[Bratislava] Zwirn - Page 3 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Slovakia > City Development > Bratislava

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 3 votes, 5.00 average.
Old May 22nd, 2012, 06:55 AM   #41
Ondro
Veteran of the meme war

Ondro's Avatar

Likes (Received): 1211

Quote:
Originally Posted by PosoniumAster View Post
Cvernovka je POSLEDNY historicky intaktne zachovany industrialny komplex v Bratislave. Nestoji zato zachovat aspion jediny?
Keby si mal romantický zámok z konca 19. stor. a vedľa neho betónovú dostavbu nejakej garáže s tým, že by pôvodne bola iba obyčajná betónová hnusná garáž, ktoré nemala nič spoločné so zámkom, ktorú by však v polovici jej doterajšieho života "zamaskovali" tým, že by ju obložili v takom istom romantizujúcom duchu a pridali veľké drevené vráta, bolo by na mieste tú garáž zbúrať?
Advertisement

Old May 22nd, 2012, 05:06 PM   #42
dvernik
Registered User

dvernik's Avatar

Likes (Received): 1472

Quote:
Originally Posted by Ondro View Post
Keby si mal romantický zámok z konca 19. stor. a vedľa neho betónovú dostavbu nejakej garáže s tým, že by pôvodne bola iba obyčajná betónová hnusná garáž, ktoré nemala nič spoločné so zámkom, ktorú by však v polovici jej doterajšieho života "zamaskovali" tým, že by ju obložili v takom istom romantizujúcom duchu a pridali veľké drevené vráta, bolo by na mieste tú garáž zbúrať?
Obávam sa, že toto nebol dobrý príklad
dvernik no está en línea   Reply With Quote
Old May 22nd, 2012, 05:16 PM   #43
PosoniumAster
Registered User

PosoniumAster's Avatar

Likes (Received): 1713

Anuris: V zasade suhlasim, akurat si nemyslim, ze si nemozeme dovolit zachovat Cvernovku v celom rozdsahu. Ja v tejto stvrti byvam a vidim prazdne miesta po Kable, Gumone, v okoli pristavu alebo Plynarenskej, skratka je tu kvantum prazdneho placu kde nie je nic a nikdo sa nehrnie ten priestor vyuzit (starym mrakodrapovym planom neverim). Naopak Cvernovka by mohla aj bez burania fungovat vyborne. Mlynske Nivy rozhodne nedostatkom miesta netrpia, prave naopak, ked sa pozries okolo seba mas snad pocit, ze sa nachadzas v centre mesta?
Ako som povedal, dovodom preco by sa mala zachovat cela Cvernovka je, ze je tam dochovany cely komplex, ktory je nenaruseny buranim, iba ak malymi pristavbami. Bolo by kulturne zachovat pre buduce generacie aspon tento jeden neposkodeny industrialny komplex, svedciaci o povodnej priemyselnej historii Bratislavy pred sto rokmi.
Tie reci o tom, ze tam nie je nic cenne mi velmi pripominaju diskurz o podhradi v 60. rokoch, historia sa opakuje. Tiez doslo k plosnemu buraniu a dnes nemame predstavu ani o kusku starej Vydrice. V buducnosti sa stane, ze nebudeme mat predstavu o Rakusko-Uhorskej industrialnej architekture v Bratislave. Jeden jediny takyto komplex snad v meste mozeme strpiet.

Ondro, tvojmu prikladu nerozumiem. Nevidim ziadnu spojitost s tym o com sa tu bavime, ale tu garaz by som zbural.
PosoniumAster no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old May 22nd, 2012, 05:45 PM   #44
Ondro
Veteran of the meme war

Ondro's Avatar

Likes (Received): 1211

Quote:
Originally Posted by dvernik View Post
Obávam sa, že toto nebol dobrý príklad
No čo chceš, napísal som to o siedmej ráno, to nebola príliš veľká predstavivosť v hre
Old May 22nd, 2012, 09:12 PM   #45
Anuris
Registered User

Likes (Received): 3271

Quote:
Anuris: V zasade suhlasim, akurat si nemyslim, ze si nemozeme dovolit zachovat Cvernovku v celom rozdsahu. Ja v tejto stvrti byvam a vidim prazdne miesta po Kable, Gumone, v okoli pristavu alebo Plynarenskej, skratka je tu kvantum prazdneho placu kde nie je nic a nikdo sa nehrnie ten priestor vyuzit (starym mrakodrapovym planom neverim). Naopak Cvernovka by mohla aj bez burania fungovat vyborne. Mlynske Nivy rozhodne nedostatkom miesta netrpia, prave naopak, ked sa pozries okolo seba mas snad pocit, ze sa nachadzas v centre mesta?
Pokial sa francuzsky investor nechysta v nablizsom case stavat, tak nie je ani dovod pre rychle buranie, po ktorom tam zostane dalsii oploteny pozemok zarasteny burinou. Namiesto toho nech to dalej stoji a plni svoju sucasnu kulturno-obchodnu funkciu. S tym suhlasim. Ale ako som uz povedal, samotni aktivisti dotlacili investora k tomu, ze sa v zaujme usetrenia si problemov rozhodol najomnikom vypovedat zmluvy a Cvernovku vyprazdnit. Ak ju aj predcasne zbura, opat to bude hlavne vina nadmerne anagzovanych aktivistov.

Tie prazdne pozemky, ktore zstali po Gumone, Kable atd. francuzsky investor nevlastni a nema na ne dosah. Ze stoja a nic sa na nich nerobi je vecou ich majitelov. Ten stav nie je dobry, ale pravdupovediac ak tam maju v dosledku utlmu trhu postavit nejake lacne krabice bez stipky pridanej hodnoty, tak radsej nech tam zatial nestavaju nic. Francuzi ale maju zaujimave vizie a kedze vlastnia pozemky pod Cvernovkou a nie pozemky pod byvalym Gumonom alebo Kablom, tak v pripade, ze sa tieto vizie rozhodnu realizovat bude musiet Cvernovka ustupit.

Quote:
Tie reci o tom, ze tam nie je nic cenne mi velmi pripominaju diskurz o podhradi v 60. rokoch, historia sa opakuje. Tiez doslo k plosnemu buraniu a dnes nemame predstavu ani o kusku starej Vydrice. V buducnosti sa stane, ze nebudeme mat predstavu o Rakusko-Uhorskej industrialnej architekture v Bratislave. Jeden jediny takyto komplex snad v meste mozeme strpiet.
Tento argument neberiem. Tak ako nie je hodnotny kazdy historicky obytny dom nie je hodnotna ani vsetka industrialna architektura. Zachovavat celu Cvernovku len preto, aby sme mali v buducnosti predstavu o Rakusko-Uhorskej industrialnej architekture nepovazujem za relevantnu pohnutku. Sama Cvernovka totiz podla mna v nalezitej miere nevyjadruje prednosti, ktore danu architekturu robia cennou, a teda o nej ani neposkytuje relevantnu predstavu. Cvernovka je podla mna iba stara, ale nie hodnotna.

Last edited by Anuris; May 22nd, 2012 at 11:16 PM.
Anuris no está en línea   Reply With Quote
Old May 23rd, 2012, 11:46 AM   #46
PosoniumAster
Registered User

PosoniumAster's Avatar

Zaujimave nazory. To, ze J.C. vypovedal zmluvu najomnikom kvoli aktivistom sa mi velmi nepozdava. Ak aj to urobil preto, ze je rozculeny na aktivistov je to len a len jeho chyba. Aktivisti a najomnici nie su jedno a to iste. Som rad, ze sa v spolocnosti dviha zaujem o architekturu a verejne priestory. Myslis si, ze v Parizi by sa nezdvihla vlna protestov v podobnom pripade? Dovolim si povedat, ze by bola daleko silnejsia a on by si to nedovolil vobec burat. Miera obcianskej angazovanosti je u nas stale velmi slaba, rovnako ako hrdost na kulturno-historicke dedicstvo. Prave Francuzi, silni nacionalisti a milovnici vsetkeho stareho (to mozeme vidiet aj vo vyjadrenieach J.C.) podobne stavby najviac chrania. Prekvapenie J.C. z postupu aktivistov je dost neuprimne, kedze musi byt z domu zvyknuty na daleko tvrdsi postup verejnosti. Zrejme si mysli, ze tu budeme vsetci ticho, ale nastastie sa veci menia. Ked sa buralo Kablo, odpor bol maly, ale ludia si to uvedomuju viac a viac.

