[Slovakia] Realitný trh - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Slovakia

Slovakia Slovensko » Bratislava | Košice

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old December 7th, 2011, 01:03 AM   #1
Qwert
Moderator

Qwert's Avatar

Likes (Received): 4289

[Slovakia] Realitný trh

Keďže je tu veľký záujem o diskusiu na tému realít, realitného trhu a realitnej bubliny, určite sa nám hodí na to samostatný thread. Pre záujemcov, tu je staršia diskusia na túto tému v pôvodnom threade Realitná bublina na Slovensku a v Bratislave: https://www.skyscrapercity.com/showthread.php?p=86396564

Nech začneme niečim "pozitívnym:"

Slovenské byty zlomili čierny rekord

Quote:
Na Slovensku sa začalo stavať najmenej bytov za posledných päť rokov.
Qwert no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old December 8th, 2011, 11:02 AM   #2
KLEPETO
Registered User

KLEPETO's Avatar

Likes (Received): 4211

Iný pohľad na pokles cien v Bratislave a okolí.
http://nemlaha.blog.sme.sk/c/282731/...-Nezmysel.html
KLEPETO no está en línea   Reply With Quote
Old December 8th, 2011, 11:39 AM   #3
cibula
Registered User

Likes (Received): 32

Tak to je ozaj vtipne.. Autor sa snazi navodit dojem, ze nesuhlasi s tvrdeniami a praktikami inych realitakov ohladom cien, ktore dosiahli dno a pod. a pritom tvrdi, ze podla "svojej statistiky" su uz vlastne ceny bytov stabilizovane a ziadny pokles sa uz nekona(a zrejme podla neho ani nebude konat ).
Neviem, ci som ten clanok iba zle pochopil, ale pripada mi to iba ako taka snaha o nejake alternativnu reklamu. Ale tak snaha sa ceni, ci nie?

S tym kopirovanim cien podla inych inzercii sa ale da suhlasit, hlavne u starych bytov sa takto potom vytvara akysi zacarovany kruh. Kazdy by chcel predat svoj byt za co najviac, aby si mohol neskor dovolit nieco lepsie. Da sa povedat, ze podobne je to aj s novostavbami, otazkou je len, kedy tito zucastneni konecne precitnu a prisposobia sa realite, ktora uz zial nie je taka ruzova bez dopytu od "investorov".
Advertisement

Old December 8th, 2011, 03:07 PM   #4
jamlc1m
Registered User

jamlc1m's Avatar

Likes (Received): 1653

mozno si to zle pochopil. on predsa pise, ze vychadzal z cien ozajstnych predajov, tzn nie tych predrazenych inzeratov. nemal som pocit ze by tam robil nejake predikcie (mozno som zas ja zle cital ten blog ) skor hodnotil situaciu ktora sa odohravala za poslednych 7 mesiacov na zaklade jeho predajnych cisiel.
ano zo statistickeho hladiska jedna realitka nie je asi dostatocna vzorka. ale zda sa mi ze oni patria k tym vacsim nie? uz som davno nekupoval byt takze neviem
jamlc1m no está en línea   Reply With Quote
Old December 9th, 2011, 11:55 AM   #5
[SK]peter
Registered User

Likes (Received): 84

Bratislava triezvie z vysokých cien bytov

http://reality.etrend.sk/byvanie/bra...ien-bytov.html

Rozostavané novostavby sú lacnejšie aj o 600 eur/m2 ako ležiaky z čias boomu
[SK]peter no está en línea   Reply With Quote
Old January 12th, 2012, 12:15 AM   #6
pt82
VIP Member

pt82's Avatar

Likes (Received): 1666

jedna dokončená novostavba predáva m2 za priemerne 7.000€
Palác Motešických - 2-izb. byt 79,00 m2 za 559.599 € - asi najlux. byty v meste
pt82 no está en línea   Reply With Quote
Old January 14th, 2012, 01:12 PM   #7
historik
Registered User

