[Ruse|Русе] Urban Discussion Thread | Градски дискусии - Page 2 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > North-Central | Северен централен регион

North-Central | Северен централен регион Ruse, Pleven, Veliko Turnovo, Gabrovo, Lovech | Русе, Плевен, Велико Търново, Габрово, Ловеч

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 4 votes, 5.00 average.
Old July 3rd, 2012, 11:36 PM   #21
bgrs
dRusenec :)

bgrs's Avatar

Likes (Received): 4107

Кво няма да се изпразва, днес гледах e било 37 градуса. Между другото в такива дни просто няма смисъл да се излиза от обяд до поне 6-7 следобед, освен ако не си мазохист.

Иначе задължително нощна разходка из пл.Свобода, особено след ремонта е станало приказно. Мен ми харесват малките улички в южната част на центъра около Борисова и К.Иречек, доста са спокойни и има много красиви стари къщи. От централния площад и Александровска в посока реката е доста скучно, предимно жилищен район е, а на самото крайбрежие няма нищо интересно и не е подържано като хората. Изключение е района зад Халите и Рига, който има доста красиви къщички и най-вече няколко доста приятни малки ресторантчета с изглед към реката. А,да, сега има и плаващ рибен ресторант, нов и лъскав, само дето не съм ходил там и не знам как е. Панорамата от Рига е забавна, да, но само заради гледката. Заведенията вече не ги знам, тези дето ми харесваха ги превърнаха в безвкусни места така или иначе. Около университета има доста заведения, Val трябва да си ги знае, но сега студентите си почиват така че вероятно не е особено интересно. А, да, и Римската крепост, която в момента май е в някаква реставрация и сигурно няма да пускат хора.

Парковете в града са два, единият до пантеона последно беше позанемарен и като цяло има малко страшен вид, защото има разни гробници и масонски паметници ей така между алеите, може да изглежда малко стряскащо Другият парк е доста по-комерсиален и населен, но пък е и доста по-голям и има (имаше?) доста приятни заведения. До него се стига лесно, само трябва да вървиш по "главната" в източна посока, само дето "главната" е бая дълга като за пешеходна улица и може да се наложе да повървиш повече.

Извън града, но ще ти трябва повече време, около Русенски Лом има приказни места - скалните църкви (които са доста малки в интерес на истината), Червен задължително, някак крепостта и селото по хълмовете и реката се съчетават доста нетипично за България, Басарбово и скалния манастир (Басарбово е много близо, дефакто е кажи-речи квартал), Нисово също е забавно място. Липник (Текето) не е особено интересно място в интерес на истината, нещо подобно на Панчарево - езера, водни колелета и гора с кръчми. И да, крайбрежието на Дунава може да е много красиво, само че определено не в Русе. Срещу о-в Люляка примерно е много красиво и има едно хотелче със сигурно най-добрия рибен ресторант с речна риба в района. Или на Мартен, където не е кой-знае какво, само от плажа им има много готина гледка към двата града и моста....стига да не са го застроили, защото не съм ходил от години.

Last edited by bgrs; July 3rd, 2012 at 11:42 PM.
bgrs no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old July 3rd, 2012, 11:49 PM   #22
VaL_
CSKAr4e

VaL_'s Avatar

Likes (Received): 879

Quote:
Originally Posted by bgrs View Post
Около университета има доста заведения, Val трябва да си ги знае, но сега студентите си почиват така че вероятно не е особено интересно.

Парковете в града са два, единият до пантеона последно беше позанемарен и като цяло има малко страшен вид, защото има разни гробници и масонски паметници ей така между алеите, може да изглежда малко стряскащо Другият парк е доста по-комерсиален и населен, но пък е и доста по-голям и има (имаше?) доста приятни заведения.
Около университета е бъкано с кафенета, дюнерджийници и магазинчета. Има и една пародия на китайски ресотрант, от която само паучита си вземам. Има и две по-сериозни заведения за хранене-фемили, което е малко по-старо и нещо с Дон Корлеоне, което е на негово място. Фемилито са се "компресирали" в едната им зала само.

В големия парк Баба Яга и Кенор още си работят. Гайката я "разглобиха" и сега на нейно място има детска площадка. До мястото, където правят всяко лято картинга, до басейн Норд "възродиха" Дунавски Кът и се е получило доста шикозно място. По кея между другото отвориха нов рибен ресторант, който така и не съм посетил още, но ми е в плановете.

