[Pleven|Плевен] Construction, Projects & Updates [2011] - Page 4 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > North-Central | Северен централен регион

North-Central | Северен централен регион Ruse, Pleven, Veliko Turnovo, Gabrovo, Lovech | Русе, Плевен, Велико Търново, Габрово, Ловеч

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Closed Thread

Thread Tools Rating: Thread Rating: 7 votes, 5.00 average.
Old February 7th, 2011, 10:05 PM   #61
dge
Registered User

dge's Avatar

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by EnterPleven View Post
Прането на пари предполага оборот и внасяне на данъци, а не влагането на пари в нещо, което няма да ти изкара нито лев след това. Напротив - ако спреш на този етап не само не си изпрал парри, ами си показал и още с недоказан произход.

Незнам но за мол който се очаква да отвори след месец работата е много зле - пълно мъртвило.
dge no está en línea  
Sponsored Links
Advertisement

Old February 8th, 2011, 10:15 AM   #62
kalinorela79
Registered User

Likes (Received): 183

Доколкото знам мола е правен със доста сериозен взет банков кредит. Инвеститора явно силно се е надценил и кризата го е съборила. Като нищо скоро ще го обявят за продан...не съм чувал банки да стопанисват молове , ама кой знае...

Дано не съм прав!
kalinorela79 no está en línea  
Old February 8th, 2011, 11:11 AM   #63
kalinorela79
Registered User

Quote:
Днес в Агенция "Пътна инфраструктура" бяха отворени офертите за избор на изпълнител на обект: "Лот 16: Рехабилитация на път II-35 Плевен - Ловеч от км 0+000 до км 4+991.13 и от км 8+320 до км 13+603.34", с дължина 10.274 км.

12 кандидати подадоха оферти в деловодството на АПИ преди изтичането на крайния срок:

- "Пътища и мостове" ЕООД
- "Пътни строежи - Велико Търново"
- ДЗЗД "Пътстрой - Пътприбор", състоящо се от "Пътстрой Габрово" АД - Габрово и "Пътприбор" ООД - София
- ДЗЗД "ПЛЕВЕН -ПИВ", в което влизат "Инжстрой" ЕООД - Плевен, "Пътинженеринг" АД - Плевен и "Виагруп" ЕООД - Плевен
- "Хидрострой" АД
- "Сдружение Север", състоящо се от "Пътстрой - 92" АД - София, "Енергоремонстрой" ЕООД - София и "Виастрой" АД - Ловеч
- "Пътинженеринг - М" АД - Монтана
- "Пътинженеринг" ЕООД - Пловдив
- "ИСА 2000" ЕООД
- "Обединение Трейс - ИПС", състоящо се от "Трейс Груп Холд" АД, "Пи Ес Ай" АД - Стара Загора и "Интегрирани пътни системи" АД София
- "Агромах" ЕООД
- "Пътстрой" ООД - Стара Загора.

Лот 16, чиято стойност е 9.78 млн. лв., е най-късият от 15-те лота, в които попадат 26 отсечки с обща дължина 311 км от схемата "Подкрепа за рехабилитация и реконструкция на второкласни и третокласни пътища".
15-те договора за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ са по етап ІІ от рамковото споразумение между управляващия орган на оперативна програма "Регионално развитие" и Агенция "Пътна инфраструктура".
Предоставеното финансиране за отсечките е в размер на 264 985 729 лева, от тях 225 млн. лева са съфинансиране от Европейския фонд за регионално развитие. Бюджетите на проектите варират от малко над 8 млн. лева до малко над 24 млн. лева.
Link: http://stroitelstvo.info/infrastruct...ch_predizvika/
Sponsored Links
Advertisement

Old February 9th, 2011, 09:21 AM   #64
EnterPleven
Registered User

Likes (Received): 546

Кметът Найден Зеленогорски се срещна днес с Никола Секай – изпълнителен директор на bauMax за България, Дияна Тодорова – ръководител продажби и инж. Борислав Иванов – управител на фирма Хоризонт. Поводът бе откриването на магазин на bauMax в Плевен. Той ще е пети в страната и първи в Северна България. Гостите запознаха Найден Зеленогорски с историята и дейността на фирмата.
bauMax e фамилна фирма с австрийски корени, пазарен лидер в страните от Източна и Централна Европа със 149 магазина в 9 държави и 10500 служители. Фирмата предлага над 40 000 продукта, разделени в 4 сектора – строителство, техника, интериор и градина и е известна със социалните си ангажименти. В тази връзка, гостите са изразили готовност да подпомагат хора с увреждания и да участват в съвместни културни проекти с Общината.bauMax ще открие своя магазин в Плевен в началото на април тази година.

http://www.pleven.bg/index.php?optio...2181&Itemid=56
EnterPleven no está en línea  
Old February 9th, 2011, 06:32 PM   #65
hellenik
Registered User

hellenik's Avatar

Likes (Received): 433

Quote:
На днешното правителствено заседание беше взето решение Плевен да получи право на собственост върху имот държавна собственост.

