Projects & Construction V - Page 864 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > Bucharest–Ilfov

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old July 12th, 2019, 02:28 PM   #17261
Mirel.Dima
Registered User

Likes (Received): 1310

Finally!!

Anuala de arhitectura a avut loc saptamana asta.
Puteti intra ca sa vedeti ce inscrieri au fost. Parerea mea personala este ca este in crestere calitatea arhitecturii din utlimii ani: materiale bune, folosite cum trebuie, de cine trebuie si gandite cum trebuie (fac referire la o buna parte din proiectele care au fost inscrise, nu la ce gasim piata in general).

Primul loc de la arhitectura locuintei individuale e de departe unul dintre proiectele foarte reusite din Dumbrava Vlasiei.

Caramida - Str Sfantul Elefterie 35, Sector 5:

Last edited by Mirel.Dima; July 12th, 2019 at 05:56 PM.
Mirel.Dima no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old July 12th, 2019, 05:40 PM   #17262
MelcToxic
Registered User

MelcToxic's Avatar

Likes (Received): 7326

Casa E+E omg ce frumusete!

the old rax liked this post
MelcToxic no está en línea   Reply With Quote
Old July 12th, 2019, 08:12 PM   #17263
Dubreu
Take a rest in Bucharest

Dubreu's Avatar

Likes (Received): 10529

Proiectul meu favorit (în stilul în care mi-ar plăcea să fie tot Bucureștiul rezidențial contemporan):
https://www.anuala.ro/proiecte/2019/064/panou1.jpg

Pare că ne mai revenim pe partea de arhitectură (clienți privați). Însă doar în București

Adevărul: "Ce fapt din istoria îndepărtată sau recentă a României te-a revoltat cel mai mult?"
Andreea Bănică: "Revoluţia. Ceauşescu nu trebuia ucis".
Adevarul:"Ce conducător din istoria României te-a impresionat cel mai mult şi de ce?"
Andreea Bănică: "Nimeni în mod special. Poate Ceauşescu pentru câte a a realizat pentru România".
Andreea Bănică: "Mă refer în mod special la clădirile pe care le-a lăsat moştenire românilor".

Adrian Fulga, steli89 liked this post
Dubreu no está en línea   Reply With Quote
Old July 12th, 2019, 08:18 PM   #17264
DrunkMonkey
Registered User

Likes (Received): 283

ai niste gusturi ciudate, dubreu

gvp.new liked this post
DrunkMonkey no está en línea   Reply With Quote
Old July 12th, 2019, 08:30 PM   #17265
pescarush
Registered User

pescarush's Avatar

Likes (Received): 1748

cum doar in Bucuresti?!!
pescarush no está en línea   Reply With Quote
Old July 12th, 2019, 10:16 PM   #17266
MelcToxic
Registered User

MelcToxic's Avatar

Quote:
Originally Posted by DrunkMonkey View Post
Nu-mi displace, ma duce putin cu gandul la Peter Barber, care mie imi super place:

Doar ca si din ce se vede in poze, mi se pare...an interesting design, cheaply built. Un fel de "s-a lucrat si cu arhitecti buni, si cu muncitori necalificati".

Geamurile puse aleatoriu pe fatada stiu ca sunt o chestie pe care lumea ori o iubeste ori o uraste.

becalipleaca, the old rax liked this post
Old July 13th, 2019, 12:37 AM   #17267
Dubreu
Take a rest in Bucharest

Dubreu's Avatar

Quote:
Originally Posted by DrunkMonkey View Post
Îmi rezerv dreptul de a te acționa în instanță pentru această afirmație...

Quote:
Originally Posted by pescarush View Post
cum doar in Bucuresti?!!
Din ce am văzut pe site-ul Anualei, pare că 90% din proiecte sunt construite în București.

Quote:
Originally Posted by MelcToxic View Post
Nu-mi displace, ma duce putin cu gandul la Peter Barber, care mie imi super place:

Doar ca si din ce se vede in poze, mi se pare...an interesting design, cheaply built. Un fel de "s-a lucrat si cu arhitecti buni, si cu muncitori necalificati".
Și ăsta e unul dintre aspectele pentru care am spus că este proiectul meu favorit: partea de design e foarte bună, materiale ieftine și execuție simplă (mentenanță la fel de simplă), fără arfe de lux, aproape în totalitate coteț-proof, exact ce ne trebuie în imensitatea cartierelor de P+1,P+2 din București.

Quote:
Originally Posted by MelcToxic View Post
Geamurile puse aleatoriu pe fatada stiu ca sunt o chestie pe care lumea ori o iubeste ori o uraste.
If they're good enough for Le Corbusier, they're good enough for me. În plus, poți zice că sunt cât de cât tradiționale la (unii dintre ) noi:

https://www.facebook.com/photo.php?f...type=3&theater

Adevărul: "Ce fapt din istoria îndepărtată sau recentă a României te-a revoltat cel mai mult?"
Adevarul:"Ce conducător din istoria României te-a impresionat cel mai mult şi de ce?"
Andreea Bănică: "Nimeni în mod special. Poate Ceauşescu pentru câte a a realizat pentru România".
Andreea Bănică: "Mă refer în mod special la clădirile pe care le-a lăsat moştenire românilor".

lovalova, the old rax liked this post
Old July 13th, 2019, 09:35 AM   #17268
the old rax
Registered User

Likes (Received): 2226

Melculetz dixit:
Geamurile puse aleatoriu pe fatada stiu ca sunt o chestie pe care lumea ori o iubeste ori o uraste.[/QUOTE]

Nu e chiar aleatoriu sau un fel de la voia s...oartei!
Poate par dar nu oricine poate desena aceste geamuri la o fatada intr-o aleatorie "ordine". E chestie de simt, ritm,
echilibru , viziune. Like jazz. Cam ca la arta abstracta de valoare.
Am mai avut discutii cu unii: ah, si io pot sa mazgalesc ceva abstract...ah, si io pot sa desenez o fatada cu tot felu' de geamuri alandala! Chiar asa? Pai ia fa! In final se linistesc cind vad singuri ce bilci le-a iesit.Experienta conteaza dar trebuie sa si te nasti cu chestia aia in tine, cica ii zice talent, stiti voi!

Mirel.Dima liked this post
the old rax no está en línea   Reply With Quote
Old July 14th, 2019, 09:19 AM   #17269
the old rax
Registered User

Mirel.Dima: imi place la nebunie postarile tale cu noi cladiri sau reno facute la meserie. De gustibus...Cred ca am cam aceleasi
" gustibus " cu tine , draga prietene. In ciuda virstei mele ( bineinteles) , lucrurile facute bine in Romania inca ma mai excita.
Mental numai!
Din exemplele tale si a altor contributori se vede clar o linie
de demarcatie intre arhitectura cladirilor noi de acolo ( special Bucuresti) si cam ce se face aici la categorii asemanatoare , in jur de 6 etaje, plus sau minus. Avem arhitecti in Romania mult mai 'inspirati" ca astia de aici unde blocurile " de exceptie" nu prea au nimic de exceptie- parerea mea- in afara spatiului verde, aleilor turnate in orice curbe ( perfecte) ,in gen.tot ce tine de landscape
unde noi sintem inca la faza de pruncie zbuciumata. Sa nu uitam ca aici numai blocurile turn sint facute cu structuri din beton ( si compartimentari tipice , cu " studs" from lemn sau metal si gyproc.
Vai de lemnu' lor, daca alearga o pisica pe hol, iti cad cartile de pe rafturi (exagerez doar un pic!). Asa ca draga Mirel.Dima, iti multumesc pentru tot ce faci pentru acest forum, este interesant si
satisface setea de noutati din domeniu pt cei aflati la capatul lumii.
Multa sanatate si succes!
Old July 14th, 2019, 09:31 AM   #17270
Mirel.Dima
Registered User

Si noi ne bucuram si iti multumim ca te avem aici the_old_rax.
Apreciez postarile tale, in special cele de critica, in general apreciez critica mult mai mult decat lauda .

BTW, am vizitat in Aprilie si Mai: Montreal, Ottawa, Toronto si Niagara (din pacate nu am reusit sa ajung pe meleagurile tale, ale coastei de Vest) iar in state a mers la NY.
Si in Ottawa ai ce vedea, mi s-a parut mult mai "well organized" decat zona franceza.