П.П: Големия парк ако не за нещо друго, то трябва да се посети поне заради вазата! Страшно колоритно място, едно от любимите ми в града!

Last edited by VaL_; July 3rd, 2012 at 11:57 PM.
VaL_ no está en línea   Reply With Quote
Old July 4th, 2012, 12:07 AM   #23
bgrs
dRusenec :)

bgrs's Avatar

Likes (Received): 4107

Хм, Дунавски кът странно защо го асоцирам с Васил Найденов и онова соц-подобние на Кока-Кола, Етър То беше се превърнало в руини и изглеждаше доста тъжно на фона на това което беше през соца. А между другото като става въпрос за там, Норд работи ли и още ли тормози квартала
Advertisement

Old July 4th, 2012, 12:12 AM   #24
VaL_
CSKAr4e

VaL_'s Avatar

Беше затворен на скоро за ремонт-целия басейн+клуб направиха. Бачка си с пълна сила, така че се предполага, че продължава да тормози хората. Аз преди живеех в блока на ТЕЦ-а, в близост до басейна, но от 7-8 години съм в другата част на Възраждане. Трябва да питам баба и дядо, хаха.
Old July 4th, 2012, 01:17 AM   #25
pobre diablo
BANNED

Likes (Received): 318

Quote:
Originally Posted by ilko View Post
Аз може да съм грозен като кашалот , но не мога да плавам .
Ако си с лодка, значи плаваш.
pobre diablo no está en línea   Reply With Quote
Old July 4th, 2012, 02:58 PM   #26
VaL_
CSKAr4e

VaL_'s Avatar

Интересни данни. Софиянци от Фен ТВ ми викат, че русенци не са чак толкова добре настроени към чалга турнетата, за сметка на културните мероприятия. Не им вярвах много, но ето че явно има известна доза истина.

Средният брой посетители на едно представление на русенските театри е 222 души при средно 150 души за страната
04 Юли 2012
RuseInfo

През 2011 г. културните институти, развиващи сценични изкуства на територията на област Русе, са организирали общо 502 представления, които са посетени от 111,2 хил.зрители. Относителният дял на изнесените представления в общия брой за страната е 3.9% , а делът на посетителите достига 5.8% . Средният брой посетители на едно представление на русенските театри е 222 души при средно 150 души за страната. Средният брой посетители на един театър за 2011 година се установява на 37 хил. при 26 хил. -за България. По-голям интерес зрителите проявяват към представленията по произведения на чужди автори: средната посещаемост на едно представление е 289 души при двойно по-малко посетители при спектакли по произведения от български творци.
От общия брой на изнесените спектакли 235 са по творби на български автори.и 267-на чуждестранни. Половината от представленията на русенските театрални институти през годината са реализирани под формата на турнета в страната и в чужбина и с тях се асоциират ѕ от общия брой на зрителските посещения.
Общият брой на постановките през годината е 72, от които 11 са нови за сценичните колективи. Преобладават постановките от чужди автори -42 , като малко над 1/5 от тях са по произведения на немски творци.

Това съобщи днес директорът на ТБ на НСИ - Русе Галина Ханджиева.
Old July 4th, 2012, 05:47 PM   #27
VaL_
CSKAr4e

VaL_'s Avatar

Русе и Краков ще обменят културен опит
04 Юли 2012
RuseInfo

Като част от програмата на посещението си в гр. Русе, извънредният и пълномощен посланик на Полша в България Н. Пр. Лешек Хенсел се срещна с Областния управител г-н Стефко Бурджиев. На срещата присъстваха още заместник областните управители Веско Маринов и д-р Андриан Райков, зам.-кмета на Община Русе г-н Иван Григоров и д-р Кирил Панайотов управител на СБАЛ „Медика - Кор”, по чиято покана г-н Хенсел е в града. По време на разговорите г-н Бурджиев набеляза възможните области за сътрудничество между двете страни.
В контекста на кандидатурата на гр. Русе за Европейска столица на културата 2019г. ще се търси обмяна на добри практики с Полския културен център в гр. София, както и опита на гр. Краков – Европейска столица на културата 2000г. Посланикът на Полша у нас изрази своята готовност да съдейства за популяризиране на гр. Русе и областта като туристическа дестинация сред поляците. Желанието и на двете страни е да се засили културния обмен и отново да се привлекат полските туристи в България. На предвидената, по-късно тази година в гр. Варшава, годишна конференция на посланиците от Полша, г-н Хенсел ще влезе в контакт с българското посолство там с цел оказване на съдействие.
Друг акцент от проведения разговор бе използването на пълния потенциала на р. Дунав като най-евтин начин за транспорт и бърза връзка с Черно море.
Old July 4th, 2012, 06:03 PM   #28
erik1001
Registered User

