[Radom] Port Lotniczy [off-topic, spamowanie = brig] - Page 2 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura lotnicza

Infrastruktura lotnicza Wszystko, co dotyczy komunikacji lotniczej

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old November 29th, 2013, 09:13 AM   #21
tomasso
Registered User

Likes (Received): 1932

del
tomasso no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old November 29th, 2013, 09:25 AM   #22
szybkaosa
88302935

szybkaosa's Avatar

Likes (Received): 803

Quote:
Originally Posted by tomasso View Post
wolny rynek za publiczne pieniądze
I śmiejsz się z tego? To zastanów się po co gminy, miasta, województwa robią kampanie reklamowe siebie za grube, publiczne miliony.
szybkaosa no está en línea   Reply With Quote
Old November 29th, 2013, 09:50 AM   #23
Maciek Lublin
Cogito ergo sum.

Maciek Lublin's Avatar

Likes (Received): 3322

Quote:
Originally Posted by -PePe- View Post
"Kanibalizacja" ciekawe określenie wymyślił, żeby zakamuflować słowo "konkurencja".

Pomijam kwestie samego lotniska w Radomiu, ale tu faktycznie nie ma co pisać o wolnym rynku i konkurencji. Lotniska są utrzymywane z pieniędzy PODATNIKÓW. Czy na konto lotniska przelewane są z kasy samorządu czy kasy centralnej nie ma to znaczenia. W Radomiu jak z lubością podkreślają to piszący tu zwolennicy tego lotniska, koszty mają być niższe bo dokładać ma się armia. A z czego utrzymywane jest wojsko? Z pieniędzy własnych, zarobionych na powiedzmy produkcji, handlu, czy łupach wojennych, a może z moich i Twoich podatków? "Konkurencja" portów polega na dawaniu upustów przewoźnikom (bez znaczenia czy w formie opłat lotniskowych, dopłat do biletów, promocji itp). Przewoźnicy w najlepszym przypadku oferują wtedy tańsze bilety pasażerom. Trzeba więc mieć świadomość, że na te 180 biletów w każdym airbusie/boeingu w "konkurujących" ze sobą portach dopłaca każdy mieszkaniec od niemowlęcia po starca, od osoby która lata kilkadziesiąt razy w roku po osobę, która samolot widziała wyłącznie w 1345 odcinku "Klanu". Nie przenośmy więc rynkowych określeń/mechanizmów tj. konkurencja/konkurencyjność na płaszczyznę, która więcej ma wspólnego z socjalistyczną gospodarką planową niż z wolnym rynkiem.

peterski, m.u.l.a.n., piotr k liked this post
Maciek Lublin no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old November 29th, 2013, 10:03 AM   #24
szybkaosa
88302935

szybkaosa's Avatar

Quote:
Originally Posted by Maciek Lublin View Post
P Czy na konto lotniska przelewane są z kasy samorządu czy kasy centralnej nie ma to znaczenia. W Radomiu jak z lubością podkreślają to piszący tu zwolennicy tego lotniska, koszty mają być niższe bo dokładać ma się armia. A z czego utrzymywane jest wojsko? Z pieniędzy własnych, zarobionych na powiedzmy produkcji, handlu, czy łupach wojennych, a może z moich i Twoich podatków?
W takim razie powinieneś byś zadowolony, że część kosztów ponoszonych do tej pory przez wojsko przejmie miasto Radom. Chyba, że wolisz by wciąż całość kosztów utrzymywania tego lotniska pochodziła z pieniędzy podatników wszech-polskich.
Old November 29th, 2013, 10:16 AM   #25
Maciek Lublin
Cogito ergo sum.

Maciek Lublin's Avatar

Quote:
Originally Posted by szybkaosa View Post
W takim razie powinieneś byś zadowolony, że część kosztów ponoszonych do tej pory przez wojsko przejmie miasto Radom. Chyba, że wolisz by wciąż całość kosztów utrzymywania tego lotniska pochodziła z pieniędzy podatników wszech-polskich.
Jeśli Radom planuje być samowystarczalną wyspą na mapie Polski i będzie utrzymywał się wyłącznie z pieniędzy swoich 200 tys mieszkańców to nie ma problemu Jeszcze raz to podkreśle, to o czym napisałem dotyczy większości polskich portów a nie tylko powstającego w Radomiu. Śmieszą mnie tylko wpisy próbujące ubrać taki mechanizm w mechanizm rynku. Niestety kolega szybkaosa dalej żyje w przeświadczeniu, że jak pieniądze z kasy miasta, to wynikają wyłącznie ze "ściepy jego ziomków".
Old November 29th, 2013, 10:32 AM   #26
szybkaosa
88302935

szybkaosa's Avatar

Quote:
Jeśli Radom planuje być samowystarczalną wyspą na mapie Polski i będzie utrzymywał się wyłącznie z pieniędzy swoich 200 tys mieszkańców to nie ma problemu Jeszcze raz to podkreśle, to o czym napisałem dotyczy większości polskich portów a nie tylko powstającego w Radomiu. Śmieszą mnie tylko wpisy próbujące ubrać taki mechanizm w mechanizm rynku. Niestety kolega szybkaosa dalej żyje w przeświadczeniu, że jak pieniądze z kasy miasta, to wynikają wyłącznie ze "ściepy jego ziomków".
Nie odniosłeś sie do tego co napisałem.
Old November 29th, 2013, 11:05 AM   #27
Maciek Lublin
Cogito ergo sum.

Maciek Lublin's Avatar

Quote:
Nie odniosłeś sie do tego co napisałem.
Boże... Widzę, że dalej nie rozumiesz... Budżet miasta owszem jest budżetem miasta, ale środki wydatkowane przez miasto nie wynikają wyłącznie z tego co wpłaci do niego 200 tys mieszkańców Radomia*** ( w tym miejscu możesz sobie wstawić dowolne polskie miasto wraz z jego ludnością) . Subwencje/dotacje, mówi ci to coś? Co więcej jeśli nagle w budżecie miasta X pojawia się nowy mniej lub bardziej przemyślany koszt pn utrzymanie lotniska/utrzymanie aquaparku/wieży widokowej/stadionu/(wstaw co chcesz), to jego pokrycie będzie musiało się wiązać z przesunięciem środków z innych części budżetu, bo rozumiem, że nagle w cudowny sposób nie pojawi się nowy dochód pokrywający tą nowość. A na końcu tej ścieżki przesuwania pieniędzy po częściach budżetu zawsze jest wyciągnięta ręka do centrali po "dołożenie do czegoś ważnego" do czego nagle zabrakło, a co jest "niezmiernie ważne dla miasta". Tak więc jak widzisz dwojako (wpływy do budżetu miasta/"wyciągnięta ręka") budżet miasta jest powiązany z pieniędzmi wszystkich. I z tego punktu widzenia, czy pieniądze będą szły w 100% z budżetu MON czy do spółki z "miejskimi" nie ma na dłuższą metę specjalnie różnicy. No chyba, że Radom nagle znajdzie zupełnie nowe źródło dochodu niebędące pośrednio wynikiem przesunięć w budżecie i wprost pokrywające koszty lotniska. Jak dla mnie może to być nawet podwyżka cen wody, wywozu śmieci czy opłat za komunikacje zbiorową. Wtedy z czystym sumieniem będziemy mogli tu wszyscy napisać, że Radom sam pokrywa koszty lotniska i co więcej partycypując kosztami z wojskiem odciążą budżet centralny kraju. Sam się wtedy dołożę do specjalnej laurki dla tego miasta i jego mieszkańców za odciążanie naszego wspólnego budżetu. Może coś z tej oszczędności skapnie wtedy i dla mojego regionu.

Last edited by Maciek Lublin; November 29th, 2013 at 11:45 AM.
Old November 29th, 2013, 11:46 AM   #28
-PePe-
...

-PePe-'s Avatar

Likes (Received): 2375

Quote:
[B]ale środki wydatkowane przez miasto nie wynikają wyłącznie z tego co wpłaci do niego 200 tys mieszkańców Radomia***
W Radomiu mieszka 220 tyś., co i tak ma się nijak do Twojej argumentacji (bo liczba mieszkańców nie sprawia, że lotnisko jest rentowne, nie muszę tu przytaczać przykładów...).

Podobnie nie sprawi, że lotnisko będzie dochodowe, fakt iż miasto jest wojewódzkie, co też nierzadko jest podkreślanie w stosunku do Sadkowa (znajdującego się w mieście powiatowym).

Gminy między sobą konkurują na niemal wszystkich poziomach, robią to za pomocą własnych budżetów. Nazywanie tego kanibalizmem ma na celu wmówienie, że ta konkurencja to zło.

Zapytam jeszcze raz bo może umknęło: czy istnieją opracowania ukazujące wpływ powstałych niedawno lotnisk na kondycję gospodarczą regionów? Np. ich ewidentną szkodliwość (np. przez wzrost zadłużenia, wzrost bezrobocia)?