С цел развитие на туризма в региона, община Плевен получи безвъзмездно поземлен имот от близо 29 дка в местността „Белият бряг". Притежаването на собствеността върху историческия обект ще позволи на общината да кандидатства с Комплексен проект за развитие на устойчив туризъм в регион Плевен по Схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG 161 РО 001/3.1-03/2009 „Подкрепа за развитието на природни, културни и исторически атракции" по Оперативна програма „Регионално развитие".
...
hellenik no está en línea  
Old February 10th, 2011, 03:38 PM   #66
SpPl
SpPl

Likes (Received): 127

Резултатите от интернет преброяването са факт: Ако пропорциите се запазят (което може да се очаква) Плевенска област вече не е на 7-мо място по население, а на 9-то. Изправарена е по население от оласт Велико Търново и област Русе, а на път да изправарят област Плевен са Хасково, Пазарджик и София Област. Близките по население области Благоевград и Стара Загора вече са се откъснали напред (по-скоро Плевен се е откъснал назад).
По дял на преброените по интернет Плевен е на нивото на Области като Силистра, Сливен, Видин (около 30%) и бездадеждно зад "по-цивилизованите" области и градове (40-50%).

Смятам, че това преброяване потвърждава официално факта, че през последните 10 години Плевен е най-западналият голям град (над 100 хил.) в ЕС. Прогнозите ми са, че града вече няма 100 хил. Скоро ще разберем.

SpPl no está en línea  
Old February 10th, 2011, 05:36 PM   #67
dge
Registered User

dge's Avatar

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by SpPl View Post
Резултатите от интернет преброяването са факт: Ако пропорциите се запазят (което може да се очаква) Плевенска област вече не е на 7-мо място по население, а на 9-то. Изправарена е по население от оласт Велико Търново и област Русе, а на път да изправарят област Плевен са Хасково, Пазарджик и София Област. Близките по население области Благоевград и Стара Загора вече са се откъснали напред (по-скоро Плевен се е откъснал назад).
По дял на преброените по интернет Плевен е на нивото на Области като Силистра, Сливен, Видин (около 30%) и бездадеждно зад "по-цивилизованите" области и градове (40-50%).

Смятам, че това преброяване потвърждава официално факта, че през последните 10 години Плевен е най-западналият голям град (над 100 хил.) в ЕС. Прогнозите ми са, че града вече няма 100 хил. Скоро ще разберем.

Учудва ли те нещо тази информация
dge no está en línea  
Old February 10th, 2011, 09:13 PM   #68
SpPl
SpPl

Quote:
Originally Posted by dge View Post
Учудва ли те нещо тази информация
Не ме учудва. Натъжава ме малко, защото човек има едно родно място и няма как да е безразличен към него.

Редовно чета този форум, но рядко пиша. Просто не виждам какво може да се обсъжда за Плевен във форум за инфраструктурни проекти и градско развитие, при положение, че там от 20 години не се строи нищо, което е белег на развитието. Даже обратното. Наскоро нарязаха за скраб циментовия завод и въжената линия към него. Невероято е, че след 15 години закриване, Плевен още има какво да предложи на индустрията с вторични суровини.
SpPl no está en línea  
Old February 10th, 2011, 09:46 PM   #69
jorda
Registered User

jorda's Avatar

Likes (Received): 1

И мен ме учуди затварянето на циментовия. Беше далеч от града и не го замърсяваше/поне по мои наблюдения/. Доколкото разбрах всичко е тръгнало от затварянето на каменоломната в "Кайлъка", дали поради еко съображения, Натура 2000 ли, не знам. Веднага след това нарязаха и камъкотрошачките в Тученица.
Old February 11th, 2011, 07:38 AM   #70
EnterPleven
Registered User

Quote:
Originally Posted by SpPl View Post

Не си много прав. Не гледай области,гледай градове. В Плевенска област нямаме големи градове освен нашия. Във великотърновска има Свищов /около 35 хил дущи/, Горна Оряховица /42 хил/, Павликени /15-на/, Полски Тръмбеш и т.н. Старозагорска си имат един град над 50хил - Казанлък, Благоевград - Сандански,Петрич /все немалки градове- над 20-на хил./.
Колкото и парадоксално да звучи в град Плевен има преброени в момента 63 хил души, което за мен значи,че има много големи шансове градът да си остане над 100-хил души. Не се сбъдват прогнозите на някой всезнайковци, стремящи се да дават все по ниски цифри на население на Плевен, стигащи до 50-60 хил.
Old February 11th, 2011, 07:52 AM   #71
getsov
Registered User