Likes (Received): 1

@val с това "движението по бул. Борисова е доста натоварено" човек ще си помисли, че е на Орлов мост, докато на него има протест.
@Jlokym - заповядай.
Идваш от посока София, имаш два опита да влезеш към центъра по читав път - едното е да се отклониш след мостовете и да минеш по Борисова (покрай най-красивата ЖП гара в България :P ), да минеш по Николевска - стари къщички, може да мине и за търговска улица, но силно западаща, или да продължиш по бул. Цар Освободител. По него вече не ти препоръчвам ако е в пиковите часове 07:00-08:30 или 16:00-18:00. Не за друго, ще си изгубиш 5-10 минути в чакане. Който и от трите варианта да избереш, все ще отидеш в посока към централната улица. Лично аз ти препоръчвам да минеш по цялата дължина на Александровска - от пл. Батенберг или стария център, където са библиотеката, музея, мъжката гимназия, нерядко служили за декор на филми, чак до парка. Сега го пообновиха, а и ще видиш една от архитектурните гаври в града ни. Има какво да видиш и като сгради, и като абсурди. После тръгваш по улицата, тъкмо ще минеш и през площада, на мен лично много ми харесва, може би пък и защото съм местен, не знам. Там е Доходното здание, може би нашата гордост, съда, за мен отвратително грозната ни община, операта, т.нар. сух фонтан, който си е доста забавен и друга голяма архитектурна подигравка. Може да минеш и през Пантеона на възрожденците, не е нищо особено като архитектура или друго, но може да усетиш духа. А и ще получиш печатче за 100. нац. туристически обекта. Другото по-забележително нещо е кея, по-скоро със своя странен вид, но да дойдеш в Русе и да не се разходиш край Дунава е като да отидеш в Париж и да не видиш кулата. Да се качваш горе на Левента (кулата) не мисля че кипи от смисъл, млад човек си, най-много ако заведеш гаджето по залез там. А пък и заведението не е от най-евтините. Бих ти препоръчал това упражнение с разходката да я направиш вечерно време, иначе по път има няколко неща, които са по-впечатляващи - крепостта Червен, цялата местност, всичко е доста красиво. Орлова чука, втората най-дълга пещера в България, благоустроена е. Ивановски скални манастири, под протекцията на ЮНЕСКО. За Басарбовския не съм сигурен, но мисля че и той е отворен за посещения. Ако имаш желание и ти се забива дълбоко в Делиормана, върви в с. Свещари, недалеч от наскоро прочулото се село Малък Поровец, близо до Исперих, там е гробницата или Демир Баба Теке. 20 лв беше входа обаче, а е и на майната си. По залез слънце е много красиво и на хижа Приста или по-точно Люляка, даже може и да се преспи там, ама не знам колко кинти ще да е. Нощно заведение - Insomnia. Основно deep, tech и minimal хаус, но интериора е добър, даже клипа на I love my DJ или както се казваше точно тая боза е сниман там. Общо взето правилно си се ориентирал, повече от 1 ден тук ако седиш, няма да научиш нещо особено ново или интересно, но пък за 1 е идеално с малко мъка даже да уплътниш времето си. Ако кажеш кога ще идваш, ще ти осигурим и компания ако ти се налага.
erik1001 no está en línea   Reply With Quote
Old July 4th, 2012, 07:24 PM   #29
VaL_
CSKAr4e

VaL_'s Avatar

Old July 4th, 2012, 07:25 PM   #30
VaL_
CSKAr4e

VaL_'s Avatar

Old July 4th, 2012, 07:33 PM   #31
VaL_
CSKAr4e

VaL_'s Avatar

Това дето беше тръгнало като идея във Варна (май?) се пренесе и на местно ниво.

Old July 5th, 2012, 01:30 PM   #32
VaL_
CSKAr4e

VaL_'s Avatar

АГ комплексът ще предлага инвитро процудури
5 Юли 2012
АРЕНА

До есента ще бъде решено по какъв начин да се въведат инвитро процедури в АГ комплекса в Русе, съобщи д-р Георги Хубчев. Необходими са около 300 000 лева за закупуване на техника и оборудване за извършване на манипулациите. Всички останали условия са налице. Според д-р Хубчев, съществува и друга схема по която може да се въведе инвитро процедурата. Водени са разговори с д-р Табакова и нейната клиника "РепроБиоМед" за съвместно партньорство.
Old July 5th, 2012, 01:31 PM   #33
VaL_
CSKAr4e

VaL_'s Avatar

ПРЕКРАСНА НОВИНА!

10% ръст на ражданията в Русе
5 Юли 2012
АРЕНА

10% ръст на ражданията в Русе обяви шефът на АГ комплекса в Русе д-р Георги Хубчев. За първите шест месеца на 2012 година са се родили с 80 бебета повече от същия период на миналата година. Ако темповете се запазят до края на годината се очаква 10 % ръст на ражданията. Д-р Хубчев не скри задоволството си, че това се дължи на съвременните и модерни условия за родилките в новата сграда. Комплексът предлага услуги като раждане в самостоятелна зала - 100 лева и настаняване в стая за един с цена 40 лева на ден. Все още няма единно становище по въпроса дали бащите да присъстват на самото раждане, сподели д-р Хубчев. Имало е случаи, при които се налага персонал от екипа за раждане да дава първа помощ на бащата. Ще се прецизира доколко мъжът е запознат с процеса на раждане. АГ комплексът в Русе поема пациенти от Разград, Исперих, Омуртаг, Велико търново, Бяла и Тутракан.

След синхронизиране на здравните системи между Румъния и България има и раждания на жени от северната ни съседка
Old July 5th, 2012, 06:30 PM   #34
TonichBG
Registered User

TonichBG's Avatar

Likes (Received): 1493

Едно въпросче - няма ли да направят двете теми "sticky" скоро, че така е доста объркано и разхвърляно?
TonichBG no está en línea   Reply With Quote
Old July 5th, 2012, 07:46 PM   #35
bobsons
Registered User

bobsons's Avatar

Likes (Received): 1212

"Митници" официално в Русе до края на месеца
https://www.facebook.com/photo.php?f...type=1&theater
bobsons no está en línea   Reply With Quote
Old July 5th, 2012, 08:18 PM   #36
VaL_
CSKAr4e

VaL_'s Avatar

Quote:
Originally Posted by TonichBG View Post
Едно въпросче - няма ли да направят двете теми "sticky" скоро, че така е доста объркано и разхвърляно?
Ще ни местят в северен централен. Може би затова не се прави нищо по въпроса.
Old July 5th, 2012, 08:21 PM   #37
VaL_
CSKAr4e

VaL_'s Avatar

Old July 5th, 2012, 09:17 PM   #38
geost
Flying Spur

geost's Avatar

Likes (Received): 640

geost no está en línea   Reply With Quote
Old July 5th, 2012, 09:22 PM   #39
VaL_
CSKAr4e

VaL_'s Avatar

WTF? А данъчните къде ще ходят? Тамън им построиха хубава сграда, където всичко е перфектно уредено-обслужват те бързо и безпроблемно, а сега ще ги махат. Дано не са там. Всичките 450 души ли ще се изместят до края на месеца или само основните звена, колкото просто да заработят до края на месеца в Русе?

Относно Спарки-някъде четох вчера, че не искат тая земя. Някой да има информация дали имат все пак идея да инвестират, защото преди имаха такава нагласа?
Old July 6th, 2012, 12:59 PM   #40
VaL_
CSKAr4e

VaL_'s Avatar

На втория въпрос ми бе отговорено.

Quote:
Машиностроителната компания ще получи 1200 дка земеделска земя, стопанисвана до момента от ИЗС „Образцов чифлик“. Това реши Върховният административен съд. Върху трите апетитни терена „Спарки“ ще построи нов завод за големи конструкции.
След три години безуспешни опити да се отмени заповедта на бившия земеделски министър Валери Цветанов, вече има решение в интерес на русенската фирма.
Ruse4Ruse.com
Advertisement

Reply

Tags
ruse, urban

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules