Ideas and Proposals for Iasi / Visionaries thread - Page 73 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > North–East Region > Iași Metro Area

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old May 28th, 2019, 12:49 PM   #1441
CucuBau
Registered User

Likes (Received): 417

Adica se mai misca ceva in legatura cu Era? Eu credeam ca e abandonata treaba cu extinderea...de aproape 1 an nu se mai aude nimic.
CucuBau no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old May 29th, 2019, 04:57 PM   #1442
neneazap
Registered User

Likes (Received): 46

Da, aproape 90% din spatii deja sunt luate.
Mai sunt niste spatii libere, dar majoritatea sunt luate deja.
In principiu sunt aceleasi magazine ca in orice mall ( Zara, Berska, Pull & Bear ) dar si Peek & Cloppenburg.
Food court ca la Palas, cu KFC si alte restaurante.

vlad15 liked this post
neneazap no está en línea   Reply With Quote
Old May 29th, 2019, 05:30 PM   #1443
CucuBau
Registered User

Multumesc pentru raspuns. Se pare ca ai informatii din interior.Ne poti spune si cand ar incepe extinderea? Macar asa orientativ. Anul trecut se vorbea ca va fi gata pana la sfarsitul anului 2019. Acum nu mai e cazul.
Sponsored Links
Advertisement

Old June 10th, 2019, 09:21 AM   #1444
neneazap
Registered User

Likes (Received): 46

Nu stiu exact cand va incepe.
Nici nu stiu daca s-a hotarat o data exacta inca
Presupun ca ati vazut prin presa ca a fost semnata oficial extinderea asa ca acum au facut publice planurile.
Dupa cum spuneam, sala de fitness va fi Worldclass
Toate astea sunt expuse in ERA:

rgi, CucuBau liked this post
neneazap no está en línea   Reply With Quote
Old June 10th, 2019, 11:06 AM   #1445
bmx.creative
Registered User

Likes (Received): 1513

Ce este prezentat pe plansele astea este super interesant, mai ales pe partea de Horeca. Imi place ca sunt brand-uri locale de succes foarte multe. Cinema City si I-Max? Interesant. Sa speram ca incep lucrarile si se termina cat mai repede iar plansele se vor respecta. Pacat insa ca nu apare nimic despre Kika.
bmx.creative no está en línea   Reply With Quote
Old June 10th, 2019, 06:26 PM   #1446
rgi
Registered User

Likes (Received): 2018

kika (sau altul similar) ar fi, mai probabil, un big-box (separat); terenul din stanga Brico Depot pare cat se poate de potrivit.
rgi no está en línea   Reply With Quote
Old June 11th, 2019, 05:37 AM   #1447
vasantici
Registered User

Likes (Received): 44

Quote:
Originally Posted by rgi View Post
kika (sau altul similar) ar fi, mai probabil, un big-box (separat); terenul din stanga Brico Depot pare cat se poate de potrivit.

Kika nu a fost vanduta? Catre o firma din Austria?
vasantici no está en línea   Reply With Quote
Old June 11th, 2019, 07:22 AM   #1448
rgi
Registered User

Likes (Received): 2018

Da, sunt austrieci de la inceput, dar au trecut prin mai multe vanzari (intr-adevar, acum am citit despre preluarea celor doua magazine din Bucuresti de catre XXXLutz/Momax).

Probabil, la un moment dat, ar putea aparea si in Iasi ceva similar (desi, in general, piata de mobila e destul de aglomerata).
rgi no está en línea   Reply With Quote
Old June 11th, 2019, 08:41 AM   #1449
bmx.creative
Registered User

Astazi a aparut in BZI din nou informatia ca primaria pregateste schimbarea sensurilor pe splaiuri (Doamne-ajuta!). Si din nou ne dam seama ca lucrurile sunt facute invers planurilor de viitor - vezi marcajele noi.

superduper101, dacianova, Rhadoo824 liked this post
Old June 11th, 2019, 08:54 AM   #1450
superduper101
Registered User

Likes (Received): 149

Cred ca perioada ideala pentru o astfel de schimbare ar fi inceputul lunii august, deoarece foarte multa lume e in vacanta si traficul e mai putin aglomerat. Daca nu se face nimic pana incepe scoala, ma indoiesc de faptul ca vor mai face ceva in legatura cu acest subiect.

dacianova, Rhadoo824 liked this post
superduper101 no está en línea   Reply With Quote
Old June 21st, 2019, 09:33 AM   #1451
bmx.creative
Registered User

Pasarelă verde în Podul de Piatră!

