Millo Office | 1x10fl | 2021 - Page 4 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > Bucharest–Ilfov

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old April 15th, 2019, 09:32 AM   #61
MelcToxic
Registered User

MelcToxic's Avatar

Likes (Received): 6836

Nu-i macara, e ceva chiar mai sexy:

Slurry wall installation as deep foundation process
MelcToxic está en línea ahora   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old April 15th, 2019, 10:10 AM   #62
Velaxa
Registered User

Velaxa's Avatar

Likes (Received): 2097

Quote:
Originally Posted by Mirel.Dima View Post
Cei de la rezistenta urbana ii critica pe cei de la Forte Partners si ADN pentru noul proiect.

Din ce se poate vedea, in poza cu fundatiile vechiului TNB se vad detalii care arata ca poza e dintr-o alta perioada, alta organizare de santier, probabil alt proiect al unei alte companii.
Daca trebuiau facute niste demersuri pentru conservarea vechilor fundatii cred ca trebuia sa fie implicarea unor alti actori.

Sursa

Cei mai mari terminaţi cei de la Rezistenţa Urbană cu terminatul şef pe nume, Mihai Buciuman. Ţin minte că mi-o dat block pe pagina de facebook a Rezistenţei pentru că eram "rasist". Şi în general sensibilul ăsta dă block pe facebook la oricine ce nu este libertartd ca şi el şi are alte opinii.

MSirbu liked this post
Velaxa no está en línea   Reply With Quote
Old April 15th, 2019, 02:40 PM   #63
tazzmaniadodo
Moderator

tazzmaniadodo's Avatar

Likes (Received): 338

Centrul Londrei:

Centrul Varsoviei:

Centrul Frankfurtului:

Normal ca nu spune nimeni sa demolam cladiri istorice importante si valoroase dar nici sa ne impotrivim atata unor proiecte moderne europene de calitate

Eu cred ca avem nevoie de cat mai multe proiecte de genul asta in toate zonele centrale

Chiar aduce un pic cu feelingul din celelalte orase de mai sus

Last edited by tazzmaniadodo; April 15th, 2019 at 02:49 PM.
tazzmaniadodo no está en línea   Reply With Quote
Old April 15th, 2019, 03:34 PM   #64
Randaal
Registered User

Randaal's Avatar

Likes (Received): 1992

Quote:
Originally Posted by tazzmaniadodo View Post

Eu cred ca avem nevoie de cat mai multe proiecte de genul asta in toate zonele centrale

s
Nu , nu , nu ))) Dumnezeule. Frankfurt a fost ras in WW2, nu are nimic de aratat, noi inca avem centru vechi.

Un exemplu genial este Praga - si-au pastrat tot centrul vechi intr-o stare exceptionala, si au construit in jur.

Exemplul cu Londra este prost. Voua chiar va place sa va duceti la turnul Londrei si sa vedeti un wake take in spate? Sau acel Shard care este ca o teapa in mijlocul orasului?

Stiti ce se face in Londra? Se construiesc zgarie nori in afara centrului (parca in est, nu stiu sigur), dupa ce si-au dat seama de greseala.

Dar noi in Romania ne luam ca oile dupa altii, bune sau rele, nu conteaza. Hei-rup !

noikia2010 liked this post
Randaal no está en línea   Reply With Quote
Old April 15th, 2019, 03:45 PM   #65
Luci4
Registered User

Likes (Received): 6

Se construiesc si in centru in City of London la greu, mai au unu Canary Wharf parca dar ala e mai mic si nu e chiar asa departe.Bucurestiul oricum are o combinatie de cladiri din 3 ere diferite asa ca de ce sa nu? Si da mie personal chiar imi place combinatia de vechi si nou din orase precum Frankfurt , Varsovia,Philadelphia sau Londra.

ionut.cava liked this post
Luci4 no está en línea   Reply With Quote
Old April 15th, 2019, 03:48 PM   #66
Randaal
Registered User

Randaal's Avatar

Quote:
Originally Posted by Luci4 View Post
Se construiesc si in centru in City of London la greu, mai au unu Canary Wharf parca dar ala e mai mic si nu e chiar asa departe.Bucurestiul oricum are o combinatie de cladiri din 3 ere diferite asa ca de ce sa nu? Si da mie personal chiar imi place combinatia de vechi si nou din orase precum Frankfurt , Varsovia,Philadelphia sau Londra.
Tine foarte mult de gust. De ce sa fii comun ca restul mentionat mai sus, la o calitate mult mai proasta, cand poti sa ai ceva mai special, gen Praga?