Likes (Received): 966

Quote:
Originally Posted by EnterPleven View Post
Не си много прав. Не гледай области,гледай градове. В Плевенска област нямаме големи градове освен нашия. Във великотърновска има Свищов /около 35 хил дущи/, Горна Оряховица /42 хил/, Павликени /15-на/, Полски Тръмбеш и т.н. Старозагорска си имат един град над 50хил - Казанлък, Благоевград - Сандански,Петрич /все немалки градове- над 20-на хил./.
Колкото и парадоксално да звучи в град Плевен има преброени в момента 63 хил души, което за мен значи,че има много големи шансове градът да си остане над 100-хил души. Не се сбъдват прогнозите на някой всезнайковци, стремящи се да дават все по ниски цифри на население на Плевен, стигащи до 50-60 хил.
Донякъде и аз съм съгласен с мнението ти. В нашата област наиситна няма големи градове, в които всеки да разполага с интернет, а какво остава за селата... Не че това е оправдание... Ниската активност по-скоро е показател за достъпността на хората до глобалната мрежа. Или пък за мотивираността им да се включат в преброяването.
Поправаката ми е, че преброените 63 хил. души НЕ са за град Плевен, а за Община Плевен, която има население 145-150 хил. души. Естествено, доста вероятно е почти всички от тези 63 хил. души да са от Плевен, но да не гадаем. Аз ще съм доволен, ако градът не е паднал под 110 хил. души.
getsov no está en línea  
Old February 11th, 2011, 08:07 AM   #72
EnterPleven
Registered User

Да,точно. Само и аз една малка поправка - на предното преброяване Община Плевен беше 132 хил. души, а град Плевен - 122 хил.
Нека не се заблуждаваме - в България всичко освен София /и донякъде Варна и Бургас/ намалява в последното десетилетие с различни темпове. Това се отнася дори за град като Пловдив например. За община Плевен всичко над 100хил. души ще е успех. Отсега е сигурно че оставаме седмият по големина град в България. Впрочем освен Пловдив и Варна да си разменят местата /2 и 3/ и да се окаже че всички градове /без София,Варна и Бургас/ са намалели с по 10-20% аз не очаквам други изненади.
Относително малкият процент преброени в област Плевен сравнение с няколко други области пък значи да очакваме пък повече преброени по стандартният начин. Процентът преброени при нас се носи основно от Плевен и затова е по-нисък, а в другите области им помагат техните големи градове. На всеки е ясно,че в Свищов+Горна Оряховица има много повече интернет потребители, отколкото в Червен бряг+Левски например.

Last edited by EnterPleven; February 11th, 2011 at 08:15 AM.
Old February 11th, 2011, 08:26 AM   #73
getsov
Registered User

Задавам си въпроса защо всички са се втренчили в тези данни за броя на населението. Може би е важна не толкова тази стойност, а тенденциите за развитие на града. Мен лично не ме грее особено фактът, че Плевен ще е над 100 хил. души или пък, че ще остане 7-ми по големина, след като виждам, че нещата в него не вървят добре. Имам чувството, че почти всички плевенчани гледат с пренебрежение на всеки по-малък град, без да отчитат достойнствата му. Един град като Монтана например изглежда доста подреден и чист, с хубави улици... Последното в никакъв случай не може да се каже за Плевен.

Last edited by getsov; February 11th, 2011 at 08:33 AM.
getsov no está en línea  
Old February 11th, 2011, 10:40 AM   #74
SpPl
SpPl

Не само Монтана. Има десетки приемри на малки градове, които се развиват и предлагат възможноти за неселението си, за разлика от Плевен.

Добре известно е, че упадъка на Плевен e заложен в политиката на България, но за маргинализацията на града голяма роля има и управлението му.

За държавната политика:
- Нашият регион на практика е самотен остров в ЕС. На север сме откъснати от света от река без мост, на юг планина без тунел, на запад без магистрала към столицата, на изток море адекватен път до него. За да стигнеш до този остров даже няма летище. Кой очаквате да инвестира на токова място при положение, че адекватни на Плевен градове в южна България имат път, който води хората и стоките до София и до морето за два пъти по-малко време. Тамс е строят и жп. линиии - тук нищо.

