Projekte nga Prishtina | Prishtina Construction Projects - Page 2 - SkyscraperCity
 

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Arkitektura dhe Planifikimi Urban > Prishtina

Prishtina Projects and Construction Updates.


Reply
 
Thread Tools
Old December 15th, 2006, 11:49 PM   #21
Foolish Farmer
Athleta Christi
 
Foolish Farmer's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: Pejė [AL]
Posts: 950
Likes (Received): 4

Duke punuar. Mendoj ne Kodren e Diellit.

Foolish Farmer no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 
Old December 15th, 2006, 11:49 PM   #22
Foolish Farmer
Athleta Christi
 
Foolish Farmer's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: Pejė [AL]
Posts: 950
Likes (Received): 4

Shopping Center "Era" ne Prishtine (Hapja ne shkurt 2006)

Foolish Farmer no está en línea   Reply With Quote
Old December 15th, 2006, 11:55 PM   #23
Foolish Farmer
Athleta Christi
 
Foolish Farmer's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: Pejė [AL]
Posts: 950
Likes (Received): 4

Aeroporti i Prishtines.
Foolish Farmer no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 
Old December 15th, 2006, 11:57 PM   #24
Foolish Farmer
Athleta Christi
 
Foolish Farmer's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: Pejė [AL]
Posts: 950
Likes (Received): 4

Duke permisuar infrastrukturen e Prishtines.
Foolish Farmer no está en línea   Reply With Quote
Old December 16th, 2006, 12:00 AM   #25
Foolish Farmer
Athleta Christi
 
Foolish Farmer's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: Pejė [AL]
Posts: 950
Likes (Received): 4

Qender tregtare

Nga webfaqja e RTK's me 10 gusht 2006:

Njė kompani italiane, nė periferi tė Prishtinės, hapė qendrėn mė tė madhe tregtare nė Ballkan Aktuale

Sikundėr ka raportuar tė martėn agjencia italiane e lajmeve ANSA, qendra mė e madhe tregtare nė Ballkan do tė realizohet, nė periferi tė Prishtinės, nga kompania italiane ''Bernardi'' nė bashkėpunim me kompaninė ''Doimo''. Kjo qendėr tregtare do tė kushtojė afėrsisht 180 milionė euro. Ajo ka njė sipėrfaqe prej 90 mijė metrash katrorė. Grupi ''Bernardi'' saktėsoi nė njė komunikatė se projekti aktualisht po studiohet, ndėrsa ėshtė vendosur tashmė hapja e tij brenda vitit 2006, pėrsa i pėrket rrjetit tė veshjeve dhe aksesorėve tė shtėpisė nė tre pika shitjeje, dy nė Prishtinė dhe njė nė Shkup.

www.rtklive.com
Foolish Farmer no está en línea   Reply With Quote
Old December 16th, 2006, 12:11 AM   #26
new bulgaria
Registered User
 
new bulgaria's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: New York, Sofia, Pleven
Posts: 3,737
Likes (Received): 71

The Jysk store looks really cool. They have one in Bugaria, but it does not look that groovy. Jysk said that they will expand aggresively in Bulgaria, but nothing really happened. They oned their first store 1 year ago and fizzled out.
__________________
Happy New Year!!!
new bulgaria no está en línea   Reply With Quote
Old December 16th, 2006, 09:26 AM   #27
BvizioN
veriori
 
BvizioN's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: Manchester,UK/Mirdite,ALB
Posts: 2,090

Nice update FF!
BvizioN no está en línea   Reply With Quote
Old December 16th, 2006, 09:44 AM   #28
BL
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,790
Likes (Received): 4

FF please write the name of the projects at least in german if not in english so others not only ppl who speak albanian could understand it.
BL no está en línea   Reply With Quote
Old December 16th, 2006, 12:45 PM   #29
Foolish Farmer
Athleta Christi
 
Foolish Farmer's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: Pejė [AL]
Posts: 950
Likes (Received): 4

The grave of Kosovas first president Ibrahim Rugova.Foolish Farmer no está en línea   Reply With Quote
Old December 16th, 2006, 12:52 PM   #30
Foolish Farmer
Athleta Christi
 
Foolish Farmer's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: Pejė [AL]
Posts: 950
Likes (Received): 4

Construction of the Prishtinė-Gjilan Highway started.Rruga qė lidhė rajonin e Prishtinės me Gjilanin

Ministri i Transportit dhe Postė-Telekomunikacionit, Qemajl Ahmeti, bėri
pėrurimin e fillimit tė asfaltimit tė rrugės Grashticė – Mramuer.
Ajo ėshtė pjesa e tretė e unazės sė kryeqytetit, ndėrtimi i sė cilės ėshtė paraparė me planin urbanistik tė Prishtinės.