Salutari!

the old rax liked this post
Old July 14th, 2019, 12:55 PM   #17271
Dubreu
Take a rest in Bucharest

Dubreu's Avatar

Quote:
Originally Posted by the old rax View Post
Din exemplele tale si a altor contributori se vede clar o linie
de demarcatie intre arhitectura cladirilor noi de acolo ( special Bucuresti) si cam ce se face aici la categorii asemanatoare , in jur de 6 etaje, plus sau minus. Avem arhitecti in Romania mult mai 'inspirati" ca astia de aici unde blocurile " de exceptie" nu prea au nimic de exceptie- parerea mea- in afara spatiului verde, aleilor turnate in orice curbe ( perfecte) ,in gen.tot ce tine de landscape
unde noi sintem inca la faza de pruncie zbuciumata. Sa nu uitam ca aici numai blocurile turn sint facute cu structuri din beton ( si compartimentari tipice , cu " studs" from lemn sau metal si gyproc.
E doar o percepție, aici se postează doar ce iese bine (că de ce iese rău nu mai avem nervi să mai și postăm aici așa des). Sunt puține proiecte decente în București, dar partea bună e că în ultimii 3-4 (să zic așa) frecvența cu care apar a crescut foarte mult.

Old July 15th, 2019, 08:35 AM   #17272
the old rax
Registered User

OK, ne referim la proiectele bune. Alea bune mi se par mult mai inspirate ca volumetrie, concept, materiale , compartimentare
interioara ,etc, ca astea de aici . Nu stiu daca sint planuri la noile apartamente de aici dar suprafetele sint destul de mici ( cam 630- 700 square feet -65 mp sau mai mici pt 2 camere- pretul este de cca 1300 $/ sq.ft- 1 mp are 10.76 sq.ft!). Aici se foloseste termenul " apartament cu 1 bedroom, sau doua"...nu apartament cu 2 sau 3 camere . Blocurile mai vechi sint al naibii de urite dar: sint intretinute, vopsite, nu balcoane inchise sau cu sunci si carnati, nu fire, A/C si alte nazbitii. Plus in 95 % din cazuri , spatiul verde impecabil. Arata ...curat. Oricum, lasa-ma sa mor cu credinta ca avem arhitecti buni. D'aia evit sa ma uit lung la pozele cu blocurile de la Mamaia Nord (zona de prime real estate, orice natiune cinstita ar construi numai frumuseti care sa dainuiasca generatii). Minte-ma frumos mai Dubreutz!

balcaniq liked this post
Old July 15th, 2019, 02:01 PM   #17273
zzuF
Registered User

Likes (Received): 290

Nu e neaparat stire de proiect dar poate fi o lipire la cel realizat de Forte :

https://www.zf.ro/companii/adesgo-vr...tului-18235100

Zona - Tineretului / Sincai.
zzuF no está en línea   Reply With Quote
Old July 15th, 2019, 02:23 PM   #17274
Mirel.Dima
Registered User

Quote:
Originally Posted by the old rax View Post
OK, ne referim la proiectele bune. Alea bune mi se par mult mai inspirate ca volumetrie, concept, materiale , compartimentare
interioara ,etc, ca astea de aici . Nu stiu daca sint planuri la noile apartamente de aici dar suprafetele sint destul de mici ( cam 630- 700 square feet -65 mp sau mai mici pt 2 camere- pretul este de cca 1300 $/ sq.ft- 1 mp are 10.76 sq.ft!). Aici se foloseste termenul " apartament cu 1 bedroom, sau doua"...nu apartament cu 2 sau 3 camere . Blocurile mai vechi sint al naibii de urite dar: sint intretinute, vopsite, nu balcoane inchise sau cu sunci si carnati, nu fire, A/C si alte nazbitii. Plus in 95 % din cazuri , spatiul verde impecabil. Arata ...curat. Oricum, lasa-ma sa mor cu credinta ca avem arhitecti buni. D'aia evit sa ma uit lung la pozele cu blocurile de la Mamaia Nord (zona de prime real estate, orice natiune cinstita ar construi numai frumuseti care sa dainuiasca generatii). Minte-ma frumos mai Dubreutz!
Off-topic dar face sens pentru comentarii:

Ottawa: Blocuri recente fara arhitectura spectaculoasa, insa, cu o potrivire simpla si placuta de culori, forme si materiale.