PS: Varsovia are si un centru vechi foarte prezervat. Centrul de langa "Casa Scanteii" a lor are zgarie nori pe langa, nu centrul vechi.

Si sa iti doresti ca un oras cu cladiri vechi, conace, mini palate sa arate ca.....Frankfurt....este ca si cum ti-ai taia craca de sub picioare.
Old April 15th, 2019, 03:51 PM   #67
MelcToxic
Registered User

MelcToxic's Avatar

Dar noi nu vorbim aici de super highrises sau chiar skyscrapers. 5-10-15 etaje pentru zona centrala mi se pare complet acceptabil, e cum ar fi continuat si interbelicii pe acolo oricum. Da, cel mai probabil n-as pune niste supertalls pe Victoriei. Un Shard2.0 la Unirii in loc de shopping center, cu gara centrala la subsol(uri)...aia da.
Old April 15th, 2019, 04:07 PM   #68
george_b
Registered User

Likes (Received): 56

Quote:
Originally Posted by Randaal View Post
Stiti ce se face in Londra? Se construiesc zgarie nori in afara centrului (parca in est, nu stiu sigur), dupa ce si-au dat seama de greseala.
Da, mai exact in zona CANARY WHARF (Isle of Dogs) pe care o am vizitat-o si este o bijuterie a infrastructurii. S-a dezvoltat pe locul fostelor docuri de pe la 1700-1800. A devenit un fel de LA DEFENSE londonez. Sunt toate mijloacele moderne de transport intretesute (metrou, tren urban, autobuze), o groaza de centre comerciale si zone de luat masa la nivelurile inferioare (sub zero), un paienjenis de zgarie-nori cu pasarele si statii ce le interconecteaza, zone de verdeata ici colo, blocuri de apartamente si contructiile continua. Practic de la femeie de serviciu pana la CEO acolo se foloseste transportul in comun intr-o armonie deplina. E o dementa in sensul bun al cuvantului.

Cam ce ar fi putut fi Pipera la noi daca nu am fi fost condusi de niste imbecili limitati in ultimii 20-30 ani.

Transport Canary Wharf:

Isle of dogs anii 80:

AZI:
Old April 15th, 2019, 09:14 PM   #69
Randaal
Registered User

Randaal's Avatar

realizezi ca compari mere cu pere. canary wharf nu este in centru si nu are absolut nici o legatura cu argumentul meu.

daca vrei sa argumentezi, si nu doar sa arunci poze, discuta zona tower bridge si tower of london.
Old April 15th, 2019, 09:45 PM   #70
Dubreu
Take a rest in Bucharest

Dubreu's Avatar

Likes (Received): 10266

Randaal, aruncă și tu o privire pe Google Maps înainte să zici una sau alta. Vezi ce tipuri de clădiri înconjoară Tower Bridge.

Proiectul ADN e de bun gust, punct.

Adevărul: "Ce fapt din istoria îndepărtată sau recentă a României te-a revoltat cel mai mult?"
Andreea Bănică: "Revoluţia. Ceauşescu nu trebuia ucis".
Adevarul:"Ce conducător din istoria României te-a impresionat cel mai mult şi de ce?"
Andreea Bănică: "Nimeni în mod special. Poate Ceauşescu pentru câte a a realizat pentru România".
Andreea Bănică: "Mă refer în mod special la clădirile pe care le-a lăsat moştenire românilor".

pescarush liked this post
Dubreu no está en línea   Reply With Quote
Old April 15th, 2019, 11:45 PM   #71
Randaal
Registered User

Randaal's Avatar

Quote:
Originally Posted by Dubreu View Post
Randaal, aruncă și tu o privire pe Google Maps înainte să zici una sau alta. Vezi ce tipuri de clădiri înconjoară Tower Bridge.

