[Polska] Oświetlenie dróg - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa

Infrastruktura drogowa Autostrady, trasy, tunele, estakady i mosty
» Ukończone | Petycje i akcje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old October 24th, 2010, 09:57 PM   #1
pmaciej7
Cooperator Veritatis

pmaciej7's Avatar

[Polska] Oświetlenie dróg

Wątek poświęcony oświetleniu dróg - technika, przykłady rozwiązań, kto płaci za oświetlenie dróg, dlaczego na obwodnicach jest ciemno itd.

Na dobry początek wątku - obrazek.

Last edited by pmaciej7; November 22nd, 2010 at 09:17 PM.
pmaciej7 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old October 27th, 2010, 12:51 PM   #2
jozeck
Just user

jozeck's Avatar

Likes (Received): 980

[Polska] Oświetlenie dróg

Wreszcie udało mi się nagrać pewne (w mojej osobistej opinii) kuriozum na odcinku S7 Białobrzegi - Jedlińsk. Chodzi konkretnie o przejście dla zwierząt pod Białobrzegami. W mojej opinii jest bardzo jasno oświetlone = za jasno. Kontrast pomiędzy otoczeniem, a wjazdem w przejście jest bardzo duży. W mojej opinii tak ustawione oświetlenie zwyczajnie oślepia kierowców.

Czy tam naprawdę jest wszystko ok?
Old October 27th, 2010, 01:21 PM   #3
pmaciej7
Cooperator Veritatis

pmaciej7's Avatar

Wyglada to paskudnie. Tu oświetlenie powinno być znacznie słabsze, aby tylko zaznaczyć istnienie tego obiektu.
a za oknem słonko świeci.
pmaciej7 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old October 27th, 2010, 01:37 PM   #4
marekb
pracownik terenowy ;)

Likes (Received): 119

jeżdze tamtędy 2-3 razy w tygodniu i prawie zawsze porą nocną, nigdy ale to nigdy mi to nie przeszkadzało. uważam ze jest to bardzo dobrze oświetlone i tak być powinno, szczególnie ze to duży obiekt który jeżeli nie zostanie dobrze oswietlony to to w przypadku jakiejkolwiek akcji na drodze stanowi dużą przeszkode
marekb no está en línea   Reply With Quote
Old October 27th, 2010, 01:50 PM   #5
marcinb21
Registered User

Likes (Received): 15

Już był poruszany temat oświetlenia. Na początku to było jeszcze gorzej bo w nocy włączone były wszystkie oprawy a w dzień co 4.
Teraz już na szczęście sceny świetlne są włączane odwrotnie i jest ok.
Co do olśnienia to wydaje mi się że jest to pojęcie względne zależne od kilku czynników(pogoda, szybkość jazdy itp.). Oświetlenie na drogach nie mierzy się w jednostkach natężenia oświetlenia [lx] tylko w jednostkach luminancji [cd/m2] czyli jest to miara wrażenia wzrokowego, które odbiera oko ze świecącej powierzchni. Więc w tym przypadku ma też znaczenie adaptacja oka ludzkiego do zmian poziomów oświetlenia. O adaptacji poczytajcie tutaj
http://www.swiatlo.tak.pl/pts/pts-funkcje-oka.php
Ogólnie wiek, pogoda, czas jazdy w ciemnościach mają znaczenie jak odbierzecie olśnienie w tym przypadku na drodze.
Droga klasy S o sklasyfikowanym natężeniu ruchu musi być oświetlona zgodnie z normami ściśle to określającymi. Projekt pewnie był wykonany dobrze na konkretnych oprawach. A jaka oprawa, jakiego producenta tam wisi to inna bajka. Oczywiście źle dobrana zamiennie oprawa do projektu może powodować dyskomfort z tego tytułu a wiadomo że ma być tanio, a tanio nie zawsze znaczy dobrze.

Last edited by marcinb21; October 27th, 2010 at 02:03 PM.
marcinb21 no está en línea   Reply With Quote
Old October 27th, 2010, 06:00 PM   #6
jozeck
Just user

jozeck's Avatar

Likes (Received): 980

Wg mnie problematyczne jest przede wszystkim zgrupowanie opraw w jednym miejscu - po lewej stronie jezdni. Możliwe, że gdyby one były rozłożone po obu stronach jezdni było by lepiej. Ew. większa ilość opraw mniejszej mocy.