Quote:
Iniţial, reprezentanţii municipalităţii s-au gândit la două proiecte: fie construirea unei parcări subterane, ori lărgirea străzilor din zonă. Ulterior, ţinându-se cont şi de părerile rezidenţilor, s-au analizat trei variante de amenajare a zonei: o parcare (subterană sau supraterană), un parc sau o bretea pentru viraj la dreapta de pe Bulevardul Nicolae Iorga pe Şoseaua Naţională. În final, s-a optat pentru un proiect care îmbină în mod fericit două dintre elementele luate în calcul: nevoia de spaţii verzi şi de locuri de parcare. Conceptul imaginat de arhitecţi are în prim-plan o structură înălţată, pe care va fi realizat o zonă verde: vegetaţie, copaci, flori. În mijloc va exista o zonă de loisir, unde se va putea ajunge prin două alei pietonale.

Sub această pasarelă verde vor fi amenajate locuri de parcare, însă acestea se extind şi spre laturile actualului complex Podul de Piatră. „Este vorba despre o suprafaţă de peste 2.000 de metri pătraţi. Piaţa Podu de Piatră va fi o mare parcare, o redăm circuitului oraşului”, a declarat primarul Mihai Chirica.

AlexisMD liked this post
Old June 21st, 2019, 11:44 AM   #1452
superduper101
Registered User

Quote:
Originally Posted by bmx.creative View Post

Parcela din stanga-jos nu era retrocedata? Cred ca si acum are bariera de acces.
Old June 21st, 2019, 12:40 PM   #1453
CucuBau
Registered User

Amenajeaza Primaria un spatiu unde,dedesubt, se vor putea căca si pișa in voie "uamenii".
Old June 21st, 2019, 01:47 PM   #1454
ovideatza
Registered User

ovideatza's Avatar

Likes (Received): 421

Daca o luam asa nu vom putea dezvolta niciodata nimic. Oriunde sunt locuri de pisat, ar trebui sa facem un oras rotund in felul asta. In timp poate vom invata si sa intretinem.

Arata bine.

Dryas liked this post
ovideatza está en línea ahora   Reply With Quote
Old June 22nd, 2019, 12:50 AM   #1455
sorinAcesta
Escapee

sorinAcesta's Avatar

Likes (Received): 466

Quote:
Originally Posted by CucuBau View Post
Amenajeaza Primaria un spatiu unde,dedesubt, se vor putea căca si pișa in voie "uamenii".
Mai in gluma, mai in serios, chiar ar merge facut si un wc public mic acolo pe locul ocupat de o masina. Cred ca ar face mai mult bine.
sorinAcesta no está en línea   Reply With Quote
Old June 22nd, 2019, 05:25 AM   #1456
Puss in Boots
Registered User

Likes (Received): 1041

Da, n-arata rau. E macar ceva diferit si impaca pe toata lumea, parcare sub, parculet deasupra. Ma mir sincer ca s-au gandit la asa ceva....

Dryas liked this post
Puss in Boots no está en línea   Reply With Quote
Old June 22nd, 2019, 08:16 AM   #1457
vestale
Registered User

Likes (Received): 36

Trebuie sa faca parc acolo pentru ca e statia de monitorizare a calitatii aerului care arata cam cele mai multe depasiri ale valorilor normale. Fasfood-ul de langa aceasta statie dispare, poate dispare/muta chiar si statia. Bineinteles ca apar si panouri fonoabsorbante in schita.
Sa speram ca se misca mai bine decat pe Soseaua Nationala sau re-amenajarea vechiului Bazar de sub Pasajul Nicolina.
vestale no está en línea   Reply With Quote
Old June 23rd, 2019, 06:50 AM   #1458
vasantici
Registered User

Likes (Received): 44

[QUOTE=bmx.creative;160082492]Pasarelă verde în Podul de Piatră!

