Porady sprzętowe - Page 416 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Fotoforum

Fotoforum Sprzęt, porady, galerie

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old January 18th, 2020, 12:18 PM   #8301
thomas_zul
Gdynia - Open City

thomas_zul's Avatar

Likes (Received): 1114

Quote:
Originally Posted by Vanaheim View Post
Może nie jest to pytanie sprzętowe, ale nie wiedziałem gdzie indziej je zadać. Otóż ostatnio zaczynam bawić się w robienie zdjęć w RAW. Używam RawTherapee do ich wywołania, ale za Chiny nie mogę uzyskać zbliżonej jakości do zdjęć zrobionych od razu w JPG. Jak porównuje wyniki, to zdjęcia z RAW nie są tak ostre jak te z JPG i nie pomaga tu ustawienie suwaków w zakładce wyostrzania w RawTherapee. Jeśli to pomocne, to robie zdjęcia Sony a6000. Czy to wina źle dobranych ustawień, czy może jednak bez Lightrooma nawet nie ma co podchodzić do RAW?
"Bawiłem się" niegdyś tym programem. Potem przesiadłem się na LR-a. Warto zaznaczyć, że o ile RawTherapee jest zupełnie darmowym programem (i jest dobry) to też jest pod różnymi względami bardziej rozbudowany i tym samym trudniejszy do nawigowania. Ma to swoje plusy i minusy. Pewnych rzeczy w Lightroomie nie da się osiągnąć, które można wykonać w RawTherapee, ale z drugiej strony dla początkującego z Rawami praca z tymi wszystkimi suwakami i opcjami w RawTherapee może być męcząca.

Wracając do pytania. Ja zawsze po załadowaniu RAW-a ustawiałem w pierwszej kolejności poprawny profil korekcji obiektywu (zakładka Transformacje). Potem warto przejść do Noise Reduction (zakładka Szczegóły). Polecam metodę Lab i wysoką jakość. Jest tutaj sporo suwaczków i musisz popróbować co będzie dla Ciebie najlepsze - zdjęcie gładkie, czasem wręcz zamydlone i niekoniecznie najostrzejsze (ale bez szumów) czy ostre jak żyletka, ale z szumami i niekiedy pewną dozą artefaktów. To kwestia gustu, ale w tej części programu można zdziałać bardzo dużo w kwestii ostrości.

Po właściwej obróbce, na sam koniec właściwie - wyostrzanie. Tutaj warto podziałać pod lupą (na zbliżeniu 100 procent i więcej), bo zmiany których tam dokonasz będą w ten sposób najlepiej widoczne.

Właściwie jeszcze przy eksporcie zdjęcia warto upewnić się, że "Jakość JPEG" masz ustawioną na - 100. I subsampling - Pomiędzy (a przynajmniej mi to odpowiadało).

Jeśli efekty wciąż nie będą dobre to oczywiście można "bawić się" w kontrast lokalny i krawędzie (zakładka Szczegóły) bądź edge sharpness (zakładka Advanced), ale bardzo ostrożnie - bo przecież każda manipulacja dodaje się do poprzedniej i bardzo łatwo w ten sposób stworzyć nierealistyczne, przeostrzone zdjęcia, a jak się domyślam nie na tym Ci zależy

Tomasz Lelito - Fotografia Architektury i Wnętrz.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz używania zdjęć w celach komercyjnych bez mojej zgody.

este liked this post
thomas_zul no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old January 18th, 2020, 09:59 PM   #8302
kaspric
and we flew away

kaspric's Avatar

Likes (Received): 3761

Quote:
Originally Posted by Fallout View Post
Pytanie od laika: mam okazję kupić aparat Fujifilm X20. Cena wydaje się dobra, a model zbierał wysokie oceny w recenzjach ... 7 lat temu. Czy warto brać tak stary sprzęt? Nie wiem zupełnie jak wygląda postęp w dziedzinie aparatów w porównaniu do np. komórek. Ile byście dali za taki aparat?
Fajny aparat, daje sporą frajdę z użytkowania. Matryca nie tak duża, więc nie spodziewaj się samych ostrych zdjęć po zmierzchu czy w ciemnym pomieszczeniu. Miałem okazję mieć x20 na jednym wyjeździe do Azji i miło wspominam. Do pracy repo-relacyjnej super. Porównanie mam z obecnym xe3, czyli sprzęt znacznie wyższej klasy. Owszem, foty jakościowo mam lepsze, ale wielkość sprzętu czasem mnie wkurza.
Jeśli nie zależy Ci na filmach czy połączeniu wifi, to sprzęt nie odbiega znacząco od obecnych.
Cena... Myślę, że 6-7 stów za dobrze utrzymany sprzęt jest ok. Jak mówiłem, aparat daje dużą frajdę. Praca tym wizjerem i manualnym zoomem to poezja. Sam bym wziął, gdyby nie ban od żony na drugi aparat .