Kiszka jest taka, że mamy noc, wjeżdżamy w przejście to robi się dzień, i sekundę później mamy znów noc. Nie wierzę, że ktokolwiek wyjeżdżając w nocy spod tego przejścia zauważy np. psa czy pieszego - różnica natężenia światła pod i za przejściem jest tak duża, że oko nie zdąży się przystosować. Podobna sytuacja jest przy wjeździe, tyle, że w drugą stronę.

Film był kręcony komórką, z czystej ciekawości mogę spróbować kiedyś z aparatem, aczkolwiek może być tutaj problem z pamięcią (moją, nie aparatu). Nie wiem na ile komórka była w stanie odwzorować akomodację oka do oświetlenia otoczenia.

Last edited by jozeck; October 28th, 2010 at 02:32 AM.
jozeck no está en línea   Reply With Quote
Old October 27th, 2010, 09:18 PM   #7
marcinb21
Registered User

Likes (Received): 15

według mnie oprawy powinny mieć rozsył asymetryczny światłości wraz z kierunkiem jazdy. Wtedy mamy coś takiego jak zaczyna się stosować nad przejściami dla pieszych. Ale pamiętajcie że to co w projekcie a to co tam jest może się różnić bo liczy się cena. Niektóre firmy mają już w ofercie oprawy ledowe z czujką natężenia oświetlenia i automatycznie dopasowują poziom a w dodatku gdy nie ma ruchu wyłączają się. Załączają je czujki ruchu umieszczana w określonej odległości. W Holandii nawet były próby z zastosowaniem opraw ulicznych LED na autostradach gdzie w nocy o określonej porze załączały się oprawy wraz z nadjeżdżającym pojazdem i za nim po jakimś czasie były wyłączane jeśli nie jechał następny następny samochód.
Coś dla przykładu
http://www.klubswiatla.pl/ZASTOSOWAN...autostrada.asp
marcinb21 no está en línea   Reply With Quote
Old October 27th, 2010, 09:44 PM   #8
Maya83
Registered User

Likes (Received): 8441

Wiem, że jest to OT, ale jak już jest temat o oświetleniu to chciałbym zapytać. Ogólnie ostatnio dużo mówi się o oszczędzaniu energii itp dlatego zastanawiam się, dlaczego ciągle stosuje się zwykłe oświetlenie sodowe. Czy na dzień dzisiejszy nie istnieje odpowiednio mocne a zarazem bardziej energooszczędne oświetlenie np. ledowe, które można z powodzeniem stosować na naszych drogach???
Maya83 no está en línea   Reply With Quote
Old October 27th, 2010, 09:51 PM   #9
PLH
Moderator

PLH's Avatar

Likes (Received): 3070

Wydaje mi się, że oświetlenie ledowe które ma oświetlać, a nie tylko świecić nadal jest zbyt drogą technologią, co widać na przykładzie świateł mijania. Na chwilę obecną montowane są w jednym tylko samochodzie (Audi R8).

Last edited by PLH; October 27th, 2010 at 10:26 PM.
PLH no está en línea   Reply With Quote
Old October 27th, 2010, 10:04 PM   #10
Maya83
Registered User

Likes (Received): 8441

Quote:
Originally Posted by PLH View Post
Wydaje mi się, że oświetlenie ledowe które ma oświetlać, a nie tylko świecić nadal jest zbyt drogą technologią, co widać na przykładzie reflektorów do jazdy dziennej. Na chwilę obecną montowane są w jednym tylko samochodzie (Audi R8).
W Krośnie na kilku ulicach pojawiło się oświetlenie ledowe zamiast zwykłego. Łatwo można porównać, bo ledowe są tylko nowe punkty na końcu ulicy. Zgadzam się, że ledowe świeci troche słabiej, ale nie ma tragedii. Na dodatek wydaje mi się, że gdyby zainstalować większą ilość lamp ledowych zamiast zwykłych to mimo większego kosztu początkowego, uzyskało by się oszczędność a jakość oświetlenia nie odbiegała by od przyjętych norm.