Były opracowania sporządzone na potrzeby woj. mazowieckiego, PL Radom i gminy Radom i we wszystkich jednogłośnie wieszczy się temu lotnisku sukces i podkreśla bardzo dobry wpływ na region jaki ma to lotnisko w przyszłości wywierać. Zamiast wywiadu z jednym człowiekiem, chciałbym też znaleźć podobne opracowanie dowodzące podkreślanej tu przez wielu absurdalności tej inwestycji.

Last edited by -PePe-; November 29th, 2013 at 12:01 PM.
-PePe- no está en línea   Reply With Quote
Old November 29th, 2013, 12:06 PM   #29
szybkaosa
88302935

szybkaosa's Avatar

Quote:
Może coś z tej oszczędności skapnie wtedy i dla mojego regionu.
Przeczytałeś to co napisałeś?
Dodaj do tego, że do radomskiej komunikacji miejskiej też się w zasadzie dołożyłeś, ba do budowy kanału sanitarnego na mojej ulicy też.
A teraz odwróć sytuację, przeanalizuj to samo zastępując lotnisko w Radomiu lotniskiem w Świdniku i pomyśl też skąd są extra pieniądze dla "ściany wschodniej". Czy ja mam na to jakiś wpływ?
Old November 29th, 2013, 12:10 PM   #30
Maciek Lublin
Cogito ergo sum.

Maciek Lublin's Avatar

Quote:
W Radomiu mieszka 220 tyś., co i tak ma się nijak do Twojej argumentacji (bo liczba mieszkańców nie sprawia, że lotnisko jest rentowne, nie muszę tu przytaczać przykładów...).
Ty faktycznie masz klapki na oczach...

Pisząc

"ale środki wydatkowane przez miasto nie wynikają wyłącznie z tego co wpłaci do niego 200 tys mieszkańców Radomia*** ( w tym miejscu możesz sobie wstawić dowolne polskie miasto wraz z jego ludnością) ."

nie chodziło mi o to czy Radom ma 200 czy 220 tys mieszkańców. Napisałem, że możesz sobie w tym miejscu wpisać każde inne miasto. Nawet 347 tys Lublin.

Quote:
Gminy między sobą konkurują na niemal wszystkich poziomach, robią to za pomocą własnych budżetów. Nazywanie tego kanibalizmem ma na celu wmówienie, że ta konkurencja to zło.
W sytuacji obecnie panujących praktyk w biznesie lotniczym nie można tu mówić o konkurencji bo i tak wszystko kończy się w kieszeni przeciętnego Kowalskiego, bez znaczenia czy lata czy też nie. Użycie w tym przypadku słowa "konkurencja" jest tak samo dalekie od prawdy jak użycie słowa "kanibalizm".

Nie wnikam w sens powstania lotniska w Radomiu. Na ten temat już się kiedyś wypowiedziałem. Swój głos zabrałem tylko dlatego, że niektórzy próbują łączyć te mechanizmy z "konkurencją" która wynika stricte z gospodarki rynkowej. A wody z ogniem za "chiny ludowe" nie połączysz...
Old November 29th, 2013, 12:13 PM   #31
-PePe-
...

-PePe-'s Avatar

Bo gminy konkurują ze sobą na innych zasad niż gospodarka rynkowa.

P.S.

Quote:
Ty faktycznie masz klapki na oczach...
...

Quote:
nie chodziło mi o to czy Radom ma 200 czy 220 tys mieszkańców. Napisałem, że możesz sobie w tym miejscu wpisać każde inne miasto. Nawet 347 tys Lublin.
Przy Twoim zaokrąglaniu to raczej 300tyś
Old November 29th, 2013, 12:20 PM   #32
Maciek Lublin
Cogito ergo sum.

Maciek Lublin's Avatar

Quote:
Przeczytałeś to co napisałeś?
Dodaj do tego, że do radomskiej komunikacji miejskiej też się w zasadzie dołożyłeś, ba do budowy kanału sanitarnego na mojej ulicy też.
A teraz odwróć sytuację, przeanalizuj to samo zastępując lotnisko w Radomiu lotniskiem w Świdniku i pomyśl też skąd są extra pieniądze dla "ściany wschodniej". Czy ja mam na to jakiś wpływ?
Tak przeczytałem. I dalej twierdzę, że ani Radom ani Lublin nie są samowystarczalnymi wyspami. Mechanizm dokładania do Radomia jest podobny do tego jaki jest w Lublinie. Co do extra pieniędzy dla "ściany wschodniej" to Radom albo swojego czasu mógł się dogadać z Kielcami co do wspólnego regionu i był by tą "ścianą" albo powinien bardziej lobbować u swoich polityków o zmianę tego mechanizmu. Np. Marszałek Sejmu pochodzi skąd, bo jakoś mi się zapomniało... z Radomia?