Zaujimalo by ma preco si myslis, ze Cvernovka nevyjadruje prednosti spomenutej architektury? Co povazujes v industriale za naozajstnu hodnotu?
Old May 23rd, 2012, 05:22 PM   #47
Anuris
Registered User

Quote:
Zaujimave nazory. To, ze J.C. vypovedal zmluvu najomnikom kvoli aktivistom sa mi velmi nepozdava. Ak aj to urobil preto, ze je rozculeny na aktivistov je to len a len jeho chyba. Aktivisti a najomnici nie su jedno a to iste.
"Zijuca" Cvernovka je pre aktivistov vyrazne efektivnejsim a silnejsim argumentacnym nastrojom ako prazdna Cvernovka. Pokial sa tam zhromazduju rozni alternativni umelci, raz za cas sa tam konaju bazary a koncerty alebo tam sidli knihkupectvo Alexis so svojim ocenovanym interierovym dizajnom, tak sa da poukazovat na to, aka to bude pre Bratislavu strata v pripade, ze to vsetko zanikne, ze ine take priestory uz v meste nie su, ze Cvernovka je v tomto smere nenahraditelna atd. Nehovoriac o tom, ze samotni najomnici maju zaujem na zachovani Cvernovky, a preto je velmi pravdepodobne ich pridavanie sa k protestom aktivistov. Z tohto dovodu bolo pre JC v atmosfere stupnujuceho sa tlaku podla mna vyhodnejsie nechat Cvernovku vypratat. Je to ale samozrejme iba moja domnienka.

Tento styl argumentacie mi inak velmi pripomina PKO, kde sa tiez viac ako architektonickou hodnotou operovalo s geniom loci, nenahraditelnostou, tradiciou, jedinecnou akustikou atd. Jednym z najlhasnejsich kritikov burania bol z pochopitelnych dovodov organizator Jazzovych dni Peter Lipa a hla vcera som ho videl na TA3 ako srsal spokojnostou nad presunom Jazzovych dni do Incheby, ktora je vraj daleko modernejsia, priestranejsia, praktickejsia, krajsia atd. Dokonca z neho vypadlo aj to, ze sa za PKO a tamojsie satne hanbil a ze keby sa dnes mali rozhodovat medzi zostanim v Inchebe a navratom do PKO, tak si asi vyberu Inchebu.

Cize sila argumentacia, ze je nieco z funkcneho hladiska nenahraditelne, je velmi pochybna.

Quote:
Myslis si, ze v Parizi by sa nezdvihla vlna protestov v podobnom pripade? Dovolim si povedat, ze by bola daleko silnejsia a on by si to nedovolil vobec burat. Miera obcianskej angazovanosti je u nas stale velmi slaba, rovnako ako hrdost na kulturno-historicke dedicstvo. Prave Francuzi, silni nacionalisti a milovnici vsetkeho stareho (to mozeme vidiet aj vo vyjadrenieach J.C.) podobne stavby najviac chrania. Prekvapenie J.C. z postupu aktivistov je dost neuprimne, kedze musi byt z domu zvyknuty na daleko tvrdsi postup verejnosti. Zrejme si mysli, ze tu budeme vsetci ticho, ale nastastie sa veci menia. Ked sa buralo Kablo, odpor bol maly, ale ludia si to uvedomuju viac a viac.
V podstate protestuju stale ti isti ludia. Rozdiel je, ze slovenski banditski developeri, majuci aj vyhodu neexistencie precedensu, pre istotu vsetko rychlo zburali a bolo ticho, kedze potom uz nebolo za co protestovat. Angazovanost verejnosti je inak stale rovnako slaba. Preto aktivisti maju svoj nespochybnitelny vyznam, ale zas nemoze tu jedna mala hrstka ludi univerzalne vsetkym diktovat ako ma co byt.

Mas pravdu, ze v vo vyspelejsom a angazovanejsom Francuzsku by sa pri snahe o zburanie nejakeho hodnotneho industrialneho komplexu zrejme strhla obrovska vlna odporu, rozdiel by vsak bol v tom, ze ten komplex by pravdepodobne vyzeral ako ten v Lodzi a nie nasa Cvernovka. Velmi silno pochybujem, ze by sa Cvernovka dockala vo Francuzsku rovnakej glorifikacie, akej sa tesi u tanajsieho Klubu ochrany technickych pamiatok. Z pohladu miest ako Pariz je Cvernovka absolutne nezaujimave nic zaberajuce miesto a spatiace okolie. Mozno niekde na dalekom predmesti by mala sancu prezit, aj to nie pre nu samotnu, ale pre jej pripadne funkcne vyuzitie.

Inak, prave Pariz presiel svojho casu vyraznym prebudovanim. Urcite to vtedy vyvolalo velku nevolu a padlo kvoli tomu mnozstvo cennych stavieb, pritom dnes je Pariz povestny svojou krasou a nezamenitelnou atmosferou. V konecnom dosledku teda prinosy prevazii straty, ktore boli urcite vyrazne vyssie nez odstranenie Cvernovky.

Quote:
Zaujimalo by ma preco si myslis, ze Cvernovka nevyjadruje prednosti spomenutej architektury? Co povazujes v industriale za naozajstnu hodnotu?
Ja z pozicie laika mozem kludne jednoducho povedat, ze je to komplex nevhodne situovanych, skaredych, nezaujimavych, pricapenych, rozpadavajucich sa, zdevastovanych budov, a kedze tento nazor bude asi zdielat vacsina laikov, je na niekom, kto sa prezentuje ako odbornik, aby nam "nezasvatenym" dokazal, ze za neatraktivnym vzhladom sa skryva cosi cenne a na prvy pohlad neviditelne. Pokial jedinym jeho argumentom bude, ze jemu sa tie budovy naopak pacia, potom sa cela disputa presuva do roviny vacsina vs. mensina a rozhodujece bude, ktory nazorovy prud si ziska viacej privrzencov.

Hodnota cohokolvek ako cisto abstraktna velicina je predovsetkym vecou sirsieho spolocenskeho konsenzu a roznych mocensko-zaujmovych sil, ktore posobia pri jeho utvarani. Z mojho laickeho pohladu moze hodnotu v industrialnej architekture, resp architekture ako takej, tvorit napr. pouzitie zaujimavych a originalnych architektonickych prvkov, osobitnej konstrukcnej techniky, specifickych materialov, celkovy vizualno-esteticky dojem, vek stavby atd. Cvernovke priznavam vek, ktory je vsak v porovnani s mnohymi inymi aj tak nechranenymi a bez problemov buranymi stavbami zanedbatelny. Konstrukcnu techniku posudit neviem a v ostatnych spominanych parametroch nepovazujem Cvernovku za nicim vynimocnu.

To, ze Cvernovka nevyjadruje prednosti industrialnej architektrury si myslim preto, lebo mam moznost ju porovnat s inym špickovymi stavbami, ktore ich vyjadruju a vidim tie rozdiely.
Old May 23rd, 2012, 06:55 PM   #48
AladarP
Registered User

Likes (Received): 0

Pre Anurisa:

Tiez som laik. Ale hlboko s Tebou nesuhlasim. Nedaleko tychtro objektov byvam.

1) Ked burali Gumon, bolo to ako keby niekto bural primacialny palac - hrube barbarstvo. Prorokoval som ze to bude roky nezastavana burina. Je to tak. Okrem toho, to co tam postavia ocakavam skor s obavou ako nadsenim.

2) Ked niekto zbura Cvernovku bude to barbarstvo rovnakeho kalibru. Ta budova je KRASNA.

3) To ze vacsina ludi pozera telenovely a reality show neznamena ze mame "zburat" divadlo. Aj ked vacsina by mala nazor ze ano. Pretoze demokracia sa nerovna diktatura vacsiny, ale zahrna aj respektovanie mensin.