Sot me njė solemnitet rasti nė fshatin Grashticė, Ministri i Transportit dhe Postė-Telekomunikacionit, Qemajl Ahmeti, Kryetari i Kuvendit Komunal tė Prishtinė Ismet Beqiri dhe zėvendėsi i tij Shefki Gashi kanė bėrė pėrurimin
e fillimit tė asfaltimit tė rrugės Grashticė – Mramuer. Gjatėsia e kėsaj rruge ėshtė 7.5 km, ndėrsa vlera e punimeve kap shumėn prej 2.2
milion euro, nga tė cilat 1,8 milion i ka siguruar Ministria e Transportit
dhe Postė-Telekomunikacionit, ndėrsa 400 mijė euro Kuvendi Komunal i Prishtinės. Punėt ndėrtimore iu kanė besuar kompanisė “Famis Commerce” nga Theranda.Nė kėtė pėrurim, ku morėn pjesė edhe pėrfaqėsuesit e jetės institucionale tė Kosovės, shumė udhėheqės tė kuvendeve komunale dhe qindra banorė tė kėsaj ane, Ministri i Transportit dhe Postė-Telekomunikacionit, Qemajl Ahmeti tha se ndjenė kėnaqėsinė qė edhe zyrtarisht po e inauguron rrugėn Grashticė-Mramuer, si rrugė alternative qė lidhė rajonin e Prishtinės dhe Gjilanit. Ai shtoi se kjo rrugė ėshtė edhe pjesė e unazės sė Prishtinės, qė me planin urbanistik tė kryeqytetit paraqet pjesėn e tretė tė kėsaj unaze.

Ministri Ahmeti tha se asfaltimi i kėsaj rruge do tė jetė njė magjistrale dhe nėse do tė mbajė kohė e mirė, kjo arterie e rėndėsishme do tė kryhet gjatė kėtij viti. “Kemi pėrzgjedhur njė kompani mjaft serioze, pėr t`i kryer punimet. I uroj tė gjithė banorėt pėr ketė rrugė, e veēanėrisht ata tė cilėt nė vitin 2005 patėn shfaqur dyshimin pėr ndėrtimin e saj. Unė iu pata premtuar atyre se nė vitin 2006 do tė pėrfundojė ndėrtimi i kėsaj rruge. Kjo do tė thotė se po e bėjmė realitet nismėn e presidentit Ibrahim
Rugova, tha ministri Ahmeti.

Nė anėn tjetėr, kryetari i KK tė Prishtinės, Ismet Beqiri, tha se kjo ėshtė njė ditė e veēantė pėr kryeqytetin e Kosovės dhe nė veēanti pėr banorėt e kėsaj ane, sepse po bėhet realitet ajo qė kemi planifikuar gjatė si komunė. Vetė projekti i unazės sė jashtme ėshtė projekt i shpėtimit pėr Prishtinėn, ngase ata qė do tė kenė nevojė pėr tė hyrė nė qendėr tė saj, do tė kalojnė nėpėr kėtė unazė periferike.

Prishtinė, 2 Qeshor 2006

Last edited by Foolish Farmer; December 16th, 2006 at 01:44 PM.
Foolish Farmer no está en línea   Reply With Quote
Old December 16th, 2006, 01:05 PM   #31
Foolish Farmer
Athleta Christi
 
Foolish Farmer's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: Pejė [AL]
Posts: 950
Likes (Received): 4

http://www.prishtina-komuna.org/Uplo..._prishtina.jpg

Two nice interactive maps of Prishtina.
http://www.esiweb.org/misc/walkablem...a/pristina.htm
http://www.dardaniaonline.com/region...tina/main.html


Videospot of RTK about the Masterplan of Prishtina.
http://www.iksweb.org/files/060706_RTK_Urb_plan.wmv

Last edited by Foolish Farmer; December 18th, 2006 at 11:57 AM.
Foolish Farmer no está en línea   Reply With Quote
Old December 16th, 2006, 01:08 PM   #32
Foolish Farmer
Athleta Christi
 
Foolish Farmer's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: Pejė [AL]
Posts: 950
Likes (Received): 4

A albanian catholic Church, opposite today's Grand Hotel.
Foolish Farmer no está en línea   Reply With Quote
Old December 16th, 2006, 01:47 PM   #33
Foolish Farmer
Athleta Christi
 
Foolish Farmer's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: Pejė [AL]
Posts: 950
Likes (Received): 4