Last edited by Maciek Lublin; November 29th, 2013 at 12:27 PM.
Old November 29th, 2013, 12:24 PM   #33
Maciek Lublin
Cogito ergo sum.

Maciek Lublin's Avatar

Quote:
Przy Twoim zaokrąglaniu to raczej 300tyś
Mi takie zaokrąglenie nie przeszkadza, zresztą jak już pisałem nie w tym problem, tylko jak juz piszesz to pisz poprawnie, bo nie "300tyś" tylko "300 tys" bo to skrót od tysięcy a nie od "tyśęcy"
Old November 29th, 2013, 12:29 PM   #34
-PePe-
...

-PePe-'s Avatar

Quote:
Tak przeczytałem. I dalej twierdzę, że ani Radom ani Lublin nie są samowystarczalnymi wyspami. Mechanizm dokładania do Radomia jest podobny do tego w Świdniku. Co do extra pieniędzy dla "ściany wschodniej" to Radom albo swojego czasu mógł się dogadać z Kielcami co do wspólnego regionu i był by tą "ścianą" albo powinien bardziej lobbować u swoich polityków o zmianę tego mechanizmu. Np. Marszałek Sejmu pochodzi skąd, bo jakoś mi się zapomniało... z Radomia?
Z Szydłowca. I co w związku z tym? Ma kraść dla Radomia czy jak? Jakbyś coś o Radomiu wiedział, to byś nie pisał głupot o lobbowaniu, które jest w zasadzie zbędne. Zgadnij dlaczego

A wspomniany przez Ciebie PO to chyba najjaskrawszy przykład marnowania publicznych pieniędzy. Niewspółmiernie większych od drobniaków na radomskie lotnisko.

Quote:
Mi takie zaokrąglenie nie przeszkadza, zresztą jak już pisałem nie w tym problem, tylko jak juz piszesz to pisz poprawnie, bo nie "300tyś" tylko "300 tys" bo to skrót od tysięcy a nie od "tyśęcy"
Nie "tys" tylko "tys." i nie "juz" tylko "już".

Last edited by -PePe-; November 29th, 2013 at 12:35 PM.
-PePe- no está en línea   Reply With Quote
Old November 29th, 2013, 12:38 PM   #35
Maciek Lublin
Cogito ergo sum.

Maciek Lublin's Avatar

Quote:
Z Szydłowca. I co w związku z tym? Ma kraść dla Radomia czy jak?
Boże... Lobbowanie za zmianą mechanizmu przyznawania środków "na ścianę wschodnią" to wg Ciebie kradzież? Jak dla mnie możecie tego "nie kraść" więcej będzie dla obecnej ściany wschodniej.

Quote:
A wspomniany przez Ciebie PO to chyba najjaskrawszy przykład marnowania publicznych pieniędzy. Niewspółmiernie większych od drobniaków na radomskie lotnisko.
To nie wątek polityczny, więc nie potwierdzam ani nie zaprzeczam. Dla pełnego politycznego ekumenizmu można dodać, że Prezydenta miasta macie chyba z PiS.A że kwestia lotniska w Radomiu to nie drobne, to już chyba zostało ustalone nawet w oficjalnych wypowiedziach i dokumentach portu.
Old November 29th, 2013, 12:41 PM   #36
szybkaosa
88302935

szybkaosa's Avatar

Quote:
to Radom albo swojego czasu mógł
Nie o tym tu chyba się rozpisujemy.
Mechanizm jest prosty, zabiera się komuś by innym dać. W tym przypadku sam widzisz i jakoś nie robisz larum.
Old November 29th, 2013, 12:44 PM   #37
-PePe-
...

-PePe-'s Avatar

Quote:
Boże... Lobbowanie za zmianą mechanizmu przyznawania środków "na ścianę wschodnią" to wg Ciebie kradzież?
Wiedziałem, że nie będziesz wiedział o czym piszę Chodzi o to, że wszystkie osoby decyzyjne w tej kwestii już dawno zostały przekonane, lub same się przekonały do tego, że PO Polski Wschodniej jest źle skonstruowany i że niewyłączenie regionów NTS3 woj. mazowieckiego ze statystyk dotyczących dotacji jest skrajnie niesprawiedliwe.

Byś śledził radomskie media, byś wiedział.

