Obnova Slovenska - Page 6 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Slovakia

Slovakia Slovensko » Bratislava | Košice

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old May 30th, 2011, 11:33 PM   #101
KLEPETO
Registered User

KLEPETO's Avatar

Likes (Received): 4204

V tej Starej Bystrici sa činia. Majú orloj, teraz už aj rozhľadňu a dokonca peknú kamennú. Veľmi pekný kruhový objazd som tam videl s peknou kvetinovou výzdobou a so stožiarmi pre vlajky.

Last edited by KLEPETO; May 30th, 2011 at 11:49 PM.
KLEPETO no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old May 30th, 2011, 11:58 PM   #102
seem
Mornar bez mora

seem's Avatar

Likes (Received): 85

kruháč, 3 ihriská, bezplatné tenisové kurty, centrum voľného času, 2 námestia, rozhľadňa, 6 nových chatiek, nadstavba radnice, prestavba školy a škôlky, nová jedáleň, obecné byty, obchodné priestory, orloj atď.

..a to ešte plánujú plaváreň, mini zoo a kúpu viacerých budou

Zauvik si tu, u mojim mislima i grudima..
seem no está en línea   Reply With Quote
Old May 31st, 2011, 12:03 AM   #103
KLEPETO
Registered User

KLEPETO's Avatar

Buď tam majú zlatú baňu, alebo na obecnom úrade šikovného uradníka, ktorý úspešne inkasuje peniaze z európskych fondov.
Sponsored Links
Advertisement

Old May 31st, 2011, 12:04 AM   #104
Strummer
lost in the supermarket

Strummer's Avatar

Likes (Received): 2755

Haluz, nema tam trvale bydlisko nejaky miliardar?

V CR je zopar takych pripadov: Šumavská Modrava je ráj. Bakala to platí
Old May 31st, 2011, 12:09 AM   #105
KLEPETO
Registered User

KLEPETO's Avatar

Dovolenkoval som na Šumave minulí rok kúsok od Modravy ale nejako extra ma tá horská dedinka neohúrila. Miesi sa tam staré s novým ako všade inde, cesta je rozbitá a tých pár nových dreveníc, ktoré sú postavené výlučne na podnikanie s ubytovaním to tom moc nevytrhne.
Centrom NP Šumava je aj tak Kvilda.
Old June 2nd, 2011, 10:30 AM   #106
Schipol
Registered User

Schipol's Avatar

Likes (Received): 187

Quote:
Originally Posted by KLEPETO View Post
V tej Starej Bystrici sa činia. Majú orloj, teraz už aj rozhľadňu a dokonca peknú kamennú. Veľmi pekný kruhový objazd som tam videl s peknou kvetinovou výzdobou a so stožiarmi pre vlajky.
Krasna foto! Keby som tam nezbadal slovensku vlajku by som si myslel, ze to je fotene niekde v Rakusku. Ten kruhac, to upravene okolie, pokoseny travnik, kvetinove zahony atd...preco na Slovensku nemozeme mat v kazdom meste takto upravene verejne priestranstva??? to uz sa tu naozaj nikto takmer o nic nestara? V takom Francuzsku alebo Spanielsku resp.zapadnej Europe je uplne bezne starat sa o kruhace, chodniky, vsetko ciste a pekne. Mali by si brat priklad aj ine mesta...na Slovensku su zial ale aj take mesta a obce, ktore sa nestaraju o kruhace resp.okolie namiesto krasnej kvetinovej vysadby nechaju kruhace jednoducho zarast burinou, porozbijane obruvniky od aut, ktorych soferi nevedia jazdit a potom to tak ostane na veeeelmi dlhe obdobie. dost smutne...

Last edited by Schipol; June 2nd, 2011 at 10:39 AM.
Schipol no está en línea   Reply With Quote
Old June 2nd, 2011, 11:01 AM   #107
Michal.B.Kovac
Registered User

