LOT - Page 721 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura lotnicza

Infrastruktura lotnicza Wszystko, co dotyczy komunikacji lotniczej

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old April 24th, 2019, 05:29 PM   #14401
olekorlo
Registered User

Likes (Received): 3215

Quote:
Originally Posted by janobrrs View Post
W takim razie proponuje zamknąć LOT albo sprzedać Lufthansie
wyczuwam jakies aluzje polityczne - dodam jednak ze a) Lufthansa LOTu nie potrzebuje b) i tak nie dostanie zgody KE na przejęcie. Wiec teksty o tym jak to "zły człowiek chciał oddac LOT Lufthansie" można sobie darować

Quote:
Nie mogę już słuchać tego opowiadania jak to LOT jest na przepaści... Kryzysy dotykają każdego, a w przeszłości sytuacja była trudna bo LOT działał na małym nierozwiniętym rynku.

.
przepraszam za szczerość, ale operujesz banałami. Co to znaczy "kryzysy dotykają każdego"? rynek polski i turecki możesz porównać, rozwój przewoźników w ciągu ostatnich 15-20 lat także? zle diagnozujesz problem LOTu - problemem głównym było fatalne zarzadzanie wynikające z państwowego właściciela i wszelkich nacisków z tym związanych. I wlasnie dlatego tak wielu z nas przeraza to co obecnie się dzieje np. z Budapesztem. Za dobrze pamiętam jak to LOT "powinen latac z Bydgoszczy" "to skandal ze nie ma lotów z Rzeszowa do Szczecina" i tym podobne teksty polityków

Quote:

Obecnie rynek lotniczy w Polsce rozwija się dynamicznie, LOT razem z nim i to jest okazja aby rozwijać naszego narodowego przewoźnika żeby przy kolejnym kryzysie nie stał nad trumną, tylko stabilnie na 2-3 "nogach" czerpiąc z różnych rynków i dywersyfikując swoje operacje.
Dywersyfikacja polega na tym, ze masz dwa (przynajmniej) źródła dochodu. A LOT w BUD jedynie topi gigantycznie pieniądze, a nie zarabia. Przypomniec LF w lotach do ORD? Tak wlasnie martwi mnie (i jak widze czesc innych osób tu), ze w momencie szczytu koniunktury lot topi pieniądze zamiast przygotować się na spowolnienie które przyjdzie.

Quote:
LH ma HUB Wiedniu pod marką Austrian...

Nie jest niczym nadzwyczajnym że linie mają HUB'y w różnych krajach.

AF-KLM który kapitałowo jest jedną firmą na AMS i CDG - I notorycznie ceny są celowo ustawiane tak że w jedną stronę leci się KLM a w drugą AF.

Teoretycznie HUB'u "Lufthansy" (samej w sobie) we FRA i MUC też są w innych krajach jeśli popytał byś w Bawarii

Weźmy na przykład SAS - Strategią linii jest bycie głównym przewoźnikiem w Skandynawii, i mają HUB główny w CPH, ale tez w ARN i OSL

Jeśli patrzymy na lot jaką linie mając obsługiwać tylko rynek Polski to OK, inwestowanie w TLL czy BUD jest bez sensu - Ale jeśli już popieramy ambicje LOT'u (czy polityczne czy nie, ja akurat jestem religijnym przecownikiem PIS, ale nadal marzę o LOT'cie który pozycje w Europie wschodniej ma taką jak LH group w centralnej) - To strategia z 2-3 mniejszymi lub większymi HUB'ami ma sens.
.
Przepraszam, ale znów musze poprosić Cie o dokształcenie się. Głównym zrodłem wieloletnich problemów SAS jest wlasnie to ze musi operować z 3 hubów (bo ma państwowych udziałowców, choć już nie trzech). To najogólniej mówic potrafi "potrajać" koszty związane przede wszystkich z dowozami.

Porównywanie LO do AF/KLM jest nieuprawnione - skala firmy ale tez wielkość i siła miast jest nieporównywalna.

A LH sama podkresla ze problemem jest liczba hubów - stad np. zamknęli hub w DUS (mimo ze region jest zdecydowanie większy i bardziej zamożny niż cała WAW)

Mam wrazenie ze niektórzy nie rozumieją tego, ze można krytykować decyzje o BUD wlasnie dlatego ze mi na LOT zależy i bardzo te linie lubie. Ale LO już drugiej pomocy publicznej nie dostanie, jest relatywnie mala linia (poza czołowa 20tka największych w Europie) wiec niech skupi się na zarabianiu pieniędzy, a nie politycznych wynalazkach, bo te już raz LO omal nie zabiły. A teraz znow idziemy podobna sciezka...

Last edited by olekorlo; April 24th, 2019 at 05:41 PM.
olekorlo no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old April 24th, 2019, 05:54 PM   #14402
Cani
Browarnik Tomek

Cani's Avatar

Likes (Received): 935

Quote:
Originally Posted by olekorlo View Post
Dywersyfikacja polega na tym, ze masz dwa (przynajmniej) źródła dochodu. A LOT w BUD jedynie topi gigantycznie pieniądze, a nie zarabia. Przypomniec LF w lotach do ORD? Tak wlasnie martwi mnie (i jak widze czesc innych osób tu), ze w momencie szczytu koniunktury lot topi pieniądze zamiast przygotować się na spowolnienie które przyjdzie.
Olek, lubię Cię i cenie za większość Twoich wypowiedzi, jakkolwiek powiedz mi jedno, jaką masz wiedzę na temat umowy LOTu z Węgrami, by snuć pewniaki, że LOT topi gigantyczne pieniądze tam, gdyż ja np. tego nie wiem. Proszę podziel się tu z nami wszystkimi szczegółami, albo jakimś exelem chociażby.

Druga rzecz, doskonale wiesz, że bazując na nowej umowie z woj. lubuskim, LOT mógłby spokojnie latać do/z IEG na pusto, a i tak wyszedłby na swoje z całkiem niezłą górką.

Torongil, Fantomasas, kuba-gda liked this post
Cani está en línea ahora   Reply With Quote
Old April 24th, 2019, 06:04 PM   #14403
mateusz.el
Legenda Północy

mateusz.el's Avatar

Likes (Received): 19457

Quote:
Originally Posted by Cani View Post
Pewnie niedorzecznością jest także fakt, że ze Stuttgartu, Hannoweru, Koloni i innych niemieckich miast trzeba lecieć przez MUC, czy FRA, podobnie jak mieszkańcy Bordeaux, Marsylii, czy Lyonu muszą latać przez CDG. Ci tam muszą psioczyć na LH i AF.
Z Marsylii AF lata do: Paryża (x2), Amsterdamu, Aten, Beirutu, Ibizy, Sztokholmu
Z Nicei do: Paryża (x2), Aten, Beirutu, Tel Awiwu
Z Tuluzy do: Paryża (x2), Lille, Rennes, Strasburga, Aten, Calvi, Figari, Malty

Z Lufthansą masz rację, ale zajrzyjmy jeszcze do Hiszpanii:
Z Malagi Iberia* lata do: Madrytu, Nicei, Ibizy, Valencii, Melilly
Z Barcelony do: Madrytu, Valencii, Ibizy, Leonu, Burgos
Z Bilbao do: Madrytu, Santiago de Compostela, Alicante, Vigo, Menorci
Z Walencji do: Barcelony, Bilbao, Ibizy, Madrytu, Malagi, Menorca, Palma de Mallorca, Sevilli, Vigo...
* Iberia + Iberia Express + Air Nostrum

Coś jeszcze chcesz dodać? Porównajmy to z Polską, gdzie taki Gdańsk, Poznań, czy Wrocław nie może się doprosić niczego na zachód Europy. Pomijam ochłapy w postaci nocnego Lwowa, czy Kijowa.

