[Lwów] co warto zobaczyć - Page 2 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Zagranica

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Closed Thread

Thread Tools
Old June 3rd, 2012, 03:55 PM   #21
Mruczek
Registered cat

Mruczek's Avatar

Likes (Received): 15945

del
Barcelona Budapeszt Grodno Kowno Madryt Moskwa Ukraina
Mruczek no está en línea  
Sponsored Links
Advertisement

Old June 3rd, 2012, 03:56 PM   #22
Mruczek
Registered cat

Mruczek's Avatar

Likes (Received): 15945

Quote:
Originally Posted by _koriat_ View Post
Czy można sobie wyobrazić coś głębiej polskiego?
Można: nie wódki, tylko miodku i nie do jezuitów tylko do bernardynów
Barcelona Budapeszt Grodno Kowno Madryt Moskwa Ukraina
Mruczek no está en línea  
Old June 3rd, 2012, 03:57 PM   #23
Gatsby
perfidus acutus

Gatsby's Avatar

Likes (Received): 19470

a na panny pod Kapucynów [Boy]
Gatsby no está en línea  
Sponsored Links
Advertisement

Old June 4th, 2012, 06:28 PM   #24
Pabloz
Registered User

Likes (Received): 11

edit.

Last edited by Pabloz; June 4th, 2012 at 06:42 PM. Reason: multi
Pabloz no está en línea  
Old June 4th, 2012, 06:38 PM   #25
Pabloz
Registered User

Quote:
Originally Posted by Kalkstein View Post
Widziałem na stronach ukraińskich relacje z przenosin księgozbioru z kościoła jezuitów i dyskusje wokół rzucania książkami na ziemię i generalnie niechlujstwa z tym związanego. Czy kościół jest normalnie dostępny? Może ktoś mógłby przy okazji pobytu zrobić jakąś fotorelację z wnętrza i pokazać co zachowało się z polichromii, ołtarzy i epitafiów?
Witam Mam kilka fotek z wnętrza (z 27.05),muszę tylko trochę poprawić retuszem bo robiłem je z ręki (bez lampy i statywu). Wnętrze robi wrażenie nie tylko bogatym wystrojem (mimo wielu przejść),ale widocznym upływem czasu (wszechobecny kurz).Nie brakuje też polskich "pamiątek".
Nie wiem jak z dostępnością,przypuszczam że w niedziele nie ma z tym problemów.Akurat natrafiłem na jakiś ślub.
Na razie trzy zdjęcia z akcji wynoszenia regałów w listopadzie:

Pabloz no está en línea  
Old June 4th, 2012, 11:56 PM   #26
6opuC
Registered User

6opuC's Avatar

Likes (Received): 80

jest ogólnie dostępny non toper. Byłem w maju.
Old June 5th, 2012, 12:03 AM   #27
6opuC
Registered User

6opuC's Avatar

Likes (Received): 80

Quote:
Widziałem na stronach ukraińskich relacje z przenosin księgozbioru z kościoła jezuitów i dyskusje wokół rzucania książkami na ziemię i generalnie niechlujstwa z tym związanego.
Pamiętam. Ale jaką masz pewność że to miało jakąkolwiek wartość?
Nagrania z YT i pokrzyki świeżo upieczonych dziennikarzy to trochę mało. Z drugiej strony były osoby które mówiły że to nie były żadne starodruki tylko jakiś radziecki chłam.

Quote:
Może ktoś mógłby przy okazji pobytu zrobić jakąś fotorelację z wnętrza i pokazać co zachowało się z polichromii, ołtarzy i epitafiów?
Ja cos mam, ale rowniez bez flasha (jest zakaz, ale pomimo to matoły #*&^%^ błyskają).

odsyłam do google Earth. Jest tam fantastyczne zdjęcie wnętrza 360*.

Last edited by 6opuC; June 5th, 2012 at 12:16 AM.
6opuC no está en línea  
Old June 6th, 2012, 06:00 PM   #28
Pabloz
Registered User

Zdjęcia wnętrza kościóła św. Piotra i Pawła we Lwowie, popularnie zwanego kościołem jezuitów.