Nesėr fillon asfaltimi i pjesės sė unazės sė tretė tė Komunės sė Prishtinės

Prishtinė 8 nėntor - Nesėr mė 9 nėntor tė kėtij viti, fillon asfaltimi i pjesės sė unazės sė jashtme tė Prishtinės, rruga Grashticė- Mramuer. Sipas mbikėqyrėsit tė punime tė kėtij projekti, kjo rrugė do tė jetė e mbyllur pėr tė gjitha llojet e automjeteve pėr 7 ditė, duke filluar nga e enjtja nė orėn 7.00 tė mėngjesit deri mė 15 nėntor.
Lusim qytetarėt qė qarkullojn nė kėtė pjesė tė pėrdorin rrugė alternative deri sa tė pėrfundoj punimet nė kėtė segment. Kjo pjesė e unazės sė tretė e komunės sė Prishtinės, nė gjatėsi prej 7.7 km, sipas planit strategjik-zhvillimor tė Komunės sė Prishtinės ėshtė financuar nga Ministria pėr Transport dhe Post-Telekomunikacionit dhe Komuna e Prishtinės, e cila ka kushtuar 2 milion e 400 mijė euro. Ndėrsa, punimet janė duke u ekzekutuar nga kompania “Famix” Suharekė.

Foolish Farmer no está en línea   Reply With Quote
Old December 16th, 2006, 02:11 PM   #34
SkaNdErBeG
.
 
SkaNdErBeG's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4,667
Likes (Received): 45

nice update
Kėto unazat qe po ndertohen, a nuk do te ndertohen sikur rrugė shumė-trakėshe (autobane)??? Ne foton e fundit po duken kėta rrugė sikur rrugė tė thjeshta...
SkaNdErBeG no está en línea   Reply With Quote
Old December 16th, 2006, 02:32 PM   #35
Foolish Farmer
Athleta Christi
 
Foolish Farmer's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: Pejė [AL]
Posts: 950
Likes (Received): 4

Quote:
Originally Posted by SkaNdErBeG View Post
nice update
Kėto unazat qe po ndertohen, a nuk do te ndertohen sikur rrugė shumė-trakėshe (autobane)??? Ne foton e fundit po duken kėta rrugė sikur rrugė tė thjeshta...
Unazat kan me qen rruge shumė-trakshe.
Foolish Farmer no está en línea   Reply With Quote
Old December 16th, 2006, 03:35 PM   #36
liburni
Pse Jo??
 
liburni's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Location: world
Posts: 4,442
Likes (Received): 1184

great update FF.
__________________
Pursuing my Arete!
liburni no está en línea   Reply With Quote
Old December 17th, 2006, 12:25 AM   #37
BL
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,790
Likes (Received): 4

FF can u write more about this highway?
BL no está en línea   Reply With Quote
Old December 17th, 2006, 07:53 AM   #38
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,811

Nuk e vura re se ishte temė e re. Ky plehra e paska lėvizur te forumi i mbeturinave temėn e parė se po e kėrkoja e s'po e gjeja.
Nejse, bravo pėr hapjen e temės liburni dhe do ishte mė mirė qė nė postin e parė tė organizohej mė bukur qė ta kuptonin tė tjerėt kur e lexojnė temėn.
Do pėrgatis njė logo tė ngjashme me atė tė temės sė Tiranės po se pate problem dhe vazhdojmė diskutimin e projekteve kėtu.
7t no está en línea   Reply With Quote
Old December 17th, 2006, 07:54 AM   #39
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,811

FF, projekti pėr ndėrtesėn "Rilindja" ėshtė mjaft interesant. Ka tė reja me ecurinė e rikonstruksionit apo s'di gjė fare?
7t no está en línea   Reply With Quote
Old December 17th, 2006, 08:02 AM   #40
dejan
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 2,233
Likes (Received): 40

Great updates!!
dejan no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 


Reply

Tags
albanian, kosova, prishtina, pristina, projects, projekte, shqipėria

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off


Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Lagjja "Lakrishte" | "Lakrishte" Skyscraper Discrict SkaNdErBeG Prishtina 1568 October 20th, 2019 07:25 PM
[Košice] Projects and Construction Updates III zepp Košice 1005 May 23rd, 2008 10:07 PM
[Košice] Projects and Construction Updates II zepp Košice 1020 March 30th, 2008 11:57 PM
[Košice] Projects and Construction Updates I Timoth12 Košice 1004 February 5th, 2008 01:51 PM
PRISHTINA | Projects & Construction 7t DN Archives 3 December 25th, 2007 07:19 PM


All times are GMT +2. The time now is 03:15 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2019, vBulletin Solutions Inc.
vBulletin Security provided by vBSecurity v2.2.2 (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us