Moje wątki zdjęciowe:
[Polska] [Europa]
[Trójmiasto] [Kaszuby] [Armenia] [Ukraina]

Packie liked this post
mateusz.el no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old April 24th, 2019, 06:11 PM   #14404
Cani
Browarnik Tomek

Cani's Avatar

Quote:
Originally Posted by mateusz.el View Post
Z Marsylii AF lata do: Paryża (x2), Amsterdamu, Aten, Beirutu, Ibizy, Sztokholmu
Z Nicei do: Paryża (x2), Aten, Beirutu, Tel Awiwu
Z Tuluzy do: Paryża (x2), Lille, Rennes, Strasburga, Aten, Calvi, Figari, Malty

Z Lufthansą masz rację, ale zajrzyjmy jeszcze do Hiszpanii:
Z Malagi Iberia* lata do: Madrytu, Nicei, Ibizy, Valencii, Melilly
Z Barcelony do: Madrytu, Valencii, Ibizy, Leonu, Burgos
Z Bilbao do: Madrytu, Santiago de Compostela, Alicante, Vigo, Menorci
Z Walencji do: Barcelony, Bilbao, Ibizy, Madrytu, Malagi, Menorca, Palma de Mallorca, Sevilli, Vigo...
* Iberia + Iberia Express + Air Nostrum

Coś jeszcze chcesz dodać? Porównajmy to z Polską, gdzie taki Gdańsk, Poznań, czy Wrocław nie może się doprosić niczego na zachód Europy. Pomijam ochłapy w postaci nocnego Lwowa, czy Kijowa.
Mateusz, błagam, przynajmniej Ty mnie nie rozśmieszaj.
Old April 24th, 2019, 06:16 PM   #14405
mateusz.el
Legenda Północy

mateusz.el's Avatar

Quote:
Mateusz, błagam, przynajmniej Ty mnie nie rozśmieszaj.
A w czym jest gorsza taka Hiszpania od Polski? LOT od Iberii?
Specjalnie dałem Hiszpanię, żeby ktoś nie powiedział, ze taka Francja jest bogatsza od nas.

LOT się miota. Sam nie wie czego chce. Chcą być jak Air Baltic? Jak SAS?

Moje wątki zdjęciowe:
[Polska] [Europa]
Old April 24th, 2019, 06:21 PM   #14406
KY8
User

KY8's Avatar

Likes (Received): 1112

Quote:
Z Lufthansą masz rację, (...)
Nie ma. Zobacz ile kierunków mają przewoźnicy z grupy LH z takiego Stuttgartu czy Dusseldorfu.
KY8 no está en línea   Reply With Quote
Old April 24th, 2019, 06:23 PM   #14407
Cani
Browarnik Tomek

Cani's Avatar

Quote:
A w czym jest gorsza taka Hiszpania od Polski? LOT od Iberii?
Specjalnie dałem Hiszpanię, żeby ktoś nie powiedział, ze taka Francja jest bogatsza od nas.

LOT się miota. Sam nie wie czego chce. Chcą być jak Air Baltic? Jak SAS?
Matusz, pokazujesz przykłady kilku lotnisk, z których dane linie latają do kilku miast poza głównymi hubami (Hiszpa to domestic) i uważasz, że AF, IB rozwija się w regionach i że paxy z tych regionów nie muszą latać przez CGD, BCN, czy MAD. Proszę Cię, znasz wielkości tych linii i wiesz dokąd latają i w jakiej skali, więc sam odpowiedz sobie na pytanie, jak rozwiniętą mają siatkę w regionach.
Old April 24th, 2019, 06:24 PM   #14408
mateusz.el
Legenda Północy

mateusz.el's Avatar

Quote:
Originally Posted by KY8 View Post
Nie ma. Zobacz ile kierunków mają przewoźnicy z grupy LH z takiego Stuttgartu czy Dusseldorfu.
Zależy jak na to patrzeć. Jak wliczać np. Eurowings, to oferta z różnych portów robi się zacna. Ale chyba nie wszystkie połączenia Eurowings są w systemie lufy?

Moje wątki zdjęciowe:
[Polska] [Europa]
Old April 24th, 2019, 06:37 PM   #14409
KY8
User

KY8's Avatar

Likes (Received): 1112

Quote:
Zależy jak na to patrzeć. Jak wliczać np. Eurowings, to oferta z różnych portów robi się zacna. Ale chyba nie wszystkie połączenia Eurowings są w systemie lufy?
Nie wiem czy mają Code-Share, ale to de facto ta sama linia. Do segmentów w Miles and More Eurowings się liczą
KY8 no está en línea   Reply With Quote
Old April 24th, 2019, 07:55 PM   #14410
olekorlo
Registered User

Quote:
Olek, lubię Cię i cenie za większość Twoich wypowiedzi, jakkolwiek powiedz mi jedno, jaką masz wiedzę na temat umowy LOTu z Węgrami, by snuć pewniaki, że LOT topi gigantyczne pieniądze tam, gdyż ja np. tego nie wiem. Proszę podziel się tu z nami wszystkimi szczegółami, albo jakimś exelem chociażby.