Quote:
To nie wątek polityczny, więc nie potwierdzam ani nie zaprzeczam. Dla pełnego politycznego ekumenizmu można dodać, że Prezydenta miasta macie chyba z PiS.A że kwestia lotniska w Radomiu to nie drobne, to już chyba zostało ustalone nawet w oficjalnych wypowiedziach i dokumentach portu.
Na obecnym etapie, czyli terminal tymczasowy, pas i drogi kołowania w obecnym stanie - to są drobne. Mój wydział w Lublinie był za większe pieniądze modernizowany niż wynosi obecnie suma kosztów poniesionych przez PL Radom i gminę.
Old November 29th, 2013, 12:48 PM   #38
-PePe-
...

-PePe-'s Avatar

Quote:
Nie o tym tu chyba się rozpisujemy.
Mechanizm jest prosty, zabiera się komuś by innym dać. W tym przypadku sam widzisz i jakoś nie robisz larum.
Użytkownicy z Lublina nagminnie, gdy ktoś wspomni, że Polska Wschodnia to gniot, wypominają, że "Radom mógł z Kielcami, ale nie chciał, to ma". Tylko co na to Koszalin, Wałbrzych i Sosnowiec...
Old November 29th, 2013, 01:05 PM   #39
Maciek Lublin
Cogito ergo sum.

Maciek Lublin's Avatar

Quote:

Na obecnym etapie, czyli terminal tymczasowy, pas i drogi kołowania w obecnym stanie - to są drobne. Mój wydział w Lublinie był za większe pieniądze modernizowany niż wynosi obecnie suma kosztów poniesionych przez PL Radom i gminę.
Tzw. obecny etap nawet jak tani sam w sobie jest bezsensownym wydawaniem kasy, bo gwarantuje poziom lotniska, do którego będzie trzeba dokładać. Przez odpalanie lotniska, nawet tanim kosztem wchodzi się w stałe koszty, które w przypadku braku rozwoju lotniska (jak twierdza niektórzy) spowodują stale obciążenie budżetu, które z czasem wielokrotnie przebije koszt samego "odpalenia". Radom obroni się tylko wtedy jeśli będzie odprawiał ponad 1 mln pasażerów a do tego nie dojdzie bez dużych pieniędzy (oczywiscie podstawa sa pax). Więc między bajki należy już teraz włożyć taniość lotniska, bo bez pasażerów te wysokie koszty wezmą się z dokładania rok w rok po kilka/kilkanaście milionów, a z pasażerami te koszty wezmą się z potrzeby wyłożenia pieniędzy na rozwój, a tu jak potwierdza port wchodzimy w 9 cyfrowe kwoty.
Rozumiem, że taka sytuacja zwyczajnie niweczy podstawowy argument zwolenników lotniska w Radomiu, ale takie są realia.

Quote:
Użytkownicy z Lublina nagminnie, gdy ktoś wspomni, że Polska Wschodnia to gniot, wypominają, że "Radom mógł z Kielcami, ale nie chciał, to ma". Tylko co na to Koszalin, Wałbrzych i Sosnowiec...
Ale czy ja twierdze, że to dobry mechanizm, szczególnie z perspektywy np Lubuskiego? Koszalin, Wałbrzych, Sosnowiec, ale też Wilno, Sydney, Lwów czy Orlando nie miały szansy się na to załapać, a Radom miał. I to jest fakt, z którym nie ma co dyskutować. To, że się nie załapał właśnie wynikało z braku przewidywania pewnych konsekwencji swoich bieżących decyzji. Na krótką metę wybrano bogatą Warszawę i perspektywę, życia w największym polskim województwie, gdzie od początku było wiadomo, że wszystko bedzie się w nim kręciło wokół stolicy.

Last edited by Maciek Lublin; November 29th, 2013 at 01:17 PM.
Old November 29th, 2013, 01:13 PM   #40
-PePe-
...

-PePe-'s Avatar

EDYCJA: Że o Radomiu wiesz mało, już zdążyliśmy się dowiedzieć, więc nie brnij dalej.

Quote:
Rozumiem, że taka sytuacja zwyczajnie niweczy podstawowy argument zwolenników lotniska w Radomiu, ale takie są realia.
Nic nie niweczy. Kiedy radomskie lotnisko będzie wchodzić w etap liczb dziewięciocyfrowych (tzw. "etap II"), każde inne nowo-powstałe lotnisko będzie miało już za sobą wydane setki mln.

Ilość pax i rentowność, w takim samym stopniu dotyczy wszystkich graczy, nie zaś poziom zadłużenia, a co za tym idzie koszt obsługi długu.
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
airport, lotnisko, mazowieckie, port lotniczy, radom, region radomski

Thread Tools

Posting Rules