Przykładowe fotki na końcu tego wątku https://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1730598
kaspric no está en línea   Reply With Quote
Old January 18th, 2020, 11:31 PM   #8303
Pstrykacz
Registered User

Pstrykacz's Avatar

Likes (Received): 19148

Quote:
Originally Posted by Vanaheim View Post
, ale za Chiny nie mogę uzyskać zbliżonej jakości do zdjęć zrobionych od razu w JPG. Jak porównuje wyniki, to zdjęcia z RAW nie są tak ostre jak te z JPG i nie pomaga tu ustawienie suwaków w zakładce wyostrzania w RawTherapee..
Mam to samo. Gorsza ostrość RAW vs. JPG
Nie doszedłem póki co, czemu.
Problem pojawił się, w RAWach psytrykniętych Sony.
Przy Canonie nie występował.
Pstrykacz no está en línea   Reply With Quote
Old January 20th, 2020, 07:41 PM   #8304
krystiand
Bydgoszcz w budowie

krystiand's Avatar

Likes (Received): 14432

Tak informacyjnie dla forumowych nielicencjonowanych droniarzy

Bydgoscy policjanci twierdzą, że dostali niedawno wytyczne, że jak operator drona nie chce współpracować (okazać pozwolenie na loty i takie tam) i nie chce wylądować to mają prawo zestrzelić urządzenie (jak trafią ). Nie pytałem jak oni sobie wyobrażają zestrzelenie drona nad skupiskiem ludzi, bo akurat latałem nad takim i wolałem uważać co się z nim dzieje, ale lepiej uważajcie.

Wątki zdjęciowe na skyscrapercity: [Europa], [Nursułtan], [Czarnobyl]
krystiand no está en línea   Reply With Quote
Old January 20th, 2020, 07:46 PM   #8305
kajetan05
Registered User

kajetan05's Avatar

Likes (Received): 220

Ale tak abstrahując. Jak technicznie to mają wykonać? Tym co mają w kaburze? Chyba, że ściągają snajpera, albo wołają najbliższe koło łowieckie

krystiand liked this post
kajetan05 no está en línea   Reply With Quote
Old January 20th, 2020, 08:32 PM   #8306
Triglav
Registered User

Triglav's Avatar

Likes (Received): 1090

Prosiłbym o małą podpowiedz, kupiłem dziś Nikona Coolpix A300 i z pomocą lampy błyskowej uzyskuje taki marny efekt:

Tymczasem stary Nikon Coolpix A100 radzi sobie tak:

Czy ten sprzęt jest wadliwy?
Triglav no está en línea   Reply With Quote
Old January 20th, 2020, 09:17 PM   #8307
garym
Registered User

garym's Avatar

Likes (Received): 725

Quote:
Originally Posted by Triglav View Post
Prosiłbym o małą podpowiedz, kupiłem dziś Nikona Coolpix A300 i z pomocą lampy błyskowej uzyskuje taki marny efekt:

Czy ten sprzęt jest wadliwy?
porównałem exify:

Model: COOLPIX A100
Czas ekspozycji: 1/25 sec
Program ekspozycji: Normal
Korekta ekspozycji: 0.3 EV
Liczba F: F 3.2
Przesłona: F 3.25
ISO: ISO 200
Lampa: Flash fired [auto]
Tryb pomiaru: Multi-segment

Model: COOLPIX A300
Czas ekspozycji: 1/25 sec
Program ekspozycji: Normal
Korekta ekspozycji: 0 EV
Liczba F: F 3.7
Przesłona: F 3.73
ISO: ISO 450
Lampa: Flash fired [auto, red eye reduction]
Tryb pomiaru: Multi-segment

taki sam czas pomiaru program ekspozycji i tryb pomiaru
COOLPIX A100 - mniejsze ISO, trochę mniejsza przesłona, ustawiona korekta ekspozycji
COOLPIX A300 - ustawione red eye reduction, większe ISO (widać szumy)

sumarycznie warunki ekspozycji podobne, więc w COOLPIX A300 jakby lampa słabiej świeciła.
Zapewne kwestia inaczej działających programów. Spróbuj wyłączyć redukcje czerwonych oczu, być może przedbłysk zużywa część energii lampy, albo algorytm wyszukuje ludzi. Możesz też próbować ustawiać siłę lampy manualnie

EDIT: przejrzałem na szybko instrukcje, nie ma możliwości regulacji siły błysku, a redukcję czerwonych oczu nie robi poprzez przebłysk, a cyfrowo już po zrobieniu zdjęcia. posprawdzaj na różnych programach tematycznych
Sam fakt, że obwiniony jest właścicielem pojazdu, który został zaparkowany na chodniku w ten sposób, że nie pozostawiono wymaganego minimum 1,5m przejścia dla pieszych nie stanowi sam przez się podstawy do przyjęcia, iż tym samym zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przez obwinionego wykroczenia z art. 97 kw.

