Projects & Construction - Page 224 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > North–East Region > Iași Metro Area

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old August 5th, 2019, 10:54 AM   #4461
vlad.serban
Sfantul Andrei se schimbă

vlad.serban's Avatar

Likes (Received): 582

Mini update Sf. Andrei: Se escaveaza in ritm sustinut.
(totusi, in PUZ apare doar un singur nivel de subteran).

PS: mai devreme sau mai tarziu, vor trebui create Thread-uri SEPARATE pentru acest proiect. (cladirea lipita de Auchan si viitoarea de la Petrom pot ramane in Thread-ul Palas...) De asemenea, la fel pentru SILK si ERA.

CucuBau, Dryas, zafo liked this post
vlad.serban no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old August 5th, 2019, 11:51 AM   #4462
colonelu81
Registered User

Likes (Received): 607

De unde stii ca proprietarul indicat in poza 2 nu doreste sa vanda? Ai info? [email protected] Co inca nu au daramat tot ce au achizionat, spre exemplu pe Strada Iancu Bacalu.
colonelu81 no está en línea   Reply With Quote
Old August 5th, 2019, 02:12 PM   #4463
pHarmacistacid
Registered User

Likes (Received): 247

Revin cu aceeasi intrebare obsedanta pentru mine: Daca Mihaita nu binevoieste, nu se indura Dascala sa arunci un polistiren de 10 si o mana de var pe blocurile turn de pe Splai? Nu de alta, dar sunt ca niste tumori purulente pe obrazul (altfel fin) al Centrului. Ba chiar, visand cu ochii deshisi, le-ar putea renova neo-modernist si ar transforma in turnuri de birouri.
pHarmacistacid no está en línea   Reply With Quote
Old August 5th, 2019, 02:16 PM   #4464
ovideatza
Registered User

ovideatza's Avatar

Likes (Received): 439

Alea se renoveaza prin demolare.

Nu poti crea birouri in apartamente. Nu ai inaltimea necesara, posibilitati de instalare utilitati, compartimentare, etc.

Bursa zvonurilor era ca se incearca o cumparare a apartamentelor. Eu cred ca sansele sunt slabe spre deloc, chiar daca nu e doar o barfa.
ovideatza no está en línea   Reply With Quote
Old August 5th, 2019, 02:58 PM   #4465
radubd
Registered User

Likes (Received): 535

Oamenii mai au si suflet, si sentimente, si emotii. Unele legate chiar si de un biet apartament comunist. Ma infioara cu cata raceala treceti unii dintre voi peste aspectele astea...

codrin80 liked this post
radubd no está en línea   Reply With Quote
Old August 5th, 2019, 07:30 PM   #4466
ovideatza
Registered User

ovideatza's Avatar

Likes (Received): 439

Ai dreptate. Evident ca fiecare are motivele sale. Si ii cred, chit ca iti da un apartament nou la schimb, dar ti-l da in cu totul alta zona, nu in acelasi loc, ceea ce impune probleme de mobilitate, aprovizionare, etc, nu e chiar simplu la 70 ani sa o iei de la capat spre exemplu. Asa ca de asta spun, ca una e sa ai 10-20 proprietari intr-o zona pe care sa ii convingi in timp, cum e cu casele, alta e sa te apuci sa convingi sute de oameni dintr-un bloc. E cam imposibil sau macar improbabil. Partea cu renovarea prin daramare e cinica, dar din pacate daca sunt cumva cu risc seismic este si practica.
ovideatza no está en línea   Reply With Quote
Old August 5th, 2019, 08:03 PM   #4467
rgi
Registered User

Likes (Received): 2056

Exista in Romania cazuri similare (blocuri turn cumparate si demolate pentru alte dezvoltari imobiliare)?
rgi no está en línea   Reply With Quote
Old August 5th, 2019, 11:15 PM   #4468
pHarmacistacid
Registered User

Likes (Received): 247

babaieti, eu ziceam de o spoiala ordinara, un alb uniform acolo, nici macar renovari a la Cehia/Polonia nu visez. De fapt, as visa umed sa fie renovate ca in Sectorul 3 din Bucuresti, ce zic eu...

Si voi vorbiti baliverne cu exproprieri si daramat ditamai mastodontii...
pHarmacistacid no está en línea   Reply With Quote
Old August 6th, 2019, 10:43 AM   #4469
rgi
Registered User

Likes (Received): 2056

Evident ca un simplu var ar imbunatati imediat aspectul general (s-ar impune, totusi, o reparatie mai serioasa a fatadei, cu minim refacerea tencuielii, find vorba de cladiri ridicate acum 55 de ani!).

Dpdv structural, numai unul (B5) din cele 6 apare pe lista cladirilor expertizate, avand risc U2 (in principiu, nu ar trebui sa se prabuseasca la cutremure majore). Citisem, la un moment dat, ca turnurile respective au fundatie pe piloti (primele din Iasi, la care s-ar fi folosit aceasta metoda).
De altfel, istoric vorbind, aceste cladiri, alaturi de cele 5 turnuri din Copou (B-urile din zona Codrescu) si cele 3 turnuri din Piata Unirii, cred ca reprezinta primele constructii civile inalte din Iasi, toate fiind ridicate in perioada 1960-1964 (cele 6 turnuri de pe splai fiind probabil si cele mai inalte dintre toate).
rgi no está en línea   Reply With Quote
Old August 6th, 2019, 05:44 PM   #4470
vlad.serban

vlad.serban's Avatar

Quote:
Originally Posted by colonelu81 View Post
De unde stii ca proprietarul indicat in poza 2 nu doreste sa vanda? Ai info?
Da. Am vorbit cu nepotul proprietarilor ce locuieste la etajul 1 al mini-blocului. Proprietarii, persoane in varsta acum, s-au mutat in zona in "casa fara etaj" prin anii 60. La inceputul anilor 90 (~1994) au construit mini-blocul lipit de casa. Ei s-au mutat un pic mai inspre Kaufland iar in imobilele de pe Sf.Andrei stau acum exclusiv rude, proprietarii avand 3 fii. S-a luat in considerare vanzarea dar, oferta facuta, impartita la 3 (sau 4), nu e tentanta (momentan).

Reiterez faptul ca tot terenul are ~450mp. Daca oferta e la fel ca la celelalte (~380 eur/mp) iese 170.000 EUR pe destul de multi mp "utili/locuibili". In cazul asta, e de inteles refuzul lor.

Quote:
Originally Posted by colonelu81 View Post
[email protected] Co inca nu au daramat tot ce au achizionat, spre exemplu pe Strada Iancu Bacalu.
Asa e. Mai au de demolat. Si chiar azi am observat ca au inceput.

Casa din imaginile de mai jos era peste "media zonei". Nu excela in design dar foarte curata si intretinuta (inclusiv curtea).

(vedere de pe Buznea)

(vedere de pe Iancu Bacalu)

codrin80, balcaniq liked this post
Old August 7th, 2019, 01:27 AM   #4471
CucuBau
Registered User

Likes (Received): 433

Casa asta e ramasa in acest stadiu de demolare de cel putin 2 saptamani. S-au apucat si au lasat-o asa. Ori si-au schimbat prioritatile (concentrarea utilajelor la sapat gropi si tranportat pamantul de acolo), ori pentru a-i determina pe unii "vecini" sa vanda mai repede (cred ca nu e prea placut da locuiesti langa o asemenea priveliste).
CucuBau no está en línea   Reply With Quote
Old August 7th, 2019, 08:50 AM   #4472
colonelu81
Registered User

Likes (Received): 607

Quote:
S-a luat in considerare vanzarea dar, oferta facuta, impartita la 3 (sau 4), nu e tentanta (momentan).
[...]
Reiterez faptul ca tot terenul are ~450mp. Daca oferta e la fel ca la celelalte (~380 eur/mp) iese 170.000 EUR pe destul de multi mp "utili/locuibili". In cazul asta, e de inteles refuzul lor.
Probabil se va mai negocia. Pozitia acelei tarlale o face importanta nu prin suprafata de teren, ci taman prin pozitie. Oricum nu vinde nimeni daca se ofera doar pretul terenului nu si al constructie de deasupra.

Last edited by colonelu81; August 7th, 2019 at 09:03 AM.
colonelu81 no está en línea   Reply With Quote
Old August 7th, 2019, 09:13 AM   #4473
vlad.serban

vlad.serban's Avatar

tot "pe surse", se pare ca unii (din partea spre Buznea) ce au vandut deja au primit termen de eliberare (habitatie) pana in iunie 2020.
Old August 7th, 2019, 03:40 PM   #4474
Puss in Boots
Registered User

Likes (Received): 1068

del
Puss in Boots no está en línea   Reply With Quote
Old August 8th, 2019, 09:55 AM   #4475
Cosmo28
Registered User

Likes (Received): 21

Am fost ieri prin zonă și am observat că s-au descoperit niște ruine.
Pe panou scrie ”Construire împrejmuire teren proprietate. Lucrări de foraje și excavări necesare pentru efectuarea studiilor geotehnice și arheologice”. Termen 30.07.2021

https://imgur.com/c14BqvK
Cosmo28 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
iasi, romania, ro_moldavia

Thread Tools

Posting Rules