Proiectul ADN e de bun gust, punct.
Diferenta este ca eu trec des pe acolo, nu ma uit pe google maps.
Old April 16th, 2019, 04:07 PM   #72
kronox echo7
Developer

kronox echo7's Avatar

Likes (Received): 555

Quote:
Originally Posted by Randaal View Post
Diferenta este ca eu trec des pe acolo, nu ma uit pe google maps.
Alta diferenta e ca degeaba ne uitam la cladiri si urbanism daca nu intelegem nimic din ele. Turist pot sa fiu si eu, insa in timpul profesional nu sunt. Si pot observa cu ochi critic justificat dpdv arhitectural ca Londra are gust la arhitectura high-rise/ low-rise/ mid-rise si o pune acolo unde trebuie. Ne gandim totusi ca birouri de neica nimeni ca RenzoPiano/ Libeskind/ SOM etc .. toti prapaditii .. au studiat ceva timp zonele respective si imprejurimile lor inainte sa construiasca "tepuse" din sticla, nu le-au aruncat acolo ca da bine in randare si gata.

Si nu pot intelege ce tot aducem in discutie exemple precum Praga cand noi 50 de ani am lasat patrimoniul construit al Bucurestiului de domeniul uitarii! Nici alde impuscatu' nu s-a ocupat de cladirile vechi, de abia acum dupa ce vedem la altii ne dam seama ca "tot ce era mai pretios era chiar in fata noastra".

Fantasmagorii.

ADN sunt printre singurii care fac arhitectura de calitate in capitala si fix pe astia ii blocam din a construi ce trebuie unde trebuie. Mai erau unii... prin Floreasca, "Floreasca Civica" aoleoooo vin turnurile pa' noi ! ! ! Cladirile sunt demonice ! ! ! Dar cum sa construiesti ceva pe un teren achizitionat legal/ un imobil avizat legal / bla bla legal ... pai dar e posibil !?!?

Asta e... unele popoare si-au facut un hobby din a restaura si consolida naluci construite, altii din a le distruge. Oricum principiul vietii unui edificiu e ca nu poti sa-l ai daca nu dai jos ceva, copaci, cladiri, pavaje.

Mirel.Dima, the old rax, MelcToxic liked this post
kronox echo7 no está en línea   Reply With Quote
Old April 16th, 2019, 04:36 PM   #73
AndreiB
Registered User

AndreiB's Avatar

Likes (Received): 1689

Mie mi se pare ca proiectul se potriveste perfect in zona si am locuit pana la facultate la 2 pasi distanta langa Facultatea de Arhitectura. Ca locatar, as fi foarte pentru asa proiect in zona. Integrat perfect ca inaltime cu Palatul Telefoanelor si cladirile de pe Ion Campineanu.

Zona are cel mai mult nevoie de regenerare prin aducerea de angajati platiti bine care sa aduca putere de cumparare dincolo de viata de noapte. Sunt mult prea multe cladiri abandonate care nu vor fi renovate fara impuls economic.

Deasemenea, arhitectura mi se pare de foarte mare calitate, intr-o sub zona care duce lipsa de asa ceva (cladirea Telekom, spatele Novotel si blocurile din jurul Salei Palatului).

Contra-argumentul trafic: sunt 6 min de mers pe jos de M2 si 12 min de mers pe jos de M1/M3. Pe viitor vor fi <10 min de mers pe jos de M5. Practic, acopera aproape tot orasul cu maxim 1 schimb, si preponderent direct. Exact aici (si la Unirii) este locul sa investim in zone de birouri de calitate.

Evident, pastrand si respectand arhitectura din zona, cu reconvertire a cladirilor de calitate (eg blocurile de pe Magheru ar fi ideale) si insertii in zone goale cu proiecte de calitate. Proiectul asta indeplineste toate cerintele de accesabilitate si regenerare urbana.