Przy filarach umieszczono liczne barokowe i rokokowe grobowce i epitafia znamienitych lwowskich rodów. Za najważniejsze należy uznać: epitafium upamiętniające Pawła i Karola Wyżyckich (powstałe ok. 1744) oraz Jerzego (zm. 1730) i Marii (zm. 1753) Dzieduszyckich, wspólny nagrobek miecznika koronnego Jana Stanisława (zm. 1647) oraz jego wnuka, wojewody ruskiego, Jana Stanisława (zm. 1730), ufundowany przez Stanisława Wincentego, wojewodę rawskiego ok. 1740.(Wikipedia).

Grób Marianny Kazanowskiej (Marya Anna) (ur. 27 marca 1643, wieś Fraga - zm. 23 lutego 1687, Lwów) polskiej szlachcianki, herbu Grzymała.
W roku 1658 w wieku lat 15 poślubiła Stanisława Jana Jabłonowskiego, kasztelana krakowskiego i hetmana wielkiego koronnego. Babka króla Polski Stanisława Leszczyńskiego.

...i epitafium

Na jednym z filarów znajduje się tablica z 1912 upamiętniająca 300-lecie śmierci jezuickiego kaznodziei i kanonika katedry lwowskiej Piotra Skargi.

Więcej info na wikipedii:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9...%B3w_we_Lwowie
Pabloz no está en línea  
Old June 6th, 2012, 08:36 PM   #29
kisio16
Registered User

Likes (Received): 66

Przypomina mi nieco katedrę w Lublinie.
kisio16 no está en línea  
Old June 20th, 2012, 10:47 AM   #30
RS_UK-PL
Registered User

RS_UK-PL's Avatar

Likes (Received): 3555

Lwow, Krakow czy Wroclaw? Ktore miasto z tej trojki podoba sie Wam najbardziej?

"Lwów – to śliczne miasto. Nie przypuszczałem, aby taki Lwów, który byle jaki Niemczyna nazywa sobie od niechcenia Lembergiem – mógł istnieć u nas. Bez żadnego wątpienia ładniejszy jest niż Kraków, a prawie tak ładny jak Praga. Jest to w całym znaczeniu tego wyrazu miasto europejskie, piękne, czyste, urozmaicone, ciekawe dla zwiedzających i żywotne, jako stolica kraju (w znaczeniu austriackim tego wyrazu) – tylko nie fabryczne."
Autor: Stefan Żeromski w liście do narzeczonej, 13 kwietnia 1892.
RS_UK-PL no está en línea  
Old June 20th, 2012, 11:26 AM   #31
aliveinchains
BANNED

aliveinchains's Avatar

Likes (Received): 589

Quote:
Originally Posted by RS_UK-PL View Post

"Lwów – to śliczne miasto. Nie przypuszczałem, aby taki Lwów, który byle jaki Niemczyna nazywa sobie od niechcenia Lembergiem – mógł istnieć u nas. Bez żadnego wątpienia ładniejszy jest niż Kraków, a prawie tak ładny jak Praga. Jest to w całym znaczeniu tego wyrazu miasto europejskie, piękne, czyste, urozmaicone, ciekawe dla zwiedzających i żywotne, jako stolica kraju (w znaczeniu austriackim tego wyrazu) – tylko nie fabryczne."
Autor: Stefan Żeromski w liście do narzeczonej, 13 kwietnia 1892.
We Lwowie byłem tylko przejazdem na przedmiesciach..w centrum nie bylem..
W Krakowie mieszkalem 5 lat i często odwiedzam to miasto, a Wrocław znam z kilku raptem wizyt. Mogę wybrać między Krakowem a Wrocławiem i zdecydowanie Krakow wygrywa!

W przeszłosci Lwow byl stolica Galicji, nie Krakow, więc chyba przez to wydaje się bardziej wielkomiejski. Gdyby wyremontować we Lwowie wszystkie kamienice wybudowane do 1939r. to moznaby bylo podobno mowic o drugim Wiedniu czy Pradze..tak mowi przewodnik sprzed 3 lat wydany przez GW.