Zastępca Komendanta Straży Miejskiej

Triglav liked this post

Last edited by garym; January 20th, 2020 at 09:24 PM.
garym no está en línea   Reply With Quote
Old January 20th, 2020, 09:45 PM   #8308
Triglav
Registered User

Triglav's Avatar

Na innych ustawieniach efekty są podobne, przestawiłem na tę redukcję czerwonych oczu aby spr. czy będzie lepiej.

Tragedia. Czy to jest akceptowalne? Ostatnio kupiłem kompaktowego Canona, i też był słaby, ale nie aż tak

Kupiłem to jako towar powystawowy, stacjonarnie - cholera, czy ja to mogę zwrócić jako sprzęt wadliwy?

EDIT: niezaleznie czy "szuka obiektu" czy srodka - jest to samo.

A to to samo z sony ktory ma juz pewnie dychę z hakiem:

Last edited by Triglav; January 20th, 2020 at 09:51 PM.
Old January 20th, 2020, 10:38 PM   #8309
garym
Registered User

garym's Avatar

Likes (Received): 725

być może powodem jest słabsza lampa:

Nikon Coolpix A300
Lampa błyskowa - Wbudowana, przybliżony zasięg błysku: [W] 0.5-2.8 m, [T] 1.5 m, błysk automatyczny TTL z przedbłyskami monitorującymi

Nikon Coolpix A100
Lampa błyskowa - Wbudowana, przybliżony zasięg błysku: [W] 0.5-4.0 m, [T] 0.8-2.0 m, błysk automatyczny TTL z przedbłyskami monitorującymi

Wyraźnie w przypadku coolpix 300 brakuje mu światła bo podbija ISO
Sam fakt, że obwiniony jest właścicielem pojazdu, który został zaparkowany na chodniku w ten sposób, że nie pozostawiono wymaganego minimum 1,5m przejścia dla pieszych nie stanowi sam przez się podstawy do przyjęcia, iż tym samym zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przez obwinionego wykroczenia z art. 97 kw.

Zastępca Komendanta Straży Miejskiej

Triglav liked this post
garym no está en línea   Reply With Quote
Old January 20th, 2020, 10:46 PM   #8310
este
Registered User

este's Avatar

Likes (Received): 15388

na wszelki wypadek powróć do ustawień fabrycznych w obu aparatach i wtedy zrób porównanie
este no está en línea   Reply With Quote
Old January 20th, 2020, 11:31 PM   #8311
Triglav
Registered User

Triglav's Avatar

Nawet jak się zbliżyć - jakoś jest kiepska, a lampa sobie nie radzi:

Niestety, tak na ustawieniach oryginalnych jak i zmodyfikowanych i/lub innych trybach, wygląda to równie źle.

Poza tym dodam że z trudem poruszam się po menu - ciągle mi coś przeskakuje.
W A100 było OK.

edit: chyba wywaliłem 350 PLN w błoto, czy urządzenie które działa tak jak widać na powyższych fotkach można uznać za sprawne?
edit 2: dzięki Bogu kupiłem przez allegro, a tylko odebrałem osobiście - umowe zawarłem więc na odległość - ergo - mam 14 dni na zwrot...

Moglibyście polecić czegoś z tej klasy co działa poprawnie?.

Czy Nikon COOLPIX A900 byłby sprzętem OK, bez tego typu cyrków?