4) Bohuzial len malo ludi na SVK ma vkus. Ludia v BA zavrhuju nove SND, most SNP (ano, podrhadia je velka skoda - lenze tu zase hovorime o NEBURANI, a nie burani), My na Kamennom namesti, Gumonku, Cvernovku etc. Na dedine mam original chalupu, drevenicu, poslednu v dedine. Miestni ju povazuju za chajdu a cuduju sa ze ju nezburam.

5) nejde o to nic neburat a nic nestavat. Lenze je potrebne mat cit a vkus pri tom. Ja mam dom zariadeny super moderne a chalupu zase povodne. Obe sa mi velmi pacia. Preto sa mi paci aj nova NBS, a dokonca aj prerobene presscentrum pred tym ako na neho nalepili tie nevkusne loga JOJ atd, ale tiez Klastorisko v slovenskom raji, drevenice, etc. A nepacia sa mi nadstavene panelaky/funkcionalisticke bytovky so sedlovou strechou (vrchol nevkusu), atd atd.
AladarP no está en línea   Reply With Quote
Old May 23rd, 2012, 07:14 PM   #49
studsk
Registered User

Likes (Received): 0

Nie je mi uplne jasne o com je cela tato debata...vsetci dobre vieme, ze sa jedna o industrialnu architekturu. Snazime sa byt svetovi a prve co urobime je to, ze si likvidujeme vlastnu historiu. Tak ako narod nemoze existovat bez vlastnej historie, tak ani mesto nema svojho ducha bez svojej historie. Vsade vo svete tak ako som to mohol vidiet na vlastne oci v New Yorku, Londyne, Rime alebo Madride je industrialna architektura velmi vysoko cenena. Cvernovka je sucastou tohto mesta a vzdy bola. Je snad poslednou komplexnou industrialnou architekturou v tomto meste, ktora este stoji. Tu sa vobec nema viest debata o tom ci ju zburat alebo ci ma v skutocnosti nejaku hodnotu....tato debata by sa mala uberat k navrhom ako ju prerobit, zachovat alebo vyuzivat. Pretoze pre mna osobne zburanie Cvernovky neprichadza v uvahu....proste tato moznost pre mna neexistuje....
studsk no está en línea   Reply With Quote
Old May 23rd, 2012, 08:27 PM   #50
PosoniumAster
Registered User

PosoniumAster's Avatar

presne tak. Phill, myslim si, ze porovnavat sucasny stav C a to co z toho planuju urobit nie je spravne porovnanie. Porovnavat by sa malo, ako by C mohla vyzerat keby bola citlivo, vkusne a kludne aj s davkou umeleckosti opravena. Keby sluziala ako kulturne a umelecke centrum, ktore, ako vieme v Ba vobec nie je. Ved aj tie Viedenske ci Londynske industrialne budovy boli predtym skarede, osarpane a zanedbane. Urcite sa vtedy ozyvali podobni laici s nazormi zburat, zburat! Ale oni to nespravili, oni ich zrekonstruovali tak, ze ich dnes obdivujeme. Aj C by sa dala tak opravit, kazda jedna budova s tymi tehlovymi detailami, sambranami okolo okien, presklenymi stropmi... Vy si snad neviete v hlave predstavit, ako by to s trochou snahy a vkusu mohlo vyzerat? Pride vam snad Hainburgska tabacka skareda? V kazdej malej budove by mohla byt galeria, koncerty alebo divadlo.

Mate pravdu ked porovnavate sucasny stav a hovorite, ze ked to prerobia bude to krajsie a oblubenejsie miesto. C ma na viac nez na to co planuju, moze to byt priam bratislavska mekka kultury. Ale asi nebude. A nic podobne sa v tomto meste uz nikde nezrealizuje, lebo vsetko medzi tym zburame.
Old May 24th, 2012, 12:24 PM   #51
PosoniumAster
Registered User

PosoniumAster's Avatar

Vypozical som si z internetu povodnu fotografiu komplexu s dodnes zachovanymi budovami. Ta napravo, ktore vyzera stale rovnako, ma byt zburana:

Zaujimave je, ze ak si vsimnete tej budovy na Svatoplukovej, dnes je jej fasada ciastocne pozmenena, okna mali povodne oblukovy tvar, celkovo bola dekorativnejsia.
Old May 24th, 2012, 03:39 PM   #52
Anuris
Registered User

Quote:
Originally Posted by AladarP View Post
1) Ked burali Gumon, bolo to ako keby niekto bural primacialny palac - hrube barbarstvo. Prorokoval som ze to bude roky nezastavana burina. Je to tak. Okrem toho, to co tam postavia ocakavam skor s obavou ako nadsenim.
Ani cely Gumon nestal za zachovanie. Pekna a cenna bola iba budova lisovne bakelitu, ktora tusim ako jedina bola v procese vyhlasenia za industrialnu pamiatku. Zbytok boli iba take nesurode barabizne. Vid: https://www.skyscrapercity.com/showth...569833&page=11

Quote:
2) Ked niekto zbura Cvernovku bude to barbarstvo rovnakeho kalibru. Ta budova je KRASNA.
Ktora budova? Tato?

Alebo tato?

Ci tato?

Quote:
3) To ze vacsina ludi pozera telenovely a reality show neznamena ze mame "zburat" divadlo. Aj ked vacsina by mala nazor ze ano. Pretoze demokracia sa nerovna diktatura vacsiny, ale zahrna aj respektovanie mensin.
O zaludnych strankach vacsinoveho vkusu mi hovorit nemusis, ja z pozicie fanusika roznych nemainstreamovych veci viem, ake to je, ked napriklad nejaka obohrata kriminalka bez akehokolvek vyvoja postav a deja drti rekordy sledovanosti, zatial co tvoj oblubeny sci-fi serial je kvoli nizkej sledovanosti na odstrel. Cize urcite nemozno vo veciach kultury postavit za rozhodujuce kriterium cisto iba popularitu a masovy vkus. Na druhu stranu, tam kde sa stretava trhova ekonomika s vkusom moze clovek iba tazko cakat, ze sa bude niekto podriadovat jeho mensinovym preferenciam. Ked mi zrusia moj oblubeny serial, tak budem sklamany, asi si aj zanadavam, ale budem to musiet akceptovat (tak ako uz x-krat predtym), kedze v konecnom dosledku je vyroba serialov, filmov ci produkcia hudby predovsetkym tvrdy biznis. Na vytvaranie, uchovavanie a prezentaciu alternativnej kultury su tu rozne verejnopravne institucie, prispevkove organizacie, pripadne mensie sukromne firmy, od ktorych ale nemozem napriklad cakat filmy, ktore sa budu okrem komplexneho deja a vrstevnatych pribehovych motivov vyznacovat aj velkorysou vypravov, efektami atd. To mozem cakat iba od komercnych produkotov, ktorym sa obcas podari s nablyskanou formou zladit aj hodnotny obsah.

Situacia okolo Cvernovky je taka, ze ju vlastni sukromny investor. Pamiatkovo chranena je jedna budova, co investor respektuje a zohladni vo svojom projekte. Ostatne budovy vsak pamiatkovo chranene nie su, a preto si s nimi investor moze za sucasneho stavu robit co chce. Ci by mali byt pamiatkovo chranene je samozrejme vecou diskusie, ktoru tu v sucasnosti vedieme. Rovnako ako vsak nemoze vacsina diktovat mensine, tak ani mensina nemoze v ramci tejto diskusie vyvysovat svoj nazor nad nazor vacsiny zahrnajucej beznych ludi, investora, pamiatkove urady atd. Aj mensina, musi vediet respektovat vacsinu. Nemozu byt iba prava, ale aj povinnosti. V kulturnej oblasti ma pritom mensina velmi casto sklon vyvysovat sa nad vacsinu, tvarit sa, ze ona je intelektualne nieco viac, iba jej videnie sveta je to spravne, ze ostatni su blbci bez vkusu atd. Vermi, videl som to mockrat. Najhorsie je, ked sa to z momentalneho hnevu zmeni v zivotnu filozofiu, v permanentnu zatrpknutost, kedy clovek uveri vo vlastnu nadredenost a zacne ju univerzalne uplatnovat na vsetky situacie vzajomneho stretu hodnot a preferencii.

