого либерального на форуме. ещё ниодного русского форумчанина не забанили по моему запросу, предупреждения никому я ни давал. давал только два предостережения, что моды могуть дать предупреждение. одно из них в этой ветке. посты не удаляю, за исключением откровенного трольного спама. на офтопик внимания не обращаю. итд итд итд. так где же я людей стравливаю?

Old March 3rd, 2006, 01:11 PM   #122
coth
pride leader

coth's Avatar

Quote:
Originally Posted by Nate
Did you entirely miss my posts? I gave a reasonable answer.

And your reply to me was "will see", which is a hypothetical answer... you are unsure of what will happen in regards to what I said.
and i have answered. number of posts in ukrainian will not decrease. but will only increase. some people however will speak english and russian. same goes to russia section. but there is no need necessity to make agiotage on this. this is one proposal singi putted on public. once i was in favor of this idea and support it now. it will not be on consideration for next few months for sure. more than that - there are some another ideas proposed by Stas today in our msn talk.
Old March 3rd, 2006, 01:36 PM   #123
ulex

Likes (Received): 28

Quote:
Originally Posted by coth
ulex
1. не вижу я что то нормальных апдейтов по большинству проектов. по некоторым проектам до полугода нет обновлений. всё потому что нет достаточного количества человек которые могли бы поддерживать проекты на виду. фотофорум тоже не достаточно активен. об инфраструктуре вообще нет разоговора.
2. стравливать? можно по-подробней? ссылочки или цитаты? нехорошо вообще людей оскорблять. тем более мода и темболее самого либерального на форуме. ещё ниодного русского форумчанина не забанили по моему запросу, предупреждения никому я ни давал. давал только два предостережения, что моды могуть дать предупреждение. одно из них в этой ветке. посты не удаляю, за исключением откровенного трольного спама. на офтопик внимания не обращаю. итд итд итд. так где же я людей стравливаю?
1. Так шо ж ты не апдейтишь-то неактивные проекты, по которым до полугода нет обновлений?
2. Почитай этот тред до твоего появления и после. Попробуй почувствовать разницу в настроении постов. Если ты не почувствуешь, то я здесь не причем.
ulex no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old March 3rd, 2006, 02:23 PM   #124
coth
pride leader

coth's Avatar

1. А почему я должен? У меня далеко не всё время свободно что бы ездить куда то и смотреть. И если раз в 3 месяца выявится то я съзжу куда-нибудь. Вот для этого и нужны десятки новых пользователей которые не будет проблемой говорить как обстоят дела там на проектах, а для кого то и делать фотки, находящихся недалеко от них. Как у меня с свиссотелем было, как у ыща с аэробусом итд.
2. Почитай. И запости линки. То что многие против из-за политических мотивов - никто не скрывает. И то что мне это не нравится я тоже не скрываю. Но не надо про стравливание говорить.
Old March 3rd, 2006, 02:45 PM   #125
ulex

Quote:
1. А почему я должен? У меня далеко не всё время свободно что бы ездить куда то и смотреть. И если раз в 3 месяца выявится то я съзжу куда-нибудь. Вот для этого и нужны десятки новых пользователей которые не будет проблемой говорить как обстоят дела там на проектах, а для кого то и делать фотки, находящихся недалеко от них. Как у меня с свиссотелем было, как у ыща с аэробусом итд.
2. Почитай. И запости линки. То что многие против из-за политических мотивов - никто не скрывает. И то что мне это не нравится я тоже не скрываю. Но не надо про стравливание говорить.
1. А почему тогда кто-то должен?
Мне трудно понять, каким образом объединение украинского и российского форума решит проблему фото-апдейтов "мертвых" тредов.
2. Не имеет значения мотив - политический или нет. Если не нравится, то этого делать не надо. И разговор на эту тему надо прекращать.
Old March 3rd, 2006, 05:20 PM   #126
coth
pride leader

coth's Avatar

1. А я не говорю что кто-то должен. Я говорю, если увеличится значительно количество нативных юзеров, то и увеличится.
А увеличение не нативных, и нативных тоже, активизирует дискуссию. То что есть сейчас где после каждого апдейта два - три отзыва и потом месяц тишины - это не дискуссия.
2. А кто говорил вообще что это собираются делать сейчас?
Old March 3rd, 2006, 10:40 PM   #127
Nate
У Борщині

Nate's Avatar

Likes (Received): 2

Quote:
and i have answered. number of posts in ukrainian will not decrease. but will only increase. some people however will speak english and russian. same goes to russia section. but there is no need necessity to make agiotage on this. this is one proposal singi putted on public. once i was in favor of this idea and support it now. it will not be on consideration for next few months for sure. more than that - there are some another ideas proposed by Stas today in our msn talk.
Pardon my french... but how the hell will joining the Russian and Ukrainian sections increase the amount of talk that happens in Ukrainian?

Pretty much all Ukrainians here know Russian... do the Russians know Ukrainian?

How many of You Russians actually know Ukrainian? Sure you might be able to piece together a meaning from the Ukrainian, but can you actually correctly reply in Ukrainian?

The Russians that are posting in this thread are posting in Russian... the Ukrainians are pretty much all replying to them in Russian. This thread is a perfect example of what will happen. The main conversations are all in Russian, with a little bit in Ukrainian and a little in English.