Może za rok na jakiś dlugi weekend majowy czy czerwcowy wybiorę się do Lwowa..bardzo bym chciał. Zwiedziłbym też Stanislawow, gdzie byłem 8 lat temu
aliveinchains no está en línea  
Old June 20th, 2012, 04:32 PM   #32
RS_UK-PL
Registered User

RS_UK-PL's Avatar

Lwow
image hosted on flickr

Krakow

Wroclaw

Last edited by RS_UK-PL; June 20th, 2012 at 04:38 PM.
Old June 20th, 2012, 05:08 PM   #33
Mr. America
przestrzeń-ludzie-miasto

Mr. America's Avatar

Pomijając już fakt oczywistego city vs city, które na tym forum jest zabronione, należy rozważyć jeszcze jedną kwestię: czy jest w ogóle sens porównywać Lwów i Kraków z Wrocławiem? Przecież te miasta przez 600 lat znajdowaly się w różnych państwa, również w XIX wieku i na początku XX, ważnym okresie w rozwoju większości miast. Jak już porównywać (choć lepiej nie na tym forum) te może lepiej do Pragi?
Mr. America no está en línea  
Old June 20th, 2012, 05:26 PM   #34
RS_UK-PL
Registered User

RS_UK-PL's Avatar

Quote:
Originally Posted by Mr. America View Post
Pomijając już fakt oczywistego city vs city, które na tym forum jest zabronione, należy rozważyć jeszcze jedną kwestię: czy jest w ogóle sens porównywać Lwów i Kraków z Wrocławiem? Przecież te miasta przez 600 lat znajdowaly się w różnych państwa, również w XIX wieku i na początku XX, ważnym okresie w rozwoju większości miast. Jak już porównywać (choć lepiej nie na tym forum) te może lepiej do Pragi?
Do Pragi zadnego z tych miast raczej nie mozna porownywac. Nie ta skala...

Jako ciekawostka. Ludnosc miast w 1400 roku:
Praga - 95.000
Wroclaw - 21.000
Krakow - 18.000
Lwow - <10.000

Dla mnie Krakow to najpiekniejsze miasto w Polsce, ktore jednakze przegrywa znacznie w porownaniu do Lwowa. Wroclaw (pamietajmy, ze zrownany z ziemia w czasie wojny, a pozniej zaniedbany z powodu swojego niemieckiego pochodzenia) to kilka odbudowanych kamieniczek na rynku + kilka kosciolkow, ktore sa jedynie ladne z zewnatrz (czesto bardzo skromne wyposazenie wnetrza ze wzgledu na niszczenie wszystkiego co bylo niemieckie).

Last edited by RS_UK-PL; June 20th, 2012 at 05:44 PM.
Old June 20th, 2012, 05:29 PM   #35
Mr. America
przestrzeń-ludzie-miasto

Mr. America's Avatar

Quote:
Do Pragi zadnego z tych miast raczej nie mozna porownywac. Nie ta skala...
Fakt, choć architektura już bardziej zbliżona. To może do Bratysławy?

A najlepiej to po prostu nie porównywać

Quote:
Jako ciekawostka. Ludnosc miast w 1400 roku:
Praga - 95.000
Wroclaw - 21.000
Krakow - 18.000
Lwow - <10.000
Skąd te dane? Zwłaszcza ta Praga jakaś podejrzana... Wg wiki w 1378 liczyła 40 tys. więc raczej mało prawdopodobne, żeby w ciągu 22 lat powiększyła się prawie dwuipółkrotnie.

Last edited by Mr. America; June 20th, 2012 at 05:36 PM.
Old June 20th, 2012, 05:33 PM   #36
RS_UK-PL
Registered User

RS_UK-PL's Avatar

Quote:
Fakt, choć architektura już bardziej zbliżona. To może do Bratysławy?

A najlepiej to po prostu nie porównywać
Ja nie porownuje, tylko pisze jaka jest moja opinia To nie jest city vs city...