MSirbu, MelcToxic, notes, tazzmaniadodo liked this post

Last edited by AndreiB; April 16th, 2019 at 04:41 PM.
AndreiB no está en línea   Reply With Quote
Old April 16th, 2019, 05:09 PM   #74
Dubreu
Take a rest in Bucharest

Dubreu's Avatar

Likes (Received): 10266

Quote:
Originally Posted by AndreiB View Post
Mie mi se pare ca proiectul se potriveste perfect in zona si am locuit pana la facultate la 2 pasi distanta langa Facultatea de Arhitectura. Ca locatar, as fi foarte pentru asa proiect in zona. Integrat perfect ca inaltime cu Palatul Telefoanelor si cladirile de pe Ion Campineanu.

Zona are cel mai mult nevoie de regenerare prin aducerea de angajati platiti bine care sa aduca putere de cumparare dincolo de viata de noapte. Sunt mult prea multe cladiri abandonate care nu vor fi renovate fara impuls economic.

Deasemenea, arhitectura mi se pare de foarte mare calitate, intr-o sub zona care duce lipsa de asa ceva (cladirea Telekom, spatele Novotel si blocurile din jurul Salei Palatului).

Contra-argumentul trafic: sunt 6 min de mers pe jos de M2 si 12 min de mers pe jos de M1/M3. Pe viitor vor fi <10 min de mers pe jos de M5. Practic, acopera aproape tot orasul cu maxim 1 schimb, si preponderent direct. Exact aici (si la Unirii) este locul sa investim in zone de birouri de calitate.

Evident, pastrand si respectand arhitectura din zona, cu reconvertire a cladirilor de calitate (eg blocurile de pe Magheru ar fi ideale) si insertii in zone goale cu proiecte de calitate. Proiectul asta indeplineste toate cerintele de accesabilitate si regenerare urbana.
Clădirea Telekom nu duce lipsă de „calitate”, dimpotrivă.

Adevărul: "Ce fapt din istoria îndepărtată sau recentă a României te-a revoltat cel mai mult?"
Andreea Bănică: "Revoluţia. Ceauşescu nu trebuia ucis".
Adevarul:"Ce conducător din istoria României te-a impresionat cel mai mult şi de ce?"
Andreea Bănică: "Nimeni în mod special. Poate Ceauşescu pentru câte a a realizat pentru România".
Andreea Bănică: "Mă refer în mod special la clădirile pe care le-a lăsat moştenire românilor".
Dubreu no está en línea   Reply With Quote
Old April 16th, 2019, 07:25 PM   #75
MelcToxic
Registered User

MelcToxic's Avatar

Quote:
Originally Posted by kronox echo7 View Post
ADN sunt printre singurii care fac arhitectura de calitate in capitala si fix pe astia ii blocam din a construi ce trebuie unde trebuie.
Da p-astia nu-i blocheaza nimeni in cazul asta, doar au scris niste prajiti despre cum se pierd vestigii esentiale fundatia centralei termice&shit.

Quote:
Mai erau unii... prin Floreasca, "Floreasca Civica" aoleoooo vin turnurile pa' noi
Yes yes. Preferatii mei. Am aflat de la ei ca sunt platit de One United. Fachinshit, zilnic intru pe homebank si tot nimic Asta dupa ce am fost (si sunt) platit si de mafia tramvaielor. Si evident si de Soros.

kronox echo7, Luci4 liked this post
Old April 16th, 2019, 08:17 PM   #76
AndreiB
Registered User

AndreiB's Avatar

Quote:
Originally Posted by Dubreu View Post
Clădirea Telekom nu duce lipsă de „calitate”, dimpotrivă.
Gusturi diferite, cred. Mie mi se pare o arhitectura neremarcabila, chiar si pentru perioada ei.
AndreiB no está en línea   Reply With Quote
Old April 17th, 2019, 10:45 AM   #77
Randaal
Registered User

Randaal's Avatar

Quote:
Alta diferenta e ca degeaba ne uitam la cladiri si urbanism daca nu intelegem nimic din ele. Turist pot sa fiu si eu, insa in timpul profesional nu sunt. Si pot observa cu ochi critic justificat dpdv arhitectural ca Londra are gust la arhitectura high-rise/ low-rise/ mid-rise si o pune acolo unde trebuie. Ne gandim totusi ca birouri de neica nimeni ca RenzoPiano/ Libeskind/ SOM etc .. toti prapaditii .. au studiat ceva timp zonele respective si imprejurimile lor inainte sa construiasca "tepuse" din sticla, nu le-au aruncat acolo ca da bine in randare si gata.