Chiar credeti ca se va realiza?
Sau intai ce e mai simplu: parcarea. Dupa, promisiunea ca vor face si restul proiectului.
Trec anii, vine un nou vizionar si, voila, proiect implementat.

Rhadoo824 liked this post
vasantici no está en línea   Reply With Quote
Old June 25th, 2019, 11:26 AM   #1459
bmx.creative
Registered User

În viitor veți intra cu cardul să aruncați gunoiul. Salubris se modernizează

Quote:
„Ne-am gândit la modele de bune practici. Vrem să facem o colectare dinamică. O aso*ciaţie de locatari care îşi gă*seşte un spaţiu (...) noi putem du*ce o platformă capsulată cu carduri de acces şi doar locatarii din acel bloc vor avea acces la aceste platforme“, a mai declarat Cătălin Neculau.

În ceea ce priveşte sanc*ţiuni aplicate celor care nu colec*tea*ză separat, şeful Salubris a men*ţionat că nu au fost aplicate până acum amenzi.
Salubris, prima societatea din subordinea Primăriei care şi-a înnoit complet parcul auto

Quote:
Municipiul Iaşi îşi modernizează autovehiculele şi echipamentele de salubritate. Acest lucru este posibil graţie faptului că bugetul de investiţii al Salubris SA, societate aflată în subordinea Consiliului Local, este la cel mai înalt nivel istoric. Comparativ cu anul trecut, bugetul destinat investiţiilor a crescut cu circa 5,8 milioane de lei, ajung la 17.82.000 de lei. „În 2018 şi 2019 Salubris a avut cele mai mari bugete de investiţii din istorie: aproape 35,5 milioane lei, cu TVA, adică în jur de 7,5 milioane de euro. Felicit conducerea societăţii pentru determinarea de a pune aceste planuri de investiţii în practică şi pentru eforturile continue de modernizare şi eficientizare a activităţii de salubritate în oraşul nostru. Alături de modernizarea infrastructurii şi a transportului public, de crearea şi îmbunătăţirea aspectului spaţiilor verzi, de agrement şi de joacă, salubritatea este unul dintre domeniile prioritare în programul de creştere a nivelului de urbanitate şi civilizaţie ale oraşului nostru”, a declarat primarul Mihai Chirica.
Quote:
"Fiecare cetăţean al municipiului Iaşi, indiferent că locuieşte la casă sau la bloc, va avea posibilitatea să colecteze gunoiul în mod selectiv. Noi vrem ca acest parc auto să fie aşa cum sunt şi punctele gospodăreşti: 30% dintre utilaje sunt cu containere pentru gunoi menajer, 30% pentru plastic şi PET–uri, alte 30% să fie pentru hârtie, carton, iar de sticlă să ne ocupăm în proporţie de 10%. Fiecare maşină va avea inscripţionat tipul de deşeu pe care îl colectează”, a explicat Cătălin Neculau.
Quote:
Directorul Salubris SA a remarcat interesul locatarilor de la case pentru modul de colectare selectivă a gunoiului. „La acest capitol fruntaşi sunt cetăţenii din Iaşi care locuiesc la case, pentru că acolo reuşesc să-şi administreze mai uşor deşeurile. Avem o restanţă faţă de aceştia. Le-am promis că, în loc de o zi pe lună în care mergem să le colectăm deşeurile refolosibile, vom aloca două zile pe lună pentru această activitate, lucru care se va întâmpla din luna august. Începând cu luna octombrie vom avea patru zile de colectare a materialelor reciclabile”, a declarat directorul Salubris.
Quote:
Lista investiţiilor continuă

Din lista de investiţii pe 2018 la începutul anului 2019 s-au încheiat două contracte. Este vorba despre un contract de furnizare a opt autogunoiere compactoare (în valoare de 3.493.488 lei, fără TVA) şi un contract de furnizare a două autovehicule multifuncţionale, cu dispozitiv de împrăştiere antiderapant, lamă deszăpezire şi instalaţie de spălat trotuare (1.030.000 lei, fără TVA).