Quote:
4) Bohuzial len malo ludi na SVK ma vkus. Ludia v BA zavrhuju nove SND, most SNP (ano, podrhadia je velka skoda - lenze tu zase hovorime o NEBURANI, a nie burani), My na Kamennom namesti, Gumonku, Cvernovku etc. Na dedine mam original chalupu, drevenicu, poslednu v dedine. Miestni ju povazuju za chajdu a cuduju sa ze ju nezburam.
Pozri, mne sa paci aj Novy most (jedna z najkrajsich socialistickych stavieb, i ked cena za jej vybudovanie bola vysoka), v podstate aj SND (hlavne spredu), na Gumone sa mi pacila spominana lisovna bakelitu a o Tescu na Kamennom si myslim, ze ma svoje prednosti, ale na druhu stranu ta lokalita jeho vystavbou (a naslednym dalsim vyvojom) skor utrpela a trpi. Pokial by teda niekto prisiel s velmi kvalitnym projektom, ktory by si vyzadoval zburanie celeho obchodneho domu s Kyjevom, tak by som bol za za ich obetovanie v prospech daneho projektu. Co teraz povies? Ze mam vkus alebo nemam?

Veci skratka nie su take jednoduche a ciernobiele, ze ten kto je za zburanie Cvernovky je automaticky nekulturny barbar vyzivajuci sa v podnikatelskom neobaroku. Dokonca aj z tej Cvernovky by som si vedel predstavit pripadne zachovanie este aj niektorych dalsich casti okrem hlavnej chranenej budovy. Urcite vsak nie som zachovanie celeho arealu, a tak ako v pripade Tesca, aj tu radsej privitam jej nahradenie jednym ucelenym vydarenym projektom (zda sa, ze Hamilton taky ponuka) ako keby sa to tam malo nasilu zachovat na ukor kvality revitalizacie uzemia.

Quote:
5) nejde o to nic neburat a nic nestavat. Lenze je potrebne mat cit a vkus pri tom. Ja mam dom zariadeny super moderne a chalupu zase povodne. Obe sa mi velmi pacia. Preto sa mi paci aj nova NBS, a dokonca aj prerobene presscentrum pred tym ako na neho nalepili tie nevkusne loga JOJ atd, ale tiez Klastorisko v slovenskom raji, drevenice, etc. A nepacia sa mi nadstavene panelaky/funkcionalisticke bytovky so sedlovou strechou (vrchol nevkusu), atd atd.
Na dolezitost citu a vkusu bude asi apelovat vacsina ludi, problem je, ze ich subjektivne definovanie tychto pojmov sa znacne lisi, ako dokazuju aj nase odlisne nazory na hodnotu a buducnost Cvernovky.

Quote:
Originally Posted by PosoniumAster
presne tak. Phill, myslim si, ze porovnavat sucasny stav C a to co z toho planuju urobit nie je spravne porovnanie. Porovnavat by sa malo, ako by C mohla vyzerat keby bola citlivo, vkusne a kludne aj s davkou umeleckosti opravena. Keby sluziala ako kulturne a umelecke centrum, ktore, ako vieme v Ba vobec nie je. Ved aj tie Viedenske ci Londynske industrialne budovy boli predtym skarede, osarpane a zanedbane. Urcite sa vtedy ozyvali podobni laici s nazormi zburat, zburat! Ale oni to nespravili, oni ich zrekonstruovali tak, ze ich dnes obdivujeme.
Ani v Londyne, vo Viedni ci hocikde inde nezachovali a nezrekonstruovali vsetky industrialne budovy. Rovnako tak ani Cvernovka sa nejde burat cela – hlavna hala zostane zachovana a investor ju do buducnosti planuje vyuzivat na kulturne ucely. Detto napriklad Jurkovicova teplaren, z ktorej ma byt galeria alebo Cvernovka 2, t. j. "ruzovy hrad"... Ze sme si nechali zburat naprikad lisovnu bakelitu bola chyba, ale povysovanim beznych industrialov na jej uroven sa nam uz nevrati.

Quote:
Aj C by sa dala tak opravit, kazda jedna budova s tymi tehlovymi detailami, sambranami okolo okien, presklenymi stropmi... Vy si snad neviete v hlave predstavit, ako by to s trochou snahy a vkusu mohlo vyzerat? Pride vam snad Hainburgska tabacka skareda? V kazdej malej budove by mohla byt galeria, koncerty alebo divadlo.
Predstavit si to viem, ale bol by to neuveritelne drahe, technicky narocne a vyzadovalo by si to mimoriadne kvalitnu architektonicku viziu a ochotu zriect sa casti potencialu, ktory ponuka alternativa uplne noveho projektu. Mnohe objekty by podla mna bolo potrebne nadstavat (napriklad ten jednopodlazny tehlovy objekt na Kosickej) a vhodnymi upravami a zasahmi namiesat ten spravny harmonicky koktail noveho so starymi. Do tohto by ale ziadny Slovak nikdy nesiel, preco si teda mysliet, ze by to toho isiel Francuz, ktory uz tak k celemu projektu pristupeju nadstandardnym sposobom? Vie si tu niekto predstavit, ze by si napr.nejaky Lexa, ktory nechal za vikend protizakonne zburat Gumon, daval tu namahu so studovanim historickych fasad domov v Bratislave, aby ich nasledne vyuzil pri vystavbe co najvacsieho poctu vyskovo regulovanych a vzajomne sa odlisujucich budov, ktore napriek tomu budu spolu ladit a tvorit kompaktny celok s sirokymi bulvarmi, letnymi psoedeniami, mnoztvom zelene atd.?

Hociktory slovensky investor by v prvom rade v dosledku akoze nahodneho poziaru a narusenej statiky najprv zbural pamiatkovo chranenu budovu a potom by tam bachol subor co najvyssich sklenenych skatul, ktorymi by cele uzemie zapratal a vycicial do posledneho metra stvorcoveho. Alebo by to v dosledku krizi nechal lezat ladom a po x rokoch tam postavil nejake lacne administrativne smejdy, ktore sa budu cez vikendy menit na domy duchov. O muzeu, domove dochodcov, dostupnych najomnych bytoch, atelieroch pre umelcov atd. by sme si mohli akurat tak nechat snivat.

Preto JC velmi fandim a prajem si, aby mohol na uzemi Cvernovky zrealizovat svoju viziu, ktora neskutocne obohati toto mesto. Mozno sa v mediach iba prezentuje lubivymi frazami a vsetko bude nakoniec inak, ale na zaklade jeho doterajsich vyjadreni a prezentovanych projektov (ci uz studie k Cvernovke alebo projekty na Parickovej a Rajskej), ktore sa mi vsetky pacili, mu zatial skratka verim. Rozhodne viac ako hociktoremu inemu developerovi v BA.

Quote:
Mate pravdu ked porovnavate sucasny stav a hovorite, ze ked to prerobia bude to krajsie a oblubenejsie miesto. C ma na viac nez na to co planuju, moze to byt priam bratislavska mekka kultury. Ale asi nebude. A nic podobne sa v tomto meste uz nikde nezrealizuje, lebo vsetko medzi tym zburame.
Ako som ti uz povedal, nezburalo sa vsetko a to co sa zburalo sa uz neda vratit umelym glorifikovanim inych stavieb. Radsej sa zamerajme na to, aby sme neprisli o Vistru a ine klenoty, ktore sa v tieni zaujmu pomaly rozpadavaju.

Last edited by Anuris; May 24th, 2012 at 03:44 PM.
Old May 25th, 2012, 10:43 AM   #53
PosoniumAster
Registered User

PosoniumAster's Avatar

1) http://www.bratislavskenoviny.sk/naj...page_id=281843

2) Prva budova na fotke, vhodne upravena a zbavena necitlivej prestavby z poslednych rokov by bola zaujimava, staci trocha snahy a predstavivosti. Ano su v C aj nehodnotne pristavby, tie sa samozrejme buraju a nikomu to nevadi, neargumentuj trafostaniou dva krat dva metre, ta nic nedokazuje.