Likes (Received): 6

To kúpi naozaj len úplný blázon. Keby to bolo vo Viedni, to ešte pochopím, ale v Bratislave... Za tie peniaze máš dom s veľkým pozemkom blízko Bratislavy. Inak upozorňujem, že tie ceny sa týkajú holobytov, a byty na najvyšších poschodiach sú 2-poschodové mezonety s výmerou 350+ a vlastným interiérovým výťahom. Takže si prípadne môžeme ich cenu aproximovať
historik no está en línea   Reply With Quote
Old January 14th, 2012, 04:30 PM   #8
aquila
dialnice.info ::..

aquila's Avatar

Likes (Received): 4934

za tie peniaze mas velky dom aj s pozemkom priamo v bratislave a na lukrativnych adresach
aquila está en línea ahora   Reply With Quote
Old January 14th, 2012, 05:43 PM   #9
Strummer
lost in the supermarket

Strummer's Avatar

Likes (Received): 2755

z diskusie na Trende:

Quote:
Neskutočné zderstvo

7.12.2010 / grgo / Reagovať

Prečítal som si pár príspevkov vyššie a chce sa mi zo slovenských bánk grcať. Momentálne bývam (a mám hypotéku) v Rakúsku. Úroková miera je 2,74%. Úrok je zmluvne určený ako EURIBOR + 1,74% prehodnocuje sa každé 3 mesiace. V súčasnej kríze zvyšovanie úrokov nehrozí, možno sa skôr naopak budem do konca roka tešiť z poklesu možno aj o celé percento. Rakúska regulácia samozrejme tiež znamená bezplatnú možnosť predčasného splatenia úveru a možnosť prejsť ku konkurencii ak sa moja materská banka ustrelí. Samozrejme pridajte si aj ďalší balík regulácií o podmienkach splácania v prípade hmotnej núdze apod., z ktorých by napríklad ľuďom z INESSu hrozili nočné mory.
.
Ďalšia funny príhoda je, že Sparkasse - banka zo skupiny ERSTE (rovnako ako SLSP) mi ponúkala podobný úrok. Iba podotýkam že pracujem v Bratislave. Stačí sa presunúť o pár kilometrov za hranice - a voila, všetko zrazu ide. To bude asi tým že AT je na rozdiel od SK funkčný štát.
.
Keď tu vidím tie ďalšie čísla ako 4,7% či dokonca cez 5% tak mi je fakt divne. Ak by som rátal že takýto rozdiel v úrokoch (cca 2%) ostane povedzme 3 roky, tak to znamená predraženie nehnuteľnosti o 4-6% (v závislosti od pomeru financovania kúpy vlastnými prostriedkami), ak by to tak ostalo počas celej životnosti splácania(čo pri postoji ľavice aj pravice k regulácii zrejme hrozí), tak si za tú hornú hranicu dosaďte dĺžku splácania hypotéky (takže sa tu bavíme o potenciálnom predražení nehnuteľnosti o 15-30%).
http://financie.etrend.sk/banky/urok.../diskusia.html
Old January 14th, 2012, 07:28 PM   #10
[SK]peter
Registered User

nieje to bohatosťou trhu? dlhšou historiou hypoték v rakúsku?

aka je objem nesplácaných hypoték?

bolo by zaujímave keby banky mohli dávať uvery naprieč europou. aký úrok by dala rakúska banka na slovensky byt
Old January 14th, 2012, 07:35 PM   #11
jamlc1m
Registered User

jamlc1m's Avatar

a to este nespomenul ze ak postavis dom aspon trochu ekologicky tak dostanes uver od statu (okolo 40000 presna vyska zavisi od prijmu a poctu deti) kde sa urokova miera pohybuje v urovni 1% - konkretne prvych 11 rokov je to 0.5%.
ano zainvestujes viac penazi do stavby takeho domu ale to sa ti casom vrati na nizsich nakladoch na vykurovanie a samozrejme v tej nizsej urokovej miere....
Old January 14th, 2012, 07:36 PM   #12
Strummer
lost in the supermarket

Strummer's Avatar

Likes (Received): 2755

Je to proste tym, ze stat sa stara o to, aby ludia mali kde byvat... kedze to je zaklad zdravej spolocnosti, uplne jednoduche. Prisna regulacia vystavby, regulacia trhu aj cien, atd...

A mimochodom, vedeli ste ze v takom Singapure, ktory je nasimi volno-trhovo neoliberalnymi ekonomami prezentovany ako liberalna utopia a priklad ktory by sme mali nasledovat, byva 85% obyvatelov v statom postavenych a financovanych nehnutelnostiach?
Old January 14th, 2012, 07:45 PM   #13
[SK]peter
Registered User

slepo by som neveril nejaký internetovým diskusiam.

z jedneho članku;

V Rakúsku bol podľa Národnej banky v decembri priemerný úrok, za ktorý sa poskytovali hypotéky, 3,83 percenta. Na Slovensku 4,7 percenta.
Old January 14th, 2012, 07:47 PM   #14
[SK]peter
Registered User

„Slovensko je v ratingu o štyri stupne nižšie ako napríklad Rakúsko. Slovenské dlhopisy s porovnateľnou splatnosťou majú o viac ako percentuálny bod vyššiu sadzbu ako rakúske,“

takže všetko ma svoje logické vysvetlenie. netreba za všetým hľadať senzáciu či konšpiráciu
Old January 14th, 2012, 08:01 PM   #15
jamlc1m
Registered User

jamlc1m's Avatar

viem, ze aj toto je len internetova diskusia, ale moja sucasna urokova miera je 2.8% a taktiez je naviazana na trojmesacny euribor takze mi to nepride az take neuveritelne...

ked som si porovnaval splatku s kolegom ktory ma uver na slovensku a ma ho o niekolko desiatok tisic nizsi ako ja bol som sokovany tym ze on ma napriek nizsej istine vyssiu mesacnu splatku...
Old January 14th, 2012, 08:10 PM   #16
[SK]peter
Registered User

rozumne vysvetlenie budú hypotekarne založné listy.

jednoduché tie slovenské majú vyšší úrok než rakúske. to iste ako ked si teraz rakusko požičia za 2%, slovensko za 4% a také grecko za 7% alebo vôbec
Old January 25th, 2012, 06:25 PM   #17
pt82
VIP Member

pt82's Avatar

Likes (Received): 1666

2 izbový tehlový byt v pôvodnom stave, 61 m2, Veľký Šariš cena 46 000 €

Kúpou tohto bytu získavate od nás poukaz na Kanárske ostrovy pre 2 osoby

http://reality.sk/inzerat//exkluzivne-len-u-nas-!!!-2-izbovy-tehlovy-byt-61-m2-velky-saris

tomu hovorím výhodná ponuka - byt za 750€ za meter a dovolenka na malorke zadarmo
pt82 no está en línea   Reply With Quote
Old January 26th, 2012, 07:20 PM   #18
Sukino
Registered User

Sukino's Avatar

Likes (Received): 3566

Quote:
Originally Posted by pt82 View Post
2 izbový tehlový byt v pôvodnom stave, 61 m2, Veľký Šariš cena 46 000 €

Kúpou tohto bytu získavate od nás poukaz na Kanárske ostrovy pre 2 osoby

http://reality.sk/inzerat//exkluzivne-len-u-nas-!!!-2-izbovy-tehlovy-byt-61-m2-velky-saris

tomu hovorím výhodná ponuka - byt za 750€ za meter a dovolenka na malorke zadarmo
na to, kde to je, je to stale predrazene
Old January 27th, 2012, 01:14 PM   #19
optimikista
optimikista

Likes (Received): 0

Bankam stale nieco chyba

http://reality.etrend.sk/byvanie/ked...dovolenky.html
optimikista no está en línea   Reply With Quote
Old January 29th, 2012, 03:13 AM   #20
Sukino
Registered User

Sukino's Avatar

Likes (Received): 3566

Quote:
Originally Posted by [SK]peter View Post
Bratislava triezvie z vysokých cien bytov
este ani len nezacala

BA 3 izby
€170 000
€177 435
€185 800
€133 000

Dublin 3 izby -
€185,000
€165,000
€155 000
€135,000

Podla prijmu po zdaneni su Dublincania 4. najbohatsi v Europe a 14. na svete.

Last edited by Sukino; January 29th, 2012 at 03:18 AM.
Sukino no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools

Posting Rules