Last edited by Triglav; January 20th, 2020 at 11:52 PM.
Old January 20th, 2020, 11:55 PM   #8312
krystiand
Bydgoszcz w budowie

krystiand's Avatar

Quote:
Originally Posted by kajetan05 View Post
Ale tak abstrahując. Jak technicznie to mają wykonać? Tym co mają w kaburze? Chyba, że ściągają snajpera, albo wołają najbliższe koło łowieckie
Pałką będą rzucać

Raczej nie chcieli mnie straszyć, bo latam legalnie. Wyjątkowo wziąłem wydruk zgody PAŻP, więc mogłem zobaczyć jak bardzo nie wiedzą o co chodzi. Musiałem palcem pokazywać odpowiednią stronę i linijkę w której była lokalizacja podana, bo za długo by kontrola trwała

Old January 21st, 2020, 11:55 AM   #8313
Sponsor
Registered User

Sponsor's Avatar

A to była czerwona strefa?
Sponsor está en línea ahora   Reply With Quote
Old January 21st, 2020, 12:05 PM   #8314
lulek89
foto-ml.pl

lulek89's Avatar

Likes (Received): 54792

Quote:
Originally Posted by krystiand View Post
Pałką będą rzucać

Raczej nie chcieli mnie straszyć, bo latam legalnie. Wyjątkowo wziąłem wydruk zgody PAŻP, więc mogłem zobaczyć jak bardzo nie wiedzą o co chodzi. Musiałem palcem pokazywać odpowiednią stronę i linijkę w której była lokalizacja podana, bo za długo by kontrola trwała
Phantomem czy Maviciem?
Chciałbym zobaczyć strzelanie do mojego Aira jak jest na np 100metrach.
Musieliby chyba f16 wołać żeby rakieta powietrze - powietrze trafić

Szkoda ze Mini nie ma rawow bo można by mieć wszystko w tyłku. W końcu to zabawka xD
lulek89 no está en línea   Reply With Quote
Old January 21st, 2020, 02:32 PM   #8315
EGOista
Najmerytoryczniejszy

EGOista's Avatar

Likes (Received): 9772

Może bydgoscy policjanci zakupili najnowsze sprzęty od wojska i teraz w kaburach będą nosić takie coś

Old January 21st, 2020, 03:06 PM   #8316
lulek89
foto-ml.pl

lulek89's Avatar

Albo maja sokolnika na etacie
Old January 21st, 2020, 11:26 PM   #8317
Konstruktor
www.fotoradarmm.pl

Konstruktor's Avatar

Likes (Received): 9081

Quote:
Originally Posted by lulek89 View Post
Albo maja sokolnika na etacie
Trochę szkoda ptaka.
Konstruktor no está en línea   Reply With Quote
Old January 21st, 2020, 11:28 PM   #8318
lulek89
foto-ml.pl

lulek89's Avatar

Się śmiej, ale np. holendrzy szkolą ptaki w obezwładnianiu dronów. I to działa!
Old January 22nd, 2020, 02:16 AM   #8319
krystiand
Bydgoszcz w budowie

krystiand's Avatar

Quote:
Originally Posted by Sponsor View Post
A to była czerwona strefa?
Według DJI czerwona, ale te strefy nie mają nic wspólnego z polskim prawem

Quote:
Phantomem czy Maviciem?
Chciałbym zobaczyć strzelanie do mojego Aira jak jest na np 100metrach.
Musieliby chyba f16 wołać żeby rakieta powietrze - powietrze trafić
Wiesz... jak usłyszałem o strzelaniu do drona to ledwie powstrzymałem się od parsknięcia śmiechem. Ale później sobie uświadomiłem, że różne rzeczy mogą palnąć do jakiegoś nadpobudliwego i młodego łba. Chociaż nie wiem jak oni się z naboi muszą rozliczać

Quote:
Szkoda ze Mini nie ma rawow bo można by mieć wszystko w tyłku. W końcu to zabawka xD
Ja bym jeszcze poczekał czy faktycznie będzie to zabawka czy nie. Opinie są podzielone ze względu na kamerę. No i to tylko konieczność rejestracji urządzenia, ale latanie w strefie CTR chyba będzie nadal na tych samych zasadach. No i myślą o taryfikatorze dla policji. Ale nie wiem czy tam się coś posunęło w tej sprawie.

_____

Tak swoją drogą to w ostatniej fazie testów jest elektroniczne zgłaszanie lotów (teraz trzeba ręcznie wypełniać kartę A4, skanować ją i wysyłać). Niby ma być to wszystko kompatybilne z apką Drone Radar (polecam jak ktoś nie ma), więc pewnie skończy się dzwonienie na wieże kontroli lotów. A nic tak nie poprawia humoru jak usłyszeć w telefonie westchnienie gościa, który orientuje się że zaczynam swoją wyuczoną na pamięć regułkę

Sponsor liked this post
Old January 23rd, 2020, 02:47 PM   #8320
kajetan05
Registered User

kajetan05's Avatar

Likes (Received): 220

Bydgoszcz z tego co pamiętam miała zatrudnić sokolnika do przeganiania gołębi na Starym Rynku, także miej się na baczności!
kajetan05 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools

Posting Rules