- Администратовно обезкървяване на Плевен също е част от държавната политика - Апелативен съд, НАП и доста други центрове се преместиха в по-малкия по-население Търново. Плевен остана единствния град в БГ, който е административно подчинен на по-малък град. До колкото имам информация, МРРБ готви ново административно деление в границите на плановите региони. Скоро няма да сме и областен град и ще сме подчинени на Видин. Невероятно, но факт - Видин е столица на Северозападен регион за планиране.

За местното самоуправление:

Когато си лишен от възможността да привличаш инвестиции с липсата на национална инфраструктура , не ти остава друго, освен да разчиташ на еврофондовете. Това са си свежи пари, а Плевен има привилегията да се води голям град (над 100 хил.) и за него се полагат повече пари, отколкото за Търново например. Но за да вземеш тези пари, ти трабва работещ кмет и работеща община.
Плевен е седми по големина, но го няма в ТОП 15 на общините по спечелени европари. По пропорцията население/пари е на дъното.

Затова градът продължава да запада. Защото нито има добър кмет, нито добро отношение на държавата към него.
SpPl no está en línea  
Old February 11th, 2011, 01:34 PM   #75
Silvstedt_
Registered User

Silvstedt_'s Avatar

Likes (Received): 2172

Жалко наистина за град като Плевен...
Silvstedt_ no está en línea  
Old February 11th, 2011, 01:41 PM   #76
kalinorela79
Registered User

Здравейте и от мен,
аз принципно също съм от Плевен и е жалко, това което става през годините. Факт е, че огромна част от плевенчани се изнесоха, голяма част в София, а още по-голяма в чужбина (моя милост включително). Завършил инженер съм и града не предлага алтернативи. Развитието в последните години се състои в строителството на магазини, ужасно много магазини. Два кауфланда, 3-4 билли и т.н. Видно е, че от плевенчаните в чужбина идват много пари, за да си заслужава да ги строят. Иначе какво се получава - магазинерките от единия магазин си харчат парите в другите. Някакъв омагьосан кръг. Няма индустрия, хората реално няма къде да работят. Да не говорим за места в ИТ и т.н. Не знам гришата как ги излъга тия китайци да строят завод в Ловеч. Дано излезе нещо сериозно.
Old February 11th, 2011, 01:53 PM   #77
Der Rattenfänger
Registered User

Der Rattenfänger's Avatar

Likes (Received): 2023

Аз се надявам точно този завод да събуди икономиката на Ловеч и Плевен...все пак той ще отвори много работни места,а предполагам,че и много хора ще се ангажират в по-странични,обслужващи дейности - например транспорт.
Der Rattenfänger no está en línea  
Old February 11th, 2011, 02:16 PM   #78
EnterPleven
Registered User

И аз залагам много на завода. Говори се за между 3 и 6 хиляди работни места, и това на по-малко от 30 км. от Плевен
Old February 11th, 2011, 02:33 PM   #79
getsov
Registered User

Хубава дискусия се получава в тази замряла тема за Плевен.

Подкрепям мнението на SpPl, че причини за упадъка на нашия град са както държавната политика, така и местната. Плевен наистина се е превърнал в "град-остров", който има единствено регионално значение. В момента не сме нито основен административен център, нито промишлен, нито университетски, нито търговски, нито туристически, нито културен, нито спортен, нито какъвто и да е друг център. Може би единствено здравеопазването е на ниво и можем да се гордеем с него. А всички тези функции до голяма степен са взаимно свързани. Много може да се изпише за всяка една от тях и за това какво може да бъде направено за нормалното им функциониране. Иситната е, че от години Плевен пада от върховете, които е постигнал, и губи значението си.
getsov no está en línea  
Old February 11th, 2011, 02:51 PM   #80
getsov
Registered User

Като говорим за създаване на работни места, трябва да отчетем един значим факт. Не е единствено важно колко на брой места се откриват, а колко е средната им месечна работна заплата. Ще се съгласите, че не е едно и също да се открият 1000 работни места със средна заплата 500 лв, и да се открият 1000 работни места със средна заплата 1000 лв.

Друг проблем за града ни е, е че парите не остават в него. Боли ме сърцето, когато чуя от някой инвеститор, който строи офис сграда, че е дал 300 хил. лв. за климатична система на фирма от друг град. И това при положение, че в Плевен има поне няколко фирми, които биха свършили същата работа при това и по-добре и на същата или дори по-ниска цена. Това е положението и в други сфери. В случая не става дума за местен патриотизъм, а за нещо напълно нормално от икономическа гледна точка. Оставайки в града, парите се насочват под различна форма в други сфери и част от тях по някакъв начин се връщат и при този, който ги е похарчил.
getsov no está en línea  
Sponsored Links
Advertisement

Closed Thread

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules