[Slovakia] Bezbariérovosť - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Slovakia

Slovakia Slovensko » Bratislava | Košice

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old November 9th, 2014, 11:37 PM   #1
JimmySK
Registered User

JimmySK's Avatar

Likes (Received): 165

[Slovakia] Bezbariérovosť

Hello všetkým,

rád by som otvoril na skyscrapecrity tému Bezbarierovosť na Slovensku. Hľadal som nejakú tému na túto problematiku tak som vytvoril nový thread. Keď tak mi to presnunťe do inej sekcie.

Slovensko v rámci bezbarierovosti je celkom na slušnej úrovni, ideme celkom dobrým smerom, kedže sam som uzívateľ mechanického aj elektrického vozíka. Najväčšie nedostatky vnímam v rámci autobusovej a želežničnej dopravy, prístupy do štátnych budov, prípadne historických.
Kedže neše želežnice velmi ale veľmi pomaly rekonštruju bezbarierové nastupišta nehovoriac o katastrofalnej Hl. stanice BA. Máme tam kvázi jednu plošinu cez schody ale ani tá nesplňa parametre. Taktiež ideme pomalym tempom s bezbarierovým WC v mestách. V Žiline bolo vytvorené bezbarierové WC v podchode, kde bolo minimálne 20 schodov a bez ziadnej elektrickej rampy - to bol nonsens.

Nechcem len kritizovať tak napíšem aj pozitíva -
- budujú sa skvelé nakupné centrá, kde sa môže vozíčkar uplne v pohode pohybovať priklad - Aupark, Eurovea.
- Upravujú sa chodníky podla standardov EU. Je velmi dolezité aby boli chodníky zrezané lebo vysoký obrúbnik znamená komlikáciu pre elektrický vozík a veľa krát aj ohrozuje život. Predstavte si, že ste na prechode chodcov a nemozete prejst koli obruníku a musite to obchádza medzi autá.
- výborné zrekonštruovaná hl. stanica v Poprade. Bezbarierové električky v poprade, kde je radosť cestovať.
- vlaky IC - majú plošinu pre nakladanie vozíkov (žiaľ vela ich nefunguje)

Keď budem mať viacej času popridávam sem aj nejaké zaujimavosti prípadne linky. Budem veľmi rád ak by niekto chcel o tejto tému diskutovať alebo len pridávať fotky, bezbarierovosti - wc, chodníky, prístupy, rampy, mhd atď.

Pridám skvelú budovu po rekonštrukcii, ktorú si dal navrhnúť vozíčkar vo Zvolene. Architekt za to dostal aj ocenenie

http://samosprava.zvolen.sk/?program...id_clanok=6504

slowake, marish, Amrafel, wuane, motooo, KLEPETO liked this post
JimmySK no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old November 10th, 2014, 03:25 PM   #2
wuane
Registered User

wuane's Avatar

Likes (Received): 747

vyborna tema na diskusiu.

Bezbarierovost sa uz aj na arch. skolach berie ako samozrejmost, je k tomu niekolko dobrych publikacii a studentska atelierova tvorba uz od prvych projektov musi splnat pomerne prisne kriteria bezbarierovosti (pre studentov oblubene rampy napr. ). Dokonca si pamatam ze na FA STU sme mali taky workshop,kde si mohol kazdy vyskusat chodit o barlach alebo na vozicku a skusit pouzit niektore sposoby zdolavania schodov ,hran a pod... myslim si ze sa ozaj veci pohnu k lepsiemu.

Inac v podstate plati ze vacsina bezbarierovych opatreni ma priaznivy vplyv aj na fungovanie nehendikepovanych ludi.

JimmySK, zelam ti aby sa ti cim skor a co najviac zjednodusil kazdodenny zivot , a aby si stretaval len ohladuplnych ludi ochotnych pomoct,ked este na nejaku barieru narazis.
..dúfam, že to nikto nepočúva, zabezpečil som na tento rok 35, na budúci rok asi 40, plus teda ďalšie veci. Zabezpečil som ich, ako tie peniaze, vlastnou hlavou...To, že sa pri tom motal Fedor, nemôže znamenať, že ma niekto bude držať za gule, to sa nesmie stať...Som sa vymanil od Fedora a povedal som: Fedor, ja som dal do toho hlavu a nie ty si dal do toho hlavu, takže ja budem teraz o niektorých veciach rozhodovať..."

SLOVAK CITIES -
- S L O V E N S K É
M E S T Á -

slowake, NuSo liked this post
wuane no está en línea   Reply With Quote
Old November 10th, 2014, 04:22 PM   #3
motooo
Registered User

motooo's Avatar

Likes (Received): 1414

Ja som ten workshop uz nezazil, ale pamatam si, ze nam jeden profesor hovoril o epxerimente na skole architektury v Nemecku, kde studenti dostali na par dni invalidny vozik a museli na nom chodit, aby si uvedomili tie bariery, ktore si mozno castokrat ani neuvedomuju.
motooo no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old November 11th, 2014, 10:15 AM   #4
aquila
dialnice.info ::..

aquila's Avatar

Likes (Received): 4920

to by som kazdemu odporucil a ako dalsi test kocik, potom by si mozno zopar ludi uvedomilo ako to je aj teraz miestami na prd riesene, aj ked posun je obrovsky. ked bol otec pred vyse 20timi rokmi na voziku, tak to bolo peklo. ja sa priznam, ze zopar krat som si ho od neho pozical a pokial si to clovek nevyskusa, tak nevie co to je zac realne chodit na voziku a aj tie rampy, co su niekedy robene aby len boli su pre vozickara dost tazko zvladnutelne, kedze tie naklony su ozaj drsne ..