6) Ano ani v Londyne alebo Parizi nezachovali vsetko. Alo oni si to mozu dovolit, ak je v Parizi 500 historickych fabrik tak je to malo, to sa potom bura. Budme primerany nasim pomerom v citlivosti k dedicstvu, C je jedinu co tu mame, preto ju treba chranit. Myslis, ze v Ba sa zachovava vobec nieco? Nic sa nezachovava. Stopercentne v Parizi alebo Londyne existuje aspon jeden industrialny komplex zachovany VCELKU, urcite je ich aj viac. U nas nezostane ani jeden.
Mas pocit, ze je pratislava mesto ktore hyri pamiatkami? Nie, oproti ktoremukolvek mestu v okoli je to dost onicom. Mas pocit, ze sa v Ba bura malo, ze si mozeme dovolit znicit dalsiu historicku pamiatku? Preto ze v Bratislave je pamiatok malo a drasticky zmenila svoj raz v druhej polovici 20. storocia, je treba ich chranit.

7) Urcite je JC lepsi nez niektory ini developeri, ale to este nie je obhajoba toho co chce spravit. Ked je niekto najmensi darebak medzi zlodejmi este nie je bez viny (to je len priklad). Vsetko sa da spravit este lepsie, preco by sme nechceli viac? Stale sa mame spokojit s tym co nam podhodia, my tu zijeme, nie developer. Nikto tu nic umelo neglorifikuje, je to pekny komplex, poctiva sto rocna architektura, vzacna povodnymi detailami, ktore sa jedinecne zachovali skoro nepozmenene.
Old May 25th, 2012, 02:17 PM   #54
Favorit
Registered User

Favorit's Avatar

Likes (Received): 5785

Tiež si vypožičiam jedno svedectvo Cvernovky z internetu

Dobre, vpravo vidíme chránenú budovu pradiarne, vľavo zošľachťovňu. Ostatné budovy zbúrali/prestavali, alebo postavili neskôr a to takým štýlom, že ten ospevovaný areál podľa mňa vôbec netvorí jedinečný celok. Okrem dvoch spomenutých objektov (zošľachťovne by bola naozaj škoda) by som ešte možno zachoval prostrednú budovu na Svätoplukovej. Ostatné zbúrať a neoplakávať, lebo inak z toho nikdy nebude nová funkčná štvrť.
Takto to vyzerá teraz:
http://mapy.cz/#x=17.131806&y=48.147...2944_1&t=s&o=2
vpravo hore sa to dá otočiť z iných uhlov.
Favorit no está en línea   Reply With Quote
Old May 25th, 2012, 08:05 PM   #55
Anuris
Registered User

Quote:
Skoda, ze autor, ktory uz v zaciatku naznacil, ze je s JC ohladne Cvernovky vo vnutornom rozpore, oslovil iba jeden – kriticky – nazorovy prud odbornej verejnosti. Sirsie nazorove spektrum, ktore by zohladnilo aj nazory v prospech burania by bolo objektivnejsie a zaujimavejsie. Takto je to iba prezentacie par osobnych nazorov. Sice podporena vahou odbornej autority vyjadrujucich sa, ale nevyvazena a malo reprezentativna.

Ako som uz pisal v minulom prispevku, hodnota je vecou spolocenskeho konsenzu. Ak sa odborna obec zhodne na tom, ze Cvernovka je cenna a silou svojho privilegovaneho odborneho postavenia presadia jej pamiatkovu ochranu, tak mi nezostane nic ine ako to respektovat. Vnutorne s tym ale suhlasit asi nebudem, kedze vskus a prisudzovana hodnota su stale predovsetkym vecou subjektivnych preferencii. To, ze niekto respektuje Picassov status vyznamneho umelca este neznamena, ze sa mu aj pacia jeho obrazy....

Quote:
2) Prva budova na fotke, vhodne upravena a zbavena necitlivej prestavby z poslednych rokov by bola zaujimava, staci trocha snahy a predstavivosti. Ano su v C aj nehodnotne pristavby, tie sa samozrejme buraju a nikomu to nevadi, neargumentuj trafostaniou dva krat dva metre, ta nic nedokazuje.
Ta trafo stanica je aktivistami tiez navrhovana na vyhlasenie za technicku pamiatku, je preto uplne opravnene je tu ukazat a nahlas sa spytat, ci je toto naozaj objekt nevycislitelnej hodnoty, ktoreho strata bude pre BA znamenat nenapravitelnu skodu a historicko-kulturne ochudobnenie. Ochranari a aj odbornici z tebou prilozeneho linku totiz operuju prave s pojmami ako zachovana intaktnost a jedinecna celistvost celeho komplexu, ktora ma tvorit jeho hlavnu hodnotu. Proti "vyberaniu hrozienok" a zachovani iba soliternych stavieb su zasadne proti. Co raz bolo vybrane, to musi byt zachovane. Trafo stanica je z phladu celeho arealu uplne nepodstatna a keby islo len o nu samotnu, tak by nebol problem ju vzhladom na jej velkost zachovat. Sluzi ale ako dobra ilustracia absurdnosti a vyhrotenosti postoja aktivistov, ktory pripustaju iba zachovanie celeho (historickeho) arealu bez akehokolvek burania.

Ako som uz hovoril, mozno by sa dal najst nejaky kompromis, pri ktorom by sa okrem chranenej haly mohlo zachovat aj nieco navyse – povedzme budova farbiarne, ktoru vidno aj na historickych obrazkoch. Tam by sa pri troche fantazie urcite dalo vymysliet riesenie ako ju zakomponovat do buducej podoby lokality. Vola diskutovat a robit ustupky ale musi prichadzat aj zo strany aktivistov. Ak ma mat investicia pre Francuzov nejaky zmysel, tak aj oni potrebuju priestor pre realizaciu vlastnych planov, v zaujme coho je potrebne aj buranie. Ak buranie uplne vylucime, ak je areal pre aktivistov dostatocne hodnotny iba pokial sa zachova jeho intaktnost, tak potom Francuzi vlastne nemaju co stavat – mozu len draho zrekonstruovat a rozsirit (ak im vobec aktivisti nejaku dostavby povolia) uz existujuce objekty, co asi nebol ich zamer, ked pozemok kupovali. V tomto smere by to voci nim bolo aj trochu neferove – draho kupit pozemok, na ktorom nakoniec nemozu robit to, co im umoznovali podmienky v kupnej zmluve, v dosledku coho bude neskor aj komercna hodnota pozemku pri pripadnom pokuse o jeho odpredanie inemu investorovi nizsia.

Quote:
6) Ano ani v Londyne alebo Parizi nezachovali vsetko. Alo oni si to mozu dovolit, ak je v Parizi 500 historickych fabrik tak je to malo, to sa potom bura. Budme primerany nasim pomerom v citlivosti k dedicstvu, C je jedinu co tu mame, preto ju treba chranit. Myslis, ze v Ba sa zachovava vobec nieco? Nic sa nezachovava. Stopercentne v Parizi alebo Londyne existuje aspon jeden industrialny komplex zachovany VCELKU, urcite je ich aj viac. U nas nezostane ani jeden.
Ja nechapem tuto mantru o tom ako je dolezite, aby sa zachoval aspon jeden cely industrialny komplex. Preco by sa mal zachovat cely aj so vsetkymi trafo stanicami, stolarskymi dielnami a pod.? Ked bude chciet niekto zrevitalizovat pristav, tak aj to budu ochranari trvat na tom, aby sa iba zrekonstruoval a dostaval, ale aby inak zostalo vsetko zachovane ako ukazka pristavnej historie BA pre buduce generacie? Alebo ked raz skonci svoju cinnost Slovnaft, tak aj ten sa bude mat ako byvaly industrial reprezentujuci urcite obdobie zachovat cely? Ci sa ma o 50 rokov zakonzervovat aj cela Petrzalka ako prototypna nazorna ukazka socialistickej sidliskovej vystavby? Takymto stylom postupne nebude kde realizovat novu architekturu...