Visez la astfel de reabilitari ale blocurilor comuniste, in loc de polistiren, tencuiala decorativa, AC pe fatade si tamplarii de PVC cu forme diferite ale ochuirilor de geam de la vecin la vecin.

Cadrele nu sunt cele mai resuite insa e tot ce am putut face din masina pentru acest unghi.

..

..

..

Inghesuiala mare in zona de Ferry a NY, se poate aplica situatia pe care o intalnim la noi cu Cathedral Plaza. Numai calcan nu e asta , dar institutia cult religios a lor are aceeasi putere ca si la noi.
St. Elizabeth Ann Seton Shrine:

]

iar asta este unul din cadrele care mi-au placut f mult in zona de Brooklyn Bridge:

the old rax, Blacklord liked this post

Last edited by Mirel.Dima; July 15th, 2019 at 02:29 PM.
Old Yesterday, 08:20 AM   #17275
zzuF
Registered User

Likes (Received): 290

Pare a fi putin reclama ca sa nu uite lumea ca au si ei proiect acolo : https://www.zf.ro/companii/forte-par...trati-18236489

Forte Partners vrea să construiască trei clădiri de birouri şi locuinţe în Expoziţiei. Dezvoltatorul vrea să ridice turnuri de 20 de etaje pe un teren de 9.300 de metri pătraţi

MSirbu liked this post
zzuF no está en línea   Reply With Quote
Old Yesterday, 09:36 AM   #17276
Le Clerk
AUTOBANN.ED

Le Clerk's Avatar

Likes (Received): 14255

Austriecii S+B Gruppe cumpără o proprietate celebră din fața BNR de la un investitor presat de datorii. În loc poate ridica birouri sau un hotel

Quote:
Investitorul austriac S+B Gruppe, activ în România pe piața imobiliară, în viticultură și antreprenoriat, a cumpărat clădirile și parcarea din fața Băncii Naționale a României de la dezvoltatorul cu capital italiano-român Conta Investment, într-o tranzacție de circa 11 milioane de euro, potrivit informațiilor Profit.ro. Pe acest amplasament poate fi construit un imobil cu funcțiuni mixte birouri, comercial, hotel cu 7 etaje
.

Sper sa nu faca proiectul asta ca mi se pare ca nu se pupa deloc cu zona.

Le Clerk no está en línea   Reply With Quote
Old Yesterday, 10:08 AM   #17277
Randaal
Registered User

Randaal's Avatar

Likes (Received): 2107

ce mizerie.....e o ca o plomba de aur in gura..

flo.ro liked this post
Randaal no está en línea   Reply With Quote
Old Today, 08:40 AM   #17278
Adrian Fulga
Registered User

Adrian Fulga's Avatar

Likes (Received): 2078

Uodate cladire din bifurcatia Bd. Dacia / Str. M. Eminescu

2 by fulgaad, on Flickr

3 by fulgaad, on Flickr

http://www.hotel-express.com/hotel-listing/
"Whenever You have a doubt...there is no doubt" - "RONIN" - Robert de Niro
I Love Romania because it's My country and for My Country I would die every second knowing that It will resurrect me back from the dead !

lovalova, the old rax, MSirbu, s0lidSnak3 liked this post
Adrian Fulga no está en línea   Reply With Quote
Old Today, 02:21 PM   #17279
MelcToxic
Registered User

MelcToxic's Avatar

Well macar e mai buna decat chioscurile pe care le inlocuieste.

Si totusi...cum dracu sa faci perete orb FIX PE COLT spre intersectia care ofera de departe cele mai bune privelisti, in loc sa pui acolo birourile directoriale daca e cladire de birouri? E ca si cand ai da calcan cu geamuri de buda spre mare. Probabil exista si asa ceva prin Mamaia Nord.
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
bucharest, romania, ro_bucharest, ro_muntenia

Thread Tools

Posting Rules