Au fost demarate proceduri şi încheiate contracte de furnizare pentru o autospecială pentru curăţat albii (850.000 lei, fără TVA), nouă autoutilitare cu trei, respectiv cinci locuri (896.803 lei, fără TVA), două încărcătoare frontale (753.600 lei, fără TVA), 250 de platforme supraterane închise cu module pentru colectare deşeuri (2.638.000 lei, fără TVA), 30 de toalete ecologice (60.000 lei, fără TVA) şi zece echipamente electrice cu container pentru colectare deşeuri - tricicluri electrice (240.000 lei, fără TVA). Toate autovehiculele şi echipamentele care nu sunt deja în baza Salubris urmează să fie livrate în maxim două luni.

Totodată, sunt în desfăşurare proceduri de achiziţii pentru 300 eurocontainere de 1,1 metri cubi şi 7.000 de pubele pentru colectare selectivă (1.700.000 lei, fără TVA), încă opt autogunoiere compactoare (4.730.000, lei fără TVA), un autocontainer şi o autobasculantă (800.000 lei, fără TVA).

Pentru a doua jumătate a anului sunt programate proceduri de achiziţii pentru un autovehicul multifuncţional pentru deszăpezire (275.000 lei, fără TVA), containere tip abroll şi prescontainere (318.500 lei, fără TVA), 150 de recipienţi de stocare de material antiderapant (375.000 lei, fără TVA), două semiremorci compactoare cu încărcare prin spate (765.000 lei, fără TVA), un autoşasiu cu gardă înaltă (410.000 lei, fără TVA), un sistem de translaţie pentru deşeuri (170.000 lei, fără TVA) şi şase containere tip benă cu o capacitate de 12 metri cubi pentru autovehicul tip hooklift (106.500 lei, fără TVA).

Pe lista investiţiilor Salubris SA s-au mai numărat două automăturători cu recipient de colectare de doi - patru metri cubi, o automăturătoare cu recipient de colectare de şase - opt metri cubi, o autobasculantă de 10 tone, 67 de platforme supraterane cu patru, cinci sau şase module pentru colectarea selectivă a deşeurilor şi 1.250 de pubele pentru reziduuri menajere.
Old June 25th, 2019, 12:07 PM   #1460
superduper101
Registered User

Quote:
Directorul Salubris SA a remarcat interesul locatarilor de la case pentru modul de colectare selectivă a gunoiului. „La acest capitol fruntaşi sunt cetăţenii din Iaşi care locuiesc la case, pentru că acolo reuşesc să-şi administreze mai uşor deşeurile.
Situatia din teren din zona mea; inainte de "modernizare" erau 3 containere pt reciclat (sticla/plastic/hartie) si 3 containere pt gunoi menajer. Cat de cat lumea respecta colectarea selectiva.

Dupa "modernizare" a ramas 1 (unu) container pt gunoi menajer si 5 pentru reciclat. Deci vorbim de un container la cateva sute de apartamente, care se umple in 2-3 ore de la golire. Acum absolut nimeni nu mai respecta vreo sortare. Pur si simplu containerul de menajer se umple cu varf, iar apoi gunoiul se revarsa spre celelalte.

Destepti foc! Super modernizare! Eu cred ca la bloc implementarea acestui sistem este pur si simplu o aberatie care nu face decat sa compromita ideea colectarii selective.

Cum as face eu? Pai as instala in punctele gospodaresti doar containere pentru gunoi menajer plus unul singur pentru reciclabile, colorat total diferit (de exemplu cu floricele si curcubee). Sticla, PET, doze aluminiu, carton toate intra in acelasi container unic pt reciclabile. Cand lumea se mai civilizeaza, mai renuntam la un container pt deseu menajer si introducem inca unul pt reciclabile si tot asa.

Oricum deseul trebuie oprit de la sursa prin introducerea "garantiei" pentru PET-uri, doze de aluminiu, sticle si borcane. Astfel ambalajul s-ar intoarce la producator.

rgi, godard85 liked this post
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools

Posting Rules