Bah! Just leave this section as is. The amount of people is increasing, and it is growing. I know a change isn't going to happen right away, but if this section is getting busier and busier, there shouldn't even be a consideration right now. It's not stagnating like the Austrian forum.
Nate no está en línea   Reply With Quote
Old March 3rd, 2006, 10:52 PM   #128
ZimasterX
Registered User

Likes (Received): 97

My even merge? The Ukranian forum has already outpaced Austria in the number of posts and threads. As time goes on it will only get larger. Besides, it is relatively new to SSC, most European country forums have been around for more than a year.
ZimasterX no está en línea   Reply With Quote
Old March 3rd, 2006, 11:29 PM   #129
ulex

Quote:
1. А я не говорю что кто-то должен. Я говорю, если увеличится значительно количество нативных юзеров, то и увеличится.
А увеличение не нативных, и нативных тоже, активизирует дискуссию. То что есть сейчас где после каждого апдейта два - три отзыва и потом месяц тишины - это не дискуссия.
2. А кто говорил вообще что это собираются делать сейчас?
1. Сидят два приятеля на лавочке и болтают друг с другом. Они не хотят, чтобы на эту лавочку пришли какие-то кенты из соседнего двора. Это их лавочка. Если они захотят, то позовут приятелей из своего дома и будут болтать вместе.
кот, почему тебе надо все объяснять как малолетнему???
2. Если никто не собирается, то скажи об этом громко, чтобы все поняли, что все останется как сейчас, никаких изменений не будет. Ни сейчас, ни потом.
Old March 4th, 2006, 01:07 AM   #130
coth
pride leader

coth's Avatar

дом вот только один.

и пролистай к началу разговора. не надо разговаривать в таком тоне, когда даже не знаешь о чем речь идёт. разговор начинался с того что это может быть рассмотрено в будущем.

@nate
will keep increasing. missed keep. new ukrainians will keep joining. talk in ukrainian will not decreased, if will be one root.
Old March 4th, 2006, 02:30 AM   #131
Pavlo
Старий Мейсон

Pavlo's Avatar

The idea of merging is stupid, it shouldn't even be discussed. Period
Pavlo no está en línea   Reply With Quote
Old March 4th, 2006, 03:24 AM   #132
Sergei
iMod

Sergei's Avatar

Likes (Received): 11

Let's just cut it out. It will never happen, nor should it.
Old March 4th, 2006, 04:20 AM   #133
Nate
У Борщині

Nate's Avatar

Likes (Received): 2

Quote:
@nate
will keep increasing. missed keep. new ukrainians will keep joining. talk in ukrainian will not decreased, if will be one root.
If the Ukrainian forum will keep increasing then there would be no reason to merge because it would get big enough to be its own soon after the merge .

So as Sergei said, let's cut it out because it won't happen .
Nate no está en línea   Reply With Quote
Old March 4th, 2006, 10:03 AM   #134
ulex

Quote:
Originally Posted by Sergei
Let's just cut it out. It will never happen, nor should it.
Thank you.
Old March 6th, 2006, 01:56 AM   #135
Corrupt Dictator
Unauthorized User

Corrupt Dictator's Avatar

Likes (Received): 6

Quote:
Originally Posted by Singidunum
████████████████████████████████

Будь ласка лишiть своє iм'я якщо ви Українськiй форумер - не дивлячись на ваше мiсце знаходженя або якщо ви Українець по нацiональностi.
Please post here in order to be listed as Ukrainian forumer - whether you are living in Ukraine or you are just a Ukrainian by nationality.

Список Українских форумчан/Ukrainian forumers list:
ahsm
ARTYOM
Dr.Mesofius
Enayze
Futbol-Fanat
Max
Nate
Pavlo
Quicksilver
Sergei
_sick_driver_
Teal
Yury
XAPAKTEPHИK

Друзі форума/Forum friends:
coth
Singidunum
3tmk
Whose Homepage
Ellatur
Taras Bulba
Siberian
paku
BOLSCHOI
Mantaz

Модератори/Moderators:
Sergei, Détritus, SHiRO, Mantaz, wjfox2002
Count me in.
Народився на закарпатті зараз проживаю в США (Wilkes-Barre, Pennsylvania)
Corrupt Dictator no está en línea   Reply With Quote
Old March 6th, 2006, 02:45 AM   #136
Pavlo
Старий Мейсон

Pavlo's Avatar

Вітаю на форумі! Гарний в тебе нік
Pavlo no está en línea   Reply With Quote
Old March 6th, 2006, 04:16 AM   #137
VelesHomais
Zurück in die Zukunft

VelesHomais's Avatar

Likes (Received): 5081

Я теж вітаю.

Сам з Києва, тимчасово навчаюсь в нью-йорці. Ми ще нікого з закарпаття не мали
VelesHomais no está en línea   Reply With Quote
Old March 26th, 2006, 05:26 PM   #138
ahsm
Registered User

ahsm's Avatar

Likes (Received): 16

artemka, вітаю на форумі! Ти зараз живеш в Краматорскі? Якщо так, клацни пару фоток міста!
ahsm no está en línea   Reply With Quote
Old April 7th, 2006, 12:51 AM   #139
Kiev30

Likes (Received): 1

My name is sergiy i was born in Ukraine in city of Ivano-Frankivsk currently i live in Manhattan NY city!
Kiev30 no está en línea   Reply With Quote
Old April 7th, 2006, 10:05 AM   #140
XAPAKTEPHИK
СМЕРТЬ

XAPAKTEPHИK's Avatar

Likes (Received): 22

Artemka - Pryvit
У тебе гарний прогрес с діаграмами - молодець - продовжуй і далі

Corrupt Dictator - I saw that you wrote you live in Wilkes-Barre - and I can't help but notice that Vasyliy Meshko on SSP has some drawings of those cities - is that you?
If so - again - great job on diagrams (if it's indeed you). And I'm glad that now we have 3 ppl drawing for Ukraine on SSP

Cheers!
XAPAKTEPHИK no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools

Posting Rules