Michal.B.Kovac's Avatar

Likes (Received): 233

Pred rokom som isiel autobusom z Kremnice do Ziaru nad Hronom a na jednej z jeho mnohych zastavkach v nejakej uplne zapadlej dedinke som nevychadzal z udivu. Krasne male namesticko, upravene okolie okolo autobusovej zastavky s anglickym travnickom, mobiliarom, novymi chodnikmi atd. Starosta si zasluzi obdiv.
Old June 2nd, 2011, 11:01 AM   #108
seem
Mornar bez mora

seem's Avatar

Quote:
Originally Posted by Schipol View Post
Krasna foto! Keby som tam nezbadal slovensku vlajku by som si myslel, ze to je fotene niekde v Rakusku. Ten kruhac, to upravene okolie, pokoseny travnik, kvetinove zahony atd...preco na Slovensku nemozeme mat v kazdom meste takto upravene verejne priestranstva??? to uz sa tu naozaj nikto takmer o nic nestara? V takom Francuzsku alebo Spanielsku resp.zapadnej Europe je uplne bezne starat sa o kruhace, chodniky, vsetko ciste a pekne. Mali by si brat priklad aj ine mesta...na Slovensku su zial ale aj take mesta a obce, ktore sa nestaraju o kruhace resp.okolie namiesto krasnej kvetinovej vysadby nechaju kruhace jednoducho zarast burinou, porozbijane obruvniky od aut, ktorych soferi nevedia jazdit a potom to tak ostane na veeeelmi dlhe obdobie. dost smutne...
So Španielskom by sme sa asi zrovna porovnávať nemuseli. Bol som tam síce iba raz a to už si na to ani nepamätám poriadne, ale čo som počul a videl na fotkách tak dosť veľká časť Španielskeho vidieka je na tom zle, snáď niekedy aj horšie ako náš vidiek.

Neviem prečo ale mi máme vo zvyku sa prirovnávať k Maďarsku, Rumunsku atď. a tešiť sa ako je to u nás lepšie. Mali by sme skôr porovnávať s Rakúskom, takisto ako Česi, lebo takto k úrovni západu nikdy ani len nepriblížime.

Btw, ešte k tej čistote Rakúskych obcí by som dodal že majú cca 5 až 6x väčší rozpočet ako Slovenské dedinky. Aj keď to neznamená že sa obce nemôžu snažiť zveľaďovať, veľa z nich to dokázalo, v iných ako keby sa za posledných 20 rokov ani nič nezmenilo.

Old June 2nd, 2011, 11:12 AM   #109
seem
Mornar bez mora

seem's Avatar

Quote:
Originally Posted by Michal.B.Kovac View Post
Pred rokom som isiel autobusom z Kremnice do Ziaru nad Hronom a na jednej z jeho mnohych zastavkach v nejakej uplne zapadlej dedinke som nevychadzal z udivu. Krasne male namesticko, upravene okolie okolo autobusovej zastavky s anglickym travnickom, mobiliarom, novymi chodnikmi atd. Starosta si zasluzi obdiv.
Celkom pekne udržiavanou obcou (na Slovenské pomery) sú aj Mošovce. Majú zrekonštruované námestie a školu, obecné kúpalisko (ak sa nemýlim), krásny kaštieľ s anglickým parkom (aj keď to nie je majetok obce) a nádherné aleje. Táto vieska patrí k mojím obľúbeným v Turci.

Cca pred rokom tam dokončili repliku rodného domu Jána Kollára -

http://www.muzeum.sk/default.php?obj=muzeum&ix=mjk

Old June 2nd, 2011, 11:22 AM   #110
Qwert
Moderator

Qwert's Avatar

Likes (Received): 4289

Je to žiaľ v ľuďoch. Ono to ani nie je tak tým, na čo sa to často u nás zvaľuje, že čo je všetkých je nikoho a nikto sa o to nechce starať, ľudia na Slovensku sa často nestarajú ani o vlastné domy. Prejdi sa ktoroukoľvek dedinou a nájdeš x zanedbaných domov. Nehovorím, že každý musí mať vilu a anglický trávnik pred domom, ale keď niekto nie je 10 rokov schopný natrieť ošarpanú bránu, tak neviem, čo si mám o tom myslieť. Takisto v niektorých mestách môžte vidieť ošarpané polorozpadnuté budovy kľudne priamo na námestí. To by sa ale dalo legislatívne doriešiť, len akosi nie je vôľa.