Sa miasta ladniejsze i brzydsze. Ja od kilku tygodni probuje uzyskac odpowiedz na to, ktore jest najladniejsze w Polsce?

https://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1507998

Bratyslawa uroda nie dorownuje zadnemu z powyzszych miast.
Old June 20th, 2012, 05:39 PM   #37
RS_UK-PL
Registered User

RS_UK-PL's Avatar

Quote:
Skąd te dane? Zwłaszcza ta Praga jakaś podejrzana... Wg wiki w 1378 liczyła 40 tys. więc raczej mało prawdopodobne, żeby w ciągu 22 lat powiększyła się prawie dwuipółkrotnie.
Polskie miasta:
http://en.wikipedia.org/wiki/Demogra...tory_of_Poland

Praga:
http://en.wikipedia.org/wiki/Histori...ties_of_Europe

(na podstawie Paul M. Hohenberg and Lynn Hollen Lees (1985). The largest cities of Europe, 1000-1900. Cambridge, MA: Harvard University Press)
Old June 20th, 2012, 06:07 PM   #38
Mr. America
przestrzeń-ludzie-miasto

Mr. America's Avatar

Hmm, no nie powiem, w takim razie jeśli dane z czeskiej Wikipedii też są prawidłowe, to przypadek Pragi jest dość szokujący...

1378 - 40 tys.
1400 - 95 tys.
1500 - 30 tys. (trzykrotny spadek!)

Jasne, szybki rozwój miasta w XIV wieku i zarazy w XV odcisnęły swoje piętno, ale i tak szokujące jest, że aż tak mocno
Old June 20th, 2012, 06:11 PM   #39
kisio16
Registered User

Likes (Received): 66

Quote:
Wroclaw (pamietajmy, ze zrownany z ziemia w czasie wojny, a pozniej zaniedbany z powodu swojego niemieckiego pochodzenia) to kilka odbudowanych kamieniczek na rynku + kilka kosciolkow, ktore sa jedynie ladne z zewnatrz (czesto bardzo skromne wyposazenie wnetrza ze wzgledu na niszczenie wszystkiego co bylo niemieckie).
Polemizowałbym. Fakt, jest jeszcze mnóstwo miejsc, które wymagają zabudowania, ale mówienie o "kilku kamieniczkach" i "kościółkach" jest lekkim przegięciem. Prawda, wrocławskie stare miasto nie może się równać z krakowskim, nie można jednak zapominać, że poza nim są ogromne tereny XIX-wiecznej zabudowy, z którą większość krakowskich kamienic z tego okresu przegrywa na wstępie. A nazywając wrocławskie świątynie "kościółkami" trochę się ośmieszasz, w obrębie ścisłego centrum znajduje się ponad dziesięć gotyckich kościołów, które robią naprawdę ogromne wrażenie. Wnętrza - co kto woli, jedni lubią je zbarokizowane, inni skromne. Moim zdaniem właśnie ta skromność wydobywa całe piękno ich gotyckiej architektury.
Nie wspominam oczywiście o osiągnięciach wrocławskiego przedwojennego modernizmu, bo z nim chyba żadne miasto w Polsce nie może się równać.

Last edited by kisio16; June 20th, 2012 at 06:19 PM.
kisio16 no está en línea  
Old June 20th, 2012, 06:11 PM   #40
behemot
przestrzeń-ludzie-miasto

behemot's Avatar

Likes (Received): 41420

Quote:
Ja nie porownuje, tylko pisze jaka jest moja opinia To nie jest city vs city...
Owszem, jest. Ten temat był tu wielokrotnie przerabiany, zawsze z tak samo marnym skutkiem, i kompletnie nie ma sensu po raz kolejny go drążyć tylko dlatego, że kolejna osoba ma na to ochotę. A opinia, jak wiadomo, jest jak d..a. Każdy ma własną.
Zaświadcza się niniejszym, że okaziciel niniejszego zaświadczenia, Mikołaj Iwanowicz, spędził wyżej wymienioną noc na balu u Szatana, gdzie został zaangażowany jako środek lokomocji... otwórz, Hella, nawias, a w nawiasie napisz "wieprz".
Podpisano - Behemot.

Bolonia
behemot no está en línea  
Sponsored Links
Advertisement

Closed Thread

Tags
euro 2012, kraków, lviv, lwów, ukraina, ukraine

Thread Tools

Posting Rules