Druga rzecz, doskonale wiesz, że bazując na nowej umowie z woj. lubuskim, LOT mógłby spokojnie latać do/z IEG na pusto, a i tak wyszedłby na swoje z całkiem niezłą górką.
Jak sam zauwazyles w Zielonej Gorze był oficjalny przetarg i umowa. Podobnie z lotami do LCY z Wilna. Polska i Węgry to (jeszcze) UE - jeśli nie było przetargu (nie było) ani specjalnego postępowanie na dedykowane trasy (nie było) to znaczy ze LO nie dostaje pieniędzy od Wegrow. Może dostawac np. zniżki w opłatch lotniskowych za nowe trasy, ale to zupełnie inna skala. Wiec nie możemy mowic o jakiś mitycznych dopłatach od Węgrów jak nie ma do tego ani jednej przesłanki. Jest za to informacja o dramatycznie słabym LF na lotach długodystansowych. Połaczenia dowozowe z natury dochodowe tez nie sa wiec do słabych długodystansowych dodajemy jeszcze cała slaba siatke dowozowa (no chyba ze ktoś wierzy ze LO zarabia np. na trasie KRK-BUD)

Quote:
Originally Posted by KY8 View Post
Nie wiem czy mają Code-Share, ale to de facto ta sama linia. Do segmentów w Miles and More Eurowings się liczą
Ale Eurowings to nie Lufthansa. Linie sieciowe lataja do i z hubów i tak samo uporządkowała to Lufthansa. Chcesz leciec z Niemiec Lufthansa to lecisz przez FRA/MUC.
Dodam jeszcze ze Eurowings tez gigantycznym sukcesem nie jest, to już chyba piata proba zrobienia czegos z ich low-costem, teraz znow ogłaszają duże zmiany
Old April 24th, 2019, 08:45 PM   #14411
StaryOliwianin
Cyklista i wegetarianin

StaryOliwianin's Avatar

Likes (Received): 5481

Quote:
Mam wrazenie ze niektórzy nie rozumieją tego, ze można krytykować decyzje o BUD wlasnie dlatego ze mi na LOT zależy i bardzo te linie lubie.
Ja nie lubię i w ogóle uważam, ze lepiej byłoby dla Polski gdyby ta zabawka polityków nie istniała. Jednak nawet dla mnie bolesne jest oglądanie jak głupio się nią bawią...
Old April 24th, 2019, 09:34 PM   #14412
Cani
Browarnik Tomek

Cani's Avatar

Quote:
Jak sam zauwazyles w Zielonej Gorze był oficjalny przetarg i umowa. Podobnie z lotami do LCY z Wilna. Polska i Węgry to (jeszcze) UE - jeśli nie było przetargu (nie było) ani specjalnego postępowanie na dedykowane trasy (nie było) to znaczy ze LO nie dostaje pieniędzy od Wegrow. Może dostawac np. zniżki w opłatch lotniskowych za nowe trasy, ale to zupełnie inna skala. Wiec nie możemy mowic o jakiś mitycznych dopłatach od Węgrów jak nie ma do tego ani jednej przesłanki. Jest za to informacja o dramatycznie słabym LF na lotach długodystansowych. Połaczenia dowozowe z natury dochodowe tez nie sa wiec do słabych długodystansowych dodajemy jeszcze cała slaba siatke dowozowa (no chyba ze ktoś wierzy ze LO zarabia np. na trasie KRK-BUD)
Ale chyba Olek też nie sądzisz, że LOT wbił się w rynek węgierski za symboliczny uścisk Orbana. Nie chcę snuć tu domysłów, ale pamiętaj, można mówić o podłożu politycznym tej decyzji, ale pamiętaj, we współczesnym świecie, polityka = biznes.
Old April 24th, 2019, 09:41 PM   #14413
Packie
Turbośmigło

Packie's Avatar

Likes (Received): 998

Niestety dla obecnego jeszcze przez parę miesięcy rządu polityka =/= biznes.

olekorlo liked this post
Packie está en línea ahora   Reply With Quote
Old April 24th, 2019, 10:30 PM   #14414
olekorlo
Registered User

Quote:
Ale chyba Olek też nie sądzisz, że LOT wbił się w rynek węgierski za symboliczny uścisk Orbana. Nie chcę snuć tu domysłów, ale pamiętaj, można mówić o podłożu politycznym tej decyzji, ale pamiętaj, we współczesnym świecie, polityka = biznes.
Własnie mam wrazenie ze dokładnie tak było - ktoś chciał pokazac jak bardzo lubi Orbana wiec wysłal LOT żeby pomogli Węgrom latac. A dla lotu takie scenariusze sa najgorsze z możliwych, w dodatku to powtorka z tego co kiedyś lot prawie zabiło - tylko na dużo wieksza skale

Pozdrawiam

Konrad44, geogregor liked this post
Old April 24th, 2019, 10:50 PM   #14415
Młody_Wilk
Registered User

Likes (Received): 24

..

Last edited by Młody_Wilk; April 24th, 2019 at 11:03 PM.
Młody_Wilk no está en línea   Reply With Quote
Old April 24th, 2019, 10:53 PM   #14416
Młody_Wilk
Registered User

Likes (Received): 24

Istnieje jakieś opracowanie obrazujące rozwój LOT-u na przestrzeni lat z porównaniem do innych europejskich linii lotniczych?

rutek9314 liked this post
Młody_Wilk no está en línea   Reply With Quote
Old April 25th, 2019, 10:31 AM   #14417
StaryOliwianin
Cyklista i wegetarianin

StaryOliwianin's Avatar

Likes (Received): 5481

Quote:
Ale chyba Olek też nie sądzisz, że LOT wbił się w rynek węgierski za symboliczny uścisk Orbana.
Dlaczego oskarżasz kierownictwo LOT-u o łamanie przepisów o pomocy publicznej?! To zapewne uczciwi i bogobojni ludzie i nigdy bym ich nie podejrzewał o łamanie prawa.
Old April 25th, 2019, 03:42 PM   #14418
dkzg
Trybunał Stanu

dkzg's Avatar

Likes (Received): 36853

To ja już wiem kto jest tym bogiem.

tomo4 liked this post
dkzg no está en línea   Reply With Quote
Old April 25th, 2019, 05:24 PM   #14419
konsumpcjonista
Registered User

Likes (Received): 298

Quote:
Originally Posted by StaryOliwianin View Post
Ja nie lubię i w ogóle uważam, ze lepiej byłoby dla Polski gdyby ta zabawka polityków nie istniała. Jednak nawet dla mnie bolesne jest oglądanie jak głupio się nią bawią...
Dlaczego? Moje ostatnie podróże lotem oceniam bardzo pozytywnie pod kątem obsługi, jakości, ceny i punktualności. Wszyscy straszyli, że jak LOT to na pewno będzie spóźniony, a tu z moich 8 ostatnich podróży tylko jedna złapała 15 min opóźnienia.

Uważam, że budowanie pozycji LOTu to trochę element gospodarczego patriotyzmu i to akurat coś, co powinniśmy wspierać. A że przy okazji jest to zabawka polityków... cóż, w Lufthansie też sporo decyzji jest podejmowanych politycznie. Jako obywatele powinniśmy tylko patrzeć na ręce politykom i kierownictwu, czy na pewno zapewniają zdrowy rozwój linii.

Trzymam kciuki za dalszy rozwój, chociaż trzeba przyznać, że niestety LOT w porównaniu do Lufthansy to nadal peanut przy ich ponad 140 mln pasażerach i 80% load factor.

Olus liked this post
konsumpcjonista no está en línea   Reply With Quote
Old April 26th, 2019, 11:07 AM   #14420
Osseanfree
Registered User

Osseanfree's Avatar

Likes (Received): 1429

LOT Polish Airlines 787-9 SP-LSE was fueled for a customer flight from Everett this afternoon
Jeden już gotowy do odbioru drugi na finiszu wyposażania

Reply

Tags
lot, lotnictwo

Thread Tools

Posting Rules