Sú obce, kde sa veľmi dbá na vzhľad verejných priestorov, no na druhej strane sú obce, kde sa na to kašle. Povedal by som, že v tomto sa situácia u nás pozvoľna zlepšuje. Horšie je to podľa mňa v niektorých mestách, kde je tých verejných priestranstiev podstatne viac a stále sú tam kilometre rozbitých ulíc a chodníkov atď. Problém je, že aj keď sa niečo slúžiace verejnosti opraví, tak to niekto aj tak dotaguje, posprejuje, rozbije alebo ukradne. Je to o ľuďoch.
Qwert no está en línea   Reply With Quote
Old June 2nd, 2011, 11:24 AM   #111
Qwert
Moderator

Qwert's Avatar

Likes (Received): 4289

Dosť sa v rámci skrášľovanie deje napríklad v obci Madunice medzi PN a Leopoldovom. Nové chodníky, osvetlenie, zeleň, nestačím sa čudovať, vždy keď tam som, je tma niečo nové:

Qwert no está en línea   Reply With Quote
Old June 2nd, 2011, 11:54 AM   #112
Michal.B.Kovac
Registered User

Michal.B.Kovac's Avatar

Likes (Received): 233

Quote:
Originally Posted by seem View Post
So Španielskom by sme sa asi zrovna porovnávať nemuseli. Bol som tam síce iba raz a to už si na to ani nepamätám poriadne, ale čo som počul a videl na fotkách tak dosť veľká časť Španielskeho vidieka je na tom zle, snáď niekedy aj horšie ako náš vidiek.
Portugalsko je este lepsi priklad: vidiek je naozaj dost zaostaly kde este aj tie najhorsie slovenske dedinky posobia malebne. Taktiez niektore casti Lisabonu mozu zavidiet lentilkove panelaky Petrzalke.
Old June 2nd, 2011, 11:59 AM   #113
seem
Mornar bez mora

seem's Avatar

Quote:
Originally Posted by Michal.B.Kovac View Post
Portugalsko je este lepsi priklad: vidiek je naozaj dost zaostaly kde este aj tie najhorsie slovenske dedinky posobia malebne. Taktiez niektore casti Lisabonu mozu zavidiet lentilkove panelaky Petrzalke.
Ja som počul že okrem Kastílie je to tam tak minimálne 20 rokov za nami.

Old June 2nd, 2011, 12:00 PM   #114
didinko
Bystander

didinko's Avatar

Likes (Received): 274

Quote:

Neviem prečo ale mi máme vo zvyku sa prirovnávať k Maďarsku, Rumunsku atď. a tešiť sa ako je to u nás lepšie. Mali by sme skôr porovnávať s Rakúskom, takisto ako Česi, lebo takto k úrovni západu nikdy ani len nepriblížime.

Btw, ešte k tej čistote Rakúskych obcí by som dodal že majú cca 5 až 6x väčší rozpočet ako Slovenské dedinky. Aj keď to neznamená že sa obce nemôžu snažiť zveľaďovať, veľa z nich to dokázalo, v iných ako keby sa za posledných 20 rokov ani nič nezmenilo.
V Španielsku som prežil svoju mladosť. Žil som práveže na vidieku a dosť som aj cestoval. Špinavú a neupravenú dedinu som nevidel ani jednu. Všade kde som prišiel to žilo agroturizmom, v baroch ochotný personál, ktorý sa snaži turistovi pomôcť a nie cudzincovi preventívne vyraziť zuby ako je to tradíciou v našich krčmách. Náš vzhľad vidieka je dizajnovo aj čistotne podobný maďarskému a ukrajinskému vidieku. Podobne je to s mentalitou vidieckeho obyvateľstva.
"I believe that all the people who stand to profit by a war and who help provoke it should be shot on the first day it starts by accredited representatives of the loyal citizens of their country who will fight it." - Ernest Hemingway
didinko no está en línea   Reply With Quote
Old June 2nd, 2011, 12:03 PM   #115
didinko
Bystander

didinko's Avatar

Quote:
Ja som počul že okrem Kastílie je to tam tak minimálne 20 rokov za nami.
Práveže Kastília La Mancha a Kastília Leon sú tie chudobnejšie oblasti. Nájdeš tam opustené dediny a územia nikoho. Nedá sa to porovnať s Katalánskom, Valenciou, Galíciou atď.
"I believe that all the people who stand to profit by a war and who help provoke it should be shot on the first day it starts by accredited representatives of the loyal citizens of their country who will fight it." - Ernest Hemingway
Old June 2nd, 2011, 12:43 PM   #116
Amrafel
Bratislava YIMBY