Si nu pot intelege ce tot aducem in discutie exemple precum Praga cand noi 50 de ani am lasat patrimoniul construit al Bucurestiului de domeniul uitarii! Nici alde impuscatu' nu s-a ocupat de cladirile vechi, de abia acum dupa ce vedem la altii ne dam seama ca "tot ce era mai pretios era chiar in fata noastra".

Fantasmagorii.

ADN sunt printre singurii care fac arhitectura de calitate in capitala si fix pe astia ii blocam din a construi ce trebuie unde trebuie. Mai erau unii... prin Floreasca, "Floreasca Civica" aoleoooo vin turnurile pa' noi ! ! ! Cladirile sunt demonice ! ! ! Dar cum sa construiesti ceva pe un teren achizitionat legal/ un imobil avizat legal / bla bla legal ... pai dar e posibil !?!?

Asta e... unele popoare si-au facut un hobby din a restaura si consolida naluci construite, altii din a le distruge. Oricum principiul vietii unui edificiu e ca nu poti sa-l ai daca nu dai jos ceva, copaci, cladiri, pavaje.
Se pare ca nu intelegi ce inseamna sa prezervi o zona veche, pentru o experienta adevarata a celor care o viziteaza.

Si nu are absolut nici o legatura cu cei din Floreasca - eu sunt pro acele turnuri. Din lipsa de argumente deviezi aiurea spre alte subiecte. Sa ramanem la centru.
Old April 17th, 2019, 01:45 PM   #78
tazzmaniadodo
Moderator

tazzmaniadodo's Avatar

Likes (Received): 338

Si ce cladiri vechi si conservabile sunt in zona turnurilor?

https://www.google.com/maps/@44.4371...7i13312!8i6656

Blocurile de la Sala Palatului, si cladirea de 15 etaje de la Novotel. Doar fatada aia mica de la Novotel e in atmosfera de care vorbesti si pe partea cealalta de Calea Victoriei intr-adevar sunt cladiri faine

Aici nu vorbim de un turn construit fix pe strada Lipscani langa BNR ci de unul inconjurat de cladiri care mai tare strica atmosfera zonei decat sa ii aduca un plus (the commie blocks)

Pe langa asta, ca sa valorifici o zona trebuie sa aduci si activitate economica acolo, cafenele, restaurante, magazine, oameni care vin si pleaca de la birou. In momentul de fata in spatele cladirilor de pe Calea Victoriei e cam pustiu , proiectul asta aduce un beneficiu si din punctul asta de vedere.
tazzmaniadodo no está en línea   Reply With Quote
Old April 17th, 2019, 02:37 PM   #79
MelcToxic
Registered User

MelcToxic's Avatar

Quote:
Originally Posted by tazzmaniadodo View Post
Si ce cladiri vechi si conservabile sunt in zona turnurilor?
Doar mie mi se pare ca daca ansamblul asta:

ar fi renovat ca la carte, ar arata super ok si ar aduce un important plus zonei?
Ce-i drept, acum arata ca un absolut jeg.

ionut.cava liked this post
Old April 17th, 2019, 03:51 PM   #80
AndreiB
Registered User

AndreiB's Avatar

Asta din fata. Din spate e integrat execrabil in fabrica urbana. In plus, apartamentele au spatii foarte mici, cu bucatarii si bai vagon, inguste (din ce am stat in AirBnB). Cele cu scara interioara sunt mai reusite.

Personal as fi pentru pastrarea salii palatului si redezvoltarea in timp al restului, cu accentul pe integrarea strazilor din spate si legarea Pietei Palatului de Parcul Cismigiu.
Advertisement

Reply

Thread Tools

Posting Rules