Ps. W nowej A4 i A3 tez jest ođwietlenie ledowe.
Maya83 no está en línea   Reply With Quote
Old October 27th, 2010, 10:26 PM   #11
PLH
Moderator

PLH's Avatar

Likes (Received): 3070

Quote:
Originally Posted by Maya83 View Post
Ps. W nowej A4 i A3 tez jest ođwietlenie ledowe.
Źle napisałem o R8 - chodziło mi o swiatła mijania, A3 i A4, tak jak wiele innych aut ledowe ma tylko światła do jazdy dziennej.
PLH no está en línea   Reply With Quote
Old October 27th, 2010, 11:29 PM   #12
redoxygene
Leningreen

redoxygene's Avatar

Likes (Received): 3115

Quote:
Originally Posted by Maya83 View Post
Na dodatek wydaje mi się, że gdyby zainstalować większą ilość lamp ledowych zamiast zwykłych to mimo większego kosztu początkowego, uzyskało by się oszczędność a jakość oświetlenia nie odbiegała by od przyjętych norm.
Tutaj przykładowy kalkulator: http://www.solar-solution.pl/page.ph...r_oszczednosci
redoxygene no está en línea   Reply With Quote
Old November 2nd, 2010, 10:52 AM   #13
paf1
Registered User

paf1's Avatar

Likes (Received): 259

Jeżeli już mowa o oświetleniu, to znowu szlag mnie trafił - na trasie pomiędzy Warszawą a Radomiem nie świecą się praktycznie żadne latarnie. Nie mówię wyłącznie o węzłach nowej S7, ale światła nie ma nawet na starych odcinkach drogi np. za Jedlińskiem. Jest tak od wielu miesięcy ale teraz po zmianie czasu stało się to szczególnie dokuczliwe. Rozumiem że jest kryzys, ale nawet w PRL nie wyłączano oświetlenia na głównych szlakach drogowych państwa. Powiem szczerze, podróż w nocy z Warszawy do Radomia jest koszmarna. Jedzie się jak w jakimś kraju trzeciego świata i jest niebezpiecznie zwłaszcza przy dużych prędkościach na S7. Kompletna olewka ze strony zarządcy. Widać to też po jakości remontu nawierzchni na obwodnicy Białobrzegów. Jak tak dalej pójdzie to za parę lat będziemy znowu jeździć koleinami w kompletnych ciemnościach. Zatem moje pytanie brzmi - po cholerę budować drogi skoro później trzeba oddawać je w zarząd buraczano - jabłkowym gminom, które nie potrafią docenić takiego dobrodziejstwa i kompletnie niweczą efekt cywilizacyjny.

Last edited by paf1; November 2nd, 2010 at 10:57 AM.
paf1 no está en línea   Reply With Quote
Old November 2nd, 2010, 11:31 AM   #14
jtgs
Registered User

jtgs's Avatar

Likes (Received): 1318

Quote:
Originally Posted by PLH View Post
Na chwilę obecną montowane są w jednym tylko samochodzie (Audi R8).
Poza tym jeszcze Lexus LS.
jtgs no está en línea   Reply With Quote
Old November 2nd, 2010, 03:09 PM   #15
Witt
Registered User

Witt's Avatar

Likes (Received): 2

Quote:
Originally Posted by paf1 View Post
.... Powiem szczerze, podróż w nocy z Warszawy do Radomia jest koszmarna. Jedzie się jak w jakimś kraju trzeciego świata i jest niebezpiecznie zwłaszcza przy dużych prędkościach na S7.....
Myślę, że conajmniej przesadzasz. Ruch na trasie jest tak duży, że jedziesz prawie cały czas oświetloną trasą "przez samochody". Jedziesz drogą w standardzie prawie "A", raczej nie grozi Ci ciężki wypadek. A jeśli masz problem z oświetleniem to zwolnij, zjedź na prawy pas i jedź 100km/h.
Ja pomykam na tempomacie między 90-140 i jedzie się rewelacyjnie. Dla mnie duża to 180km/h, ale to chyba nie to Państwo i nie ta trasa. W porównaniu z innymi trasami np. DK79, DK50 jest to różnica kosmiczna.