Amrafel's Avatar

Likes (Received): 6671

A kde si žil? Lebo Katalánsko nie je Španielsko

YIM.BA.
Amrafel no está en línea   Reply With Quote
Old June 2nd, 2011, 12:52 PM   #117
didinko
Bystander

didinko's Avatar

Quote:
Originally Posted by Amrafel View Post
A kde si žil? Lebo Katalánsko nie je Španielsko
Žil som na dedine blízko Alicante (štát Valencia).
Old June 2nd, 2011, 01:04 PM   #118
wuane
Registered User

wuane's Avatar

Likes (Received): 747

Quote:
na toto je jednoduchy recept a netreba na to ani jedno euro.
Nerobit bordel.
Jedine upratovanie by mali byt verejnoprospesne prace(odpracovanie si podpory v nezamestnanosti) a to maximalne na rozfukane odpadky vetrom,hrabanie travy,kosenie atd.Inac by som nechal prasata nech ziju v chlieve ak si ten chliev spravia.Zbieranie odpadkov je rovnaka debilina ako davat ciganom socialne davky alebo prelepovat plagatmi spinu pocas hokejovych majstrovstiev.Civilizovany clovek len tak bezdovodne odpadky nezahodi.Mali by byt za to mastne pokuty ze sa dotycny dlho financne nespamata.
..dúfam, že to nikto nepočúva, zabezpečil som na tento rok 35, na budúci rok asi 40, plus teda ďalšie veci. Zabezpečil som ich, ako tie peniaze, vlastnou hlavou...To, že sa pri tom motal Fedor, nemôže znamenať, že ma niekto bude držať za gule, to sa nesmie stať...Som sa vymanil od Fedora a povedal som: Fedor, ja som dal do toho hlavu a nie ty si dal do toho hlavu, takže ja budem teraz o niektorých veciach rozhodovať..."

SLOVAK CITIES -
- S L O V E N S K É
M E S T Á -
wuane no está en línea   Reply With Quote
Old June 2nd, 2011, 01:16 PM   #119
seem
Mornar bez mora

seem's Avatar

Quote:
Originally Posted by wuane View Post
na toto je jednoduchy recept a netreba na to ani jedno euro.
Nerobit bordel.
Jedine upratovanie by mali byt verejnoprospesne prace(odpracovanie si podpory v nezamestnanosti) a to maximalne na rozfukane odpadky vetrom,hrabanie travy,kosenie atd.Inac by som nechal prasata nech ziju v chlieve ak si ten chliev spravia.Zbieranie odpadkov je rovnaka debilina ako davat ciganom socialne davky alebo prelepovat plagatmi spinu pocas hokejovych majstrovstiev.Civilizovany clovek len tak bezdovodne odpadky nezahodi.Mali by byt za to mastne pokuty ze sa dotycny dlho financne nespamata.
Ja som tým skôr myslel to že aké investície si môžu tie obce dovoliť, upratovanie odpadkov je minimum z ich nákladov. Mnohé Rakúske obce vlastnia penzióny, prenajímajú obchodné priestory, vlastnia budovy a pozemky, stavajú vlastné elektrárne atď. nehovoriac o tom že investujú do škôl, parkov, výsadby, rôznych kultúrnych domov, ihrísk atď.

Inak to s tou špinou je pravda, proste treba aby obyvateľom záležalo na čistote ich okolia. Tu v UK, čo ma prekvapilo,, sa odpadky vyhadzujú v omnoho väčšej miere kedže každý predpokladá že to aj tak niekto za nich uprace ešte v ten deň.

Old June 2nd, 2011, 01:27 PM   #120
wuane
Registered User

wuane's Avatar

Likes (Received): 747

minimalne naklady mozno v Rakuskom ponimani.Na Slovensku niektore obce a mesta nemaju ani na to(v Modre v noci vypinaju niektore ulice osvetlenie,kosi sa minimalne,bordel az taky nie je co sa odpadkov tyka ale aj to by mohlo byt lepsie).Cize treba zacat problemom primeranym pre Slovenske realie.O nejakych obecnych bytoch sa da vacsinou len snivat.
..dúfam, že to nikto nepočúva, zabezpečil som na tento rok 35, na budúci rok asi 40, plus teda ďalšie veci. Zabezpečil som ich, ako tie peniaze, vlastnou hlavou...To, že sa pri tom motal Fedor, nemôže znamenať, že ma niekto bude držať za gule, to sa nesmie stať...Som sa vymanil od Fedora a povedal som: Fedor, ja som dal do toho hlavu a nie ty si dal do toho hlavu, takže ja budem teraz o niektorých veciach rozhodovať..."

SLOVAK CITIES -
- S L O V E N S K É
M E S T Á -
wuane no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools

Posting Rules