Nech sa zachova to (tie budovy), co je cenne samo o sebe, a nie aj to, na co sa ma tato cennost nejakym sposobom rozsirovat iba preto, ze sa to nachadza hned vedla. Vacsi prinos pre mesto ako udrziavanie polo-mrtvych skanzenov casov minulych ma nova kvalitna urbanizacia (podciarkujem kvalitna a nie hocijaka), ktora do opustenych lokalit prinesie novy zivot. Ja si myslim, ze ak Cvernovka zostane v sucasnom stave alebo sa zrevitalizuje podla predstav aktivistov, tak sa nikdy nestane takym oblubenym a navstevovanym miestom, akym ho moze urobit Hamilton. Bratislava taketo nove centra spolocenskeho zivota v style Eurovei zufalo potrebuje a obavam sa, ze je iba malo investorov, ktori ich su ochotni a schopni vytvorit.

Quote:
Mas pocit, ze je pratislava mesto ktore hyri pamiatkami? Nie, oproti ktoremukolvek mestu v okoli je to dost onicom. Mas pocit, ze sa v Ba bura malo, ze si mozeme dovolit znicit dalsiu historicku pamiatku? Preto ze v Bratislave je pamiatok malo a drasticky zmenila svoj raz v druhej polovici 20. storocia, je treba ich chranit.
Kde boli aktivisti a ochranari, ked sa dialo vsetko to, co viedlo k tomuto stavu? Dovolili toto mesto zlikvidovat, a teraz, ked uz je mnohe z toho najcennejsieho nenavratne prec, tak tu idu robit hysteriu okolo Cvernovky alebo PKO ako keby to boli egyptske pyramidy a v pripade Cvernovky branit vzniku niecoho, co sa iba nepostavi a nebude stat ako vselijake ludoprazdne noclaharne a biznis centra, ale moze to zase raz konecne mat aj nejaku pridanu hodnotu a uzitok pre mesto a radovych obyvatelov.

Quote:
7) Urcite je JC lepsi nez niektory ini developeri, ale to este nie je obhajoba toho co chce spravit. Ked je niekto najmensi darebak medzi zlodejmi este nie je bez viny (to je len priklad). Vsetko sa da spravit este lepsie, preco by sme nechceli viac? Stale sa mame spokojit s tym co nam podhodia, my tu zijeme, nie developer. Nikto tu nic umelo neglorifikuje, je to pekny komplex, poctiva sto rocna architektura, vzacna povodnymi detailami, ktore sa jedinecne zachovali skoro nepozmenene.
Co takeho chce spravit? Zveladit spustnuty areal v srdci mesta a premenit ho v nove centrum spolocenskeho zivota, ktore bude atraktivne a pristupne nie iba pre skupinku alter umelcov a milovnikov industrialnych stavieb, ale aj pre sirsiu verejnost? Buranie Cvernovky sa sice kdekomu nemusi pacit, ale faktom je, ze pamiatkovo chranena je iba jedna budova. Za tychto podmienok a s vydanym buracim povolenim na nechranene objekty JC legalne cely areal za vlastne peniaze kupil a velmi uvazlivo ho planuje nadstadardne zrevitalizovat.

Samozrejme, ze sa da vzdy spravit vsetko este lepsie. Aj Michelangelo si mohol dat na vyzdobeni Sixtinnskej kaplnky viac zalezat. Otazka ale je, ci uroven urbanizmu a vystavby v Bratislave v poslednych rokoch je taka vysoka, ze si mozeme dovolit ohrnut nos nad nadpriemerne kvalitnym projektom s tym, ze pre nas nie je dostatocny dobry a ak nebude lepsi, tak nech sa investor prace prec. A najlepsie nech este pred odchodom rovno celu Cvernovku bezodplatne prepise do vlastnictva Klubu ochrany technickych pamiatok. Ti nasledne aj tak nebudu mat peniaze na jej komplexnu obnovu a ziadny taky samaritan, co by to zaplatil za nich, sa v tejto krajine nenajde, takze moze Cvernovka aj nadalej sluzit ako skanzen a posledna relikvia industrialnej archiktektury v BA presne podla predstav jej ochrancov... az kym sa na nich jedneho dna nezosype.

Skoda, ze takyto prisny meter uplatnujeme iba na aspon trochu seriozne posobiacich investorov, zatial co banditi si tu mozu robit co chcu – kludne aj postavit pod hradom mrakodrap... Ale co chciet od statu, v ktorom su ludia, ktori nedopatrenim neuhradia jednu splatku za plyn alebo cestuju v MHD o minutu dlhsie nacierno perzekuovani ako najvacsie kriminalne zivly, zatial co arcizlodeji, podvodnici a gauneri v politickej a ekonomickej sfere spolocnosti si robia co chcu a este sa pritom obycajnym ludom arogantne smeju do tvare...
Old May 26th, 2012, 01:29 PM   #56
PosoniumAster
Registered User

PosoniumAster's Avatar

Mas pravdu, ten clanok nie je objektivny kedze zastava iba jednu stranu nazoroveho spektra odbornej obce. Nazor odbornikov ako celku by ma velmi zaujimal. Ja zastavam taky nazor, ze pokial sa zburalo velke mnostvo architektury spickovej urovne (na nase pomery myslim) typu Lisovna, Kablo, Tabacka, tak miera dorazu ochrany pamiatok by sa mala sprisnit a logicky zacat chranit aj menej perfektne priklady tejto architektury. Priklad: Mame tri romanske kostoly, dve baziliky a jednu kaplnku. Baziliky su, ako to najlepsie z danej arch. pamiatkami, kaplnka nie. Niekto tie dve baziliky nezakonne zbura a tak sa vyhlasi aj zvysna kaplnka za pamiatku aby sme sa pokusili zabranit zmiznutiu aj posledneho zastupcu tohto "druhu".

Rozumiem, si racionalista, lepsi vrabec v hrsti ako holub na streche. Uspokojme sa teda par kancelariami a bytovkami v centre- namiesto zanedbaneho industrialu, radsej ani nerozmyslajme o tom co by tam mohlo byt lebo by sme nadajboze odohnali developera, ktory je jedinecny a iba on je schopny nam tu nieco postavit. S tym nemozem suhlasit.

Mantra o zachovani aspon jedneho komplexu je logicka, lebo nebyt jej nezostane tu nic. Zelal by som si mat v Bratislave aspon trochu neposkodenej povodnej architektury, ktora je dokazom kvalit architektury doby kedy vznikla. Az JC dokonci co zamysla, z tychto kvalit nezostane nic. Tvoj argument s panelakmi dohanas ad absurdum. Ale pokial ide o ne, chcel by som aby o sto rokov bol v Bratislave aspon jeden panelak ako nezmenena pamiatka odkazujuca na dobu vzniku. V com sa nezhodujeme je skratka miera zachovania danej architektury.

Zaujimalo by ma, co su polomrtve skanzeny? Myslis nase stare mesto, alebo Prahu alebo povedzme Vlkolinec? Ano, to su zachovane komplexy povodnej architektury a ako vieme vobec nie su mrtve. Ani Cvernovka by nebola mrtva, tak ako nie je mrtva ani teraz v zubozenom stvane. Je totalnym nezmyslom mysliet si, ze keby ze zachovame C celu, stane sa z toho polomrtvy komplex. Tie zname industrialne komplexy v zahranici (momentalne ma napadaju napriklad pristavne budovy zo zeleza a betonu(!) v Rouene, ktore funguje perfektne ako divadla a kaviarne) su snad tie polortve? Nie, su zive, celozive.