a to iste ked si zoberieme arogantne parkovanie na nasich chdonikov, tam maju vozickari ciste peklo .. kedze uz aj s kocikom je to problem, ale vozickar ked ma ist dole na cestu a potom hore kvoli nejakemu parkujucemu debilo, tak to je zle
aquila está en línea ahora   Reply With Quote
Old November 11th, 2014, 11:18 AM   #5
wuane
Registered User

wuane's Avatar

Likes (Received): 747

Castokrat sa inac stava ze sice je rampa,ma aj spravny sklon,ale je totalne nevhodne smerovana, napr. do kolizneho bodu s automobilovou premavkou alebo nebodaj zeleznicou ci elektrickovou tratou. Rovnako sklon niektorych nastupist,co bolo nejedno video,ako mamicke odisiel kocik do trate metra napr. Samozrejme,ma ho mat zabrzdeny,ale aj tak,na taketo veci sa musi mysliet.

Dalsou vecou je zimna udrzba. Ak sa o to nikto nestara tak rampy su nepouzitelne.

Inac teraz v inom threade aquila spominal ze reko. trate v Karlovke sa robi s barierovymi zastavkami...
..dúfam, že to nikto nepočúva, zabezpečil som na tento rok 35, na budúci rok asi 40, plus teda ďalšie veci. Zabezpečil som ich, ako tie peniaze, vlastnou hlavou...To, že sa pri tom motal Fedor, nemôže znamenať, že ma niekto bude držať za gule, to sa nesmie stať...Som sa vymanil od Fedora a povedal som: Fedor, ja som dal do toho hlavu a nie ty si dal do toho hlavu, takže ja budem teraz o niektorých veciach rozhodovať..."

SLOVAK CITIES -
- S L O V E N S K É
M E S T Á -
wuane no está en línea   Reply With Quote
Old November 11th, 2014, 11:41 AM   #6
Anuris
Registered User

Likes (Received): 3267

Ja to vidim pozitivne, ved Bratislava je uz teraz mekkou progresivnosti v otazkach podpory handicapovanych ludi. Sprosti neempaticki Zapadaniari davaju prednost prizemnym kritereriam ako je ekologia ci estetika a v parkoch riesia povrchy chodnikov drtou ci dlazbou, zatial co mi v Bratislave myslime v prvom rade na potreby handicapovanych, pre ktorych je jednoznacne najlepsi asfalt, a preto ak si ho bude priat co len jeden clovek na voziku, tak mu to splnime.

Ospravedlnujem sa zakladatelovi vlakna, ze hned moj prvy prispevok sa niesol v takomto ironickom duchu a vsetkym handicapovanym prajem, aby kompetentni riesili ich denno-denne tazkosti, s ktorymi su konfronotovani v uliciach nasich miest, este viac ako doteraz. A hlavne aby sa naozaj zameriavali na veci, ktore su potrebne (obrubniky na prechodoch, bezbarierovy pristup do uradnych budov atd.) a nezneuzivali spoluobcanov odkazanych na invalidny vozik ako vyhovorku na obhajobu odlfaknutych rekonstrukcii...
Anuris no está en línea   Reply With Quote
Old November 11th, 2014, 04:07 PM   #7
Qwert
Moderator

Qwert's Avatar

Likes (Received): 4288

V krajine, kde je povolené parkovanie na chodníkoch nie sú rešpektovaní ani zdraví chodci, nehovoriac už o vozíčkaroch. Kým sa tento nezmysel nezakáže, tak sa ostatné opatrenie v záujme bezbariérovosti budú do veľkej miery neúčinné.
Old November 11th, 2014, 04:50 PM   #8
slowake
coffee fascist

slowake's Avatar

Likes (Received): 227

Quote:
Originally Posted by Qwert View Post
V krajine, kde je povolené parkovanie na chodníkoch nie sú rešpektovaní ani zdraví chodci, nehovoriac už o vozíčkaroch. Kým sa tento nezmysel nezakáže, tak sa ostatné opatrenie v záujme bezbariérovosti budú do veľkej miery neúčinné.
amen
slowake no está en línea   Reply With Quote
Old November 21st, 2014, 06:41 PM   #9
JimmySK
Registered User

JimmySK's Avatar

Likes (Received): 165

Dakujem za kazde komenty

V prvom rade ked sa tu bavíme aj o státi ludi na chodníkoch tak to je asi náš další slovenský šport. Tiež sa mi veľa krát stalo, že auto stálo na chodníku tak, že ani chodiaci človek by neprešiel.
Som rád, že postupne na slovensku sa rieši bezbarierovosť. Už len také Pieštany, kde je radosť bývať
Hlavne sa musí lepšie poriešiť železničná doprava - lebo veľa vozíčkárov je to nenormálny stres. Ale musíme byť radi, že to ako tak funguje

Pozrite si toto zaujimavé video ako ľudia v Amerike bojovali za bezbarierovu dopravu
zan

Bezbariérový pohyb sa stáva prirodzenou súčasťou Slovenska
http://www.webnoviny.sk/slovensko/cl...tou-slovenska/

michael89 liked this post
JimmySK no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools

Posting Rules