Czy ktoś już wie, czy UZP sprawdził przetarg Młodocin-Szydłowiec?
Witt no está en línea   Reply With Quote
Old November 2nd, 2010, 03:34 PM   #16
paf1
Registered User

paf1's Avatar

Likes (Received): 259

Quote:
Originally Posted by Witt View Post
Myślę, że conajmniej przesadzasz. Ruch na trasie jest tak duży, że jedziesz prawie cały czas oświetloną trasą "przez samochody". Jedziesz drogą w standardzie prawie "A", raczej nie grozi Ci ciężki wypadek. A jeśli masz problem z oświetleniem to zwolnij, zjedź na prawy pas i jedź 100km/h.
Ja pomykam na tempomacie między 90-140 i jedzie się rewelacyjnie. Dla mnie duża to 180km/h, ale to chyba nie to Państwo i nie ta trasa. W porównaniu z innymi trasami np. DK79, DK50 jest to różnica kosmiczna.

Czy ktoś już wie, czy UZP sprawdził przetarg Młodocin-Szydłowiec?
Uważam, że przesadą jest brak oświetlenia drogi w XIX w. Przy większym ruchu jest jeszcze gorzej. Wiem bo wczoraj jechałem w tłumie tysięcy aut wracających ze świąt.
paf1 no está en línea   Reply With Quote
Old November 2nd, 2010, 04:32 PM   #17
KY8
User

KY8's Avatar

Likes (Received): 1040

Quote:
Originally Posted by paf1 View Post
Uważam, że przesadą jest brak oświetlenia drogi w XIX w. Przy większym ruchu jest jeszcze gorzej. Wiem bo wczoraj jechałem w tłumie tysięcy aut wracających ze świąt.
http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll...AT02/598401355

Przeczytaj ten artykuł, nie sposób nie zgodzić się z argumentami władz Jedlińska, małej miejscowości która została obarczona koniecznością opłat ze energię na oświetlenie drogi, z której praktycznie nie korzystają mieszkańcy tej gminy.
KY8 no está en línea   Reply With Quote
Old November 2nd, 2010, 04:39 PM   #18
tzc
Registered User

Likes (Received): 49

chyba w XXI
tzc no está en línea   Reply With Quote
Old November 3rd, 2010, 05:50 AM   #19
Mr X
Registered User

Mr X's Avatar

Likes (Received): 1036

Poza tym jest jeszcze coś takiego jak ‘zanieczyszczanie światłem
Już o tym pisałem – jak dla mnie drogi A i S mogą być w ogóle nieoświetlone (nawet na węzłach). Natomiast wszelkie 1x2 czy GP2x2 idące przez teren zabudowany, gdzie ryzyko napotkania nieoświetlonego rowerzysty lub pieszego (w naszych warunkach również często ‘pod wpływem’) jest stosunkowo wysoki, powinny być oświetlone. Tyle, że zwalanie na gminy kosztów oświetlenia to kretynizm. Po prostu dla takich samorządów koszt oświetlenia drogi krajowej, w stosunku do wielkości budżetu, jest kolosalny.

W czasach PRL i tak za wszystko płaciło państwo, a racjonalność gospodarowania na ‘innych odcinkach’ była taka, że działające oświetlenie, nawet 24 godziny na dobę, nie miałoby żadnego wpływu na to, że poprzedni ustrój zakończył się katastrofą gospodarczą. Z resztą, za którą jeszcze kilka pokoleń będzie płaciło.

To jak to w końcu jest z S7 węzeł ‘Lotnisko’ – Grójec? Prasa donosi, że najwcześniej 2015. A jeśli tak podają, to biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenia, to 2015 byłby optymistycznym terminem rozpoczęcia budowy, a nie jej zakończenia.
A jeszcze na zeszłorocznej, dodatkowej rozprawie środowiskowej dyrektor z GDDKiA zarzekał się że ruszą z budową pod koniec 2011r. ...
Mr X no está en línea   Reply With Quote
Old November 3rd, 2010, 12:15 PM   #20
rawes
Registered User

Likes (Received): 7

Quote:
Originally Posted by Mr X View Post
A jeszcze na zeszłorocznej, dodatkowej rozprawie środowiskowej dyrektor z GDDKiA zarzekał się że ruszą z budową pod koniec 2011r. ...
Wydaje się, że wszystko zależy od kasy i ciśnienia wywieranego przez wpływowe osoby na GDDKiA. Jeżeli decyzja środowiskowa będzie na początku przyszłego roku to w systemie ZiZ jest szansa na wyłonienie wykonawcy w drugiej połowie 2011.
rawes no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
polskie drogi

Thread Tools

Posting Rules