Najviac ma zaujal tvoj nazor, ze aktivisti su zodpovedny za zburanie inych industrialnych pamiatok v Ba. Stav tohto mesta je 100% obrazom nasej spolocnosti a toho co ludia naozaj chcu. Ked sa burali niektore pamiatky obciansky tlak bol pramaly, tak ako teraz. Zaroven, ale aj vtedy existovali ludia, ktori proti buraniu protestovali. Tento hlas nebol vypocuty. Ked sa burala lisovna gumonu, osobne som volal policiu, ako vieme nespravili nic. Neexistuju zakony, ktore by pamiatky a ine pamatihodnosti chranili a ak aj su, tak konecne pokuty su na smiech. Irituje ma sustavny vysmech z ludi, ktori naozaj nieco robia pre hodnoty, ktore v tomto meste mame, na rozdiel od velkej vacsiny. Ako vzdy su stavani do pozicie hlupakov, ktori len spomaluju stastny rozvoj mesta. To, ze je o aktivistoch teraz pocut viac je len dobre, pre celu obciansku spolocnost.

Ak niekto bojuje za trafostanicu tak je to naozaj nezmysel, to mas pravdu.
Old May 27th, 2012, 11:37 PM   #57
Anuris
Registered User

Quote:
Originally Posted by PosoniumAster
Mas pravdu, ten clanok nie je objektivny kedze zastava iba jednu stranu nazoroveho spektra odbornej obce. Nazor odbornikov ako celku by ma velmi zaujimal. Ja zastavam taky nazor, ze pokial sa zburalo velke mnostvo architektury spickovej urovne (na nase pomery myslim) typu Lisovna, Kablo, Tabacka, tak miera dorazu ochrany pamiatok by sa mala sprisnit a logicky zacat chranit aj menej perfektne priklady tejto architektury. Priklad: Mame tri romanske kostoly, dve baziliky a jednu kaplnku. Baziliky su, ako to najlepsie z danej arch. pamiatkami, kaplnka nie. Niekto tie dve baziliky nezakonne zbura a tak sa vyhlasi aj zvysna kaplnka za pamiatku aby sme sa pokusili zabranit zmiznutiu aj posledneho zastupcu tohto "druhu".Mas pravdu, ten clanok nie je objektivny kedze zastava iba jednu stranu nazoroveho spektra odbornej obce. Nazor odbornikov ako celku by ma velmi zaujimal. Ja zastavam taky nazor, ze pokial sa zburalo velke mnostvo architektury spickovej urovne (na nase pomery myslim) typu Lisovna, Kablo, Tabacka, tak miera dorazu ochrany pamiatok by sa mala sprisnit a logicky zacat chranit aj menej perfektne priklady tejto architektury. Priklad: Mame tri romanske kostoly, dve baziliky a jednu kaplnku. Baziliky su, ako to najlepsie z danej arch. pamiatkami, kaplnka nie. Niekto tie dve baziliky nezakonne zbura a tak sa vyhlasi aj zvysna kaplnka za pamiatku aby sme sa pokusili zabranit zmiznutiu aj posledneho zastupcu tohto "druhu".
Toto je prave jednym z hlavnych kamenov nasho "svaru". Ja si totiz naopak myslim, ze pokial je spickova architektura nenavratne prec,tak sa s tym treba zmierit, a nie jej stratu kompenzovat ochranov jej neperfektnych a malo hodnotnych alternativ. Chranit sa ma to co je podla ucitych konsenzualne stanovenych parametrov cenne – bez ohladu na to, ci je to bazilika, kaplnka alebo iba nejake stare ruiny byvaleho kostola.

Hodnotu moze nieco ziskat prave aj tym, ze je to posledne svojho druhu, ale to podla mna nie je pripad Cvernovky... pokial sa na nu nepozerame optikou celku – k tom sa este vratim nizsie.

Quote:
Rozumiem, si racionalista, lepsi vrabec v hrsti ako holub na streche. Uspokojme sa teda par kancelariami a bytovkami v centre- namiesto zanedbaneho industrialu, radsej ani nerozmyslajme o tom co by tam mohlo byt lebo by sme nadajboze odohnali developera, ktory je jedinecny a iba on je schopny nam tu nieco postavit. S tym nemozem suhlasit.
Hlavne v tomto nie som rojko a nesnivam stale o tom, ze Bratislava (obzvlast v sucasnych podmienkach globablnej ekonomickej krizy) moze hrat rovnaku ligu ako najvyznamnejsie a najrozvinutejsie svetove metropoly. Budem rad, ak rozvoj BA, kvalita planovania, vystavby, architektury a urbanizmu bude dosahovat uroven aspon priemerneho standardu civilizovanych vyspelych krajin, kedze aj to je dnes skor vynimka ako pravidlo.

Kancelarie a bytovky ponuka vacsina ostatnych developerov, JC prave ako jeden z mala (staci porovnat s inymi podobnymi projektami – Twin City, Zuckermandel, Central, Predstanicne namestie...) ponuka aj nieco naviac. Neznamena to, ze je to nejaky jedinecny poloboh, ktore mu sa teraz mame klanat, ale bola by velka skoda, prave jeho projekt stopnut.

Quote:
Mantra o zachovani aspon jedneho komplexu je logicka, lebo nebyt jej nezostane tu nic. Zelal by som si mat v Bratislave aspon trochu neposkodenej povodnej architektury, ktora je dokazom kvalit architektury doby kedy vznikla. Az JC dokonci co zamysla, z tychto kvalit nezostane nic.
Nie, je to obycajne zavadzanie, prostrednictvom ktoreho sa da operavat s argumentom, ze je Cvernovka poslednym pozostatkom industrialnej architektury v BA a po jej zburani tu nic nezostane. Neustale to opakujes, a ked ti spomeniem nejake priklady zachovanych industrialov– ci uz takych, ktore su pamiatkovo chranene a dokonca sa v buducnosti aj planuju vyuzivat na kulturne ucely (Jurkovicova teplaren, ruzovy hrad, budova pradiarne Cvernovky) alebo tych zanedbanych, nechranenych, ktore prosia o pozornost (Vistra, Podunajske Biskupice)– tak ma mozes odbit s tym, ze to ale nie su kompletne zachovane komlexy. Tym, ze hodnotu celych arealov vyrazne povysujes nad hodnotu jednotlivych industrialnych stavieb a realitu prezentujes zasadne ciernejsiu nez v skutocnosti je (vsetko sa zburalo a zbura, nic tu nezostane), ma medzi riadkami stavias do polohy necitliveho nepriatela industrialenj architektury, ktory pred zachovanim poslednej industrialnej pamiatky v BA uprednostni akukolvek novu vystavbu – hlavne aby bola nova a moderna. Pritom to tak vobec nie je.

Quote:
Tvoj argument s panelakmi dohanas ad absurdum. Ale pokial ide o ne, chcel by som aby o sto rokov bol v Bratislave aspon jeden panelak ako nezmenena pamiatka odkazujuca na dobu vzniku. V com sa nezhodujeme je skratka miera zachovania danej architektury.
Bola to zamerna do krajnosti dotiahnuta hyperbola ilustrujuca kam az taka filozofia uchovavania intaktnych celkov moze zajst - presne ako tvoje porovnavanie historickeho centra BA ci dokonca celej Prahy s Cvernovkou. To bolo tiez slusne ad absurdum ,takze si nemame co vycitat.

Ak postupne zacnu panelaky vymizat, tak za zachovanie jedneho (kludne aj viacerych) pre buduce generacie som aj ja, ale urcite nie som za zachovanie celych sidlisk, ktore je do istej miery analogicke zachovaniu celej cvernovky.

Quote:
Zaujimalo by ma, co su polomrtve skanzeny? Myslis nase stare mesto, alebo Prahu alebo povedzme Vlkolinec? Ano, to su zachovane komplexy povodnej architektury a ako vieme vobec nie su mrtve. Ani Cvernovka by nebola mrtva, tak ako nie je mrtva ani teraz v zubozenom stvane. Je totalnym nezmyslom mysliet si, ze keby ze zachovame C celu, stane sa z toho polomrtvy komplex. Tie zname industrialne komplexy v zahranici (momentalne ma napadaju napriklad pristavne budovy zo zeleza a betonu(!) v Rouene, ktore funguje perfektne ako divadla a kaviarne) su snad tie polortve? Nie, su zive, celozive.
Doteraz Cvernovka zila, ale iba v obmedzenom rozsahu, na ktorom participovala obmedzena skupina ludi, pricom vacsina beznych ludi tam v zivote nevkrocila. Podla mna ma ale tato lokalita potencial a zasluzi si zit omnoho viacej. Pritom to ani nemusi znamenat uplne vyhnatie alternativnej mensiny a jej nahradenie vacsinou - viacere z toho, co fungovalo doteraz (obcohodno-gastronomicke prevadzky, cast umelecko-kulturnej zlozky) moze fungovat aj v buducnosti, dokonca v lepsich podmienkach. Iste mozes povedat, ze presne toto sa da dosiahnut komplexnou obnovou Cvernovky za jej uplneho zachovania. Ja v to ale neverim....

Velmi tazko sa bude hladat investor, ktory by do toho vlozil obrovsky financny vklad potrebny k tomu, aby to jednak malo dostatocnu uroven po esteticko-vizualnej a jednak po funkcno-rentabilnej stranke, ktora by si vyzadovala rozsiahlu dostavbu arealu a jeho rozsirenie o moderne pristavby citlivo skombinovane s povodnou architekturou. (tu je par prikladov, co pod tym zhruba myslim: http://www.ibtimes.com/articles/2927...tory.htm#page3 – predstavujem si to ale este sofistikovanejsie, nie iba ako puhe prilepenie skla na staru budovu ako na tychto obrazkoch).

Bez vykonania takejto rozsiahlej rekonstrukcie ta lokalita nikdy plne nevyuzije svoj potencial. Videl som nejaky uspornejsi projekt zachovanie celej Cvernovky od KOTP, a ten uz bol vyrazne menej "proludovy" a viacej "promensinovy" ako plany Hamiltonu. Nehovoriac o tom, ze v tej podobe to nema kto zrealizovat... Stat, mesto ci ochranari peniaze nemaju a mnohi investori pri dnesnej trhovej situacii nedokazu postavit ani cisto komercne projekty, nie to na narocnu obnovu Cvernovky a jej premenu v subor muzei, galerii atd., kde su velke navstevy iba pocas Dna samaospravy alebo Noci muzei...

Quote:
Najviac ma zaujal tvoj nazor, ze aktivisti su zodpovedny za zburanie inych industrialnych pamiatok v Ba. Stav tohto mesta je 100% obrazom nasej spolocnosti a toho co ludia naozaj chcu. Ked sa burali niektore pamiatky obciansky tlak bol pramaly, tak ako teraz. Zaroven, ale aj vtedy existovali ludia, ktori proti buraniu protestovali. Tento hlas nebol vypocuty. Ked sa burala lisovna gumonu, osobne som volal policiu, ako vieme nespravili nic. Neexistuju zakony, ktore by pamiatky a ine pamatihodnosti chranili a ak aj su, tak konecne pokuty su na smiech. Irituje ma sustavny vysmech z ludi, ktori naozaj nieco robia pre hodnoty, ktore v tomto meste mame, na rozdiel od velkej vacsiny. Ako vzdy su stavani do pozicie hlupakov, ktori len spomaluju stastny rozvoj mesta. To, ze je o aktivistoch teraz pocut viac je len dobre, pre celu obciansku spolocnost.
Aktivisti zodpovedni urcite nie su – zodpovedni su ludia, ktori burali (nie konretni robotnici, ale ti, co si ich najali) a prislusni ludia z politicko-byrokratickeho aparatu, ktori to povolili ci dokonca navrhli a aktivne presadzovali. Tak ale ako teba irituje vysmech aktivistov, mna irituje, ked s krizkom po funuse vehementne bojuju zachovanie "pamiatok", ktorych vyznam, hodnota a dolezitost je velmi otazna... ked celej spolocnosti nasilne vnucuju svoj nazor na to, co je a malo by byt pamiatkou.... a ked na ukor takychto pseudo pamatiok brania vzniku kvalitnym projektom s vysokou pridanou hodnotou, ktorych v tomto meste nevznika vela... to vsetko, zatial co mnohe ine buraco-stavebne prehresky a derava legislativa, ktora ich umoznuje, zostavaju uplne nepovsimnute alebo sa im venuje podstatne mensia pozornost.

Aj pri tej Cvernovke su najviac aktivni az teraz, ked je sanca to tam vyrazne podzvihnut a ozivit. Ked to kupovala Sekyra Group bluzniaca o druhom Dubaji v Bratislave s tym, ze tam zrejme postavi nejake vyskovky, alebo ked to nasledne kvoli krize stalo ladom a bolo dost casu snazit sa presadit vacsiu pamiatkovu ochranu Cvernovky ,tak sa nic moc nedialo, ale akonahle sa vyskytla moznost naozaj kvalitnej revitalizacie, tak sa sipkove ruzenky prebrali zo zimneho spanku a teraz idu odusevnele bojovat za zachranu Cvernovky. Mali bojovat uz predtym – mozno by to JC ani nekupil...

Quote:
Ak niekto bojuje za trafostanicu tak je to naozaj nezmysel, to mas pravdu.
Inak, je to byvaly sklad olejov, aj ked navonok to naozaj vyzera ako trafo stanica.
Old May 28th, 2012, 12:09 AM   #58
Anuris
Registered User

Este doplnok k tom stavu industrialu v BA. Odprucam sa mrknut na tuto galeriu:

http://sk-sk.facebook.com/pages/Indu...type=1&theater (Stara sladovna, Budova na Tovarenskej, chraneny Pamiatkovy urad, chraneny Sklad c. 7, Muzeum dopravy a spojov)

Dalej sem: http://sk-sk.facebook.com/pages/Indu...type=1&theater (Matadorka)

A este sem: http://sk-sk.facebook.com/pages/Indu...type=1&theater (Zimny pristav - chraneny Dom lodnikov a minimalne jedna dalsia krasna, pritom nechranena, budova)

Osobitne by som chcel vypichnut (ako idealny objekt pre zvysenu angazovanost ochranarov) tuto krasnu budovu pri Figare, v suvislosti s ktorou som horko-tazko na internete vobec nasiel nizsie prilozenu fotku, inak sa jej snad vobec nevenuje pozornost...

A tuto budovu na Plynarenskej, ktora neviem, ci este vobec stoji...

Vidis teda, ze napriek rozsiahlemu buraniu z predoslych rokov je v BA este stale pomerne dost industrialnej architektury - ci uz priamo chranenej alebo takej, ktora si ochranu zasluzi (resp. jej ochrana aspon stoji za zvazenie).

*Za vyborny fotomaterial vdaka facebookovej stranka Industriálne pamiatky Bratislavy + v pripade poslednej fotky aj KOTP.*

PS: pre zaujimavost by som este chcel ukazat tuto mimoriadne vydarenu a svetove-parametre-splnajucu premenu byvaleho mlynu v Samorine na nakupne centrum s hotelom: http://sk-sk.facebook.com/pages/Indu...type=1&theater Klobuk dole.

Last edited by Anuris; May 28th, 2012 at 12:19 AM.
Old May 28th, 2012, 09:42 AM   #59
Amrafel
Bratislava YIMBY

Amrafel's Avatar

Likes (Received): 6674

Budova na Plynárenskej už nestojí, je to pár rokov, čo ju zbytočne len tak zbúrali.

YIM.BA.
Amrafel no está en línea   Reply With Quote
Old May 28th, 2012, 01:45 PM   #60
Anuris
Registered User

Skoda...

A ked uz si sumarizujeme zostavajucu industrialnu architektruru v BA, tak tu je este Ludwigov mlyn: http://sk-sk.facebook.com/media/set/...type=1&theater

A tu Stein: http://sk-sk.facebook.com/pages/Indu...type=1&theater

Ludwigov mlyn je monumentalna stavba, ktora by sa mozno dala nejak zaujimavo obnovit (zaujimali by ma vnutorne dispozicie), Stein sa mi osobne ale vobec nepaci, v com sa dokonca vzacne zhodujem aj s niektorymi ochranarmi. Kupolu urcite zachovat, tato fasada tiez nie je najhorsia a pri vhodnej modernizacii by to mozno islo pozdvihnut, ale napriklad tato cast je uplne ohavna - najma ta hola stena...

A aby som bol k teme, tak TU je este obsiahly fotoreport zo samotnej Cvernovky...
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules